Turkije Opgewonden debatten in het Huis van Afgevaardigden Verkeerd begrepen voeit de gevolgen van den oorlog Van zes jonge meisjes in arrest Vereeniade Staten Beo Russische tegenspraak r£ W: Vervalschte Oudheden BRIEF UIT ISTANBOEL. ONVRIJWILLIG VREEMDELINGEN VERKEER IN ISTANBOEL. Handel en scheepvaart liggen nagenoeg stlL VrooHJk kan men hot leven in Turkije op het oogenblrk niet noemen, over heit alge meen. Maar één ding is zeker, de Turken xijn blij, dat hun tot dusverre de ellende van den oorlog bespaard is gebleven. Van oen vroolij-ke stemming is alleen sprake ge weest bij gelegenheid van de jaarewisse ling. Volgens ingewijden heldren de eige naars van de lokalen, die aan vermaak zijn gewijd, schitterende zaken gemaakt. De opheffing van de verduisteringsmaatre gelen zal daar wel veel toe hebben bijge dragen, Deze voorzorg, die plotseling was opgekomen, is nergens in Turkije met veel enthousiasme ontvangen. En vooral in Istan- boel, waar het plaveisel nog slechter is dan gewoonlijk en de straatjes krommer en nauwer zijn, kan men de verduistering wel missen, als men de bloemetjes buiten wil zetten. Men heeft duchtig feest gevierd op dezen Oudejaarsavond, in weerwil van het feit, dat alles ongeveer twee maal zoo duur Is eeworden. Trouwvns; Istanhoel is vermoedelijk de eenige stad in Turkije, die nog kan bogen op een zekere mate van gezellig verkeer, ten gevolge van een nieuwe soort „vreemde lingenverkeer". Dit is niet het gewone vreemdelingenverkeer, zooals wij dat ken nen, doch een gevolg van den oorlog. Het heeft niets te maken met het bezoek van moskeeën, ruïnes, musea en dergelijke. Thans betreft het slechts doorgaande reizi gers, die hier korteren of langpnen tijd wor den opgehouden door moeilijkheden met pasvisa. gebrek aan vervoermiddelen, enz. De reisroute, die voor deze reizigers open staat, is door den oorlog sterk beperkt. De wegen naar Middel- en West-Europa zijn voor hen afgesneden. Alleen het verkeer Istanhoel-Kaïro-Bagdad staat nog voor hen open. Maar in elk geval, de hotels zijn vol, en aangezien Turkije met de Westersche mogendheden verbonden is, kunnen deze lieden zich hier vrij bewegen en hun geld naar goeddunken uitgeven. Daarvan nrnfi- teeren de bars en andere gelegenheden van dien aard. Versobering is het wachtwoord van den dag. Dit alles neemt niet weg, dat deze stad aan den rand van Europa zorgen genoeg kent en weinig deel heeft aan dergelijke ge noegens. De eigenlijke Turken staan geheel buiten dezen kring. De economische moei lijkheden, waarmede het land te kampen heeft, bezorgen den Turken hoofdbrekens genoeg. Zorgen overal, zoowel bij de groot handelaars en importeur, die zonder goe deren zitten, als bij de banken, waar wei nig meer omgaat. De menschen met een vast salaris, vooral de ambtenaren en de beambten met een lage bezoldiging, moe ten eiken stuiver omkeeren om rond te kunnen komen nu de prijzen zoo sterk zijn gestegen. Niemand minder dan de minister-presi dent heeft gezegd, dat het op het oogenblik geen tijd is om aan andere dingen te den ken dan aan bet noodzakelijke levenson derhoud. Overal ontmoet men mannen in uniform Turkije heeft officieel niet gemobiliseerd, doch het staande leger is drie maal 'zoo sterk geworden door de oproeping van tal rijke klassen. Duizenden vaders van huis gezinnen staan onder de wapens. Zij houden de wacht aan het diep onder de sneeuw lig gende Oost-Anatolië. aan de stormachtige kusten van de Middcllandsche Zee, in het woeste, dorre Thracie. Op den staat rust de