N1PPER EN PELLE Het granaatappelsap Russen namen bet zekere voor 't onzekere DE HERBOUW IN FRANKRIJK Radioprogramma Aan het front in Albanië Treffers in Londen en Z 0. Engeland FEUILLETON Italiaaosch weermachthericht Duitsch weermachthericht Militaire bezetting van het Wran gel-eiland uit vreet voor Ameri- kaant che plannen. Nieuwe luchtlijn van 8000 kilometer lengte MOSKOU, (V.P.B.) Dezer dagen tal te Moskou een luchtlijn worden geopend, die naar de Behrin gast raat leidt Zooals men weet scheidt deze straat Noord-Oost Siberië van Alas- ka, de uiterste Noordwestpunt van het Amerikaan&ehe continent De luchtlijn eindigt te Anadyr, een klein stadje aan de Golf van gelij ken naam. De afstand tusschen bei de punten bedraagt 8000 kilometer. De lijn loopt van Moekou af in Noord-Oostelijke richting, voorna melijk de kust volgend. Zij loopt dus parallel met de door de Russen in gebruik genomen Noord-Oostelijke doorvaart, de scheepsvaartroute van de Noordelijke IJszee door de Beh- ringsgtraat en den Noordelijken Stil len Oceaan naar Wladdwostock. Door middel van de nieuwe luchtlijn, welke het geheele jaar door zal functionnee- ren, zal ook het Wrangel-eiland meer dan tot nog toe voor het verkeer worden open gesteld. Dit eiland ligt in de Noordelijke IJszee op 200 kilometer afstand van de Sibe rische kust en op 800 kilometer van het nauwste punt van de Behringsstraat. Tij dens de meteorologische voorbereidingen richt ten de Russen hier reeds in 1924 een sta tion voor weerbrichten op, zooals trouwens overal op de route van de Noordoostelijke doorvaart, nadat zij er hun vlag hadden ge plant en op deze wijze bezit hadden geno men van het eiland. Sinds 1939 ligt er ook een Russische be zetting. Met het vasteland heeft het alleen verbinding door middel van-den vliegdienst van de Aziatische Noordkaap. Dat de Rus sen er een garnizoen hebben gelegd, vindt zijn oorzaak hierin, dat de Vereenigde Sta ten aanspraak maakten op het eiland. Deze aanspraken waren wel is waar zeer vaag en heetten gegrond te zijn op officieele ge gevens uit de 17de eeuw, doch desniettemin achtten de Russen 't raadzamer, het eiland militair te doen bewaken. TWEEDERDE DEEL VAN DE 1400 VERNIELDE BRUGGEN ZIJN THANS HERSTELD. De uitgebreide vernielingen, die op last van de Fransche autoriteiten waren aange richt aan wegen, bruggen, kanalen, spoor wegen enz. om de Duitsche troepen op te houden, hebben het Fransche bedrijfsleven veel schade toegebracht. Na het einde van den strijd beschikte men aan Fransche zijde piet over de technische middelen, die noo- dig waren om deze schade weg te nemen, aldus een D.N.B.Tbericht uit Parijs. Terwijl de Duitsche organisatie-Todt zorg de voor het herstel der wegen en den aan leg van noodoverwegen, stelden de Duitsche autoriteiten arbeidskrachten der Duitsche „technische noodhulp" beschikbaar voor- speciale, technisch moeilijke, werkzaamhe den. daaA EiAei 171. hzlL 15. Nu, we waren gewaarschuwd, merkte Kolonel Wilber op. Maar de kerel verdient het, dat hij er in zijn beste pakje ingerold wordt. En in mjjn jonge jaren zouden we het gedaan hebben ook! Kom vooruit! Hier ver knoeien we onzen tyd en die vos vinden we toch niet meer. We zullen hem zijn streken wel inpepe ren! riep Diana strijdlustig uit. Ik zal hem leeren zich behoorlijk te gedragen, laat dat maar aan mij over! De jagermeester, die Diana graag mocht, gaf haar een goedkeurenden blik. De honden werden teruggeroepen, wat na v«el moeite lukte, en onder gemopper en luid geprotesteer namen ze een omweg. Wat ben je van plan te gaan doen, Diana vroeg Pat. Maar daarover wilde het meisje zich niet Uitlaten. Jog Jeffery kwam hg hen rijden en op Waarschuwende toon zei hij: Begin niet met dien man. Miss Diana! Hij is een gevaar lijke kerel, neem dat maar van mij aan! Diana lachte zorgeloos. Maak je over mij maar. niet ongerust, Jog! Ik kan best op mezelf passen. En