Vreeselijk auto-ongeluk Elf dooden LEERLINGENSCHAAL DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren 7.09 uur Aut o bus 18 passagiers te water Verlaging Eden ook naar Turkije? bij Moordrecht Aanmeldingsplicht voor officieren Driemanschap thans tweemanschap M A A NDAG 24 FEBRUARI 1941 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 69e JAARG.No. 9165 Vanavond gaat de verduistering in om Zwaar ijs op het IJsselmeer Oorlogsmaatregelen in Fransche kolonie Sigarenwinkelier moet iedereen helpen Concentratie in de schietsport Leekeo inplaats van geestelijken N.S.B. DIENDE 4000 AANKLACHTEN IN WELKE ZIJDE KIEST INDO CHINA? Extra uitkeering aan vluchtelingen HELDERSCHE COURANT ;1i Hf/ Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder en duurt tot morgenochtend 8 36 uur te Saigon voor anker lagen, gisterochtend om tien uur uitgevaren in de richting van de Golf van Siam. Eveneens wordt vernomen, dat de Fransch- Indochineesche legerautoriteiten, als gevolg van de op 21 Februari gehouden vergade- ring van hooge autoriteiten, de verloven van alle officieren en manschappen hebben ingetrokken hun het bevel hebben gege ven naar hun regimenten terug te keeren. Op deze vergadering is tevens besloten de oorlogsvoorbereidingen te hervatten met het oog op het afloopen van den wapenstil stand tusschen Thailand en Indo-China op 25 Februari. DE THAILANDSCHE GEBIEDSEISCHEN. De Thailandsche gebeidseischen ten aan zien van Indochina bij de bemiddelingson derhandelingen te Tokio zijn, naar in wel ingelichte kringen alhier verluidt, naar Fransche meening zeer vergaand. Zij strek ken zich niet slechts uit tot de door de ri vier de Mekong en de grens bij Taglse en Loean-Prabang gevormde zakken, doch ook tot andere gebieden der Indochineesche provincies Los en Kambodsja, in het bij zonder in de laatste provicie. In totaal heb ben deze gebiedseischen betrekking op 70.000 vierk. km. Ondanks het feit, dat een aantal eischen, naar men zegt op verlangen van Japan, reeds geschrapt is. In Fransche krin gen verklaart men in dit verband, dat op deze basis bezwaarlijk een regeling van het conflict tot stand gebracht zou kunnen wor den. Kolennood op Urk overwonnen. Hoewel er door de stormen van den laat- sten tijd wel wat ruimte op het IJsselmeer was gekomen, is het ijs toch nog te zwaar om de post-booten te laten varen. De sleep boot „En Avant" die van Genemuiden naar Urk was vertrokken, is na een zeer zware reis op Urk aangekomen. De boot heeft ruim twee dagen werk gehad en heeft een nacht tusschen het kruiende ijs doorge bracht. Over een afstand van één kilometer voor de haven van Urk heeft de sleepboot 10 uur gedaan. Twee passagiers, die aan boord waren, konden het eiland loopende bereiken. De wordt nog steeds met een bakfiets over den Lemsterdijk verVoerd. Intusschen zijn op het eiland de werk zaamheden aan de sluispunt hervat. De kolennood, welke op Urk heerschte is ovee- wonnen, doordat de bevoegde autoriteiten toestemming hebben verleend, dat kolen van de Zuiderzeewerken, onder de bevolking kan worden gedistribueeerd. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Anthopy Eden, en de chef van den Britschen generalen staf, sir John Dill, hebben Zaterdag den geheelen dag bespre kingen gevoerd met de Britsche civiele en militaire autoriteiten in Egypte. Behalve met generaal Wavell had Eden ook een on derhoud met den Opperbevelhebber van de vrije Fransche strijdkrachten in het Nabije Oosten, generaal Catroux. Officieel wordt medegedeeld, dat Eden en sir John Dill op hun reis naar Egypte een tusschenlanding op Malta hebben ge maakt. Volgens een bericht van „Svenska Mor- genbladet" uit Londen verwacht men in de Engelsche hoofdstad, dat de minister van Buitenlandsche Zaken zich van Cairo ook naar Griekenland en Turkije zal begeven. Japan ziet met bezorgd oog de gebeurtenissen in Tonkin zich ontwikkelen. De Japansche autoriteiten in Indochina slaan met toenemende bezorgdheid de oor logsvoorbereidingen gade, die de Fransche autoriteiten in Tonkin treffen De gouverneur generaal, vice-admiraal Jean Decoux, heeft