Qf>eperf Lgttf*'9 AKKERTJIS ZESTIG JEUGDIGE JUTTERS Wynia wordt Helders kampioen lange' baar 1/ 3 graad vorst! Distributie-nieuws Vrijdag 7 Februari 1941 Tweede Blad MadinieuwJ Hardrijden, schoonrijden en behendiéheidswedstrijden Geslaagd wintersportfeest ondanks kou en sneeuw Brandstoffen ook voor evacué's Burgerlijke Stand van Den Helder Wie in dit blad adverteert em p£aUe£andóAcPu>4l „Aardig slag kinderen" zegt meester Geurts Maar.»»,. de plattelandskinderen hebben meer verantwoordelijkheidsgevoel voor winkeliers Het oor IJswedstrijden êemeentepersoneel Gistermorgen werd de komende dage raad aangekondigd door een bloedrooden horizon. Oude menschen plegen dan te zeggen, dat er sneeuw op komst is en waar oude menschen dikwijls gelijk heb ben, bleek dit ook thans het geval te zijn. Er kwam sneeuw. En zelfs een massa ■neeuw! Zóóveel sneeuw, dat men ge meend zou kunnen hebben, dat de ijs- wedstrijden die voor het geheele gemeente lijke personeel georganiseerd waren in duigen zouden vallen. Ze vielen n i e t in duigen. Ondanks de 8 graden vorst, on danks de sneeuw, die door een harden wind aangewaaid kwam, ondanks alles... gingen ze door. En dat bewijst tenslotte, dat het ge meentelijk personeel van Den Helder niet alleen bestaat uit vaardige pen-voer- ders en parate arbeidskrachten, doch te vens uit sportieve lieden, die zich noch door wind, noch door sneeuw laten ver slaan. Om 8 uur 's nachts. Er was veel voorbereiding noodzakelijk ge weest. Temeer waar eerst Woensdagmiddag het plan definitief was. Maar toen begon de organisatie-machine gesmeerd en wel op volle toeren te loopen onder leiding van den „machinist", den heer Langerak van Gemeente werken. Deze heeft, zooals bekend, de noodige tjswedstrijd-ervaring en dus verliep de voor bereiding prima. Desalniettemin... om 3 uur gisternacht (we hoorden zelfs van 5 uur in den morgen...), zat er nog personeel van de Gemeente op het raadhuis te ploeteren aan lijsten en combina- iets. Of men er ook iets voor óver had 93 Inschrijvingen. De aanmelding was verbijsterend. Ondanks de weinig aanlokkende weersomstandigheden waren er 93 inschrijvingen. Vertegenwoordi gende de gemeente-ambtenaren van alle leef tijden en vele categorieën. De lagere en de hoogere regionen. Er was één afdeeling die verstek deed gaan en dat was de dames-afdeeling. Men bleef verstoken van het ongetwijfeld aan trekkelijk schouwspel van zwierende ge meentelijke ijsnimfen. De Sonja Henies en Maxie Herbers van de Nieuwediepsche overheid kwamen niet. Voornamelijk was de oorzaak daarvan dat de heer Everards van het Distributiekantoor met geen moge lijkheid kans zag zijn dames vrij-af te geven. Het distributie-apparaat moest blijven draaien en gedoogde geen afwezig personeel. Niets aan te doen. Force majeure' Toen om 10 uur de wedstrijden aanvingen werd juist de laatste hand gelegd aan de prijzen-inkooperij. Voorwaar geen peuleschil met zóóveel deelnemers. En waar men geen prullen wilde inslaan, was er veel tact noodig om het bedrag, dat door milde handen dispo nibel gesteld was (o.a. een prachtige gift van den burgemeester en voorts van diverse niet- meerijdende hoofd- en andere ambtenaren) zoo economisch mogelijk aan te wenden. De commissie. De commissie, die alles, zoowel op de baan, als bij de andere werkzaamheden regelde, komt ongetwijfeld een woord van waardeering toe. Als wij enkele namen mogen noemen, dan zijn dat o.m. die van de heeren Langerak, Jongman (leider