„Koperen knoopen" veroveren Nederland Hoe 11 energieke jonge kerels een orchest vormden Kooytrein en Werftrein mm -x. De P*T*T* en de crisis Achter de wolken*** Xexellcfi Dinsdag 25 Februari 1941 Tweede Blad Groote successen voor Louis van Broekhoven en Henk Hoogervorst Reeds nu in het middelpunt der belangstelling Een zaadkorreltje uit Ligthart s „Over opvoeding" Burgerlijke Stand van Den Helder De uitbetaling der oorlogsschade De spreeuwen beginnen te slijten N.H.W.B.-wandeltocht te Alkmaar Inschrijving Handelsregister Dc maaltijden in de „Centrale Keuken" Kustvisscherij door IJmuider stoomtreilers Ook voor evacué's Breezand. in Koegras en In de Nederlandsche muziekwereld loet zich momenteel een interessant gebeuren voor: een uit 11 man bestaand irkest is namelijk bezig zich met kop en schouders naar voren te werken en als wy ons niet sterk vergissen heeft men hier te doen met een ensemble, waar van men in de toekomst nog veel zal hooren. v De naam van dit orkest is: „Kope ren Knoopen Band", zijn leider heet uouis van Broekhoven, de impressario- ilgemeen leider Henk Hoogervorst, terwijl de 11 leden stuk voor stuk voorheen deel uitmaakten van de Staf- muziek der Koninklijke Marine, popu lair in Nederland bekend als „De Marinekapel". 11 Jonge kerels hebben zich, momen teel nog werkzaam in den Opbouw- dienst als muzikant, vereend en zijn Benige maanden geleden aan den slag ïegaan. Door praktisch dag en nacht werken, door zich onvermoeid te geven lan een realiseerbaar ideaal, is men thans, ongeveer een maand geleden, voor den dag gekomen. Men heeft zich langediend, en... hc» bleek dat men ijjn doel niet voorbij gestreefd was. Pers en autoriteiten in Den Haag bij voorbeeld verklaarden unaniem dat hier Sprake is van iets bijzonders en dat deze „Koperen Knoopen" ongetwijfeld nog tot belangrijke prestaties In de toekomst in staat zouden blijken te •ijn. Iets waaraan men, gezien de wijze waarop hier leiding wordt ge geven en gewerkt, niet getwijfeld be- ïoeft te worden. Tevens iets, dat ieder 'leldersman niet alleen tenvolle zal nteresseeren, doch hem bijzonder genoe gen zal doen. Het zijn tenslotte jongens van „zijn staf', en feitelijk reeds daar om alleen toopt men dat zjj mogen vlagen in het gestelde doel. In enkele artikelen geven wjj thans ijzonderheden over ontstaan en werk van deze ex-marinemannen. stuk sloegen deze 11 ieder aanbod, dat zij van andere orchesten kregen, af. Zoowel van het AVRO-orchest als van „The Ram- blers" of andere ensembles. Wel duidelijk bleek, hoezeer de eerste orchesten des lands prijs stelden op deze jonge musici, die inderdaad iets te bieden hadden. Speciaal moge genoemd worden het feit dat o.a. Guus Falten en Louis van Broekhoven zeer verdienstelijke en- gagementen niet accepteerden, uitslui tend om bjj de „Buttons" te blijven. Een prachtig staaltje van corps-solidariteit! Hoogervorst wordt Impresario. Henk Hoogervorst, de populaire koor- en orchest-dirigent uit Den Helder, \yas inmid dels op verzoek als „12e man" bijgetreden en begon zijn arbeid als organisator en propagan dist. Geen beter commercieel leider, geen har der werkend idealist had men kunnen vinden. Hoogervorst stelde echter zijn voorwaarden. Enkele hiervan waren: de vriendschapssfeer moest nummer één blijven. Er moest strenge tucht heerschen in het orchest, terwijl er op maximum hoogte gewerkt zou worden. Dag aan dag. Een goed bericht voor onze geëvacueerde stadgenooten in Koegras en Breezand! De Kooytrein zal in het vervolg ook de geëva cueerde Helderschen in Koegras en Breezand opnemen. Met den werftrein was dit reeds het geval, doch zooals wij Vrijdag meedeelden, had de directie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht besloten, dat de Kooytrein uitslui tend Kooy-personeel zou vervoeren. De stationschef van Den Helder heeft zich toen onmiddellijk met