aan alle prefecten in Tonkin de volgende in structies gegeven: Zich met het oog op het naderend gevaar op alle mogelijkheden voor te bereiden; aan alle lichamelijk geschikte jongeman nen order te geven, zich gereed te houden voor een mogelijke mobilisatie voor de bur gerlijke verdediging; rapport uit te brengen over de voorraden levensmiddelen en landbouwpoducten. Tachtig Fransche vliegers, die onlangs te Haiphong zijn aangekomen, zijn op de nabii Saigon gelegen bases ingedeeld. Voorts worcft eiken dag Fransch oorlogsmatriaal van Hai phong naar Hanoi gezonden. J I iIrv_I ker zouden komen. De Rotterdamsche ri vierpolitie was terstond van de ramp in kennis gesteld en trachtte telefonisch enkele Rotterdamsche duikers te bereiken. Van hen was ongelukkigerwijze niemand thuis, waar na aan de firma van der Tak's bergingsbe drijf opdracht gegeven werd. zoo spoedig mo gelijk voor een bok en een duiker te zor gen. De bok werd uit Lekkerkerk gerequi- reerd, terwijl de duiker per sleepboot uit Dordrecht moest komen. Het duurde tot vier uur, eer de bok arriveerde en een half uur later kwam een sleepbootje met een duiker. Nadat de noodige maatregelen getroffen wa ren, werd om vijf uur met het duiken een aanvang gemaakt. Om zeven uur gisteren is de autobus door den drijvenden bok opgehaald en op den dijk gezet. In het voertuig werden de lijken van drie personen gevonden, zoodat het ongeluk in totaal elf dooden geëischt heeft. GEEN CLIëNTEI/EKAARTEN IN TABAKSWINKELS. In de laatste maanden hebben verscheide ne winkels van rookartikelen zoogenaamde cliëntenkaarten ingevoerd, waarop de vaste cliëntele zich op gezette tijden kon voorzien van tabak, sigaren of sigaretten. Naar het Vad. thans verneemt, heeft het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten het gebruik van dergelijke kaarten in den tabakshandel verboden, omdat men van oor deel is, dat hierdoor een bevoordeeling ont staat van een bepaalde categorie van men- schen, waardoor anderen worden benadeeld daar die niet vrijelijk kunnen koopen. ALLE SCHIJFSCHIETERS IN ééN ORGANISATIE. Op verzoek van den heer K. J. J. Lotsy, adviseur voor sportaangelegenheden bij het departement van Opvoeding, heeft de secre taris van de centrale organisatie op schiet- gebied, de heer W. J. M. Linden, zich bezig gehouden'met de concentratie van allen, die het schijfschieten beoefenen. Daar geen concurreerende lichamen be stonden en de verhouding tot de centrale organisatie van de bestaande vereenigingen, die allen zijn aangesloten bij de centrale organisatie, uitstekend is, lagen aan de ge- wenschte concentratie geen moeilijkheden in den weg. Er kan thans worden meegedeeld, dat al len, die de sport van het schijfschieten be oefenen, in de centrale organisatie zijn ver- eenigd. Gistermorgen is met de autobus van de onderneming Gebr. van Gog te Cappelle aan den IJsel, die een unr- dienst onderhoudt tusschen Gouda en Rotterdam, een ernstig ongeluk gebeurd, dat elf dooden heeft ge- eischt. Door nog onbekende oorzaak is de bus, die 9.45 uur van Gouda vertrekt, tusschen Moor drecht en Nieuwerkerk aan den IJsel van den dijk gereden. De bus, waarin ongeveer 18 passagiers zaten, stortte in den IJsel en kwam onder een daar gelegen schuit te lig gen. Het gelukte den chauffeur T. Redelijk heid uit Capelle aan den IJsel, een jongetje dat naast hem zat, alsmede een viertal passa giers te redden Een der passagiers werd ge wond en overgebracht naar het Diaconessen- huis te Gouda Ooggetuigen zagen op de Schielandsche hooge zeedijk den wagen bij een flauwe bocht naar de rivier plotseling van den weg schuiven en met volle vaart het water inrijden. De bus lag zoo ver onder water, dat men met lange stokken den wagen niet kon pei len. De chauffeur was door het gebeurde zeer van streek. Hij moest zich onder doktersbe handeling plaatsen en kon niet direct over het gebeurde gehoord worden. Later verklaarde hij, dat het veroorzaakt is door een defect aan het stuur, waardoor de wagen-juist in een bocht stuurloos werd en van den zeven meter hoogen dijk in den Hol- landschen