plicht, de meestal in behoeftige omstan digheden verkeerende gezinnen te steunen. Deze steun wordt gedekt door een speciale belasting en door inzamelingen van huis tot huis. Alsmede door giften in natura. Er ontstaat gebrek aan alles. Het parlement dient steeds weer nieuwe aanvragen in om geld, dat natuurlijk ook altijd wordt verstrekt. Vele werken, die noodzakelijk moesten worden uitgevoerd, blijven liggen. Het spoorwegverkeer is in gekrompen, om het materiaal te sparen en goederenwagens vrij te krijgen voor mi litaire transporten. De voorraden in het land zelf verminderen zienderoogen en de invoer uit het buitenland wordt hoe lan ger hoe moeilijker, daar de Turksche han del geheel is verlegd. De weg door de Mid- dellandsche Zee is blootgesteld aan alle wisselvalligheden van den oorlog. De nor male scheepvaart is gestaakt. De spoorlijn naar Europa, die over enkel spoor loopt, kan het goederenverkeer niet verwerken en heeft te kampen met weersomstandig heden. In het begin van dit jaar was Istan- boel ten gevolge van de overstroomingen volle 14 dagen geheel afgesneden van Thracie. Men draagt alles geduldig, hoewel ook het scheepvaartverkeer over de Zwarte Zee door zware stormen werd belemmerd. De reis naar Basra aan de Perzische Golf duurt 3 weken. De invoer van overzee wordt in sterke mate vertraagd door het feit, dat de Turken op alle mogelijke manieren aan hun Engelsche bondgenooten moeten be wijzen, dat de' ingevoerde goederen niet op een of andere manier naar Duitschland worden doorgezonden. Bubberbanden zijn bijna niet meer te krijgen, de trams krim pen het bedrijf in door gebrek aan rails, de gasfabriek levert minder gas, daar zij geen technische vernieuwingen kan aanbren gen, de telefoon begon te haperen, doch het 'l'urksche volk draagt dit alles met zijn spreekwoordelijke fatalisme, in de hoop op betere tijden. De republikeinsche afgevaardigde Fish zeide in het Huis van Afgevaardigden over de wet op de hulp aan Engeland, dat de Ver. Staten binnen de eerstvolgende zes maanden verwikkeld zullen zijn in een oor log in Europa en Azië, wanneer het Congres de wet ongewijzigd zou aannemen. Boven dien zou de Amerikaansche regeering alle be langrijke industrieën overnemen en de bur gerlijke rechten opheffen. De Verecnigde Sta ten zouden dan een uitgesproken dictatuur hebben. De debatten verliepen verder uiterst opge wonden Verschillenden afgevaardigden en in het bijzonder den voorzitter van de com missie voor buitenlandsche zaken werd ver weten, dat hun houding ten aanzien van de wet beinvloed was door hun gedachtenwis- seling met Lord Halifax. De republikeinsche afgevaardigde Dirksen eischte van Bloom nauwkeurige ophelderin gen omtrent den inhoud van zijn dfcnferentie met den Britschen ambassadeur. De voor zitter der commissie antwoordde opgewon den. dat in zijn onderhoud met lord Halifax over het wetsontwerp alleen was gesproken ten aanzien van de congresproeedure. Voorts was gesproken over de wereldtentoonstelling Bloom noemde de vraag van Dirksen onge past. Deze antwoordde echter, dat thans- beslist wordt over het lot van de Ver. Sta ten en dat zijn vraag derhalve gerechtvaar digd was. De republikeinsche afgevaardigde Boggers verweet de regeerig dat zij de afgevaardig den ten aanzien van buitenlandsch politieke zaken in het duister liet tasten. Het is niet juist, dat men eerst naar vertegenwoordigers van vreemde mogendheden moet gaan om te zien, wat er in werkelijkheid gebeurt. De buitenlandsche pers en vooral de En gelsche heeft 