Den Helder telt 28000 in woners Brief uit Mokumerdam DE WEEK. ^iaduvLeuw^ October bracht de klad in de stad Slaapplaatsen voor stadgenooten Nog 5 graden vorst**. Driemaal verbinding met Texel jloodftlee# Jan Mens schrijft: in Feiten en Fantasieën Tweede Blad Zaterdag 1 Februari 1941 10*000 Nieuwediepers gingen heen* Maar velen keeren terug Geen verandering in den treinenloop Hedenmorgen 9 uur Een dalende barometermeer vochtigheid in de lucht Schoonrijden en hard rijden Groot Haagsch succes voor dc Koperen Knoopen Band Toestand van oud-burgemeester Houwing Houdt goede moed Lichtschuwheid Op het stadhuis heeft men begin Januari een voorloopige telling gehouden van de be volking van onze stad, d.w.z. van het aantal menschen, dat nog in het bevolkingsregister van Den Helder staat ingeschreven, daarbij zijn dus ook de stadgenooten, die tijdelijk geëvacueerd zijn en allen, die dagelijks heen en weer reizen. Kortom alle Nieuwediepers, die Den Helder trouw blijven ten koste van alles, ook al zoeken ze dan tijdelijk hun rust elders. Die telling heeft uitgewezen, dat Den Helder in 1940, als gevolg van den oor log pl.m. 10.000 inwoners verloren heeft. Op 1 Januari 1940 bedroeg het aantal in woners van onze stad 37.328, op 1 Januari 1941 27.950. Tienduizend is een heel getal. Voor de optimisten door dik en dun is dit aantal een teleurstelling, voor de pessimisten is het een beschaming. De laatste groep had n.1. beweerd, dat Den Helder 50 procent met zijn bevolking achteruit zou gaan. Het percen tage is beneden de 30 procent gebleven. Geen pessimisme. Zijn er nu redelijke gronden om aan te nemen, dat na afloop van den oorlog, een groot deel van die 10.000 terug zullen keeren naar Den Helder? Ja, die gronden zijn er. We behoeven ten opzichte van de toekomst van Den Helder geen pessimisme te hebben. Ook al zou na den oorlog den toestand niet oogenblikkelijk hersteld worden, dus de Ma rine niet direct in Nieuwediep terug zijn, dan zal toch een zeer groot percentage van de 10.000 afgeschreven naar Den Helder terug- keeren. Waarom ging men heen? Waarom hebben deze menschen zich af laten schrijven? Niet omdat men het in Den Helder beu was. De eerste oorzaak was na tuurlijk de angst voor de bombardementen. Maar daarvoor had men zich dan toch niét definitief uit het bevolkingsregister uit te laten schrijven, zoo kan men vragen. Inder daad, dat was niet noodig geweest. Men had tijdelijk elders onderdak kunnen zoeken en zich rustig in Den Helder ingeschreven laten. Velen hadden dit aanvankelijk gedaan. Ze waren wel vertrokken, doch hoopten binnen eenige maanden hun woning weer te kunnen betrekken. De oorlog duurde echter langer dan men gehoopt had dat hij duren zou en velen be gonnen zich bezorgd te maken over de distri butie. Zouden zij, als ingeschrevenen van Den Helder, in hun tijdelijke woonplaats wel even vlot geholpen worden als dat met de eigen Inwoners het geval zou zijn. Met de kolen- distributie kwamen de moeilijkheden. Men had alleen brandstoffen voor eigen ingezete nen. Dat werd de aanleiding voor veel men schen, om den band met Den Helder voorloo- pig door te snijden en hun verhuisbiljet op te vragen. Deze groep Helderschen zullen straks weer terugkeeren. Uit practische overwegingen lieten zij zich overschrijven naar een andere gemeente. De groep gepensionneerden. Dan was er de groep gepensionneer den, de menschen, die in Bussum, in Haarlem, in Den Haag evengoed hun pensioen uitbetaald krijgen als in Nieu wediep. Velen van hen hadden een eigen huis in Den Helder. Ze bleven lang. Er waren er die aanvankelijk vertrokken doch voor den herfst terugkeerden. Tot dat de bombardementen van half Octo ber en het laatst van October hun deed besluiten ook hun eigen huis maar te laten voor wat het was en elders rust en veiligheid te zoeken. Ook van hen trokken er velen naar