150 Lekken in 2 dagen opgespoord! WGE ZOUT De ramp van de „O 22" Het goud Wijziging advertentie tarieven Slaapplaatsen V rijdag 14 Februari 1941 Tweede Blad tftadótiLeu-rni Fittersploeg werkt op hoogspanning Veel schade aan verloren water en vernielde nieters WINTERHÜLP^NEDERLAND Burgerlijke Stand van Den Helder is de girorekening van den Gemeente-ontvanger. Stort hierop Uw gavenvoor „Winterhulp". Uit het politie-rapport Bevestiging ds. Jansen voor stadgenooten Rijkspostspaarbank /Idu-^enUeJaAteti zijn geen OsflkoAlen U krijgt het geid met rente op rente terug INGEZONDEN De Waterleiding-misère Het moge bekend verondersteld worden bij onze lezers, dat, hetzij rechtstreeks, hetzij indirect door den oorlogstoestand waaronder Den Helder niet in de laatste plaats te lij den heeft, tal van bedrijven, particuliere en overheidsbedrijven, met ernstige moeilijkhe den te kampen hebben gekregen. In het bijzonder geldt zulks echter wel voor de gemeentelijke Water- en Lichtbedrijven, die in deze dagen wederom een hoogspan- ningsperiode meemaken en waar men iederen dag handen te kort komt om er voor te zor gen, dat de watertoevoer voor de burgerij kan functionneeren. Wij hebben er reeds iets over geschreven, een tip van den sluier opgelicht. Thans even wel geven wij hieronder een beeld van de Hercules-taak, waarvoor het personeel (spe ciaal het fitters-personeel) van de Gas fabriek, staat. Een taak, waarbij het flink bijgestaan wordt door het politie-personeel. Nonchalance. Het is jammer, het hier neer te moe ten schrijven, maar het gros der Helder- sche ingezetenen, en vooral zij die tijde lijk vertrokken zijn, mogen zich dat aantrekken, heeft blijk gegeven van een j grove nonchalance, waar het betrof het verzorgen van hun waterleiding en watermeter. De een verzuimde de meter op voldoende wijze vorstvrij af te dekken, terwijl de ander er niet aan dacht zijn aandacht gebrachte raadgevingen gene- zoo veelvuldig deze meermalen jnder de aandacht gebrachte raadgevingen, gene geerd heeft, is te betreuren. Van huis tot huis. Hoe dan ook, het personeel der Water- en Lichtbedrijven is aan het werk getogen. Huis na huis wordt de geheele stad afge zocht naar de lekken. Reeds heeft men een aantal daarvan ontdekt. Een nog belangrijk grooter aantal evenwel moet nog gevon den worden en het speuren daarna zal onge twijfeld nog verscheidene dagen in beslag ne men. Iederen dag van deze week trekken er een 10-tal fitters op uit, in gezelschap van een politie-agent, een rijksveldwachter of mare- chaussée. Van deur tot deur gaat men, en waar geen mededeeling voor de deur of het raad is aangebracht, verschaft men zich toe gang tot dat perceel. De „inbraak". Nu moet men zich deze „inbraak" vooral niet te verschrikkelijk voorstellen. Wij hoor den dienaangaande reeds „sterke verhalen", doch kunnen uit de meest bevoegde bron zeggen, dat die tot de fabeltjes behooren. Er wordt niets vernield en niets noodeloos ka pot gemaakt. Alleen dan verschaft men zich toegang als er geen bericht op de deur aangebracht is, dat de waterleiding in orde is. Men poogt dan met een sleutel of looper de deur te openen en lukt dat niet, dan gaat men naar binnen via een raam, dat opge schoven wordt of op andere wijze. Men heeft het consigne meegekregen zoo weinig mo gelijk te beschadigen en men houdt zich aan dat parool. Laat de briefjes hangen! Zooals zich begrijpen