'n bericht gepubliceerd, waar in wordt beweerd, dat een geheime over eenkomst zou zijn gesloten tusschen de Sowjet-Unie en Turkije. Op grond waarvafl de Sowjet-Unie zich verplicht Turkije wa pens te leveren, teneinde tegenstand te bieden aan een eventueele activiteit van Duitschland op den Balkan. Een Turksche commissie zou zich met dit doel naar Mos- kou hebben begeven, teneinde wapens te koopen. Het agentschap Tass is gemachtigd te verklaren, dat geen overeenkomst, geheim of niet geheim, van bovenvermelden aard tusschen de Sowjet-Unie en Turkije is ge sloten, en ook niet in het voornemen ligt, dat geenerlci Turksche commissie voor het koopen van wapens in Moskou vertoeft en dat dit bericht van de buitenlandsche pers in alle opzichten verzonnen is. TERRORISME TE SJANGHAL De hoofdredacteur van het Chineesche blad Sjoen Pao, dat nauwe betrekkingen met 'de Tsjoengking-regeering onderhoudt, is op den openbaren weg door een onbeken den dader neergeschoten. Niet voetballen? Dan maar schaatsenrijden. Op de Stadionbaau te Amsterdam waren Zondag voor de leden der hoofdstedelijke voetbalclubs schaatswedstrijden georgani seerd, waaraan o.m. Ajax, Blauw Wit en en D.W.S. deelnamen. Dijkstra (links) en Bergman in de 100 meter, terwijl de heer Koolhaas, voorzitter van Ajax. als tijd opnemer fungeert. 'Foto Pax-Holland). Voor do tweed® maal heeft de Drentsche Ijsbond een prestatie- en tourrit per schaats van Assen naar Bellen en terug gehouden. De drukte bij het keerpunt (Foto P«x-Holl«nd) Zij hadden zonder toestemming haar post verlaten. Wat zal de krijgsraad er van zeggen? Men spreekt in de Zweedsche hoofd stad over een „drama", waarvan zes jonge meisjes het slachtoffer zijn ge worden en dat zich ergens in het binnenland heeft afgespeeld. Deze zes jongedames zijn namelijk in arrest gesteld, aldus een berichi van V.P.B. uit Stockholm. De reden daarvan is de volgende: Zij hadden des nachts dienst op een der uitkijk posten voor vliegers en hebben zich toen van haar post verwijderd, zon der daartoe verlof te hebben. Mis schien was het te koud, misschien verlangden zij naar gezelligheid, mis schien was het de roep van de lief de wie zal hét zeggen? Maar één ding staat vast: zij hebben gezon digd tegen de discipline; en daar voor zullen zij moeten boeten. Zij zullen misschien tot haar verweer aan voeren, dat zij vrijwillig dienst deden. Doch dit is een excuus (als het een excuus is) dat zeer zeker niet zal worden aanvaard door de heeren militaire rechters. Haar was een post aangewezen en zelfs een niet onbelangrijke post en dien hebben zij te zamen en in vereeniging ver laten. Daar gekscheert de militaire over heid niet mee. Trouwens, de openbare meening is over het algemeen ook niet op haar hand. Dat dit jonge meisjes zijn, die den haar toevertrouwden post hebben verlaten, doet niets ter zake. Zij stonden in militairen dienst en hadden aan de militaire tucht te gehoorzamen. Deze is dezelfde voor man nen en voor vrouwen. Terecht zegt men: waar zou het heen moeten, als de man nen, die zich vrijwillig hebben aangeboden voor bepaalde diensten, dit voorbeeld gin gen volgen? Men moet op het leger kun nen vertrouwen. Daar heeft het geslacht niets mede te maken. Plicht is plicht en eigenlijk nog meer, wanneer het een plicht is, dien men vrijwillig op zich heeft geno men. Neen, het ziet er werkelijk niet zoo goed uit voor de jongedames in kwestie. Zij zullen voor haar ondoordachte daad zon der twijfel voor het gerecht moeten ver schijnen. En heel Zweden ziet