N1PPER EN PELLE Het granaatappelsap Wasschen zonder zoop Ooder broeders "BAKKERTJE Onregelmatigheden te ABCOUDE MOOIE TOON VRIJGESPROKEN Verschillende arrestaties te Veenendaal Radioprogramma FEUILLETON Kou gevat 53. Karro gaat er vandoor. 1. ..Zeg, Karro te er vandoor; het werd hem hier zeker benauwd. 2. „t Ia t-ev-'g, dat Je hond niet beter weet op te voeden, Nipper, hij moest zijn baas niet in de steek laten." 3. „Waar kan toch die rivier gebleven zijn? We zoeken haar nu al urenlang." 9/' 'T V -w:r Geen vee en toch een groote toe wijzing. COBPERATIE EN HAAR DIRECTEUR GEBLAMEERD. Btj de graaneoöperatie „Abcoude" hebben zich onregelmatigheden voorgedaan. Buiten de distributie om verkocht de coöperatie vee voederproducten tegen te hooge prijzen. Voorts werden lijnmeel, mais, gerst, en ha ver, welke producten niet in ongemengden staat mogen worden vervoerd, door de coöperatie ongemerkt verkocht en vervoerd. De directeur van de coöperatie, de heer B„ heeft niet minder dan 15000 kg. veevoeder op ongeoorloofde wijze in handen weten te krijgen. Hoewel de man over geen veestapel beschik te, wist hij het toch klaar te epelen voor een tijdvak van niet minder dan acht maanden een veevoeder toewijzing te ontvangen. Toen ongeveer een Jaar geleden iedere veehouder een beschrijvingsbiljet bij den commissaris voor voedselvoorziening in oor logstijd moest inleveren, stuurde B. even- eens een beschrijvingsbiljet in. Op dit bil jet vulde hij in vijftig stuks vee te bezitten. Drie zusters van B. dreven onder de ge meente Weesperkarspel een boerderij en B. was zoo vriendelijk ook voor dezen een bil jet in te vullen. De veestapel van de gezus ters B. gaf B. aan Noordholland op en de zelfde veestapel gaf hij als zijn bezit op aan Utrecht. Aldus kon het geschieden dat bij de periodieke controle de tellers om den tuin werden geleid en een veestapel tweemaal werd geteld. Behalve deze misdrijven waarvoor B. Justitieel vervolgd zal worden, zijn niet min der dan acht delicten geconstateerd, waar- voor B. en de coöperatie, waarvan hij direc teur is. tuchtrechterlijk zullen worden ver volgd. Avontuurtje met Amsterdamsche Juf frouw geen onaangenaam gevolg. Men zal zich wellicht de rechtszaak her inneren van den Rotterdamschen jongeling A. KL. bijgenaamd Mooie Toon, die met een Amsterdamsche juffrouw eendge dagen en nachten achtereen in de eerste helft van Augustus J.1. op stap was geweest, welk avontuur voorloopig eindigde in de circus- bar te Scheveningen met de tijdellijlke ver dwijning van het bezit van de juffrouw ten bedrage van f 1800.dat zij in haar taschje bij zich had gehad, van welke ver dwijning de jongeling werd beschuldigd. Later kwam het geld weer in haar bezit, waarbij aan het licht werd gebracht, dat de juffrouw aanvankelijk had gezegd, dat de jongeman over haar geld mocht beschik ken. indien hij haar verder trouw zou blij ven, om samen een café te Rotterdam te beginnen. In den circusbar had de juffrouw zich echter zoodanig bedronken, dat de jongeman maar liever van het hém voor oogen gehouden levensdoel afzag en toen had hii de juffrouw verlaten en haar bezit in bescherming genomen, om het haar eenigen tijd later weer ter hand te stellen. Inmiddels had de juffrouw aangifte van diefstal gedaan. De Haagsche rechtbank sprak den Jonge ling vrij, doch de officier van justitie, die zes maanden gevangenisstraf had geischt, kwam in hooger beroep. Het gerechtshof heeft het vrijsprekend vonnis bevestigd'. do&i &thet ÏÏL 36. Ik weet, dat Diana in groote moeilijk heden verkeert, zei hij somber. Ik weet ook, dat ze dringend hulp noodig heeft en Ik schrik voor geen enkele consequentie terug. En dan kan ik U meteen vertellen, dat het me r t kan schelen wat de toekomst zal brengen. Ik hou van Diana en niets kan dat veranderen. Ik wil haar spreken, opdat ik haar dit kan vertellen. En U kimt daarbij helpen door ons hiertoe in de