van het personeel der luchtbescherming, die als starter optrad), Boon (van Ge meentewerken), Bruins (die zijn adminis tratieve kwaliteiten bij 7 graden onder 0 demonstreerde), brigadier Horsman (die een kundig inkooper bleek te zijn) en Rietmulder. Ieder had zoo z'n eigen arbeid en deed die met enthousiasme. Op de baan. Op de baan werd inmiddels gereden. Tegen wind en sneeuw en kou in. Verre van ideaal rij-weer, maar dat nam men op de koop toe. De jury had het, omdat die maar steeds op één plaats moest blijven staan, extra koud en liet deswegen een plankje aanrukken. Er werd goed en sportief gereden. Protesten werden niet genoteerd en dat was ook niet te verwachten. Er was een tentje, alwaar door Bremer gloeiend heete chocolademelk verkocht werd tegen een civiel prijsje. Jammer dat Bremer de melk zóó heet wilde serveeren, dat de kraan het begaf en het grootste deel van het even bruine als heete vocht op de baan terecht kwam, ter plaatse een kleurige chocoladebrei vormend... Het bleef sneeuwen, heel den morgen door. En ook bleef het koud, zoodat de rijders blij waren als hun namen afgeroepen werden. Het was dan een plezier de prestaties gade te slaan. In volle vaart nam men de baan, en speciaal als men 't windje in den rug had, werden er beste tijden genoteerd. Een enkele maal zagen wjj een valpartij, maar dit was slechts sporadisch. Des middags sneeuwde het nog, maar de wind was afgezwakt en dus viel er iets meer te genieten voor het publiek, dat toen met groepjes stond te kijken op den kant. Wij zagen ook de burgemeester met belang stelling de verrichtingen van zijn personeel volgen, en dat gedurende geruimen tijd. Kortheidshalve zullen wij niet alle finales en demi-finales de revue laten passeeren. Zij volstaan met er op te wijzen, dat er diverse spannende kampen te aanschou wen vielen, waarbij er verscheidene waren, waarvoor hard gevochten moest worden. Wij denken daarbij o.m. aan de finale 500 meter tusschen Wynia en Kasbergen. Wynia won onbedreigd en liet een schit terend staaltje snelrijden zien. In hem heeft Den Helder nog steeds een achttien karaat sportman, die niet alleen in schaat senrijden excelleert. In de type-kamer van 't Raadhuis. Wij maakten van de gelegenheid gebruik (tevens om even „door-te-warmen"...) in de typekamer van het Raadhuis de collectie prijzen (waaronder er ook enkele waren door particulieren beschikbaar gesteld) te bezien. Een waarlijk bijzonder geslaagde verzameling. Bestaande uit sigaren, cigaretten, worsten kazen, 15 blikken groenten (teeken des tijds) reis-nécessaires, polshorloges, luxe voorwer pen, sigarenaanstekers enz. enz. In totaal een 50-tal prijzen. Behendigheldsproeven. Inmiddels was men op de baan begonnen met de behendigheidswedstrijden. Te zeggen, dat deze een „vlot verloop" hadden is onjuist, aangezien het „vlotte" element er aan ont brak. Trouwens... stel U voor, daar moest men op wankele schaatsijzers staande met een klein plat pollepeltje in de hand en op dat pollepeltje een veder-licht pingpong balletje tusschen een aantal plaatjes heen kruisen, ver volgens een ton ronden en dan weer terug keeren naar het punt van uitgang. Voor velen bleek dit kunststuk onoverkomenlijke moeilijk heden te hebben. Een enkele slaagde erin snel en zonder fouten de opdracht te vervullen. Geen wonder overigens... Deze wedstrijden gaven aanleiding tot veel vreugde; zoowel bij deelnemers, jury en pu bliek. Een goede gedachte, deze wedstrijden