Het granaatappelsap N1PPER EN PELLE Belasting van Diesel-auto's teraardebestelling Ongewone Geen goed begin! „Hyena's van het achterland" zwaar gestraft Radioprogramma Nederlandsch schip in vlammen FEUILLETON Politie mengt zich in meelaffaire Zondag geen voetbal Naaldwijkschc kweekers opgelicht Ondeugdelijke winterbrand geleverd KERKELIJKE UITVAART EN EERBEWIJZEN VAN DE N.S.B. (Volgen* kerkelijke autoriteiten) herroept N.S.B.-er twee uur voor zijn dood zijn lidmaatschap. Gisterochtend is te Helmond ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den Zó-jariiren Antoon Minten, lid van de W.A, vendel Helmond. De plechtigheid geschiedde in tegenwoor digheid van de districts- en gewestelijke leiders der N.S.B.. terwijl het W.A.-vendel van Helmond, een detachement van de W.A. uit Eindhoven, alsmede de recruten van de N.'S.B.-kaderschool te Deurne aan wezig waren om hun makker de laatste eer te bewijzen. Om acht uur werd in de kapel van het St. Anthoniusgasthuie, waar W.A.-cnan Minten is overleden, een requiemmis opgedragen door den zeereerwaarden heer Knegtel, pastoor van de Heilig Hart Paro chie. Deze kerkelijke uitvaartdienst met absoute vond plaats, omdat Minten twee uur voor zijn dood zijn lidmaatschap der N.S.B. had her roepen, zooal* van officieele kerke lijke zijde werd medegedeeld. De kist was gedekt met de rood-zwarte N.S.B.-vlag en de atoet werd voorafgegaan door het N.S.B.-vaandel. Rond de groeve op het diep besneeuwde kerkhof stelde de W.A.-groep zich op en nadat de groet met het vaandel was ge bracht, nam de heer van Leeuwenburg het woord, orrt den medestrijder te gedenken, die een hooge opvatting had van zijn strijd- ideaal en zijn beginselen trouw is gebleven. Daarom betreurde spr. het dat naast zijn nabestaanden en zijn makkers ook niet de kerk staat. Hii gaf de verzekering, dat dit in de toekomst anders zou worden. Tenslotte werd voor de zielerust van den overledene een gemeenschappelijk ge bed gestort. „De Heemskerk" bij aanval in brand geworpen. Bij den aanval, dien bet Dultscbe lacht- wapen heeft ondernomen op een convool op 350 mijl ten Westen van Foynes, zijn be halve op het Engelsche vrachtschip King Edgar ook treffers geplaatst op bet Neder- landsche s.s. „Heemskerk". Evenals de King Edgar vloog ook de Heemskerk ln brand. Nadere berichten zijn niet ontvangen. De Heemskerk meet 6516 ton. Het schip is in 1919 gebouwd op de Neptunwerf in Rostock. De Heemskerk behoorde toe aan de N.V. Vereenigde Scheepvaart Mij. De commissaris van Noord Hol land, Mr. A. J. Backer, lichtelijk ongesteld. Naar men ons mededeelt, is de nieuw be noemde commissaris van de provincie Nrd. Holland, Mr. A. J. Backer, tengevolge van een lichte ongesteldheid genoodzaakt eeni- ge dagen het bed te houden. daoA Qthet 171. Qzll 21. 27. Nipper neemt de zaak in handen. 1. „Nipper is er zeker van door gegaan, toen hij gevaar zag." „Daarin vergist U zich toch werkelijk, mijnheer Sam, Nipper kent geen vrees". 2. Hier zijn de vluchtelingen bij een benzinepomp om benzine in te nemen. 3. De knecht valt bijna van zijn stokje, als hij ziet, wat Nipper opgeschreven heeft: „Telefoneer de politie, het zgjn gevaarlijke Inbrekers, die gevlucht zijn!" 28. Mug wordt de zaak aangepakt. 