Toelichting Dc financieele moeilijkheden bij den wederopbouw De wederopbouw van VAARTUIGEN De materiaalvoorziening voor den wederopbouw Edel viertal achter slot Aanvallen op Dzjaraboeb afqes'aqen financieele moeilijkheden bij den wederopbouw Successen der du^kbooten Turkije blijft zijn bondgenooten trouw De wederópboaw van boerderijen Dc Geer was reeds 3 maanden in Lissabon SCHULD OP ZIJN MEISJE GESCHOVEN Italiaansch weermachtbericht op de Inbraak in pelterijen- magazijn te Utrecht Betere arbeidspositie voor musici Duitsch weermachtbericht De besprekingen fe Batavia Door dc duisternis te water geraakt V oedselcommissaris Utrecht weer vrij Boter met een luchtje Engelsche predikant over de macht van het geld DE IN HET SUEZKANAAL GEZONKEN SCHEPEN Naar wij vernemen, rijn de secre taris-generaal v. financiën en de al gemeen gemachtigde voor den we deropbouw tot overeenstemming ge komen, inzake een regeling, welke het mogelijk maakt aan degenen, die op grond van de hypotheekre geling 1940 en ook met een bouw pre mie van 10 procent niet in die mate geholpen rijn. dat herbouw van hun verwoeste panden redelijkerwijze kan worden gevergd, op een bijzon dere wijze worden geholpen. Voor hen namelijk, die een zoo geringe financieele draagkracht hebben, dat zij niet in staat rijn zonder steun tot herbouw over te gaan, is de mogelijkheid thans geopend dezen steun van rijkswege te krijgen, ten deele in den vorm van een bijdrage fonds perdu. Deze bijdrage zal geval voor geval vastge- •teld worden, al naar gelang de maat schappelijke en financieele positie van den getroffene dit noodig maakt. Is de mogelijkheid van financiering van den herbouw op andere wijze, bijvoorbeeld door rentedragende of rentelooze voorschot ten aanwezig, dan zal uiteraard dit systeem toegepast worden. Is deze wijze van finan ciering echter niet mogelijk, dan kan door een bijdrage fonds perdu de stijging der bouwkosten opgevangen worden, zoodat deze geen rem meer behoeven te zijn om tot een daadwerkelijken herbouw te komen. Deze regeling geldt echter niet in vollen omvang voor Rotterdam en Middelburg. In deze beide gemeenten zal de bovenbedoelde regeling slechts toepassing kunnen vinden in die gevallen, waarin de omstandigheden gelijk zijn aan die in de kleinere plaatsen. De bovenomschreven mogelijkheid tot ver leening van extra- steun treedt eerst in wer king. indien andere oplossingen ondoenlijk zijn gebleken. In alle gevallen, waarin de al gemeen gemachtigde een redelijk voorstel doet dat niet boven de inkomsten- en vermo genspositie van den betrokkene ligt, blijft de plicht tot herbouw bestaan. Zooals reeds eerder is medegedeeld, zijn tengevolge van den oorlog 527 boerderijen in ons land verwoest, welke door het bureau wederopbouw boerderijen, dat in Amersfoort gevestigd is, worden herbouwd. Een indruk van de vordering van deze herbouw wordt gegeven door een vergelij king van het aantal boerderijen, dat op 31 December en op 31 Januari ln uitvoering was of aanbesteed was. Dit aantal bedroeg op 31 December 160 en op 31 Januari 217. De eerste herbouwde boerderij in Hoogland ls in den loop van Januari gereed gekomen en door den boer betrokken. Op 1 Februari waren bij de afdeeling vaartuigen in totaal 1666 schadegevallen geregistreerd. Hiervan waren 692 vaartuigen gezonken. Op genoemden datum waren 775 geheel hersteld en 193 als onherstelbaar opgegeven. Om een indruk te krijgen van het tempo, waarin de schepen bedrijfsvaardig zijn ge maakt. dienen de volgende cijfers: Op 1 November waren 370 schepen her steld, 1 December 478, 1 Januari 502 en 1 Februari 775. Thans zijn nog 67 vaartuigen gezonken. Ondor dit aantal zijn een vijftigtal vls- schersvaartuigen, welke op het IJsselmeer en elders gezonken zijn en niet meer voor lichting of herstel in aanmerking komen. Het aantal schepen, dat nog gelicht en voor het vervoer of bedrijf geschikt gemaakt zal worden, bedraagt dus nog ca. 17. Men kan veilig aannemen, dat over een maand deze werkzaamheden achter den rug zullen zijn. behoudens dan een enkel