gelegenheid te stellen. Doet U het niet, dan vind ik even goed wel een weg. Maar, zooals ik U al zei, dan wordt het veel moeilijker. Nog aarzelde Marjorie en lang bleef ze voor zich uit zitten staren. Toen zei ze, en haar stem beefde: Ziet U, ik ben zoo ver schrikkelijk bang voor haar ik moet er niet aan denken wat ze misschien zou doen als ze te ver gedreven wordt. Soms is er zooveel radeloosheid in haar blik en ze is nog zoo jong. Ik denk dat hij haar... Weston viel haar in de rede. Ik weet het zeker, zei hij grimmig. Ze is in een val gelokt. Ik heb dat Zondag in haar oogen gelezen. Ik zou in Uw piaats heei wat banger zijn voor wat ze misschien zou doen als ze aan hem overgeleverd wordt. Ik ken den man in al zijn laagheid. Goed! zei Marjorie plotseling, en ze stak hem haar hand toe. Van nu af aan zijn we bondgenooten. Zeg me wat je wilt dat ik zal doen. Hij geep krachtig haar hand. Dank je! zei hij en, tot Marjorie's verbazing, klonk er een verdachte trilling in zijn stem. Al$ les heb ik voor haar over! Ik zal bergen ver zetten, als het moet. En toen, alsof hij zich schaamde, vervolgde hjj op zakelijken toon: Wanneer en ./aar kun je Diana morgen brengen Marjorie dacht vlug na. Morgenmiddag vóór theetijd. Ik zal er voor zorgen dat ze 54. Er wordt een hengel gemaakt. 1. „Hoeveel meter snoer hebt U nodig, mijnheer. Hier, neem maar. 2. Doe jt) het aas, PeUe! Ik zou wel graag wat te eten hebben, Ik heb honger na zo'n opwindende dag." De Siameesche tweelingen, „De Standaard" en het Chr. Soc. Dagblad als concurrenten. EEN CIRCULAIRE WAAJR DE STANDAARD-DIRECTIE NIETS VAN WIST. Zooals men weet, heeft het anti-rev. dag blad er een lid van de hoofdredactie, den heer M. Blokzijl, voordien correspondent van andere bladen te Berlijn, bijgekregen. Geheel vrijwillig is deze benoeming niet ge schied, de heer Blokzijl is zelf niet anti-re- volutionnair en velen der lezers van de Standaard werden hun lijfblad ontrouw. Het Christelijk Sociaal Dagblad (zelfde uit geversmaatschappij als De Standaard) heeft getracht door middel van circulaires abon- né's te winnen voor dit blad, omdat, zooals werd gezegd, „de velden wit waren om te oogsten." Het socialistische dagblad „Het Volk" heeft een onderhoud met den heer Blokzijl gehad en deze verklaarde als volgt: „De directie van „De Standaard" betreurt in hooge mate het rondzenden van de cir culaire, waarin naar aanleiding van de re dactiewijzigingen bij dit blad werd opgewekt abonné's te winnen voor het Christelijk So ciaal Dagblad." „De feiten zijn deze", zoo ging de heer Blokzijl voort, „dat men er in dit bedrijf niets van afwist, dat een dergelijke circulai re werd rondgestuurd. Van den inhoud na men wij eerst kennis door de publicatie in de bladen van „De Arbeiderspers". Hoe dat mogelijk is? Deze circulaire schijnt te zijn uitgegaan van de propaganda-afdee- ling van het Christelijk Vakverbond. Dit dagblad wordt gedrukt als kopblad van „De Standaard" en heeft dus hoofdzakelijk de zelfde inhoud, doch het heeft een eigen po litieke leiding, die te Utrecht zetelt. Deze eigen hoofdredactie schrijft politieke hoofd artikelen, die dan hier gezet worden en in de editie „Christelijk Sociaal Dagblad" ver schijnen, doch niet in „De Standaard". Dit is inderdaad een eigenaardige figuur in de krantenwereld, waarbij een zelfstandig dagblad zijn zelfstan digheid alleen ontleent aan enkele hoofdartikelen van binnenlandsch- politieken aard. Want ook commer cieel zijn beide bladen uitgaven van hetzelfde bedrijf." direct na de lunch gaat rusten en daarna zal ik probeeren haar mee te krijgen voor een autorit. En waar zal ik haar dan ontmoeten? vroeg Weston. Op den grooten weg naar Londen. Ik zal stoppen bij de mrlpaal boven op den heuvel. Ik ga dan zoogenaamd mijn achterlicht nazien dan kom jij opdagen en speelt den galan ten ridder. En dan ja, dat is jouw zaak. Je kunt met haar in de auto