Be tiedesconleienlie - Frauduleuze slachters de cel te Tokio Verecniginq van bewapeningsorders Bulgaarsche grens gesloten Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Zwaarwichtig „kind moet gedoopt Enqelaod en de Vereeniqde Staten VOOR DEN POLITIERECHTER (Zitting van Maandag 3 Maart). Oude Niedorp. EEN LEKKERBEK, De lekkerbek J. H. S. uit Oude Niedorp was niet verschenen. Hem was ten laste gelegd dat hij op Maandag 8 October bij de winke lier L. B. aldaar een winkelruit had inge drukt en uit de étalage een hoeveelheid lek kernij had weggehaald, zooals: 33 rol fru- jetta, eenige gebakjes, gevulde koeken, cho colade enz. Get. L. B. uit Oude Niedorp kwam vertel len, dat zijn vrouw den diefstal had bemerkt, toen zij des morgens om kwart vóór acht, de verduistering voor de winkelruit weghaalde. De totale waarde van deze lekkernijen be droeg 3 gulden en zeven cents en dit be drag was aan get. terugbetaald. Van het ver breken der ruit hadden verd. en zijn vrouw niets bemerkt. De Officier van Justitie Mr. de Bruevs Tack vroeg aanhouding van de zaak, om den ver dachte te hooren en de wnd. Politierechter Mr. v. d. Loos kon zich hiermede vereenigen. We krijgen dus deze zaak nogmaals voor den Politierechter. Ons lijkt het toe, dat S. be ter had gedaan de verleidelijke artikelen te koopen, dan ze uit de étalage op een zoo glinksebe wijze weg te kapen. Hierna ruimde Mr. v. d. Loos zijn plaats in voor den Politierechter Mr. Krabbe. Broek op Langend ij k. DE ZAAK KWAM NIET TOT EEN EINDE. Op of omstreeks elf November voer de knecht van verd. G. v. S. uit Broek op Lan- gendijk met zijn motorboot beneden Rotter dam, doch had daarvoor geen vergunning, tot het gebruik van ruwe motorolie. De verdachte beweerde daarentegen, dat hij zijn boot „Trio 2" daar wèl mocht laten varen. Hij had vergunning om te varen tus- schen Vlaardingen en Schagerbrug en lag in de haven van Vlaardingen. De Politierechter en ook de Officier konden er niet uit komen en wenschten de twee verbalisanten te hooren. De zaak werd daar om aangehouden tot Maandag 31 Maart a.s., des morgens om kwart vóór tien. S c h o o r 1. DUUR WITTEBROOD. Het bakkertje S. de J. uit Schoorl werd ten laste gelegd, dat hij van 13 November tot Kerstmis wittebrood had verkocht voor 20 cents per 8 ons, terwijl de voor het brood vastgestelde prijs lager was. Verdachte erkende het feit; terwijl get. M. N., garagehouder te Schoorl, een en ander kwam bevestigen. Maar het brood was heer lijk aldus get. Verd. zeide, dat hij op 21 November in overleg met de andere bakkers te Schoorl den prijs op 20 cents had gebracht. Het was echter verbeterd wittebrood hetwelk hij afleverde. Dat kent de wet niet; antwoordde de Po litierechter. De prijs voor het brood was 19 cents. Voor welken prijs verkoopt u nu? vroeg de Officier van Justitie. Voor 20 cents, antwoordde verd. Dus u gaat er maar mee door; aldus Mr. de Brueys Tack. Mr. Schenkeveld, de verdediger van verd., wees er op, dat de bloemprijs verhoogd was. Daarom was de prijs van 20 cents per brood economisch verantwoord. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen; vol gens het broodbesluit mocht het wittebrood niet verhandeld worden voor méér dan 19 cents. Mr. de Brueys Tack eischte tegen verdachte een geldboete van f50.subs. 20 dagen De verdediger van verd., Mr. Schenkeveld, zeide, dat op 21 October een besluit afkwam, dat geen melkbrood meer mocht worden ver kocht, doch uitsluitend waterbrood en wel te gen 19 ct. Pleiters cliënt echter wijst erop, dat sinds 21 October verd. het waterbrood veel beter heeft gemaakt. Get. N. zal kunnen getuigen, dat het brood in Schoorl veel beter is, dan overal elders. Vergeten mocht ook niet worden, dat de bloemprijs hooger was geworden. Op juridi sche gronden bestreed de verdediger het broodbesluit. Immers, het brood was niet van dezelfde hoedanigheid, hier was een veredeling toegepast. Juridisch was de prijs van 20 cents gemotiveerd en ook economisch Pleiter concludeerde tot vrijspraak, omdat het feit, zooals dat in de dagvaarding is ten laste gelegd niet is bewezen. Na re- en dupliek verwees de Politierech ter naar de Meervoudige Kamer. Hetzelfde