Utrecht in ver binding gesteld en gewezen op den toe stand waarin de meer dan 300 geëvacueer- den in Breezand en Koegras kwamen te verkeeren, als ze geen gelegenheid meer kregen met den veel gebruikten Kooytrein te reizen. Men heeft in Utrecht begrip getoond voor de situatie en het verbod voor beide stopplaatsen is opgeheven. Nu worden nog pogingen in het werk gesteld om dezen trein ook voor de andere stations, voor particulieren open te stellen. Hopen we, dat dit ook succes zal boeken. Gisterenmorgen was de verplaatsing van passagiers naar den diensttrein best merkbaar. De trein, die om half negen in Den Helder behoort aan te komen, was overvol. Och prijs toch eens, het doet zoo goed, Zoo'n stil, zoo'n hartelijk woord van lof. Al schrijft die jongen nog wat grof, Te fijner spreke uw zacht gemoed, Al spelt hij menig woord verkeerd, Al maakt hij van den storm een strom, 't Is toch niet èlles, éllles dom! O niet den knaap zoo diep verneerd, Er is toch nog zoo heel veel goeds, Dat aan uw scherpziend oog ontgaat Schimp wekt verbittering des gemoeds, Maar liefde en lof verzwakken 't kwaad. v; - 'i' -■'? In zeker opzicht bestaan de „Koperen Knoopen" al reeds bijna 2 jaar. Want toen in 1939 de stafmuziek der Koninklijke Ma rine haar 75-jarig jubileum ging herdenken, toen kwamen er uit de gelederen der jongere muzikanten stemmen op, die de mogelijkheid 'opperden te bewijzen, waartoe zjj nu wel in staat waren. Er werd een aantal jonge mu zikanten geselecteerd, die zich vereenden onder den naam „The Brass Button Band". Met als doel: het geven van goede dans-, show- en amusementsmuziek. Het ^jubileum werd gevierd, de Bras Buttons traden op en... veroverden stormenderhand het publiek. Geen wonder trouwens, waar zóóveel élan, zóóveel esprit en zóóveel enthousiasme en goed vakmanschap vereend waren. Na het jubileum was men het er al spoedig over eens, dat men niet uit elkander moest gaan. En zoo geschiedde. Dank zij de volle medewerking van den heer Van 't Hert van het Alg. Militair Tehuis in Den Helder, die niet over zaalhuur sprak en dank zij diverse Heldersche vereenigingen, die het orchest lieten optreden. Namen van de heeren Wiersma en Toon van den Berg als bestuur- deren van „De Jutter" mogen in dit verband eveneens met eere vermeld worden, aldus Henk Hoogervorst, de impresario, die ons deze informaties dezer dagen verschafte. De oorlog komt. Toen kwam de oorlog en daarmede het einde van de Marinekapel. Het orchest ging uit elkaar en... ja, wat gebeurde er met de „Brass Buttons"? Die vertrok ken ook, maar niet aleer er onder een kop koffie in de Heldersche stations- wacht' -.amer plechtig beloofd was dat de jongeren elkander niet uit het oog zou den verliezen en dat men op de kans, die moest komen, zou wachten. Het geluk zal hen mee. Wat men niet mogelijk geacht had gebeurde; in het Haagsche muziekgezelschap van den Ou- bouwdienst zag men kans alle „Buttons" te vereenigen, en toen duurde het niet lang of Van Broekhoven herstelde het contact en opnieuw ving men aan te werken. S ilidariteit.' Spannende, moeilijke dagen voor de 11 man. Maar het bleek, dat de goede geest onder hen vaardig geworden was, want stuk voor Henk Hoogervorst. (Foto-archief.) „Metropool". En toen kwam er een dag dat Henk Hooger vorst voelde dat de tjjd gekomen was om in het licht der publiciteit te gaan staan. Hij stapte vol vertrouwen naar den directeur van 's-Gravenhagen's voornaamste theater, „Me tropool" en bood zijn „BraSs Buttons" aan. Hij vertelde dat men show bracht, semi-klassieke-, dans- en andere amusementsmuziek. „Metropool's" directeur, de heer Van Tol, keek zeer ernstig toen Henk Hooger vorst uitgesproken was. En daarna dacht h(j lang en diep na. Om vervolgens de ge denkwaardige woorden te spreken: „Kijk U eens meneer, er zjjn twee mogelijkheden: of U bent, zooals U nu voor me staat een