Wat eet de polderjongen? Veertig jaren „in de lucht Cban tag e Geleerde „pottenkijkers" tusschen Kampen en Urk Naar verboden zender geluisterd De qeit voor het gezin Zitting vao het Duitsche Landgerecht 99 O/U ka\t u^iAaat: VERBETERINGEN IN VOEDINGS GEWOONTEN NOODZAKELIJK GEACHT. (Van onzen Amsterdamschen correa- pondent). De zegswijze „eten als een polder jongen" geeft duidelijk aan, dat de voedinesgexvoonten van deze groep Hollanders een bijzondere reputatie geniet. Iemand die ge weldige hoeveelheden dikke, goed belegde boterhammen, groote por tie» vet eten en reuze stukken vleeech venverken kan. maakt aan spraak op bovenaanaehaald com pliment. Wij vraaen mcuus in dezen tijd van vet kaarten en file-maken voor deri slager, te schrijven over een deraelijk onderwerp, dat den lezer het water in den mond doet loopen. Maar het toeval wil. dat juist de ler daaen een wetenschappelijk onderzoek naar de voedingsgewoonten d*r dijkwer kers aan den N.O. Polder is beêindled en wij. in afwachtina van het eerstdaags verschijnende officieele rapport, reeds ieta vernemen konden over de resultaten. Onderzoek naar de volksvoeding. Zooals hekend. houdt het Ned. Instituut voor Volkevoedina zich bezia mei onder zoekingen naar de wijze waarop het pu bliek zich voedt. Deze onderzoekingen zijn vooral in onzen friid van het grootste be- lana: men kan Immers van de opeedane ervaring, vooral onder de minderbedeelden profiteeren bif de verdeelina der voorraden en er aldus toe bijdragen den volkvweer- stnnd zoo lana mogelijk op pefl te houden Natuurlijk zonden in normale tiiden der gelijke enquêtes nog meer vrucht afwer pen. daar de door de geleerden ontdekte leemten dan gemakkelijker konden worden aangevuld. De belangstelling voor de maag van dp Jüikwerkers aan den N.O. Poldpr hangt samen met de onderzoekingen vanwege de Zniderzeestjchting. De leider van de sub- sectie „Voeding", prof. B. C. P. Jansen, is tevens directeur van het Ned. Instituut voor Volksvoeding. Hii belastte drs. van Dorp piet' de uiterst delicate taak. zich zoo nauwkeurig mogelijk op de hoogtp te stel len van alles wat on -de voeding der polderjongens betrekking heeft. Wil hebben het genoegen gehad prof. Jansen in ziin laboratorium te mogen Interviewen. Professor verzocht den heer van Dorp. die mede aanwezig was. ons een en ander van zijn belevenissen te ver tellen. Bereisde polderjongens. De longe doctorandus heeft met een col lega 14 dagen lang het leven der polderjon gens. die den onlangs voltooiden dijk tusschen Urk en Kam oen hielpen bouwen, meegemaakt. Zij sliepen ln een tentje naast de keet, stonden voor dag en dauw op en aten wat de kok klaarmaakte. Nu vergt het veel tact en misschien nog meer durf. anderen hii hun maaltiiden gade te slaan met de duidelijke bedoeling, alles zwart-op-rwit te zetten. Wij moeten over het algemeen niets van „pottenkijkers" hebben en wij kunnen ons dan ook best den schroom voorstellen die de enquêteurs op hun reis naar het IJsselmeer beving. De arbeiders legden hun gasten echter geen stroobreed in den weg, integendeel, lieten zich gewillig als studie-object gebruiken. Nu hebben die dijkwerkers meer van de Wereld gezien dan menigeen. Ze zagen Al giers en Duinkerken, China en Argentinië: daar trokken ze heen met onze ingenieurs om mee te houwen aan de wereldberoemde Nederlandsche waterbouwkundige werken. 't Zijn meest Brabanders, Werkendam mers, volkomen vertrouwd met het maken van zinkstukken. Blijkbaar heeft hun be reisdheid hen al voor vele verrassingen ge steld en vonden zij het niets bijzonders, misschien zelfs voor de afwisseling wel prettig, eens door hun eigen landgenooten te worden „aangegaapt". De geest onder de dijkwerkers bleek bij zonder goed, dezen indruk najn de heer van Dorp als een der levendigste van zijn wetenschappelijke logeerpartij mede. Een flinke lap vleesch erbij... De enquête had plaats jn Augustus jl.. 