besloot de Politierechter inzake verd. J. J. N., bakker te Schoorl, welke zaak precies dezelfde was als de voorafgaande. Bergen. ONGELDIGE BROODBONNEN INGELEVERD. De bakker B. S. uit Bergen had op 18 No vember een enveloppe met broodbonnen in geleverd, er waren ongeveer zeven honderd, vvaaronder een aantal ongeldige bonnen en wel de nummers 11 en 24. De Politierechter zeide, dat verd. een en ander toe^f, doch de opzending der bonnen aan zijn vrouw overliet. De ambtenaar bij den Distributiekring te Bergen, een zekere W. E., bevestigde het tenlaste gelegde, doch voegde eraan toe, dat dit een op zichzelf staand feit was. De eisch luidde f 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis, terwijl de Politierechter uitspraak doende, er de helft afdeed en verdachte ver oordeelde tot f 12.50 boete subs. 5 dagen. De bakker kwam er derhalve nog goed af. Harenkarspel. BELEEDIGING VAN EEN AMBTENAAR IN FUNCTIE. A. B., wonende te Harenkarspel, liet ver stek gaan, hem werd ten laste gelegd, dat hij den rijksveldwachter G. v. d. M., gesta- Uonneerd te Schoorl, beleedigd had. De veldwachter als getuige gehoord, zeide, dat verd. door hem werd aangehouden we gens onvoldoende licht op de fiets. Toen Werd verd. onhebbelijk en voegde get. toe: «Gemcene schurk." De veldwachter merkte nog op, dat verd. •en lastig personage was. Den Helder. OP ROOF UIT OP DE GEMEENTEBELT. De officier van Justitie achtte het feit, beleediging van een ambtenaar in functie, zéér ernstig en eischte een geldboete van f 75 subs. 30 dagen. De Politierechter uitspraak doende, wilde rekening houden met verdachte's slechte fi- nantieele omstandigheden en veroordeelde hem tot f 40 boete subs. 20 dagen. Verd. A. V. liet verstek gaan. Hem was ten laste gelegd, dat hij in Mei van het vo rige jaar een hoeveelheid koper van de belt had weggenomen. De voorman G. v. St. uit Den Helder kwam vertellen, dat het weggehaalde koper een waarde had van omstreeks f 15. Zelf had get. het niet gezien. Verd. zelf heeft gezegd, dat hij op het gemeenteterrein door een open staand hek kwam en daar onderdeelen van vliegtuigen en stukken koper vond. Den dag van tevoren had verd. er hout weggehaald, zeide Mr. Krabbe. Ik heb zelf nooit koper daar gezien, zeide get. Maar de tijd was abnormaal en daarom was het niet onmogelijk, dat er koper lag. Mr. Krabbe wilde geen uitspraak doen, doch stelde de zaak ter nader onderzoek in handen van den Rechtercommissaris. Het kwam namelijk niet vast te staan, dat het koper van de belt was weggenomen, zoo als aan verd. was ten laste gelegd. EEN UIENGESCHIEDENIS. Van een schuit, die in het Kanaal lag onder de gemeente Wieringermeer, had verd. H. H. uit Hippoytushoef twee zakken uien weg genomen. Verdachte erkende het ten laste gelegde. De handelaar K. O. uit Bovenkarspel kwam als getuige voor het hekje en vertel de, dat hij omstreeks 20 November twee zak ken uien vermiste, welke in een schuit lagen in de vaart te Wieringermeer. Op een vraag van den Politierechter, hoe veel de waarde van die uien was, antwoord de get. vijf, vijf en twintig. Verdachte vertelde, dat hij één zak had verkocht voor een gulden. Dat was dan veel te weinig; meende Mr. Krabbe en zeide voorts, dat verdachte's op voeding, blijkens een uitgebracht rapport, wel wat te wenschen had overgelaten. Het is eenigszins uit armodtle gebeurd; zei de verd. Dat u een brood steelt uit armoede, kan ik me voorstellen, maar wat heeft u aan uien, vroeg Mr. Krabbe. Ik deed het onbewust, aldus verd. Onbewust, verwonderde zich de Politierech ter; u bent toch geen slaapwandelaar! De Officier van Justitie requisitoir ne mend, wilde ditmaal nog een geldboete vra gen en eischte f 40.boete, subs. 30 dagen. Mr. Krabbe, uitspraak doende, veroordeel de verd. tot een geldboete van f25.subs. 15 dagen hechtenis. Het herstel der kademuren langs de rivieren zal bij de groote steden spoedig hervat kunnen worden. Tengevolge van het ijs en den hoogen waterstand moest het werk tijdelijk worden stopgezet (Foto Pax-Holland) Op de tentoonstelling van het nagelaten werk van Gert Stegeman, welke onder auspiciën van „Artibus Sacrum in de Korenbeurs te Arnhem gehouden