opsnijder eerste klasse of U bezit een onontdekt orchest. Welnu, ik geef U een kans. Over 10 dagen kimt U zich voor stellen aan het Haagsche publiek. Er kan in „Metropool" een pers- en autoriteiten voorstelling gegeven worden." Succes! De voorstelling kwam en de „Buttons" speel den of hun leven er van afhing. In ieder geval hun toekomstMaar zie, de kroon kwam op het werk van 3 maanden ploeteren en pezen Het publiek (het Haagsche zéér verwende, zéér veeleischende publiek) bracht ovaties en... het bleek dat Hoogervorst niet te veel gezegd had van z'n jongens. De eerste ronde was glansrijk gewonnen. Terstond begon de succes-machine te draaien. Op de concerten in Enschedé, Rot terdam en Den Haag volgde direct een uitnoodiging voor andere concerten. De Chef Propaganda van „Winterhulp Neder land" deed een beroep op hen en niet ver geefs. Tezamen met de eerste artisten des lands speelde men dien avond, waarbij de pauze's opgevuld werden door de beide Dorenbos-sen, Mischa Korsakoff en Lou Bandy. Groot en imponeerènd was het suc ces in het vermaarde „Diligentia". Ze straalden... Broekhoven, Hoogervorst en de 11 ex-marineartisten. In die dagen kwam een journalist op een goed idee. Die zeide: kijk, jullie zijn alle Hol landers en je orchest wordt reeds nu een van de meest prominente in dit land. Waarom blink je nu ook eens niet uit met een achttien karaatschen Hollandschen naam? Allen waren het er hartroerend mee eens. Maar.wélke naam? Men dacht en peinsde en zoo werd het kind opnieuw ten doop gehouden, maar nu als „Koperen Knoopen Band". Wat daarna ge beurd is, wat de plannen zijn en hoe men speelt, daarvan in een volgend artikel. De posthandelingen belangrijk ver minderd. Personeel overgeplaatst en ontslagen. De crisis in onze stad werkt door. Een enke ling mag het er op wagen om in Nieuwediep terug te keeren, hetzij om financieele redenen of om andere oorzaken, de massa geeft er de voorkeur aan, het voorjaar en de op til zijnde gebeurtenissen in hun evacuatie-oord af te wachten. Den Helder blijft dus slecht bevolkt. We merken dat uit tal van dingen. Op den post dienst heeft de ontvolkte stad direct zijn terug slag gehad. De posthandelingen zijn daardoor sterk verminderd. Een sprekend staaltje daar van is b.v. de uitbetaling van de pensioenen. In normalen tijd werd aan het postkan toor een bedrag van ongeveer een half millioen gulden aan plm. 1900 gepenslon- neerden uitbeaald. Nu is die uitbetaling teruggeloopen tot ongeveer 200.000 gulden aan 500 gepensionneerden. Dienzelfden terugslag vindt men bij alle han delingen, die ten posikantore plaats hebben. De postbestellingen zijn sterk verminderd, de loketdienst is teruggeloopen. Het gevolg daar van is, dat men met een teveel aan personeel zat en dat overplaatsingen geanimeerd wer den. Van de 21 man kantoorpersoneel vloei den er 5 af, die een plaatsje elders vonden. Van de ongeveer 50 bestellers en hulpbestel lers zullen er ook een twintigtal af moeten vloeien. Hierbij zal van den kant van de direc tie wel de noodige soepelheid betracht wor den; maar een feit is, dat er een teveel aan personeel is. Een feit, dat zich trouwens in alle zaken van eenlgen omvang voordoet. Misschien keert alles nog bijtjjds ten goede en kan Den Helder weer sneller bevolkt worden dan men wel eens vreest, dan zal het dreigend ontslag boven het hoofd van velen nog afgewend worden. van 24 Februari 1941. BEVALLEN: A. DronkersZasburg, z. OVERLEDEN: H. L. Muller, 14 dagen, m.; R. J. Riemers, 81 jaar, m.; E. J. Hen, 83 jaar, m.; W. Hofstra. 