„Vlucht" in kunst DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER ZATERDAG Standpunt nopens Indo°China bepaald BULGARIJE wenscht toegang tot de Egeïsche zee In Noord°Holland geen wedstrijden Verduisteren 7.19 uur BREGMAN Amsterdam weder volkomen rustig „Onwetend" 1 MAART 1941 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 69e JAAR G.No. 9170 Ministerraad te Vichy Vraagstukken van de tweede orde zegt Berlijn 13 varkens geslacht Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 25 uur Groote belangstelling voor schilderijen-veilingen HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mi). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Gisteren is te Vichy de ministerraad bij eengekomen. Na afloop daarvan is een com muniqué gepubliceerd. Daarin wordt eerst meegedeeld, dat alle staatssecretarissen aan de beraadslagingen deelgenomen hebben. De ministerraad, zoo vervolgt het communiqué, heeft het standpunt van de regeering no pens de onderhandelingen te Tokio over regeling van het conflict tusschen Frankrijk en Thailand bepaald. Darlan heeft daarop een uiteenzetting over de algemeene regeeringspolitiek gegeven. De ministerraad heeft zich voorts met het vraagstuk der beroepsorganisaties bezigge houden en besloten, dat de noodige wets teksten onverwijld opgesteld moeten worden. Ten slotte heeft de ministerraad de groote lijnen van het project voor de oudersdoms- verzekering goedgekeurd. Japan wordt wel wat ongeduldig over het lange uitblijven van het Fransche antwoord op het gedane bemiddelingsvoorstel. Naar de perschef van het Japansche ka binet, Isjii gisteren verklaarde, verwachtte Japan nog gisteren het antwoord van Vichy op het Japansche bemiddelingsvoorstel in het conflict tusschen Indochina en Thailand Isjii weigerde de vraag te beantwoorden, wat Japan zal doen, in geval het antwoord uitblijft. Hij zeide echter, dat Japan geen ultimatum heeft gesteld en ook geen oor logsschepen naar Indo-china heeft gezon den. Het Japansche blad de „AsaJhi Sjimboen" verklaart, dat de onderhandelingen van gis ter en vandaag de beslissing moeten bren gen, of de Indochineesch-Thailandsche vre desconferentie tot succes of tot mislukking zal leiden. De Japansche regeering heeft in ieder ge val besloten de Fransche politiek van uit stellen definitief af te wijzen. Japan moest wel zoo handelen, want het betreft hier een conferentie van drie, die er toe bestemd is de leidende functie van Ja pan in de Oost Aziatische zone van gemeen schappelijke welvaart duidelijk te maken en tegelijkertijd vrede en voorspoed in Zuid oost Azië te brengen. De evacuatie van de Japanners begonnen? Uit Saigon meldt United Press, dat alle Japansche staatsburgers, die hun woon plaats hadden in de Indochineesche provin cie Cambodsja Vrijdagmorgen in Saigon zijn aangekomen. Zij hebben een aanwijzing opgevolgd van den Japanschen consul-ge neraal, die in het begin van deze week aan gekondigd had, dat zij zich voor vertrek gereed moesten houden. S.P.T. voegt hieraan toe, dat volgens be richten in de Japansche pers op het oogen- blik in Indochina 400 Japanners wonen. Japansche schepen wachten in de haven Van Saigon om hen naar hun vaderland te rug te brengen. Minister Matsoeoka in bijzondere audiëntie. Matsoeoka, de minister van buitenland- sche zaken, is door den keizer in bijzondere audiëntie ontvangen om verslag uit te bren gen over de ontwikkeling van den interna tionalen toestand en over actueele vraag stukken van de Japansche buitenlandsche politiek. VERVALSCHING VAN BANKBILJETTEN IN SLOWAKIJE. De laatste dagen zijn in Slowakije vele personen wegens het vervatschen van bank biljetten en wegens deviezenzwendel gear resteerd. De officieele mededeeling hierover zegt, dat alle arrestanten Joden zijn en dat als handlangers en helers ook eenige hooge ambtenaren van de Slowaaksche nationale bank bij het geval betrokken zijn. Men wijst er echter met nadruk op, dat de geldinstellin gen zelf onder de machinaties niet te lijden hebben en er volkomen buiten staan. Van bevoegde zijde wordt gemeld: De toestand te Amsterdam kon gistermor gen overal weder geheel normaal worden ge noemd. Reeds in den loop van den dag van Donderdag had het Amsterdamsch stadsbeeld zijn gewone aanzien herkregen, nadat ook in die openbare en particuliere bedrijven, waar Woensdag het werk was stilgelegd, het per soneel weder voltallig aanwezig was. Noe menswaardige incidenten zijn niet meer voor gekomen. Tengevolge van politioneel optreden op verschillende plaatsen, dat in de voorafgaan de dagen in de stad Amsterdam