in te lasschen. Dikwijls steeg een daverend gelach onder de toeschouwers op, wanneer de bal met een vaart van de lepel verdween of wanneer de rijder zich in allerlei bochten moest wringen met het doel het balletje op den lepel te hou den en wanneer deze pogingen dan tevergeefs waren en het balletje toch deserteerde. Ook maakte menig rijder, doordat hij zich in allerlei bochten moest wringen, een val, eveneens tot groote hilariteit van de omstan ders. Schoonrijden. Hierna werd het nummer schoonrijden ver reien. De jury stond hier voor de taak om verse: illende goede rijders te beoordeelen. Maar de heeren Witsenburg, Rooyakkers en Langerak vatten serieus hun taak op en be oordeelden streng Wynia kampioen. Nadat de schoonrijders hun prestaties hadden vertoond werd overgegaan tot de finales voor 250 meter. Hier werd fel gestreden en onder de aanmoedigingen van het publiek reden de cracks om den eersten prijs. Toen ook deze linales waren verreden kwam het nummer om het kampioenschap op de lange baan, Wynia en Jongman gaven elkaar echter geen kamp maar tenslotte moest toch de sterkste winnen en Wynia kan zich voorloopig kampioen noemen van het gemeentepersoneel op de lange baan. Prijsuitreiking. Hierna vond de prijsuitreiking door Bur gemeester Ritmeester in de hal van het raadhuis plaats. De Burgemeester vond het een uitnemend idee, dat ook het gemeente- personeel in staat was geweest om op het jjs met elkaar te kampen. Immers, de ijs- wedstrijden zijn een bij uitstek Hollandsehe gebeurtenis en hjj achtte het houden van deze wedstrijden bevorderlijk voor een goede kameraadschap onder de leden van alle takken van dienst in de gemeente. Hierna werden de prijzen uitgereikt Hardrijden 500 M. (Boven 30 jaar). 1. H. Wynia. 2. G. Kaïsbergen. 3. P. Bandt. 4. Hoogeveen. Hardrijden 500 M. (Beneden 30 jaar) 1. E. Jongman, de Boer. 3. A. Otten. 4. P. Bontes. Troostprijzen; A. Eelman. J. Rietmul der, van der Horst, G. Woudstra. Hardrijden 250 m. (Boven 30 jaar). 1. H. Wynia. 2. Th. C. Schoonheden. 3. G. v. d. Wende. Hardrijden (beneden 30 jaar 250 m.). 1. E. Jongman. 2. G. Karsbergen. 8. A. Otten 4. A. Eelman. 5. Bontes. 6. Groeneveld. T. J. DoL De besta behandeling is: onder de wol, eens flink transpireeren en drie maal daags'n "AKKERTJE"nemen. "AKKERTJES"bevorderen ten zeerste het zweeten, gaan de koorts tegen, verdrijven het ellendige pijnlijke gevoel en bestrijden infectie. "AKKERTJES" zijn beroemd om hun snelle, uitstekende ^werking. Vaak nagemaakt, /maar nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie! tegen pijnen, hoofdpijn,"nare dagen" Dooi: 13 stuks - 12 stuivers: 2 stuks 2 stuivers. Schoonrijden. 1. W. Koorn. 2. Hoogerwerf. 3. Kubbe. 4. Stoop 5. Smit. Behendigheidswedstrijd. 1. P. Bandt. 2. H. Wildenberg. 3. D. van Lit 4. C. Koorn. 5. C. Visser. 6. A. Eelman. 7. J. Kwinkelenberg. 8. E. Jongman. 9. Woudstra. Tenslotte dankte de Burgemeester het co mité voor zijn werk dat 't gisteren tot diep in den nacht had gedaan. Hierdoor was het moge lijk dat deze wedstrijden doorgang vonden. Dit werk kan niet genoeg op prijs worden gesteld, aldus de heer Ritmeester. Wie geen kolen krijgt wende zich tot de Heldersche Brandstoffen com missie. Er is sinds Donderdag een oplossing voor het kolenvraagstuk, waarover vele geëvacueerde Nieuwediepers zich ongerust maakten. Ieder Heldersche, dus ook die buiten het kolen- district Den Helder woont en die moeilijkheden heeft met de inwisseling