De boerenleiderspreekt Het granaatappelsap N1PPER EN PELLE "l^hangerig "AKKERTJES Hongerige Scheveningers deden zich tegoed Radioprogramma FEUILLETON d&oA Eihci ÏÏl. 'Dzlt Reorganisatie van den Nederlandschen bioscoopbond VERGADERING VAN HET AGRARISCHE FRONT. Na de pauze van de vergadering van het Nederlandsch Agrarisch front (van het vóór de pauze behandelde gaven wij gisteren reeds verslag), kwam de leider van het Ne derlandsch Agrarisch front, de heer E. J. Roskam Hzn., die tengevolge van een hem overkomen auto-ongeval zijn rede, zittende op een tafel, moest uitspreken, aan het woord. Spr. begon met te zeggen, dat zijn geslacht meer dan 1000 jaren woonde in de nabij heid van den Lindeboomsberg den ouden gerechtsberg te Lun teren. Daar werd het boerenrecht gemaakt, dat den ouden natio- naal-socialistischen strijder in het bloed zit en dat in ons goede volk zal moeten her leven. Als het Nederlandsch Agrarisch front In opdracht van Mussert het hoerendom en onze voedselvoorziening organiseert, dan doet het dit op den grondslag van de orga nisatie der maatschappij in volksche le venskringen. De levenswet van ons voorgeslacht van schippers en l>oeren, die zeiden: „Ik, schip per met God", en: ik ..boer bij de gratie Gods op mijn eigen erf", moet begrepen worden, opdat de schepper zelf de hoogste macht zij over een vrij volk en niet een bewind van ambtenaren en ministers. Spreker wees op de beteekenis der over winningen van Hitler's Germaansche zwaard en de roeping van den Fuehrer als degene, die den Germaanschen volken hun plaats in de nieuwe orde wijst. Binnen die volken moet zich evenwel de nieuwe orde van bin nen uit verwerkelijken. En nu is het groot ste gevaar, dat zich een schijn-nationaal- socialisme meester maakt van de macht. Men hoort de terminologie der plutocraten zich veranderen, men ziet hen de hielen likken van. de bezettingsautoriteiten en daarin is het grootste gevaar. Wij doen daaraan niet mee, maar staan fier en vrij in den strijd, ons buigende voor niemand dan den schepper. In scherpe bewoordingen hekelde spr. vervolgens het huidige beleid, inzonderheid dat der voedselvoorziening. Men is thans zelfs bezig, een plan voor de ordening van onze voedselvoorziening te laten ontwerpen, een plan, dat door de ge- heele „Nederl. Unie" zal worden gesteund. Dit kan en dit mag niet gebeuren en als deze menschen voortgaan met te spreken over nat. socialistische marktordening en doelbewuste landbouwpolitiek, moeten zij er zich op voorbereid houden, dat zij verder ontmaskerd worden. Desnoods met een boerenrevoln- tle zullen wij de waarachtige we reldbeschouwing doen overwinnen over deze lieden en hun schijnver- toon. En als wij in eenigerlei vorm met hen zouden samenwerken, zouden onze dooden ons aanklagen. De heer Koster over de bedrijfs- ordenlng. De heer W. A. O. Koster, leider van den Raad voor Volkshuishouding, zette daarna de beginselen van de nationaal-socialisti- sche bedrijfsordening uiteen. Hij gispte de verdeeldheid van de organisaties, waardoor de middenstander nimmer zijn rechten heeft kunnen verdedigen en schetste de po sitie van den aan het bankkapitaal ver slaafden grooten ondernemer, die het in de laatste jaren vaak nog moeilijker had dan een steuntrekker, al keek de buitenwereld met ontzag tegen hem op. Coöperaties, wa renhuizen, eenheidswinkels en ambtena- reninkoopcombinaties noemde hij de doods vijanden van een gezond kleinbedrijf. Gelijk in den landbouw worden in het be- 33. Marjorie had zich naar het vuur gekeerd en staarde in de vlammen. Dat is dus de heele geschiedenis? Meer weet je niet? Nee, ze heeft me er nooit bijzonderheden over verteld. Maar er was misschien niets te vertellen. Blanche sprak met weinig overtui ging. Jim en ik vonden het het beste er niets van aan moeder te zeggen. Ze is zoo verschrikkelijk ouderwets! En ik moet