uitzonderingsge val. Centrale bureaux voor den in koop. Naar wij vernemen, heeft een gunstige wijziging in de materiaalpositie het moge lijk gemaakt dat belangrijke hoeveelhedi-n materialen speciaal voor den wederopbouw beschikbaar zijn en zullen worden gesteld. Er worden nu Centrale Aankoopbureaux voor bouwmaterialen opgericht, waar de ze kerheid wordt verkregen, dat de mateialen voor wederopbouwdoeleinden gereserveerd worden en zoo efficiënt mogelijk worden ge distribueerd. Het ligt in de bedoeling deze Centrale Aankoopbureaux in te richten voor Rotterdam (onder leiding van den ..Diwero") voor de Grebbestreek, voor Brabant, voor Zeeland en voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor het Grebbegebied is men inmiddels reeds overgegaan tot de stichting van de ..Mavog" (materiaalvoorziening Grebbe), welke in Amersfoort gevestigd is. Deze bureaux zullen ressorteeren onder het nieuw benoemde hoofd van de afdeeling materialen van den dienst van den alge meen gemachtigde voor den wederopbouw den hr. M. A. Schenk die als chef van de in koopafdeeling van de Bataafsche petroleum maatschappij zijn sporen verdiend heeft op het gebied van contact met handel en in dustrie. Via Berlijn naar Kederland ge reisd. Naar wij nader vernemen heeft Jhr. de Geer niet tien dagen, zooals gemeld was, doch ongeveer drie maanden te Lissabon vertoefd, alvorens hij naar Nederland terug keerde. Hij heeft zich pas vrij laat in ver binding gesteld met Duitsche instanties, die hem geen moeilijkheden in den weg hebben gelegd. Aangezien de spoorwegverbinding over Frankrijk zoo moeilijk was, is de heer de Geer op 4 Februari met een vliegtuig naar Barcelona gereisd, vanwaar hij den volgenden dag naar Berlijn is doorgevlogen Op 6 Februari is hij toen met den trein van Berlijn naar Nederland gereisd. Maar toch twee jaar in de cel. In den nacht van 22 op 23 Maart van het vorige jaar werd te Monster ten huize van de alleenwonende bejaarde weduwe van der N. ingebroken. Toen de vrouw een inbreker trachtte te verjagen, greep deze haar beet, duwde haar een prop in den mond en dwong haar tot aanwijzing van de plaats, waar zij haar geld had geborgen. Op die wijze gelukte het den inbreker een bedrag van f 90.te rooven, doch reeds enkele dagen daarna viel hij in handen van de politie. Het was de iö-jarige koopman J. H. uit Den Haag en hij werd door de Haagsche rechtbank tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Bewerende, dat een meisje met wie hij omgang had, hem tot de inbraak had aan gespoord en dat hij niet ten volle zijn daad had beseft, kwam de veroordeelde in hooger beroep bij het Haagsche Gerechtshof. Thans heeft het gerechtshof overeenkom stig den eisch van den procureur-generaal het vonnis bevestigd. Goede vangst van de Amster- damsche politie. Gisternacht om half drie ontmoetten sur- veilleerende agenten van het bureau Ade- laarsweg op dpn Floraweg te Amsterdam twee mannen. Aangezien zij zich op dit uur niet in de open lucht mochten bevinden werden zij meegenomen naar het politiebu reau. Toen hier de zakken van de heeren werden nagekeken, kwamen vijf broodkaar ten te voorschijn, waarvan de namen niet dezelfde vyaren als die van de aangehoude nen. Op dé vraag van de politie, hoe zij aan deze kaarten kwamen, gaven zij ten ant woord bij een vriend op bezoek te zijn ge weest en daar deze kaarten te hebben ge kregen. Een rechercheur trok daarop naar de wo ning van den vriend en rook daar een lucht van brandend papier. Hij verschafte zich toegang tot deze woning en trof daar twee mannen aan. die bezig waren een boekhou ding te verbranden. Deze behoorde aan een manufacturenzaak aan den overkant van het IJ, waar onlangs 46 japonnen bij in braak waren gestolen. De rechercheur slaag de erin nog een gedeelte van de boekhou ding te redden. De twee mannen werden overgebracht naar het politiebureau waar al spoedig aan het licht kwam. dat het viertal, dat men nu '•ompleet had. debet moest zijn aan een se- 'rie kleinere inbraken, in Amsterdam Noord Hoofdinspecteur Smits zoekt nu uit hoe