en omge ving noodig was geworden, zijn aan de zijde van ordeverstorende elementen negen doo- den, 24 zwaargewonden en 21 lichtgewonden te vermelden. Ook verschillende politiebe ambten hebben verwondingen opgeloopen; De Berlijnsche corr. van het Hsbl. zegt, schrijvende over de toestand op den Bai- kan: Alles wijst erop, dat men hier moet rekenen met een verderen di- plomatieken terugtocht der Britten. De verklaringen van Randall, den Engelschen gezant in Sofia, geven in dit opzicht veel te denken. Hij spreekt met groote openhartigheid van de gevolgen, die Bulgarije zal ondervinden van een eventueel ver trek der Britsche vertegenwoordi ging uit dat land. Het lijkt echter uiterst onwaar schijnlijk, dat Sofia zich veel aan woorden gelegen zal laten liggen. De hardnekkige geruchten volgens welke Bulgarije op korten termijn zou toetreden tot het Driemogend- hedenpact, willen maar niet ver stommen. Zij worden echter in Duitsche politieke kringen niet be vestigd. Desniettemin mag worden aangenomen, dat op het oogenblik, dat de strijd om En geland en in Afrika wellicht in zijn defi nitieve fase zal komen, de diplomatieke strijd op den Balkan belangrijker zal blij ken dan die met de wapenen. Duitsch oordeel. Revisionnistische eischen en acties tot her ziening van grenzen zijn zoo verklaarde men gisteren in Berlijnsche politieke kringen ten aanzien van bepaalde Z. O.-Europeesche problemen aangelegenheden, die, in groot Europeesch verband gezien en gemeten naar de groote problemen, die tegenwoordig een rol spelen, vraagstukken van de tweede or de. Zij spelen natuurlijk een rol, zoo voegde men er aan toe, en zullen zeker te zijner tijd in het gezamenlijk complex der Europeesche (Kaart van Pelt). Overzicht van de ligging van Bulgarije, dat een toegang wenscht tot de Egeïsche zee. Zooals men duidelijk ziet, zou de in williging van dit verlangen medebrengen, dat Griekenland gebied zou moeten afstaan. ordening verstandig en blijvend worden ge regeld. Op de vraag of Duitschland de eiscli van Bulgarije een toegang tot de Egeïsche Zee te verkrijgen, ondersteunt, antwoordde men van bevoegde Duitsche zijde, aldus meldt United Press: „Duitschland acht het tegenwoordige oogen blik voor de beschouwing van bijzondere eischen niet geschikt. Men mag echter aannemen dat de revisi onnistische eischen der Bulgaren bij de nieu we ordening een belangrijke factor zijn en dat zij te gelegener tijd een verstandige en duurzame oplossing zullen vinden." Over het bezoek van Eden aan Turkije werd gezegd, dat men dit met belangstelling gadeslaat, maar dat men zich er niet over kan uitlaten. „De resultaten van zijn reis zullen zeker voor zichzelf spreken." Volgens hetzelfde telegram van United Press uit Berlijn is de telefonische verbin ding met Sofia sedert Donderdag verbroken Een Bulgaarsche woordvoerder verklaar de: „Dergelijke telefonische storingen zijn niets ongewoons." DAG VAN NATIONALE ROUW IN SPANJE. Na het overlijden van ex-koning Alfonso. Op bevel van generaal Franco is als ge volg van het overlijden van ex-koning Al- fons XIII 1 Maart tot dag van nationalen rouw verklaard. Verder worden alle vlag gen van de openbare gebouwen gedurende drie dagen, dus tot Maandag, halfstok ge- heschen. Er zal een plechtige rouwdienst voor den ex-koning in de kerk van den heiligen Franciscus worden opgedragen, waarbij, naar verluidt, generaal Franco met de voornaamste leden der regeering tegenwoordig zullen zijn. Naar het Hsbl. van bevoegde zijde verneemt, betreft het verbod Inzake samenscholingen, vergaderingen en dergelijke (sub b. van het besluit van den weermachtsbevelhebber) ook al le sportmanifestaties zoowel besloten als openbare. Als gevolg daarvan zullen in Noord Hol land dus Zondag geen voetbal-, korfbal-, hockey- of andere openluohtwedstrijden mo gen worden gehouden. Naar wij vernemen is het zoo, dat voorloopig geen enkele wed strijd in deze provincie zal worden toegela ten. De vraag, of elftallen of combinaties, die buiten Noord-Holland uitwedstrijden te spe len hebben, daaraan mogen voldoen, kan, naar het blad uit dezelfde bron verneemt, toestemmend worden beantwoord. SLACHTER KOMT ER NOG GOED AF, DE RECHTBANK HAD ACHT JAAR GEVANGENISSTRAF KUN NEN OPLEGGEN. Gistermiddag verscheen voor den Utrecht- schen politierechter de 28-jarige los-arbei- der P. K. uit Wijk bij Duurstede, terzake van overtreding van het slachtverbod en van het voedselvoorzieningsbesluit. Ver dachte heeft in de laatste maanden van het vorige jaar vele varkens geslacht zonder ver gunning. Verdachte bekende het hem ten laste