NIPPER EN PELLE „Zeeleeuwen Het granaatappelsap zijn dure kostgangers r Scbeveaiagers plunderden twee villas Uniform misbruikt Minnenijd 1 Radioprogramma Peperige peper FEUILLETON 59. De detective Sam wordt gehaald. 1. „Ga puw naar de rivier, Pelle, en alarmeer Sam. Hij zal grote -gen opzetten. wanneer hij ziet, dat we al een van de leden van de bende gevangen hebben." 2. „Sam, Sam, we hebben een van de leden van de hecht pleisterbende gevangen! Nipper heeft zich zelf aan een van zfln benen vastge haakt, kom vlug mee!" 40. Sam komt vlug te hulp. 1. „Wel, is het Jullie werkelijk gelukt een van de leden der bende te pakken? Heb ik het niet gedacht, dat ik juist Jullie als compagnon moest hebben." 2. Nipper wist een goed mid deltje, zodat Juffr. Schnick- schnack --lug weer de schrik te boven kwam. 3. „Hier ben ik! Dat hebben Jullie goed gedaan, Jongens, beslist goed". INVENTARIS VOOR APPEL EN EI VERKCOHT. Een zestal Scheveningers heeft sedert No vember van het vorige jaar huisgehouden in twee villa's in Den Haag. Zij hebben nl. alles wat maar eenigszins verkoopbaar was uit deze villa weggesleept en voor een appel en een ei aan verschillende opkoopers ver kocht De politie is op het spoor van deze bende gekomen, omdat eenige van hen den laat- sten tijd royaal met geld omsprongen. De villa's waarnaar hun arbeidsterrein zich uitstrekte, zijn gelegen aan de Johan van Oldebarneveltlaan en a(jm den Gevers Deynootweg, en waren tijdelijk onbewoond. In de villa aan de Johan van Oldebarne veltlaan stond eenig meubilair en de be woners vertoefden op de Veluwe. De villa aan den Gevers Deynootweg daarentegen was compleet gemeubileerd. Dit was aan eenige Scheveningers ter oore gekomen, nl. den 19-jarigen K. R. èn den 16-'jarigert L. K., beiden visschers van beroep. Zij kwamen in het huis aan de Johan van Oldebarnevelt door een ruit te vernielen en op den Gevers Deynootweg door een deur te for- ceeren. Nu begon het wegsleepen van de inventarissen. Uit de villa aan de Johan van Oldebarnevelt laan werd een schrijfbureau wegge haald, maar uit de andere villa veel meer, nl. een slaapkamerameuble ment, drie bufetten, Japansche va zen, schilderijen, vloerbedekking, enz. enz. Complot wordt grooter. gen ontmaskerd en gearresteerd, waarbij bleek dat de meeste van hen reeds eerder met de justitie in aanraking waren geweest. De gestolen goederen zijn voor het groot ste gedeelte achterhaald en vertegenwoor digen een waarde tusschen de 6000.en 7000,—. Het geld dat de Scheveningers voor het meubilair hadden ontvangen was reeds opgemaakt. Veel overtreders prijsbeheerschings- besluit in Den Haan- De Haagsche politie gaat nog steeds voort met overtreders van 't prijsbeheerschingsbe- sluit te bestraffen. Een eigenaar van twee (winkels aan het Plein en aan dcti Denneweg verkocht ge condenseerde melk voor 30 cent per blikje terwijl de eigenlijke verkoopsprijs 20 cent was. Ongeveer 400 blikjes zijn in beslag ge nomen. Bij een slager in de Fahrenheitstraat ge beurde hetzelfde met 10 rauwe ossetongen. die verkocht werden voor f7.50 per stuk. tewijl de inkoop f2 50 per stuk was geweest Een kruidenier in de Wilhelminastraat maakte voor peper f2.per ons. De politie vond dit wel een beetje al te „gepeperd" daar de gewone prijs voor peper f0.35 per ons is. Daar de peper echter juist uitver kocht was. toen de poiltie verscheen, wer den eenige z.g. gevoelige artikelen in beslag genomen, nl. een hoeveelheid koffie, thee en zeep. In de Veenestraat was een schoenwinke lier, die schoenen voor veel te hooge prij zen verkocht Gevolg: 14 paren werden in beslag genomen. Een schoenmaker, die zaken heeft in de Prins Hendrikstraat en de Marcellistraat. leverde halve achterlappen voor schoenen af met 300 procent winst. Ook hier werd in gegrepen en leerden huiden in beslag ge nomen.' EN ZE ZIJN NOG KIESKEURIG OOK! (Van onzen Rotterdamschen correspondent) „Zeeleeuwen zijn heden ten dage dure en lastige kostgangers. Ze