'dus toen de algemeene voedseltoestand nog betrekkelijk weinig verschilde van den nor malen. De arbeiders kregen een driedubbel rantsoen brood en een dubbel rantsoen vet. Ze aten aardappelen, een stuk vleesch van plm. 2 ons. groenten en vette jus. „Het was alles heel smakelijk", zoo vernemen wij. „En de boterham?" „Goed belegd". „Hoe controleerde U de voedingswaarde van het eten?" willen wij weten. „Wij wogen het warme eten op de bor den en verder namen we monsters van de diverse gerechten mee. naar Amsterdam. Hier hegon onze taak pas goed. Nauwkeu rig hebben we alles gecontroleerd en op ta bellen vastgelegd". ..Wat is tenslotte lTw conclusie?" aldus wenden wij ons tot professor Jansen. „Het vitaminen- en vetgehalte van de spijzen viel erg mee. Een dijkwerker verbruikt 4700 calorieën, terwijl het normale aantal 3000 be draagt, dns eet hij ruim anderhalf maal zooveel als een „gewoon mensch". Over het algemeen viel de voedseltoestand op den dtjk mee, mede in aanmerking genomen het feit, dat de maaltijden ln de keet bereid werden en hnisvrouwe- ltjke zorgen onder dergelijke om standigheden ontbreken". Verbeteringen noodzakelijk ge acht „Acht u het gezien de uitkomsten der enquête, noodzakelijk, dat er wijzigingen gebracht worden in den aard der voeding of in de wijze van bereiding, professor?" „Ja, zeker hebben wij enkele verbeterin gen op het oog, doch deze zullen straks in het rapj>ort gepubliceerd worden". Professor Jansen zwijgt hierop veelbe tekenend. Dit is het moeilijke oogenblik in een interview. Als we t niet gauw over een anderen boeg gooien, krijgen we niets meer te hooren... „En hoe staat het met drankverbruik?" „Absoluut nihil", verklaart de heer van Dorp. „Ten eerste was het drankverbruik op den dijk verboden, maar ook als de pol derjongens Zaterdags en Zondags- naar Urk gingen, was van misbruik geen sprake". Hiermede was het vraaggesprek geëin digd. Wij hopen later terug te komen op dit belangwekkende onderzoek, het eerste in den groeienden polder, doch zeker niet het laatste De heele staf van de Zuider- zeestichting zit er a h.w. op te springen, dat de polder droogvalt en de eerste bewoners er zich zullen nederzetten: prachtig mate riaal voor den eeuwigen speurzin van den geleerde. Bij een gezin met beste geiten wordt de pap niet gemeten Ook al zit men daar met tienen te eten De geit brengt het voedsel ook in nood, Al is de last om voer voor hiér te krijgen soms wel wat groot. Nu men tegenwoordig als gevolg van de oorlogsomstandigheden reeds vele voeder- middelen in beperkte hoeveelheden of soms in het geheel niet kan krijgen, dient men in het belang van de volksgezondheid uit te zien naar goede voedingsmiddelen die men wel kan Krijgen. Het is algemeen bekend dat melk een uitstekend voedings middel is voor de menschcn, en als regel in verhouding tot de voedingswaarde goed koop. Toch heeft men dikwijls de neiging bij do uitgaven het eerst op de post melk te bezuinigen. Dat dit geheel onjuist is, springt dadelijk in het oog, wanneer men bedenkt dat de voedingswaarde van 1 liter melk waaraan niets is onttrokken onge- \eer overeenkomst met 7 eieren, of 4 ons biefstuk, óf ons viscli. Zoo dikwijls meent men dat men wel grootendeels buiten melk kan, terwijl het ons daarentegen juist in staat stelt, op in verhouding duurdere voedermiddelen, te bezuinigen Toch zijn er ongetwijfeld veel gezinnen, waar ook de uitgaven van de consumptiemelk bezwaarlijk zijn. Veel voordeeliger kan men dan ook inplaats van koemelk te koo- pen zelf één of meer geiten houden. Om een zoo goed mogelijke voorzie ning van geitenmelk over het ge- heele jaar te krijgen, zou men h v. 