schermen in Amerika Het granaatappelsap NIPPER EN PELLE LUTHER S NAKOMELINGEN DOMINEES, hebt medelijden Radioprogramma FEUILLETON De man achter de WIE IS BILL KNUDSEN. DE ORGA NISATOR DER OORLOGSINDU STRIEËN? EEN MAN MET EEN WAARLIJK AMERIKAANSCHE GE SCHIEDENIS. VAN RIJWIELHERSTELLER TOT LEIDER EN ORGANISATOR VAN DE GEHEELE AMERIKAANSCHE BEWAPEN INGS- INDUSTRIE. WASHINGTON, Jan, 1941. (V.P.B.) Wilson had zijn ovefste House als politiek raadsman. President Roose velt heeft zijn Hopkins en zijn over ste Donovan. Verder steunt hij op zijn voormaligen mededinger naar het presidentschap, Wendel Willkie. Maar bovenal heeft hij Bill Knudsen Deze is leider en organisator van de geheele Amerikaansche bewape ningsindustrie. BILL KNUDSEN. (Foto archief) behalve zijn geamerikaniseerden voornaam heeft de man niets Ameri- kaansch. Hij is een Noordsche reus van 61 jaar. Zijn haardos is nog bij na blond, in weerwil van zijn leef tijd; hii heeft de blauwe oogen van den Noorderling. Op de school in Kopenhagen heeft hij juist voldoen de kennis opgedaan, om later als leerling bij een rijwielfabrikant rij wielen in elkaar te kunnen zetten. Doch de rest van zijn geschiedenis is zoo Amerikaansch mogelijk. Knudsen behport niet tot de mannen, die met niet meer dan een dollar op zak naar Amerika kwamen. Toen hij aan de overzijde van den Oceaan zijn eersten maaltijd had gebruikt, bezat hit namelijk nog 30 dollar. Doch dit stam kapitaal was voldoende, om hem van sta'al- draaier in een staalfabriek in den loop der jaren te laten opklimmen tot bedrijfsleider. Op 32-iarigen leeftijd was hii mede-directeur bij Ford. Negen jaar lang vervaardigde hij auto's aan den loopenden band. Toen kreeg hij herrie met den „baas". En nu geschied de er iets, dat typeerend is voor Bill Knud sen: hii nam een autofabriek over, die niet meer met het tempo mee kon. Hij voerde massafabricage in, gecombineerd met kwa liteit en binnen den tijd van twee jaar heeft hij de productie opgevoerd tot het negenvoudige. dooA ethet ffl. 18. Goede genade! riep Diana verschrikt uit. Wat moet die man hier? Alleen maar voor dat beetje pijn in mijn schouder en die paar schrammetjes Wee9 niet zoo dwaas, Miggie! Miggs gaf geen antwoord, doch was onder wijl bezig haar kleeren na te zien. Met een misprijzend gezicht zei ze; Het is toch zonde! Uw jas is van achteren heelemaal ge scheurd en wat ziet Uw rijbroek er uit! Ik geloof dat daar niet veel n.eer aan te doen is. Oh, doet er niet toe! zei Diana luchtig. Ik heb nog wel een ander pak. Calif man keert toch niets, hè? Oh, spreekt U me niet van dat ellendige beest het zal nog eens Uw dood zijn! riep Miggs uit Nu. daar zou niemand zich erg veel van aantrekken, denk ik, zei Diana en ze geeuwde opnieuw. Hallo! Wat is dat? Voor mij? Wie ter wereld;.. Ze nam een brief op van het theeblad en bekeek de enveloppe aan dachtig. Ja, die is voor U, zei Miggs. Wat een raar schrift is dat het lijkt wel verdraaid! Diana legde den brief naast zich neer. Zal wel een rekening zijn, zei ze onverschillig. Ik zal me zelf eerst maar eens een kopje thee inschenken. Je behoeft niet te wachten, Miggs. Zeg maar aan mijn moeder dat Ik weer heelemaal in orde ben, voegde ze er aan toe, toen Miggs zich omkeerde. Ik zal be neden komen ontbijten. Weg was de kamenier en Diana zuchtte opgelucht. Ze zette de theepot weer op het blaadje en pikte den brief op. Ze bekeek het adres nog eens inderdaad, Op zoek naar Krullekop. 1. „We zijn op weg om onzen kameraad te zoeken. H(j is door de rivierrovers ge vangen genomen; ze hebben hem aan handen en voeten gebonden en als een stuk drijfhout de rivier af laten zakken." „Dat klinkt wel wat eigen aardig, wat jullie ons daar vertelt. Dachten jullie nu werkelijk, dat we die rovers geschiedenis geloofden?" 