eten Je de ooren van het hoofd. En wat in een tijd als deze ons de meeste hoofdbrekens kost zij zijn kieskeurig. Maar de hoofdzaak is, dat wij ze in leven houden en voorloopig be hoeven wij niet te vreezen, dat zij van honger zullen sterven. Visch is duur, maar beter duur dan niet te krijgen. De zeeleeuwen in de Rotterdamsche dierentuin la ten nog eiken dag 10 K.G. visch door hun keelsgat glijden. De visch kost op het oogenblik 60 cent per K.G. Het zijn dus kostgangers, die f 180.per maand verslinden zon der ook maar 1 cent kostgeld te be talen. Zoo sprak de heer Kuyper, de directeur van de nieuwe „Diergaarde Blijdorp"' toen wij hem vroegen of men dagelijks op een voldoende hoeveelheid visch beslag kon leggen om de zeeleeuwen, die in hun fraai bassin een der grootste attracties van de diergaarde vormen, in leven te houden. Dat elke zeeleeuw voor f 180.visch per maand opeet is nog niet zoo heel bezwaar lijk. Erger is: ze zijn kieskeurig. En dat kost hoofdbrekens. De vischaanvoer is schaarsch. Wij moeten koopen, wat er ver krijgbaar is maar de zeeleeuwen willen niet altijd eten wat de pot schaft en dat geeft moeilijkheden. Een zeeleeuw, die niet eet vermagert zienderoogen. En vooral in dezen tijd van het jaar moet het lichaam yeel weerstandsvermogen hebben Het liefst eten zij haringen niet gezouten of ge bakken of in blik maar kersversch. Maar er is niet eiken dag versche haring te krijgen. Dan probeeren we het met wijting. De dieren zijn echter nog even kieskeurig als voor den oorlog. Zijn ze eenmaal aan haring gewend dan weigeren zij wijting te slikken. Is er geen wijting meer te krijgen, dan geven wij schelvisch. De eerste dagen gaat de schel- visch er dan weer moeilijk in. Zijn ze ook daar weer aan gewend, en is er weer geen schelvisch meer te koop, nu dan gooien we maar makreel in het bassin. Zijn ze na eenige moeite ook daar weer aan gewend, dan moeten we ze weer haring voorzetten... En dan laten ze de haring weer staan... Voor den oorlog betaalden wij per con tract f 10.— voor 100 K.G. visch. Toen kostte een zeeleeuw dus maar f 30.per maand. Maar de hoofdzaak is: er is nog .visch te krijgen. Wat de voltooiing van den tuin betreft, helaas heeft de vorst een spaak in het wiel gestoken. De 45 M. hooge toren was al voor een groot gedeelte voltooid. Via de trappen kan men al naar het plateau klauteren, van waar men een prachtig vergezicht over de omgeving heeft. Wanneer de dooi intreedt zal men de laatsjte hand aan het werk leg gen. De toren zal vermoedelijk met Paschen gereed zijn. De bezoekers zullen dan per lift naar het 45 M. hoog gelegen terras kunnen worden gebracht En wanneer komen de leeuwen?, zoo vroegen wij. Dat is een vraag, die niet gemakkelijk valt te beantwoorden. Misschien ook met Paschen. Maar... wanneer men heden ten dage tien leeuwen bestelt staan zij niet morgen voor je deur... zoo besloot de heer Kuyper het onderhoud. do&A Ethel ïïl. $XelL 27. Gelukkig niet! zei Marjorie zacht. Ik zou niet graag zjjn als onze welgedane zuster Blanche die begint langzamerhand te lijken op een gevuld kussen! En, met luider stem ver volgde ze: Zo, is dit nu onze lang verwachte en veel besproken stiefbroeder? Je ziet er heel anders uit dan ik me had voorgesteld, maar dat zal wel de schuld zijn van je vader, die Je geweldig heeft opgehemeld! En Je komt uit China, hé? Nu, dan moet je mijn man maar eens het een en ander vertellen over dat schoo- ne land, dat zal hij reusachtig vinden. En, ach terom kijkend, riep ze: Clement, kom eens hier! Dit is de rechte man voor je hij kan je een heeleboel vertellen dat je wel zal inte resseeren. De twee mannen gaven elkaar de hand en Marjorie ging terug naar haar stoel, Diana met zich meetroonend en er voor zorgend dat ze een plaatsje naast haar kreeg. Wat heerlijk om jullie allemaal om me heen te hebben! zei Lady Carvis met een stra lend gezicht. Nu Jim nog en dan is het ge zelschap compleet. Waar zit mijn geliefde zwager