laat, heeft men van de briefjes aan de deuren veel ge mak gehad. Dit spaart belangrijk het tjjdroovend zoeken. In dit verband vesti gen wij er de aandacht op, dat men deze briefjes nog enkele dagen (bijv. een dag of 5) laat hangen. Deze briefjes op de gasfabriek te brengen heeft volstrekt geen zin en late men achterwege. Hoe men werkt. Bij het zoeken naar de lekken heeft men de stad in wijken verdeeld en men is in staat iederen dag ongeveer één van die wijken af te werken. Iedere wijk is weer verdeeld in 10 onderdeelen, in elk waarvan 1 fitter en agent werkzaam is. Gaat men een woning binnen, dan bestaat het werk uit het afsluiten van de hoofd kraan (indien dat nog niet geschied is) en bij eventueele lekkage's vóór de hoofdkraan, in het afsluiten van de toevoerleiding. 150 lekken in 2 dagen. Het zal de bevolking ongetwijfeld In teresseeren hoeveel lekken men zooal te- 44 man omgekomen genkomt. Welnu, wjj kregen enkele cij fers te zien en geven deze, ter illustra tie, hieronder. In een 2-tal wijken, namelijk de Oude Helder en de wijk tusschen Javastraat, Polderweg, Kanaalweg, Singel en Timor- laan, moesten in 2 dagen tijds. 150 lekken gedicht worden. Van werk ge sproken Behalve deze arbeid, die men zonder over drijving overstelpend kan noemen, worden voorts nog per dag afgewerkt de klachten die aan de Gasfabriek bezorgd worden. En die men veilig kan stellen op 20 tot 30. Men ondervindt nu wel de last van de lange avonden, aangezien men slechts tot aan het donker-worden kan werken. Ware de toestand normaal, men zou ongetwijfeld ook des avonds den arbeid voortzetten. Veel schade. Behalve dat de lekken een schadepost voor het bedrijf vormen is het bedroe vend te wen op welke wijze er onder de watermeters huisgehouden is. Een groot aantal is volkomen kapotgevroren en onbruikbaar; niet alleen is van die me ters het meer dan 1 centimeter dikke glas gebarsten, maar ook het staal van den meter is verwrongen en verbogen. Wederom een leelijke strop voor het be drijf. Veel verlies. Men zal vragen of de hoeveelheid water, die verloren gegaan is en ook nu nog steeds verloren gaat, belangrijk is. Men ksn dat zelf beoordeelen als men er rekening mede houdt, dat de uitgestroomde hoeveelheid varieert van 1/10 tot 5 kubieke meters per uur! Als men dan weet, dat de meeste lekken reeds dagenlang openstaan, benevens het aantal lekken, dat men vond en nog vinden zal, dan is het duidelijk dat de watervoorziening van Den Helder momenteel met schier onover komelijke moeilijkheden te kampen heeft. Men is echter aan het winnen. Dat blijkt hieruit, dat het aantal kubieke meters, dat gemiddeld per nacht in Den Helder verbruikt wordt, vrij belangrijk aan het afnemen is. Van 85 kubieke me ter per uur de vorige week is dit thans reeds 53 kubieke meter. Hierbij zij echter wel opgemerkt, dat het normale verbruik circa 15 kubieke meter bedraagt. Kan het werk van het personeel even wel in het zelfde tempo voortgang blijven hebben, dan is te verwachten, dat men over eenige dagen alle lekken bezworen heeft, waarmede dan een einde zal zijn gekomen aan het groote waterverlies. Wij zagen gisteren verscheidene der ploe gen fitters aan het werk en dit werk ziende, krijgt men waardeering voor dit personeel. Het heeft met ontelbare moeilijkheden en problemen te kampen. Om maar één enkele daarvan te noemen: het springen van de z.g. main-kranen, de