stappen en er vandoor gaan, als je wilt. Ik wandel dan wel naar huis en vertel daar h»t een of ander sprookje. Alleen zou ik graag villen dat je me de auto bij gelegenheid eens terugstuurt. Ik zal zorgen dat ik er ben, zei Weston. Maar ik zal je heu9ch niet van j« auto be roven; ik zal wel een beter plan bedenken. En wat Diana betreft je weet dat je me kunt vertrouwen! Ik beloof je dat ik heel goed op haar zal passen! Weer stak Marjorie hem haar hand toe en hij drukte die krachtig. Het is beter, dat ik nu terugga, zei ze. Ze mochten me anders eens missen. Weston stapte uit de auto en opende het portier voor haar. Hoewel ik eigenlijk heele- maal niet van zulke geheimzinnigheden hou. zei ze nog, moet ik toegeven, dat ik er ook niets beters op weet. Als Diana zichzelf niet kan helpen, moeten wij dat doen. In ieder geval ik wensc je geluk! Dat is iets, waarin ik al sinds lang niet meer geloof, zei hfj en Marjorie verwonderde zich over het ontbreken van eenige ironie in zjjn stem. Goedennacht en dank je wel! Ze trok haar cape dicht om zich heen en liep op een drafje de straat over terug naar het verlichte gebcuw. De tonen van de jazz klonken haar al van verre in de ooren en voor de eerste maal in haar leven haatte ze die muziek. Wat voor een recht hadden al Ook over zijn eigen positie wilde de heer Blokzijl eenige mededeelingen doen. Wij hadden in ons commentaar gesproken over het commissariaat van den heer Blokzijl. Dit is echter niet naar de letter juist. De heer Blokzijl is aangesteld door de directie van „De Standaard" en zijn functie is het best te omschrijven als lid van de hoofdre dactie, belast met het verbeteren van de be trekkingen van dit dagblad met de Duitsche overheid. Zakelijke invloed of invloed op de principieele instelling van het dagblad heeft de heer Blokzijl niet. „De Standaard" en het „Christelijk Dag blad" vormen dus een paar journalistieke Siameesche tweelingen. Een weinig benij denswaardige positie onder deze omstandig heden. VOORZICHTIG MET DE BLEEK POEDER. In de dagbladen van Januari van dit jaar werden de resultaten beschreven van een door den rijksvezeldienst ingesteld onder zoek naar de mogelijkheid, in de huishou ding te wasschen zonder zeep. Daarbij werd gewezen op de gevaren van bleeken met bleekpoeder. namelijk dat onopgelost geble ven korreltjes bleekpoeder (chloorkalk) in het waschgoed gaatjes bijten. Van de zijde der bleekpoederfabrikanten verzocht m,en ons er de aandacht op te vestigen, dat dit gevaar op gemakkelijke wijze kan worden voorkomen. Wanneer men het bleekpoeder vóór het gebruik oplost in een kleine hoeveelheid water, en deze voldoenden tijd laat staan, zinken alle on opgelost gebleven bestanddeelen naar den bodem en vormt zich boven het neerslag een heldere, geconcentreerde oplossing van chloorkalk. Door voorzichtig af te schenken, zoodat het bezinksel achterblijft, krijgt men een vloeistof, waarmee het waschgoed zon der gevaar voor gaatjes kan worden ge bleekt. Men moet daarbij rekening houden met de omstandigheid, dat het neerslag niet snel bezinkt. Minstens enkele uren voor het gebruik moet daarom de oplossing worden gemaakt; bij voorkeur op den avond voor het wasschen. Heeft men verzuimd de op lossing tijdig te maken, dan kan het gevaar voor het ontstaan van gaatjes aanzienlijk worden verminderd door het bleekpoeder in een dicht geweven lapje te binden en dit zakje door het water heen en weer te be wegen. dus op dezelfde wijze als waarop men blauwselwater maakt. De eerstgenoem de methode is echter beier. Men vindt haar dan ook veelal in de gebruiksaanwijzing op de pakjes vermeld. die menschen vroolijk te zijn en te dansen, t'rwijl Diana zoo diep ellendig was! Ze wierp haar cape af, trok hier en daar wat recht aan haar japon en ging de zaal weer binnen met een air van nonchalance, zc„als zij dat kon. Snel keek ze rond neen, niemand scheen haar gemist te