Laguardia DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Engeland moet snel geholpen worden DARLAN's plaatsvervanger 10 |o toeslag voor de wol 1939 in Ontslagverbod landbouwbedrijven Verduisteren wil desnoods oorlog 70°|o van het wereldgoud onder Amerikaansche controle en 6.47 uur TUNNELVRAAGSTUK VAN AMSTERDAM inplaais van negentig KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOE N SD AG 12 FEBRUAR:! 1941 69e JAARG. No. 9155 Wendell Willkie Wat zal Turkije doen? r~ Het „laatste model' Vergoeding betreft 800000 kilo Bulgarije werd onrecht gedaan Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 01 uur Een taaie Hagenaar HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MiJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MANDELIJKS VIJF TOT TIEN AMERIKAANSCHE TORPEDO JAGERS. Voor de Senaatscommissie van bui- tenlandsche Zaken der Ver. Staten heeft Wendell Willkie verklaard, dat de eenige mogelijkheid om Engeland snel te helpen, gelegen is in aanne ming van de leen- en pachtwet met bepaalde wijzigingen. Engeland heeft terstond en op langen termijn hulp noodig. Willkie stelde een maandelijksche leve ring van vijf tot tien Amerikaansche torpe dojagers aan Engeland «voor, daar Enge land ondanks de vijftig reeds afgestane ja gers er nog meer noodig heeft. Voor de af' levering aan Engeland moeten deze torpe dojagers op Amerikaansche werven gere miseerd worden. Bovendien heeft Engeland behoefte aan vliegtuigen, munitie en schepen, zoo voegde Willkie hieraan toe. Hij heeft zware ver woestingen in Noord-Engelsche industrie steden gezien. Indien de Vereenigde Staten zich zouden isoleeren, aldus spr., dan zou het voortbestaan van Engeland wel moei lijk worden. Willkie stelde 'vervolgens aanneming van de leen- en pachtwet voor, verklaarde even wel, dat deze wet tot Engeland, China en Griekenland beperkt dient te worden. In dien de Amerikaansche hulp zonder uitwer king zou blijven, zoo herhaalde Willkie, dan zal Engeland waarschijnlijk ten gronde gaan. Vice-admiraal Leluc. Volgens een officieele bekendma king zal admiraal Darlan na zijn benoeming tot vice-president en minister van buitenlandsche za ken in zijn functie van minister van marine door het hoofd van dat departement, vice-admiraal Leluc, worden vertegenwoordigd. Vice-ad miraal Leluc krijgt alle bevoegd heden van admiraal Darlan. Regeeringscrisis nog niet defi nitief opgelost. De „Oeuvre" schrijft, dat de oplossing der regeeringscrisis definitief noch volle dig is. Er is nog geen volkomen scheiding tus- schen de ambten van hoofd van den Staat en minister-president gebracht. Flandin maakt geen deel meer uit van de regee ring en in een schrijven aan Pétain heeft hij -toegegeven, dat hij niet de man voor de politiek van Montoire is. Indien Laval ten tweeden male heeft geweigerd als minister varr Staat tot het kabinet toe te- treden, dan heeft hij dat zeker gedaan, omdat hij van oordeel is een voortzetting van de politiek van Mon toire niet te kunnen waarborgen, wanneer hij niet beschikt over het noodige persoon lijk gezag in het kabinet, Tegen admiraal Darlan kunnen geen be denkingen worden ingebracht. Niettemin had men liever gezien, dat Laval onmid dellijk de teugels van het bewind in han den had genomen. De „Aujourd'hui" constateert, dat Dar lan Engeland zeer goed kent. Hij weet, dat men de geleidelijke verzwakking van Frankrijk ter zee aan Engeland heeft te danken. Voor het eerst wordt een admiraal chef der regeering en daaruit kan men op maken, dat de vijand van Frankrijk thans in het Westen moet worden gezocht. Pétain naar zijn buiten. Maarschalk Pétain heeft zich gisteravond met