MUSSOLINIs Fransche vloot naar de Golf van Siam rede Incident bij Antwerpsche vierdaagsche „Oceanië vestinggebied voor Aziaten" Een misdadig meisje Thai'and Indochina Wapenstilstand met 10 dagen verlengd Matsoeoka over zijn antwoord aan Eden Swansea een tweede Coveotry Sterke indruk te Berlijn De Amerikaansche twee oceanenvloot Sportieve voetballers Tc dure rijwielbanden Motorrijtuigenbelasting voor dieselautos Noodlottig spel Wielrennen Derksen in Berlijn Amsterdamscbc effectenbeurs ii%-ii li/ie Koersen Nederlandsch clearïnginstituut WINTERHUlP#NEDERLANO Stort op 5553 of op 877 ALLE MILITAIRE VERLOVEN INGETROKKEN. De wapenstilstand tusschen Thailand en Indo-China is op voorstel van de Japansche vertegenwoordigers met tien dagen verlengd tot het middaguur van 17 Maart Japansche tijd). Intusschen schijnt, naar Domei uit Saigon meldt, op de vergadering van hooge Fran- ache autoriteiten, waarvan wij gisteren mel ding maakten, besloten te zijn, de oorlogs voorbereidingen te hervatten. Naar wordt gemeld, is het vlagge- schip van de Fransche vloot in het Verre Oosten, de kruiser „Lamotte Picquet'' (7219 ton) samen met alle andere Fransche oorlogsschepen, die te Saigon voor anker lagen, Zondag ochtend om 10 uur uitgevaren in de richting van de Golf van Siam. Verder zijn de verloven van alle officieren en manschappen ingetrokken en hun is bevel gegeven naar hun regimenten terug te kee- ren. DARLAN ONTVANGT DEN AMERIKAAN- SCHEN AMBASSADEUR. Vice-president Darlan heeft gisterochtend den Amerikaanschen ambassadeur Leahy, ontvangen, In politieke kringen te Vichy gelooft men, dat het onderhoud betrekking heeft gehad op de Fransche levensmiddelen voorziening door de Ver. Staten, die door de Engelsche blokkade nog steeds zeer belem- merd wordt, en op den toestand in het Ver re Oosten. De Japansche.minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka heeft gisteren in antwoord op een interpellatie in de Lagerhuiscom missie nadere mededeelingen gedaan over het memorandum, dat hij aan Eden, den Britschen minister van buitenlandsche an ken, gezonden heeft in antwoord op diens verzoek om inlichtingen betreffende de vre desconferentie te Tokio. Van Britsche zijde heeft men het, naar men weet, zoo voorge steld, alsof dit memorandum een Japansch aanbod tot bemiddeling in den Europeeschen oorlog bevatte. Matsoeoka zeide, dat hij geen persoonlijke boodschap aan Eden gezonden had. doch 'n memorandum in verband met de zienswijze die Eden tot uiting had gebracht, waarschijn lijk op 7 Februari, in een gesprek met den Japanschen ambassadeur Mamoroe Sjige- mitsoe ten aanzien van het Zuidzeevraag- stuk en ook ten aanzien van de hemidde lingsconferentie inzake het Thailandsch-In- dochineesche grensgeschil. Daar Eden een oude kennis van hem is, had Matsoeoka de gelegenheid te baat genomen om Eden te zijner informatie zijn reeds lang gekoesterde denkbeelden omtrent den wereldvrede in het algemeen uiteen te zetten. In zijn ge sprek met den Japanschen ambassadeur had Eden de bemiddeling van Tokio ter sprake gebracht en daarom had Matsoeoka naar hij zeide. Eden geantwoord. Hij voegde er aan toe, dat in zijn antwoord niets om trent een andere bemiddelingskwestie was gezegd. De onjuiste opvatting van Engeland vond. naar de minister vermoedde, wellicht zijn oorzaak in de zinsnede, die Matsoeoka met betrekking tot de vredesonderhandelin gen te Tokio had gebruikt, namelijk dat Ja pan gaarne maatregelen zou nemen voor het herstel van normale toestanden niet alleen in Groot-Oost-Azië, doch overal ter wereld. Ter voorkoming van mogelijke misverstan den had Matsoeoka echter een