hebben. Ze ontdekte Diana met haar partner in den duis teren hoek, waar hjj direct bij het begin van den avond beslag gelegd had op een tafeltje. Zr zag hoe het meisje, steeds met dien vreem den blik in haar oogen, op een teeken van haar partner o.vst nd en zich met hem bij de dansepde paren voegde. Ze zweefde aar voorbij, maar Diana zag haar niet. Fortescue echter glimlachte tegen haar, doch ze beantwoordde dien glimlach niet. Ze keek hem aan met een harden, drei genden blik. -OCFDSTUK XXXII. Een paar weken eerder zou Diana bij Enid's komst op Carvis Hall hevi<r geschrokken zijn. Nu echter aar verloving een voldongen feit was, kon haar dit niets meer schelen. Op haar aanvankelijken heftigen tegenstand was eer doffe ~nver°chilligheid gevolgd. Ze be moeide zich nergens mee, liet alles maar over zich heen gaan. Alleen wanneer For tescue haar waarschuwend aankeek, veerde ze even op; hem gehoorzaamde ze op zijn ge ringste wenk. Kijk-Kijk! zei Sir John Ironisch. De kleine feeks is alreeds getemd. Nu, wat heb ik je gezegd? Zooiets Is aan mijn zcon wel toevertrouwd! Lady Carvis zuchtte en raf geen antwoord. Dezen avond zou het engagement publiek gemaakt worden en Fortescue had al mede gedeeld, dat hij wenschte dat het huwelijk Met betrekking tot de te gebriuken hoe veelheden bleekpoeder kan nog worden ver meld, dat een pakje met 65 gram bleekpoe der voldoende is voor het Diaken van pl.m. 4 ^mmers bleekvloeistof. De Veenendaalsche politie heeft het. in het afgeloopen weekeinde zeer druk gehad. Al lereerst zijn Zaterdag drie leden van den opbouwdienst aangehouden wegens diefstal van dienstondergoed, schoenen en een schrijfmachine. Zondag werden wederom twee opbouwers gearresteerd, wegens dief stal van een aantal zakken meel. Bij hun verhoor kreeg men nieuwe aan wijzingen, waardoor kon worden overgegaan tot de arrestatie van twee andere personen uit den opbouwdienst, die dekens hadden gestolen. Verder konden twee daders van een diefstal bij een Veenendaalschen winke lier, bij wien de vorige week uit een toon banklade geld was weggehaald, worden op gespoord. Al deze personen zijn ter beschik king van den officier van justitie gesteld en in het huis van bewaring opgesloten. WOENSDAG 26 FEBRUARI. Hilversum I, 4.15 m. Nederlandsch Programma. VARA. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 VARA-orkest. 11.05 Declamatie. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.30 Viool en piano. 12.00 VARA-orkest. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 De Ramblers. 1.30 Esmeralda en solisten. 2.00 Naai- en knipcursus. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.'0 Voor de /rouwen. 3.00 Instrumentaal- en vocaal programma. 4.00 Orgelspel. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Technische causerie. in alle stilte voltrokken zou worden in Lon den en dat het binnen de maand zou plaats hebben. Hij zei, dat hij l.et Engelsche kli maat, vooral in dezen tijd vai het jaar, niet kon verdragen en dat hij van plan was zjjn jonge bruid met te nemen naar het Zuiden, waarschijnlijk naar Egypte. De volgende week zou Diana met Blanche mee naar Londen gaan; B'.anohe zou haar helpen bij het koopen van haar uitzet. Sir John en Lady Carvis zouden dan een dag of veertien later komen, om het huwelijk bij te wonen. Alles was dus al 1 eurig geregeld en toch voelde Lady Carvis zich beklemd. Wel iswaar had ze zelf deze verbintenis voor haar jongste dochter gewenscht, maar ze had zich alles zoo heel anders voorgesteld, hai zoo graag gewild dat Diana stralend ge lukkig zou zijn, maar inplaats daarvan was ze stil en edwee en leek in niets meer op de vroegere wldebras. Kon ze maar het ver trouwen van haar dochter winnen, maar het kind was zóó gesloten, telkens als ze een poging tot toenadering deed, dat ze het maar opgaf. Ze was blij dat Marjorie zich met de zorg voor haar jongere zuster had belast. Zoo