Kantongerecht Landbouworganisaties bijeen ROOSEVELT en de filmkunst NOG 1200 AMERIKANEN TE PARIJS ie Alkmaar. A!kmaarsche Kaasmarkt Marktberichten NAAR DEN TOTALISATOR snoekbaarsvisscherij op het ijsselmeer. 65 ratten gevangen in drie dagen Half varken op straat gevonden 600 dooden bij aardbeving in Iran Belgische zeevisschers meer vrijheid Gratie op de schaats Provinciale Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Offioieele publioatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart distributie van rijwielbanden. De Stedelijke Opera te Essen komt dezer dagen een reeks voorstellingen in Nederland geven, waarbij .Zar und Zimmermann xal worden opgevoerd. Een scène uit de opera (Foto Pax- Holland) De Hollandsche Kunstenaarskring heelt in het Stedelijk Museum te Amsterdam de tentoonstelling van werken der leden geopend. Een schilderij van kapitale afmetingen wordt opgehangen (Foto Pax-Hollandl FONDS GEVORMD. (Valt onzen Haagschen correspondent) Na-sr wij vernemen, heeft de gereorgani seerde Nederlandsche Burger Ruitersport- vereniging een fonds gevormd. waarin t 16.000.— gestort is. Zooals wij reeds ge meld hebben, zijn bij de btvoegde autori teiten stappen ondernomen om het totali- satorverbod nog vóór het aanstaande seizoen opgeheven te krijgen, zij het onder zekere beperkende voorwaarden. Deze zaak be- vVindt zich thans ter beslissing bij het de partement van Justitie. Weer vischwant in zee. Dezer dagen zijn, volgens de N. R. Crt., weer eenige visschers er op uit getogen om het vischwant voor de snoekbaarsvisscherij weer in zee te brengen. Eenige dagen stond deze visscherij reeds stil. omdat de snoek baarsvisscherij met staande netton onder het ijs niet meer kon worden uitgeoefend. Thans zal deze weer beginnen. Het is voor visschers overigens zeer gevaarlijk om de netten nu in zee te brengen. Rij het loopen van het ijs bij veranderde windrichting kun' nen deze netten door het ijs worden ver nield. Veertien dagen geleden is daardoor reeds zeer veel schade veroorzaakt. Samenwerking tussehen land bouwers en landarbeiders. De dagelijksche besturen der drie cen trale landbouworganisaties zijn 25 Febru ari jl. in vergadering bijeen gekomen, waarop voor de eerste maal de drie land- arbeidersbonden waren vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer H. D Louwes uit Ulrum, hield een toespraak, waarin hij zeide. dat de samenwerking er een van ge leidelijke ontwikkeling is en dat daarin haar sterkte ligt. Zij is verkregen door niets te forceeren en daarin ligt dan ook de zekerheid, dat zij den storm dezer tijden zal kunnen doorstaan en dat zij voor ver deren uithouw vatbaar is. De organisatori sche ontmoeting van landbouwers en land arbeiders was er tot voor kort een van loonoverleg. met het onmisbare element van belangentegenstellingen. Zonder nu voor heden en toekomst dit element te willen verdoezelen, kan worden vastgesteld, dat eensdeels dit element zijn sjri|dkarakter gaat verliezen, terwijl ander zijd* organen ter beschikking staan, om bij de loonshepaling het machtsbegrip meer en meer te vervangen door dat der sociale gerechtigheid. Daardoor is een sfeer geschapen, waarin het agrarisch volksdeel en de agrarische vraagstukken niet meer gezien worden in het licht van een belangentegenstelling tussclien werggevers en werknemers, maar in de eerste plaats als «en ondeelbaar ge heel, waarin de belangen en de plichten van boer en arbeider eng verbonden zijn binnen het raam van het volk De eerste stap op dezen ontwikkelings weg werd gezet toen in den herfst van 1930 in den nood der uitgebroken landbouwcri sis de organisaties samen gingen overleggen boe dezen nood te