de lucifer De ketting HIEUWE MOÖTON CURSUS Deze Heldersche zaken zijn iedeten dag aften JUTTERTJ 1 KRANTEN-RECLAME Marktberichten Betrekkingen Betrekkingen Te huur Te huur Te koop Te koop Diversen Wat U ook te verkoopen hebt, doet het werk! Staking bij Bethlehemsteel reeds bijgelegd Het getemde vuur: Provinciale Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij öni koM o-esJuial: Zondags 11-1 uur Aanvang: 9 Maart Duitsche cursus Supirlargo's Idiaal Schoenvorisjfsteen Knellende Schoenen Slippende Schoenen Gapen de Pumps Gedragen Schoenen H. R!EIIW£RS HEI ADRES mor betere Schoennparatii CAFE'S GARAGES KLEEDERMAKERIJ MANUFACTUREN ENZ. RADIO, ELECTRICITEIT EN SANITAIR SLIJTERIJEN DIVERSEN fatteAtje W1ER1NGEN In 1900 werd eens een statistiek opge maakt, volgens welke bleek, dat elke in woner der beschaafde wereld per hoofd en per dag gemiddeld 10 lucifers gebruiken zou. Heden ten daee zal dit gemiddelde wel heel wat hooger. en het aantal lucifers, dat per jaar over de geheele wereld wordt ge bruikt. zal zeker in minder dan 14 cijfers niet uit te drukken zijn. Voor het eerst vindt men melding ge maakt van lucifers in 1805 en wel te Pa rijs. Derosne gebruikte in 1816 phosphorus voor het ontstaan van vuur. De eerste luci fers. die afgestreken werden, dateerden van 1833; ze hadden een kop van zwavel, over trokken met zwavelantimoon en chloorzure kali, die voor de ontsteking tusschen twee papiertjes, met zand bedekt, werd doorge trokken. Een belangrijke stap in de luci- fersfabricage werd in 1835 gedaan, toen de eerste lucifers met phosphorus in gebruik kwamen. Men gebruikte toen uitsluitend witte phosphor en tevens kaliumchloraat in het mengsel, zoodat tengevolge van de ge vaarlijkheid van dit materiaal, deze lucifers fabrieken in verschillende staten werden verboden. Eerst nadat het tot dien tijd ge bruikte chloorzure kali gedeeltelijk door een mengsel van menie en bruinsteen ver vangen werd en vervolgens geheel en al door loodperoxyde werd verdrongen, begon de groote vooruitgang der lucifersindustrie. In 1848 toonde Böttger aan. dat roode phos phorus op de wrijfvlakken voor phosphor- vrije lucifers kon worden gebruikt. Hier mede waren de grondslagen gelegd voor de industrie der z.g. veilinheidslucifers, die het eerst in Zweden in den handel kwamen. Vooral toen sedert 1858 Lundström te Jön- köping zijn lucifers exporteerde, nam het gebruik sterk toe en de fabriek aldaar fa- biceerde per dag pl.m. 50.000.000 lucifers. Ook in andere landen in ons land te Eindhoven zijn groote luciferfabrieken. Voor het verdaardigen van luciferhoutjes gebruikt men gewoonlijk het hout van wil gen, populieren, linde- en espenboomen. De stammen worden in blokken gezaagd van 40 to 60 c.M. lengte, daarna worden deze in water gekookt, opdat het hout minder bras zal worden. Dan komen ze in een schil- marhine. die door een tegen de ronddraaien de blokken gedrukt mes een lange lintvor ming doet ontstaan, die de breedte van het blok en de dikte der te maken lucifers heeft. De breede spanen worden bij 50 tot 80 stuks op elkander gelegd en door een snijmachine, voorzien van op bepaalde af standen gepla&tste op- en neergaande mes sen. in stokjes gesneden en wel ruim 2V? millioen per uur. Deze worden daarna ge droogd. in een polijstmachine door een draaiende trommel van oneffenheden enMn «en stofmachine. bestaande uit beweeglijke zeven, van stof en splinters bevrijd. Voor sommige soorten van lucifers wordt dennen- of pijnboomenhout door 'n schaaf machine, voorzien van scherpkantige, toe- gescherpte ovale openingen, in lange hou ten draden geschaafd. De aldus gereedge maakte houtjes, die op alle mogelijke wij zen door elkander liggen, worden door bij zonder