67 jaar, m. ONDERTROUWD: K. S. Henning en J. S. Groeveld. In ons nummer van jj. Zaterdag kwam een bericht voor betreffende de uitbetaling van de geleden oorlogsschade. Daarin werd abusieve lijk vermeld dat de heer J. Volkmaars voor zitter van de Schade-Enquête-Commissie is. Deze is namelijk secretaris-penningmeester. Maar ze worden er mooier van! Het is maar te hopen, dat we den winter nu werkelijk achter den rug hebben, ook voor de vogels, want die hebben het, nu zelfs de men- schen op rantsoen zijn gesteld, nog moeilijker dan andere jaren. Maar toch reageeren ze on middellijk, want toen dezer dagen het zonnetje zoo lekker scheen, zaten de spreeuwen in de oude kastanje voor ons huis te zingen dat het een lieve lust was. Aldus Cantecleer in 't Hbl. Trouwens, ook aan hun uiterlijk kun je mer ken, dat we al weer een stapje dichter bij de lente zijn. Met de kapmeeuwtjes gaat het nog zoo vlot, wat het aantrekken van hun zomer pakjes betreft. Na dat eerste moorkopmeeuw tje, dat we met Kerstmis signaleerden, hebben we er weliswaar nog verschillende gezien en ook schimmelkoppen en koptelefoontjes zijn niet zeldzaam meer, maar de moorkoppen bljjven toch nog uitzondering. Bij de spreeuwen zijn die veranderingen minder opvallend en daarom is het niet zoo eenvoudig, om te zeggen of die dit jaar nu vóór- of achterlijk zijn. Maar toch zijn er al veranderingen in hun uiterlijk te merken. In het najaar, als de spreeuwen pas hebben ge ruid, zitten hun pakjes vol met spikkels, die worden veroorzaakt doordat aan den top van elk veertje een wit of grijs vlekje zit. Bij de wijfjes zijn die vlekjes wat grooter dan bij de jongen, maar dat valt in den herfst nog niet zoo op. Maar in den loop van den winter slijten de veeren langzamerhand af, het eerst natuur lijk aan de punt en daardoor verdwijnen lang zamerhand de witte spikkels. Dat gaat natuur lijk heel geleidelijk, maar tenslotte zijn de man netjes in Maart hun meeste spikkels kwijt, waardoor hun uiterlijk er heel wat fraaier op wordt. De prachtige weerschijnglans van groen en rood en paars en blauw gaat duidelijker spreken, vooral ook, omdat de lichtbruine ran den der veeren eveneens afslijten. Bovendien wordt de snavel, die 's winters bruin is, in het voorjaar mooi citroengeel, wat natuurlijk niets met slijtage heeft te maken. Al met al is zoo'n spreeuw, die tegen het vallen van den avond in het topje van een iep of op een schoorsteen zit te fluiten, terwijl het lage zonlicht de weerschijnglanzen van z'n pakje extra doet spreken, een prachtige vogel, waarvan je best een opgezet exemplaar in je kamer zoudt willen hebben om er voortdurend van te kunnen genieten, als je niet wist, dat die kleuren al heel gauw verbleeken bij opge zette vogels. En bovendien zou het wel heel erg jammer zijn, op zoo'n vogel voor dat doel te schieten, zelfs al zijn ze dan in den nazomer nogal schadelijk. De wijfjes hebben, zooals ik schreef, groo- tere witte vlekken aan de punten van haar veeren, met het gevolg, dat die niet heelemaal afslijten, zoodat het vrouwvolk altijd een beA- je spikkelig blijft en daardoor in schoonheid niet met de mannetjes kan wedijveren. Maar dat is nu eenmaal in de vogelwereld meestal het geval. Er zijn vrij veel gevallen, dat de vogels hun bruiloftspakjes krijgen door slijtage of gedeeltelijken rui van het winterkleed. De mannetjes-musschen bijvoorbeeld, die je kunt herkennen aan hun zwarte keelvlek, hebben in de wintermaanden tusschen dat zwart aller lei witte en grijze veertjes, waardoor die keel vlek dan lang niet zoo duidelijk afsteekt als in het voorjaar, als die veertjes zijn verdwenen En de zilvermeeuwen, die 's winters allerlei donkere streepjes en vlekjes aan kop en hals hebben, verliezen deze tegen het voorjaar ook, zoodat ze dan prachtige hagelwitte koppen krijgen, die wel wat doen denken aan een reclame voor een of ander zelfwerkend wasch- middel. Natuurlijk is het erg economisch, als je door dergelijke slijtage aan een nieuw pakje kunt komen, en zorgen over de textieldistributie en de meest economische wijze van besteden van hun punten zullen de vogels zich dan ook wel niet hoeven te maken. Dat verklaart misschien waarom ze zich nu zoo in hun nopjes voelen en weer zoo opgewekt beginnen te zingen! 