lenigen. Dit overleg bleef een incidenteel karakter behouden, totdat in het voorjaar van 1940 besloten werd tot een meer geregelde samenwerking welke in de sociale sectie van het Ned. Landbouw secretariaat tot werkelijkheid werd. Hier bleek, dat zich zeer vele punten voordeden, waarover vruchtbaar overleg mogelijk was ten aanzien van d« gemeen schappelijke belangen van allen die bij de bodembewerking betrokken zijn. De landbouwer C. B. in den Bovenkerker polder te Nieuwer Amstel heeft volgens de N.R.Crt., met behulp van twee fox-ter- riers kans gezien in drie dagen tijds 65 rat ten te vangen en te dooden. Hiervoor moest ae vloer van zijn huiskamer opengebroken wórden. De dieren traden zeer brutaal op en hadden zich o.a. genesteld in de keuken kastjes achter de etenspannen. De ongure beesten hadden groote schade onder het pluimvee aangericht. Nee maar, die ls goed, zegt de politierechter. Met den 28-jarigen melkrijder J. H. van R. uit Hoogland, die „een half varken zoo maar op siraat had gevonden" had de poli tierechter, Mr. Visser, heel wat te stellen. Verdachte had zich schuldig gemaakt aan overtreding van de vleeschdistributiebe- schikking door in het bezit te zijn van vleesch, waarvan de herkomst niet meer was na te gaan, doch dat in ieder geval zonder vergunning van eigenaar was ver wisseld. Politierechter: Vertel eens verdachte, hoe kwam u aan dat halve varken? Verdachte: Dat heb ik in Hoogland ergens langs den weg gevonden, edelachtbare. Politici-echter: Aha, u behoort tot. die weinige gelukkige menschen, die „zoomaar halve varkens op straat vinden. Nu, ik kan u zeggen, dat gebeurde vroeger niet en dat zal nu ook wel niet voorkomen, u hebt trou wens bij de politie anders verklaard, zij het na veel leugens en draaierijen. Vleesch op straat vinden, neer maar die is goed! Verdachte: En toch is het zoo, ik heb al- leen maar tegen de controleurs, die mij be keurden gezegd, dat ik het vleesch had ge kocht, omdat ik het zelf ook al zoo gek vond. Politierechter. Ja, ja. dat weten we uit de stukken. U bent een hoogst onbetrouwbaar persoon, die er maar lustig op los liegt. Trouwens, als u dat vleesch inderdaad had gevonden dan had u daarvan aangifte moe ten doen hij de politie. Dat deed ti n>®L dus strikt genomen heeft u zich schuldig ge maakt aan verduistering. Ook de offieipr van justitie, geloofde van het verhaal, dat het vleesch gevonden zou -'ijn. niets en cischte wegens den ernst van liet feit, honderd gulden boete. F.n alleen omdat verdachte nog een blanco strafregis ter had. verlaagde de politierechter dat tot vijftig gulden subs. 20 dagen. Teheran, 28 Febr. (D.N.B.). Uit Bird- jend in Ooat-Iran wordt bericht, dat het dorp Mohammed Abad Khan, aan den rand van de groote woestijn, door een he vige aardbeving volledig werd verwoest. Van de 700 inwoners van het dorp kwa men er ongeveer 600 om het leven. Al het vee kwam om. President Roosevelt heeft ter gelegenheid van de bekroning der beste Amerikaansche filmartisten van het Witte Huis uit een radiotoespraak gehouden, waarin hij het ontwerp tot hulpverleening aan Engeland een hoogst belangrijken factor voor de ver dediging van het Westelijk halfrond noem de. Hij sprak de meenirtg uit. dat de Ver- eenigde Staten alle democratieën van het Westelijk halfrond alsmede de toekomst der democratie zelve hebben te verdedigen. Hij zeide verder, dat het Westelijk halfrond thans een lichtend voorbeeld van inter- Amerikaansehe solidariteit is. De regeering der Vereenigde Staten heeft een instrument geschapen, dat de groeiende economische en cultureele betrekkingen met de andere Ame rikaansche republieken bevordert in den geest der inter-Amerikaansche