De Onderzeeboot O 22 vergaan en de krant Abonneert U op dit blad tPtudinieuuxó Advertentiën Distributie-nieuws ïexefach nUuM Te huur Te huur Te koop Diversen ^jutteAtjei* ilieuuiï uit ÜAJk Maandag 10 Februari 1941 Tweede Blad Geert de Boer in N* Scharwoude voor winkeliers De „Heldersche" school te Callantsoog Gevonden en verloren voorwerpen Correspondentie Slagers Burgerlijke Stand van Texel AUTO-en MOTOR 100°/e verkoopswaardel Aanbesteding raadhuis te Urk Visscherij „De Britsche admiraliteit deelt het verlies I mede van een Nederlandsche duikboot. De na- gelaten betrekkingen van de Nederlandsche bemanningen zullen door middel van het Inter nationale Roode Kruis op de hoogte worden gebracht". Ziedaar het korte bericht dat vorige week in de Nederlandsche pers ver scheen en een schok van ontzetting deed gaan door allen die door familiebanden of anders zins met de Nederlandsche marinemenschen verwant zijn. Een verdere aanduiding van de duikboot werd niet gegeven, zoodat allen die een familielid op een duikboot hadden, in groote angst bleven verkeeren. Thans is de spanning gebroken. Voor velen was het een geruststelling, doch anderen zijn helaas nog dieper in de ellende gestort. Verschillende families hebben dezer dagen bericht van het overlijden van hun echtgenoot of zoon ontvan gen. Het is nl. de „O 22" geweest, een der nieuwste duikbooten nog geen jaar oud die bij den strijd ten onder is gegaan. Groot is het medelijden met de verwanten van de slachtoffers. Sinds de Mei-dagen werd van vele mannen taal noch teeken meer gehoord. Men bleef leven in de hoop, dat alles goed mocht afloopen en dat men na den oorlog man, vader of zoon weer in goede gezondheid zou terugzien. Doch thans is voor verschillende families de korte, zakelijke tijding gekomen, dat de duikboot, waarop hun familielid varende was, vergaan is en de bemanning omgekomen. Vreeselijk nieuws, waarvoor woorden van troost moeilijk te vinden zijn. De O 22 is een der onderzeebooten, die op de Mij. „De Schelde", te Vlissingen vervaar digd werden. Het schip behoorde tot de serie van zeven onderzeebooten, die sinds 1939 hier te lande voor de Nederlandsche Marine in aanbouw waren. De bouw van de O 21 en O. 22 geschiedde te Vlissingen, terwijl de andere elders op stapel werden gezet. Op 20 Januari van het vorige jaar werd het schip te water gelaten en toen de oorlog uitbrak was het nog niet overgenomen, doch werd toen ijlings voor den dienst gereed gemaakt. De O 22 had een lengte van 77.50 en een breedte van 6.20 m. Het schip had boven water een snelheid van ongeveer 19% mijl en onder water ca. 9 mijl. De kruissnelheid be droeg 16 mijl. De waterverplaatsing bedroeg 1205 ton. Het machinevermogen boven water was 5000 pk en onder water 860 pk. De bewapening bestond uit 8 torpedolan- ceerbuizen van 53 cm, 1 kanon van 8.8 cm en 2 mitrailleurs van 40 mm. Door toepassing van electrisch lasschen kon de duikdiepte aanmerkelijk worden ver groot. Terwijl de O 12 slechts 60 m kon dui ken, kon dit bij de O. 22 door de hierboven genoemde contructie-verbetering worden op gevoerd tot 100 m. (Prov. Zeeuwsche Crt.) xt*. xf* .1 xj*. x»* 24 Februari a.a. hopen «i onze geliefde Ouders, j» R. W. MOOR *1 en ff •sj O. 4. MOOR—LOGEMAN, J» den dag te herdenken, 3 waarop zij vóór 25 jaar in 7 het huweiyk traden. ff Hun liefl"ebbende kinderen: y ARIE, ALIE, LIES, :i PIET en WIMPIE. Den Helder, 9 Febr. 1941. 