elders en lieten zich uitschrijven uit het bevolkings register. Verwacht mag echter worden, dat velen van hen straks weer naar Nieuwediep terug zullen keeren. Het eigen huis en de Heldersche sfeer blijven trekken in den Hieronder volgen nog eenige adressen voor slaapplaatsen Oudesluis: Slaapgelegenheid, kinderen ook welkom, bij A. J. Hurkmans, Ruigeweg H 105a. Beddengoed meenemen. Vlak bij spoorhalte. Breezand: Slaapgelegenheid voor 2 4 3 pers. K. Bergsma, Hyacinthenstraat 9. Beddengoed meenemen. vreemde en als men niet zoo beangst was voor de gevolgen van de oorlogsvoering, zou men het er nu alweer op wagen. Maar de toekomst is te onzeker dan dat men aan dit voornemen gevolg zal geven. De Marine. Het groote contingent Marine men schen dat naar elders werd overgeplaatst, dat tewerk werd gesteld bjj den opbouw- dienst en andere diensten in Nederland, dat tijdelijk naar Duitschland ging, zal eerst terugkeeren als de Marine weer Dan Helder als .Marinebasis in bezit neemt. Die tjjd zal komen. Men make zich daar niet ongerust over. Er is nog een factor van beteekenis, die straks Den Helder weer vol zal doen stroo men. Als de oorlog voorbij is, dan zal overal in het land het groote gebrek aan woningen blijken. Er is in de laatste twee jaar prac- tisch niet gebouwd, terwijl duizenden wonin gen vernield zijn. Het aantal vernielde wo ningen is in Den Helder vrij gering, hoog stens IV2 procent. We bedoelen daarmee het aantal woningen, dat met den grond gelijk gemaakt is. Van de rest van de huizen zijn er wel veel beschadigd, doch die kunnen in korten tijd gerepareerd worden. Men zal dus straks beleven, dat Den Hel der goede woningen te huur heeft, terwijl elders woninggebrek is. Dat zal vanzelf ook weer tal van oud Nieuwediepers naar hun woonplaats terugbrengen, omdat zij zich el ders moeten behelpen, met beperkte woon ruimte. Wjj gelooven dus, dat het vry groote aantal Inwoners dat uit onze gemeente trok ons geen enkele reden tot ongerust heid behoeft te geven ten aanzien van de toekomst van onze stad. Eerst moet de oorlog voorbij zijn, dan her stelt zich de zaak, dan gaat Den Helder een nieuwe toekomst tegemoet en zal het stads beeld veranderd en verbeterd worden. De plannen voor den herbouw liggen gereed en de goedkeuring ervan nadert. Als die goed keuring afkomt zal men kunnen beginnen met den wederopbouw. Men blijve dus vertrouwen hebben. In tegenstelling met de geruchten die er loopen over een verandering in den treinenloop, wist men van verschillende kanten mee te dee- len, dat de werftrein en de kooytrein op een ander uur zouden rijden, kunnen wij mededee- len, dat wij op onze informatie ter bevoegder plaatse te hooren kregen, dat van verandering nog niets bekend is. We mogen dus aannemen, dat volgende week de treinen op den gewonen tijd zullen rijden. Ook de werfkrant van deze week maakte geen melding van eenige veran dering. Bjj het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenhage voor het certificaat van Radio-Telegrafist le klasse de heer P. Blaauw. Bjj het op 9 Jan. te Amsterdam gehou den examen voor belasting-consulent slaagde onze vroegere stadgenoot, de heer P. de Ridder. f Ons optimisme van gisteren, dat de 1 thermometer met de zon boven het nulpunt zou komen, is niet uitgekomen. V De hoogste temperatuur is gisteren i li/i graad beneden het vriespunt ge- r weest. Om 9 uur gisterenmorgen vroor f het, zooals we reeds meldden, 5 gra- J den. Om 11 uur, was de thermometer een ietsje gestegen, doch wees toch nog 4 graden vorst aan. Om 3 uur giste- v j renmiddag vroor het nog 3 graden. f C Toen werd het weer helderder en daarmee daalde de temperatuur. Om 12 uur vannacht vroor het weer 5 gra- S den. Om 4 uur vannacht 6 graden en J om 9 uur vanmorgen gaf de thermo- C meter nog 5 graden beneden nul aan. V Intusschen blijft de hoop behouden, f dat er verandering op komst is. De 1 barometer zakt nog en stond vanmorgen op 751. Ook is de lucht vochtiger ge- C worden, terwijl het vanmorgen vroeg f verre van helder was. C Mogelijk komt de gewensehte veran- dering dus toch nog een dezer dagen. Laat ons die hoop vasthouden. De T.E.S.O.