ik ben voor dien vent heus niet bang! Ik geloof dat U voor niemand bang bent! zei Jog, en er klonk onverholen be wondering in zijn stem. Maar toch... Lachend reed ze van hem weg. Wat kon haar Jog's bezorgdheid schelen! Ze deed weer mee, ze leefde weer dat was het Voornaamste! Voor het overige van dien dag reed ze enthousiast mee. Steeds hoorde ze onder de voorsten en zij durfde het meeste wagen van allen. Ze vonden het spoor van een anderen vos en ze achtervolgden hem door velden en bosschen, over heggen e» door kreupelhout: ®«t begon al te schemeren toen ze hem pas 1S- Nlpper en PeJle spitsen de oren, L „Voor morgenvrc 7 zal men den jongen niet vinden. Voor die tijd hebben we allee al naar het oude huis onder aan den djjk gebracht." Ik zou wel eens willen weten hoe het dien bengel op het ogenblik op de rivier gaat. Zou hjj boven water zijn. 2. Boven den toren zien Nipper en Pelle de beide boeven met de auto, volgeladen met gestolen goederen, weg rfiden. 14. Nlpper en Pelle als de detectives. 1. „Weet je 't zeker, dat het die twee rovers zfln, die de politie aJ zo lang zoekt?" 2. „We kunnen jen grote be loning krggen, als we die twee dieven vangen". „Ja, dat is goed en wel, Pelle maar ik vind het belangrij ker, eerst Krullekop te vin den". 3. „Hier is hun magazijn voor al de gestolen goederen. Wat is dat echter voor een verdacht gat daar in de muur?" Door samenwerking tusschen de „techni sche noodhulp", de organisatie-Todt, bouw- compagnieën, bataljons pioniers en Fran sche ondernemingen zijn thans twee derden van de 1400 vernielde bruggen hersteld. De overige bruggen zullen binnenkort weer ge- bniikt kunnen worden. Ook alle belangrijke waterleidingen en electrische centrales werken weer. Van de „technische noodhulp" zijn in to taal in Frankrijk 5000 man tewerkgesteld. Fransche ondernemingen hadden een groot aandeel in de werkzaamheden. In- tusschen zijn de herstelde installaties weer aan de Fransche autoriteiten overgedragen. De „technische noodhulp" blijft, opdat de bedrijven hun arbeid ongestoord kunnen voortzetten, den Franschen autoriteiten en ondernemingen behulpzaam, vooral op het gebied van materiaal, en steenkolenvoorzie- ning. VEREENIGDE STATEN RICHTEN ARBEI DERSKAMPEN IN VOOR DIENST WEIGERAARS. In zeven staten der Ver. Staten zullen binnenkort arbeidskampen worden ingericht voor dienstplichtigen, die gewetensbezwaren hebben tegen den militairen dienst, aldus D.N.B. uit Washington. Deze in hoofd zaak tot de Ouakers en Mennoniten, alsme de andere religieuze secten. behoorende dienstweigeraars zullen in de eerste plaats boscharbeid en soortgelijke werkzaamheden moeten verrichten. BONNEN VERVALSCHT. Meldden wij dezer dagen dat de politie proces verbaal te Amersfoort heeft opge maakt tegen een vrouw, die een valsche koffiebon in een winkel had laten aanbie den door haar zoon, een dergelijk geval heeft zich Dinsdag opnieuw voorgedaan. De vijftigjarige mej. S. trachtte in een kruide nierszaak twee koffiebonnen kwijt te raken, die zij had vervalscht door het cijfer 3 in een 8 te veranderen. Het bedrog kwam uit en de politie werd gewaarschuwd, die pro ces verbaal wegens valschheid in ge schrifte tegen haar opmaakte. te pakken kregen, een heel eind van Crack- mead Down af. Er waren nog maar enkele deelnemers over en het besluit van den jagermeester huis waarts te keeren vond algemeen bijval, te meer daar het was beginnen te regenen. Ook Diana wendde den teugel van haar ver moeide paard. De regen, die haar in het ge zicht sloeg, kon haar niet deeren. Ze voelde, zich voldaan over den dag, maar ze be schouwde haar taak nog niet als afgeloopen. De zonen van den dominé waren allang uit gevallen en ze was daar blij om, want ze had nog een plan, dat ze geheel alleen ten uitvoer wilde brengen. Ze reed wat achteraan en, zonder dat iemand het pierkte, sloeg ze even later een zijpad in, dat regelrecht