Groote smokkelaffaire berecht Meer scholen in DUITSCHLAND De politieke ontwikkeling in Frankrijk Uit Alkmaar^ Marktberichten Arrondissementsrechtbank te Alkmaar De groote meneer uitgehangen Dc positie van Hongarije De schuldendienst van Haiti Gaat commissaris Walraven toch heen? (Zitting van Dinsdag 18 Febrnari). Keieden berecht was. Mr. de Brueys Tack noemde deze verd. een Kladde vogel; al reeds lanK KinK het Kerucht in Alkmaar, dat v. G. smokkelde. De filiaalhouder van Albert Heijn was er vorens den Officier op schandelijke manier door dezen verd. tusschen Kenomen. De Duitschers KinKen alleen maar mee, maar v. G. moest er aan verdienen. Daarom wer den ook de goederen in diens pakhuis opge slagen. Bij navraaK is Kebleken, dat de Orts- kommanda'nt heeft verklaard, dat de Duit- sche weermacht met deze zaak niets te ma ken had. Dit alles toont de mentaliteit van verd. De Officier eischte daarom tien maan den gevangenisstraf. Verd. bleef er bij, dat de Duitschers de Kol deren kochten en dat hij Keen Koederen kocht in smokkelhandel. Het is goed, zeide de president en bepaalde de uitspraak op heden over veertien dagen. Schatten. EEN ONTROUW POSTBEAMBTE. De ruim 19-jarige J. J. S. uit Schagen, was een zéér verdienstelijk voetballer, maar sterk in zijn schoenen stond hij niet. Hij was indertijd hulpbesteller bij de Pos terijen aldaar en had op 9 September een bedrag van f 274.50 geind voor een pakket dat de firma Gerzon uit Amsterdam aan een zekere mevr. L. te Schagen had gezonden. Dit geld had de jonge man echter niet afge dragen. Als eerste getuige werd gehoord de directeur van het postkantoor te Schagen, die vertel de, dat de jongen op 23 Juni als hulpbestel ler was aangesteld. Hij moest later de gel den van rembours-pakketten afdragen. Wordt daarvoor een lijst aangelegd? vroeg de president mr. baron v. Tuyll van Seroos- kerken. Neen, dat is indertijd afgeschaft, wegens de bezuiniging antwoordde de directeur. Get. bevestigde, dat S. het geld van het remboursement ad f 274.50 niet had afge dragen. Mevr. L. was de tweede getuige en kwam vertellen, dat zij het remboursement aan verd. had betaald. Zij ontving de goederen van Gebr. Gerzon te Amsterdam. Verdachte erkende het feit en zeide ter verdediging, dat hij slechte kennissen had gekregen en met hen veel naar café's- ging. Hij leefde daardoor boven z'n stand. Op een vraag van den president, zeide verd. dat hij op 2 October nog f 150.in zijn bezit had en deze som was afgedragen. Dan heeft u in 22 dagen tijds 124.50 stuk gesldgen, behalve uw zakgeld, zeide de pre sident. Hoe mr. v. Tuyll van Serooskerken ook trok, Verd. kon niet zeggen, waar hij al dat geld in een zoo korten tijd aan had uit gegeven. De Officier van Justitie, mr. de Brueys Tack, requisitoir nemend, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen Verd. was op het verkeerde pad en waar al het geld is gebleven, is een raadsel, meen de de Officier. Volgens mr. de Brueys Tack kon hier geen kwestie zijn van een geld boete en daarom eischte de Officier een ge vangenisstraf voor den tijd van vijf maan den. De verdediger van verd. mr. dr. Buiskool uit Schagen begon met te zeggen, dat, toen dit geval in Schagen bekend werd,-iedereen er verbaasd over stond, omdat verd. uit een oppassend gezin komt. Hij is een goed voetballpr en was daardoor over het paard getild. Pleiter wees op het gunstige Reclasseeringsrapport over zijn cliënt. Verd. had wél pech gehad, want als de ze zaak b.v. in December was voorgekomen zou de Rechtbank hem zeker een voorwaar delijke gevangenistraf hebben opgelegd. Plei ter vroeg zich af. of deze beslissing om geen voorwaardelijke straf meer te mogen opleggen bindend was. Van Alkmaar