kranen die zich in de straat bevinden op de hoofdleiding en verscheidene malen van de leiding afspringen. Een woord van waardeering mag eveneens gehoord worden ten aanzien van de organi satie van dit alles, die evenmin een sinecure is; integendeel, die vele hoofdbrekens kost. Het innemen der gasmeters. Tenslotte nog een enkele opmerking over het innemen der gasmeters. Men is hiermede nog voor de vorstperiode aan gevangen en slaagde er in een aantal van ongeveer 1300 weg te halen. Dit ge schiedde in het district van Tuindorp, Brakkeveldweg, Boerhaavestraat en di recte omgeving. Deze arbeid stagneert thans door de andere werkzaamheden. Men wachte dus geduldig zijn beurt af. 13 Februari 1941. GEHUWD: D. de Maagd en Th. S. Gerrit sen; L. Geus en M. H. de Leg; C. Heeres en J. Hoogesteger. OVERLEDEN: P. Brands, m., 58 jaar, won. te Anna Paulowna. (Erbjj vermelden: „Voor Winterhulp Nederland"). BELEEDIGING. Een bewoner van de Brouwerstraat deed bij de politie aangifte, dat hij door een an deren stadgenoot beleedigd is. Een onder zoek wordt ingesteld. W'ATERLEIDING-MISERE. Bij een perceel in de Middenstraat moest een waterleiding worden dichtgeslagen, zulks in verband met het openbarsten door de dooi. NOG ZOO IETS. Hetzelfde moest geschieden in een huis aan de Zuidstraat. Hierby moest tevens de gasfabriek ingrijpen. De Haagsche correspondent van de Prov. Zeeuwsche Crt. schrijft: In aansluiting aan het bericht over den ramp, waardoor een Nederlandsclie onder zeeboot, de „O 22", werd getroffen, kun- wjj thans, dank zij de welwillendheid van het Roode Kruis, de namen publiceeren der hierby om het leven gekomen leden der bemanning, voorzoover zij uit Zeeland afkomstig zijn. Het zyn de volgende: Maj.-monteur, G. S. Knster, Yüssingen. Maj,-machinist, W. D. Spraakman, Vlis- singen. Serg.-machinlst, A. Duine, Souburg. Serg.-machinist, C. Broodman, Oost- Souburg. Serg.-torpedomaker, W. J. R. Gommers. Oost-Souburg. Serg.-telegrafist, G. de Bruyn, Yüssin gen. Bootsman, H. de Groot, Souburg. Korp.-machinist, M. Bronke, Oost-Sou burg. Matroos le klas. B. H. Wiedeler, Mis singen. Koksmaat, B. Wolven, Yüssingen; Tot de slachtoffers buiten Zeeland be hooren o.m. luitenant ter zee H. van Gln- kel, korp.-torpedomaker J. v. d. Plas, korp.-machinist P. Brinkman, kwartier meester G. J. C. Stolk en matroos le kl. C. P. A. de Ruysscher. Ongeveer 44 man aan boord. Op de „O 22", waarover luit. ter zee le klasse J. W. Ort het commando voerde, moeten zich ongeveer 44 man bevonden hebben. Verder kan nog worden gemeld, dat chef van de machinekamer was de officier van den M.S.D. 2e kl. F. A. Tours. Naast den luit. ter zee 2e klasse G. D. Kwast, maak ten verder nog enkele marine-reserve officieren deel uit van de êtat-major. Hardnekkige Rheumalische pijnen moeten krachtig worden aangepakt. In zulke gevallen in Vange Zout het aan gewezen middel. Want Vange pakt Uw kwaal van i-wee, kanten tegelijk fan. Vange Zout be vat alkali, da. de schadelijke zuren in Uw gestel verlaat, maar bovendien de minerale zouten, die noodig zijn om te beletten, dat pijnverwekkend urinezuur zich ophoopt in Uw weefsels. Daarom heeft Vange Zout red ding gebracht in zoo veie gevallen, waar alle andere middelen faalden. Vraag vandaag nog bij Uw apotheker of drogist een bus Vange Zout, voldoende voor een flinke kuur, a 0.85 p. blik, incl. totale O.B. Vangt Uw