naar Crackmead leidde. Toen ze eindelijk aan den zoom van het bosch kwam, dat aan Crackmead Grange grensde, hield ze de teugels In. Kalif streefde een beetje tegen, hij ver langde naar zijn stal. Maar ze wist hem in toom te houden en klopte hem bemoedigend op den rug. Straks gaan we naar huis, oude jongen! zei ze. Ik heb hier eerst nog wat te doen. Met zachte drarig leidde ze hem verder, het bosch in, totdat ze aan de rjzerdraadom- spanning kwamen. Hier steeg Diana af en bond het dier aan een boom. Het was onder- tusschen stikdonker geworden en groote regendruppels vielen op haar neer, maar daaraan stoorde Diana zich niet. Ze maakte zoo vlug als dat in het donker ging haai zadeltasch los. Het paard stampte ongedurig. Stil toch, Kalif: fluisterde ze. Ze zul len ons nog hooren, als we niet voorzichtig ^Ze vond wat ze zocht en even later tastte ze naar het prikkeldraad. Het was heel strak gespannen en resoluut knipte ze het door met de ijzerschaar, die ze had meegebracht. Wat nu volgde had ze onmogelijk kunnen voorzien. Het ijzer, dat plotseling ontspannen was, rolde als een slang in elkaar ep sloeg tegen de beenen van bet paard. Het dier be- Het 236ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front hebben acties van plaatselijken aard ons in staat gesteld ons van belangrijke stellingen meester te maken. Gevangenen en wapens zijn in onze handen gevallen. Onze luchtmacht werkte, actief met de andere wapens samen in verschillende sectoren en bombardeerde bo vendien zonder ophouden wegen, installa ties, batterijen en de troepen van den vij and. Ook militaire doelen te Saloniki en de spoorweg naar Athene werden ernstig ge troffen. Tijdens luchtgevechten zijn vijf vij andelijke vliegtuigen neergehaald. Twee on zer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd.' Ten Zuiden van Derna in Cyrenaica heb ben onze troepen een aanval van vijande lijke gepantserde divisies afgeslagen en den vijand aanzienlijke verliezen toege bracht. Onze luchtformaties hebben don grootst mogelijken steun verleend door de gepantsterde afdeelingen en gemechani seerde strijdmiddelen en de troepen van den vijand zonder ophouden met bommen van licht en zwaar kaliber en met machinege weervuur te bestoken. Een luchtformatie onderscheidde zich hijzonder door haar on vermoeid en heldhaftig optreden. In den sector Gallabat in Oost-Afrika is 'n vijandelijken aanval afgeslagen. Aan het front in Kenva hebben onze troepen den vijand bij herhaling aangevallen en hem gedwongen terug te trekken. Onze lucht formaties hebben de gemechaniseerde strijdmiddelen en de troepen van den vij and op doeltreffende wijze gebombardeerd. Britsche vliegtuigen hebhen aanvallen op Asmara gedaan zonder schade 'te veroorza ken. Een Engelseh vliegtuig, dat inboorlin gen in een plaats in Somaliland met ma ch inegeweervuur bestookte, werd door het luchtdoelgeschut neergehaald. SCHOLEN IN HOEVELAKEN GESLOTEN. De openbare en de christelijke school te Hoevelaken zijn wegens het heerschen van de griep gesloten. De ziekte heeft geen kwaadaardig karakter. gon verschrikt te steigeren en voor Diana het kon bereiken was het losgebroken. Het sloeg op hol en Diana kreeg een slag met een van zijn hoeven, smakte achterover op 'n bed bladeren, dat onder haar gewicht meegaf. Ze probeerde zich ergens aan vast te grijpen, maar ze zonk hoe langer hoe dieper weg in een massa aarde, hout en prik» keidraad. Na veel inspanning lukte het haar eindelijk zich weer uit den greppel te werken. Ze was van het hoofd tot de voeten met modder be dekt en haar kleeren waren danig gehavend. Ze was doornat en overal voelde ze pijn van de schrammen, door het prikkeldraad ver oorzaakt. Maar het allerergste was een hevig steken in haar rechterschouder. Ze strompelde een tijdlang voort, zonder op de richting te letten. Toen, geheel uitgeput, leunde ze tegen een boom. met moeite haar tranen