solidariteit en der verdediging van het Westelijk halfrond, Roosevelt zeide. dat het de eerste taak der Amerikaansche filmartisten is, dat zij door hun kunst de volken van bet Westelijk halfrond tot elkander brengen. RANTSOENEERING VAN EIEREN IN FINLAND. Drie vleeschlooze doffen week in de restaurants. per HELSINKI, 28 Febr. (D.N.B.) De minister raad heeft gisteren besloten tot een rnntsoe neering van het verbruik van eieren. De verordening treedt onmiddellijk in wer king. Alle voorraden ingevoerde of in het land zelf gekochte eieren worden van heden af als in beslag genomen beschouwd. Uit gezonderd hiervan zijn voorraden voor de weermacht en voor btiitenlandsche missies. In de restaurants moeten van 1 Maart af bij de verstrekking-van eieren vleeschbons worden afgegeven. Voor gebak mogen eie ren in het geheel niet meer worden ge bruikt. Voorts zijn er verscherpte rantsoeneerings bepalingen gemaakt voor den verkoop van vleesch in dien zin, dat in de restaurants van nu af aan drie vleeschlooze dagen per week worden ingevoerd en wel op Maan dag, Woensdag en Vrijdag. Tenslotte zijn er verdere beperkende rantsoeneeringsbepalingen gemaakt voor degenen die zelf slachten. In belang der voedselvoorziening. In het belang van de levensmiddelenvoor ziening van België hebben de Duitsche mili taire autoriteiten thans voor de visscherij aan de Belgische kust, die enkele weken ge leden onder bescherming van Duitsche be wakingsvaartuigen in beperkte mate kon worden hervat, nog meer faciliteiten ver leend. Voortaan zullen de Belgische vis schers verder in zee mogen visschen, wan neer zij door personeel van den Belgischen zeedienst worden begeleid. Om den sluik handel tegen te gaan, worden de vischprij- zen door de Duitsche autoriteiten vastge steld. MAN OVERREDEN. Op slag gedood. Gistermiddag is de 54-jarige woonwagen bewoner J. D., uit Westerbork, in de Stoel draaiersstraat te Groningen bij het overste ken van den rijweg aangereden door een vrachtauto. De man was op slag dood. Het lijk is voorloopig naar het academisch zie kenhuis overgebracht. Echtpaar Baier in de Apollohal Naar de Directie van de Apollohal te Am sterdam mededeelt, staat het thans defini tief vast, dat het kunstrijderspaar Baier 11 Maart a.s. naar Amsterdam komt om al- HET ECHTPAAR BAIER. (Foto archief.) daar op te treden. Behalve de demonstra tie in het kunstrijden zal een ijshockey wed strijd worden gespeeld tussehen twee door den Nederlandschen ijshockeybond aan tc wijzen ploegen. Van bevoegde Duitsche zijde wordt me degedeeld, dat er zich thans nog ongeveer 1200 Amerikanen te Parijs bevinden. In 1928 vertoefden er rond 60.000 Amerikanen te Parijs, maar onder den druk der toen be ginnende internationale crisis op econo misch gebied werd hun aantal steeds ge ringer, zoodat er in 1938 nog maar driedui zend Amerikanen te Parijs waren. Daar ve len onder den druk der huidige omstandig heden hun fuctie hebben verloren, blijkt het aantal nog steeds te dalen. (Zitting van Vrijdag 28 FebrnarL) Zuidscharwoude. EEN „SNOTTERIGE" SPRITTEN- GESCHIEDENIS. Was het 't slechte weer, dat zoo weinig ver dachten de reis naar Alkmaar deed onderne men? Hoe het ook zij, het aantal verdachten was al bijzonder gering en we konden slechts twee zaken uit het kleine aantal opnemen. Daar was dan allereerst de zaak tegen J. B. uit Zuidscharwoude, die echter zelf niet was verschenen. De Ambt. van het O. M. Mr. Smal legde dezpn verdachte ten laste, dat hij spruiten had weggenomen van het land van een zdkeren C. K. De tuinbouwer C. K. alg getuige gehoord, vertelde don Kantonrechter Mr. Boerrigter, dat hij verd. ou z'n akker zag en er ijlings heen liep. Toen