N1PPER EN PELLE De strategische positie Het granaatappelsap van Engeland Ongeregeldheden in Canada Radioprogramma Dnitsche vliegtuigen boven IJsland FEUILLETON dxyoA EiAei ÏÏl. DM Verscherpte verduisterings maatregelen in Roemenië Bommen op den Birmaweg 33. Een mooi begin van de belde hulp-detectives. 1. „We hadden toch afge sproken, dat we bij Sam zouden zjjn en nu is 't al bijna middag." 2. Pell« Pelle! Er uit! Lig Je nog te slapen? Sam wacht op ons. 3. „Goede morgen, Nipper! Ik denk, dat Pelle al lang weg is, om te hengelen. Z(jn bed was leeg, toen ik kwam om hem te wekken 34. Nipper heeft handgranten by zich. 1. Wat een schandaal, dat wij een gat in de dag slapen op de eerste de beste dag, dat we bjj Sam in dienst moeten treden. 2. „Heb je er al aan gedacht, dat we helemaal geen wa pens hebben, om ons te ver dedigen, waaneer we met de inbrekersbende in gevecht mochten geraken. 3. „Ik heb mijn zak vol kiezel stenen en daar moet je nog niet zo min over denken. Nu zul je eens zien, hoe men handgranaten moet werpen." ten, 1020 machinegeweren. 3791 geweren, 460.000 houders munitie en 7100 handgra naten. Een desbetreffende mededeeling is uitgegeven door den woordvoerder van het Japansche leger in Centraal China. De woordvoerder voegde hieraan toe: -na de 59ste. 55ste. en 68ste divisie der Chinee- sche strijdkrachten langs de rivieren Tang en Pai op de vlucht te hebben gedreven, bezetten de Japansche troepen Nanyang op 4 Februari, waarna zij de Chineesche le- gerrestanten in het gebied versloegen. Een ernstige slag is toegebracht aan een van de beste troepen van Tsjang-Kai-Sjek, waar mede het voornaamste doel der campagne bereikt is. Botsingen tusschen soldaten en burgers. Naar eerst thans bekend is geworden, hebben zich Zaterdagavond te Quebec en New Glasgow (.Nieuw Schotland), ernstige straatgevechten voorgedaan tusschen Cana- deesche soldaten en burgers. Deze relletjes, die uren duurden, waren vooral ernstig te New Glasgow, waar verscheidene honderden soldaten tegen elkaar en tegen burgers voch ten. Het centrum van deze plaats was door de militairen langen tijd afgezet. De stede lijke en de militaire politie waren machte loos. Verscheidene huizen werden bescha digd of in brand gestoken. Een aantal sol daten werd met min of meer ernstige ver wondingen in het militaire hospitaal opge nomen. De autoriteiten hebben geweigerd, het aantal gewonden op te geven en de oor zaak van de ongeregeldheden mee te deelen. Te Quebec is een geheel regiment van de Highland Light Infantry met huisarrest voor onbepaalden tijd bestraft, nadat 400 man van het regiment tegen de stedelijke politie handtastelijk waren opgetreden we gens de arrestatie van twee soldaten. Tus schen de militairen en de politie ontstond een hevig straatgevecht, dat een uur duurde en waarbij o.a. het hoofd van de stedelijke politie gewond werd. Te Quebec hebben zich reeds herhaaldelijk min of meer ern stige incidenten voorgedaan, welke door de militairen waren veroorzaakt. AARDSCHOKKEN IN JAPAN. Uit geheel Japan komen berichten binnen omtrent vrij hevige aardbevingen en sneeuw val. Dit heeft tot verkeersbelemmeringen en verscheidene ongelukken geleid. Te Yoko- hama is een fabrieksgebouw ingestort, waar bij talrijke personen gewond werden. Twee gewonden zijn aan hun kwetsuren bezweken Duitsche vliegtuigen hebben Zondag ƒ.1. naar het D.N.B. verneemt, vluchten onder nomen naar de hoofdstaf van IJsland, Reykjavik, en een vliegveld, waar Engel- sche jachtvliegtuigen waren opgesteld, met succes met machinegeweervuur aangeval len. De vliegtafstand naar IJsland bedraagt van de Noordpunt van Schotland over zee alleen al 1.150 K.M. De Duitsche vliegtui gen zijn onbeschadigd op hun steunpunten teruggekeerd. WILLKIE NIET ZEKER VAN BRITSCHE OVERWINNING. In gebieden, waar de Duitschers hun aan val, zooals te Coventry, geconcentreerd heb ben, had de verwoesting niet vollediger kun nen zijn, zoo heeft, volgens de New York Times, Willkie bij zijn aankomst verklaard. Op de vraag, of hij van de Britsche over winning overtuigd was, gaf Willkie een ont wijkend antwoord. Hij zeide, op het oogen- blik niet te willen beweren, dat een Brit sche overwinning zeker is, doch intusschen zou een tegengestelde verklaring zijn oor deel evenmin volkomen weergeven. WOENSDAG 12 FEBRUARI 1941. Hilversum I. 415 m. Nederlandsch Programma. VARA. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Orgelspel. 11.00 Declamatie. 11.20 Esmeralda en solisten. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Reportage. 1.30 De Ramblers. 2.00 Naai- en knipcursus. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.40 Cyclus „De wereld van het kind". 3.00 VARA-orkest en solisten. 3.45 Viool en piano. 4.00 Declamatie. VEEL NADEELEN, TEGENOVER WEINIG VOORDEELEN, OOR DEELT MEN IN BERLIJN. De constateering van de Daily Mail, dat de operaties van generaal Waveil in Afrika haar doel niet bereikt hebben, heeft te Ber lijn zeer de aandacht getrokken. Deze me dedeeling. aldus zegt men daar, is voor den strategischen toestand heel wat teekenen- der dan de beweringen over een oorlog, waarin Duitschland aan twee fronten zou vechten. Er is slechts één front der spil- mogendheden, dat zich uitstrekt van de Noordkaap tot in Afrika. Men spreekt van Duitsche zijde niet tegen, Jdat het generaal Waveil gelukt is, door buitengewoon sterke strijdkrachten in het vuur te brengen plaatselijke tactische suc- cfessen te'behalen. Een strategisch succes is echter niet alleen uitgebleven: er Is zelfs een voor de Engelschen zeer moeilijke stra tegische situatie ontstaan. De Britsche troe pen hebben zich in alle richtingen ver spreid en ver van hun basis verwijderd. De ravitailleering is daardoor, zoo moeilijk geworden, dat zij ook naar Britsche opvat ting reeds tot een beslissend probleem is geworden. De Duitsche luchtmachtformaties zijn met de afsluiting der Middellandsche Zee begonnen op het oogenblik, dat deze ravitailleeringsmoeilijkheden zich gingen ophoopen. Ook van Engelsche zijde is toege geven, dat na den slag, die de En gelschen op 10 Januari in de Straat van Sicilië werd toegebracht, geen poging meer gedaan is om een 1 miliair convooi van Gibraltar naar Alexandrië te brengen. Slechts de tijdroovende weg om 'de Kaap en door de Roode Zee blijft den En gelschen over. Hoe gevaarlijk ook deze route door de Roode Zee is, is gebleken uit een der Itali- aansChe weermachtsberichten, waarin werd gesprokenv van een aanval van Itali- aansche duikbooten op een sterk Britsch convooi. Men legt er hier den nadruk op, dat de spihnogendheden strategisch niet alleen in voordeel zijn door haar ligging ten op zichte van elkander, maar nog meer door de onaantastbaarheid harer Europeesche verkeerswegen. De Engelsche verbindingen zijn langer en op den Atlantischen Oceaan en in de Mid dellandsche en Roode Zee worden zij voort durend bedreigd door vloot en luchtmacht der spil. De tegenwoordige maat van bedrij vigheid der Duitsche luchtmacht beteekent niet een verzwakking van den strijd tegen Engeland: Zij moet, aldus verklaart men hier worden vergeleken met de verkenningsactie van den vorigen winter aan den Westwall. De pogingen der Britsche propaganda, te spreken van een versnippering der Duitsche luchtmacht en daarop optimistische be schouwingen ten aanzien van den afloop van den oorlog te doen steunen, hebben geen beteekenis. omdat de spilmogendheden op het hoofdfront naar goeddunken con centraties tot stand kunnen brengen, ter wijl Engeland door de operaties in Afrika meer dan ooit tot versnippering zijner strijdkrachten gedwongen is. 24. Dat is goed! Hij streelde haar wang en plagend zei hij: Dat was me een mooie ver tooning, zoopas! Ik zou het maar' niet her halen, als ik jou was! Met zulke dingen heb je bij mij geen