in bedwang houdend. Maar geleidelijk kreeg een andere stemming den overhand verontwaardiging maakte zich van haar meester en ze geraakte buiten zichzelf van woede. Nu pas besefte .ze dat ze aan de andere zijde van de greppel was op verboden ter rein dus en letterlijk op vtjandelijken grond Aan terugkeeren in deze duisternis viel niet te denken. Haar ijzerschaar had ze verloren maar haar jachtzweep hing nog aan haar- pols en die greep ze nu vast met haar linker hand. Ze wist. dat ze dicht moest zijn hij Crack mead Grange en de kortste feitelijk de eenige weg naar huis voerde daai langs. {Jaar bloed kookte en woede tegen den eige naar was haar op dat oogenblik de baas. De teleurstelling en piin, en zeer waarschijnlijk ook het verdriet van de laatste weken waren haar opeens te machtig geworden en vol strijd lust richtte ze zich op. Na veel moeite en telkens struikelen vond ze het pad, dat de dominé enkele weken te voren bij zjjn bezoek had betreden. Het loopen viel haar niet gemakkelijk: bovendien nam de pjjn in haax schouder toe, maar dapper Het opperbevel der Duitsche wr deelt mede: Een duikboot heeft 11.500 b.r.t. aan ,i- delijke koopvaardijacheepsruimte tot zinken gebracht. In het kader van de gewapende verken ning hebben gisteren enkele gevechtsvlieg tuigen met goed gevolg strategische doelen In Londen met brisant- en brandbommen aangevallen. Bovendien werden treffers ge plaatst op spoorvvegwerken in een stad in Oost-Engeland. In het zeegebied ten Westen van Ierland hebben lange-afstandsbómmenwerpers een vijandelijk koopvaardijschip van 4.600 b.r.t. tot zinken gebracht en twee andere koop vaardijschepen ernstig beschadigd. Vèrdragend geschut van het leger heeft opnieuw strategische doelen in Z.O. Enge land beschoten. De vijand heeft gisteren en in den afge loopen nacht noch boven het Duitsche rijks gebied, noch boven de bezette gebieden ge vlogen. Een eigen vlietguig wordt vermist. VRIJDAG 31 JANUARI 1941. Nederlandsch Programma AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.308.45 Nieuwsberichten ANP. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.25 Voor de vrouw. 10.30 Ensemble Jack der Kinderen. 11.0011.20 Boekbespreking. 12.15 De Jonge Acht. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Dulcitone-ensemble en solisten. klemde ze haar lippen op elkaar. Eindelijk zag ze, recht voor zich uit, een zwak licht door de takken der hoornen. Ze naderde dus het huis van den vijand. Hij is natuurlijk al eeuwen thuis en zit lekker bij het vuur zijn pijp te rooken, terwijl ik hier buiten rondstommel in den stroomenden regen; vol schrammen en builen en met ka potte kleeren, allemaal, door zijn smerige greppels! mompelde ze. Maar hij moet niet denken, dat ik hem daar kalm zal laten zitten! Zoo, zichzelf hoe langer hoe meer opwin dend, naderde ze het huis. De gordijnen waren gesloten, maar door een kier van een der ramen aan haar rechter hand scheen licht, met een waanzinnige kreet hief ze haar rij zweep op en sloeg daarmee zoo hard mogelijk tegen het raam. Ze hoorde hoe het glas barstte en nog eens sloeg ze en nog eens! Totdat de pijn in haar schouders zoo hevig begon te worden, dat ze de zweep moest laten zakken. Ze begreep niet goed wat er met haar gebeurde; het leek wel of alles om haar heen draaide, of de grond ónder haar voeten wegzakte. Ze hoorde iemand roepen, een hond blaffen en plotseling werd een gordijn opzjj ge schoven en stond ze midden in het licht schijnsel. Gerinkel van glas klonk en een raam werd naar buiten opengeworpen. Het kwam met een slag tegen haar aan en ze viel. Ze was zich nog bewust van de stekende pijn in haar schouder, die nu haast ondragelijk was. en toen spreidde de duisternis zich als een kleed over haar uit en ze wist niets meer HOOFDSTUK XV. Het eerste, wat ze zich bewust werd, was een gevoel van behagelijke warmte. Langzaam opende ze haar oogen en staarde, zonder nog veel te beseffen, in de vlammen van een groot haardvuur. Nu bemerkte ze dat ze in haar volle lengte lag uitgestrekt op een sofa, die dicht voor dat I.45 Gramofoonmuziek. 