HET MIMMGE HCITVElSSiJJISEL Nederlandsch-Duitsche huwelijksbanden Verplichte veelevering De man in den KINDERWAGEN Nieuwe bon voor honden en kattenbrood GIBRALTAR THANS EEN EILAND Haagsche po'itie doet een inval TOT 1 JULI VERLENGD Blanke vrouwen in Ned. Indië opgeroepen Matsoeoka bij den Mikado WINTERHUU#NEDERLAND was EEN ZEER STERKE ME TEOOR vVd<»r1and de T,eit>ziqer Messe Nog ijs bij Lemmer Van het dak gevallen Burgerlijke stand voor Duitschers Amsterdamscbe effectenbeurs petroleumondernemingen. scheepvaart maatschappijen. suiker-ondernemingen. tabaksondernemingen. rubber-ondernemingen. Koersen Nederlandsch c'earinginstituut Stort op 5553 of op 877 postgiro-no'8 van de win terhulp nederland. Onze lezers zullen zich ongetwij feld nog herinneren, dat wij in ons blad van 15 Februari schreven over een merkwaardig verschijnsel, dat verseheidenen onzer lezers aan den hemel hadden waargenomen. De meeningen daaromtrent liepen ech ter sterk uiteen. Meende de een dat het een soort staartster betrof, de an der hield pertinent vol dat het licht uit een vliegtuig gekomen was. Ook werd verteld dat het hier een afge schoten vuurpijl betrof. Het raadsel is thans echter opge lost. Een onzer lezers in Alkmaar, de heer H. de Rover, meldde zijn waar neming aan het Nederl. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt en ontving daarop thans het navolgend ant woord: Door dezen zeg ik U gaarne dank voor de door U gezonden waarneming betreffende een op li Februari J.l. omstreeks 19.25 uur M.E.Z.T. opgemerktcn, zeer llchtsterken me teoor. Er werd een 12-tal berichten, uit vrijwel alle declen van het land. ontvangen; deze hebben zeer waarschijnlijk alle op hetzelfde verschijnsel betrekking. Het kwam aan de Zuid Oostelijken tot Noord Oostelijken hemel voor en scheen zich messt In Noordelijken of Noordwesteliiken richting te bewegen. De kleur werd door de meeste waarnemers als groen opgegeven, terwijl slechts enkele een korte staart opmerkten. De zichtbaar- heidsduur bedroeg gemsddeld 3 sec. De tijdsopgaven en de plaatsbepalingen aan de hemel lieten ook ditmaal niet toe de hoogte en de richting van de baan boven het aardoppervlak alsmede de snelheid van de meteoor te berekenen. De Hoofddirecteur van het Meteorologisch Instituut H. O. Cannegleter. IN EEN OBSCURE GELEGENHEID. IN DE NACHTEN VAN ZATER DAG OP ZONDAG MOEST HET ER EEN VROOLIJKE BOEL ZIJN. De Haagsche politie was het ter oore gekomen, dat in het perceel Witte de Withstraat la aldaar de laatste weken bijeenkomsten wer den gehouden door zekere personen en waarbij dan minder oirbare practijken werden uitgeoefend. Voor al in de nachten van Zaterdag op Zondag moest het er een vroolijke boel zijn. De politie wilde hier wel eens meer van weten en zoo besloot zij Zaterdagavond een inval in het huis te doen. Het genoemde perceel is gehuurd door de 50-jarige mej. A. W. A. M. G. en op de bo venste verdieping van dit nand is een eroo- te zolder, waar de feestelijkheden steeds plaats vinden. Een inspecteur en eenige rechercheurs van de zedenpolitie verschaften zich in genoem den nacht tegen 1 uur hier toegang en troffen een gezelschap van 25 personen •»n bestaande uit 22 mannnen en 3 vrou- "M. Het* vertrek was comfortabel en feestelijk ingericht met schemerlampjes, banken langs m kant. fauteuils, stoelen, terwijl een gra- ■-vbom de gezelligheid no<r verhoogde. Op de muziek bewogen de danslustigen zich in *>et rond en ook een borrel ontbrak niet. Tegen 50 ct. entree kon men in den kring worden oogenomen. Naast het feestvertrek was een kleinere kamer, wa^r gelegenheid bestond zich af te 'onderen. Het geheelp gezelschap werd aan "ehouden en in arrestantenwagens naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Een hoeveelheid hier. vermouth en spuitwater werd in beslag genomen. *->„ huurster za' zich in de eerste plaats te verantwoorden hehhen wegens drie over- redingen. n.1. van artikel 271 van de Haag- o"he