je eerlijk bekennen, dat het mij ook wel een beetje te bar was. Die jonge meisjes van tegenwoordig zijn zoo vrijgevochten, die schij nen zooiets heelemaal niet erg te vinden. In ieder geval zul je nu toch wel begrijpen, dat ik vind dat dit engagement, alles b(j elkaar genomen een gelukwensch waard is. Dat vind ik niet, zei Marjorie beslist. Maar je zult toch niet probeeren Diana op andere gedachten te brengen, wel? Het klonk haast smeekend en Blanche keek haar zuster beangst aan. Dat weet ik nog niet antwoordde Mar jorie. Maar ik kan je dit wel zeggen, Blanche die heele geschiedenis die je daar verteld hebt bevalt me niets. Het komt mij voor alsof... ze brak abrupt af. Ik weet het. fluisterde Blanche. Ik heb ook al zooiets gedacht Marjorie keek haar zuster scherp aan: In ieder geval sta ik aan haar kant, zei ze. En ik zal niet toestaan dat ze een stap doet, waarvan ze misschien later spijt zou hebben. Ik vind, zei Blanche effen, dat het heel verkeerd is tusschenbeide te komen; ik ben daar sterk tegen. Dat hangt er van af, vond Marjorie. Ze was opgestaan en liep op de deur toe. Alles lijkt me beter dan dat Diana in de klauwen van dien duivel komt. Marjorie! Marjorie toch! vermaande Blanche. 49. Een lichtpuntje. 1. „Hoera! Hier is een beekje. Je zult zien, dat loopt naar de rivier." 2. „Wel, nu is 't gemakkelijk genoeg de weg te vinden." 3. „Zeg, was dat een misthoorn of een donderslag, dat Je daar hoorde?" 30. Een akelig gebrul. 1. „Ik wil niet Je wedden, dat dit het brullen van een wild dier was." 2. „Ja, aangenaam klinkt het niet". 3. „Loop, we zfln zeker een beetje beangst. Kop op!" drijfsleven thans ook pogingen gedaan om buiten de N.S.B. om aan nat. socialistische ordening te doen. De commissie-Woltcrson moet dit werk tot stand brengen. Maar in deze commissie van negen zitten drie nat. socialisten en zes anderen. Het bankkapitaal en de Unielever hebben er hun mannen in voldoend getal in zitten om te kunnen we ten, wat ervan terecht moet komen. Hoe dit alles mogelijk is, begrijpen velen niet, maar aan de hand van de historie leert men het wel verstaan. Spr. las in dit ver band brieven en redevoeringen voor van Rotterdamsche regenten van een eeuw terug aan Napoleon, dien zij eerden als den ver heven schepper eener nieuwe orde. Ja. wiens aangenomen kinderen zij zich noem den. Twee jaar later verzekerden dezelfde menschen aan Willem 1, dat de tijd van Na poleons nieuwe orde een tijd was geweest van grove willekeur. Maatregelen in Amsterdam. In zijn slotwoord deelde de heer Hartog. streekleider van het Ncd. Agr. Front, nog mede, dat de uitschakeling van de Joden uit ïhet Amsterdamsche slachthuis in de volgende week zal worden voltrokken. De Joden zullen dan niet meer 65 pet., doch 13 pet. van het beschikbare vleesch ter ver werking toegewezen krijgen. In het bedrijf zullen de Joden zich niet meer met Ariërs mogen ophouden. De hou ding, welke jarenlang van die zijde tegen over de nationaal socialisten, inzonderheid in Amsterdam werd aangenomen, zal een einde nemen en binnen twee maanden het geheele hoofdstedelijk zakenleven van Jood- sche overheersching bevrijd zijn. DE „FRIESLAND" EN DE „HOLLAND" HEBBEN DEN TOCHT OVER HET USELMEER VOLBRACHT. De stoomschepen „Friesland" en „Hol land" van de N.V. Reederij Koppe Ie Am sterdam die Woensdagochtend om vijf uur van Amsterdam vertrokken zijn met be stemming resp. naar Lemmer en Zwolle, hebben hun doel bereikt. Tezamen zijn ze naar de Ketel gevaren, waar de „Zuiderzee" van dezelfde reederii wachtte. De „Holland" is doorgevaren naar Zwolle, terwijl de ..Zui derzee" en de „Friesland" gezamenlijk den tocht naar Lemmer voortzetten. Hier zijn zij om kwart over acht dien avond aange komen. De tocht viel niet mee. Het ijs was taaier dan men had verwacht, vooral on het traject AmsterdamUrk. Van Ketel ndur Lemmer is het IJselmeer