pijri J.l. Zondag was, zoowel in den morgendienst als in den middagdienst het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Vorden (Gld.), dicht bezet met toehoorders. In den morgendienst werd de nieuwe predikant ds. J. H. Jansen uit Den Helder, bevestigd door ds. J. H. Vaandrager uit Vrees wijk, die den dienst leidde. Deze had als tekst gekozen Joh. 20, vers 21, en wel deze woorden, „Gelijkerwijs mij de vader gezonden heeft, zende ik ook U lieden". Na het lezen van het bevestigingsformulier werd den nieuwen predi kant door de gemeente staande toegezongen Gez. 90, vers 3. De intrededienst. Des namiddags werd de intrededienst door den nieuwen predikant geopend met het laten zingen van Psalm 89, vers 1 en 7. Als tekst werd voorgelezen Mattheus 9, vers 36, waarna hij zijn predikatie hield waarin hij allereerst dank bracht aan God, die hem in deze schoone gemeente had geroepen; bij hoopte dat hij als mensch naast de gemeentenaren zal staan en verder zou hij met Gods hulp al zijn krachten geven in deze gemeente, tot uitbreiding van Gods Koninkrijk. Na het zingen van Gezang 38, vers 3 en 6, werd met gebed deze gods dienstoefening gesloten. Aan de velen die den nieuwen predikant wenschten toe te" spreken, was daartoe ge legenheid gegeven in het gebouw „Irene", waar ds. Gerritsen uit Wichmond de leiding had. Mede waren daar aanwezig ds. Van der Hoeven uit Warnsveld, ds. de Ru uit Almen, ds. Ossewaarde uit Lochem. De nieuwe predikant bracht allereerst dank voor de hartelijke ontvangst in deze gemeente, door hem en zijn vrouw ondervonden, en hij hoopte dat deze prettige samenwerking met alle colleges zou blijven voortoestaan. Voor namelijk bracht hij dank aan den consulent ds. Gerritsen, vervolgens aan ds. Vaandrager, die hem heeft willen bevestigen, aan den kerke- raad, kerkvoogdij, kiescollege, hulpprediker Elzenga, den organist en den koster, burge meester Arriëns, en aan de gemeenteleden. Spr. zeide dat de pastorie ten allen tijde ópen zou staan. Ds. Ossewaarde zeide dat het hem, en het classikale bestuur genoegen deed dat' hij weer in het kerkelijk verband was opgenomen, en zeide hem alle steun en vriendschap toe. Ds. Gerritsen heette hem namens kerkeraad en gemeente hartelijk welkom, en zeide toe, dat hij op hun steun mocht rekenen. De hulppredi ker zeide zijn voüe medewerking toe, zoo ook de burgemester, president-kerkvoogd. Nadat allen den predikant en mevrouw een handdruk hadden gegeven, was deze plechtigheid afge- loopen. 't Is voorjaar en de boerenpaarden, Omploegen weer de vette aarde, Brengen in groote en kleine kluiten, Het binnenste daarvan naar buiten. Waar vogels loopen in de voren, Hun snavel telkens telkens boren. Om elke worm die daar is, Te nemen voor hun levensdisch. II. 't Is voorjaar en in donkere stallen, Staat wachtend vee, bij duizendtallen, Totdat de deur hun wordt ontsloten, Dan gaat dit vee met vlugge pooten En met hun jongen aan hun zijde, Naar buiten, naar de groene weide, Om elk grasje, dat daar is, Te nemen, voor hun levensdisch. III. 't Is voorjaar en de bij wordt wakker En gaat met zwermen naar den akker, En naar de heesters, naar de boomen, Waar bloesems reeds te voorschijn komen, Zetten zich zoemend daar op neer, En steekt haar angel telkens weer, Om nektor, die daar binnen is, Te nemen voor haar levensdisch. IV. i 't Is voorjaar, de natuur ontwaakt, En alles wordt gereed gemaakt, Om al wat noodig is te geven, Aan wezens die natuurlijk leven. Voor hen geen crisis, geen tekorten, Geen oorlog en geen tranenstorten. De natuur, zorgt trouw voor hun behoud, De rest, dat laat hen vrijwel koud. V. 