be- Z ij p e. NAAR DEN ENGEI.SCHEN ZENDER GELUISTERD. De veehouder J. de G. uit St. Maartens- vlotbrug, onder de gemeente Zijpe. had op verschillende tijdstippen naar den Engel- schen zender geluisterd en erkende dit Krif. Werd er Engelsch of Hollandsch gespro ken? vroeg de president. De Officier van Justitie requisitoir ne mend, zeide, dat het luisteren naar een En- gelschen zender nu eenmaal verboden was. Het was de eerste zaak welke de Burger lijke Rechtbank te berechten kreeg. Voor een geldboete vond de Officier het geval te ern stig en ter algemeene preventie vroeg de Officier 3 weken gevangenisstraf. De verdediger, mr. dr. Buiskool, uit Scha gen, was van meening, dat de Officier de zaak verkeerd aanvoelde. Immers, de Rijks commissaris had de zaak niet gezien als een waardoor de Duitsche zaak werd benadeeld. Dus moest de Burgerlijke Rechtbank uit spraak doen. Bovendien is het geval op on verkwikkelijke wijze aangebracht door een zekeren v. S„ die zelf ook naar den Engel- schen zender meeluisterde. Pleiters cliënt was in November teruggetre den, toen er ernstig tegen gewaarschuwd werd. Mr. dr. Buiskool vroeg een geldboete voor verd. en ook in deze zaak werd de uitspraak bepaald op heden over veertien dagen. UITSPRAKEN. Voor den aanvang der zitting deed de Rechtbank uitspraak in den smokkel-ket- tinghandel, welke veertien dagen geleden berecht werd. De 40-jarige grondbewerker B. J. L. uit Heiloo, die in December van het vorige jaar een drietal hammen had afgeleverd, zonder de vereischte distributiebescheiden, hoorde 14 dagen geleden f 50.— subs. 30 dagen tegen zich eischen en conform dezen eisch werd verd. veroordeeld. De boekhouder W. B. uit Bussum, die in dienst was van de firma v. U. te Utrecht, welke firma naast werkzaamheden aan een aantai vliegvelden hier te lande, ook werk zaamheden uitvoerde in Noord-Frankrijk, kocht smokkelwaar z.g. om het personeel in Frankrijk van voldoende levensmiddelen te voorzien. Groote partijen koffie, ham en lever, pastei enz. werden echter in beslag genomen. Tegen B., die destijds beweerde geheel en al in opdracht van de firma ge handeld te hebben, eischte de Officier van Justitie vier maanden gevangenisstraf. B. werd thans vrijgesproken, daar de Recht bank het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd achtte De leverancier dezer goe deren. de voormalige winkelchef der firma Albert Heijn te Den Helder, hoorde even eens vier maanden tegen zich eischen. I>e Rechtbank veroordeelde dezen verdachte tot 3 maanden gevangenisstraf. De Alkmaarsrhe kruidenier S. M. H.. die 25 K.G. gesmolten vet had geleverd tegen f 4.per kilo en beweeede. daarop geen winst te hebben gemaakt hoorde drie maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. De Rechtbank stelde de zaak on nieuw in handen van den Rechter-Commis- saris voor een nader onderzoek. Tegen den Alkmaarschen los-arbeider A. •van der W. die het vet aan den vorigen verd geleverd had. werd eveneens drie maanden geëischt en ook deze zaak werd door de Rechtbank naar den Rechter-Com- missaris teruggewezen. C. P.. reiziger van een Alkmaarsrhe melk fabriek, die de oorspronkelijke leverancier van het vet was en tegen wien ook drie maanden geëischt werd. hoorde ook de zaak terugwijzen naar den Rerhtcr-Com- missaris voor een nader onderzoek. 