60 Heldersche wandelaars aan den start. Zondag opende de N.H.W.B. zijn wandel- programma met een tocht te Alkmaar, over 15 en 25 km. Aangelokt door het fraaie voor jaarsweer, had zich een 250-tal wandelaars opgemaakt om van de, ook in het prille voor jaar, fraaie omgeving der Kaasstad te ge nieten. Dat hierbij de rasechte tippelaars niet zouden ontbreken, was te voorzien. Kwamen de wandelsportvereeniging „De Zilvermeeuw" en de Zeevaartschool met een flinke groep uit, ook „De Jutter" en „De Duinkanters" hadden hun vertegenwoordigers. Direct na den start werd een flink tempo ingezet, zoodat via Heiloo en het Victoria- park de rustplaats vrij spoedig werd bereikt. Na de rust ging de tocht over Bergen; het was jammer, dat op dit traject de zon de wandelaars niet langer vergezelde. De stem ming bleef echter uitnemend, zoodat na afloop alle deelnemers de, werkelijk unieke, herinnering in ontvangst konden nemen, be nevens de groepen een fraaien groepsprijs. Zij nog vermeld, dat een tweetal „Zilver meeuwen", d° heeren W. Bakker en C. Kelder, wandelende van Schagen naar Alkmaar wa ren gekomen om vervolgens deel te nemen aan bovengenoemden tocht! Uit een en ander blijkt wel, dat de wandel sport voor Den Helder nog lang niet verlo ren is. CORRESPONDENTIE. T Zoo nu en dan, heel even soms, breekt door het grauw van de wolken een bundel zonnestralen. Een gouden groet van den he mel aan onze zich in duisternis voortwente- lende planeet. Zoo'n enkele zonnestraal doet wonderen. Zij maakt de wereld niet alleen lichter, maar het is of de dingen, waaraan we anders zoo zwaar tillen, plotseling iets van hun last verliezen en of ze gemakke lijker te torsen zijn. Licht geeft vroolijkheid en het is het ont breken van licht, het rondgaan dezen win ter in den zwarten nacht, dat het leven zoo veel moeilijker gemaakt heeft en dat het wereldgebeuren zooveel zwarter deed schij nen. Nu het voorjaar komt en daarmee het licht, nu lijkt alles minder ernstig. We zou den niet gaarne zeggen, dat de zorgen van ons zijn afgevallen, maar teekenend is toch b.v., dat nu verschillende menschen hun wo ning in Den Helder opnieuw betrokken heb ben. Teekenend, zeggen we, omdat de inter nationale toestand geen enkele reden geeft om aan te nemen, dat de gevaren in een de fensieplaats minder groot zijn geworden. In tegendeel, het voorjaar, we weten het, zal nieuwe en hevige activiteit brengen aan de verschillende fronten en men mag dus op redelijke gronden, niet minder gevaar aanwe zig achten in plaatsen waar militaire objec ten zijn. Het licht gaf echter den menschen moed. Wie het financieel moeilijker kreeg heeft het den winter trachten uit te zingen, is met de duisternis weggebleven en waagt het er nu op. Achter de wolken schjjnt de zon. Er z(jn inderdaad wel redenen om het leven niet zoo zwartgallig te zien als velen dat doen. Als we zien op hetgeen we hebben, op alles wat we nog ontvangen, dan mag de zorg niet weggenomen worden, maar het wordt toch lichter om te dragen. We hebben te veel geluisterd naar de pes simisten. De pessimisten, die beweerden al maandenlang, dat we zonder boter zouden zitten, dat Den Helder tot den grond toe plat gemaakt zou worden, dat onze stad een tweede Wilhelmshaf en werd, dat we Narvik als voorbeeld moesten nemen, enz. enz. Er is van al dat pessimisme, gelukkig, niet veel uitgekomen. Als we de balans eens eer lijk opmaken, dan moeten we erkennen, dat onze stad zwaar geteisterd is maar dat het toch lang niet zoo erg is als velen zouden willen doen gelooven, terwijl het ook met ons voedsel en met onze brandstof, niettegen staande den strengen winter en de vervoers- belemmeringen vrij bevredigend is afgeloopen. O ja, we voelen den druk van den tijd wel. we verlangen wel hevig naar het einde van deze