'r Spechtstraat 7. rit '»i> T -sjr Met blijdschap geven wij ken nis van de geboorte van een dochter, GRETHA MARIA. J. PH. PIEPER. C. PIEPER—VIS. en WIM. Groeneweg 38. Tijd. adres: R.K. Ziekenhuis te Zwolle. Men deelt ons mede, dat onze stadgenoot, de heer G. de Boer, is aangezocht om de hoofdrol te vervullen in de operette „Flori- mont", de zwervende zanger, door H. J. Zaal en Jan v. Alphen, welke in Maart te Noord- Scharwoude zal worden opgevoerd. Behalve plaatselijke dilettantenvereenigin- gen werken aan deze opvoering verschillende beroepsmusici en zangers mede. Ons artikel, over het onderwijs van zestig Juttertjes, te Callantsoog, vereischt een kleine aanvuning, ten aanzien van de Helder- sche leerkrachten, die aan deze school ver bonden zijn. Wij noemden, naast het perso neel van Callantsoog, de heer C. v. d. Leek, van Den Helder. Echter, nog een Heldersche leerkracht is aan deze school verbonden. De heer W. Kok, geeft als volontair, zijn krach ten sinds Juli, aan het onderwijs voor de Heldersche kinderen, terwijl hij de kinderen van de opleidingsscholen thuis hielp met hun Fransch, dat natuurlijk niet op de dorps school gegeven wordt. 1 paar gummie handschoenen; 1 huissleu tel; eenig kinderondergoed; 1 portemonnaie met inhoud; 1 p. lederen motorhandschoenen. Verloren: 1 zilverbon; 2.50; 1 p. bruine handschoe nen; 1 weekkaart N. S. Den Helder—Scha- gen; 1 dames-portemonnaie met inhoud; 3 stamkaarten; 1 boekje met stamkaart. 2 zilverbons van 1.1 bruine tasch, inhou dende jute zak; 1 portemonnaie met inhoud; 2 belastingmerken; 1 gouden ring met zwar ten steen; 1 reservewiel met autoband. K. K. Wij onderschrijven uw meening Volkomen, dat de mensch, door de eeuwen heen, weinig geleerd heeft en dat inderdaad de kennis, die niet geleid wordt door het geweten, tot een vloek voor de menschheid geworden is. Daar is een andere weg, maar dien te be wandelen schijnt zwaar en moeilijk, daar moet eerst de verandering van het hart aan voorafgaan, omdat het Bijbelwoord nog altijd zijn volle waarde heeft, dat de mensch van nature geneigd is God en zijn naaste te haten. Deze tijd bevestigt deze waarheid op wel Zeer droeve wijze. Red. Heldersche Crt. Toewijzingen voor vleeschwaren. Aan slagers en kleine vleeschwarenfabrikanten, die zelf worst en andere vleeschwaren bereiden, kunnen voortaan op grond van de ingeleverde consumentenbonnen, desgewenscht toewijzingen voor vleeschwaren worden uitgereikt, waarmede zij zich tot de plaatselijke toewijzingscommissie dienen te wenden. De plaatselijke toewijzingscommissies hebben van de Nederlandsche veehouderijcentrale aan wijzingen gekregen van de hierop toe te wijzen hoeveelheden grondstoffen. Indien een slager daartoe den wensch te kennen geeft, kan hij op grond van de ingeleverde consumentenbonnen voor een gedeelte een ont vangstbewijs voor vleeschwaren en voor het andere gedeelte een ontvangstbewijs voor vleesch. De opplakvellen dienen dan echter te worden inge leverd met resp. ontvangstbewijs MD 201 en MD 201E. Restant bonnen no. 21 voor slaolie. Het is gebleken, dat sommige detaillisten nog met 21 genummerde bonnen van de boterkaart en/of van de vetkaart in hun bezit hebben, welke bonnen onder meer waren aangewezen voor het koopen van slaolie. De detaillisten, die nog bonnen no. 21 van de boterkaart of van de vetkaart in hun bezit hebben, waarop zij slaolie hebben afgeleverd, kunnen deze alsnog bij den distributiedienst in het tijdvak van 10 t/m 15 Februari a.s., tezamen met de in het bovengenoemd tijdvak voor inlevering in aan merking komende bonnen van de boterkaart of van de vetkaart, tot een maximum van 9 stuks, waar voor dan een toewijzing voor margarine zal worden