3 man met het smalende lachje". De kastelein Theo van Gr. hoort tien maanden eischen. OPNIEUW DE HEI.DERSCHE FILIAAL HOUDER VAN ALBERT HEIJN IN 'T GEDING. Voor deze zaak bestond op de publieke tribune vrij groote belangstelling, omdat de caféhouder Theo van G. uit Alkmaar erbij betrokken was. De gewezen filiaalhouder van de firma Albert Heyn, die veertien dagen geieden ook reeds terecht stond en juist vandaag tot 3 maanden werd veroordeeld, een ze kere J. S., thans groentenhandelaar in Amsterdam moest terecht staan, omdat hij op 21 December 4 balen koffie, inhoudende 100 kg; vijf kisten zeep en een partij van 150 kg Sunlightzeep had afgeleverd zonder bonnen of andere papieren. De hoofdagent-titulair te Alkmaar J. S. had het onderzoek ingesteld en zeide, dat op dien datum voor koffie en thee bon 18 en voor zeep bon 17 gold. De volgende getuige was de vertegen woordiger T. B. uit Alkmaar, die aan de politie mededeeling had gedaan, dat v. G. een handel dreef. Deze was op 21 December per auto met twee Duitsche militaire?) naar Den Helder gegaan Bij een tankstation zou men goederen vinden, doch toen die er niet waren werd doorgereden naar het filiaal van Albert Heyn. Daar waren bovenge noemde artikelen in ontvangst genomen. Get. Theo v. G. caféhouder te Alkmaar beweerde, dat hij voor de Duitsche weer macht kocht. Hij was slechts tusschenper- soon. Maar het was smokkelhandel en dat wist u heel goed! zeide de president tot get. De goederen zijn bij mij in het pakhuis gebracht zeide get. om ze aan de Duit schers af te leveren. Smalend merkte mr. v. Tuyll van Serooskerken op, dat get. wel héél goed van karakter was. Eerst wees hij den Duitschen militairen den weg en schiet ze ook het geld 'nog voor! Uw lezing is nu anders dan bij de politie, waar u verklaarde, dat de Duitschers betaalden en de goederen kochten. Ik ken zoo'n verhaaltje best, zeide de president tot getuige, die het lang niet lekker had. Er zijn geen bonnen afgegeven, ook geen schriftelijke vergunning of een toe wijzing. Verd. merkte op, dat v. G. de goederen had gekocht en ook betaald. Eerst had hij geweigerd ze af te geven, maar hij moest wel, omdat de kooper iemand was van de Duitsche weermacht. Maar in werkelijk heid stonden deze militairen er als stroo- poppen bij. De verdediger mr. dr. Buiskool uit Scha gen, vroeg verd. of get. direct z'n naam had genoemd. Dat is zoo, aldus verd. maar hij sprak Duitsch. Dat kan m'n vrouw ge tuigen. Nee, ik sprak Hollandsch, bracht get. v. G. hiertegen in. Stop! U draait leelijk, meende de presi dent, Ik wil niets meer van u hooien. Van G. voerde de onderhandelingen en betaalde ook, hield verd. vol. U was toch ontslagen bij Albert Heijn; had U dan die goederen afgezonderd? wilde de officier weten. Of wilde U ze later ver rekenen? Die goederen waren van mij, antwoordde verd. De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, zeide, dat v. G. en niemand anders de goederen had gekocht. Hij deed zich zelfs voor als opsporingsambtenaar en heeft paar denmiddelen toegepast om het goed los te krijgen. Mr. de Brueys Tack kon daarvoor geen bewondering hebben. Het smokkelen noemde de Officier een sociaal euvel. De eisch luidde 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Dr. Buiskobl zeide in zijn pleidooi, dat deze verd. tot de afgifte der goederen gedwongen was geworden. Hij is geprest en bedreigd. De man was door de vorige zaak zijn psychisch evenwicht al reeds kwijt en gaf de goederen af, meenen- de, dat hij zulks moest doen. Kunnen we nu aannemen, dat verd. opzettelijk gehan deld heeft? vroeg pleiter. Zijn cliënt was naar Amsterdam gegaan en was daar in kennis gekomen met den opsporingsambte naar de Jong, wien hij alles had verteld. De Jong zeide toen, dien v. G. moeten we juist hebben. Verd. heeft ontzettend veel verdriet gehad voor zichzelf, maar ook voor z'n fa milie. Als hij nu weer veroordeeld 'wordt, is hij geruïneerd. Spr. hoopte, dat een en ander voor de Rechtbank aanleiding zou zijn om zijn cliënt een geldboete op té leg gen. Uitspraak heden over 14 dagen. DE MOL DIE IN DEN VAL ZAT. De getuige