aan de Noordzijde tamelijk ijsvrij. Het is de bedoeling, dat een regelmatige dienst wordt hervat. In het bestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond zijn eenige wijzigingen ge bracht, waarbij de secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten tot voorzitter den heer H„ M. van Triet te Gouda heeft benoemd. De secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten heeft bij de nieuwe beschiking overwogen, dat de verderereorganisatie dient te ge schieden onder leiding van een voorzitter, die geen nevenfunctie bekleedt en dus ge heel vrij staat van het filmbedrijf. De heer H. M. van Triet werd 8 Maart 1894 te Reeuwijk (Z.II.1 geboren. Hij stu deerde aan de Rijks H.B.S. te Gouda en aan de openbare handelsschool te Rotterdam, welke hij in 1914 na geslaagd te zijn voor het eindexamen verliet. Op 1 Augustus 1914 werd hij gemobiliseerd bij het wapen der artillerie. Reeds in October 1915 werd hij tot, reserve 2e .luitenant bevordeerd. Na de de mobilisatie in 1918 zette de nieuwbenoemde voorzitter Zijn bedrijfseconomische studie voort en behaalde de acte K. XII en 0- Hij vestigde zirh te Gouda als accountant. De heer van Triet is bestuurslid van de Neder- landsche Unie van Accountants, welke orga" nisafie hij in 1938 op het internationale ac- countantscongrcs te Berlijn vertegenwoor digde. In 1935 richtte hij mede het N.V. Film verhuurkantoor Odeon te 's Gravenhage op. De functie van directeur, welke hij de laat ste jaren bij dit kantoor vervulde, heeft hij neergelegd. De mobilisatie 1939/40. alsmede de oor logsdagen in Mei. diende de heer van Triet als reserve-kapitein der veldartillerie. Wat te doen als men honger heeft en de broodkaarten op zijn? Hiervoor wisten een paar Scheveningers van resp. 17 en 20 jaar oud wel een oplossing te vinden. Zij gin gen op een avond van de vorige week, toen de honger hun weer parten speelde naar een banketbakkerij in de Duinstraat. Zij klommen over een muur naast de win kel en kwamen in de bakkerij door een deur. welke hiertoe toegang gaf. uit de sponning te lichten. Het duurde niet lang of zij deden zich te goed aan koek, biscuits enz. Toch gingen de late „klanten" hierbij niet stil genoeg te werk, want de eigenaar, die boven de bakkerij woont, hoorde tegen 10 uur gestommel. Hij moest er het zijne van hebben, ging naar beneden en begon een inspectietocht door de bakkerij. Hij was echter voorzichtig en had zieh tevoren ge wapend met eenige banketbakkersplaten. De indringers wilden bij het naderen van den bakker het hazepad kiezen en nu slingerde deze hen de platen naar het hoofd echter zonder te treffen. De 17-jarige wist te ont komen, doch de andere kreeg een klap met een fietspomp op zijn hoofd, welke de bak ker inmiddels had gegrepen. .Hij werd bui ten gevecht gesteld en even later gearres teerd door de politie, welke inmiddels door de vrouw van den banketbakker was opge beld. De ontvluchte metgezel werd nog den zelfden nacht in zijn woning gearresteerd. en rillerig? Opgepast Griejr dreigt! Direct 'n "AKKERTJE" (tot 4 per dag). Onder de woL De Griep zet niet doorl ZATERDAG 22 FEBRUARI 1941. Hilversum I, 415 m, Nederlandsch Programma. VARA. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. Hierna Gramo- fonomuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor de kinderen. 1°.00 VARA-orkest. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. 1.45 Cyclus „Beeldende kunsten". 2/ Gramofoonmuziek. 2.30 Zang en orgel. 3.00 TuinbouwhaL'vurtje. 3.30 Utrechtsch Stedelijk orkest. 4.30 Gramofoonmuziek. 