eigenlijk? vroeg Marjorie. Oh, die is gaan jagen, antwoordde Blan che. Hij zal zoo meteen wel hier zijn. Nu, ik neem het hem niet kwalijk dat hij er tusscheuit gegaan is, zei Marjorie. Van alle vermakelijkheden is een familiebijeenkomst wel het meest te verfoeien! Maar Marjorie! vermaande Lady Carvis Zooi ets zegt men niet! Nerveus grepen haar handen naar haar taschje en direct bracht ze het gesprek op iets anders. Ze had een beetje ontzag voor deze dochter van haar, die zulke scherpe dingen zeggen kon en nooit iemand spaarde. Ook nu weer had Marjorie het hoogste woord en Sir John had moeite zijn misnoegen niet openlijk te toonen. Hij haatte vrouwen met luide Inmiddels hadden 4 andere Schevenin gers bemerkt, dat hun kameraden ruim over geld beschikten en zij werden nu eveneens in het complot opgenomen. Het waren de 20-jarige visschers L. v. d. B., de gebroeders W. D. en A. D., resp. 18 en 17 jaar en los-werkman van beroep en de 18-jarige los-werkman A. de M. Ook deze heeren brachten nu geregeld bezoeken aan de villa's. Hierbij werd gebruik gemaakt van een bakfiets en in de sneeuwperiode zelfs van een slee De goederen werden vervolgens naar opkoopers gebracht, waar van de voornaamste de 27-jarige P. H. van de Statenlaan was. De bende en de opkooper zijn dezer da- stemmen en een aanmatigende houding en hij vertelde dit zijn zoon, echter zoo dat iedereen het kon hooren. Fortescue evenwel was de hoffelijkheid in persoon en schonk buitengewoon veel aandacht aan al hetgeen Marjorie beweerde, evenwel zonder haar daardoor te imponeeren. Een eer ste indruk was bijna altijd de juiste voor Mar jorie en hier was die eerste indruk verre van gunstig. De komst van Jim Elliat maakte het gezel schap voltallig. Direct zag Blanche, dat zijn schoenen dik onder de modder zaten en op ver ontwaardigden toon vroeg ze hoe hij het in zijn hoofd haalde zoo binnen te komen. Haar moe der bewaarde het stilzwijgen, maar ook de uit drukking van haér gezicht toonde misnoegen. Zonder antwoord te geven, stapte Jim op de nieuw aangekomenen aan, begroette hen vor melijk en zette zich daarna in den familiekring. Heb je nog wat geschoten? vroeg Sir John, die met dit lid van zijn vrouw's familie nog het beste kon opschieten. Een konijn en een stuk of wat duiven dat is alles, antwoordde Jim. Overigens heb ik iemand ontmoet, waarmee ik jaren geleden in Indië op de wilde-zwijnen-jacht ben geweest Ik kan me zijn naam niet meer herinneren. Hij vertelde me dat hij hier vlakbij woont, Crack- mead heette zijn bezitting, zei hij. Oh, je bedoelt Weston, zei Sir John en Diana bleef midden in een gesprek met Mar jorie steken op het hooren van dien naam. Ja, hij is onze buurman. Hij staat hier niet al te best aangeschreven; wat er nu precies met hem aan de hand is, weet ik niet, want nie mand in Tarford kent hem, behalve Diana hier! Hierbij keek hij het meisje boosaardig aan Maar zjj laat zich ook letterlijk met ieder een in. Diana schrok en kreeg een kleur en Fortes- „Werkmeester" van de Opbouw- dlenst. De gemeentepolitie van Wageningen heeft aangehouden zekeren van T., wonende al daar, die zonder bevoegdheid daartoe te hebben, een uniform van werkmeester van den Nederlandschen opbouwdienst droeg, in welke valsche hoedanigheid hij ver schillende ingezetenen van Wageningen en omstreken voor geldbedragen heeft opge licht. De man is gearresteerd. Zijn uniform is in beslag genomen. cue glimlachte haar toe. Dat toont dat ze liberale opvattingen heeft, zei hij. Weston was zijn naam niet dat weet ik zeker, zei Jim positief. Ik had er hem eigen lijk naar moeten vragen, maar ik wilde den man niet laten merken dat ik hem niet meer wist zooiets staat zoo dom. Nu, in ieder geval heet de bewoner van Crackmead Grange Weston, zei Sir John. Is het niet zoo, Diana? Jij kuijt het weten. Is niet zóó erg dat Mr Weston mij thuis heeft gebracht, die keer toen ik door dien val haast niet verder kon? vroeg Diana veront waardigd. Nu, wat