1. De knecht stelt zich direct met de politie ln verbin ding, die de vluchtelingen ai spoedig op de hielen zit. 2. „In naam der wet, halt! Jullie zijn gevangen!" DE K.N.A.C PLEIT VOOR TIJDELIJKE VERLAGING. In 1939 werd de motorrijluigenbelasting voor dieselauto's verhoogd. Van 1 Mei 1939 tot 1940 bedroeg deze verhooging 25% bo ven het normale tarief, sinds 1 Mei 1940 was dit 50% en met ingang van 1 Mei a.s. zal dit 75% worden. Als motiveering voor deze verhooging gold bet feit, dat benzine-motorrijtuigen in be langrijke mate worden belast door de ge wone en bijzondere invoerrechten op ben zine, waarvan dLeselauto's uiteraard zijn vrijgesteld. Ten tijde van de invoering van de wet, toen de gasolieprijs plm. 4X ct. en de ben zineprijs door de hooge invoerrechten plm. 12K ct. per liter bedroeg, kon een verschil in tarief voor de motorrijtuigenbelasting redelijk worden geacht. Nu echter tengevolge van maatregelen van het Departement van Handel en Nij verheid de prijs van gasolie wordt gebracht op ongeveer 19 ct per liter, terwijl dev" prijs van benzine thans ongeveer 21 ct. per liter bedraagt, is de redelijke verhouding in de tarieven der motorrijtuigenbelasting voor voertuigen met dieseltractie en benzinetrac- tie geheel verbroken. In verband hiermede heeft de K.N.A.C zich tot het Departement van Financiën ge wend met het verzoek de verhooging der motorrijtuigenbelasting te doen vervallen voor dieselauto's gedurende den tijd, dat tengevolge van overheidsmaatregelen de prijs van gasolie op zulk een uitzonderlijk hoog peil moet wordein gehandhaafd. Acht zak in beslag genomen. Gisteravond heeft de politie van bureau Kattenburgergracht, Amsterdam, acht balen meel, welke opgeslagen lagen in een op slagplaats aan de Kattenburgerachterstraat, in beslag genomen. Drie personen, die het meel juist wilden wegbrengen, zijn aange houden. Het is niet onmogelijk, dat het meel van diefstal afkomstig is. Het onder zoek wordt met kracht voortgezet KETTINGHANDELAARS VOOR MAANDEN DE GEVANGENIS IN. Op 3 Januari stonden een aantal ketting handelaars terecht, wegens overtreding van de distributi^wet. De officier van justitie hield toen een buitengewoon scherp requi sitoir, waarin hij deze menschen obscure lieden noemde, die onze voedselvoorziening in gevaar brengen. Ilij noemde hen hyena's van het achterland. Tegen den verdachte werd anderhalf jaar gevangenisstraf ge- eischt plus een geldboete van f 2000.—, subsidiair vijf maanden heëhtenis. Tegen een tweede verdachte was de eisch een jaar gevangenisstraf plus f 2000.boete subs. vijf maanden hechtenis en tegen tien anderen straffen varieerend van een jaar tot twee maanden gevangenisstraf, soms gecombineerd met een geldboete. Het be trof hier het verhandelen van groote par tijen koffie, thee en zeep zonder bon. De eerste verdachte werd gisteren ver oordeeld tot acht maanden gevangenis straf, de tweede totzes maanden plus f 1000.boete «ubs. 2 maanden hechtenis, negen andere verdachten werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van een tot zes maanden gevangenisstraf, soms ge combineerd met geldboeten van f 10.— tot f 1500.terwijl een zaak werd teruggewe zen tot 20 Maart a.s. CLANDESTIENE CARBONADE. De politie te Poeldijk heeft in den loop van gisternacht bij den melkhandelaar S. een inval gedaan, waarbij vier clandestien geslachte varkens werden aangetroffen. De eigenaar is voorloopig in arrest gesteld, terwijl de politie nog nasporing doet naar medeplichtigen. Weersomstandigheden verhinde- Ten het Wegens de weersomstandigheden zijn alle wedstrijden van den Nederlandschen Voet balbond voor Zondag a.s. afgelast. Ook korfbal wordt niet gespeeld. Witte fresia's voor gekleurde verkocht. Te Naaldwijk heeft zich een eigenaardig geval van oplichting voorgedaan, dat eerst na geruimen tijd kon worden geconstateerd. Verschillende tuinders in Naaldwijk had den van een reiziger in zaden, wonende te Haarlem, zaad van gekleurde fresia's ge kocht. Nu is dit zaad van de gekleurde bloemen aanmerkelijk duurder dan van witte fresia's Toen de „gekleurde" fresia's echter dezer dagen begonnen te bloeien, kwamen er uit sluitend witte bloemen te voorschijn, zulks tot groote verontwaardiging