4 40 Duitsehe les. Maar Marjorie was al weg, haar zuster achter latend. Ze vond dat haar middag heelemaal bedorven was. HOOFDSTUK XXIX. Den volgenden dag ging Fortescue naar Londen om een engagementsring te koopen voor zijn verloofde. Diana zou meegegaan zijn, maar ze was dien ochtend zoo moe. dat Marjorie er bjj haar op aangedrongen had in bed te blijven, iets wat het meiaje maar al te graag deed. Ze had dien nacht haast geen oog dichtgedaan steeds had ze Edmund Weston voor zich gezien, zooals hij daar den vorigen dag in de kamer had gestaan, met dien vragenden blik in zijn oogen. Marjorie had Fortescue, op diens verzoek, een ring van Diana meegegeven voor de maat, waarna deze was heengegaan, de bood schap achterlatend dat hij wel niet voor den avond terug zou zijn. Dien dag omringde Marjorie haar zusje met liefderijke zorgen en, nadat Diana nog wat geslapen had, voelde ze zich wat beter uit gerust. Marjorie nam haar mee in de auto van Clement en ze kon zien, dat de rit Diana goed deed. Ze kreeg wat meer kleur op haar wangen en haar oogen stonden minder dof. Toen ze tegen theetijd thuis kwamen, was ze heel wat ongeknapt. Met uitzondering van Fortescue, vonden ze de heele familie bijeen in de zitkamer. Lady Carvis zag er opgewekter uit dan gewoonlijk. Miggi ging gelukkig vooruit en Enid was gearriveerd om zoolang haar plaats in te nemen. Ze wenkte Diana naast zich. En, lieve ling, vroeg ze ben je nu wat uitgerust? Ik hoop, dat die autorit je geen kwaad heeft gedaan. Integendeel, zei Diana, met een dankbaren blik op Marjorie, ik ben er heelemaal door opgekikkerd. Ze at met smaak van de sandwiches, die bij de thee geserveerd werden. En zelfs stemde ze er in toe Blanche en haar beide zwagers te vergezellen naar de biljartkamer. Zoo bleef Marjorie, die niet van biljarten hield, achter bjj Lady Carvis en Sir John, een situatie, waaraan ze zoo gauw mogelijk onf-napte door met een: Ik ga eens even kijken hoe Miggs het maakt, de kamer uit te slip pen. Ze vond Miggs druk bezig met het verande ren van een japon van Lady Carvis. welke deze den volgenden dag op het bal van de Wilbers zou dragen, b(j deze bezigheid gehol pen door Enid. Het is een geluk, dat ik mijn handen tenminste nog gebruiken kan, zei Miggs. Maar opstaan mag ik niet en ik moest toch eigenlijk de kleeren van Miss Diana gaan nakijken. Voor zoover ik Miss Diana ken, zal er wel heel wat aan mankeeren. Ik zal het wel even gaan nazien, zei Marjorie. En dan kan Enid met mij mee gaan. Wat zal ze morgen dragen? Ze heeft een wit satijnen japon, die voor het Jagersbal gemaakt was, maar die ze nog nooit heeft afgedragen. Dat is dus wel in orde. Maar al het andere, haar schoenen en kousen en haar lingerie, dat moet worden na gezien. En dah moet er een bouquetje bloe men op haar japon genaaid worden. Dat kan ik allemaal wel doen, als U dan zoo vriender- lijk wilt zijn alles even hier te brengen. Goed, zei Marjorie. -Enid en ik zullen alles wel even nakgken. Maak je maar geen zorgen. Kom jij mee, Enid, dan zal ik je Miss Diana's kamer wijzen. En ze ging voor naar Diana's slaapkamer, waar ze grondig de garderobe begonnen te inspecteeren. De satijnen japon hing keurig op een han ger en was nog geheel nieuw. Marjorie rilde bjj de gedachte zooiets te moeten dragen. Ik vind hier geen bloemen, Enid! Kijk jij eens in die laden of er iets is dat er goed bij zal staan. Enid doorzocht voorzichtig de rommelige laden en onderwijl keek Marjorie peinzend naar het meisje. Jij was zeker al bij Mrs. Elliot toen Miss Diana daar logeerde? begon ze plotseling. Ja. madam, dat was in November, zei Enid, onderwijl een rood fluweelen roos en een ragfijne zijden kous uit de warboel voor den dag halend. Die roos is heelemaal gekreukeld, die kan ik niet gebruiken, zei Marjorie. Was je er dien avond dat er zoo'n dikke mist was? Ja, madam, zei Enid. onderwijl verder zoekend. Dat was toen Miss Diana net kwam. Oh ja, zei Marjorie op nonchalante toon. Daar in dien hoek ligt de andere kous; kijk maar, precies dezelfde als die je in je hand hebt. Geef eens hier, dan zal ik kijken of ze heel zijn. Mrs. Elliot heeft me over dien avond verteld. Alles was in de war geloopen, niet? Dat is zoo, stemde Enid toe. Er zou bridge gespeeld worden, maar zoowel Mr. als Mrs Elliot telefoneerden dat ze niet thuis kon den komen. Miss Diana moest hen vervangen. Ja. dat heb ik gehoord, zei Marjorie zoo onverschillig mogelijk. Een van de heeren en Miss Diana hebben toen niet meegespeeld en later zijn ze uitgegaan en ergens gaan dansen en toen zijn ze door de mist opge houden. Was het zoo niet? Ja, madam. En we zouden verschrikkelijk 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 VARA-Harmonie-orkest (6.006.15 Le zing). 