gelegde feit, doch merkte op, dat hij uit „onwetendheid" had gehandeld. Hij was in die maanden zonder werk en omdat hij vroeger zoo vaak varkens bad geslacht zon der dat hij daarmede moeilijkheden had ge kregen, was hij naar hij thans verklaar de in de veronderstelling dat 't nu ook nog wel mocht. De Officier van justitie, mr. Camp- huis, dacht er anders over. Het is volgens spr. allemaal maar kletserij, dat men niet zou weten, dat voor het slachten van varkens een vergun- Accountantskantoor Leeraar M. O. Lid Ned. Gen. v. Acc. Lid N. 1. t. B. Loodsaracht 72 Tel. 650 ning noodzakelijk was en verdachte, die zeer goed bekend was in slagers kringen. weet dat heel goed. Het is dan ook een ernstig feit, want niet alleen is de wet op het slacht verbod, maar ook het voedselvoorzie ningsbesluit overtreden. De maxi mumstraf, welke voor deze delicten is gesteld, bedraagt acht jaar gevan- genistraf, terwijl men met geldboeten kan gaan tot 50.000 gulden. In aan merking nemend, dat verdachte nog nooit eerder is veroordeeld, eischte spr. tegen deze verdachte twee maan den gevangenisstraf. De verdediger wees er o.m. op, dat iedereen in Wijk bij Duurstede, tot zelfs den burge meester, zeer goed over hem te spreken is. Financieel heeft hij weinig profijt getrok ken v&n zijn frauduleuze slachtingen. Hij heeft op al die varkens maar vijftig gulden verdiend. Spr. vroeg de uiterste clementie. De politierechter wilde wel verzachtende omstandigheden in aanmerking nemen, maar frauduleuze slachtingen moeten nu eenmaal ernstig worden gestraft. In ver band met de gunstige antecedenten van de zen verdachte veroordeelde Mr. Visser hem tot vijftig gulden boete subsidiair 25 dagen en verbeurdverklaring van het vleesch ter waarde van vijftienhonderd gulden. (Van onzen Haagschen correspondent) Voor de groote kunstveiling, deze week bij Van Marle en Bigneil te 's-Gravenhage gehouden, was, als gebruikelijk in dezen malaisetijd, groote belangstelling. Er „vluchten" nu eenmaal veel menschen te- De mattenvlechters van Genemuiden ganiatan taracht aan intarnationala vermaardhaid. Op da zgn. .vlechtzolders zijn van spijker! tiguren gemaakt, waartusschan da biezemtrengen ia da verschillende kleuren worden gatrokken en vastgenaaid, zooals op het patroon is aangegeven (Foto Pax-Holland) genwoordig in schilderijen en Perzische ta pijten, en diamanten en postzegels. Voor deze veiling, welke behalve schilderijen en antiquiteiten, groote partijen zilverwerk, klokken, meubelen, kristal en Fransche wijn omvatte, waren kunstkenners en kunst liefhebbers, mitsgaders bovenbedoelde „vluchtelingen" uit het geheele land naar Den Haag gekomen en de prijzen welke zij veelal hebben besteed worden door de man nen van het vak zeer bevredigend geacht. Daar was in de eerste plaats het kleine doekje van Rembrand 25 bij 30 cm. waarschijnlijk zijn vader als .hoogepriester' voorstellend, dat ingezet was op f 12.000. en met f 500.per bod opliep tot f 20.000.- waarvoor het voor „particulier bezit" ver worven was. De andere schilderstukken bleven hierbij wel wat achter, zoo bracht een Madonna van Hubens, althans uit de school van den grooten Antwerpenaar, f 830.op en werd voor „Twee Zeilende Schepen" van Ruis- dael f 1400.geboden. Beide doeken mis ten dan ook een expertise als de Rembrandt voor welke dr. Bredius zich sterk had ge maakt. Bij het zilverwerk bevond zich onder meer een oude zilveren kelk. Deze woog 2100 gr. en droeg als inscripties: „3 Jan. 1424 Wil" iem V - 1337 - Aalbert - 1404 - Willem VI - 1417 De Huize Beyeren Jacoba van Bev- eren." De opbrengst viel tegen: slechts f 130 behoefde de nieuwe verkrijger er voor neer te tellen. Verder bracht f 370.op een fraaie, rijk gedreven ciborie, een sierlijke miskelk met deksel, versierd met oud- en nieuw-Testa- mentische tafereelen en motieven, vervaar digd door J. B. Verberckt, den vermaarden Antwerpschen edelsmid. Kennelijk wonnen de beleggers het hier van de kunstkenners. Gingen de andere schilderijen over het algemeen voor behoorlijke prijzen weg kleine doeken en paneeltjes van Breughel, de Cuijpen. Hondecoeter, Pieter Casteels en anderen af en toe lieten alle aanwezigen verstek eaan. zooals bij een krijtteekening van Willem Maris, welke op f 5.werd in gezet „Doe er een boterbon bij!" klonk het uit de zaal, tot algemeene vreugde en dit nummer is dan ook niet veel hooger ge worden. Om ernstig te eindigen: nog één flinke prije. nd. 3000.voor een Musiano: „De Heilige Franciscus van Assisi, de stigmata ontvangend".

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1