'over twee geiten moeten beschik ken Het werpen kan men dan zoo trachten te rpge'en. dat de eene geit droog staat, wanneer het an dere dier nog een flinke plas melk geeft In ieder gezin, maar in het bijzonder in gezinnen met kinderen heeft de geitenmelk groote betee- kenis. De geitenmelk, aldus de rijksveeteeltcon- sulent te Alkmaar, kan men in tegenetel- ling met koemelk, dat soms zeer lang on derweg is. altijd versch koken, hetgeen juist bij kinderen ter voorkoming van voe dingsstoornissen van groote beteekenis schijnt te zijn. Heeft men zelf een of meer geiten, dan zal men per gezinslid in aller lei vormen ongetwijfeld meer melk krijgen dan wannagr men koemelk duur moet koo- pen. Voor koemelk betaalt men op het oogenblik minstens^ 15 cent per liter. Deze melk die gestandariseerd is bevat 2^4 vet Bij geitenmelk kan men wel ongeveer rekenen op 4 vet. De voedingswaarde van geiten- en koemelk is verder ongeveer gelijk. In de geitenmelk, komt dus 1.5 vet meer voor, dat is per kg (1.03 liter), 15 gram vet extra. 4 5 cent Bij kostenberekening komt men als re gel op 4 5 cent per liter geitenmelk. Hier bij is dan gerekend dat al het voer moet worden gekocht, terwijl de geiten juist in slaat zijn zeer veel huis- en keukenafval dat niets kost in melk en boter enz om te zeiten. De werkelijke kostprijs zal dan ook dikwijls nog lager zijn. Hoewel deze kost prijs vrij wisselvallig is, o.m. ook afhan kelijk van de meer of mindere producti viteit der dieren, zullen wij 5 cent ter ver gelijking aannemen. Nemen wij duB een kostprijs van 5 cent van oe geitenmelk aan. en 15 cent con sumptiemelkprijs koemelk, dan is de koe melk in verhouding 10 cent per liter duur der. Bovendien heeft men dan nog 15 gram z.uiver vet extra Betaalt men voor een pond rundvet 70 cent, en neemt men aan, dat hieruit 400 gram zuiver vet wordt ge smolten, dan heeft de 15 gram vet in geld uitgedrukt nog een waarde van 2.6 cent. Het verschil tusschen geitenmelk en koe melk bedraagt dan dus totaal 12.6 cent per liter ten gunste van de geitenmelk. Dit is dan het financieele voordeel. Men bedenke daarbij, dat men zich bovendien door het houden van geiten veiliger stelt ten op zichte van de voedselvoorziening van eigen gezin. Terwille van de volledigheid vestigen wij er nog de aandacht op, dat men geiten melk ter voorkoming van bloedarmoede (anaemie), niet eenzijdig aan zuigelingen heneden een half jaar moet geven. In com binatie met de moedermelk enz. is het wel te gebruiken Bij gevallen waar het abso luut onmogelijk is moedermelk te geven, is liet gebruik van koemelk zekerder. Naar aanleiding van het bovenstaande geven wij een ieder in overweging eens na ie ga.an, of het geen aanbeveling verdient liet volgende voorjaar een geitlain aan te koopen, of voor eigen gebruik een extra lam aan te houden. Uitbreiding der geitcri- stape) is ongetwijfeld in het algemeen be lang. zoodat het pas afgekondigde slacht verbod ook zeer is toe te juichen. Een ieilbr werke er aan mee, dat er veel meer lam meren, vooral van de beste geiten voor de fokkerij worden aangehouden. Men streve er daarbij vooral naar lammeren aan te houden van moeder met een goed ex terieur, die, en ook beste productie heb ben, en ook van beste productiedieren af komstig zijn. Voor de paring make men vooral van bokken yan beste afkomst ge bruik. Terloops werd eerder reeds opgemerkt, dat de productiekosten van geiten met hóo- gen melkopbi'engfiten lager zijn, dan bij minder goede gebruiksdieren. Dit valt we) zeer sterk or> wanneer men bedenkt, dat voor het onderhoudsvoer bij geiten die 500 liter melk ge\en, vrijwel evenveel nopdig is als voor geilen die 1000 liter melk per jaar geven. Nemen wil eens aan voor voor beeld. dat het onderhoudsvoer van een geit 3.25 cent per dag kost. en de productie kosten per liter melk 1.75 cen-t, dan knn ^1e volgende berekening het meerdere voor- van betere geiten bewijzen. 