wordt, neemt het laatste werk van den kunste naar een eereplaats in (Foto Pax-Holland) NIEUWSTE VONDST VAN SMOK KELAARS! In een der drukste straten van Den Bosch, zag men dezer dagen een drietal personen, twee vrouwen en een man, zich voorzichtig spoeden naar een der buiten wijken van de stad. Het leek wel, vertelt de „Limburger Koe rier", of zij een kind ten doop brachten, want de vrouw, die in het midden liep, droeg onder een doopsprei een kostbaar be zit. Bij ieder windje werd de sprei wat nau wer aangehaald. Geen windje mocht onder de hagelwitte sprei zijn dartel spelletje spelen en de kost bare last aan kou en weersgesteldheid bloot stellen. Een pas geboren baby is toch al zoo ten ger en teer. Bij het minste en geringste, kan zoo'n wichtje kou vatten en sterven. En dat is erg zielig. En toen gebeurde het, dat op den hoek van een drukke straat, waar twee mannen scherp stonden toe te kij ken naar hetgeen er zooal op den weg ge beurde, een rukwind opstak, zoo plotse ling en zoo sterk, dat de vrouw de doop sprei niet meer kon houden. Als een vlag wapperde ze heen en weer. De twee mannen, die op den hoek van de straat zoo scherp hadden staan uitkij ken, kwamen de vrouw ter hulp, waarbij zij zich ontpopten als ambtenaren van den crisis opsporingsdienst. Zij namen de kostbare last van de vrouw over en toen bleek, dat de vrouw geen baby had gedragen, maar een ham van rondom de 20 pond, welke natuurlijk afkomstig was van een clandestien ge slacht varken. Wat de kommiezen met de in beslag ge nomen ham hebben gedaan, weten we niet. Wel weten we, dat de vrouw eerstdaags voor den rechter zal moeten verschijnen maar nu zonder de ham van 20 pond en zonder de doopsprei. Ook het tweede Vondelpark-hek te Amsterdam is gerestaureerd en op zijn plaats gebracht De schilder legt de laatste hand aan de afwerking (Foto Pax-Holland) 10 NA 31 KALVEREN GESLACHT TE HEBBEN TEGEN DE LAMP GELOOPEN. De Utrechtsche politierechter heeft gister middag de frauduleuze slachtingen op groo te schaal uit Zuilen te berechten gehad waarbij in het bijzonder de hoofdfiguren waren de 35-jarige bedrijfsleider A. A. J. B. de 48-jarige slager F. J. F. en de 25-jarige slager H. J. v. L., allen uit Utrecht en de 34-jarige vleeschgrossier J. M. uit Zuilen. In de maanden November en December van het vorige jaar wist de Zuilensche vleeschgrossier aan niet minder dan een en dertig kalveren te komen, die hij in een ge huurd schuurtje te Zuilen frauduleus slacht te. Daarbij waren hem de beide genoemde Utrechtsche slagers behulpzaam en nadat de kalveren waren geslacht, waren er weer an deren, die het vleesch aan den man brach ten. Op een vraag van den politierech ter aan den vleeschgrossier hoe hij tot deze slachtingen was gekomen, antwoordde deze. dat hij voor de verleiding was bezweken. Aanvan kelijk was hij met één kalf begon nen en toen de zaak niet uitkwam, en er genoeg boeren waren, die hun kalveren te koop aanboden, ging verd. met zijn bedrijf door, totdat hij, nadat 31 kalveren waren ge slacht, tegen de lamp liep. De officier van justitie achtte de ge pleegde feiten wettig en overtuigend be wezen. Het is een buitengewoon ernstig feit in dezen tijd om op groote schaal frauduleus te slachten en deze verdachten kunnen er dan ook in het algemeen niet met een geldboete afkomen. Tegen den vleeschgrossier eischte de of ficier drie maanden, tegen de slagers ieder een maand gevangenisstraf en tegen den bedrijfsleider, die het geslachte vee had gekocht, wetende, dat het van een frau duleuze slachting was, een geldboete van honderd gulden, subs. vijftig dagen hech tenis. Voor den vleeschgrossier en de slagers pleitte mr. Wierda, die er op wees, dat het begrijpelijk is, dat deze menschen, die in die dagen zagen aankomen, dat hun ge- heele bedrijf zou komen plat te liggen, ten gevolge van het nijpend gebrek aan vleesch, hebben uitgezien naar een middel om voor hun gezinnen aan brood te ko men. De politierechter meende bij zijn vonnis, dat er geen termen aanwezig waren om geldboeten op te leggen. Mr. Roeling veroordeelde den vleesch grossier J. M. uit Zuilen tot zes weken ge vangenisstraf, den Utrechtschcn slager F. J. F. tot veertien dagen, den anderen Utrechtschen slager H J. van L. tot drie weken en den bedrijfsleider A. A.