succes. En, zich dieper naar haar overbuigend: Je begrijpt toch zeker weJ waarvoor ik ben gekomen, is hït niet? Oh, hou op! Diana rilde. Weer huiverde ze. De bloemengeur in de serre werd haar ondragelijk. Moeizaam kwam ze overeind. Zou je ,u weg willen gaan vroeg ze. Toe, ga alsjeblieft! We zullen doen of we vreemden voor elkaar zijn. Je hebt gelijk, dat is de eenige weg. Hij lachte. Doe iet zoo tragisch! Je vat het veel te zwaar op. Het 'r juist vermakelijk een kleine con.edie op touw te zgtter en ik kan uitstekend liegen! Trouwens, ik denk dat jij daar ook wel bedreven .n zult zijn. Zooiets leer je wel in zoo'n deugdzaam gezin als dit! Ga toch! drong Diana aan. Ga toch! straks komt iemand de zitkamer binnen en zitten we in den val! Dat hielp. Vluc.itig drukte hij nog een kus op haar haren en toen sloop hij als een dief de serre uit. Een oogenblik later hoorde ze zacht de tonen van de melodie, die haar daarstraks zoo hevig ontroerd had. Nu klonk het haar als een hoon in de ooren. Ze stond daar in de duisternis, met een kloppend hoofd en klamme handen, zich van niets bewust dan van dat onweerstaanbare verlangen te vluchten. HOOFDSTUK XXII. Ze werden aan elkaar voorgesteld door Lady Carvis, waarna deze haar arm om haar heen sloeg en met haar beminnelijkste glim lach zei: Maar jullie oehoeven niet zoo offi cieel te doen Fortescue behoort ook tot Oproep tot de vrouwen en de priesters. Het commando der luchtbescherming te Boekarest heeft met ingang van 9 Februari bevel gegeven tot verscherpte verduisterings maatregelen. Verlichte reclameborden, licht reclames, helder verlichte étalages en ieder lioht aan den buitenkant van huizen zijn verboden. De bevolking wordt opgeroepen zich te voorzien van zaklantarens, teneinde ze in geval van een verduistering bij de hand te hebben. In het dagelijksch communiqué omtrent de toestand, uitgegeven door het ministe rie van binnen landsche zaken, wordt mede gedeeld, dat in het geheele land nog steeds rust heerscht. Er zijn weer personen gear resteerd, en huiszoekingen uitgevoerd. De leider van den staat generaal Anto- nescu, heeft twee oproepen uitgegeven, een gerfcht tot de Roemeensehe vrouwen en een tot de Roemeensehe' priesters. 1de generaal roept daarin de vrouwen en de priesters op hun plicht volledig te doen bij het werk van den wederopbouw van den Roemeenschen staat. In de eene oproep wordt gezegd, dat het de taak is van de vrouw om de natie generaties te schenken van eerlijke, vader landslievende jongeren. De Roemeensehe vrouw moet haar taak in de eerste plaats zien als moeder in de opvoeding van haar kinderen. Daarnaast echter ook in de sociale hulp. In den oproep tot de priesters wordt er de nadruk op gelegd, dat het de voor naamste taak is van de bedienaars van het altaar om hun bijdragen te leveren voor het werk van de zielkundige opvoeding der na tie. JAPAN MAAKT EEN GUNSTIGE BALANS OP.* Formaties van Japansche marinevlieg tuigen zijn de provincie Yoennan binnen gevlogen en hebben bommen geworpen op Koenming en den Birmaweg. zoo heeft het persbuerau van de Japansche vloot in de Zuidchineesche zee bekend gemaakt. Na twee weken van operaties tegen 17.000 man Chineesche troepen in de vijfde oorlogszone zijn 16.300 Chineesch dooden gevonden. Voorts werden 1150 krijgsgevangenen ge maakt, terwijl den Japanners een buit in handen viel van 42 kanonnen, 7500 grana- onze familie en htj en ik zjjn reeds goede vrienden. Fortescue's gezicht was ondoorgrondelijk, maar Diana verstrakte onwillekeurig als in protest. Het diner viel mee. Sir John was in een uitstekend humeur en Lady Carvis een en al vriendelijkheid. Fortescue b.eel een uitstekend causeur te zijn, doch hij wist ook te luisteren en deed dit met hoffelijke aandacht. Hjj nam niet veel notitie van Diana tijdens den maal tijd en deze zat er Stilzwijgend bij, wat haar moedei* toeschreef aan verlegenheid. Half versuft