die complot in elkaar heeft gezeten. Het 262ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front bedrijvigheid van patrouilles en artillerie aan weerszijden. Onze Juchtmachtafdeelingen hebben militai re installaties, wegen, bruggen en achter- waartsche verbindingen van den vijand met succes gebombardeerd. In gevechten met vijandelijke jagers hebben onze iachtvlieg tuigen vijf Glosters neergeschoten. Drie on zer bommenwerpers zijn niet teruggekeerd. In Noord-Afrika zijn hevige vijandelijke aanvallen op Dzjaraboeb opnieuw gestrand op den hardnekkigen tegenstand onzer held haftige troepen. Onze vliegtuigen hebben met goed gevolg vijandelijke troepen en strijd middelen in de zone van Koefra gebombar deerd. Afdeelingen van het Duitsche vliegercorps hebben eenige vijandelijke bases in Libvë aangevallen. Verscheidene zware auto's van den vijand geraakten in brand, een vliegtuig werd op den grond vernield. Een vijande lijke vlootbasis is op doeltreffende wijze ge bombardeerd. Een andere afdeeling Duitsche vliegtuigen heeft in het Oosten der Middellandsche Zee een opstoomend vijandelijk vlooteskader aangevallen en een groote eenheid, waarvan het type niet kon worden waargenomen zeer prnstig getroffen Dit schip is waar schijnlijk tot zinken gebracht. In de Ae- geische Zee hebben onze vliegtuigen met suc ces vijandelijke militaire installaties op het eiland Mvtylini gebombardeerd. In Oost-Afrika hebben twee onzer compag nieën ten westen van Zilmani in den Soedan een aanval gedaan op numeriek sterke re vijandelifke afdeelingen. die zich na hard nekkigen tegenstand moesten terugtrekken met zware verliezen aan menschen en mate riaal. Aan den benedenloop van de Joeba duurden de gevechten voort. Onze vliegtui- Nu. zooals elders in dit nummer vermeld, de mogelijkheid geopend is om die gevallen waarin de wederopbouw van door oorlogs schade vernielde panden afstuit op financi eele moeilijkheden, met speciale voorzienin gen op te lossen, heeft men ons van de zij de van het regeeringscomniissariaat voor den wederopbouw de volgende toelichtende beschouwing verstrekt: Overal in ons land blijken moeilijkheden Ie zijn in verband met de enorm gestegen bouwkosten. De rijksbijdrage in de mate- rieele oorlogsschaden vindt zooals be kend haar basis in de getaxeerde verkoop waarde op 9 Mei 1940. Maar indien een too- venaar onmiddellijk na den oorlog in 3 dagen ons geheele land had kunnen herbou wen. dan zouden velen waarschijnlijk met de schaderegeling toch moeilijkheden gehad hebben, omdat naar thans blijkt toen reeds een vrij groote afstand tusschen bouw kosten en verkoopwaarde bestond voor zeer vele nanden Hoeveel te grooter zijn die moeilijkheden Ihans. nu de prijsstijging zich in een snel tempo voortgezet en tengevolge daarvan de verhouding van schadebedrag tot herbouwkosten nog veel ongunstiger ge worden is. Nu moet men de dingen goed onderschei den. De 'grondslagen van de schaderegeling worden nog steeds algemeen juist geacht. Tegen de vaststelling op basis van 9 Mei is veel verzet gerezen en niemand zal bewe ren. dat de thans gevolgde methode in alle opzichten ideaal is. Er zijn zeel" velen in Ne derland, die het rechtvaardiger en socialer zouden achten, wanneer de belanghebben den, die huizen hebben verloren op een be paalden stand en in een bepaalde omgpving. soortgelijke huizen terugkregen op een der-» gelijken stand en in een dergelijke omge ving. onverschillig of de kosten daarvan hooger of lager zijn dan de verkoopwaarde op 9 Mei 1940. Deze gedachtengang vergoeding van de Zaterdagmorgen kwam het personeel van het pelterijen- en bontmagazijn van de fir ma van Hattum aan de Nobelstraat te Utrecht bij den aanvang van zijn dagtaak tot de ontdekking dat in den voorgaanden nacht dieven hun slag hadden geslagen. Een groote hoeveelheid bont wordt ver mist. o.a. eenige persianer- en andere bont mantels verschillende zilver- en blauwvos sen. kalfsmoffen, bonthoeden en hontshawlls, ter gezamenlijke waarde van ongeveer 3700 gulden. Men vermoedt, dat de dieven in de Ambachtsstraat