afschrift van zijn memorandum aan den Britschen ambas sadeur overhandigd en dezen er op gewe zen. dat zijn memorandum niets met Duitschland te maken had. In de Japansche Kamer heeft de plaats vervangende minister van buitenlandsche zaken, Ohasii. verklaard, dat ten aanzien van Matsoeoka's antwoord aan Eden geen afspraak met Duitschland gemaakt is. Hij deelde verder mede. dat de inhoud van het antwoord binnenkort bekend gemaakt zal worden. Japan is niet voornemens in het Verre Oosten een crisis uit te lokken. De Britsche beweringen over een dreigende ontwikkeling in de Stillb Zuidzee zijn dus zonder grond. Het Zweedsche blad „Svenska Morgen- bladet" meldt uit Londen, dat Swanska een tweede Conventry is. De centrale gedeelten dezer industriestad in Zuid- Wales zijn door de heftige bombardementen der laatste nachten vrijwel geheel verwoest. Drie nach ten achtereen heeft de Duitsche luchtmacht de luchtbescherming van Swansea geen rust gelaten. De oudere gedeelten van de stad zijn echter daar de Duitsche bommenwer pers gespaard. „ITALIë'S ANTWOORD OP DE REIS VAN MINISTER EDEN'. B e r I ij n, 24 Febr. (A.N.P.). Van welin gelichte zijde wordt vernomen: De rede van Mussolini heeft in politieke kringen alhier een zeer sterken indruk ge maakt. In de Wilhelmstrasse hoorde men heden algemeen de opvatting verkondigen, dat deze rede ook het formeele einde van alle combinaties beteekent, die men in En geland over den politieken toestand in Ita lië heeft gemaakt. In politieke kringen van de rijkshoofdstad is men bijzonder onder den indruk geraakt van de openhartigheid en duidelijkheid, waarmede Mussolini de groote kwesties, die het volk bezig houden, heeft uiteengezet. Hier is de tegenstelling tot de gewoonten der democratieën duide lijk geworden. Deze rede van Mussolini, zoo verklaart men, zal in de geschiedenis van Italië's triomftocht in den strijd voor zijn levensgebied worden opgeteekend als de groote geloofsbelijdenis aan de eigen kracht en aan de trouw, die Italië met zijn bondgenooten verbindt. Opmerkelijk vindt men te Berlijn voorts de Italiaansch-Engelsche tegenstelling in de opvatting over bulpverleeningen en de uitwerking daarvan. Terwijl Mussolini verklaarde, dat de Italianen dubbel zoo sterk zullen zijn door de hulp der bondge nooten, luidt de stelling van de Engelsche staatslieden steeds slechts: Amerika, help, anders zijn wij verloren! Overigens acht men in Berlijn de rede van den Duce een niet mis te verstaan Italiaansch antwoord op het bezoek, dat de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, thans aan Egypte brengt. De rede te Berlijn zonder voor- behosd goedgekeurd. De rede van Mussolini wordt in de Duit sche pers uitvoerig weergegeven en zonder voorbehoud goedgekeurd, aldus het D.N.B. nog uit Berlijn. Gewezen wordt op de open hartigheid der woorden van den Duce, als ook op den onmiskenbaren wil van Italië, zij aan zii met Duitschland op te marchee- ren tot de uiteindelijke overwinning. De „Bórsen zei tune" schrijft: „Met zulk een openhartigheid kan alleen een man spreken, die zich van de militaire en mo- reele kracht van zijn volk bewust is. Itali anen zoowel als Duitschers weten, waar voor zij vechten. Dat waarborgt hun. geheel afgezien van militaire en materieele din gen. de superioriteit over een natie, die oh alle vragen naar het oorlogsdoel van haar leiders slechts ontwijkende antwoorden krijgt." De „Nachtausgabe" verklaart: „Wanneer den Italianen deze rede slechts een bevesti ging van hun opvatting is en van hun wil: te overwinnen, dan heeft Churchill vergeefs een oorlog in het nabije Oosten ontketend. Dan is hij niet slechts