zijn vrouw voor enkele dagen bege ven naar zijn buiten te Villeneuve aan den Cöte d'azur. Hij wordt Vrijdag, op zijn laatst Zaterdag weer te Vichy terugver wacht Als Duitsche troepen Bulgarije binnenvallen? In niet-Engelsche verantwoordelijke di plomatieke kringen te Londen wordt in den laatsten tijd in stijgende mate twijfel ge°P" perd ten aanzien van de houding van Tur kije ingeval van een Duitschen inval in Bul garije, aldus meldt U.P. Men vermoedt dat Turkije dan slechts zijn grenstroepen zal versterken en eerst tot in grijpen zou besluiten, indien de Duitsche troepen een aanval zouden doen op Saloniki °f tegen Griekenland in het algemeen. John C». Winant, de opvolger van Kennedy als Amerikaansch gezant te Londen (Foto Weltbild) ONTPLOFFING IN ITALIAANSCHE WIJK VAN PHILIDELPHIA. In de Ita'iaansche wijk van de Amerikaan sche stad Philadelphia is een geheel huizen blok door het expiodeeren van drie gasbui zen vernield. Tot nu toe zijn vier dooden en 42 gewonden uit het puin bevrijd; velen worden nog vermist. Het departement van financiën der V.S. heeft aan het congres een rapport voorge legd. waarin de gezamenlijke waarde van het in de V. S. geblokkeerde bezit der be zette landen in Europa op 4.27 milliard dol lar geraamd wordt Hiervan behooren 1593 milliard dollar aan Frankrijk. 92 millioen aan Denemarken, 175 millioen aan Noor wegen, 760 millioen aan België, 1.619 mil lioen aan Nederland. 48 millioen aan Luxem burg, 29 millioen aan de vroegere Baltische landen Letland, Estland en Littauen, en 53 mililoen dollar aan Roemenië. De minister van financiën. Morgenthau, heeft verklaard, dat hij het voornemen heeft, het congres om een verlenging met vier iaar te verzoeken van het stabilisatiefonds. Dit fonds heeft zijn nut bewezen. Voorts deelde hij mede. dat hij het sluiten eener overeenkomst met Chili en Peru om de valuta's dezer landen te stabiliseeren. overweegt. Het zouden over eenkomsten worden van gelijke strekking als die welke reeds met China en Argenti- ni ëgesloten zijn. Voorts gaf Morgenthau te kennen, dat naar raming zeventig procent van het goud der wereld in bezit of onder controle van de V. S. is. Wat het toekomstige gebruik van het goud betreft gaf Morgenthau te verstaan, dat het goud ook in de toekomst gebruikt zal wor den ter vereffening van de betalingsbalan sen tusschen de Staten. OM DE KUSTEN VAN AMERIKA TE BESCHERMEN. Voor de staatscommissie van buitenland sche zaken der V. S., heeft de burgemeester van New York, Laguardia, aanneming van de leen- en pachtwet als onderdeel van het na tionale verdedigingsprogram aanbevolen. Deze wet behoort uit zuiver egoistische overwegingen aangenomen te worden, aldus Laguardia. Hitier en Mussolini willen hun macht over Europa uitstrekken. De Ameri kaansche scheepvaart en de handel met Zuid-Amerika zouden terstond hun aandacht trekken, indien Engeland verslagen of een vrede door vergelijk gesloten zou worden. In 1942 zijn de Vereenigde Staten te gen een aanval op den Atlantischen Oceaan beveiligd volgens Laguardia. Het zou tot 1945 of 1946 duren, aleer dit ook voor den Stillen Oceaan geldt. Voorts beweerde de burgemeester, dat de Vereenigde Staten zich niet in Europeesche LAGUARDIA. Burgemeester van New-York. (Foto archief.) aangelegenheden willen mengen, doch om gekeerd. Tenslotte verklaarde hij, dat hij bereid is tot deelneming aan den oorlog om de Ameri kaansche kusten en de instellingen van de V.S. te beschermen. De voorzitter van deze senaatscommissie, George, heeft bekend gemaakt, dat hij een verklaring ontvangen heeft van den voorzit ter van de American Federation of Labor, Green, waarin de leen- en