IJssel stortte. Deze lezing kwam overeen met die van ooggetuigen die mededeelden, dat zij iets in den wagen hebben hooren kraken, zoodat ook zij een defect aan de stuurinrichting ver moedden. Volgens verdere verklaring van den chauf feur draaide het voertuig een keer op zijn zijde geheel om en kwam zes meter onder water onder een schip op zijn wielen op den rivierbodem terecht. Van de inzitten den zijn de chauffeur en negen passagiers gered. De namen der omgekomenen zijn: mevr. MareeMaters uit Gouda; mej. G. van den Heuvel en de wed. KerperVer- burg, beiden uit Moordrecht. Mevr. v. Loon Tuinenburg en de heer en mevr. L. Kerver allen uit Moordrecht, en mevr. Peterson en haar dochter en mevr. de Haanvan Vliet, allen uit Rotterdam; benevens de 61-jarige heer Maree en de heer Nibbeling uit Zeven huizen. De plaats, waar het ongeluk geschiedde, is een bocht van den Schielandschen hooge- zeedijk binnen de gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel. De dijk maakt daar ter laatse een vrij scherpe bocht en de bus is ier plotseling van den dijk afgereden. Die pe wielsporen in den wegberm en een krom gebogen ijzeren bermpaaltje zijn stille ge tuigen van het vreeselijke ongeluk. Uit de sporen blijkt, dat de chauffeur ge probeerd heeft den wagen te remmen, het geen echter tengevolge van de snelheid en de steile helling van den dijk niet gelukte. Even verder maakt de dijk een bocht in te genovergestelde richting, zoodat zich tus schen beide bochten een soort inham van de rivier bevindt. Hier lag, enkele meters van den kant, een groot schip en juist naast dit vaartuig verdween de bus in het water. Door de snelheid is de bus onder water nog enkele meters doorgeslipt, zoodat de wagen juist onder het schip terecht kwam. Voor bijgangers die het ongeluk hebben zien ge beuren, stelden direct reddingspogingen in het werk. Leden van de E.H.B.O. en het Roode Kruis uit Nieuwerkerk en Moordrecht waren spoedig ter plaatse. Twaalf inzitten den konden zich redden. Zij werden in Nieuwerkerk liefdevol verzorgd. Enkelen konden, na van droge kleeren te zijn voor zien, naar hun woning terugkeeren, ande ren moesten in het gemeenteziekenhuis te Gouda worden opgenomen. De burgemees ters van Nieuwerkerk en Moordrecht, de heeren Jas en Brandt, waren spoedig op de plaats des onheils aanwezig, evenals de ge meentepolitie van die plaatsen. Spoedig was ook personeel van de rijks- veldwacht aanwezig, terwijl in den loop van den morgen ook een speciale ongevallen auto van de Rotterdamsche politie arriveer de. Later kwam een motorboot van de rijks politie langszij van de boot, waarvan de schipper de vlag halfstok geheschen had. Het duurde niet lang, of het dreggen had tot resultaat, dat acht lijken werden opgehaald. Zij werden per auto naar de gymnastiekzaal in Nieuwerkerk gebracht, waar de gemeente- geneeskundige, dr. Hage, lijkschouwing ver richtte. Intusschen had men met lange stokken getracht de ligging van den bus te vinden en het bleek, dat de wagen meer dan vijf meter diep lag. Men kon dus geen bergings pogingen in het werk stallen, maar moe^t wachten, tot een drijvende bok en een dut- Het departement van defensie (afwikke lingsbureau) deelt ons mede, dat de officie ren, die hun aanmeldingsplicht moeten ver vullen, een declaratie tot het ontvangen van vergoeding voor reis- en verblijfkosten van hun woonplaats naar de hoofdstad van de provincie, waar de aanmelding moet plaats vinden, en terug, overeenkomstig het reisbesluit kunnen indienen bij genoemd departement. Nieuw schoolbesluit te wachten Naar wij vernemen zal de secretaris-ge neraal van het. departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming binnen kort een tweede schoolbesluit uitvaardigen, waardoor alle reguliere en seculiere gees telijken met inachtneming van een over gangstermijn als schoolhoofden en direc teuren van onderwijsinrichtingen door lee- ken zullen worden vervangen. Als grond voor dezen maatregel wordt aangevoerd, dat hierdoor voor leeken betere vooruitzich ten worden geopend. Voorts wortd ervan uit gegaan, dat de school niet in