van zijn brandstof- fenbons, doordat de brandstoffenhandelaren in de plaats waar hij geëvecueerd is onwillig zijn of door het feit, dat men er onvoldoende kolen heeft, wende zich tot de Brandstoffencommis- sie in Den Helder, die maatregelen neemt, dat de stadgenoot buiten zijn kolen krijgt. Er Is een zoodanige regeling getroffen, dat in gevallen van nood de Heldersche brandstoffenhandelaren, die een flinken voorraad brandstoffen hebben, leveren aan een brandstoffenhandeiaar ln de plaats waar de Heldersche geëvacueerde zit, zoodat deze geen brandstoffengebrek behoeft te hebben. Men kan over deze regeling tevreden zijn, zij is de oplossing van een puzzle, die velen bevreesd maakte. GETROUWD; J. N. Slot en M. Meijer; C. Smit en H. Wolvers; D. Tuithof en T. Kater. BEVALLEN: H. Kossen-de Graaf, d.; W. v. d. Langenberg-Bakker, z. 9.00 uur hedenmorgen: bereikt alle gezinnen van alle gezindten „Ga eens mee kijken naar de huisvesting en het onderwijs van de kinderen in Callantsoog" had wethouder v. Loo gezegd, toen hij zelf eens poolshoogte ging nemen, hoe de kleine Juttertjes het in Callantsoog maakten. We hebben die uitnoodiging met beide handen aangenomen, 't Is de moeite waard om er eens kennis van te nemen hoe onze geëvacueerde kinderen zich aanpassen aan hun nieuwe omgeving, hoe zij zich thuis voelen op de plattelandsscholen en niet alleen het dialect ln minder dan drie weken volmaakt spreken, maar ook volkomen op het „leven buiten" zijn ingeschakeld. De school in Callantsoog staat op het stilste plekje van het stille dorp. De leslokalen zijn zóó gebouwd, dat de zon er niet alleen vrij en tree heeft, maar dat iedere zonnestraal wordt opgevangen als ze over de wintersche wereld valt. Groote ramen, lichte lokalen, gezellige aankleeding met van die echt fijne ouderwet- sche platen, bloeiende tulp'en(!) en eenige aquaria, waarin het leeft van de visschen en die de kinderen de liefde hy brengen voor de natuur. Liefde tot de natuur. Die liefde tot de natuur weet „meester Geurts", het hoofd van de Callantsoogerschool, trouwens bij zijn jeugdige pupillen aan te kweeken. Op hun zwerftochten langs het strand en door de duinen nemen de kinderen alle levende en doode have, die ze vinden mee naar school. Meester heeft in de klas een schrift liggen. „Ons strand" staat er op en in dat schrift worden alle „gevonden voorwerpen" (vogels, visschen schelpen, enz.) door de kinderen zelf getec kend en meneer Geurts schrijft er de tekst bij. Zoo krijgt men een geïllustreerd album „uit de natuur". Met de kinderen wordt hun vondst behandeld. Alle mogelijke bizonder- heden en eigenaardigheden van de dieren worden verteld en vastgelegd en meester ge tuigt een practischcn geest te hebben, door b.v. bij de alikruiken ook het kookrecept te geven, zoodat de geëvacueerde kinderen, als ze straks weer in Nieuwediep zijn en op een vrijen Woensdagmiddag naar het Kuitje gaan om alikruiken te zoeken, die deskundig kun nen koken en verwerken. Er zjjn er zestig Het aantal Nieuwediepertjes, dat op de school in Callantsoog een vriendelijk en gastvrij onderkomen geniet bedraagt 60. In Juli van het vorig jaar z(jn er al direct veertig op school gekomen en in de drie klassen, die het schoolgebouw telt, ondergebracht. Sedert vorige week Maandag zijn die andere 20 „van de straat gehaald" om weer in het schoolgareel te gaan loopen. „Hebt u geen last met de Heldersche kin deren?" vragen we. „Nee," zegt het hoofd. „Ze