-booten liggen nog in de haven van Oudeschild opgesloten. Het ia de drie Texelsche booten, de „Dokter Wagemaker", de „Marsdiep" en de „Voor waarts" nog niet gelukt zich uit de haven van Oudeschild te bevrijden. Daartoe gedane pogingen mislukten. Het ijs in de haven heeft de schepen geboeid. In normale omstandig heden ligt een van de booten bij ijsgang in de Heldersche haven. Nu vindt men dat risico te groot, zoodat de schepen in de haven van Oudeschild zijn gebleven, met gevolg, dat de vorst ze volkomen geïsoleerd heeft voor de verbinding met den vasten wal. Een drietal sleepbooten heeft gisteren de verbinding met den ove-kant onder houden. De „Zeemeeuw", de „Albatros" en de „Harmonie" hebben post en passa giers van de Heldersche haven naar 't Horntje gebracht. Aan den steiger van de Rijkswaterstaat konden zoowel de menschen als het goed worden uitgeladen. De eerste verbinding werd tot stand ge bracht om 10.30 u., met twee sleepbootjes. De tweede tocht werd gemaakt met de „Zee meeuw". Om 3 uur gistermiddag ging de „Harmonie" nogmaals naar den overkant. Texel was dus gisteren niet geïsoleerd. Ook vandaag zal men wel weer op deze wijze voor „contact" zorgen. De uitgestelde wedstrijd, die Maan dag doorgaat. De ijswedstrijd van de Zeevaartscholieren, die als het weer dat toelaat, Maandag a.s. doorgaat belooft inderdaad een interessante kamp te wor den. De animo onder onze Zeevaartscholieren is groot. Er zijn verschillende prijzen. O.m. werd een prijs beschikbaar gesteld door burgemeester Ritmeester en door den wethouder van Onderwijs, den heer L. F. v. Loo. De burgemeester zal na afloop de prijzen uitreiken in het Internaat van de Zeevaart school op het Dijkje. Waarschijnlijk zullen de scholen voor dit aan schouwelijk ijsonderwijs, dat kan ook paedo- giek zijn, vrijaf krijgen. De wedstrijden vangen aan om 2 uur. Van onzen Haagschen correspondent). De Bonte Avond voor de Winterhulp in „Dili- gentia" is zeer geslaagd en voor de goede en gulle stemming in de van zichzelf niet bijster ge zellige concertzaal is voor een belangrijk deel de Koperen Knoopen Band aansprakelijk te achten. Een aansprakelijkheid, welke Louis van Broek hoven en zijn mannetjes ongetwijfeld gaarne zul len dragen. Zij kunnen dan ook op een zeer ge slaagd openbaar Haagsch debuut terugzien. Vlot en beschaafd hebben zij gemusiceerd en het samen spel klonk voorbeeldig, terwijl in de soli de uit nemende vakmanschap van de gewezen stafmuzi kanten telkens duidelijk te hooren was. Hier geen sprake van virtuoos aandoend bravour-geflodder, maar gezond en feilloos musiceeren. mede dank zij de vroegere opleiding en ensemble-discipline. Niet alleen, dat de Koperen Knoopen Band jazz speel den en moderne parafrazes van meer klassieke nummers, zij hadden ook de weinig eenvoudige taak op zich genomen om andere artisten te be geleiden. zooals den Russischen accordeon-virtuoos Mischa Korsakoff, den fietsenden acrobaat Sandry en de danseressen Miriam en Marian. Als men b.v. weet, hoe grillig, soms improviseerend, zoon accordeon-virtuoos speelt het tegendeel van streng in de maat, zal het duidelijk zijn, dat zulk een accompagnement hooge eischen stelt aan muzi kaal en rhythmisch gevoel, aan volgzaamheid en scherpe slagvaardigheid. Welnu, ook dit werk bleek den oud-Helderschen musici best toever trouwd en hun succes, den geheelen avond door, was dan ook groot en welverdiend. Van de verdere optredenden op dezen geslaag den avond noemen wij nog het echtpaar Clinge Doorenbos, Lou Bandy, die wéét hoe men de collectebussen moet volpraten. de