zei ik jullie? zei Sir John triom fantelijk. Zij kent iedereen. En zijn naam is Weston. Jim scheen niet overtuigd. Ik herinner me zooiets als Manseill of Manvers, zei hij vaag. Was het misschien Mandeville? vroeg Sir John plotseling. Dat was die aarts-schurk, weet je wel, dien ze tien jaar geleden naar de gevangenis zonden, omdat hij Staatsgeheimen verraden had. Weet jij dat niet.meer. Fort? De vent was in jouw bataljon. Oh die! zei Fortescue op luchtigen toon. Ja, natuurlijk herinner ik me die geschie denis. Volgens mij hebben ze toen een hoop drukte om niets gemaakt. Drukte om niets! Sir John staarde zijn zoon met open mond aan. Vind jij het ver raden van je vaderland zoo maar niets? Dan is het maar drommels goed dat je uit het leger gegaan bent! Fortescue glimlachte toegeeflijk. Maar beste vader, men kan zijn vaderland toch niet verraden in vredestijd! Mandeville heeft zich vergaloppeerd, dat geef ik toe, maar het schan - daal dat daarover gemaakt is, was schromelijk overdreven. Het is mooi zooiets te zeggen! barstte Sir EEN ZONDERLING GEVAL. Eergisteravond heeft zich een zonderling geval van mishandeling voorgedaan. Een zekere van W. werd gevonden met een messteek in zijn buik. Bij het onderzoek van de politie bleek, dat een half uur te voren van W. een eenigszins stormachtig bezoek had gebracht aan een perceel in de Monnikenstraat te Amsterdam waar een zekere T. woont die op het oogenblik in ondertrouw is met de vroegere vrouw van Van W. Van W. werd bij T. niet toegela ten, zoodat hij zich toegang verschafte tot de woning door het slot te forceeren. Er ontstond een vechtpartij tusschen de beide bannen, waaraan tenslotte enkele agenten een einde maakten. Van W. werd naar huis gestuurd en de rust keerde weer in de Monnikenstraat. Een half uur later kwam de aangifte van de messteek. Van W. wijst T. als dader aan, doch dit is haast niet mogelijk, doordat genten de twee mannen gescheiden heb ben na de vechtpartij. Het is thans de vraag, of de man zichzelf heeft toegetakeld dan wel of hij wellicht op weg van de Monnikenstraat naar huis de steek hee£t opgeloopen. DIEFSTALLEN IN AMSTERDAM Onbekende personen hebben in den af- geloopen nacht ingebroken in een perceel aan den O.Z. Voorburgwal. Zij lichtten den meter en namen voorts nog een coupon stof ter waarde van 400,— mede. Van een bakfiets werden gisteren manu facturen gestolen, hetgeen voor den eige naar een schadepost van 400,beteekent. Tenslotte kwam bij de politie een aan gifte binnen van diefstal van zeven heeren- jassen tezamen 200,eveneens van een bakfiets. ZATERDAG 15 FEBRUARI 1941. Hilversum I. 415 m. Nederlandsch Programma. KRO. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 9.30 Concertgebouw-orkest (gr.pl.). 10.00 Fragmenten uit de operette „Die Czardasfürstin" (gr.pl.). 10.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. John uit. Vrede of oorlog, volgens mij moest er slechts één straf staan op dat soort vergrij pen de doodstraf. Fortescue haalde licht zijn schouders op. Ar gumenteeren deed hij nooit met zjjn vader, iets wat dezen vaak nog driftiger maakte, hoewel hij tegelijkertijd groote bewondering had voor de zelfbeheersqhing van-zjjn zoon. Mandeville was de naam! zei Jim zwaar wichtig. Ik herinner het me nu. Hij is een lange man met doordringende oogen, die dwars door je heen kijken. Zoo en noemt h(j zich nu Weston? Die naam heeft hij zeker aange nomen, nadat hij uit de gevangenis was ontsla gen. Fijne vrienden hou je er op na, Diana! Hoewel, ik moet eerlijk toegeven dat hfj er heelemaal niet uitziet als een boef. Diana ademde snel, haar gezichtje diep over- bloosd. Vind je ook niet dat het eerlijker zou zijn, je van de waarheid der feiten te overtui gen, inplaats van alles zoo maar direct aan te nemen Jim keek zijn schoonzusje aan met opgetrok ken wenkbrauwen. Mogelijk heb je gelijk, zei hij. Maar ik twijfel er niet aan of deze Weston en Mandeville zijn een en dezelfde per soon. Wat