zijn wel leven diger en onrustiger dan de jilattelandskin- deren, maar overigens zijn het aardige kin deren." „Zijn ze ook intelligenter T" „Nee, dat kan ik niet zeggen. Ze passen zich wel goed en vlug aan. Nu is onze methode anders dan op de stadsschool. Het is hier alles gemoedelijker en dus vraagt die aanpassing ook niet veel inspanning. Het verantwoorde lijkheidsgevoel Is echter bij de plattelands kinderen grooter dan bij de stadskinderen. Ik kan b.v. mijn kinderen gerust 10 minuten alleen laten. Ze blijven dan rustig doorwerken. Dat heb je echter niet te doen bij de kinderen uit de stad. Het onderwijzend personeel van de platte landsscholen moet zich wel wat getroosten om de kinderen uit Den Helder, die zoo maar midden in het leerprogram kwamen binnen vallen, de schoolk innis bij te brengen. Ver schillende klassen namen met honderd pro cent toe. Zoo werd b.v. de klas van het hoofd bestaande uit het 5e, 6e en 7e leerjaar, die vorig jaar bestond uit 20 leerlingen, uitge breid tot 42 leerlingen. En onder die meer dan 20 Nieuwediepertjes waren er 5, die klaar ge maakt moeten worden voor de R.H.B.S. of het Gem. Lyceum. Zij moeten aparte lessen ontvangen. En dat geschiedt alles pro deo. Men kan niet anders dan groote waar deering hebben voor de offers, die onder wijskrachten op het platteland en in de dorpen zich moeten getroosten om de Hel dersche kinderen te helpen. Behalve de groote toename van het aantal leerlingen zijn daar ook de dagelijks voorko mende mutaties. Normaal worden er op de school te Callantsoog per jaar 80 leerlingen ingeschreven. In het afgeloopen jaar was dit Waardeering voor de onderwas- krachten. Men klaagt daar echter niet over. Meester Prins, die de 3e en 4e kl. onder zijn hoede heeft, blijkt zelfs zeer ingenomen met den Helderschen aanwinst. ,,'t Zijn allemaal schatjes", zegt hij tot groote hilariteit van de jeugd. Als meneer Geurts vraagt: „Nieuwediep, steek je vinger eens op", dan blijkt, dat dé Heldersche jeugd in deze klas domineert. Ook meneer Prins vindt de Heldersche jon gelui drukker dan zijn eigen leerlingen, maar overigens kan hij het er best mee vinden. En de Heldersche kinderen blijken ook ingenomen met hun meester. Zoo is het ook in de le en 2e kl., die onder leiding van juffrouw List is. Juffr. List is vooral goed te spreken over de eerste klas. Zij vindt inderdaad het opnemings vermogen van de Nieuwediepertjes snel ler dan dat van de plattelandertjes. „Je kan duidelijk merken, dat de kin deren meer gezien en meegemaakt heb ben". De klas in de gang. Het breedste gedeelte van de gang is afge schut voor een éénmansschooltje. Daar zjjn de Heldersche „losloopertjes" ondergebracht, onder leiding van den heer C. v. d. Leek. 19 Leerlingen heeft meneer v. d. Leek hier onder zijn hoede. Er zijn 5 leerlingen van de eerste 5 van de 2e, 1 van de 3e en 1 van de 4e kl., 5 van de 5e en 1 van de 6e en 7e klas. En al die kinderen komen niet van dezelfde school, waar men gewend was aan dezelfde methode, maar ze zjjn van verschillende scholen, zoowel van het openbaar als van het bizonder onder wijs. Komt er eindelijk verandering in het weer...? Er zijn diverse teekenen, die daarop zouden kunnen wijzen. De wind blijft in de Zuidhoek zitten, terwijl de barometer b 1 ij f t dalen. Wat' voorts de temperaturen betreft, vroor het gistermorgen 9 uur nog een dikke 7 graden, in den loop van den dag werd het minder koud. Om 12 uur van nacht was het reeds 5 graden onder 0, om 4 uur vannacht iets kouder, namelijk 6 graden, terwijl het momenteel, dat wil zeggen vanmorgen 9 uur, 3% graad vriest. Zal deze stijging van het kwik door zetten...? Velen die het vurig hopen! „Is het niet moeilijk, zoo'n zever.klassige klas", vragen we den heer v. d. Leek. „O nee, dat gaat best", antwoordt deze optimistisch. „Je geeft de eene klas schrifte lijk en de andere mondeling en daar hebben de kinderen onderling weinig of geen last van. 