algemeene' politieverordening, welke behoudens vergunning van den burgemees ter. verbiedt feesten e.d. te geven, waartoe aan nuhliek met of zonder betaling toegang wordt verleend: overtreding van de Drank wet en ovetreding van de verordening van den Rijkscommissaris, welke inhoudt, dat -Up ver'of-iokaliteiten om 12 uur gesloten moeten ziin. De mannen en de huurster ziin in ver zekerde bewaring gesteld, terwiil de twee andere vrouwen voor'.oopig vrii ziin gelaten. Het onderzoek wordt nog voortgezet. VEEL BEZOEK Volgens een bericht uit Leipzig bedragen het aantal Nederlanders, dat de messe he- zocht thans 2500. tegen vorig jaar 850. Men is het er over eens dat Nederland eoed voor den dag is gekomen, het is alleen jammer, dat de stand van de haven van Antwerpen beter is dan die van de haven van Rotterdam. REGELING MOET WORDEN BESCHOUWD ALS LOOPENDE VAN 23 NOVEMBER 1910 TOT 1 JULI 1941. Het rijksbureao voor de voedsel voorziening deelt mede: De verplichte veelevering, welke met ingang van 25 November 1940 werd ingesteld, voorzag tot 1 Maart in de vleeschbehoefte, waarbij rekening werd gehouden met een kleine re serve. Daar echter ook na 1 Maart een re gelmatige vleeschvoorzientng een noodzakelijke eisch is, kan ook na dien datum een verdere duur van de verplichte levering niet worden ver meden. Daarom is, zooals reeds in het kort gemeld, een verplichte levering ingesteld, welke zich uitstrekt tot 1 Juli 1941. Ten einde hierbij het reeds geleverde rundvee volledig in rekening te kun nen brengen, is de verplichte levering zoodanig ontworpen, dat men haar moet beschouwen als Ioopende van 25 November 1940 tot 1 Juli 1941, waar bij dus de tot 1 Maart geleverde of uitgevoerde runderen in aitrek ko men van het totaal der door den vee houder tot 1 Juli te leveren runde ren. Als grondslag vpor deze levering wordt uitgegaan van de 'op 24 November aanwe zige melk- en kalfkoeien, het hoogdrach- tige jongvee- (ten minste 7 maanden drach- tigl en stieren van 1 jaar en ouder als mede van het mestvee, dat de veehouder in zijn bezit had. Betreffende déze laatste categorie werd reeds vroeger gepubliceerd, dat de veehou ders ten aanzien van dit vee voor het volle aantal volgens de gegevens der December telling 1940 zouden worden aangeslagen. In de thans ontworpen regeling is dit principe doorgevoerd, terwijl in het alge meen van de daarvóór genoemde catego rieën 22% zal dienen te worden gele verd in de periode van 25 November 1940 tot 1 Juli 1941. Veehouders met 1 of 2 runderen, mits niet voor de slacht geschikt, zijn in het al gemeen van de verplichte veelevering vrij gesteld. Bezitters van 3 runderen van de bovengenoemde categorieën zijn niet vrij gesteld, hun verplichting om een rund te leveren zal worden beoordeeld naar den aard Van hun bedrijf en hun veestapel, ter wijl tevens de mogelijkheid bestaat, dat drie van deze veehouders worden aange wezen om tezamen één rund te leveren. Het in hun bezit zijnde mestvee zal echter voor het volle aantal dienen te worden ge leverd. Hoewel deze verplichte levering den veehouders een zwaren last oplegt, dient men niet uit het oog te verliezen, dat zij zich uitstrekt over een periode van 7 maan den, zoodat de thans ontworpen regeling naar verhouding veel minder diep ingrijpt dan de thans in uitvoering zijnde regeling, welke immers loopt over drie maanden. Het ingevolge deze levering te verkrijgen aantal runderen is bovendien absoluut noodzakelijk, zoowel ten aanzien van de vleeschvoorziening als uit het oogpunt van onze veevoederpositie. Ten einde verzekerd te zijn, dat do vleeschvoorziening niet stagneert, doch te vens om zooveel mogelijk te voorkomen, dat te veel onrijp vee zal worden afge slacht, is een regeling getroffen, waardoor een aanzienlijk aantal van deze dieren eerst nog voor de mest en weiderij kan worden bestemd. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat van 1 t./m. 31 Maart 1941 op bon no. 9 van de voederkaart voor honden beschikbaar wordt gesteld voor honden van de groepen 1, 2, 3, 4, 5 en 6 resp. 10 kg., 10 kg., 8 kg., 5 kg., 4 kg., en 3 kg. hondenbrood. Op bon no. 9 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde periode 1 54 kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Maart 19il is bon no. 9 van ge noemde kaaMeti '<5n(?éfdVg''eV mag deze niet meer worden aangenomen. Dienst Amsterdam—Lemmer liep niet vlot. c Het stoomschip „Friesland" van N.V. ree- derij Koppe te Amsterdam, dat alleen den overtocht AmsterdamLemmer heeft onder nomen, kwam om 16 30 uur te Lemmer aan. Volgens mededeeling van den kapitein den heer Bolhuis, ging de tocht goed en zonder noemenswaardig last te hebben van ijs, tot ongeveer 12 K.M. van Lemmer. Daar raakte de boot vast in een bijna K.M. breede, dikke ijslaag. Na ongeveer een uur vast te hebben gezeten, gelukte het ten slot te toch met veel manoeuvreeren de boot weer los te krijgen en door te kunnen varen naar Lemmer. Noodlottig spelletje. Gistermiddag ls op de Weteringschans bij het Weteringsplantsoen te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Een twaalfjarige jongen was met twee vriendjes in een der onbewoonde huizen. welke daar staan, binnengedrongen. Zij hadden aan de achterzijde een raam open geschoven, waardoor zij toegang kregen tot een der kamers. De jongens liepen het hee- le huis door en kwamen op zolder. Daar kropen zij door het raam naar buiten op het dak. Na eenigen tijd wilden ^ij weer door het dakraam naar binnen gaan. Twee van hun gelukte het zonder kleerscheuren het zolderkamertje te bereiken, maar met den derde liep het minder goed af. Door het wegglijden van enkele dakpannen ver loor de jongen zijn evenwicht. Hij stortte van de vierde verdieping op een binnen plaats. Zijn hevig geschrokken vriendjes riepen om hulp naar voorbijgangers, die oo hun beurt doktoren en politie waarschuwden. De geneeskundige dienst vervoerde de jongen in ernstigen toestand naar het Binnengasthuis, waar een schedelbasisfrac- tuur en een polsfractuur werd geconsta teerd. Volgens een nieuwe verordening, opgeno men in het verordeningenblad van eisteren, zullen voor Duitschers niet-Joden hier te lande eenige bureaux voor den burgerlijken stand worden geopend. De ambtenaren in die bureaux zullen huwelijken van Duitsche mannen kunnen sluiten en zullen de regis ters van den burgerlijken stand volgens de Duitsche voorschriften bijhouden. Voor huwelijken van Duitsche mannen met Nederlandsche vrouwen kan de Rijks commissaris dispensatie verleenen voor wat betreft de inachtneming van de voorge schreven termijnen. VERPLICHT TOT HULPDIENSTEN. AUe blanke vrouwen in Nederlandsch Indië, in den leeftijd van 18—45 jaar, zijn opgeroepen om zich voor het verrichten van oorlogswerkzaamhe den te laten registreeren, aldus U.P. Zij moeten in samenwerking met het Roode Kruis veldkeukens bestie ren en zich als verpleegsters en kin derverzorgsters laten opleiden. Met de opleiding zal begonnen worden zoodra de registratie ten einde is. INVALIDE BEDELAAR, DIE OP HET POLITIEBUREAU BEGON TE WANDELEN. Voor den Amsterdamschen politierechter, moest gisteren een invalide woonwagenbe woner verschijnen, die zich te Hilversum re gelmatig aan bedelarij pleegt schuldig te ma ken. De mand had verstek laten gaan, om dat hij zich. zooals hij had medegedeeld, al leen kan voortbewegen, op een onderstel van een kinderwagen. In Hilversum behelpt hij zich met dit voertuig, dat echter te primi tief scheen te zijn om er een reis naar Am sterdam mee te ondernemen. De politieagent R. H., die proces-ver baal had opgemaakt, vertelde uitvoe rig van de gedragingen van den in valide, die als lastig bekend staat. Hij had den man aangetroffen bij de Hema, zittend op het onderstel van den kinderwagen en de hand om een aalmoes uitgestrekt. Er was een goe- dertierende dame, die iets gaf en dat was aanleiding voor den agent om in te grijpen. „Hoeveel