in een val geraakt zooak spoedig zal blijken. Hii heeft ook te genover Italië in plaats van bet. zooals het parool luidt, „van He as te fteïïben losge rukt". een politieke en moreele nederlaag geleden. Onwankelbaar achter Duce. ROME. 24 Febr. (D.N.B.) De Italiaansche bladen leggen er den nadruk op. dat het geheele Italiaansche volk onwankelbaar achter den Duce staat, om den strijd teza men met de Duitsche wapenbroeders tot de eindoverwinning voort te zetten. „Times" over de rede. Het Londensche blad „Times" publiceert den volledigen tekst van de rede van Mus solini, doch levert er nog geen commentaar op. In politieke kringen zegt men ech'ter. dat deze rede niet veel nieuws brengt, ofschoon wordt toegegeven, dat er twee punten dui delijk in naar voren zijn gebracht, name lijk dat Italië zich volkomen achter het machtige Duitschland plaatst en dat het tot het einde toe zal strijden, wat ook de toe komst zal mogen brengen. Politieke kringen ge'ooven voorts, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de Britsche regeering thans haar pogingen om Italië van Duitschland los te maken zal staken of in andere banen zal trachten te leiden. RENNER SCHULTE SLAAT WED STRIJDLEIDER TEGEN DEN GROND. SchulteBoeven na den derden dag de leiding. Zwaar, buitengewoon zwaar is het rijden van deze vierdaagsche, dit is unaniem het oordeel van alle renners, die er aan deel nemen. Volkomen begrijpelijk was het dan ook, dat, toen gisteravond ongeveer drie kwartier voor het einde het Nederlandsche koppel Schulte-^Boeyen de eerste plaats met een ronde voorsprong had weten te verove ren, dit koppel het welletjes vond en angst vallig het peleton bewaakte, zoodat geen renner de kans kreeg er tusschen uit te trekken. De wedstrijdleider had dit moeten begrij pen en zeker een wedstrijdleider als Ronsse, zeil een ervaren ploegrenner. Het overvol bezette sportpaleis wilde strijd zien tot de laatste minunt en vond een gewillig gehoor bij Ronsse, die onze landgenooten strafte met een ronde. Onze jongens lieten zich daardoor niet ontmoedigen, doch bewezen in het laatste half uur, dat zij de sterksten van het heele veld waren. Toen beging Ronsse na afloop de fout z'ch naar de cabine te be geven van de oververmoeide en opgezweep te renners om hen een ernstige terechtwij zing te geven. Dit was de aanleiding, dat Schulte zijn zelfbeheersching verloor en Ronsse tegen den grond sloeg. Daar dit in cident zich na afloop van den wedstrijd af speelde, had dit voor Schulte voor het ver dere verloop van den wedstrijd geen gevol gen. Jammer is en blijft het, dat Ronsse zelf dit incident heeft uitgelokt. 650 oorlogsschepen en 15000 vlieg tuigen. De Amerikaansche minister van Marine, Knox, heeft verklaard, dat voor het beman nen Van de twee-oceanenvtoot, 401.000 min deren en 80.000 officieren noodig zijn, aldus ineldt U.P. uit Washington. Deze vloot, waarvan het eene deel op den Stillen Oce aan en het andere op den Atlantischen Oceaan dienst moet doen, zal uit 650 oor logsschepen en 15.000 vliegtuigen bestaan. Verder verklaarde Knox, dat men momen teel bezig is met de bespoediging van de recruteering voor de marine. Van nu af aan zullen ongeveer 6500 man per maand wor den opgeroepen. In het Japansche Lagerhuis heeft de mi nister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, bij do behandeling van vestigingsproblemen verklaard, dat z.i. het groote gebied Oceanie met zijn 1200 mijl van Noord naar Zuid en 1000 mijl van West naar Oost als vestigings gebied voor de Aziaten beschouwd moet worden. Dit gebied kan nog 6 k 800 millioen menschen bergen, want er zijn voldoende grondstoffen