uit de vorige zaak, de caféhou der Theo v. G. uit Alkmaar, kwam nu op het matje voor de beklaagdenbank te staan. Hij kreeg-al dadelijk een, uitbrander van den president, die hem toevoegde: -Hat smalen- dt lachie houd je maar voor je!" De zaak was feitelijk een herhaling van de vorige. Verd. bleef erbij, dat hij niet voor zich zelf had gekocht, maar voor de Duitsche Weermacht. Maar Mr. v. Tuijll van Serooskerken hielp den man uit den droom en las verd. een ver klaring voor, welke hij bij de politie had af gelegd. Hieruit bleek ten duidelijkste, dat vërd. de' goederen gekocht en ook betaald had. De Duitschers gingen alleen mee, onf- dat er dan bij een eventueele controle geen moeilijkheden zouden onstaan. U heeft eerst gezegd. „De Ortskommandant weet er van!" Maar wij hier weten beter, al dus de president. De Officier van Justitie noemde deze zaak in zn requisitoir een verlengstuk van de groote smokkelzaak, welke veertien dagen Kantoorbediende verviel van kwaad tot erger. De 40-jarige gehuwde kantoorbediende C. J. van der S. uit Maartensdijk stond voor de Utrechtsche rechtbank terecht terzake van verduistering van geld en documenten ten nadeele van de Twentsche Bank, resp. de NV.' Sigarenhandel G. van H. Aan verd. was volgens de dagvaarding ten laste gelegd, dat hij zich in den loop van 1939 en 1940 had schuldig gemaakt aan diefstal in dienstbetrekking, waarhij zoowel de Twentsche Bank als later bij den si garenhandel groote bedragen zijn ontvreemd Over verd. is een rapport gemaakt, waaruit is komen vast te staan, dat hij vroeger een vrij behoorlijk leven heeft geleid, doch dat hij in den loop der jaren zich eerst aan drankmisbruik was te buiten gegaan, daar na zich met andere vrouwen had ingelaten en ten slotte tot ernstige diefstallen was ver vallen. Hij had wel een goed karakter, was hulpvaardig en was vaak bereid arme mén- schen te helpen, maar hij hing graag de groote meneer uit en was wat men noemt een slappeling. Hij had een keurige vrouw en een zevenjarig kind, die beiden ernstig gedupeerd zijn door zijn slecht optreden. Toen hij nog werkzaam was hij de Twent sche Bank, was hij belast met het inboeke- van binnengekomen girostrooken. Eenmaal in moeilijkheden verwikkeld, zag bij geen andere kans om daaruit te komen dan door te gaan knoeien met de hem toevertrouwde girostrooken. Na verloop van tijd ging men de boeken controleeren en toen kwam uit, dat verd. ruim f 2500 aan de kas had onttrokken en dat geld te eigen bate had aangewend. Na tuurlijk volgde op een dei-gelijke ontdekking ontslag. De directie van de Twentsche bank gaf de zaak echter niet. in handen van de politie en deed aan dit onverkwikkelijke ge val het zwijgen toe. En alsof het lot bem gunstig wilde zijn. kon hij kort na zijn ontslag een andere betrekking krijgen, wel niet zoo goed als hij de Twentsche hank, maar toch met een weekloon van 30, gint de Victorie meende de verdediger en vroeg of de Rechtbank niet toch tot een voorwaardelijke veroordeeling kon overgaan De jongen heeft psychisch véél geleden, meende Mr. Dr. Buiskool en zeide voorts, dat al het geld was teruggegeven. Pleiter meende daarom, dat een geldboete voor de zen jeugdigen verd. een goede correctie zou zijn en drong daar bij de Rechtbank op aan. De uitspraak in deze zaak werd bepaald op heden over veertien dagen. Aanvankelijk ping het goed, maar en door drankmisbruik en door het omgaan met verkeerde vrouwen, werd hij betrok ken bij een chantapezaak, waardoor hij we derom. doch thans in ernstiger mate. in moeilijkheden kwam te verkeeren. Dan weer stal hij tientallen guldens uit de kas, dan weer droeg hij het geld, dat hij had ontvangen voor geleverde sigaretten niet af. Bewijsbaar