ook weer dezen middag, toen het jonge paar laat aan den lunch verscheen, Diana met een vermoeid, bleek gezichtje. Ze hadden vanaf elf uur paard gereden en waren nu pas terug. Jij gaat vanmiddag een poosje naar bed, lieve kind, zei Marjorie. Anders ben je vanavond niet behoorlijk uitgerust. We hebben niet hard gereden, weerde Diana af. Sir John gromde: „Kan ze niet op zichzelf passen Ik pas op haar, zei nu Fortescue, als steeds minzaam glimlachend. En ik ben 6.00 Esmeralda en solisten, 6.42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek- 7.00 Prabantsch praatje ANP. 7.15 Volkszang. 7.30 (Berichten (Engelsch), 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch), 8.45 Utrechtsch Stedelijk orkest ea solist. 9.30 Vroolijke voordracht. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.35 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP. Sluiting. Hilversum H, 301.5 m. NCRV. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gewijde muziek (opn.). 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Marcando-ensemble en gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 NCRV-Harmonie-orkest (opn.). 11.15 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek. 2.00 Gramofonmuziek. 2.30 Solistenconcert. 3.30 Bijbellezing. 4.00 Christelijk kinderkoor „Zangvogeltjes", met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 VPRO: Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten. ANP. 5.30 Viool, piano en gramofoonmuziek. 6.00 Berichten. 6.05 Orgelconcert. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag ANP. Sluiting. het met je eens Marjorie een beetje rust zal Diana goed doen." Dus gingen de beide zusters, zoodra de lunch was afgeloopen, naar boven naar Diana's slaapkamer. Daar aangekomen ging het jongste zusje op de vensterbank zitten, terwijl Marjorie het dek van het bed opsloeg. „Ziezoo," zei ze. ,Trek jij nu gauw je peig noir aan; onderwijl maak ik een warme kruik voor je!" Maar Diana bleef waar ze was; ze draaide aan de fonkelende diamanten ring, die ze van Fortescue gekregen had en keek er naar met een pijnlijke trek op haar gezichtje. „Marjorie", zei ze plotseling, „is het nu wel noodig dat ik naar bed ga? Ik kan toch niet slapen, dat weet ik zeker." „Wat wil je dan doen, kuiken?" vroeg Mar jorie. „Oh, ik weet het niet met de auto gaan rijden, een heel eind weg," zei Diana. „Toe, Marjie, ik ben heus niet moe, alleen een beetje stijf van het rijden. Kunnen we hetn iét doen? Vanmorgen heb ik mijn plicht gedaan, en dat zal ik vanavond weer doen, dat beloof ik je." „Maar het is zulk ellendig weer," zei Mar- jorie weifelend. „Je zult zien dat we sneeuw krijgen." „Wat doet dat er toe?" vroeg Diana, haar arm vleiend om haar zusters hals leggend. „Je zag er aan de lunch doodmoe uit," protesteerde Marjorie nog. „Ik ben niet werkelijk moe, heus niet! En na dien autotocht zal ik weer zoo frisch zijn als een hoentje, dat zul je zien! Kom laten we gaan ver weg - en voor dezen eenen mid dag eens alles vergeten!" Marjorie keek haar scherp aan, toen haalde ze haar schouders op. bezwijkend voor den smeekenden blik in Diana's oogen. „Goed," zei ze, „we zullen gaan. Als we maar ongezien weg kunnen komen!' „We gaan langs de. achtertrap," opperde Diana. „Fortescue zit bij zijn vader in de kamer te praten, voor hem zijn we dus veilig. Kom, wees een schat en ga gauw je jas aan trekken. Ik ben direct klaar." Marjorie ging de kamer uit om haar man tel te halen, verbaasd over Diana's plotselinge energie. In ieder geval zou het haar plan ver gemakkelijken en misschien zou het kind er werkelijk van opknappen. Deze verandering in Diana was anders wel geheel onverwachts, maar Marjorie had er zoo'n vermoeden van dat dit het gevolg was van haar groote wan hoop. „Arm kind!" dacht ze. „Je bent nog zoo jong en Je hebt nu al zooveel misère." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7