pachtwet gequalifi- ceerd wordt als onmisbaar voor de verdedi ging van de Vereenigde Staten. V.V.S. onder leiding van Sij- brand Eelman ziet haar werk bekroond. Gisteren heeft dé groepscommis- sie uit de vereeniging van Scha penhouders (V.V.S.)een bespre king in Den Haag gehad in het ka der van de sinds 1939 gevoerde ac tie voor betere wolprijzen. Einde lijk is resultaat bereikt! De regee; ring zal 10 toeslag geven op alle in 1939 geleverde wol, een partij van 800.000 ko. Voor den heer Sij- brand Eelman. den actieven voor zitter, en zijn medewerkers, den heer Scholten en anderen, een groot succes! De vereeniging van schapenhou ders. weljte door de landbouworga nisaties nog al eens met een schuin oogje werd aangekeken, heeft thans ook rechtspersoonlijkheid gekregen, zoodat zij als volkomen gelijkge rechtigd kan voortwerken. De gasmaskers voor privé gebruik worden thans bij de Luchtbeschermingsdiensten ver krijgbaar gesteld. Een inwoonster van Arnhem laat zich in het kantoor aan de Nieuwe Kade zulk een instrument aanmeten. (Foto Pas-Holland) IN T ALGEMEEN NIET TOE PASSELIJK. De hooge raad heeft gisteren uitspraak gedaan in zake een beroep van den Offi cier van Justitie te Groningen tegen een vopnis der rechtbank aldaar, waarbij J. A., landbouwer te Bellinwolde van het te zij nen laste bewezen verklaarde, van rechts vervolging is ontslagen. Dit bewezen ver klaarde behelsde, dat hij als leider van een landbouwonderneming zijn werknemer S. heeft ontslagen en toen dit ontslag niet heeft ingetrokken, aangezien dit op 1 Juli 1940 nog was gehafldhaafd, terwijl dit ont slag niet was goedgekeurd door den direc teur-generaal van den arbeid. Ten laste was nu gelegd overtreding van het eerste uitvoeringsbesluit van den secre taris-generaal van het departement van So ciale Zaken ingevolge de verordening no. 8 1940 van den Rijkscommissaris betreffen' de het beperken van werk d.d. 11 Juni 1940. De beslissing der rechtbank berustte nu hierop, dat genoemd uitvoeringsbesluit in de Duitsche redactie, welke authentiek is, het bedoelde verbod slechts richt tot de leiders van „Gewerbebetrieben". De recht bank was van meening, dat derhalve het be sluit niet van toepassing is op landbouw ondernemingen. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat, nu bedoeld uitvoeringsbesluit het be- griep „Gewerbebetrieb" niet nader omschrijft dit moet worden opgevat in de gewonen zin, waarin het in het spraakgebruik wordt gebezigd. De rechtbank is daarvan ook uit- gegegaan en heeft aldus de Hooge Raad terecht aangenomen, dat ..Gewerbebetrie ben" een minder ruim begrip is den „on dernemingen" en dat niet alle ondernemin gen van landbouw reeds naar haar aard daaronder vallen. Terecht is dan ook aangenomen, dat het bewezen verklaarde, waarin gespro ken wordt van „een landbouwonderneming niet onder het verbod valt. Het cassatieberoep van den officier van Justitie is op dezen grond verworpen. Het Bulgaarsche regeeringsblad „Dnes" schrijft ten aanzien van de Bulgaarsche buitenlandsche politiek, dat zij de politiek is van een volk, dat in het verleden een groot onrecht heeft ondergaan en steeds openlijk heeft vastgehouden aan het onge daan maken van dit onrecht en het her stel van rechtvaardigheid, waarbij het te- i gelijkertijd bereid was altijd voor zijn le vensbelangen op te komen. De vroegere minister Smiloff schrijft in het blad „Utro". Dat de gezonde historische geest van het Bulgaarsche volk het land een toekomst zal verzekeren. Derhalve kan Bulgarije kalm en zonder vrees den gang van zaken afwachten. Het is niet voldoende van vrede te spre ken, wanneer men den oorlog wil beëindi gen. Voor alles moet de oorzaak van den oorlog het systeem van Versailles defini tief worden weggenomen. 