had hij na een paar maan den ruim driehonderd gulden verduisterd en toen werd hij niet alleen ontslagen, maai de sigarenhandelaar hij wien hij in dienst was leverde hem over aan de politie. Verd., dit ter zitting een zeer timiden in druk maakte, bekende al de hem ten laste gelegde feiten Hij zeide geprobeerd te heb ben het eene gat met het andere stoppen en beweerde groot berouw te hebben van zijn slechte daden. De officier van justitie, mr. Camphuis, achtte de feiten wettig en overtuigend be wezen. Verd is een slappeling, die noch zichzelf, laat staan een gezin kan leiden. In verband met den ernst van het gepleeg de feit eischte de officier een jaar gevan genisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. i De verdediger mr. Dambrink, bepleitte clementie. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. ENGELSCHE VLIEGTUIG MOET IN BELGIS LANDEN. Gisterochtend is een Britsch gevechtsvlieg tuig in België gedwongen geworden te da len. een officier en drie verdere inzittenden werden gevangen genomen. ENGELSCHE MIJNENVEGER TOT ZIN KEN GEBRACHT De Engelscbe admiraliteit heelt Dinsdag ochtend medegedeeld, dat de Engelsche mij nenveger Iluntley tot zinken is gebracht. De naaste bloedverwanten der opvarenden zijn op de hoogte gebracht. Door traditie en eigen belang vriend van de spil. De Engelsche propaganda schijnt in haar wanhopige krachtsinspanning geen kennis te hebben genomen van het feit, dat Hon garije zich herhaaldelijk heeft uitgesproken voor de spilmogendheden, zoo schrijft de semi-officieele correspondentie Budapester Nachrichten ten aanzien van het streven van Engeland om in Hongarije stemmen, die de spil vijandig zijn. te ontdekken. Zij constateert, dat de besliste en rechtlijnige leiding van de Honeaarsche buitenlandsche politiek hekend is: uit traditioneele sym pathie, maar ook tengevolge van zijn meest eigen belangen is en blijf Hongarije een vriend van de spil. De Engelsche propa ganda blameert zich slechts, wanneer zij er naar streeft de openbare meening een anti-Duitsehe stemming in Hongarije voor te tooveren. Het aantal middelbare scholen in Groot- Duitschland is sedert 1937 geregeld -gestegen. Inl940 steeg het met 115 en vergeleken met 1937 waren er in 1940 reeds 240 gymnasia en hoogere burgerscholen bijgekomen. Voor 1941 kan worden gerekend op de opening van meer middelbare scholen, speciaal in het nieuwe oostelijke en westelijke gebied van Duitschland. Van Duitsche zijde wijst men op dit feit, tegenover een Engelsch radio-be richt over bepaalde symptomen van verval in het Duitsche schoolleven, welke speciaal uit den achteruitgang van 't aantal scholeiï valt af te leiden. Op de Duitsche middelbare scholen is de gemiddelde werktijd langer dan die in Engeland en de opvoeding der Duit sche jeugd berust in menig onziclit op solie- der basis dan die der Engelsche jeugd op de bekende internaten. De Engelsche bewering, dat de Duitsche scholen thans alleen nog maar over recrutenmateriaal beschikken, wordt weerlegd door de veelzijdigheid en de grondigheid van het Duitsche leerplan op ie dere school. Het Amerikaansche staatspartement heeft zijn toestemming gegeven voor 'n gedeelte lijke staking van den schuldendienst van Haiti jegens de Ver. Staten, aangezien Haiti zich door het verlies van den Europeeschen markt voor koffie, katoen en suiker in een moeilijken eeonomischen toestand bevindt en zijn begrooting reeds met 20 procent heeft moeten besnoeien. DE MEXIOAANSCHE OLIE ëXPLOITATIE. De Mexicaansche minister van binnenland- sche zsken. Miguel Aleman. heeft gisteren tegenover de verslaggevers verklaard, dat de in de nieuwe olievvet opgenomen moge lijkheid eener buitenlandsche deelneming aan de