met belang stelling uit naar het vonnis, dat zal wor den geveld. In het Spaansche kunsthistorisch mu seum van Barceiona is een sensationeele vervalsching aan het licht gekomen. On der de tentoongestelde kostbaarheden be vonden zich talrijke sieraden, die van Pu nische en Westgotische herkomst zouden zijn en die afkomstig waren uit de verza meling van den bekende Spaanschen col- lectionneur van oudheden Daniën Mateu, uit wiens bezit zij overgingen naar het ar- chaeologische provinciale museum van Barceiona. Het Spaansche commissariaat generaal voor archaeologische uitgravingen heeft thans ondubbelzinnig vastgesteld, dat deze sieraden en vooral die van Westgoti sche herkomst, die bijzonder waardevol ge acht werden, vervalschingen zijn uit den laatsten tijd. De collectionneur die bijna een half millioen pesetas had betaald, had de stukken voor echt gehouden. PATER VERDRONKEN. Door duisternis misleid. Gisterenochtend is uit de Haarlemmer- Trekvaart nabij Leiden het lijk opgehaald van den 55-jarigen pater G. van Heusden, die in den avond van 18 December tenge volge van de duisternis te water is geraakt. Pater van Heusden was sinds twee jaar te Leiden werkzaam en verbonden aan de Hartebrug parochie. ENGELSCHE VROUWEN IN DE OORLOGS INDUSTRIE. De Canadeesche bladen melden uit betrouw bare bron vernomen te hebben, dat de ver plichte aanmelding van vrouwen voor werk zaamheden in de oorlogsindustrie binnen een maand tijds zal beginnen. Eenige industrieën hebben reeds het voornemen vrouwelijke ar beidsters voor belangrijke oorlogsdoeleinden beschikbaar te stellen. Om d* bewaarkool vorstvrij ta houden, is de ouderwetsche .vuurduivel* bij de tuinders weer te voorschijn gehaald (Foto Pax-Holland) PEST. In de provincie Bombay zijn sedert het begin van het jaar veel meer^pestgevallen voorgekomen^ Alleen reeds van 5 tot 11 Januari kregen 253 personen deze ziekte en vielen er 134 dooden door pest In de daaraan voorafgaande week werden 130 personen aangetast en overleden er 66. ROEMEENSCHE TEGENSPRAAK. De berichten, dat de laatste dagen op Roe- meensche officieren aanslagen zijn gepleegd, worden van officieele Roemeensche zijde te gen gesproken. door W. BRINKMAN Dit was het paradijs! Hoe was hij daar zoo plotseling in ver zeild geraakt? Voor iemand als hij, die uit een echt provincie-gat kwam, was dat wel iets om heelemaal beteuterd van te staan. Hij keek dan ook, of hij niet goed bij het hoofd was. In welk een gaard van liefelijkheid had hij zich begeven! Aanminnigheden in alle genres en maten vertoonden zich aan zijn steeds verdwaasden blik. Er was veel blond bij, doch ook weergaloos kastanje bruin en vlammend ros. Hij tuurde in zacht glanzende oogen, die iets droomerigs hadden, maar tevens in diep glinsterende kijkers, waardoor hij eveneens fel geboeid werd. En al die frisch aangestreken lippen! Een kersentuin om zoo van te plukken! Hij, Hendrik Willem Hannese, liep als be- tooverd door het warenhuis, waaraan geen einde scheen te komen. O, wat was dit heel anders dan de kleine muffe winkels van zijn geboorteplaats! Welk een onbe schrijfelijk geluk werd hij deelachtig door het feit, dat hij een baantje had gevonden in de groote stad! Reeds op zijn eersten vrijen Zaterdagmiddag kuierend van de eenen straat in de andere, was hij terecht gekomen in dit sprookjesachtige paleis met zijn rijen zacht glimlachende nimfen! Als je daar niet van duizelde! En Hendrik Willem Hannese begaf zich van de kousen-afdeeling naar de gramo- fooiiplaten (werd daar niet