hij op ongeveer 80 meter af stand genaderd was, greep verd. zijn fiets en peddelde weg. Maar get. ging dwars door het land, dat was gemakkelijk genoeg, om dat alle slooten bevroren ware.u. Het gevolg hiervan was, dat verd. pardoes in de armen van den tuinbouwer-eigenaar liep. Heeft u die spruiten teruggekregen?, vroeg de Ambt. van het O. M. Ja zeker, Edelachtbare, antwoordde get. Zijn zulke spruiten nog goed, als de vorst erover gegaan is? wilde Mr. Smal weten. Ze zijn da» wel wat^„snotterig", zeide get., maar toch nog goed om te eten, zeide get De Ambt. van het O. M. zag hierin een ge val van strooperij en nam in aanmerking dat verd. bij z'n aanhouding ook nog een grooten mond had opgezet. De eisch luidde f 20.boete, subs. 10 dagen hechtenis. De kantonrechter uitspraak doende, nam in aanmerking, dat verd. alreeds vijf weken zonder werk was cn veroordeelde hem tot f 10 boete, subs. 6 dagen. Broek op L a n g e n d ij k. DE ZAAK KWAM NIET TOT EEN EINDE. De zaak tegen G. B. uit Broek op Langen- dijk, kwam niet tot een einde. Verdachte werd ervan beschuldigd, dat hij in Decem ber van het vorige jaar geweigerd had af val van levensmiddelen af te geven aan dengene, die dit afval kwam ophalen. Ik begrijp het eigenlijk niet, aldus verd de persoon aan wie ik het afval heb afge leverd, had ook permissie van den burgc meester, en alle bewoners van de straat, waar ik ik woon, gaven het afval aan hem af. Hoe heet die man? vroeg Mr. Boerrigter. Gerrit Jansen, antwoordde verd. Dat blijkt wel uit het proces-verbaal, merkte de ambtenaar op. Had die man ver gunning vóór of na dit geval? Dat weet ik zoo net niet, zeide verd. De kantonrechter wilde de zaak aanhou den, om den burgemeester om inlichtingen te vragen en de ambt. van het O.M. ging daarmede accoord! Uitpsraak. Schriftelijk vonnis wijzende, veroordeel de de kantonrechter A. Bsmidsknecht uit Zijpe, tot 2,— boete, subs. 1 dag, om dat deze in het jachtveld te Schoorl een flamingo had geschoten. Er was weinig bijzonders gister aan de markt. De aanvoer was eenigszins gestegen, maai' de vooruitgang van 3500 Kg. op 4600 Kg. is allerminst van zulk een aard, dat deze overtuigend mag worden genoemd en dat op grond daarvan mag worden besloten tot een verbetering van de productie. De aanveor was verdeeld over in totaal 15 sta peltjes, wat misschien iets meer zegt. Men zou daaruit kunnen opmaken, dat het aan tal kaasproducenten althans iets toeneemt Dat de markt vlug was en dat over het algemeen de maximumprijs werd gemaakt, behoeven we nauwelijks te vermelden. Van beteekenis is wellicht, dat het kaas aanbod uit Friesland grooter wordt. Dit wijst er op, dat de positie daar iets ruimer wordt ^n deze provincie is nu eenmaal aangewe zen om ten aanzien van de kaasproductie voor te gaan. Ook de hoeveelheid boter, die elders in koelhuizen is opgeslagen, blijft groot, üe gedachte daarbij schijnt te zijn om deze boter- in consumptie te brengen, wanneer te eeniger tijd door een eventueel tekort aan grondstoffen, de margarine-industrie bezwa ren mocht ondervinden. Bij een en ander schijnt dus dezelfde voorzichtige politiek te worden gevoerd, die we ook waarnamen, b.-v. bij de eieren en bij het schapenvleesch Wl ERINHEA OPROEP TOT VERKOOP TAN PAARDEN. De Voedselcommissaris voor Noordholland richt, ten behoe ve van de door de paardenvor dering gedupeerde personen, een oproep tot hen, die niet door bedoelde vordering zijn getroffen, om vrijwillig paarden ten verkoop aan te bieden. Men gelieve hiervan vóór Dinsdag 4 Maart 1941 schrifte lijke opgave te doen aan het Bureau van den Voedselcom missaris te Alkmaar, afdeeling paarden. Indien deze vrijwillige aan bieding niet het gewenschte re sultaat bereikt, zal tot vorde ring worden overgegaan. GEGUND. Het bouwen van twee dubbele woonhui zen aan den Koningsweg, alhier, voor reke nïng v. de heeren J. Klein en M. Minnes is gegund aan den heer J. C. Klein te Wierin- gen. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt in verband met de per 1 Maart 1941 ingaande distri butie van rijwielbanden nog het volgende bekend. Handelaren, welke banden hebben afgeleverd tegen in ont vangstneming van bonnen, die nen deze bonnen ter aanvulling van hun voorraad aan hun grossier of fabrikant in te zen den binnen vier weken na den op de bonnen vermelden da tum van afgifte. De grossiers dienen zich op dezelfde wijze te herbevoorraden. De termijn van opzending der bonnen naar den leverancier is daarbij op zes weken na den op den bon vernielden datum van af gifte gesteld. De fabrikanten dienen de van handelaren en grossiers ontvan gen bonnen binnen acht we ken na den op de bonnen ver melden datum van afgifte in te zenden aan het Centraal Distri butiekantoor, Louise Henriëtte- straat 10 te 's-Gravenhage. Voor de ingeleverde bonnen ontvangen zij van het Centraal Distributiekantoor toewijzin gen, welke zij ter contróle zorg vuldig dienen te bewaren en op verlangen van de daartoe be voegde ambtenaren dienen te tooncn. De handelaren, grossiers en fabrikanten zullen binnenkort nadere voorschriften, betref fende de herbevoorrading, van het Rijksbureau voor Rubber ontvangen. BURGERLIJKE STAND VANAF 21 t m 28 FEBR. 1141 Geboren; Jacobus Pieter, zoon van P. Hovius en van M v. d. Broek. Overleden: J. Bakker, 57 j., echtgenoote van KI. Wiegman; Tr. de Jong, 86 j„ we duwe van C, de Boer. Ondertrouwd en getrouwd: geen. STIERENKEURING De z.g. voorjaarskeuring van stieren, uit gaande van de Provinciale Commissie tot bevordering van de Rundveefokkerij in Noord-Holland, zal voor deze gemeente worden gehouden op Zaterdag 29 Maart a.s., voormiddags 9 uur. op het terrein van den heer O. J. Bosker aan de Parklaan. SCHOOLTIJDEN De voor de wintermaanden vastgestelde gewijzigde schooltijden, noodig in verband met de handhaving van de zomertijd, kun nen thans weer vervallen. Maandag a.s. 3 Maart, vangen de openbare lagere scholen in deze gemeente weder om 9 uur aan. MEER LOON GEVRAAGD. De landarbeidersbonden hebben de voor 1940'41 voor het landbouwbedrijf te Wie- ringen afgesloten collectieve arbeidsovereen komst aan de afdeeling Wieringen van de Holiandsclie Maatschappij van Landbouw opgezegd. Naar hun meening kan het hui dige contract niet ongewijzigd worden ver lengd in verband met de verslechterde so ciale positie van de landarbeiders. ALKMAAR 28 Febr. Andijvie f 37—40.50 per 100 Kg., appelen f 10.30 per 100 nond. I>oerenkool f 3.60—14 50 per 100 Kg., hielen f 3.40 per 100 Kg., gele kool f 4.30—6 per 100 Kg., groene kool f 4— —6 per 100 Kg knnlselderie f 13.— per 100 Kg., koolrapen f 3 40 per 100 Kg., prei f 8.50 per 100 Kg., peterselie f 12.— per 100 bos, rabarber f 13—19 ner 100 hos. roode kool f 4.60—7 per 100 Kg., selderie f R.40--12, per -00 bos, spruiten f 7.2020.50 per 100 p. uien f 2.60—6 per 100 Kg., witte kool f 4.20 ner 100 Kgwortelen f 4.30 ner 100 Kg., waschwortelen f 79 per 100 Kg., witlof I f 11—14. idem II f 8—10 per 100 pond. ALKMAAR. 28 Febr. Kaasmarkt. Aangevoerd 15 slapels, zijnde 4613 Kg.; Fabriekskaas kleine 35.25 per 50 Kg. Handel vlua. RROF.K OP LANGEND1JK. 1 Maart. Aanvoer: 4900 Kg. uien f 6.1800 Kg. bieten f 3.40, 33650 Kg. roodp kool f 7.—, 31575 Kg gele kool f 6.—. 78500 Ka. D»«niche witte kool 5.10. t NOORDSCHARWOITIE 1 Maer' 12000 kg. uien f 6; grove f 6,

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3