olieproductie alleen betrekking heeft op nieuwe beleggingen, maar niet op de onteigende olievelden. De nieuwe oliewet is reeds naar het congres gezonden om behandeld te worden. DE SCHADE IN PORTUGAL. Geweldige branden. De door den cycloon Zaterdag aange richte schade bedraagt volgens voorloopige ramingen een milliard escudos. In alle wouden van Portugal zijn zware' verwoes tingen aangericht. Ook het zaaisel is voor het grootste deel vernield. De Portugeesche regeering heeft een voorloopig crediet ge opend van 20 millioen escudos voor het lenigen van den meest dringenden nood. De Fransche kabinetswijziging, welke door het heengaan van Peyrouthon, den minister van binnenlandsche zaken, de aandacht heeft getrokken, wordt te Berlijn ook verder met de vereischte reserve gevolgd. Voor Duitschland gaat het er klaarblijkelijk in de eerste plaats om. of door deze kabinetswijzi ging de Duitsch-Fransche samenwerking op de in Montoire geschapen basis weer her steld zal worden, of niet. Dezelfde reserve kan ook worden vastgesteld ten aanzien van de afwijzende houding, welke de vroegere vice-president Laval aanneemt tegenover het door de Vichy-regeering gedane aanbod. Het blijft, volgens Duitsche opvatting, een parti culiere aangelegenheid van Laval. op welke wijze hij op dit aanbod wil reageeren. Met belangstelling wordt geconstateerd, dat de Parijsche bladen ook na het door hen goedgekeurde heengaan van Peyrouthon hun scherpe actie tegen het gewijzigde kabi net te Vichy niet hebben prijs gegeven. In de Pariische pers wordt er od gewezen, dat men in Vichy blijkbaar erg veel tijd noodig heeft om te begrijpen, dat er voor bepaalde per sonen geen plaats meer is in het kabinet. De kabinetswijziging wordt derhalve nog niet als voltooid beschouwd. Opvallend is de scherpte, waarmede de benoeming van Pey routhon tot Fransch amhassadeur te Buenos- Aires in de Fransche ners wordt besproken. Te Parijs schiint men met de oprichting van de nationale volkspartij zeer ingenomen te zijn. Men vestigt er de aandacht op. dat zii in nauwelijks drie weken tilds 100.000 leden telt. een succes, dat in de geschiede nis van de Fransche rartiiDOlitiek een uni cum kan worden geroemd Men verklaart dit uit het feit dat men althans in het be zette gebied is gaan begrilpen. dat Frank rijk slechts in samenwerking met Duitsch land zijn plaats in het toekomstige Europa kan innemen. In Alkmaar loopt het hardnekkige ge rucht dat de commissaris van politie, de heer Walraven nu toch zijn benoeming in Den Haag heeft aanvaaïd en reeds per 1 Maart daarheen vertrekt. Wij konden bij de verschillende instanties geen bevestiging krijgen, doch wel werden wij in onzen in druk versterkt, dat dit gerucht niet van allen grond is ontbloot. XVIERINCEN ONDERLINGE GLASVERZEKERING-MIJ. „WIERINGEN". Algemeene vergadering? op Dinsdag 18 Febr.. 's avonds 8 uur in het lokaal van den heer H. Veerdig te Hippolvtushoef. De heer C, Duijnker opent te half negen deze vergadering, die wel zeer slecht be zocht mag heeten. Voorz. geeft het woord aan den directeur, den heer C. C. Bakker, tot het lézen der notulen van de vergader- ring van vorige jaar Maart Zonder op- of aanmerkingen worden deze onder dankzeg ging goedgekeurd. Volgt rekening en verantwoording van den Directeur Wij ontleenen hieraan het vol gende: 60 ruiten waren gemaakt in 41 uitgegeven orders De ontvangsten bedroe gen f 333.15. 