afgegeven. Deze bonnen no. 21 komen n.1. niet in aan merking voor herbevoorrading der detaillisten met slaolie. Afleveringstermijn slaolie. Destijds is medegedeeld, dat de winkeliers de flesschen slaolie, welke op de met „21" genummer de bonnen van de boter- en vetkaarten waren ge kocht, uitsluitend gedurende het tijdvak van 14 December 1940 tot en met 31 Januari 1941 aan hun klanten mochten afleveren. Deze afleveringstermijn is thans verlengd tot en met Vrijdag 28 Februari a.s. INGEKOMEN PERSONEN. Alida C. Kramers, Den Burg, Emmalaan 2, van Fotst (G.). Douwe de Vries, Oudeschild 233, van Op- sterland Siegerwoude. VERTROKKEN PERSONEN. Hendrik Dijt, van Den Burg, Gasthuis straat 19, naar Andijk West. Anna Cornelia van den Berg, van Eierland 53 naar Bloemendaal, Brederodelaan no. 54. Derk Pieters, van Parkstraat 36, naar Am sterdam, Lauriergracht 50 I. Gijsbertus Johannes Hoes, van De Mok, H 131, naar Nijmegen, B. v. d. Bergstraat 26. Trijntje EllenSiepman, van Eeierland 77, naar Delft, Rietveld 13. Jacobus van den Berg, van Groeneplaats, Den Burg, naar Rotterdam, West Varkens- weg No. 361 a. van 1 t.m. 7 Febr. 1941. GEBOREN: Franklin, z. v. F. v. d. Kooi en A. C. Koorn; Catharina Cornelia, d. v. C. Roeper en T. Steenman. ONDERTROUWD: Jacob Kuijper en Jantje Blom. OVERLEDEN: Lena Dekker, 43 jaar., geh. m. F. Dijksen; Willy Berkenbosch, 4 mnd. Gevonden: een portemonnaie, een kin derhandschoentje, een armband. Algemeene kennisgeving. Inplaats van kaarten. Op 6 Februari ontving ik, via het Roode Kruis, de droeve tijding, dat door een noodlottig ongeval is overleden onze geliefde, zorgzame Man en Vader, DERK WILLEM SPRAAKMAN, Majoor-Machinist Kon. Ned. Marine, in den ouderdom van 46 jaar. Zijn diepbedroefde Vrouw en Kinderen: L. C. J. S. SPRAAKMAN— VAN DER HAAGEN. WIM. WILLY. TINI. LOESJE. Vlissingen, 10 Febr. 1941. Paul Krugerstraat 40. Algemeene kennisgeving. Heden overleed vrij on verwachts onze geliefde Vader, Behuwdvader, Broer en Zwager, de heer JAN DE VRIES, Wedn. 'an Grietje Been. in den ouderdom van 66 jaar. Den Helder, 8 Febr. 1941. Uit aller naam: A. DE VRIES, Dat hij ruste in vrede. De begrafenis zal plaats hebben Dinwiag 11 Febr., n.m. 2 uur, vanuit het sterf huis, Paardenstraat 5, op de Algem. Begraafplaats te Huisduinen. Heden overleed, zacht en kalm, onze beste Vader, Groot- en Overgrootvader, de heer GERRIT KOEDIJKER, in den ouderdom van 91 jaar. Uit aller naam: M. KOORN. p/a Barten, Stroet, gem. St. Maarten. 9 Februari 1941. De teraardebestelling vindt plaats op de begraafplaats te Sint-Maarten, op Woens dag 12 Februari. Vertrek sterfhuis 15 uur. Heden ontving ik, via I 't Roode Kruis, bericht, dat is gesneuveld in dienst van zijn Vaderland, mijn lieve Verloofde, C. P. A. DE RUIJSSCHER, Matr. Ie kl. a. b. Mr. Ms. „O 22", oud 21 jaar. Zijn diepbedr. Verloofde: D. LEBBE en Familie. Bassingracht 125. Den Helder. Heden trof ons een zware slag door het smartelijk be richt van het overlijden van onzen innig geliefden Man en Vader, JACOB v. d. PLAS, in leven Korporaal-Torpedo maker Kon. Ned. Marine, in den ouderdom van 26 jaar. Zijn diepbedroefde Vrouw en Kind, M. E. v. d. PLASv. PEL WTMUIE. Oude Niedorp, 5 Febr. 1941. Langereis 61. Zijn ziel ruste in vrede. Heden ontvingen wij, via 't Roode Kruis, het ontstel lende bericht, dat onze innig geliefde Zoon, Broeder, Zwa ger, Verloofde en Oom, G. J. C. STOLK, Kwartiermeester der Kon. Marine, a/b Hr. Ms. „O 22", in den leeftijd van 26 jaar is gesneuveld. Uit aller naam: G. J. STOLK. C. STOLK—JANNES. S.v.p. geen rouwbeklag. Den Helder, 6 Febr. 1941. Gravenstraat 27. All-Risks en W.A. Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 984 aangeboden Te huur een mooi HUIS met badkamer en serre, electr., Hec- tor Treubstraat 46, huur 4.50. Te bevr. Molenstraat 5. Aan hetz. adres Heerenfiets te koop. gevraagd Gevraagd flink WOONHUIS, geheel of gedeeltelijk; eventueel met bergruimte, in Breezand, Anna Paul. of omgeving, huur 10.per week. Brieven onder No. 334, aan het Bureau van dit blad. gevraagd Te koop gevr. wit geemail leerde Badkuip, met of zonder geyser. Aanbiedingen onder No. 333, Bureau van dit blad. WERKHUIZEN gevraagd. Adres: Doggersvaart 25. Uw stofzuiger defect? Dan naar „HET STOFZUIGER HUIS" SLUISDIJKSTRAAT 84 (HOEK GOVERSSTR.) SNEL, VOORDEELIG EN GOED Zend briefkaart en wij geven vrijblijvend Uwerzijds prijsopgave (ook buiten Den Helder). U, althans de oudere lezers weten, dat ik indertijd te Semarang eigenaar was van een bloeiend bedrijf. Den goeden gang van zaken dankte ik voor een groot deel aan het juiste gebruik van drukinkt, vooral van kranteninkt! Niemand weet dit beter dan onze hoofdredac teur! Ik druk op het woordje juist. Ik zal dit toe lichten. Reeds in het allereerste begin van mijn loopbaan op Java had ik begrepen, dat ik reclame moest maken en dat „de Kern van elke goede propaganda-campagne is: „Kran- ten-publiciteit". (Men leest deze slagzin thans na ongeveer 40 jaar in alle Nederlandsche dagbladen). Mijn methode, die handen vol geld kostte, voldoet nu echter niet. Ze droeg het karakter van leekenwerk. Ik besefte, dat goed adverteeren, goed reclame maken een wetenschap is. Vindt men dit woord wat te hoog gegrepen, dan kan men ook spreken van „vak". Elk vak eischt kennis van theorie, dus studie, en van praktijk. Ik begon derhalve studie van mijn nieuwe vak te maken en schafte mij links en rechts studiewerken aan, abonneerde me op tijdschriften in de moderne talen. Al gauw zag ik in hoe groot de betee- kenis van goed drukwerk is. Ik kocht daarna een kleine letterzetterij, waarin mijn adver tenties werden gezet en ook circulaires, prijs couranten, vouwbladen enz., enz. Nadat ik het vak een tijdlang had bestu deerd, mijn methode had verbeterd, kon ik mijn propaganda-budget aanzienlijk vermin deren, gezien het verkregen effect. Toen werd in een Amerikaansch tijdschrift een Fransch werk in twee deelen aanbevolen. Het heette: „La publicité suggestive et la publicité prac- tique". Ik schafte me die werken aan en be studeerde ze. In het eerste werk las ik, dat men steeds methodisch en logisch moest te werk gaan en dat dit kon worden samengevat in een soort formule, een woordje: „aida". Die vier letters ervan zijn de beginletters der woorden: at- tention, intérêt, désir, action. Dit wil zeggen: wanneer men iets wil verkoopen, dient men te beginnen er zijn aandacht op te vestigen, ver volgens er zijn belangstelling voor op te wekken, dan de wensch te doen opkomen het voorwerp te bezitten, om hem tenslotte tot de koop, de actie over te halen. Dit is de theorie, welke toepassing gegeven wordt in deel n: de praktijk. De schrijver vestigde vooral de aandacht op de groote beteekenis van het dagblad. Dit is als het ware de woning, de andere middelen: voordrachten, lezingen, films, tentoonstellin gen, prijscouranten, circulaires, vergaderingen enz. vormen de stoffage, de aankleeding van het huis. Ik paste het geleerde toe en verkreeg er zulke goede resultaten mee, dat ik mijn re clame-budget weer aanzienlijk kon vermin deren, bij stijgenden omzet. U weet, dat ik naast