Fransche crisis Eve Curie Voor of tegen Laual Distributieovertreders gesnapt GOUDEN SCHAT IN EEN SAFE Van hieruit is het zeer moeilijk de loop der Fransche politiek geheel te overzien, maar alle berichten, zoowel die uit Berlijn en Parijs als uit Vichy toonen duidelijk dat de crisis in de Fransche politiek haar hoog tepunt nadert. Waar het om gaat, ls vrij duidelijk, hoe wel de bedoelingen van Vichy niet ronduit worden uitgesproken. Vast staat dat de politiek van Duitsch— Fransche toenadering, die haar bekroning vond in de ontmoeting HitierPétain ie Montoire, en die zoo warm verdedigd en bevorderd werd door Laval, door diens ver wijdering uit de Vichv-regeering en feitelij ke verbanning naar bezet Frankrijk is stop gezet. Wilde Laval naar den smaak van Pétain te ver gaan in de richting Berlijn? Waar om huiszoeking in zijn particuliere woning? Voor Berlijn echter blijft Laval de beli chaming van de toenadering met den ver slagen vijand en het wordt wel duidelijk, dat de verzetbeweging. welke zich in bezet Frankrijk tegen de Vichy-regeering gaat af- teekenen gaat uitloopen op de simpele vraag: „Voor of tegen Laval?", dus „voor of tegen toenadering tot Duitschland"! Te Bprlijn onthoudt men zich nog van het uitspreken van een definitief oordeel, doch het is duidelijk, dat men ietwat argwanend naar Vichy kijkt Deze argwaan zal wel niet minder zijn ge worden door de opmerkelijke radiorede van Generaal Weygand. die zich, zooals men weet, in Noord-Afrika bevindt als afgezant van Pétain. De Generaal wekte daarin allen op zich geheel en al achter Maarschalk Pétain te scharen, en hij betrok in die oproep spe ciaal... Generaal de Gaulle. de man die nota bene door de vorige Vichy-regeering. waar Laval de touwtjes in handen had. ter dood was veroordeeld. Stak Vichy hier een voelhoorn uit of was het noemen van De Gaulle's naam slechts het antwoord van Weygand op de oproep van zijn naar Engeland uitgeweken collega, die zich juist enkele dagen tevo ren tot de Franschen in Afrika had ge wend? Al deze verwikkelingen dragen er niet toe bij de richting, waarin de Fransche politiek zich beweegt, duidelijk af te teekenen, maar één ding staat vast: Frankrijk leeft midden in een hevige crisis en spoedig zal de keus gemaakt moeten worden. Rome verwacht keerpunt in den strijd in Libye. Zaterdag hebben, zooals reeds in het Ita- iiaansche weermachtsbericht gemeld, voor de eerste maal Duitsche luchtstrijdkrachten aan de gevechten in Cyrenaica deelgenomen. Zij bombardeerden militaire doelen in Sol- loem en Bardia. Tezamen met het eerste verschijnen van Italiaansche pantsertroepen, waarvan het Italiaansche communiqué tevens melding maakte, schijnt dit er op te wijzen, aldus U. P., dat de Asmogend heden hun vborbe- reidingen om te trachten een keerpunt in den strijd in Noord Afrika te brengen, heb ben beëindigd. De berichten van de Italiaansche corres pondenten uit Cyrenaica wijzen er op dat het Italiaansche steunpunt Dzjaraboeb na bij de Egyptische grens nog steeds stand houdt en een bedreiging voor de Engelsche aanvallen in Cyrenaica blijft vormen. Inmiddels hebben de Duitsche stuka's Britsche convooien aangevallen en daar door de geheele verbindingslinie tusschen Noord Afrika en Engeland in gevaar ge bracht. Behalve het stoomschip van 10.000 ton, dat in de haven van Bardia tot zinken werd gebracht, hebben volgens het Italiaan sche weermachtsbericht Duitsche vliegtui gen, die boven de zg. Marmarica patrouil leerden, nog drie handelsschepen tot zin ken gebracht en drie andere beschadigd. De ze poging om de essentieele verbindingsli nies van de Engelschen af te snijden schijnt samen te hangen met andere maatregelen van de as, waarvan het doel is den Engel schen toevoer naar Afrika te verhinderen. Het Fransche blad. de „Matin" stelt de vraag, of het juist is, dat de Fransche staat de dochter van het echtpaar Curie, Eve Cu rie. een uitkeering verstrekt. Het blad her innert eraan, dat Eve, die naar de Veree- nigde Staten gevlucht is, zich heeft uitge sproken tegen het zenden van levensmidde len voor de Fransche vrouwen en kinderen. De „Matin" verlangt, dat de uitkeering niet 'anger verstrekt wordt en schrijft: „Wan neer Eve Curie de belangen van Enge land vertegenwoordigd en de Engelsche blokkade tegen Frankrijk verdedigt, moet zij zich ook maar door Engeland laten on dersteunen. Fransche. geleerden zijn op het oogenhlik bezig, opnieuw het vraag stuk te onderzoeken, in hoeverre Afrika zou kunnen voorzien in het huidige gebrek aan kolen. Ontegen zeggelijk bevat het zwarte wereld deel veel kolen, waaraan men ech ter tot dusver weinig aandacht heeft geschonken. Vele Fransche geleerden zijn van meening, dat de Afrikaansche woestijnen een onme telijk reservoir van „zwarte dia manten" vormen en dat de exploi tatie daarvan niet alleen voor Frankrijk, doch voor gansch Euro pa een rijke bron van kolenvoor- ziening kan Worden. Tegenwoordig exploiteert men in Afrika slechts één kolenmijn, nl. die van Konadza. Deze mijn, waarvan de kolen worden ge bruikt voor de Algerijnsche spoorwegen, bevat naar schatting 500.000 ton. Verder heeft men kunnen vaststellen, dat een groot kolenbekken, in den driehoek, die wordt gevormd door Colomb Bechar, Ber- batine en Egli, zich uitstrekt over een op pervlakte van 8000 vierkante' kilometer. De ze kolen liggen onder het woestijnzand be dolven. Ook op verschillende andere plaat sen in Algerie en Tunesie moeten zich ko len bevinden. Sommige strekken zich uit van het zuiden van Tunesie tot aan de Goudkust (aan den Atlantischen Oceaan). De Fransche geleerde wereld is van oor deel. dat Frankrijk in. de nog zoo goed als niet geëxploiteerde kolenbekkens in Noord- Afrika een schatkamer bezit die van het grootste nut kan zijn voor Europa. IJSGANG BELEMMERT SCHEEPVAART VERKEER OP DE OOSTZEE. De vaart tusschen Stockholm en Helsinki gestaakt. Wegens het vele ijs in de Oostzee heeft men het scheepvaartverkeer tusschen Stock holm en Helsinki volkomen moeten staken, meldt het Zweedsche persbureau TT. Ook het scheepvaartverkeer met het in de Oost zee gelegen eiland Gotland ondervindt groo- te moeilijkheden. Tijdens een fikschen sneeuwbui hebben Zondag de acht olifanten van circus Strassbur ger hun intrede in Amsterdam gedaan, toen ie van den extra-trein, waarmede ze naar de hoofdstad waren gekomen, naar gebouw Carré werden overgebracht. Het was „bees- ten"-wcer, toen Jumbo uit den trein stapte. (Foto Pax-Holland.) Zaterdagavond zagen rechercheurs van de crisis- en hamsterwet in Den Haag een dame en heer loopen, die een koffer torsten. Zij hielden het tweetal staande en vroegen of ze even mochten zien wat er zich in den koffer bevond. Hun opmerk zaamheid bleek niet ongegrond te zijn, want er kwamen o.m. vier halve ponden koffie uit te voor schijn Volgens hun verklaring had den zij deze koffie gekocht zonder bon van een winkelier in de Wa- teringschestraat. Deze winkelier werd nu met een bezoek vereerd en hier vond men nog zeven kg koffie, welke in beslag werd geno men, wegens het verkoopen bui ten de distributie. Een winkelier aan het I.orentzplein deed hetzelfde met eieren, welke hij voor 11 cent per stuk aan den man bracht, terwijl de maximumprijs maar 8 cent mag bedra gen. Het gevolg was dus dat de politie ingreep en 500 eieren in beslag nam. De winkelier werd verbaliseerd. Een slager van 'den Schenkweg verkocht zg. Boui-fix. een preparaat waarvan men jus en soepen kan maken. Op de pakjes stond als verkoopprijs vermeld 10 cent, waarvan hij echter 15 cent had gemaakt en ze voor dezen prijs had verkocht. Hij was daarom in overtreding en het gevolg was, dat 47 pakjes in beslag werden geno men en hij eveneens boete zal hebben te betalen Een banketbakker aan dpn Denneweg mankeerde het aan voldoendp suiker en boter. Hij wist echter buiten de distributie deze artikelen te koopen, hoewel hij toen voor de roomboter 4.15 per kg en voor de suiker 0.90 per kg betaalde. De politie bemoeide zich ook met deze zaak en nam bij den banketbakker 7 balen van 50 kg suiker in beslag en 18 kg.-blikken room boter. Behalve de banketbakker werden ook verbaliseerd een koopman in Bilthoven, een melkslijter uit Rijnsburg en een boter- handelaar in Zoeterwoude. Onderzoek naar de herkomst Voor duizenden guldens, vermoedelijk voor meer dan honderdduizend gulden aan gou den horloges, gesmolten gouden voorwerpen, platina staafjes gouden kettingen, broches, enz. heeft de politie van het bureau aan 't Jonas Daniël Meijerplein te Amsterdam de zer dagen in beslag genomen in een safe in de Diamantbeurs. Al deze kostbaarheden behooren toe aan een goudsmid en goud- opkooper. wonpnde aan den Zwanenburg wal. aldus lezen we in de „Tel". In de werkplaats van dezen man hielden de rechercheurs Klarenbeek en Jïlzer dezer dagen een controle, omdat zij vermoedr.en, dat de goudsmid lang niet alle opgekochte voorwerpen in het wettelijk voorgeschreven '•eeister bad genoteerd. Dit vermoeden bleek iuist te zijn. De rechercheurs togen vervol gens naar de Diamantbeurs, waar de goud handelaar een safe bezit. Toen deze safe werd geopend zagen de politiemannen een schat aan kostbaarheden, zooals zij wellicht nimmer te voren hadden gezien. Zij telden o.m 34 gouden heerenhorloges, een aantal polshorloges, ringen, armbanden kettingen enz. enz. Ten einde na te eaan of onder al deze kostbaarheden wellicht vorwerpen wa- ren, die van diefstal afkomstig zijn, werd alles m beslag genomen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4