't Is voorjaar, de natuur brengt allen, Al zijn er ook millioenentaïïen, Verzadiging, vreugd en genot, Maar wij, wij menschen zijn zoo zot. Wij willen ook goud en door dit streven, Zyn er bij ons in 't menschenleven, Tekorten, crises en de traan, En dezen zullen komen gaan. Zoo lang de mensch zich bezighoudt, Met de begeertenook naar goud. WALBOOM. Eenige weken geleden moesten wjj den adverteerders erop attent maken, dat door de wijziging van de omzetbelas ting van 1 Januari j.l. de advertentie tarieven iets gewijzigd waren. De regel- prijzen werden afgerond op een decimaal, hetgeen voor de berekening voor de advertenties vele moeilijkheden met zich brengt. In verband daarmede moesten de advertentietarieven als volgt gewijzigd worden: Losse plaatsing f 0.21 per regeL Contract van: Te Callantsoog: Slaapplaatsen te huur voor 2 personen. Beddegoed medenemen. HELDERSCHE ZANGERS. Men schrijft ons: De laatste weken werden ons vele vragen gesteld door diverse heeren zangers of de mogelijkheid bestaat om weder te kunnen zin gen. Wij, als Hsldersche zangers, die dag en nacht in Den Helder vertoeven, voelen er zeer veel voor en besloten dan ook een oproep te doen om de zangers, die des Zondags in Den Helder vertoeven bijeen te roepen om weer te kunnen zingen. Van den heer Winter van Café „Centraal" is de medewerking reeds verkregen om daar de repetities te houden, des Zondags tusschen 11 en 1 uur in de achterbovenzaal. De heer G. de Boer heeft zijn medewerking toegezegd om de repetities te leiden. Ook de directie van „Casino" zegde haar medewerking toe, om, indien het zoover is, de zaal beschikbaar te stellen. De daad is nu aan de zangers om te komen; men zie de annonce in dit nummer. Het voorloopig comité is: C. Fasol, J. M. Peters. Opgave betreffende het kantoor der pos terijen te Den Helder. In den loop der maand Januari 1941 werd aan bovengenoemd kantoor ingelegd 28.635.47 en terugbetaald 52.350.64 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 23.715.17 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 11. HEERENFIETS GENEPT. Een heerenfiets, die onbeheerd aan de Dijkstraat stond, werd meegenomen door een onbevoegde. Een onderzoek werd inge steld. Verzekert Uw fiets voor S gulder per jaar. Bij diefstal krijgt U een nieuwe terug. K. KOS, Koningstraat 76. 250 regels 1000 3000 4000 5000 0.15 per regel. 10000 (Juttertjes): enz. 14 regels 0.13 0.13 0.12 0.11% 0.10% Kleine advertenties Te koop, te huur, 0.45, iedere regel meer 0.10. Voor brieven onder nummer en adres bureau van dit blad 0.10 per adver tentie meer. Indien niet meer vooruit betaald 14 regels 0.65, iedere regel meer 0.15. De Directie. WANNEER DE DAAD? Mijnheer de Redacteur, Men hoort zoo af en toe: Die vertrouwen haasten zich niet. De z.g. oud-gepensionneer- den van Zee- en Landmacht en hun weduwen zijn momenteel vol vertrouwen, wachten kun nen zij echter niet, gelet op den nood onder hen en op hun hooien leeftijd van 70 tot 80 jaar en ouder. Zij zien dus met groot verlan gen enmet vertrouwen, uit naar een daad, dit is: de gerechtvaardigde gelijkstelling met hun volgens de nieuwe wetten gepensionnerde collega's. In