20 gebroken glas 1939 f 58.68. rente Boerenleenbank f 761. saldo 1939 f 303.96. totaal f 703.40 Uitgaven 1940 f 427.45. Saldo op 31 Dec. 1940 f 275.95. De rekening was nagekeken en in orde bevonden door de controlecommissie, be slaande uit de heeren A. Vroone en J. Bos- ker Jzn. Voorzitter dankt de commissie voor het nazien en den heer C. C. Bakker voor zijn keurig beheer als Direeteur. Punt 4 van de agenda luidt: verkiezing van commissarissen. De bestaande commis sarissen ziin de heeren T. Takes. Jb Hege man en H. Wilms. Alleen de heer Jb. He geman is aftredend doch het zou don heer Bakker spijten, wanneer de beer Hegeman besluiten zou af te treden. Hij is een on misbaar bezit, vooral wegens zijn wonen aan Den Oever. Hij is daar a.h.w. de re presentant van den heer Bakker. Als er aan D^n Oever een gebroken ruit is. geeft men dit meestal on aan Hpceman en deze zorgt er dan wel voor, dat de Directeur er van in kennis gesteld wordt. Het Bestuur is volgens zijn meening echter niet gerech tigd om beslissingen te nemen daar slechts bet bestuur. 1 commissaris en 1 lid aan wezig zijn. De heer A. Vroone echter zegt. dat men wel degelijk hesluiten kan en mag nemen. De vergadering toch is uitgeschre ven en de convocatie?, zijn tijdig bezorgd. Besloten wordt dan om den beer Jb. He geman weer voor 3 iaar tot rommissaris te benoemen, wat deze aanneemt. Volgt punt 5 van de agenda: Bespreking Tarieven. Daar de vereeniging er den laatsten tijd gunstig voorstond kon men in 1939 50 van de premie een in 1940 80 van de premie heffen. Vervolgens memoreert de Directeur, dat het saldo einde 1939 f 303.06 was en einde 1910 f 275.95, wat dus een te ruggang is van f 28.01. Niet dat dit cijfer ons vrees behoeft in te boezemen, doeb me de bierdoor én door de zeer sterk gestegen glasprijzen, stelt het Bestuur voor om de premie voor het jaar 1911 voor de voile 100% te heffen. Mocht de schade in het nu komende jaar zoo hoog worden, dat de kas middelen niet meer toereikend zijn, dan zal er een nieuwe vergadering uitgeschreven worden om vast te stellen, welke maatrege len genomen dienen te worden om geld bij een te krijgen. Wij vormen een Onderlinge, dus moeten ook gezamenlijk de schade dra gen. Doch zoover is het niet en wij zullen hopen, dat een dergelijk besluit van het Bestuur dan ook nooit nopdig zal zijn. Besloten wordt dan om de premie voor de volle 100 te heffen. Als leden der controlecommissie voor het nazien der boeken over het dienstjaar 1941 worden benoemd de heeren S. Veerdig en A. Vroone. Aan het slot van deze vergadering dankt de voorzitter de heeren voor de aangename besprekingen, doch betreurt de slechte op komst. „Als er maar een behoorlijk presen tiegeld verstrekt werd, dan zagen we wel meerderen." Hierna sluiting, waarbij de heeren nog eenigen tijd gezellig bijeen bleven. BROEK OP LANGENDIJK. 19 Febr. Aanvoer: 17675 Kg. uien 5.50. 1325 Kg. peen 3.90, 30775 Kg. roode kool 6.50. 10060 Kg. gele kool 5.20, 159550 Kg. Deensche witte kool 4.70. NOORDSCHARWOUDE, 19 Febr.' 6050 kg. uien f 5.50; grove f 5.50; 5025 kg. peen f 3.90; 69150 kg. roode kool f 6.50; 31.725 kg. gele kool f 5.20; 200.000 kg. D„ witte kool f 4.70 PURMEREND. 18 Febr. Gemeentel. Kaasfieurs. Verhandeld 3 par tijen. wegende 1400 Kg., handel vlug. hoog ste prijs f 35.25. 1 stanel kleine Boerenkaas f 33.50. gewicht 180 Kg., handel vlug. Bunderen, totaal 724 stuks: 561 vette koeien voor de levering 78 geldekopien f 310395 per stuk. 95 melkkoeien f 325 500 per stuk stieren voor de levering, paar den voor dp lpvering. 2 vette kalveren voor de lveln» g easkalvpren f 130210 per stuk. 732 nuchtere kalveren, voor de slacht voor de levering, voor de fokkerii f 4060 ner stuk. 15 magere varkens f 25—40 ner stuk. 15? biggen f 1828 per stuk. 520 sehanep f 40—50 per stuk. 24 bokken f 18 —35 per stuk kipeieren f 1 07 ner Kg.. 1°00 oude kipnen en banen f 12.50 per kilo, koniinen f 1.50—0 per stuk. 300 eenden f 1 —1.70 per stuk'.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3