voorhanden. „Ik ben vast over tuigd", zoo vervolgde Matsoeoka, „dat wij hier het ons door de Goddelijke voorzienig heid geschonken recht tot vestiging hebben" DE TOESTAND VAN ALFONSO XHL ln het bulletin dat gisterochtend te 10 uur is uitgegeven, wordt gezegd, dat de toestand van ex-koning Alfonso onveranderd is. Het bulletin van Zondagavond 21 uur zeide, dat terwijl de toestand ernstig bleef, eenige zeer verontrustende symptomen aan beteekenis hadden verloren. WEYGAND TE DAKAR. Generaal Wevgand. die een inspectiereis door Fransch-Afrika maakt, is Zondag te Dakar aangekomen. DE JAPANSCH-INDOCHINEESCHE ONDERHANDELINGEN. De Japansche minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka heeft in den Rijksdag ver klaard. dat Japan over verschillende eco nomische vraagstukken met Fransch Indo- China besprekingen voert en dat in de rijst- kwestie de Japansche eischen door Fransch Indo-China aangenomen ziin en thans in de praktijk verwezenlijkt worden. Naast die over economische vraagstukken gaan de besprekingen over de bemiddeling tusschen Thailand en Fransch Indo-China voort. Hierbij ziin echter nog enkele moei lijkheden te overwinnen: In het algemeen gezien is de houding van Franch Indo- China bij deze onderhandelingen tegemoet komend. Gestolen wat los en vast was. „Verdachte, het is niet alleen voor het stelen van een parapluie, dat u hier terecht staat, het blijkt uit een over u opgemaakt rapport, dat u ondanks uw jeugdigen leef tijd al tientallen malen hebt gestolen", zoo leidde de Utrechtsche politierechter, de zaak in tegen de 20-jarige J. van E. uit Vee- nendaal. Wat bijna nooit gebeurt, heeft de rapporteur thans meenen te moeten vragen, hij schrijft hier, dat het maar het beste is als U een tijdje in de gevangenis zal ko men te zitten, zoo vervolgde spr.. Het is dan ook meer dan erg, dat een zoo jong meisje als u al zooveel hebt gestolen. Links en rechts neemt u maar weg, wat binnen uw bereik komt en al vele malen heeft de kinderrechter en later de rechtbank mede lijden gehad met uw moeder en u steeds maar weer uit de gevangenis gehouden. Maar nu de rapporteur het ons zelf aanbe volen heeft, zal er wel niet veel anders op zitten. Ook de officier van justitie was van mee ning. dat men hier te doen heeft met een misdadig meisje, dat ook al staat ze dan op trouwen, in de gevangenis thuis hoort. In verband met den ernst van de gepleegde feiten (niet alleen de parapluie werd haar ten laste gelegd) en ook wegens haar ante- cendenten, eischte spr. een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. De politierechter vonniste conform. DE AVONTUREN VAN EEN AMERIKAAN SCHEN GEZANT TE SOFIA. Twist in een nachtgelegenheid. De Amerikaansche gezant te Sofia. Farl heeft in een nachtgelegenheid twist gekre gen met eenige andere bezoekers, die hem een pak alaag toedienden. Het is voor de vierde maal, dat de gezant op deze wijze van zich doet spreken. Verkeerde trein, toen loopenl Zondag moest te Helmond voor de reserve 2e klasse van den N.V.B. de wedstrijd ge speeld worden Helmond 2^—P.S.V. 4. De Eindhovenaren waren des morgens vroeg per trein uit de lichtstad vertrokken. Zij wa ren echter laat aan het station en in de drukte en haast merkten de P.S.V.'ers te laat dat zii plaats hadden genomen in den trein naar Roermond. Wat te doen? Op de eerste stopplaats. Geldrop werd de trein verlaten. Daar stonden de heeren. ruim 10 K.M. van Helmond, zonder eenige verbinding met de Peelstad. Om Helmond evenwel niet teleur te stellen pakten zij hun bullen onder den armen en marcheerden naar Helmond, waar zij nog ruimschoots op tijd arriveerden om den wedstrijd