over de schutting van het in aanbouw zijnde perceel zijn geklommen en vandaar de deur hebben geforceerd, wel ke slechts met een hangslot was afgesloten. Het forceeren van dit slot leverde niet veel moeite op en op vrij gemakkelijke wijze hebben de dieven hun slag kunnen slaan. Van de daders ontbreekt elk spoor. Succes voor het y.V.V. De eerste schrede op het pad. dat voert naar verbetering van de sociale positie der musici, is gedaan. Er is te Amsterdam in negentien zaken door de directifes besloten aan de musici een vrijen betaalden dag per week te geven. Behalve in bioscopen was er geen wette lijke regeling betreffende rustdagen voor musici. gen hebben vijandelijke installaties en troe pen in de Joehazone gebombardeerd. Onze •iagers hebben een vliegtuig van het type Hurricane neergeschoten. ONBETEEKENENDE SCHADE DOOR BRITSCHE VLIEGERS IN BEZET GEBIED. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: ..Een duikboot onder bevel van kapitein luitenant Moehle heeft vier vijandelijke ge wapende koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 33.100 ton tot zin ken gebracht. In totaal heeft kapitein luite nant Moehle thans 19 vijandelijke koopvaar dijschepen met een inhoud van 111943 ton tot zinken gebracht. Een andere duikboot meldt het tot 'zinken brengen van twee ge wapende koopvaardijschepen met een eeza- •nen'iiken inhoud van 7000 ton. Tn de Middellandsche Zee hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen ten Noorden van Derna een vijandelijk koopvaardijschip van 10.000 ton in den grond geboord. Ten Zui den van Ierland is een groot koopvaardij schip zwaar beschadigd. Het bleef met slaezii liggen. Bij een aanval van sterke afdeelingen iachtvlieeers op de Britsrhe Zuidkust ver meed de vijand den strijd. Tn den afgeloo- f>en nacht hebben afdeelingen gevechtsvlie gers opnieuw voor den oorlog belangrijke doelen te Huil met goed gevolgd aangeval len en een vüeetuigenfabriek in Znid-Enee- 'and alsmede docks <»n wapenfabrieken te T nnden gebombardeerd. Overdag noch de» nachts zijn vijandelijke vlietgulgen hoven Duitsch gebied versche nen. Tn het hezette gebied, waar onheteeke- nende schade werd aangericht, is een klein getal personen gedood of gewond door nach telijke aanvallen van enkele vijandelijke vliegtuigen." reconstructiewaarde a c h ij n t inderdaad logisch en rechtvaardig te zijn, maar men zal ook hier door den schijn heen moeten zien. Om te beginnen is er tengevolge van den oorlog in ons land veel meer schade geleden dan de vernieling van onroerende en roe rende goederen. Voor deze schade, waarvan de omvang niet te overzien is, wordt geen regeling getroffen en geen enkele vergoe ding gegeven. Dat er voor de vernieling van huizen en eigendommen een aanzienlijke rijksbijdrage wordt gegeven vindt dan ook voor een niet gering deel zijn oorsprong in de overweging, dat deze schade psvcholo- gisch zoo sterk tot het volk in zijn geheel spreekt, zoo ..schreeuwend" is, dat een ieder het als een moreelen plicht voelt om een bijdrage in deze schade door de gemeen schap te laten betalen. De billijkheid tegen over de andere gedupeerden verbiedt ech ter verder te gaan dan een „bijdrage" in deze schade. Consequente toepassing van het beginsel der reconstructiewaarde is ook om andere reden bezwaarlijk aanvaardbaar. Het zou tot groote onbillijkheden leiden. Incourante gebouwen immers hebben een geringen ver koopprijs. doch zullen zeer vaak hooge re- construtiekosten hebben. Moet men n een voudig de som uitbetalen, weljse den eige naar in staat stelt een dergelijk incourant gebouw te herbouwen, terwijl aan dit ge bouw wellicht in het geheel geen behoefte bestaat en het zeis niet meer in het stads beeld past? Nu zal men opmerken, dat het incourante karakter van het gebouw in aanmerking ge nomen kan worden en tot uitdrukking wor den gebracht door een zekere afschrijving toe te passen. Dan laat men echter het sy steem van vergoeding van de reconstructie waarde los en komt men automatisch te recht bij het andere systeem, vergoeding van de waarde