- J. B. conform den eisch van den officier van justitie, tot honderd gulden boete en ver beurd verklaring van het nog in voorraad zijnde vleesch. THAILAND—FRANSCH INDO CHINA. In een paar dagen een beslissing In welingelichte kringen te Tokio is men volgens Domei van meening, dat in een paar dagen het lot der conferentie van To kio beslist zal zijn. Daarbij wordt er op gewezen, dat het onderhoud van gisteren tusschen den minister van buitenlandsehe zaken, Matsoeoka, en den Fransrhen am bassadeur, Arsene Honry. volledig ophel derine heeft gebracht omtrent de houding van Frankrijk en Thailand ten aanzien van de Japansche compromisformule. De Bulgaarsche regeering heeft tot na der order een sluiting der grenzen gelast. Vertrek uit Bulgarije is slechts veroor loofd met uitdrukkelijke goedkeuring van het ministerie van oorlog. Thailands vertrouwen in Japan is onbe perkt. Men gelooft echter in dezelfde krin gen, dat Frankrijk er op bedacht is „zijn gezicht te redden" en dat het, ofschoon het uitdrukking gegeven heeft aan zijn bereid willigheid om de Japansche bemiddelings voorstellen aan te nemen, toch eenige pri vileges voor Fransche onderdanen in een deel van Cambodja heeft geëischt, o.m. ook in Sisophon, dat volgens het Japan sche voorstel aan Thailand moet worden teruggegeven. In genoemde 'kringen ver klaart men echter, dat de minister van buitenlandsehe zaken, Matsoeoka, als be middelaar naar het schijnt besloten heeft Frankrijk te verzoeken de Japansche voor stellen in hun geheel aan te nemen. In geval Frankrijk dit Japansche advies zou opvolgen en zijn houding zou herzien, zal de conferentie van Tokio, naar men ge looft, snel verloopen. Geen groep de GauIIe in Indo- China. De gouverneur-generaal van Indo China heeft zich, naar de Tokio Nitsji-Nitsji uit Hanoi meldt, in een officieele mededeeling gekeerd tegen zekere onderstellingen, die in het buitenland verbreid zijn. In de eerste plaats sprak hij tegen, dat er in Indo-China een groep-De Gaulle zou bestaan. Het is ver der niet juist, aldus Decoux, dat Indo-China zou trachten tijd te winnen voor de inter ventie van aanhangers van De Gaulle of der de mogendheden. Indo-China is een kolonie en geen onafhankelijk gebied. Daarom berust ook ten aanzien van de vredesonderhandelin gen te Tokio de beslissing bij het moeder land. EEN „MUILKORF-BEPALIXG"? De correspondent van de „New York Ti mes" meldt, dat Roosevelt aan den minis ter van üuitenlandsche zaken. Huil" den minister van financiën, Morgenthau, den minister van oorlog. Stimson en den minis ter van marine, Knox opdracht heeft gege- van voorbereidingen te treffen voor het verkrijgen van bewapeningsmaterieel voor Engeland en Amerika aoor gebruik te maken van het systeem van één enkele en in één hand vereenigde opdracht. Tevens moeten voorkeursrechten voor Amerikaan- sclie en Engelscne behoeften worden inge steld. De vier ministers hebben tevens op dracht gekregen te fungeeren als adviseurs en uitvoerende instanties bij de economi sche samenwerking met Engeland, waar van men gelooft, dat zij aanzienlijk kan worden uitgebreid. In de „New York World Telegram" schrijft de deskundige Alliott Arnoldi, dat. met het oog op de behoefte der Ainerikaansche wa pening, alluminium voor particuliere doel einden binnenkort waarschijnlijk schaarsch zal worden. Men moet verwachten, dat alu minium voor keukengerei en radiotoestellen niet meer of slechts in zeer beperkte mate beschikbaar zal zijn. zoodat men een toe nemende schaarschte aan deze artikelen voor zoover zij althans van aluminium zijn gemaakt tegemoet kan zien. Do SI'.T. meldt, dat enkele Democratische senatoren hebben voorgestled de zoogenaam" de „muilkorf-bepaling". die ook in den we reldoorlog van kracht is geweest, weer in werking te stellen. Hierdoor zouden de de batten over de wetsvoorstellen aanmerkelijk worden verkort aangezien de oppositie het woord zou kunnen worden ontnomen. Voor de aanvaarding van dit voorstel is echter een meerderheid van twee derden noodtg.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3