2. „Ach. helpt ons alsjeblieft Krullekop zoeken. Het is onze schuld, dat hij weg is." Xipper en Pelle nemen den rivier-detective Som, In dienst. 1. „Dat is nu allemaal goed en wel, jongens, maar dach ten jullie dan, dat ik de rivier links en rechts zou gaan afzoeken, om naar jullie verdwenen kameraad te zoeken, zonder dat ik daarvoor iets zou krijgen?" „We zijn bereid te betalen, wat U vraagt, 2. „Zeg eens. was die Krulle kop dan een van jullie goede vrienden?" „En of, mijnheer, hij is de beste jorgen van ons alle maal. Ik weet niet, wat ik wel voor hem zou willen doen." 3. „Hallo, Nipper en Pelle! Sinds wanneer houden jullie zoveel van mij „Hallo, Krullekop. Geluk kig, je leeft dus nog! Jij lange slungel, die staat me daar en luistert onze vleierij af. We meenden er geen woord van!" t» WERKEN VAN 'S MORGENS VROEG TOT 'S AVONDS LAAT. Knudsen komt dus uit de autofabricage doch autofabricage in grooten stijl; want hij bouwde niet alleen automobielen, doch vervaardigde ook al de reservedeelen. On afhankelijkheid is alles voor Knudsen. Langs dezen weg kwam hij in de werk tuigindustrie. fwee jaar geleden, toen hij nog auto's fabriceerde, verdiende hij een slordige paar -honderdduizend dollar per jaar. Nu weet hij niet meer. hoeveel hij verdient. Hij heeft niet eens tijd, om er over te gaan zitten nadenken. Thans is hij een van de machtigste mannen in de Ver- eenigde Staten, be geheele bewapenings industrie bprust in zijn handen. Hii leeft als het ware in de schaduw van het Witte Huis. Hij treedt weinig op den voorgrond. Hij werkt van 's morgens 8 tot 's avonds 7 uur. rijdt dan naar huis en werkt verder. Doch de hewaneningsindustrie waarvan geen enkele officieele instantie tot op dit oogenblik kan .zeggen, hoeveel zij produ ceert voor Amerika en hoeveel voor Enge land bespeurt overal de hand van Knud sen, die haar tot grootcr spoed aanzet. Eensklaps worden bijvoorbeeld de gouver neurs van de verschillende staten verrast door een bevel uit Washington dat zij da delijk belag moeten leggen op alle werk tuigmachines in hun staat, die ongebruikt staan. Knudsen heeft den Amerikanen met klem van redenen uiteengezet, dat de be wapening van Amerika in het gunstigste geval niet gereed kan zijn voor het einde van 1942. Hij heeft een hekel aan stilstand. Daarom mag er in geen enkele staat van Noord-Amerika ook maar één werktuigma chine zijn, die. niet werkt. KNUDSEN IS EEN TEGENSTANDER VAN HET WEEKEINDE. Dat alles bereikt Knudsen op weinig op vallende wijze, door middel van suggestieve brieven, waarin hij niets „eischt", doch aanbevelingen geeft". Wanneer het hard tegen hard gaat, weet hij evenwel zijn man netje te staan; en dank zij zijn taai vol houden, trekt hij altijd aan het langste eind. Hij is geen voorstander van sociale poli tiek. Hii vindt, dat daardoor de luiheid in de hand wordt gewerkt, zonder dat hij daar om uit het oog verliest, dat er in de V.S. altijd nog 17 millioen wèrkloozen zijn. Het „weekend" van Vrijdagavond tot Maandag avond. is hem een doorn in het oog. Hij ziet daarin niets anders dan een vertraging van de productie, waarin de machines stilstaan. Wat de menschen betreft die interesseeren hem minder. Kundscn is niet persoonlijk bevriend met Roosevelt, zooals Hopkins, Donovan en Will kie. Hii is door den president bevorderd tot leider van de bewapeningsorganisatie, om dat Roosevelt in hem den geschikten man heeft gezien. Overigens maakt Knudsen van zijn positie geen misbruik om te streven naar het dictatorschap. Hij wil slechts or- ganisecren, produceeren en daarbij geld ver dienen. Hij heeft een assistent toegewezen gekregen, Hillman, een Littauer. Hii neemt echter ternauwernood notitie van den man, zoo gaat hij op in zijn verantwoordelijken post. S. W. Melchior schrijft in het