heb je gekre gen!" informeerde de politieman. „Dat gaat je niks aan", antwoordde de bedelaar. Maar daarmede bezorgde hij zich onherroepelijk een proces verbaal. De man moest mee naar het politiebureau en, zooals de agent onthulde, daar bleek hij, ondanks zijn invaliditeit, wel in staat zich voort te bewegen zonder kinderwagen. Op het bureau bleef de bedelaar lastig. Hij wei gerde alle inlichtingen en beweerde alleen muzikant te zijn, hoewel niemand ooit iets van zijn muziek gehoord heeft. Nadien is hij regelmatig blijven bedelen bij den ingang van de Hema en de Twent- sche Bank. De man had een schriftelijk verweer ge zonden Hij beweerde niet gebedeld te hebben doch allen te hebben gewacht op zijn zoon tje, die een boodschap deed. Gezonde en va lide menschen, die voorbij gekomen waren, hadden medelijden gekregen en een goed hartige dame had toen een kwartje op zijn wagentje geworpen. De officier van justitie, mr. Dyserinck, hechtte geen waarde aan het verweer. Hij achtte dezen bedelaar, die reeds in Roermond wegens bedelen veroordeeld is en die waar schijnlijk wel werken kan, onverbeterlijk. De Officier eischte daarom drie dagen hech tenis en opzending naar de rijkswerkinrich ting voor den tijd van een jaar. De Politierechter wilde nog niet direct tot dezen krassen maatregel overgaan Hij veroor deelde den man tot twaalf dagen hechtenis en wees er daarbij op, dat bij een volgend procesverbaal opzending onvermijdelijk zal zijn. La Linea (D.N.B.) Het kanaal, dat Gibraltar scheidt van het vasteland en tot een eiland maakt, is gereed gekomen. Het begint bij La Laguna en strekt zich tot de kust van de Middellandsche zee uit. De diepte bedraagt 6.5 m. Een schipbrug onderhoudt het ver- keer van het Engelsche naar het Spaansche gebied. Het kanaal kan door een sluisin- richting te allen tijde terstond met water worden gevuld. DE VESTING GIBRALTAR; het kanaal, waardoor het thans van het Spaansche vas teland is gescheiden, bevindt zich ten noor den van de renbaan. (Kaart van Pelt). OVERWELDIGENDE MEERDERHEID VOOR ANTONESCU. Slechts 1/io procent tegenstemmers In een officieel communiqué betreffende de volksstemming in Roemenië wordt me degedeeld. dat op 2 Maart 1.163.095 ja- stemmen zijn uitgebracht. Het percentage der ja-stemmen bedraagt derhalve onge veer 99 9. De stemming wordt tot Woens dagavond in het geheele land voortgezet. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Matsoeoka, heeft gisteren in een buitengewone audiëntie den keizer verslag uitgebracht over de ontwikkeling van den internationalen toestand. Een communiqué verklaart, dat Matsoeo ka talrijke vragen van den keizer beant woord heeft. In politieke kringen alhier wijst men op de activeering van de Japansche buitenland- sche politiek en verklaart, dat de premier prins Konoje, thans zoo ver hersteld is van zijn ziekte, dat hij zijn ambtsbezigheden weer op zich kan nemen. Bij verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is betreffende de voltrekking van huwelijken van mannelijke personen van Duitsche na tionaliteit hier te lande o.a. het volgende bepaald: In het bezette Nederlandsche gebied komt het huwelijk van een Duitschen man alleen tot stand door de voltrekking daarvan ten overstaan van den ambtenaar van den Duitschen burgerlijken stand. Ten aanzien van den vorm van deze hu welijksvoltrekking gelden de desbetreffende bepalingen van de huwelijkswet (Ehege- setzl van 6 Juli 1938 en van de uitvoerings verordeningen op deze wet. Waar in de huwelijkswet en in de wet tot bescherming van het Duitsche bloed en van de Duitsche eer (Gesetz zum Schutze des Deutschen Blutes und der Deutschen Ehre) van 15 September 1935 in de huwe lijksgezondheidswet (Ehegesundheitsgesetz) van 18 November 1935 en in de uitvoerings verordeningen op deze wetten de medewer king van andere overheidsorganen dan van een ambtenaar van den burgerlijken stand wordt vereischt, beslist in hun plaats de