de pers stond een verslag waarin o.m. was te lezen: „Het eerste doel wordt nu: de verwezen lijking van de sociale rechtvaardigheid op alle gebied en tegenover iedereen." Voorts lazen we een loflied op het korps Mariniers als het oudste en roemrijkste Korps der voormalige weermacht. Bewondering verdient dit voormalige Korps in hooge mate als men hun militaire prestaties nagaat, tot roem en eer van Land en Volk. En nu wordt er met nadruk op gewezen, dat er van dit roemrijke Korps, óók meer deren behoorèn, tot de z.g. oud-gépëhsionneer- den, die dus óók reikhalzend uitzien naar een menschwaardig bestaan op hun ouden dag. Ook zij behooren tot hen, die met verlangen uitzien naar een daad, n.1. gelijkstelling met de nieuwe pensioenwetten van 1922, waarvan zij, ten onrechte, werden uitgesloten en in- plaats waarvan zij toevlucht moeten nemen tót de geheel onvoldoende en onbevredigde „steunregeling". Met beleefden dank voor de opname, Oud-gediende van hoogen leeftijd. Wy en onze medemenschen, door Prof. H, A. J. G. Strengholt, te Amsterdam. Ziehier een uitgave op modern psycholo gisch gebied, die wij in handen van tal van jonge menschen zouden wenschen. Om reden dat hier een bij uitstek terzake kundige per soonlijkheid aan het woord is, en tevens iemand, die de kunst van het schrijven ver staat. Wij zouden willen zeggen: wie wenscht zijn leven in psychologisch opzicht sterker, pa rater, „persoonlijker" te maken, die schaffe zich dit werk aan en leze het. Hij zal er veel, zeer veel, in vinden, dat hem grijpt en waarbij hij stil zal blijven staan. Hij zal con- stateeren, dat hier niet gebeuzeld wordt over futuliteiten, maar dat een knap „ziener", met beide beenen op de wereld staande, poogt leiddraden te geven, die het leven van zijn medemenschen op hooger plan kunnen zet ten, verheffen boven het alledaagsche en hem de bestemming geven, die hij wenscht. Geen getheoretiseer over luchtkasteelen en schimmen. Maar praktische menschenken- nis, in dienst gesteld van de menschheid. En zoo is dit boek van Prof. Overstreet, de vermaarde docent aan diverse Amerikaan- sche universiteiten, geworden tot een waarde vol boek, dat, wij twijfelen er niet aan, zijn weg wel vinden zal. Temeer waar het ver scheen in een zeer geslaagde typografische omlijsting, die het boek een apart cachet geeft. ULjdixtfiALftLtn Weekrevue De Prins. „Op weg langs Frieslands elf steden" schreef Jhr. dr. C. de Marees van Swinderen in de „Weekrevue De Prins" van deze week boven zijn artikel, dat hij een droef verhaal noemde stedentocht een droeve ervaring rijker is ge- van een sportsman, die als rijder in den elf- worden. Een vlot, gezellig geschreven stuk, dat voor den lezer in het geheel niet droef is..* Het artikel „Molestverzekering en oorlogs schaderegeling" van den financieelen mede werker J. H. Wijnand zal ongetwijfeld de aan dacht van vele belanghebbenden trekken. De kunstminnaars vinden een interessant stuk van de hand van Henri A. van Eysden Jr., getiteld „Het seizoen der jongeren", waarin tot uitdrukking komt hoezeer thans ook voor het tooneel de toekomst aan de jeugd is. De uitgebreide en artistiek verzorgde fotorepor tage is gewijd aan de „Oude en nieuwe bouw kunst in Italië". Het aantrekkelijk geïllustreerde kinderblad „Jeugdland" en de Revue der Zotheid" com- pleteeren het geheel.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5