de eerste plaats een zaak van de kerk is. De school hoofden behooren naar het inzicht van de opstellers 'van het besluit in het algemeen belang midden'in het practische leven te staan en oog te hebben voor de problemen van ouders en kinderen, hetgeen eerder verondersteld wordt bij hen, die zelf een gezin hebben. Het besluit slaat' niet op de zuivere kloosterscholen en seminaries. Naar ons van bevoegde zijde wordt me degedeeld, zal de verlaging van de leer- lingenschaal geschieden voor alle vakken van onderwijs, waarvoor ook de verlaging van de salarissen van religieuze leerkrach ten wordt doorgevoerd. De Tel. weet voorts nog te melden, dat ten aanzien van de verlaging van de leer- lingenschaal, welke niet alleen voor het lager onderwijs zal gelden nog nadere voor zieningen zullen worden getroffen. Het is immers duidelijk, dat de 2200 nieuwe leer krachten, die men denkt te kunnen aan stellen van de gelden, welke vrijkomen door de korting van 40 pet. op de salaris sen van alle tot een geestelijke orde behoo- rende onderwijskrachten bij lange niet vol doende zullen zijn om het uiteindelyk ideaal van een door het lager onderwijs in te voeren klassegemiddelde van 30 leerlin gen mogelijk te maken. Ir. Mussert is Donderdagmiddag voor een driedaagsch bezoek in Limburg aangekomen. Hij deelde in zijn rede, in de stadsschouw burg te Heerlen mede, sprekend over de ter reur tegen de N.S.B. in de oorlogsdagen, dat van de vierduizend aanklachten, die zijn in gediend, ruim vijfhonderd van de belangrijk ste binnenkort zullen worden berecht. Engeland of Japan, een moeilijke beslissing. DE WAPENS TEGEN THAILAND WEER GESCHERPT. Vrijdag is door vice-admiraal Jean Decoux, gouverneur-generaal van Fransch Indochi na, bijeengeroepen opperste oorlogsraad ge- houdene welke door generaal Mordani, den opperbevelhebber van de strijdkraenten in Fransch Indochina, en vertegenwoordigers van het opperbevel van vloot en leger in Indo-China werd bijgewoond. In welingelichte kringen gelooft men, dat de raad niet alleen de houding van Indo- China in verband met de vredesconferentie van Tokio heeft besproken, maar ook met het oog op de mogelijkheid van een crisis in het Verre Oosten. In deze kringen wordt verklaard, dat Fransch Indo-China in een moeilijke positie zou geraken, wanneer de crisis zou leiden tot vijandelijke acties van Anglo-Amerikaansche invloeden in Singa pore en Ned.-Indië tegen Japan. Aan het resultaat van de besprekin gen wordt belang gehecht, omdat gelooft, dat de raad een besluit ge nomen heeft over de vraag of Fransch Indochina het democrati sche kamp zal kiezen, dat door En geland en Amerika wordt vertegen woordigd, of dat het met Japan, Mandsjoekwo. China en Thailand zal samenwerken om de nieuwe orde in dit deel van de wereld op te bouwen. Decoux verlaat morgen Saigon voor een inspectiereis in het grensgebied tusschen Indo-China en Thailand. VLOOT VAART UIT Naar wordt gemeld, is het vlaggeschip van de Fransche vloot in het Verre Oosten,' de kruiser Lamotte Picquet (7249 ton) tezamen met andere Fransche oorlogsschepen, die De secretaris-generaal van het de partement van Blnnenlandsche Za ken heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat hij bepaald heeft, dat aan de vluchtelingen, die steun ge nieten wegens voorziening in eigen huisvesting, een extra-winteruitkee- ring wordt verstrekt, op den voet als is bepaald voor de ondersteunde werkloozen. Mr. Einthoven moet rust nemen. In het laatste nummer van de Nederland- sche Unie deelt mr. L. Einthoven mee, dat hij door een heftige griepaanval gedwongen is geweest zijn werk neer te leggen. Hij heeft nu een langdurige rust noodig, alvorens weer aan den slag te kunnen gaan. Mr. Eintho ven hoopt binnen afzienbaren tijd weer aan het werk van de Nederlandsche Unie te kun nen deelnemen. Hot Vechtaemaal te Muidon, dat op 30 December 1VJU in geDrum genomen wera, zei gesioopi woraon. l>o «norm. ouizon xijn voor afbraak verkocht en de motoren xullen elders een nieuwe bestemming vinden (Foto rax-Holl%nd)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1