daarvoor ingerichte machines eerst in evenwijdige rijen gerangschikt en ver volgens op gelijke afstanden van elkander geplaatst. Dan worden de stokjes gelijkma tig verwarmd, daarna telkens een gelijk aantal in een dunne laag paraffine of zwa vel en vervolgens in een nog dunnere laag van een dikvloeibare ontvlambare massa gedoopt. Na het drogen worden zij automa tisch in doosjes gepakt, die in dezelfde fa briek worden vervaardigd. Men heeft auto matische machines, die zonder eenige tus- schenkomst van den arbeider de blokken op de aangewezen plaats voor de schaaf machine brengen en vervolgens alle bewer kingen uitvoeren, tot het inpakken in doos jes toe. Een zoodanige machine levert per dag 3V2 millioen lucifers, verpakt in 50.000 doosjes. Men rekent, dat voor 1.000.000 lucifers pl.m. 8 Kg. zwavel of 3 k 3V2 Kg. stearinezuur of paraffine noodig is. De koppen der oude phosphorlucifers bestaan naast gele phos phor uit loodperoxyde. salpeter of 'n andere zuurstof leverende stof met als bindmiddel lijm, dextrine of senegalgom. Het gehalte san phosphorus bedraagt soms meer dan 17 maar 5 4 7 is voldoende. 1 Mil lioen lucifers bevatten gemiddeld ongeveer 500 gr. phosphorus. Alle luciferskoppen, die minder phosphorus bevatten, bestaan ge deeltelijk uit loodperoxyde en salpeter of loodnitraat. Ook menie, loodzure kalk, man gaanperoxvde en. als verdikkingsmiddel om de wrijving hij 't aansteken te verhoo- gen. krijt, zinkoxvde, ijzeroxyde. puinsteen, glaszand. ufusoriënaarde, enz. worden ge bruikt. De reuklooze lucifers worden vóór het drogen met geverfde harsoplossingen overtrokken. Ook dompelt men ze wel in een verdunde loodsuikeroplossing en stelt ze daarna bloot aan zwavelwaterstof, om een metaalglanzende oppervlakte van zwa- vellood te krijgen Een grootêre vooruitgang in de lucifers- fabricage was de uitvinding van een meng sel voor luciferskoppen zonder de gevaar lijke gele (witte) phosphor. Het werken toch met een witte phosphor is uiterst schade lijk voor de arbeiders: de verschrikkelijke phosphornecrose is er het gevolg van. Vol gens een internationaal verdrag van 26 Sep tember 1906 werd in de meeste landen ook Nederland de fabricage van luci fers. welke witte phosphor bevatten, ver boden. De z.g. Zweedsche lucifers worden nie| met zwavel bekleed, doch in paraffine ge» drenkt. Dp koppen bestaan uit een meng sel van 50 chloorzure kali. 5 chroom- zure kali. 5 zwavel, 10 k 15 lijm of gom als bindmiddel, verder glaspoeder, krijt en voor de keur ijzeroxvde of rhoda- mien. De striikvlakte op de doosjes bestaat ■uit avelantimoon. roode phosphorus en lijm. Men beeft ook een phosporvrij mengsel gevonden, een zoodanig, dat de koppen zich op iedere striikvlakte laten aanstre ken. ïnplaats van houten, komen ook was lucifers voor. doch zij worden niet veel ge bruikt, ook al, doordat de prijs veel hooger is. PRIJZEN WEIDEKOEIEN. De Provinciale Voedselcom- missaris voor Noordholland maakt het volgende bekend: Aangezien over eenigen tijd de termijn is aangebroken, dat de weiders zich van hun wei- de-koeien zullen dienen te voor zien. wordt de aandacht van de betreffende veehouders erop gevestigd, dat de prijzen voor dit vee niet abnormaal ver hoogd zullen mogen worden, daar de Nederlandsche Vee houderij Centrale anders uit het door haar overgenomen vee. geschikt vee voor de wei- derij beschikbaar zal stellen. GELDIGHEIDSDUUR LEVERINGSBEWIJZEN VEE. De Provinciale Voedselcom- missaris voor Noordholland maakt het volgende bekend: Te beginnen met 10 Febr. 1941 hebben de bewijzen van geleverd vee (noodslachtingen inbegrepen) een geldigheids duur van weken gekregen. Binnen 2 weken na den da tum van afgifte, dienen deze bewijzen ingeleverd te worden