geesteige Herbert Perquin en Carry Flame, „de Nederlandsche Zarah Leander". En allen hebben belangeloos medegewerkt, zoo dat de loco-burgemeester van Den Haag. prof. ir C. L. v. d. Bilt, terecht zeer tevreden kon zijn, óók over het financieel slagen van dezen bonten avond. Naar onze Haagsche Correspondent nader bericht, was ze ook Vrijdagmiddag nog wei nig verandering gekomen in den gezond heidstoestand van oud-burgemeester Houwing. Bij de oorspronkelijke ongesteldheid is nu deze week ook nog een griepaanval gekomen, met vrij hooge koorts. Ontspanning voor en door geëva- cueerden. 't Is niet alleen in Heiloo, dat de Heldersche vluchtelingen „de koppen" bij elkaar hebben gestoken, ook in 't Zand is men gekomen tot een club,een tooneelclub nog wel, die onder den schoonklinkende naam „Helpt U", haar ieverisweg is begonnen. „Helpt U," bestaande uit amateur toonee- listen, zal Dinsdag a.s. een tooneelavond ge ven, waarvan de baten bestemd zijn voor Hel dersche vluchtelingen. Een sympathiek idee dus. Aan dezen tooneelavond gaat een „bal- middag" vooraf, waarover men bizonderheden vindt in een advertentie in dit nummer. ZELF HET SLACHTOFFER. Op het Hoofdbureau van Politie werden twee personen gebracht, die om hun zor gen te vergeten teveel geestrijk vocht tot zich genomen hadden. Een van hen was zelf het slachtoffer ge worden van zijn benevelden toestand. Op den Rijksweg had hij namelijk een aanrijding waarbij hij licht gewond werd. Na verbonden te zijn op het Hoofdbureau werd hg in de ge legenheid gesteld in den slaap alle misère te vergeten. onze advertentiekolommen voor Uw inkoopen Beste Cornelius, Dat was voor jou een geweldige tegenvaller ouwe schuinsmarcheerder, dat ik je Zondag moest telegraferen, dat ik je niet pruimen kon! Maar ik kon er geen steek aan doen, neem dat direct van me aan. Ik had het zelf bar gezellig gevonden, een dag met je door Amsterdam te zwerven, en je met bescheiden tróts attent te maken op die dir.' gen, welke de moeite van het bekijken waard zijn Edoch, Jan Mens wikt, maar het esculaap be schikt. Inplaats dat m'n griepaanval weck, nam hij in hevige mate toe. We hebben er toen maar een dokter bijgehaald, en die verordineerde: „Onder de wol!" Ik strubbelde natuurlijk tegen, maar 't hielp geen steek, „Meneer," zei de geleerde vol geling van Hippocritus, „meneer, u moet doen wat ik zeg. U als kunstenaar dat zei-ie!) moogt niet zo roekeloos met uw gezondheid omgaan als een gewoon, aards sterveling!" Ik keek dien dokter zeker wat mesjogge aan, want hij vervolgde: „U denkt, dat ik scherts. Doch dat doe ik in genen dele. Mijn mening is, dat de kunstenaars in 't algemeen véél meer aandacht verdienen, dan ze meestal krijgen. Kunstenaars," ging die gezellige kerel verder, „kunstenaars zijn het zout der aarde!" „En dc journalisten?" waagde ik op te merken. „Die zijn de peper," legde hij me uit, en ging zich te buiten aan een uitbundige maar ware ken schetsing van de positie van jou en mij. Het kwam ongeveer hier op neer: Er bestaat geen groter beïnvloeding van geeste lijke en zedelijke waarden, dan die middels het boek en de krant. Ieder mens leest, al is het geen boek, dan een krant. En zelfs al leest hij geen krant, dan nog wordt hij beïnvloed door wat z'n buurman in de krant leest.. Véél meer dan welk middel van publiciteit ook, vervult de krant haar taak van volksvoorlichting en -opvoeding. Logisch is het dus, dat de man die in de krant schrijft, en de man (of vrouw) die een boek componeert, véél meer dan tot dusver, gedragen moeten worden door de sympathie van de gemeenschap, waarvoor hij schrijft. Ik zou dus het is nog steeds m'n dokter, die aan 't woord is! een kunstenaar of journalist niet beknibbelen op een broodbonnetje, of op een extra-rantsoentje vet, nee, als ik distri butieambtenaar was, zoude ik met ruime hand hen voorzien