zakenman ook belang stelling had voor sociale hygiëne. Welnu, de methoden in zaken geleerd, bracht ik ook in toepassing op dit gebied. Dit vooral naar aanleiding van een opmerking, aangetroffen in een werk over malaria van den grooten Sir Ronald Ross. Ze luidde: „Laymen rule the world, not be doctors". Dit beteekende het volgende: Begaan met de groote ellende, door malaria over heel de wereld aangericht, drin gen de docters op verbeteringen aan. Maar verbeteringen kosten geld, veel geld, en dat wordt lang niet voldoende mate beschikbaar gesteld. Hoe komt dit? Omdat de leeken de koorden der beurs vasthouden en het nut van voorgestelde maatregelen niet inzien. Leer ze dit inzien en het geld wordt verstrekt, gaarne zelfs! In 1914 repatrieerde ik met het vaste voor nemen mij aan Indië te wijden, vooral aan den Indischen mensch. Ik keek rond in ons land om te zien hoe het stond met de belang stelling in Indië en hoe men deze trachtte op te wekken. De methode beviel mij niet, omdat er geen vaste lijn in zat, geen systeem. Ongelooflijke hoeveelheden mooi materiaal over volk en land liggen ongebruikt in bibli otheken, zoo goed als weggeborgen. Het komt niet onder de menschen, de leeken, de man nen, „die de wereld regeeren". Ik zag in, dat er veel te weinig gebruik werd gemaakt van drukinkt en dat men de theorie niet toepaste, de formule niet kende. Men begon meestal met de laatste letter, de d van „désir" en die was afwezig! Men besefte niet dat men diende te beginnen met de a van „attention". Voor reclame is noodig materiaal. Gedachtig aan mijn eigen letterzetterij kwam ik tot de overtuiging, dat ik voor mijn doel de Deschik- king moest hebben over geschikte gegevens t.z.t. aan te vullen uit bibliotheken. Daar ik het hier niet kon vinden, ging ik dus op reis en bezocht heel het groote eilandenrijk in 3 tochten, elk van een jaar. Ik ging met het doel te zien, te hooren en te leeren, te foto grafeeren en te filmen. En ook om indrukken op te doen. Studiereizen waren het niet, want ik wist veel te goed dat studie vereischt: ja renlange voorbereidingen op het gebied van b.v. ethnologie, verder diepe en veelzijdige kennis, en dat men dan deskundig kan wor den in kleine gebieden na veeljarig verblijf! Met den zeer sterken indruk kwam ik thuis Indië is ongelooflijk uitgestrekt. Er is daar op allerlei gebied heel mooi werk verricht èn door toegewijde mannen en door vrouwen, maar er valt nog zooveel te doen. Grootsch werk! En verder, dat van Indië het voor naamste object is: de Indische mensch. Begin '33 was ik van mijn laatste reis terug gekeerd. Mijn materiaal heb ik sedert gerang schikt, in tijdschriften geschreven, films ver toond, maar het resultaat was teleurstellend. Ik begreep dat ik moest terugkeeren tot mijn oude liefde: de dagelijksche krant. Ik sprak er over met een deskundig journalist, den hoofdredacteur van de aloude „Opr. Haarlem- sche Órt.", dien ik kende als groot vriend van Indië. Wij kwamen overeen, dat ik elk week een goed geïllustreerd artikel in zijn blad zou plaatsen onder het door hem bedachte een voudige, sympathieke hoofd: „Ons Indisch Hoekje". Ik vestig de aandacht op het woordje geïllustreerd, omdat dit de a is van de formule de eerste letter, die zoo U weet beteekent aandacht. Door den tekst erbij wordt de i (be langstelling) er ook langzamerhand in betrok ken. Na verloop van tijd volgen dan de volgen de letters. Langzaam breidde het aantal bladen, dat genegen was mede te werken in het grootsche doel uit. Dankbaar erken ik hierbij de hulp, mij door