der gedupeerde kweekers. De Naaldwijksche politie heeft tegen den Haarlemmer proces-verbaal opge maakt terzake van oplichting. En... veel te duur. Voor de Rotterdamsche rechtbank hadden zich te verantwoorden de brandstoffenhan- delaren -I. van B. te 'Utrecht en C. van G. te Schalkwijk, terzake van overtreding der brandstoffenbeschikking. Van B. had na tusschenkomst van Van G. op 2 October '40 10.000 Kg. nootjeskolen zonder vergunning geleverd aan een notaris te Oudewater tegen een prijs van 650 gulden. De kolen bleken geheel minderwaardig te zijn. De officier, Mr. Wilbrenninck achtte de schuld van van B. bewezen. Spr. eischte een jaar gevangenisstraf met aftrek. Voor van G. vroeg hij vrijspraak. ZATERDAG 8 FEBRUARI 1941 Hilversum I. 415 m. Nederlandsch Programma. VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP, gramofoonm. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Vbor de kinderen. 12.00 VARA-orkest. In de pauze: VARA- Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. Diana lag in dezen tijd vele donkere uren wakker en woelde in haar bed heen en weer, niet wetend hoe zich uit de impasse, waarin ze geraakt was, te redden. De herinnering aan Edmund Weston en diens aanbod bracht ook al niet veel verlichting. Ze kon hem haar moeilijkheden toch onmogelijk zeggen, ook al voelde ze dat haar geheim bij hem veilig zou zijn. Soms verlangde ze er naar iemand te hebben tegen wien ze zich kon uitspreken en dan dacht ze wel eens aan hem. Maar neen, onmogelijk! Onder andere omstandigheden zou ze deze eigenaardige vriendschap met hem hebben willen voortzetten, maar nu schrok ze ervoor terug. Niet dat ze bang was voor critiek van haar familie, maar de noodzaak terughoudend te zijn, terwijl ze van nature zoo oprecht was, dreef haar ertoe hem zooveel mogelijk te ver mijden. De dagen sinds haar laatste bezoek aan hem was ze dan ook angstvallig thuis geble ven en ze was zoo rustig, dat zelfs Sir John zich er over verbaasde. Maar op een middag, dat de zon, na vele sombere dagen, vroolijk scheen, kon ze de verleiding niet weerstaan. Ze kon eenvoudig niet langer in huis blijven ze verlangde naar frissche lucht, naar gezonde lichaams beweging! Ze trok dan ook haar rij pak aan en haalde Calif uit den stal Het dier was kennelijk blij rijn meesteres weer op zijn rug te mogen dragen en demon streerde dit door de dolste sprongen, zoodat Diana moeite had hem ln toom te houden. Maar Diana deelde deze vreugde geenszins Haar moeder had haar zoojuist meegedeeld dat haar man een schrijven had ontvangen en dat de lang verwachte bezoeker dezen dag eindelijk zou komen. Diana vond dat ze pech had. De anderen waren er nog niet en natuur lijk werd nu van haar verwacht dat zij For- tescue Carvia bezig zou houden. Nu, ze hoopte maar dat haar stiefvader de eerste vieren twintig uur beslag op zijn zoon zou leggen daarna was Blanche er en haar was zooiets beter toevertrouwd dan Diana. Zoo, in gedachten, reed ze naar het open veld, Calif kende den weg haast vanzelf. Toen ze onder de hoornen vandaan kwam, werd ze getroffen door de schoon heid van het landschap, waarover de zon, die al laag aan den hemel stond, haar laatste rosse stralen goot. Half verblind door het licht, reed ze in snelle galop naar een hoogen heuvel toe, van waaraf ze wist een schitterend uitzicht op de heele omgeving te zullen hebben. Nu naderde ze den top van den heuvel en, daar de helling tamelijk steil was, ging Calif stapvoets verder. Diana keek omhoog en daar, scherp 'afgeteekend tegen den rooden gloed der ondergaande zon, zag ze den silhouet van een man, op een paard gezeten, onbewegelijk, wat haar den indruk gaf dat hjj daar op haar wachtte en misschien al uren daar zoo