bij een Plaatselijken Bureau houder, waarna een ontvangst bevestiging verstrekt wordt. Den veehouders wordt aangera den met deze bepaling terdege rekening te houden, daar an ders een geleverd rund, niet in mindering van de verplichte levering wordt gebracht. BIJBETALING VOOR Nè 18 NOV. 1940 GELEVERDE VAR KENS BOVEN 100 K.G. GE SLACHT, De Provinciale Voedselcom- misaris voor Noordholland deelt de bij de Landbouw-Crisis-Orga- nisatie voor Noordholland ge organiseerde varkenshouders het volgende mede. In het algemeen werd door de Nederlandsche Veehouderij Centrale voor de aan haar ge leverde varkens, welke een ge slacht gewicht van meer dan 100 kg. bleken te hebben, een prijs uitbetaald, welke =t f0.20 jager was, dan de normale le- veringsprijs. Dit was in ver band met het feit, dat het na 14 October 1940 verboden was, mestvarkens in voorraad te heb ben, met een levend gewicht van meer dan 110 kg. (uitgezon derd die, welke bestemd waren voor huisslachting). Door het niet juist schatten van de leven de gewichten der varkens, werd een aantal varkens geleverd, dat geslacht boven de 100 kg. bleek te komen. In verband hiermede is beslo ten voor de varkens boven 100 kg. geslacht, die op 18 Nov. 1940 of later geleverd zijn, een hoogeren prijs uit te betalen, dan die, welke voor die varkens tot heden heeft gegolden. Hoe zwaarder de varkens geweest zijn, des te minder zal de nieu we prijs met den ouden ver schillen. Er is rekening mede gehouden, dat voor varkens, die op 18 Nov. 1940 reeds beduidend zwaarder dan 90 kg. wogen, de oorspronkelijke prijzen gehand haafd blijven, aangezien an ders een premie op het niet tij dig leveren gesteld zou worden. Bijbetaling zal binnen kor ten tijd plaatsvinden. Aanvra gen hiertoe behoeven niet te worden ingediend. door JUSTINE ROUF. Op een avond dat Morriton, de ijzerko ning. bezig was toilet te maken om met zijn vrouw naar een première in de Metropoli tan-opera te gaan, kwam de kamenier van mevrouw hem met ontsteld gezicht verzoe ken, of hij dadelijk wilde komen, er was iets vrëéselijks gebeurd! Morriton, wiens eenige zwakke plek een genzelooze liefde voor zijn kleine, verwende vrouw was, snel de naar haar slaapkamer en vond haar in tranen. .Mijn ketting! Mijn nieuwe... die ik voor t eerst zou aandoen. weg... verdwenen! In horten en stooten, onderbroken door snikken, kwam het er uit. Morriton fronste zijn wenkbrauwen. Hij hield er niet van be stolen te worden. „Wat... hoe is dat mogelijk? Waar was de ketting?" „Hier, in mijn juweelenkistje, op mijn kaptafel ik wou hem vanavond aandoen, toen werd ik aan de telefoon geroepen... en toen ik terug kwam... Het kamermeisje, eveneens schreiend, bezwoer haar onschuld. Inderdaad verklaarde mevrouw Morriton, dat ze, van het boudoir, waar ze telefoneerde en dat grensde aan het slaapvertrek, het meisje had bezig gezien met het klaarleggen van haar japon. Er moest iemand zijn binnen geslopen in de enkele minuten, dat het meisje de badkamer was ingegaan, om het bad te laten volloopen. Morriton waarschuwde onmiddellijk niet de politie, dat was beneden zijn stand doch zijn eerste detective, Dick Holl. een pienteren, lakonieken jongeman met scherpe oogen in een dom gezicht. Hij ondervroeg de steeds schreiende Lilian. Morriton onder vroeg alle bedienden, snuffelde in de ka- Na een kortstondige ziekte ontsliep heden, zacht en kalm, onze innig geliefde Vrouw, zorgzame Moeder, Behuwdmoeder, Zuster en Behuwdzuster, ELIS.VBETH MALGO— LUYT, in den ouderdom van 68 jaar. J A. MALGO. F. J. MALGO en Verloofde. Voorburg, M. WINKELMAN— Malgo. L. C. WINKELMAN. Rijswijk (Z.-H.), 1 Maart 1941. Leeuwendaallaan 68. Liever geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag e.k. te circa 2.15 uur op de Algem. Begraafplaats aan Jen Kleiweg te Rijswijk (Z.