3.23 cent voor onderhoudvoer plus 1.75 ct. er 1 liter productievoer is 5 cent. 3.25 cent xoor onderhoudvoer nlus 3.50 ct. per 2 liter productievoer is 6.75 cent. 3 25 cent voor onderhoudsvoer plus 5.25 ct. per 3 liter productievoer is 8.50 cent. I)e uitgaven aan voer per liter melk be dragen dus: bij een melkgift van 1 liter melk 5 cent. bii 'n meikeif< van 2 1. melk 6.73 2 is 3.37* c bij 'n melkgift van 3 1 melk 8.50 3 is 2.85 c. Voor het Duitsche Landgericht, dat gister te Den Haag zitting hield, stond allereerst terecht een echt paar, wonende te 's-Gravenhage, dat er van beschuldigd werd in de maand September van het vorige jaar geluisterd te hebben naar een verboden zender. De man en de vrouw hebben een dienst betrekking bij een Haagsche familie, resp. als huisknecht en als dienstbode. Als ge tuige werd in deze zaak gehoord een vrouw die 14 iaar lang bij dezelfde familie in be trekking is geweest, doch er sinds Novem ber van het vorige jaar» niet meer is. Zij verklaarde, dat het echtpaar dikwijls naar een Engelschen zender had geluisterd. Bo vendien had de vrouw zich tegenover haar meermalen beleedigend over de Duitsche be zettingsmacht in Nederland uitgelaten. In September had getuige oneenigheid met de verdachten gekregen. Een en ander heeft tot gevolg gehad, 'lat zij in November baar dienstbetrekking beeft verlaten. Het echtpaar bekende eenige malen naar een Engclsohen zender geluisterd te heb ben. De man zoowel als de vrouw betoog den met nadruk, dat zij liet alleen hadden gedaan uit nieuwsgierigheid. Zij waren Duitschland en de Duitschers niet vijandig gezind, hetgeen de man illustreerde door te vertellen, dat toen een Nederlandsche offi cier zich tijdens de oorlogsdagen ten huize van de familie vervoegde met de vraag of er mcnschen in huis warefi van Duitsche nationaliteit, hij ontkennend had geant woord, hoewel hij wist, dat getuige Duit sche was. De Staatsanwalt. dr. Koblitz, eischte te gen ieder der verdachten een gevangenis straf voor den tijd van drie maanden. Te gen den man boxendien nog een geldboete van f 60.— en inbeslagneming van h®t ra diotoestel. De Staatsanwalt hield hierbij re kening met de vrijmoedige bekentenis der verdachten, alsmede met den indruk, die hij van hen Heeft gekregen en waaruit hii concludeerde, dat zij niet hebben gehandeld uit anti-Duitsche motieven. De rechter, de heer Joppich, hierna von nis wijzende, veroordeelde ieder der ver dachten tot drie'maanden gevangenisstraf met inbeslagneming van het radiotoestel Een echtpaar uit Voorburg stond vervol- gens terecht wegens het luisteren naar een, 7nnder Voorts zou de man zich gaSS."SSS. dikwijl. beleedigend over de Duitsche weermacht hebben uitgelaten. Ile eerste feit werd door de vrouw toege- f"en. Haar man ontk-deen malen hnadevèrboden naar verboden zenders te !ui«teren. Devrouw bevestigde dat en op een vraag van den rechter.waarom zij he toch had gedaan, antwoordde de viouw, dat ze het allren had gedaan om haar man te plagen. Andere motieven had zij met. Uit het verhoor van den man bleek ver der dat hij een praatjesmaker is. Een echt paar dat als getuige werd gehoord, ver klaarde. dat de verdachte zich tegenover hen beleedigend over de Duitsche weer macht had uitgelaten. O. m. had hij beweerd dat Duitsche soldaten in Ncder and.vlie uni formen aan den Moerdijk hadden gexochten Voorts had hij gezegd, dat Diutsche solda ten