stond. Nu reed hij naar haar toe, zijn hand tot groet opheffende. U bent net op tijd, zei hij, toen ze hem genaderd was. Ze behoefde niet te vragen wat hij met die woorden bedoelde. Het prachtige vergezicht, dat zich aan hun voeten ontrolde, was genoeg. Ze wendden hun paarden zoo. dat ze naast elkaar stonden en samen keken ze een tijd lang zwijgend naar het wonderschoone schouwspel. Het is hier altijd heerlijk, zei Diana ein delijk. Een van de redenen waarom Ik hier ben komen wonen, zei Weston. Engeland op zijn mooist! En na enkele oogenblikken voeg de hij er aan toe, met Iets bitters in zijn stem: Maar men moet in de gevangenis gezeten hebben om het eerst goed te appre- ciëeren. Diana was over zijn woorden heelemaa! niet verbaasd. Zonder hem aan te zien, ant woordde ze en ook in haar woorden klonk bitterheid: Gelooft U ook niet dat er veel vormen zijn van gevangenschap en dat ook die andere vormen heel erg kunnen zijn? Ja, dat ben ik met U eens, zei luj. In ieder geval weet U nu dat ik in de ge vangenis heb gezeten. Ik was van plan het U te vertellen en nu is het dan gebeurd. Waarom vond U dat zoo noodig? vroeg Diana. Hoofdzaak is toch dat men, als men vrienden is, elkaar goed begrijpt. Moet ik dat opvatten als een aanbod om vriendschap te sluiten? vroeg hij. Nee zeker niet! gaf Diana prompt ten antwoord. Er is hier geen sprake van een aanbod het is een bevestiging van iets, dat alreeds bestond. Overigens ben ik van oordeel dat het niet noodig is aan de vrienden, die men maakt, zijn verleden op te biechten. Omdat U niets op te biechten hebt! zei hij. Diana werd rood tot in haar hals en ze wendde haar hoofd af. Doch direct daarop keek ze hem recht aan en zei: Daar gaat het niet om. Ik wilde er alleen maar mee zeggen dat ik de zonden, die een mensch be drijft, beschouw ais diens privé-aangelegen- heid. Ik heb nooit vragen gesteld, is het wel? Nee, antwoordde hij rustig. En, ge loof me, ook ik zal nooit vragen stellen. Bo vendien wat is eigenlijk het begrip „zon de"? Er zijn menschen die zondigen uit on wetendheid menschen die in den val loo- pen. Ja, zei Diana en de roode kleur maak te langzamerhand plaats voor een opvallende bleekheid. Geboren stommerds, bedoelt U. Dat hoeft niet altijd, zei Weston. Men kan ze in verschillende categorieën onderbren gen evenals de menschen met een slechte reputatie, zooals ik bijvoorbeeld. Begint U daar nu weer over? Diana zei het op onwilligen toon. Spreken over de din gen kan ze toch niet veranderen. Nee, zei Weston, daarin hebt U ge lijk. Maar ik had nu eenmaal besloten U dit te zeggen. Maar waarom dan toch? Diana keek naar zijn grimmig gezicht, de. vastberaden trek om zijn mond. Toen, aarzelend, keek ze hem in zijn oogen. Hij hield dien blik vast, secondenlang een vreemde huivering ging door haar heen en ze was niet bij machte zich af te wenden. Toen zei hij met een vreemde, lage stem, heel anders dan ze van hem ge wend was en veel zachter: Omdat ik ont dekt heb dat ik zóóveel aan je denk, dat de beteekenis daarvan me niet ontgaan kan. Om die reden zou ik het niet kunnen verdragen als je dit van een ander hoorde. In geen tien jaar heb ik een vrouw aangekeken ik wilde het niet. Maar jij hebt je in mijn leven ge drongen en nu heb ik geen rust meer. Zie zoo, nu weet je het! Hij bracht zijn hand voor zijn oogen en een trek van pijn gleed over zijn gezicht. En Diana Diana zat als versteend! Een troep vogels vloog over hen heen en van verre kwam net blaten van een schaap tot hen. Als iemand, die uit een trance ont waakt, keek ze om zich heen. Weston nam zijn hand voor zijn oogen weg. Zijn paard stampte nerveus. Rustig, Mag- pie, rustig! vermaande hij. En, zich met een eigenaardige glimlach tot Diana