op een bepaalden datum en als meest logische is dan de datum van 9 Mei 1940 gekozen. Indien men het eé echter over eens is, dat de gevolgde methode wel is waar niet zonder feilen, doch in de gegeven omstandigheden wel de best denkbare is, dan vloeit onmiddellijk de erkenning hieruit voort, dat de omstandigheden zich zóó ontwikkeld hebben, dat, hoewel de schadevergoe ding uit een gemeenschapsoogpunt Domei verneemt uit Batavia, dat een serie besprekingen wordt gevoerd tusschen den heer van Hoogstraten, hoofd van het econo mische departement te Batavia, en den Ja- panschen consul-generaal, den heer Isjiza- wa. Men meent, dat de beide heeren in de afgeloopen week zes besprekingen hebben gehad en ten aanzien van de algemeene punten op bevredigende wijze tot overeen stemming zijn gekomen. Uit dezelfde krin gen wordt vernomen, dat de conferenties wer den gekenmerkt door een openhartige ge- dachtenwisseling. - De Haagsche politie heeft druk werk. Zaterdagavond om 9.30 uur is de 34-jari- ge chauffeur M. C. uit de Tasmanstraat te Den Haag door de duisternis misleid in het water langs den Noordwal geloopen. Hij werd door een politieagent door handrei king gered. Denzelfden avond geraakte om 11.30 uur een 31 bewonv van de Hooftskade, die on der invloed van sterken drank verkeerde in het water van de Dunne Bierkade. Passee- rende politiagenten haalden den drenke ling uit het water en pasten, daar hij inmid dels bewusteloos was geraakt, met succes kunstmatige ademhaling toe. De man is door de motorbrigade naar zijn woning ver voerd. Zondagavond om 10.30 uur is op de Koningin F.mmakade het bejaarde echtpaar \an~ en ^un 26-jarige zoon. wonende in de Edisonstraat. te water geraakt. Ook deze konden allen door handreiking worden ge red. De geneeskundige dienst vervoerde hen naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar de vrouw is opgenomen, terwijl de beide mannen naar huis konden gaan. Thans de waarnemende voedsel- commissaris achter slot en qren- deL Naar wij vernemen, is in de zaak van de onregelmatigheden bij het bureau voor de voedselvoorziening in de provincie Utrecht in zooverre een wending gekomen, dat de aanvankelijk gearresteerde voedselcommis- sans A. J. G. op vrije voeten is gesteld, het geen echter niet wil zeggen, dat deze voed- selcommissaris geheel vrij uit gaat. In deze zaak is thans gearresteerd de waarnemende voedselcommissaris, de heer T. ln den loop van de vorige week zijn voorts in verband hiermede nog enkele aan houdingen verricht. Politie arresteert heler van qe- stolen boter. Zaterdagavond omstreeks elf uur is in een perceel aan de derde Looiersdwarsstraat te Amsterdam ingebroken. De inbrekers be machtigden 27 vaatjes boter van 10 kg. Ver der een aantal doozen met pakjes boter. De buit werd met bakfietsen weggebracht. De politie kreeg echter lucht van het geval en hield nog denzelfden nacht een man aan tn zijn woning aan de Jacob van Lennep kade. waar hij. op verzoek van de daders dc boter bewaarde. De boter werd aan den eigenaar teruggegeven. te verdedigen moge zijn, *tj geen waarborg biedt voor een onmiddel- lijken herbouw. Om dezen herbouw, welke economisch en sociaal zeer noodzakelijk ia, mogelijk 4« maken, zijn zekere aanvullingen op de al gemeene regeling onvermijdelijk gebleken, Geen algeheele verhooging van de normen van de schaderegeling dus, doch een rege ling, welke geval voor geval beziet en aan vullend optreedt om op deze wijze tot her bouw te komen in die gevallen, waarin dit voor het welzijn en de welvaart van ona land en volk noodzakelijk ia. Er zijn reeds enkele dergelijke aanvullin gen. welke door den algemeen gemachtigde \oor den wederopbouw gehanteerd kunnen worden. De hypotheekregeling 1940 biedt zekere mogelijkheden en ook de bouwpre- mie van 10% gaat ln die richting. F.en oplossing van de zich voordoende moeilijkheden is gevonden, nu de secretarie- generaal van het departement van financiën en de algemeen gemachtigde voor den we deropbouw tot overeenstemming zijn geko men over een regeling, waarbij extra fi