er verhongerd uitzagen. Ook had hij Goebbels belcedigd. Verdachte ontkende in zooverre, dat hij ten aanzien van de Ne derlandsche uniformen niets meer en niets minder had gezegd, dat hetgeen daarom- tr^nt in de kranten had srestaan. Hetgeen hij gezegd had omtrent de mager uitziende Duitsche soldaten en omtrent Goebbels had den de getuigen verkeerd uitgelegd. De Staatsanwalt achtte bewezen, dat de man naar een verboden zender beeft gMms- terd en dat hii de getuigen door beleedigfng van de Duitsche weermacht heeft geergerd. Voor beide feiten tezamen vroeg hij een half laar gevangenisstrhf. Wegens het luisteren naar een verboden zender eischte hij tegen de vrouw vijf maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. Bakker, betoogde, dat beklaagde tegenover de gotui""m meer heeft gezegd, dat hij kon verantwoorden. Hij deed dit om de getuigen te ergeren. Iedere ge dachte an hetze of no»agaBda waren den verdachten vreemd. Zij hebben uit domheid gehandeld. Spreker vroeg voor den man een milde straf, zoo mogelijk een geldboe te. Dok ten aanzien van de vrouw bepleitte spreker de uiterste clementie. De rechler veroordeelde den man tot een gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden, met aftrek van voorarrest en de vrouw tot drie maanden gevangenisstraf, eveneens met aftrek van voorarrest, en be taling van een geldboete van f 300.voorts beval hij de inbeslagneming van het radio toestel. WANNEER DE VREEMDELING MEXICO-CITY IN VOGELVLUCHT WIL ZIEN, WORDT HIJ VERWE ZEN NAAR DE TORENWACHTER VAN DE KATHEDRAAL Men mag veilig aannemen, dat het aantal Europeanen, dat in den loop der laatste decennia de hoofdstad van hel oude Aztekenrijk heeft be zocht. niet in de millioenen loopt. Doch wie ooit Mexico bezoeken zal, hetzij dat hH met den trein uit het Noorden komt. hetzij uit de richting Vera Crttz, steeds zal de vreemdeling bij het naderen vari de stad onder invloed van haar betoo- verende schoonheid komen. Indien de .vreemdeling de wensch te kennen geeft Mexico-City ook eens in vogelvlucht te zien. dan wordt hij naar den torenwachter van de kathedraal verwezen. En waarlijk, de klimpartij is niet voor niets gewee«t. Ven heeft een prach tig uitzicht, met alleen over de stad, doch ook over de Mexlcaan- sche hoogvlakte, die de stad om geeft. Heeft men voldoende van het uitzicht genoten en offreert men den torenwachter door A. KONIJNBURG De brief, die Marianne Pierson zoo had doen ontstellen, viel op den grond. Zij huk te en raapte hem op, met een gebaar, of ze er vies van xxas. Hoe was het mogelijk, ua vijf jaar! Zij had gedacht, dat hij al jaren in Amerika was, en nu die brief, waar hij haar in dreigde, hoe kon /ze, binnen drie dagen, duizend gulden bij elkaar krijgen? Geen denken aan! Haar man alles bekennen? die zou nooit begrijpen hoe ze zich ui haar onschuld, door dien schurk had laten ver blinden. Haar ouders hadden haar des tijds, toen ze nog Marianne Verburg heet te. genoeg tegen dien Pé Hansen gewaar schuwd, maar zij was nu eeumaal vol ver trouwen in hem geweest, zelfs toen hij haar de betrekkelijk kleine bedragen, die hij van haar geleend had, niet terugbetaal de. Toen, op zekeren avond, was hij geheel ontdaan bij haar gekomen Hij bekende, dat hij een groot bedrag had zoek gemaakt en smeekte haar, hem te helpen om naar het buitenland te kunnen vluchten. Hij zou zijn leven verbeteren en alles later te rugbetalen. Ze gaf hem alles, wat ze bezat en zond hem later, naar Berlijn, de opbrengst van haar juweelen, om hem in staat te stellen in Amerika een nieuw leven te beginnen. Geen bedankje zelfs voor haar opoffering. En nu bood die schurk haar dien brief aan, tegen betaling Hij zat weer op zwart zaad, en ging liever de gevangenis in, dan zoo te blijven tobben. Maar als dat gebeurde, schreef hij, xvas ook niemand ei lig voor hem. Zou haar broer, Frans, dien schurk aan kunnen? Hij had nogal connectie bij de politie, en mogelijk kon die Hansen het vuur nader aan de schenen leggen, dan hem lief xvas. Zonden- dat bet ecn recht zaak werd. en haar man pr. aan te pas kwam. Dienzelfden middag haalde Ma rianne haar broer van diens kantoor af en legde hein het geval uit. 