zat het meisje op ..aar bord te staren en at haast niets. Was dit alles werkelijkheid? Droomde zo niet? Zijn uitleg was maar half tot haar doorgedrongen en nog begreep ze niet goed hoe hij weer in haar leven gekomen was, waaruit ze hem voorgoed had willen bannen. En dat vreese- lijke geheim, dat ~e samen hadden! Niemand zou ooit mogen weten, dat ze elkaar al eer der ontmoet hadden. Ze had gedacht dat het moeilijk zou zijn zich niet te verraden, maar niemand scheen eenigen argwaan te hebben. Lady Carvis deed enkele vergeefsohe po gingen om haar uit haar lethargie op te wekken en haar aan het gesprek te doen deelnemen, maar -ie gaf het al gauw op. En Sir John bemoeide zich in het geheel niet met zijn stiefdochter, zooals trouwens zijn gewoonte was. Alleen als htj iets op haar vond aan te merken, richtte hij het woord tot haar; maai dezen avond was dit blijkbaar niet het geval. Bovendien was zijn zoon op het oogenblik voor hem het belangrijkste en hfl eischte hem haast geheel voor zich op. Diana luisterde naar Fortescue hoe hjj over zijn thuisreis vertelde en verbaasde zich er over hoe gemakkelijk hem het liegen afging. Hij vertelde allerlei bijzonderheden en wel zóó aannemelijk, dat Diana zelfs geneigd was zijn verhalen voor waar aan te nemen, tegen beter weten in. Hoe langer hoe meer verwonderde ze zich over de geraffineerde manier, waarop hij iedereen om den tuin leidde. Hij blijkt al zeer bedreven in het liegen en verzinnen van uitvluchten, dacht Diana bitter en des te zwaarder drukte haar het feit, dat ze mede in het complot was. Toen ze met haar moeder samen naar de zitkamer ging, de heeren achterlatend om een sigaar te rooken, had ze nog steeds dat vreemde gevóel van onwerkelijkheid. De her innering aan haar ontmoeting, dien middag, met Edmund Weston, was levend genoeg maar wat leek dat lang geleden! Een groot verlangen naar hem ontwaakte in haar en ze moest op haar lippen bijten om niet te huilen. Ze dwong haar gedachten een andere richting uit aan hem mocht ze niet meer denken, nu vooral niet meer. Ze had haar rol zoo goed mogelijk te spelen en, hoe ze er zichzelf ook om mocht verachten, steeds zou ze in het vervolg moeten huichelen en liegen. Wat is hij charmant! zei Lady Carvis opgetogen. En zoo interessant! Wat heeft die man veel gezien van de wereld! Blanche zal verrukt van hem zijn, denk ik. Daar twjjfel ik niet aan, zei Diana, zich onderwijl afvragend hoe deze twee menschen, beide gekunsteld, maar overigens zoozeer van elkaar verschillend, op elkaar zouden rea- geeren. En jjj vindt hem ook aardig, niet lieve? vroeg haar moeder, haar vol verwachting aanziend. Och, gaat wel, antwoordde Diana onver schillig. Lady Carvis' gezicht betrok, maar, hoewel ze gaarne alle goede kwaliteiten, die haar stiefzoon naar zjj meende bezat had willen opsommen, hield ze wijselijk haar mond. Ze bedacht, dat haar dochter op een moeilijken leeftijd was en hoopte maar het beste voor de toekomst. Ze was werkelijk erg ingenomen met Fortescue Carvis; ze vond hem een man van de wereld en volgens haar bezat hij alle eigenschappen voor een goed echtgenoot. Diana had een tijdlang nerveus het vertrek op en neer geloopen, een sigaret tusschen de lippen. Plotseling zei ze: ik heb nog wat brieven te schrijven, dus ga ik maar naar boven, naar mijn eigen zitkamertje. Ze komen toch niet hier bij ons, voegde ze er haastig aan toe, daarmee een protest voorkomend. Je zult zien dat Sir John hem meeneemt naar zijn kamer en daar de halve nacht met hem blijft praten. Bovendien ben ik erg moe, dus ga ik maar naar boven. Het kan je toch niet schelen, wel? Kom, ik zal de radio voor je aanzetten. Ze zette het toestel aan en weg danste ze de kamer uit op de maat van een jazz. Direct stond Lady Carvis op en zette de dansmuziek, die ze verfoeide, af. Ze zuchtte, ja, het was moeilijk Diana op te voeden en ze moest zich zelf bekennen, dat ze