van het nodige. Want ik als geneesheer weet, hoeveel lichamelijke brandstof er nodig is. hoeveel caloriën van dit en van dat, voor en aleer de hersens van een schrijver op volle toeren kun nen draaien Cornelius, ik stond paf! Haastig schoot ik in mijn pyama en dook m'n bed in. Nog even luisterde m'n kunstlievende dokter met zijn koptelefoontje naar de werking van m'n inwendige batterijen, hij zei dat er iets kraakte, een los stekkertje of zo, schreef een receptje, zei dat ik ab-so-luut onder de wol moest blijven en eclipseerde op z'n fiets. Daar lag ik, beste Cornelius. Terwijl je brief amper koud was, waarin je je overkomst aankon digde. Uiteraard vond ik het een zielig geval, jij had nu eenmaal de verwachting, verleden Maan dag gezellig je schuitje los te gooien en als een echte grand-seigneur door Mokum's dreven te dar telen Maar je voelt: hier was overmacht! En zo besloten wij je een telegram te sturen Ach ja, dat telegram spreek me d't niet van. Omdat ik horizontaal in bed lag, wierp m'n lieve vrouw zich op, dat wel eventjes te verzorgen. Zon dagmorgen elf uur vervoegde zij zich tot dat doel aan het Districtskantoor Oost, maar dat was ge sloten. Toen op de tram naar het Hoofdkantoor. Daar hoorde ze, dat alle telegrammen eerst onder worpen moeten worden aan de censuur van het bezettingsleger. Mijn vrouw op stap naar de Orts- kommandantuur. Daar ontwikkelde zich het vol gende gesprek: Mijn vrouw: „Ik wou graag 'n telegram ver zenden." Ortskom.: „Ist Ihre Man tod?" Mijn vrouw: „Nein. Krank Ortskom.: „Muss der Familièn kommen Mijn vrouw: „Nein. Familiën wegbleiben Enfin, beste Cornelius het heeft haar inder daad bloed en tranen gekost, om het bewuste telegrammetje weg te krijgen! Eindelijk kreeg ze op de jouw bekende tekst een stempel, en zij weer naar het Telegraafkantoor. Toen was het bij tweeën en nu zijn wc reuze nieuwsgierig, hoe laat jij het telegram ontvangen hebt Zo, beste colega, heeft het drama zich ontwik keld. Om de dag komt mijn menslievende arts naar -ime kijken. Hij praat een beetje, voelt m'n pols. tracht een present-exemplaar van m'n nieuwste boek: „K o e n" voor zich te reserveeren. doet me zelfs het voorstel gezamenlijk een doktersroman te plegen, laat een gehamsterde Abdullah voor me achter en verdwijnt. Nou, je snapt natuurlijk, dat ik hem vast hou'. Wie weet kan hij t.z.t. nog 'es zorgen dat ik wat extra voedsel kan krijgen, of wat brandstof zo'n-connectie moet je zien warm te houdenAls-ie het nou maar een tikje schip pert met zijn honorarium Want wc worden hier aardig gerantsoeneerd, beste vriend. Vandaag ontving ik het ontstellende bericht, dat we niet meer dan 1 m3 gas per dag mogen gebruiken. Dat is veel en véél te weinig, omdat wij anders driekwart méér gebruikten, en bovendien nog zes liter petroleum per week. Ge lukkig kunnen we nog reclameren, wat ik vanzelf sprekend meteen ga doen. Want, hoewel ik be grijp dat iedereen het zijne moet bijdragen tot over winning van de moeilijkheden, men moet bij het Energiebedrijf de zaken niet gaan ridiculiseren. Per saldo moet je toch je eten gaar zien te krijgen, en de vrouw moet de mogelijkheid niet ontnomen worden zichzelf en man en kroost op tijd van een verschoning te voorzien Evenzo, beste Cornelius, is 't gesteld met ons rantsoen electra. Je weet. dat ik tegenwoordig al in m'n huiskamer moet werken, omdat ik geen olie heb voor m'n straalkacheltje. Practisch komt dit hier op neer, dat ik tegenwoordig van de nacht een dag moet maken, want wie kan et een boek schrijven, terwijl je familie zit te domineren? Ik niet! De directeur van het Energiebedrijf zit óók niet in z'n huiskamer te werken, maar ik vermoed... Evengoed wordt me een akelig klein rantsoentje electriciteit toegemeten, dat ik nu al met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid kan zeggen, dat ik de zware boete