6.45 Reportage. 7.00 Groinngsch praatje ANP. 7.15 Almanak. 7.18 Gramofoonmuziek (7.307.45 Berichten Englsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.1„ Cyclus „Ik was er zelf bij". 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Je Ramblers. 9.15 Vroolijke voordracht. 9.20 Echrammelkwartet. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum H, 301,5 m. KRO. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Geestelijke muziek (gr.pl.) 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Religieuse muziek (gr.pl.). 12.00 Berichten. 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.45 Nieuws- en econdmische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuizek. 1.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de jeugd. 3.00 Onze Zaterdagmiddag (3.454.15 Repor tage 5.00 VPRO: Cyclu. „De Bfcbel als boek". 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 „Uit de wereld van de film", vraagge sprek. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Religieuze muziek (gr.pl.). 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Vragen van den dag ANP en slui ting. ongerust geweest zijn, als we niet geweten hadden, dat Mr. Frost bij Miss Diana was; er was dus iemand bij haar om op haar té passen, zei Enid. En ze kwam niet terug voor tegen den ochtend? wilde Marjorie weten. Zoo is het, madam, zei Enid weer.Dat kwam door den mist. Miss Diana zag wit van oe kou; ze heeft direct een warm bad geno men en is meteen naar bed gegaan. Ik heb bracht06"1 n°g Wat k0ff'e met brandewiJn ge- Tjonge, dat was me een avontuur! zei kousen ^n gelukkig heele maal heel Nu op zoek naar geschikte avond schoentjes. Kijk eens in die kast daar! Als nf^en.getChikt bou<J«etje kunnen vinden, heb ik misschien nog wel wat. Miggs zal van nacht niet kunnen slapen als niet alles in orde is. En die Mr Frost is hij nooit meer ko men opdagen? Nee, madam, we hebben hem nooit meer ge?i6D en ik geloof. Miss Diana ook niet. Marjorie vroeg niet verder ze vond dat ze op een dood punt gekomen was. oen ze alles, wat er voor den volgenden avond noodig was, bij elkaar hadden gezocht, nam Enid het stapeltje op en keerde zich naar mmr om die voor Marjorie te openen. Daar w era heel zacht drie maal op de deur geklopt, geloof dat er iemand is, fluisterde Enid. Marjori's gezicht verstrakte en, het meisje zachtjes opzij duwend, liep ze recht op de deur af en trok die met een ruk open. Oh, JD- zei ze op vernietigenden toon. Fortescue stond daar met z(jn stereotiepen glimlach. Natuurlijk, wie anders, zei hij, niet in het minst uit het veld geslagen. Is Diana hier niet? Ik ben vroeger uit Londen teruggeko men dan ik verwachtte. Hij loerde langs haar heen de kamer in en keek daarbij een oogenblik naar Enid. Marjorie stond stijf rechtop en keek hem aan met een blik, die boekdeelen sprak. Ais je Diana zoekt, kun je haar in de biljart kamer vinden, zei ze op rjskouden toon. Oh, dank je zeer, zei hij hoffelijk. Ik heb haar iets te laten zien, maar daarvoor moeten we alleen samen zijn. Zonder verder een woord te zeggen, deed Marjorie kalm de deur voor zijn neus dicht en keerde zich om naar Enid. We zullen een oogenblik wachten, zei ze. Hallo, wat is er met Jou aan de hand? (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6