Nederlandsch archief voor Genealogie en Heraldiek over Luthers nakomelingen in Nederland het volgende: „De nakomelingen van Maarten Luther, die over de gansche wereld verspreid wo nen, hebben sedert eenige jaren een eigen ereeniging, de „Lutheriden Vereinigung". Deze is in Duitschland gevestijft, telt ruim duizend leden en bezit ook een eigen or gaan, dat „Fainiliënblatt der Lutheriden Vereinigung" heet; redacteur is de emeri tus-predikant Otto Sartoras te Harste bij Gottingen. Deze vereeniging heeft onder den naam „Venteichniss der lebenden Nachkomme Luther's" een lijst het licht doen zien, wel ke een zeer nauwkeurige opgave bevat van de nog in leven zijnde nakomelingen van Luther. Onder de Nederlandsche families, die op deze afstamming mogen bogen, is de van origine Groningsche familie Sie mens wel de talrijkste. In directe relatie tot deze familie staan de families Gorter, Goedvriend, Koning, Langlois van Bergen, Kranenburg, Lansberg en Van Zadelhof, die dus ook tot de Lutheriden bchooren. Uit de opgave blijkt, dat de „Siemens-Luthe- riden" ecnige tientallen leden sterk zijn. Eigenaardig is ook, dat in dezen tak zich een overigens uitgsstorveji vrouwennaam heeft weten te handhaven, n.1. Thetasina. Op deze familie volgt in talrijkheid de tak der Bentinck's, die den baronnentitel voert. Vervolgens de familie Bock. Ook de fami lie Tjaden komt in deze lijst meer dan eens voor. In totaal geeft de lijst 56 namen van fa milies of alleenstaande personen, wier af stamming van Luther als zeker wordt be schouwd, In Indië zouden nog ongeveer veertig nakomelingen van Luther leven. Ds. Otto Sartorius wil gaarne met deze mede-nakomelingen van Luther in nader contact treden. Spaar ons uw theologisch koe- terwaalsch. De kantteekenaar in Kerk en Wereld, blad voor vrijzinnige protestanten leest met bijzondere aandacht de artikelen over de boodschap der kerk, die in het „Week blad der Nederlandsche Hervormde kerk" verschijnen. Hij leest ze met stichting en met een groot deel van instemming. Niet in alle opzichten is hij het er mee eens en hij vindt ook wel eens, dat de schrijvers wat al te gemakkelijk over verschillende pro blemen heen hobbelen. Een opmerking moet hem toch van het hart. Wat kunnen dominees toch moeilijk voor „gewone men schen" schrijven! Deze artikelen zijn toch ook bedoeld voor ouderlingen en andere gemeenteleden die in deze dingen beiang stellen. Welnu, daar zijn zij meerendeels, ongeschikt voor. Het uiterlijk deugt al niet. In welke krant verschijnen nu nog zulke lange artikelen, zonder onderbreking door een kopje, zonder eenige indeeling? Hopeloos ouderwetsch uit journalistiek oogpunt. Maar ook de inhoud stoot den leek (en me nig dominee!) af. De kantteekenaar liet de artikelen lezen aan een gemeentelid, be langstellend, voldoende intelligent, kerksch, met meer dan middelbaar onderwijs. De betrokkene had de grootste moeite het ge- lezene te begrijpen. Dominees, hebt toch medelijden met uw lezers en spaar hun uw theologisch jargon. De kantteekenaar is benieuwd, hoe de vrijzinnige medewerkers aan de reeks arti kelen het er af brengen. Want wij krijgen toch zeker ook enkele artikelen van vrij zinnige hand? DINSDAG 4 FEBRUARI 1941, Hilversum I. 415 m. Nederlandsch Programma. AVRO 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.25 Voor de vrouw. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.20 Omroeporkest en solist. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 De Jonge Acht en solist. het was een eigenaardig handschrift, alsof het met de linker hand was geschreven. Toen scheurde ze de enveloppe open en haalde er een velletje blocnote papier uit. Dit verbaas de haar en een beetje achterdochtig vouwde ze het open. Toen las ze: „Aan mijn lieflijke Persephone met de „saffier-blauwe oogen, „Zes weken rijn ie lang voor een schei- „ding. Ik ben erg eenzaam zonder jou en „ik verlang er naar je weer in mijn armen „te sluiten en samen met jou te drinken „van bet granaatappelsap. Wees op mijn „komst dus voorbereid' „Je betooverde Heer en Meester, „Pluto". Met wijd opengesperde oogen bleef Diana naar het blad papier In haar handen staren ze las en herlas de woorden en trachtte ze hardop te zeggen, maar het eenige, wat ze er uitbracht, was een zwakken, erbarmelijken kreet. Ze zag doodsbleek, zelfs haar lippen hadden alle kleur verloren. Een heelen tijd bleef ze ak gehypnotiseerd zitten, toen, met een plotselinge heftigheid, scheurde ze het fatale briefje doormidden en, met een snik, liet ze zich achterover op haar kussen vallen en trok de dekens over haar hoofd als een bang kind. Zoo bleef ze een pooslang doodstil liggen, maar eindelijk wist ze zich te vermannen, kroop onder de dekens vandaan en resoluut stapte ze haar bed uit. Ze sloot het raam en daarna stak ze een lucifer aan, die ze dicht bij den brief hield. In een oogwenk brandde het papier en ze gooide het in de haard, tege lijk met de enveloppe. Nadat ze geconstateerd had dat er van het epistel, dat haar zoo'n afkeer inboezemde, niets anders over was dan een hoopje as, liep ze op haar bloote voeten terug naar het tafel tje naast haar bed. waarop nog steeds de kop thee stond, die ze zich had ingeschonken. Gul zig dronk ze de koud geworden drank op hij smaakte hitter; ze had vergeten er suiker en melk in te doen. Een plotselinge duizeling overviel haar en ze moest zich vastgrijpen om niet te vallen. Vreemd dat overkwam haar vaker den laatsten tijd. Wat had ze toch? Zooiets was niets voor haar zij, die altijd zoo gezond was! Ze was op den rand van haar bed neerge vallen, in diep nadenken verzonken. En lang zamerhand begon ze te begrijpen... Als ver suft bleef ze zitten, niet bij machte dit nieuwe leed in al zijn consequenties te overzien. Ze deed haar oogen stijf dicht en legde er haar handen voor, maar het spookbeeld liet niet verdrijven! Ze had gespeeld en verloren en tot de laatste penning zou ze haar schuld hebben te betalen... Automatisch ging ze naar haar waschtafel en poetste haar tanden, automatisch borstel de ze haar prachtige haar en kamde het. Net wilde ze zich gaan aankleeden, toen ze een geluid van naderende voetstappen vernam, haar deur openging en haar moeder binnen kwam. Ze had een rijk geborduurde peignoir omgeslagen en droeg met bont omzoomde muiltjes. Diana lieve, ik kwam maar eens naar je kijken. Miggs zei dat je er nog heelemaal niet goed uitzag! Diana had moeite zich gewoon voor te doen en het was maar goed dat haar moeder's op merkingsgave niet zoo heel sterk ontwikkeld was. Oh, wat is Miggs toch een ezel! zuchtte ze. Hoe komt ze erbjj zooiets te beweren! Zie ik et- niet goed uit, moedertje? Ze praat te druk en opgewekt en ze was er zelf ver baasd over hoe haar dat lukte. Kind! Kind!" zuchtte Lady Carvis. Jij denkt over alles maar zoo licht en je had gisteren wel dood kunnen zijn! Wanneer leer je nu eindelijk eens een b»etje verstandiger te worden! Oh, ik leer iederen dag! Je zult nog eens zien hoe 'n verstandige dochter je krijgt en in die greppel val ik niet nog eens! En ben je werkelijk bij dien Mr. Weston thuis geweest, kind? vroeg haar moeder. Ik wou dat je dat maar niet had gedaan. En hij heeft je thuis gebracht ook! Nu zullen we vriendelijk tegen hem moeten zijn en ik weet niet wat hij voor een soort man is... ®h, lieveling, stop! weerde Diana af. Je hoeft hem heusch geen bezoek te brengen. Ik zal alles doen wat gedaan behoort te wor den Mr Weston toonde zich heelemaal niet verlangend haar een kennismaking met den eigenaar van Carvis Hall. Maar ik wil ook niet dat jij met hem ora- gaat weeklaagde haar moeder. Het schijnt da hg om de een of andere duisterf reden uit den dienst ontslagen Is. En. oh, lieve kind je begrijpt niet half van hoeveel belang het is dat er op den naam van j- vrienden en ken nissen niets aan te merken is. °h- schei toch uit! riep Diana ongeduldig uit. Op het jachtterrein kent iedereen el kaar: niemand denkt er daar over eerst je stamboom en je verleden na te snuffelen. Kcm, overdrijf nu niet zoo! Ga maar gauw 1.30 Gramofoonmuziek. I.45 Muzikale causerie. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Zang met pianobegeleiding. 2.35 Viool en piano. 3.00 Voor de vrouw. 3.15 Cabaretprogramma. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Philharmonisch kwartet. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 RVU: Cyclus „Wat leert ons de ontwik kelingsgang der dieren omtrent het leven op onze aarde en het levensvraagstuk". 6.00 AVRO-Salonorkest. 6.45 Lezing „Eenwording der Nederlandsche jeugd". 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Pianovoordracht. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Pianovoordracht. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 AVRO-Amusementsorkest. 9.25 „Goed stoken", prijsvraag. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieusberichten ANP, sluiting. Hilversum H. 301 m. KRO. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.30 Nieusberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. II.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Cello-voordracht. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Cellovoordracht. 4.45 Cyclus „Wg en onzen tijd". 5.00 VPRO; Jeugduitzending. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Symphonie-orkest en soliste. 6.45 Lezing „Eenwording der Nederlandsche jeugd." 7.007.15 Vragen van den dag ANP, sluiting. naar je kamer terug; je huivert en hier is het koud. Bovendien ben ik net bezig me aan te kleeden. Kom bij mij op de kamer ontbijten! stelde Lady Carvis voor. Als je naar beneden gaat, krijg je toch maar weer woorden met je stief vader. Oh ja, dat is waar ook, ik heb een alleraardigste :rief gehad van Blanche; aan staande Donderdag komt ze hier met Jim logeeren. Majorie en Clement zouden Zater dag komen. En Fortescue heeft aan je stief vader geschreven dat hij juist in Engeland is aangekomen en dat hij, voor hij thuis komt, eerst nog voer een zakelijke aangelegenheid in Londen moet zijn. Hem kunnen we dus ook binnenkort hier verwachten. Wat heerlijk, lieve, dan zullen we allemaal bij elkaar zijn! En hoelang blijven ze? vroeg Diana. Dat weet ik nog .liet; ik hoop dat het me lukt ze ov;r te halt tot na Nieuwjaar te blijven. Ik ben erg verlangend mijn stiefzoon te ontmoeten. Hij moet zo-» charmant zijn; ik weet zeker dat we allemaal veel van hem zul- 'en houdenKom je dus or mijn kamer ont bijten, lieveling? Ik zal je daarna niet ophou den, als je sojns plannen hebt. Ik wil zoo gauw mogelijk naar Calif gaan kjjken om me ervan te overtuigen dat hem niets mankeert zei het meisje. Goed. ik kom zoo gauw nogelijk. Maar ga jij vast voor uit, anders vat je nog maar kou! Goed, lieve, maar laa4- niet te lang op je wa-hten! Hè, ik ien blij dat je in orde bent! Zoo dwaas van M'ggs om te zeggen dat je er slecht uitzag nat om iemand noodeloos on gerust te maken! Lady "-arvis dribbelde naar e deur. ik zal haar gauw zeggen dat ze voor ons tweeën ontbijt boven brengt en over een paar minuutjes ben je bij me! Weg was ze en Diana bracht haar handen naar haar hoofd en steunde. A!ü 111 maar eerst dezen dag door ben- vaak^diteinEd t0e" Vr0e" Ze rfch af 1106 nog zou zeggen eeraUome^a banden - biiidt* ^fn,ha'r toe dat nooit meer een zijn ln dit leven haar deel zou (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6