nancieele hulp kan worden verleend naar den aard van elk bijzonder geval, zelfs door verstrekking van gelden fonds perdu. Hierdoor is het mogelijk in elk geval ten volle de billijkheid te betrachten. Het spreekt vanzelf, dat deze regeling tot verheugenis stemt. De beheerder van de schatkist heeft in deze tijden werkelijk geen lichte taak en de financiering van den we deropbouw is slechts één van de problemen, waarvoor hij komt te staan. Voor de beste ding van rijksgelden is de oude spreuk, welke den gevel van het stadhuis van Dr, Ringers geboortestad siert, nog altijd van kracht: „Indien het gemeen u roept, be zorgt het als uw eigen". Met deze woorden voor oogen zal dr. Ringers dit geld dan ook gebruiken. De basis voor een onmiddellijken herbouw is thans overal aanwezig en de algemeen ge machtigde is nu in de gelegenheid om alle arbeiders en al het materiaal te mobiliseo- ren voor het groote nationale doel. De ba- teekenis hiervan kan men moeilijk over schatten. Dr. Ringers zal met deze regeling ge wapend niet rusten, voordat het laatste stuk materiaal dat in ons land aanwezig ia, verwerkt is en voordat de laatste man aan het werk is. Een personderhoud met Sarad- Joqloe. Het Turksche telegraafagentschap var- spreidt een onderhoud dat de Turksche mi nister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe het officieuze blad „Oeloes" heeft toegestaan Saradjogloe zeide in dat onderhoud, dat in de Turksche politiek geen enkele wijziging is gekomen. Turkije blijft trouw aan zijn bondgenootschappen. Het wenscht goede be trekkingen met alle mogendheden en vooral met de buurstaten. Men kan echter geenszins onverschillig blijven tegenover zekere buiten landsche werkzaamheden binnen de Turk sche veiligheidszone. Turkije zal zich met de wapenen verzetten tegen iederen aanval op zijn territoriale onafhankelijkheid of on schendbaarheid. Het Turksch-Bulgaarsche accoord is een overeenkomst tusschen twea staten, die den vrede willen bewaren en el kander hartelijk de hand hebben toegestoken met de verklaring, dat zij nergens aanvals doelen hebben. Turkije zou overigens met dezelfde bereidwilligheid kennis nemen van iedere bedoeling die eenzelfde streven in houdt. Reverend W. Rowland Jones, een Engel» sche predikant, die buiten de kerk van En geland staat, en die meermalen artikelen publiceert in de Daily Herald, schrijft thans in het Labour-blad: In een tijdperk van overvloed hebben wfj toegelaten, dat onze internationale financiers het geld. dat geschapen is voor het gemak van de menschen en voor een eenvoudiger verdeeling van de producten van waarde, zoodanig hebben gebruikt, dat geheele vol ken hongersnood zijn gaan lijden en dat groote deelen van andere volken zich in een toestand van halven hongersnood en chro nische ondervoeding bevinden Levensmidde len werden vernietigd en oogsten beperkt uit winstbejag. Zelfs midden in dezen oorlog span» nen deze vertegenwoordigers van de geld machten, die geen vaderland kennen, hun netten. Wanneer de macht van het geld niet gebroken kan worden, is onze bescha ving tot ondergang gedoemd. Naar men thans onomstootelijk heeft kun nen vaststellen, luiden de namen der sche pen, die Duitsche vliegtuigen begin Fe bruari in het Suezkanaal tot zinken hebben gebracht „Ayos Theops" en „Anne". De -.Ayos Theops" had in Australië 4200 ton graan geladen, de „Anne" is een schip van o600 brt. MAATREGELEN TEGEN SOCIALISTEN Op last van de Zwitsersche justitie heeft de politie te Genève huiszoeking gedaan in t gebouw van de drukkerij der Nicole-so- cialisten en een hoeveelheid materiaal in beslag genomen. De redacteur Craisier van het blad „Travail" en de secretaris van Ni- cole werden gearresteerd. BRITSCHE BOMMEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldt: In het afgeloopen weekeinde hebben de Engelschen slechts aanvallen met afzonder lik ope ree rende vliegtuigen op Nederlandch 'i ondgebied gedaan. Een woonhuis is af gebrand door een brandbom. Voorts is er eenige glasschade.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8