wendend: Zoo, je bent er dus nog! Dat is tenminste iets in mijn voordeel. Ze keek hem niet aan. En ik dacht nog wel dat jij iedereen haatte! zei ze, zonder op zijn laatste woorden in te gaan. Jou niet. Ze wist niet wat te zeggen, vreemd be klemd. Calif was onrustig geworden en ze dwong hem voorwaarts, het pad langs den heuvel af. Weston reed vlak naast haar, zwijgend, een grimmige trek om zijn mond. Hij was weer heelemaal meester van zichzelf en nu wachtte hij wat ze te zeggen had. Niets dan het gestap der paarden weer klonk, doch eindelijk werd de stilte Diana te machtig en. met iets als een snik. zei ze: Het heeft geen nut hier verder over te pra ten. Ik heb je laatst verteld dat ik niet zou trouwen, dat weet je dus. Ik wil mijn eigen leven zelf mijn weg banen werken! 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 .VARA-orkest. I.45 Causerie „Architecturale beeldhouw kunst". 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Tuinbouwhalfuurtje. 3.30 Residentie-orkest. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberich ten ANP. 5.30 Bravour en Charme. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Orgelspel. 6.42 >VARA-Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 De Ramblers. 9.15 Vroolijke voordracht. 9.20 Esmeralda en solisten. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Hilversum H. 301 m. KRO. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. II.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 Musiquette. 2.00 Voor de jeugd. 3.00 Onze Zaterdagmiddag. 5.00 VPRO. Causerie „De Bijbel als boek". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Reportage. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Groningsch praatje ANP, sluiting. Dat beteekent, op een kiese manier uit gedrukt, dat ik naar de maan kan loopen! zei hij. Iets weerhield haar hem aan te zien en, recht tusschen de ooren van haar paard door- starend, antwoordde ze: Zoo heb ik het niet bedoeld. In ieder geval ik heb je toch zeker nooit den indruk gegeven dat ik... ik bedoel, ik heb je nooit aangemoedigd. Zoo kom je niet van mij af, zei hij kop- Pig- Ik begrijp dat je niet verliefd op me bent. Daar was ik op voorbereid. Je weet waarschijnlijk niet eens wat liefde is. Of wel Ze schrok van zijn directe vraag, maar ze wist zich te beheerschen. Ik betwijfel het of er wel zooiets als liefde bestaat, vertelde ze hem botweg. Maar als het al bestaat, dan wil ik er niets mee te maken hebben. Er is dus niemand anders? vroeg hij. Nee, antwoordde ze met vaste stem. Er is niemand anders. Maar met dat al wil je me nog steeds niet aankijken, zei hij en boog zich naar haar over. Daarvoor vind je me zeker te veel beneden je waardigheid een gevangenis boef! Nee> nee. dat is het niet! Dat kan me allemaal niets schelen! Dank je, zei hij onverwachts. Dat maakt aan mijn kant den weg vrij. Maar aan jou kant zijn er nog hinderpalen. En aange ven je een vrouw bent, zal, naar ik veronder stel, mets je er toe kunnen brengen het mii te vertellen. Ze hield haar blik onveranderlijk strak voor zich uit gericht. Haar hart klopte haar in de keel en het was haar onmogelijk iets te zee- gen. Hij wachtte eenige seconden. Toen, zich nog verder naar haar overbuigend, grëep hij haar leidsel en bracht haar paard tot staan Luister! zei hij. Wat er ook gebeurd mag zijn in je leven welke ook die hinder palen zijn mogen het kan aan mijn gevoe lens voor jou niets veranderen. Nu, maakt dat geen verschil voor je? Wanhopig trachtte Diana zich van hem los te rukken, en toen het nuttelooze van die poging inziend, bleef ze heel stil zitten Ze 0ude eikeb°nm, die 'zijn kale takken uitstrekte naar den avondhemel. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6