'n Lastig geval, xxas zi'h oordeel: geef mij in ieder geval dien brief mep. Je kunt gelijk hebben: tegen zoo'n geraffmeerden schurk moeten xve direct de hoogste troef uitspelen Dien avond bracht hij een bezoek aan den jongen inspecteur van politie Verha gen. dien hij. zij het oppervlakkig kende: Hij zette 't geval uiteen. Zijn zuster had natuurlijk een fout begaan, inaar moreel xxas zij te verontschuldigen Als zij den man afkocht, zou het recht zijn loop niet hebben, maar nm /elf iq opspraak ge bracht te worden, of erger, dat kon men toch niet van haar verlangen. Bijgevolg zou er niet veel overhoord zijn als de kerel zijn verdiende loon kreeg en zijn, Verburg's, zuster vrij uitging, alsof zij nooit den schurk geholpen had, meende Frans. Dat spreekt, zei de ander; beter dat we den hoofdpersoon te pakken krijgen. Wat uxv zuster betreft, zoolang de politie offi cieel onkundig blijft van haar rol in dat zaakje, kraait er natuurlijk geen haan naar. U kunt met mij veilig spreken. - De conferentie duurde lang, maar aan 't einde stond Verburg volkomen bevredigd op. Naar huis gaande, resumeerde hij de positie nog eens in gedachteh. Ine schurk had buiten de waard gerekend; zijn arres tatie alleen al, waarop hij anders had kun nen rekenen, was er door verzekerd. Toen Hansen den volgenden middag in een hoek van café Pays Bas juist gelijk over wilde geven met Marianne Verburg den ouden brief tegen een bankje van dui zend werd zijn arm gegrepen door de ste vige xniist van den insjiecteur,'die als uit het niet opdoemde. De brief viel uit zijn hand. maar nog voor hij den vloer bereikt bad. werd het papier gerepen door Frans, die ongezien van den anderen kant gena derd xvas. Ik zal lat papier even bewaren- in m n nortefeuille, zei Frans tot den in specteur. Goed, antxvoordde deze, U kunt het me straks xvel gexen op het bureau als xve deze meneer daar aan den tand gaan voe len. Hansen ging zonder verzet mee. Hij zag, dat hij het spel verloren had. Het geld nog in handen van de jonge vrouw, de brief in de portefeuille van haar broer, en hijzelf in handen der politie. .1 Op het jiolitiebiTcali wilde hij toch nog even xvraak nemen. I vergeet dien brief inspecteur, zei hij toen Frans zijn hoed opzette,'om na het eerste verhoor van den schurk te vertrek ken. O ja. hij heeft gelijk, zei Frans; alstu blieft, hier is het hexyuste stuk. Hij ging naar de deur. glimlachend te een den arrestant. De inspecteur vouxvde het papier open. Het handschrift xvas dat van Marianne, dat zag Hansen direct, dus kreeg hij toeh hierin zijn zin. Goed, dat hij eraan gedacht had, de gevangenis stond dus niet alleen voor hem open. Maar xvaarom n oest die inspecteur op eens lachen? Dat u rhantage hebt willen plegen is tot daaraan toe, zei deze, maar dit is toeh wel xvat grof. vindt U zelf ook niet? Hij reikte hem den brief toe. Marianne's hand, zeker; maar wat stond in dat schrij ven. n Onschuldig afspraakje waarin ze destijds had toegestemd! Dat s gemeen! riep Hansen driftig uit. Hij heeft de brieven verwisseld. Zeker, 't is gemeen, zei de inspecteur schamper. Duizend gulden eisclmn voor zoon onschuldig briefje, is xve! x .it erg kras Zelfs bij chantage zijn er grenzen, dacht ik. een sigaar, dan kan het zijn, dat de oude