Uijkscommisaris voor het bezette Neder- 'andsche gebied (commissaris-generaal voor bestuur en jusfitiel of de door hem aange wezen instantip op een door hem te bepa len wijze, In de plaats van het hoofd van den openharen gerondheidsdienst (Leiter des Gesundheitsamtes) treedt de genees kundige bij den Duitschen openbaren ge zondheidsdienst (Deutscher Amtarzt) in het bezette Nederlandsche gebied. Op aanvraag van een vrouw van Nederlandsche nationaliteit, die niet een Duitschen man in het huwelijk wil treden en daarvoor ingevolge de artikelen 92 tot en met 98 van het Nederlandsch burgerlijk wetboek de toestemming van haar ouders, haar grootouders, haar voogd of haar toeziendpn voogd behoeft, kan deze testemming door een vergun ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied (commissaris-generaal voor be stuur en Justitie) worden vervan- Ken, Op aanvraag van een vrouw van Neder landsche nationaliteit, die met een Duit schen man in het huwelijk wil treden, kan tie Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied (commissaris-generaal voor bestuur en Justitie) ontheffing verlee nen van de inachtneming van de termij nen, vastgesteld in de artikelen 91 en 103 van het Nederlandsch Burgerlijk Wetboek Als Duitsche man in den zin van deze verordening wordt beschouwd de manne lijke persoon van Duitsche nationaliteit, die niet op den voet van par. 5 der eerste ver ordening op de rijksburgerwet van 14 Nov. 1935 Jood is of als Jood wordt aangemerkt. Deze verordening treedt in werking met ingang van 31 Maart 1941. Kalme handel Gedurkte loca- Ie markt. Achteruitloopenda koersen. Amerikanen lager. Nederlandsche beleggingen ver deeld. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.k. 97-97% 97 15/16 94 15/16 97 15/16 98i/2 98% 95 98i/2 84 13/16-84% S51/4-8534; 85 7/16 85 5/16 83 5/16 83% Nederland 1941 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam "37 I 3% 84 's Grav. '37 I 3% 8834 N. Holl. ra 3 N.-Holl. ra II (3%) 3 R'dam -37 i III 3% 81% Z.-Holland 1937 3 843/s HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 88 INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 161% 159 Ned Ind Handeisb. A 114 111% Ned. Handel Mij. c. v. A 112 110 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 95%-945/8 923,4-91 Calvé Delft cv A. 63 58% Centr. Suiker Mij. 188 188% Fokker g. A. 171 172 Lever Bros en Unilever cv.A105%-102 98-95 Ned. Ford 315 315 PhiliDs G B v.A. 193% 193-190 Philips pref. A 140% 14334 Buitenland. Anaconda copper c.v. Beth Steel c.v. A Gen. Motors c.v. A. Kennecot Copper c.v. North. Am. Aviation Bep. Steel c.v. A. U. S. Steel c.v. A A. 2034-27 26 7/16-26 77%-78 7034-7534 483/8 47 11/16 A. 335/fi-34 33%-33 C.v.A 1415/16 1434 22 13/16-23% 22 3/16-21% 60%-61 59-5734 Binnenland. Dordtsehe Petr. g. A Kon. Petr. Bnitenland. Shell Union c.v. A. Tide Water c.v. A. 195 216-214 184 206%-20t 11%-11% 11 9/16-11% 9%-9 15/16 9%-9 9/16 Holland Amerikalijn A 105%-10534 101-99% fava China-Japan lijn A 137-136 135-131 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A 135 134 Kon. Paketvaarl A. 210 Ned. Scheepv. Unie A. 157-155% 153%-150% Rott Llovd a. 125 Stoomv. Mij. Nederland A 131% 126 H-V.A 392-389 386-375 Javasche Cultuur 225 NI SU. 230 225 Ver. Vorstenl. Cult. 108 106-104 Deli Batavia Mij. Deli Mij c. v. A Senembah 170 220-216 205-200 182 178-174 Amsferd Rubber 239-241 Bandar Rubber Mij. A Deli Batavia Mij. A. 180 Koersen van stortingen op 4 Maart 1941J Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432; Zwit sersche Francs 43.56; Lires 9 87; Deenscha Kronen 36.37; Zweedsche Kronen 44 85; rsjechisrhe Kronen (oude schulden) 6.423 Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. 'Vinterhulp Nederland, Den Haag, Vo. 5553. Al* bank der Winterhulp Neder- (Ierland U aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, No. 877. Ge brengt gelnk in veler levenU

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2