juist een smach tende, Italiaansche zang afgedraaid?). Van de platen naar de zeep en parfums, van de geurigheid naar de huishoudelijke voor werpen en zoo verder en bijna overal werd hij bekoord door een gracelijk handje, een kleinen wipneus, een weerbarstig haar krulletje of iets dergelijks. Spoedig echter betrapte hij er zich op, dat hij telkens en telkens terugkeerde tot postpapier, cou verten en aanverwante artikelen. Ten slotte moest hij 't zich dan ook bekennen: hier had hij zijn hart verloren. Ja, dit verkoopstertje stelde hij boven alle andere. Ze was van een snoezigheid, waarvan hij totaal onderste boven raakte. Doch hoe moest hij haar dit zeggen? Als bloode provinciaal en te jeugdig misschien om ernstig te worden gevonden, bestierven hem de woorden op de lippen, zoodra hij een complimentje meende te hebben ge vonden. Hij wist du» niet anders dan eerst postpapier bij haar te koopen, vervolgens, na een rondgangetje door het warenhuis, terug te komen voor een flesch inkt, daar na voor couverten, vijf minuten later voor een pijpje lak, dat hij nooit gebruikte en zoo bleef hij zich maar bij haar aanmel den met een verlegen blik en een half ge smoorde stem. Maar wat hij door bruta liteit mogelijk niet bereikt zou hebben, werd hem nu, om zoo te zeggen toegewor pen! Zij was dadelijk opmerkzaam gewor den door zijn aarzelend optreden en dat hij daarop van haar stand niet was weg te slaan, had haar genoeg gezegd. Zijn aanhankelijke bescheidenheid veroverde haar en ze moedigde hem al eens aan met een verholen glimlach. Had hij dit laatste goed gezien? Hij dorst het nog niet te gelooven! Maar het kon zijn, niet waar? Dus ging hij maar weej tot een aankoop over: stiftjes voor zijn vulpotlood. „Zeker, meneer, hebben we die", zei ze uitermate vriendelijk en ze hield een heele collectie buisjes in de hand. „Welke maat?" Ze probeerde verschillende potloodjes tot er eindelijk een goed bleef zitten. „Wat zou U hiervan zeggen?" vroeg ze met een stem, die voor hem gelijk stond aan de schoonste muziek. Hij kon niets zeggen. „Probeert U maar eens", noodigde ze hem uit en schoof hem een blocnote toe. Toen rijpte er plots een stout plan in hem. Hij had den moed niet, tegen haar te spreken, maar schrijven was heel iets an ders! En zij las: „Hendrik Willem Han nese". Hij gaf haar met neergeslagen blik de blocnote terug. Ze begreep dadelijk en schreef „Louise". De correspondentie werd nu op de vol gende wijze voortgezet. „Van Dalenstraat 31". „Beukenlofplein 6". „Hoe laat vanavond?" „Acht uur". „Waar?" „Hoek Mariakade, Vestingstraat". Hendrik Willem Hannese wou nog iets aan 't papier toevertrouwen. Maar de stift zat toch wel wat erg los in den houder, gleed er herhaaldelijk uit. En nu hij toch aan 't schrijven was, maakte hij per bloc note bekend: „Iets dikker". Nooit zou hij het vergeten, welk een uit werking dit onschuldige zinnetje had. Louise keek verbouwereerd, snakte dan naar adem en explodeerde eindelijk: „Ik heb alles, wat mogèlijk was, gedaan voor de slanke lijn! En nu durft U daar een aanmerking op te maken? U wilt... C, juffrouw Anna, gelukkig. U komt me af lossen. Ik mag weg! Zie hier, meneer, deze dame zal U helpen. Ze is precies wat U zoekt!" Hij staarde verbluft, zag nog net, hoe Louise parmantig de plaat poetste. Dan wendde hij werktuigelijk den blik naar juffrouw Anna. die niets minder dan een gevaarte was! Gebroken, zonder potlood jes, verliet Hendrik Willem Hannese het warenhuis.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8