denk jij er van, Fortescue? Zooals jij hem mij beschrijft moet hij wei de bewuste Mandeville zijn, antwoordde deze. Het verwondert me niets dat men hem hier in Tarford links laat liggen ik zou precies hetzelfde doen. En ik vind dat vader gelijk heeft men moet dat soort menschen niet aanmoedigen Aanmoedigen! brieste Sir John. Zulke schurken moesten zonder pardon worden dood geschoten! En als Diana zich ooit weer met dien kerel inlaat, wil ik niets meer met haar te maken hebben. Dat zou een geweldige ramp zijn, zei Mar jorie droogjes. Diana, lieveling, pas vooral 12.15 Frans Wouters en zijn Caliente-orkest. (12.3012.33 Almanak). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP I.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor jong Nederland. 2.30 Bont programma t.b.v. de Winterhulp. (3.153.25 Gramofoonmuziek. 3.253.45 Radiotooneel). 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Voor jong Nederland. 6.00 „Wat in Nederland verscheen", causerie. 6.15 Musiquette (opn.). 6.30 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Groningsch praatje. 7.15 Musiquette (opn.). 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Rococo-octet (opn.). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Rococo-octet (opn.). 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. 7.30 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 301.5 m. VARA. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.30 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor de kinderen. II.30 Pianovoordracht. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten. ANP 1.00 Esmeralda en solisten. 1.45 „De reorganisatie der arbeidsbemidde ling", lezing. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Zie Hilversum I (3.15—3.45 Tulnbouw- half uurtje). 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel (6.15—6.30 Lezing). 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Vragen van den dag ANP en sluiting. op dat zooiets verschrikkelijks nooit gebeurt; je zou het beslist niet overleven, kindlief! Diana's oogen vlamden, maar ze zei niets. En Fortescue, nog steeds glimlachend, bukte zich en nam haar kopje op om het weer vol te laten schenken. Vat het niet zoo zwaar op! fluisterde hjj. Het sop is de kool niet waard! Och, vind je? vroeg Marjorie, die deze woorden opgevangen had, op strjjdlustigen toon. Stil toch! fluisterde Diana en stootte zenuwachtig haar zuster aan. Deze begreep er niets van en keek verbaasd naar haar. Maar Fortescue liep rustig, met Diana's kopje in zjjn hand, naar de theetafel en aan zijn gezicht was niet te zien of hij deze laatste woorden had opgevangen of niet. HOOFDSTUK XXV. Mag ik binnenkomen Het was Marjorie, die deze vraag op fluisterenden toon aan de deur van Diana s slaapkamer, laat dienzelfden avond. Ik ben al in bed, klonk het zwakke pro test van het jongere zusje, maar toch draaide ze het lampje naast zich aan. Marjorie kwam binnen. Dat zie ik, zei ze. Mag ik je raam dicht doen? Het is hier om te bevriezen! En, zonder antwoord Elf te wach ten, liep ze op het venster toe en sloot dit. Ze droeg een zwart satijnen pyama onder een dunne peignor geen wonder dus dat ze het koud had! Neem een sigaret! zei Diana mat. En geef mij er ook een de doos staat op mijn toilettafel. Marjorie bracht de bewuste sigarettendoos mee en tevens een kussen, dat ze van een der stoelen gepEikt had. Dit stopte ze in Diana's rug. Je mag wel een steuntje hebben, zei ze. Je ziet er verre van florissant uit. Hoepel op! zei Diana, niet bepsiald vrien delijk. Zelf ben je niets dan vel over been Best mogelijk, zei Marjorie onverstoor baar, maar dat neemt niet weg dat ik van middag, toen ik je zag aankomen, van je ge schrokken ben, zoo slecht als je er uitzag! En ik ben dan ook hier gekomen om eens van jou te hooren wat daar de oorzaak van is. Er is geen oorzaak, zei Diana. Alleen ik ben moe en ik heb slaap. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6