besturen der afdeelingen van „Oost en West" verleend. Dit eischt toelichting. Een krant is leverancier van nieuws. De geldelijke waarde van een auto-ongeluk in het gebied, waar ze haar lezers vindt, is veel grooter dan b.v. die van een aardstorting in Indië, waarbij een dessa bevolking den dood vindt. Ik ben za kenman genoeg om dit te begrijpen. De kran ten hebben thans met groote moeilijkheden te kampen. Het papier is gerantsoenneerd, ver schillende gaarne gelezen rubrieken moesten verdwijnen. Het ligt dus voor de hand, dat men er niet gauw toe overgaat een nieuwe rubriek er bij te nemen. Ik ben de hoofdredacteuren der bladen, die ik thans bedien, dan ook hoogst erkentelijk voor hun ruimen blik en de mede werking! „Ons Indisch Hoekje" komt thans wekelijks in plusminus 600.000 gezinnen! 30 millioen keeren per jaar brengt de krant Indië in Nederlandsche handen. Het was mijn plan ook iets op te merken over propaganda onder de jeugd op school. Een paar woorden slechts. Van het onderwijs blijft op later leeftijd zoo goed als niets hangen. Het is vooral de krani., die met passende artikelen het geleerde moet onderhouden en uitbreiden. In verband met het bovenstaande deel ik mede, dat mijn geïllustreerde artikelen ook verschijnen in kranten der volgende plaatsen waar afdeelingen van „Oost en West" zijn gevestigd: Alkmaar, Amersfoort, Arnhem, Apeldoorn, Deventer, Hilversum, Groningen, Haarlem, Leeuwarden, Utrecht, Zwolle. Nogmaals bedank ik de besturen en den secretaris van het Koloniaal Instituut, die mij hierbij van dienst zijn geweest. Tenslotte breng ik hulde aan mijn vriend, den heer J. G. Sinia, den artist-teekenaar, die geheel on baatzuchtig Indië dient met zijn kostelijke volstrekt noodzakelijke illustraties (de eerste a der formule). (Foto's voldoen veel minder goed in een dagblad dan penteekeningen). Zou te Zwolle wegens de ingetreden vorst periode eerst de aanbesteding van het Raad huis plaats vinden, zoo is dit thans ten Ge meentehuize te Urk gebeurd. De raming hiervoor was 30.000. Niet minder dan 16 inschrijvingsbiljetten waren binnengekomen. Voor het timmer- en metselwerk was de laagste inschrijver: T. A. en H. J. Thenden van Diepenveen voor 28.750. Hoogste was: J. Geervliet en Kersbergen, van Den Helder voor 49.480. Voor het schilderwerk was de laagste: K. Koffeman van Urk voor 1940. Hoogste was: Boonsma en Geersma van Sneek voor 3420. Voor het electrisch licht en sanitair was de laagste: Jan Oost te Urk voor 686.70. Van Urk hadden 3 timmerlieden meege schreven. De laagste hiervan was: H. de Wit voor 30.694. Burgemeester en Wethouders zullen nog nader over de gunning beslissen. DRANKBESTRIJDING EN VERGADEREN. 0 De Ger. Ver. voor Drankbestrijding hield haar jaarvergadering onder groote belang stelling in de bewaarschool. Het woord werd gevoerd door de heeren: Ruiten, Hoekman, De Vries, Hakvoort en Bakker. Tot be stuursleden werden gekozen Gerrit Snoek en T. Ruiten. De heer F. Bode sprak een kern achtig slotwoord over de beteekenis van Ge reformeerd. Ds. Doornbos informeerde naar de actie van plaatselijke keuze, waarvoor de bevolking op Urk zich heeft uitgesproken. Urk 7 Febr. Door 5 vaartuigen werd heden met staan- netten onder het ijs aan den Gem. Visch- afslag alhier aangevoerd: 48 pond snoek baars, van 611 pond per vaartuig. Prijs 9094 ct. en 20 pond baars, 3841 ct. per pond. WINTERHULP NEDERLAND. Deze week is er 1000.van „Winter hulp" aangekomen, dat onder behoeftige plaatsgenooten moet worden verdeeld.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5