2.15 Omroeporkest. 3.00 „Positieve factoren", lezing. 3.20 De Romancers en soliste. 4.15 Disco-causerie. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.10 Uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", pro* 6.00 Amusementsorkest en solist. 6.45 „Van rechtsgemeenschap naar volksge meenschap". 7.00 Economische vragen van den dag ANP. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.307.45 Berichten (Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Hoorspel t.b.v. de W.H.N. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Omroeporkest en solisten. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.45 Engelscherichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum n. 301.5 m. N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing en Meditatie. 8.15 Gewijde muziek (opn.). 8.30 Nieuwsberichten A.N.P. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.45 Orgelconcert. 10.30 Morgendienst. II.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Reportage of muziek? 12.45 Nieuws- en economische berichten A.N.P, ■1.00 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.00 Pianovoordracht, en gramofoonmuziek. 3.25 Vrouwenhalfuur. 3.45 Bijbellezing. 4.15 Gramofoonmuziek. 5.00 V.P.R.O.: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A.N.P. 5.30 Berichten. 5.35 Cello,- piano- en gramofoonmuziek. 6.10 N.C.R.V.-Vrouwenkoor en -orkest. 6.45 „Van rechtsgemeenschap naar volksge meenschap", lezing. 7.007.15 Economische vragen van den dag A.N.P. en sluiting. haardvuur was geschoven. Ze trachtte haar hoofd op te heffen, maar met een kreet van pijn zag ze van die poging af. U kunt beter heel stil blijven liggen, klonk een diepe stem vlak achter haar en meteen kwam de Herinnering aan Weston, ijzerdraadomheinii g, Calif, het raam...- Oh, ik moet opstaan ik moet hier weg! zei ze, half snikkend. Ik ben bang dat U voor het oogenblik het een, noch het ander kunt doen, klonk het antwoord. U hebt zich leelijk bezeerd. Hier heb ik een whiskey-soda voor U, drink daar eerst wat van. Hij boog zich over haar heen en hield een glas aan haar lippen. En of ze wilde of niet, ze moest wel drinken, wilde ze de inhoud van het glas niet i ver zich heen krijgen. Zo, dat zal U goed doen, Mi hij tevreden, terwijl hij het glas neerMtte. En nu zullen we de schade eens opnemen. Hou mijn arm' vast en probeer eens of U al kunt zitten. Ze weigerde rijn hulp en trachtte zonder dat steunende op haar ellebogen, overeind te ko men. Maar met een kreet van pijn liet m zich weer vallen. Net wat ik dacht, zei Weston. Waar schijnlijk is Uw schouder gekneusd. Hoe is dat gekomen? Bent U van Uw paard gewor pen. Nee, ik zat niet op mijn paard. Het werd bang en sloeg op de vlucht en toen ik het wilde grijpen, heeft het me een trap gegeven. Onwillekeurig sprak ze de zinnen. Het was haast onduldbaar daar zoo hulpeloos neer te liggen onder zijn vorschenden blik, maar elke beweging deed haar pijn, dus kon m zich on mogelijk verroeren. Hij vroeg niet verder; plotseling boog hjj zich voorover en, voor je goed en wel besefte wat er gebeurde, had hij zijn arm geschoven onder een kussen dat haar ondersteunde en haar zoo voorzichtig in zittende houding ge plaatst. Zoo beter?" vroeg hij. Ze zuchtte verlicht en zette haar voeten op den gron t terwijl hij nog een paar kussens in haar rug duwde. Zooiets kan erg pijnlijk zijn, zei hij weer. U moet iets hebben om dien arm te steunen Hier! Dit zal wel helpen! „Dit" was een tafelkleed van donkergroene pluche, dat hij van een tafeltje naast zich ge grepen had en nu, netjes opgerold, onder haar arm schoof. Dank U, mompelde Diana. (Wordt vervolgd..)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7