rarigheid, we jagen naar onze vrij heid, we hunkeren naar berichten van onze familie in Engeland of Indië, maar t"ch, dit alles was nog te dragen en is minder ver schrikkelijk geweest, dan men ons honderd maal heeft doen gelooven. En nu is de winter voorbij. Hij mag nog eens af en toe een aanval wagen, maar hij is overwonnen, de lente staat voor de deur. De vroege vogels keeren terug, de eerste bloemen vertoonen zich en in onze tuinen be gint het leven te komen. En met de lente groeit het vertrouwen, in een einde van dezen waanzinnigen oorlog, het vertrouwen in beter toekomst, het ver trouwen, dat alles weer goed zal worden. We houden die hoop vast tot het einde. T. V. Uw ingezonden stuk is niet ge schikt voor plaatsing. U bent geen goed ma rineman en geen goed vaderlander geweest als u het doel, waarvoor uw kameraden vielen, „waanzin" durft te noemen. Als u den oorlog waanzin noemt, dan zijn we het met u eens, want dien hebben wij niet gewild. Red. Held. Crt. van 18 Februari tot 24 Februari 1941. Nieuwe zaken: Anna Paulowna: Garage Naastepad, Spoorbuurt 16, garage. Wijzigingen: Den Helder: Bouwonderneming M. J. Cornelisse, Laan 29, bouwbedrijf; uittreding vennoot. Visser en Vos, Klaas Duitstraat 45, meu belen enz.; Vennootschap ontbonden. Han delszaak wordt voortgezet door den vennoot J. J. Vos. N, J. Grooff, Laan 15, kruidenierswaren enz.; Handelszaak verplaatst naar Alkmaar. Wieringen: S. P. Halfweeg, De Haukes 52, bakkerij; Handelszaak overgegaan aan J. Kuipers. Opheffingen: Texel: C. Bruin Pzn., Schilderseinde 20, commis- sionnair in aardappelen enz. Tijden gewjjzigd. Zooals men in een advertentie in dit num mer leest is het tijdstip, waarop in de „Cen trale Keuken" maaltijden worden verstrekt, gewijzigd. Dit is thans gesteld van 11.30 uur tot 13.00 uur. Wat. de verkoop van de dagkaarten betreft, wordt er op gewezen dat deze 1 dag van te voren aangeschaft dienen te worden. De ver- kooptijd daarvan is van 1014 uur. Men neme van een en ander goede nota. MET MILITAIRE EER BEGRAVEN. Zondag is op de Algem. Begraafplaats te Den Burg met militaire eer ter aarde besteld het ljjk van een Engelschen vliegenier, dat dezer dagen aangespoeld is aan het strand. De waarn. Insel-commandant voerde hierbij het woord. Kransen werden op het graf ge legd door de Duitsche Weermacht en door den burgemeester van Texel namens het ge meentebestuur. UIT DE HAND VERKOCHT. Het wonohuis van mej. wed. K. Boon, in de Warmoesstraat te Den Burg, eigendom van mej. R. Kievit, is dezer dagen uit de hand verkocht aan den heer J. Schagen, koster der Doopsgez. kerk te Den Burg. DOOR DE GLADHEID. Een luxe-auto van den heer T. Reuvers, waarin zes marktgangers waren gezeten is Maandagmorgen, bij het passeeren van een auto op den dijk bij 't watergemaal van Waalenburg afgegleden en tegen 't daar ge plaatst hek gereden; de auto sloeg tweemaal over den kop en bleef hangen boven het diepe kanaal in den polder Het Noorden. De inzit tenden kwamen er voor 't meerendeel met den schrik en enkele lichte verwondingen af. De heer J. van Heerwaarden klaagde evenwel over pijn in de borst en is naar zijn woning (de hoeve Axel) teruggevoerd. Het A.N.P. meldt uit IJmuiden: De zeer bevredigende resultaten, welke de loggers en andere kustvisschersvaartuigen thans behalen, hebben enkele reeders van stoomtreilers te IJmuiden doen besluiten een aantal opgelegde schepen weer voor de kust visscherij klaar te maken. De treilers, welke ongeveer 150 ton groot zijn, zullen evenals de loggers de treilervis- scherij langs de kust uitoefenen. Begin Maart zal vermoedelijk reeds de eerste IJmuider stoomtreiler sedert Mei van verleden jaar ter vischvangst uitvaren. Deze nieuwe uitbreiding van de kustvaart betee- kent een belangrijke factor voor de binnen- landsche voedselvoorziening.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5