't Gaat goed. Het gaat goed, daar ln Callantsoog, met onze kleine Juttertjes, dat Is onze Indruk en dat was ook de Indruk van onzen wethouder van onderwas, den heer v. Loo, die met belangstelling bij de ver schillende onderwijskrachten informeerde naar de resultaten van het onderwijs en die spontaan hulp toezegde voor de din gen, die nog noodig waren. Volgende week hopen we in de gelegenheid te zijn iets te vertellen van het onderwijs iA de andere plattelandsgemeenten, waar onze Heldersche kinderen zijn ondergebracht. Wehrmachtsmarken. Van 15 Januari J.1. af zijn, zooals reeds in de pers is bekend gemaakt, nieuwe „Wehr machtsmarken" voor 15 gr. koffie of 2 gr. thee in omloop gebracht, in de plaats van de „Wehrmachtsmarken" voor 100 gram of 20 gram thee, welke sedert 15 Januari j.1. niet meer worden uitgegeven door de Duitsche autoriteiten. De reeds vóór genoemden datum in omloop gebrachte marken van deze soort behouden echter hun geldigheid tot 8 Febr. a_s., zoodat daarop de genoemde hoeveel heden tot 8 Februari 1941 nog behooren te worden afgeleverd. Aangezien voor peulvruchten geen aparte „Wehrmachtsmarken" zijn aangewezen, is koorts uitdrukkelijk bepaalcf, dat de „Wehr machtsmarken" voor 100 gram „Nahrmittel aller Art", naast grutterswaren, eveneens gelden voor peulvruchten van elke soort. Uiteraard mogen op deze bonnen geen distributie-artikelen worden verkocht, waar voor reeds speciale „Wehrmachtsmarken" zijn aangewezen. Uitsluitend de volgende „Wehrmachts marken" zijn thans geldig, welke in de daarachter vermelde veelvouden bij den distributiedienst tegen rantsoenbonnen kunnen worden ingewisseld: blauwe „Wehrmachtsmarken" 50 gram brood in veelvouden van 10; bruine idem 15 gram koffie of 2 gram thee in veelvouden van 25; blauwgroene Idem 200 gram suiker in veelvouden van 10; violette Idem 100 gram meel in veel vouden van 14; lichtblauwe met rooden opdruk idem 100 gram vetten in veelvouden van 10; lichtblauwe met zwarten opdruk idem 10 gram vetten in veelvouden van 20; rose idem 50 gram vleesch (vleesch- waren) in veelvoudenv si 10; grijze met rooden opdruk idem 100 gram levensmidelen, daaronder begrepen peulvruchten van elke soort in veel vouden van 10; groene idem 1 ei in veelvouden van 10; grijze met rooden opdruk idem 25 gram kaas van elke soort in veelvouden van 20. Het oor dient om te hooren, Een waarheid als een koe, Maar niet slechts „wat" te hooren. Het gaat er ook om „hoe". Men hoort de klok wel luiden, De „klank", dien 't oor wel vangi, Maar dikwijls blijft de puzzle, Waar toch de klepel hangt. En wie een half oor slechts leent, Aan wat er wordt gezegd, Doet beter als hij 't heele Oor goed te luisteren legt. De ooren laten hangen, Beneemt een mensch den moed Hem dient het oor gewasschen, Wat hem voor schi behoedt. Wélt ook het oor moóg streelen, Doet tuiten, waak er voor, Heb voor een goeden raadsman, Altijd een open oor. ELWEN. (Uit R'damseh Nwbl.J.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5