102 JAAR. (Van onzen Haagschen correspondent). Den Haag is, zooals wij reeds eerder hebben geschreveA. vrij ruim gesorteerd in honderd-en-ouder-jarigen. Heden. Woens dag. wordt een van deze „taaie" Hagenaars 102 jaar. en wel, mevr. de weduwe van Nelckvan Ffoov. In de rustige bovenwo ning aan de Obrechtstraat, waar zij met liefderijke zorgen wordt omringd door haar 72-jarigen zoon en een kleindochter beleeft de jarige van heden, tevreden en genoege- lijk, haar ongeschokten levensavond. Gebo ren in het jaar van de eerste stoomtrein in ons land. weet zij heel precies te ver tellen hoe Den Haag er in haar jeugd uit zag. Haar ouders hadden de toen grootste slagerij van Den Haag in de Katerstraat, thans niet bepaald meer een voorname winkelbuurt! Ondanks haar zoo hoogen leeftijd is mevrouw van Nelck niet een der genen, die alleen maar mooi vindt zooals het vroeger was en op de dingen van te genwoordig louter critiek meent te moeten hebben. Wèl handhaaft zii haar indruk, dat de menschen vroeger niet alleen ge moedelijker waren, maar ook meer punc tueel. Haar belangstelling in de gebeurtenissen van den dag is onverflauwd en sedert zij niet meer op straat komt, houden de huis- genooten haar getrouwelijk dagelijks op de hoogte. Ais het zoo fel koud is, blijft zij het liefst maar in bed, maar de eerste lente zon zal haar weer op haar hoekplaatsje aan het raam vinden. Vrijwel de geheele familie is voor dezen feestelijken dag naar de Obrechtstraat ge komen: vijf kinderen, met twintig kleinkin deren, vijftien achterkleinkinderen en al vier achter-achter-kleinkinderen de meesten kwamen even aanwippen. De krasse oude dame gaat er prat op, van allemaal de verjaardagen precies uit het hoofd te kennen! Ze heeft net een verkoudheid ver werkt en daarom moet het vandaag kalmp jes aan, maar feest is het er evengoed om geweest! Voordracht komt nu spoedig in behandeling. F 250.000 ge vraagd voor voorbereidende werkzaamheden. Het „Hsbl." verneemt, dat de.voor dracht van burgemeester en wet houders van Amsterdam, 6 Decem ber jl. ingediend, om een tunnel verbinding onder het IJ, met den noordelijken IJ-oever tot stand te brengen, spoedig in openbare raads zitting aan de orde zal worden ge steld. B. en W. vragen den Raad een crediet van f250.000 voor de voorbereidende werk zaamheden. De dienst van P.W. zal een plan voor het doen bouwen van een voetgangers- en wielrijderstunnel, tracé Jachthaven—De Ruijterkade bestedingsklaar maken. Bij de aanbesteding zal de gelegenheid worden open gelaten tot het doen van aanbiedingen voor één tunnel voor voetgangers-, rijwiel en autoverkeer in plaats van twee, zooals feitelijk in de bedoeling ligt Churchill's verklaring, dat 90 van de 150 Duitsche duikbom menwerpers zijn neergehaald, tegengesproken. Berlijn (D.N.B.) De Britsche pre mier heeft in zijn laatste radiorede beweerd, dat van de 150 „stuka's", die Malta in den afgeloopen tijd heb ben aangevallen, er niet minder dan 90 door de „Royal Air Force" zijn vernield. Naar aanleiding hiervan wordt van be voegde Duitsche zijde er op gewezen, dat de Duitsche berichten op ondubbelzinnige wijze opheldering verschaffen over de werkelijke verliescijfers. In de periode van 10 tot 27 Januari werd voor het Middellandsche Zee gebied en het Engelsche luchtgebied teza men het verlies van 22 vliegtuigen vermeld. Hiervan gingen elf vliegtuigen verloren in het Middellandsche Zeegebied en daaronder waren slechts zes, in plaats van negentig duikbommenwerpers.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1