haar oo keigenlijk altijd te veel verwend had. Ze zou geduld met haar jongste dochter moeten hebben onéindig veel geduld. Gelukkig dat Blanche morgen kwam, die zou haar wel een beetje helpen. Ze had een groot respect voor wat ze Blanche's „tact" en „scherpzinnigheid" noemde. En met een zucht nam ze haar handwerk op en begon te borduren. Maar Diana's voorspelling werd niet be waarheid. Geen kwartier nadat ze naar boven gegaan was, kwamen de beide heeren de zit kamer binnen en Lady Carvis merkte op. dat haar stiefzoon snel het vertrek rondkeek. Was hjj teleurgesteld of leek dat maar zoo? Diana zei dat ze nog brieven te schrijven 4.20 Viool en piano. 4.35 Orgelspel. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws- economische en beursberichten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Technische causerie. 6.00 Esmeralda en solisten. 6.42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Brabantsch praatje ANP. 7.15 Volkszang. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 VARA-orkest, VARA-Gemengd koor en solisten. 9.20 Vrooljjke voordracht 9.25 Gramofoonmuziek. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum II. 301.5 m. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Schriftlezing en Meditatie. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Viool, piano en gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Molto Cantabile en gramofoonmuziek. 3.30 Bjjbellezing. 4.00 Chriat. liederen (gr.pl.). 4.15 Jeugdconcert (opn.). 4.30 Voor de jeugd. 5.00 VPRO: Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk". 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 6.00 Berichten. 6.05 Orgelconcert. j 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag en sluiting. had en is naar boven gegaan, zei ze tegen haar man. Sir John gromde misnoegd. Niet erg be leefd, vind ik, den eersten avond dat Fortescue hier is. We hadden nog wel willen bridgen. Kun je haar niet beneden laten komen? Ze dacht dat je met Fortescue naar je eigen kamer zou gaan, legde Lady Carvis uit. Bovendien was ze erg moe. Maar ik zal wel even naar haar toegaan, als je dat wilt, en zien of ik haar kan overhalen hier te komen. Zien of je haar kunt overhalen! her haalde Sir John op schamperen toon. En, zich tot zijn zoon wendend: „Heb je ooit zoo iets gehoord? Een nest van negentien! Zoo gaat het nu altijd. Dat kind deelt hier in huis de lakens uit en doet precies waar ze zelf zin in heeft. Zoo erg is het niet, lieve! prostesteerde Lady Carvis met een kleur. Je doet of ze onhandelbaar is, maar dat is heelemaal niet zoo. Je kunt alleen een jong meisje van tegen woordig maar niet zoo commandeeren. Ik wil beat van dat bridgen afzien, zei Fortescue en hjj grinnikte of hjj ergens ple zier om had. Dat gebeurt niet! donderde Sir John. Ze zal beneden komen al zou ik haar zelf moeten halen! Doet U dat toch niet! zei zjjn zoon luch tig. Ik wil niet de oorzaak zjjn van onaan genaamheden. Laat haar toch haar eigen gang gaan! Het kan me werkeljjk niets schelen. Maar mjj wel! verklaarde Sir John kop pig. Ze heeft het recht niet zoo te hande len. Ik vraag heusch niet veel van haar, maar me dunkt, een beetje beleefdheid mogen we toch warempel wel van haar verwachten. En zich tot zijn vrouw wendend: Ga jjj naar haar toe en zeg haar uit mijn naam dat het haar plicht is hier te komen en dat ik ver wacht, dat ze dezen wensch van het hoofd van het gezin zal eerbiedigen. Lady Carvis toonde zich nu oprecht mis noegd. Waarom wind je je toch zoo op? vroeg ze. Het was heelemaal niet Diana's bedoeling onaangenaam te zijn. Ze was werke lijk moe. Na dien val van haar paard verleden week, is ze nog niet weer de oude geweest. Heb toch een beetje consideratie met haar ze voelt zich werkeljjk niet goed. En trouwens, ze had mijn toestemming naar haar kamer te gaan. (Wordt vercolQd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7