man nog 'n episode uit zijn torenwachters- loonbaan vertelt. Sinds eeuwen is het ambt van forenxvarhter met de familie De Brena verhonden en van vader op zoon overgegaan. HUn woning is in de toren zelf gelegen. De onlangs gestorven tachtig jarige moeder van den huldigen torenxvach- ter, had de laatste veertig jaren haar wo ning niet meer verlaten. De kinderen van dezen i torenwachter zijn tot het hereiken van den leerplichtigen leeftiid nooit op straat gekomen en xvat hemzelf betreft, de laatste tien iaar heeft hij de toren ook niet meer verlaten. Ofschoon moeder de Bhena veertig jaren ..in de lueht" geleefd heeft, was zij toch niet van de huitenxvereld afgesloten, zoo als men wellicht zou denken. Vanaf den toren heeft zij sinds haar prille jeugd de ontwikkeling van het moderne Mexico kunnen volgen. Als kind woonde zii de intocht van keizer Maxltniliaan hij. Toen Porfirio Diaz in 1011 na een presidentschap Van dertig jaar tot aftreden gedwongen xverd, zag zij het bloed der gewonden op de treden van de. kathedraal vloeien. Toen twee jaar-later de regeering Fran- cisco Madero de Huerta viel, was zij we derom getuige van bloedige tooneelen en sindsdien had zij zooxeel regeeringen zien komen en gaan, dat zij zich aan het. einde harer levensdagen afvroeg, of de wereld volslagen krankzinnig geworden was. Zij zag generaal Villa aan het hoofd van zijn rooversbende de stad binnentrekken, terwijl de strijd xan Zapata's 'troepen de ver schrikkelijkste was. die zij ooit beleefd had. Een hevige strijd werd in de stad ge streden en om beurten bezetten de strijden de partijen de regeeringsgehomven. De partij, die uit de regeeringsgebouwen ver dreven werd. vluchtte in de kathedraal om van hieruit het presidentieele paleis te be schieten. President van Mexico is wel eon der on dankbaarste ambten ter wereld. I)e pas af getreden -president, Lasaro Cardenas, is echter een energiek man, die vele goede verbeteringen in de Mexicaansche toestan den heeft gebracht. Hij is dan ook een der zeer xveimge Mexicaansche presidenten, die een buitengewoon groot aantal aanhangers heeft onder alle lagen der bevolking, en maar zeer xveinig tegenstanders. D® ontdekkingsreiziger Von Humboldt heeft Mexico eens de „schatkamer" van de wereld genoemd. En terecht: uit de berg achtigebodem van Mexico borrelt petro- Jeum, <ie katoenplant is er inheemsch. In <le staat Durango vindt men groote ijzer- en kopermjjnpn. terwijl daar ook nog dia manten en andere edelsteenen gevonden worden. Het is daarom niet te verxvonde- ren, dat in dit land enorme fortuinen ge maakt zi>n, ofschoon de natuurlijke rijkdom van den bodem slechts in bescheiden mate xploiteerd wordt. De Mexicaansche bevolking was echter, voordat Cardenas aan het bewind trad, vrijwel het armste der xvereld. De strijd om de agrarische wetgeving, xvaarin thans voorzien wordt was naar alle waar schijnlijkheid de oorzaak van de vele bur geroorlogen^ Cardenas echter voerde een zesjarenplan m, dat in grondige agrarische hervormingen ten gunste van den kleinen boer voorziet, en «lat dan ook allerxvege werd toegejuicht. Het Mexicaansche volk bestond immers voor een groot deel uit kleine hoeren, die zoo dringend xvenschten een stuk land in eigendom te ontvangen De klokkenluider bexxeerde dan ook on langs, dat zijn. moeder haar oogen nauxve- lijks zou xvillen gelooven, xvanneer zij nu nog leefde on uit het tórenraam keek Zij tooneelen zien, waar vroeger altijd bloedige botsingen hadden plaats ge- vn„m»«r .dan °nit zou zii 1e schoon heid xan Mexieo-Cttv hebben bewonderd, van deze stad. waar vele eemven geleden leeds zulk een hoogstaande beschaving en kunst bloeide....

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6