zal moeten betalen Ja. zo worden wij behandeld, waarde Cornelius. Toch hoop ik, dat ik de heren aan 't verstand kan peuteren, dat ik zö niet werken kan. En m'n vrouw evenmin. Per slot van rekening heb ik een bedrijf aan huis, en van de opbrengst van dat be drijf moet ik leven Waarde vriend, ik zal je de afloop spoedig mel den. En als het Energiebedrijf deze kwestie oplost in de geest van m'n huisdokter, dan zal ik een vlammende ode schrijven aan de Energie, die ons allen moet bezielen, om deze tijd door te komen! Cornelius, ik zal je melden wanneer ik weer op de been ben. Dan gaan we! Hand. JAN Het is een gunstig teeken als men het licht niet schuwt. Wie geen werken der duisternis uitvoert behoeft zijn elee- trische lamp niet uit te draaien en be hoeft de donkere plaatsen op dit onder- maansche niet op te zoeken. Lichtschu- wen zijn de zelfkanters in het leven, zijn de onmaatschappelijke figuren, wier werken niet gezien mogen worden, zijn de gluiperds, die hun arbeid in het ge niep en in het donker uitvoeren, zijn de misdadigers, die in den nacht hun brood verdienenWie het licht ont wijkt heeft duistere bedoelingen. Het is geen gunstig teeken van onzen tijd, dat we zoo zuinig moeten zijn met het licht, dat we zoo angstvallig onze vensters gesloten moeten houden, dat we iederen avond als een dief rondom ons huis moeten gaan om te zien of er geen licht naar buiten gluurt, terwijl wij binnen meenden dat het „hardstikke donker" was. De oorlog moet in het donker wor den uitgevoerd omdat het bedrijf recht streeks uit de hel komt en alles wat daar vandaan komt kan beter bedekt blijven. Sluipmoordmethoden op zee. boosheden in de lucht, die hun verderf neerstrooien en grijnzend verder gaan in hun duivelsche uitvindingen. In Nieuwediep verduisteren we weer angstvallig. We weten de gevolgen als er licht uitstraalt. Maar in den Polder, oftewel het plat teland. alsof bij ons het land niet plat is, neemt men het met die verduistering niet zoo nauw. 't Zou wat. Welke Tommy kan van duizend meter hoog een sprietje licht zien. zoo denkt men daar en de verduisteringsmethoden, die men toepast, zijn soms wel wat erg lakoniek. Een omgekruld papier, een kromgetrokken triplexplaat, een gordijn met gaatjes, een luik waar het licht door gefiltreerd wordt en nog honderd en een andere methoden volgen ze buiten, om aan de voorschriften te „voldoen". De veldwachters, die een wakend oog over het poldersche land houden, zijn niet zoo te spreken over de verduiste raars. Menige bon wordt uitgedeeld en menig zuur verdiende „plattelandsrijks- rijksdaalder" verhuisd naar de staats kas als een extra soort belasting, waar mee de boeren het lang niet eens zijn. De ambtenaar van het O.M., die van de week tal van die slechte verduiste raars voor de bali kreeg, was erg barm hartig in zijn veroordeeling. Hij houdt er zelf ook niet van om 's avonds voor donker binnen te zijn en gunt dus zijn medelotgenooten ook wel een uitstapje na bezetten tijd. De kantonrechter voer in hetzelfde bootje mee, al scheen hij het er niet heelemaal mee eens te zijn en uitte een dreigement aan alle toe komstige overtreders van de verduiste ringsvoorschriften. Als een dreigende waarschuwing heeft hij zijn woorden door dc zaal ge slingerd. Men zal goed doen voortaan niet alleen van binnenuit zijn verduiste ring te bezien, want dat is inderdaad het gemakkelijkst, maar ook van den wegkant af, men zal op den duistersten avond van het jaar naar buiten moeten gaan om te controleeren of er geen glansje licht, gèen sprankeitje electriteit naar buiten komt. Is dat wel het geval, hoed u dan voor de gevolgen of beter nog. voorkom die door er een drie- dubbeldik overgordijn voor te hangen, verkrijgbaar bij onze adverteerders, tegen contante betaling, en inlevering van 123 punten.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5