te kunnen spelenen te verliezen. Voor de rechtbank waren ze nog duurder. Wegens overtreding van de wetop de prijsopdrijving stond gistermiddag voor den Utrechtschen politierechter Mr. Röling terecht de 21-jarige fietsenmaker G. L. van M. uit Hilversum, die vorige maand aan een klant een rijwielband had verkocht voor zes gulden en veertig cent, terwijl hij maar had mogen rekenen een gulden ne gentig cent Verdachte zeide niet geweten te hebben, dat hij maar een gulden negentig mocht vragen, hij verweerde zich door op te mer ken, dat hij het in dezen tijd toch al zoo arm had en dat hij blij was geweest eens een extratje voor zijn gezin verdiend te hebben. Politierechter: doe nu niet zoo onnoozel, u wist best, dat een rijwielband verkoopen voor zes gulden veertig exhorbitant hoog was. Bovendien het is met die banden die u verkoopt, niet eens zuivere koffie, behal ve de prijsopdrijving, want die banden zijn afkomstig uit den smokkelhandel. Het is maar goed, dat u nog een blanco strafre gister hebt, anders zou het er leelijk voor u uitzien. De officier van justitie wilde het voor dezen keer nog eens met verdachte probee- ren en hem sparen voor gevangenisstraf. Daar hij evenwel ook niet in staat was een hooge geldboete te betalen, eischte spr. een boete van 25 gulden subsidair tien dagen. Politierechter: Het is dat de officier zoo clement met u is, daarom wil ik voor dit in feite zeer ernstige geval van prijsopdrij ving geen gevangenisstraf geven, maar laat het een waarschuwing voor zijn. Vonnis conform den eisch. Geen verlaging. Men deelt ons mede: Onlangs heeft de Ned. organisatie voor het beroepsgoe derenver. voer langs den weg (N.O.B.) in overleg met en gesteund door een adhaesiebetuiging van den A.N.W.B., tot den wnd. secr.-generaal van het departe ment van financiën, het verzoek gericht om het tarief voor de motorrijtuigenbelasting voor dieselauto's, dat momenteel 50 en te rekenen van 1 Mei a.s. 75 meer oe- draagt. dan het tarief voor benzine-auto's met dit laatstbedoelde gelijk te stellen. Toen de verhoogde belasting werd inge voerd was de prijs van dieselolie zeer veel lager dan de prijs van benzine. Op het oogenblik loopt de enorm gestegen prijs van beide brandstoffen niet veel uiteen. Daarom wordt thans het groote verschil in wegenbelasting gevoeld als een onbillijk heid ten nadcele van de dieselauto. Het departement van financiën heeft ech ter het verzoek afgewezen op de volgende gronden: in de eerste plaats is de verhoo- gine der motorrijtuigenbelasting destijd« in gevoerd, omdat door het gebruik van andere brandstof dan benzine aan den staat een belangrijk bedrag aan bonzine-belksting ont" ging. Dit argument geldt ook thans nog. In de tweede plaats is er. naar het oordeel van het departement, ook op billijkheids- gronden geen aanleiding om aan het ver zoek te voldoen, omdat zelfs bij ongeveer gelijke prijzen van benzine en dieselolie het verbruik van deze olie veel geringer is, dan het verbruik van benzine in motoren van gelijke capaciteit. De dieselmotor bliift. der halve naar het oordeel van het departement, ook thans nog voordeeliger in het gebruik dan de benzinemotor. 9-jarige jongen qedood. Zaterdagmiddag was een groepje jongens aan het spelen op een in de T.euvenstraat te Leiden staande Magyrusladder van de stedelijke lichtfabriek. De jongens maakten een pal los en draaiden aan den slinger waardoor de ladder, die als wipplank werd gebruikt, losraakte. De 9-jarige P. J. O werd door het zware contragewicht aan het hoofd getroffen en was op slag dood. GEEN MELK IN MEER IN DE KOEK. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij heeft het gebruiken van melkpoeder, andere dan ma gere melkpoeder en van melk. andere dan gecondenseerde melk en ondermelk in den zin van artikel 4 van het melkbesluit bij de bereiding van brood, biscuit, koek, banket, beschuit en wafels verboden. Aan de wedstrijden in de Deutsch- landhalle werd ook door onzen land genoot Derksen deelgenomen. In de sprint tegen Toni Merkens Waegelin en Ehmer werd hij gediskwalificeerd wegens foutief rijden. Merkens. die in goeden vorm was zegevierde. In den wedstrijd met voorgift kreeg de Zwitser Waegelin veertig meter voorgift. waartegen Derksen. die van meet af beginnen moest, niet opgewassen bleek. In de ploegachtervolging won de buiten landsche ploeg, bestaande uit Derksen Falck Hansen en Waegelin van de Duit «che ploeg Merkens. Ehmer en Matvsiak Na elf ronden waren de Duitschers door de buitenlanders ingehaald. Kalme markt Gedrukte stem ming. Lager koersen. Ame rikanen achternitloopend. Nederlandsche beleggingen kalm OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V K. L-K. Nederland 1941 4 96 15/16-971/16 97-96% Nederland 1940 I 4 98% 98% Nederland 1940 II 4 94% 94% Idem met bel. fac. 98% 98/a Nederland 1938 3.3% 63 15/16-84% 83 13/16-83 11/16 Oost Indië 1937 3 85% 85 5/16 Oost Indië 1937 A 3 8311/16 83% DUITSCHLAND D. Gr b '40 CL 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A dam "Ti I 3% s Grav "37 I 3% N Hol). "38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 R'dam '37 I III 3% Z. Holland 1937 3 83% 81% 82% 82% 84% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 89 INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind I. G. 7 Gelsenk. Bergw 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 157 Ned Ind Handelsb. A 113% 111% Ned Handel Mij. c. v. A 111 AANDEELEN. INDUSTRÏEELE ONDERNEMINGEN. Binneqland. A.K.U. 97%-98% 97%-95%' Oalvé nel ft cv A. 67 67 Centr Suiker Mij. 190 186 Fokker g. A. 179 181 Lever Bros en Unilever cv.Alll%-110% 108—105 Ned. Ford 315 315 Philips G B.V.A. 197%-196% 191-191% Philips pref A 139% 139% Buitenland. Anaconda copper c.v. A 271/16-27% 27—26% Beth Steel c.v. A 77%-79 77%-75% Gen Motors c.v. A. 48 15/16 47% Kennrrot Copper c.v. A. 34%-33% 33%-33 North Am Aviation c.v.A 15% 15% Rep. Steel c.v A 23%-23% 23—22 5/16 U. S. Steel c.v. A. 62%-61% 60%-59% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A Kon Petr Buitenland. Shell Union c.v. A Tide Water c.v. A 205 198 227%-224 218-216 H%-11% 915/16 9 13/16-9% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 112%-111% 107-108 Java China-Japanlijn A 146-143% Kon Ned Stoomb Mij. 145%-146% nat hez. v A 14234-140% Kon Pakefvaart A 218 213 Ned Scheepv. Unie A. 162-160% 157-155% Rott. Llovd A. 134 131 Stoomv Mij Nederland A 134% 130-131 SUIKER-ONDERNEMINGEN H.V.A. 401-397 395-387 lavasche Cultuur 238% 230 N I S U. 238% 230 Ver. Vorstenl. Cult. 111% 10634-105% TABAKSONDERNEMINGEN. Dell Batavia Mij. 175%-174S4 Deli Mij c. v. A 227-230 22334-221 Senembah 193%-196 192% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 247%-244% 241-235% Randar Rubber Mij A 199 Deli Batavia Mij. A 192 183 Koersen van stortingen op 25 Februari 1941; Reichsmarken 75 36: Belgas 30 1432; Zwit «traehe Francs 43 56; Lires 9 87; Deensche Kronen 36.37; Zweedsche Kronen 44 85; Tsjechische Kronen (oude schulden) 6 42; Tsjechische Kronen /nieuwe schulden) 7.54. POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland. Den Haag, No. 5553. Ala bank der Winterhulp Neder- Ierland U aangewezen de Kas ver leniging N.V„ Amsterdam, No. 877 Ge brengt geluk hl veler levenI!

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2