-H.). (calé SANDERSE, Koningsplein) Inschrijving dagelijks MSI Groot aantal deelnemers Cursisten ontvangen nader bericht grooter kleiner sluitend Maken bg: als nieuw Nieuwstraat 8 en 48, Oen Halder Molenstraat C £6, Schagen Bittersteeg) Te koop gevraagd geheele en gedeelten van Inboedels, lom pen, metalen, enz. Adres: K. Heerkens, Sluis dijkstraat 70. Café „Oud-Holland", 't Hoekje. WeststraatZuidstraat. Is doorloopend geopend. GARAGE HORSMAN, Tel. 571, Kanaal weg 103. Is dagelijks geopend. Ook voor Trouwauto's. GARAGE MANSHANDEN Regelmatig geopend Taxi's en Trouwauto's. Tel. 533 - Nieuw Nr. 2953 Middenweg 189191 J. SMITS, Zuidstraat 3. Gewoon geopend. CAREL COLTOF, Spoorstraat, boek Koningstraat Telefoon 202. Geopend var 10 4.30 uur. L. SCHELTIS. Toonkamer Keizerstraat 115. Den geheelen dag geopend. „HET STO^ZUIGERHUIS" en REPAPRATIE-IN'RICHTING Sluisdjjkstr. 84 (hk. Goversstr.) Normaal geopend. n. M. MOS, Langestraat 43. Telef. 471. Normaal geopend. BIERSTEKER'» ASSURAN riEKANTOOR, Koningstraat '10. Tel. 984. Spreekuur Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 121 ur. Geel Uw vóór 9 middags 4 uur op aan ons bureau. V aangeboden Gevraagd tegen half April een flinke dienstbode, in staat zelf standig te koken en de huishou ding te doen bij J. de Vries, Vlietstraat 10, Julianadorp. Aanmelden na 5 uur. gevraa gd B. z. a. net meisje, v.g.g.v., als dagmeisje. Adres: Kroonstraat 24. aangaboden Gem. huisje te huur, op goe den stand. (LJmuiden-O.). Te bevragen: J. Schagen, Biezenweg 99, Santpoort. Mooi ruim vrijstaand woon huis te huur te Bergen. 3 Min. van het station. Direct te aan vaarden. Brieven onder no. 17, Boek handel Schoelink, Bergen. Aangeboden slaapgelegenheid, dicht bij spoor en bushalte. Adres: Rijksweg 59, Juliana dorp. Te huur Sluisdijkstraat 24. Te bevragen: Kanaal weg 68. gevraagd Zit-slaapkamer gevraagd door heer alleen. Brieven met prijsopgaaf onder no. 407. Bureau v. d. Blad. 1 Heer zoekt kamer, zonder pension, in Den Helder. Brieven onder no. 406, aan het Bureau van dit Blad. S. O. S. Wie helpt moeder met doch tertje aan slaapkamertje, liefst aan trein- of busverbinding, om geving Anna Paulowna. Brieven onder no. 404, aan het Bureau van dit Blad. aangeboden Te koop aangeboden electr, waschmachine met electr. wrin ger. Prijs 60. Adres: Bur. v. d. Blad. Te koop pracht Bouvier, reu, 11 mnd. oud. Adres: C. Jamin, Juliana- park 5. Te koop een best fokkalf. Adres: D. de Jong, Lange- vliet 13. gevraagd Te koop gevraagd goed onder houden kinderwagen. Brieven met prijsopgaaf onder no. 409, Bureau v. d. Blad. Een In g. s. z. damesfiets te koop gevraagd. Brieven met prijsopgaaf onder no. 405, Bureau van dit Blad. Gevraagd Prijsopgave voor het vervoeren van 1 In boedel van Den Helder naar Schagen. Brieven onder no. 408 aan het Bureau Helderste Courant. mers rond en verklaarde, dat hij over het geval moest nadenken. Vervolgens trachtte hij zijn vrouw te. troosten, maar zij snikte telkens opnieuw: „lk had de ketting net ge kregen en je hebt gezegd, dat ik voor eerst niets meer kreeg! Morriton onderdruk te een glimlach. Niet lang geleden had hij met zijn vrouwtje een stormachtig onderhoud gehad. Zelfs een ijzerkoning kan ontevreden zijn over de rekeningen, die voor zijn vrouw komen en Lilian behaalde een wereldre cord op het punt van verkwisting. Nu was Morriton van zeer laag opgekomen en had uit zijn armoede en strijd een afkeer over gehouden van onzinnige geldverspilling. Hij overlaadde zijn kleine vrouw met geschen ken, gaf haar een kleedgeld, dat vorstelijk ge noemd kon worden, maar kon niet verdra gen dat zij ondanks dit alles schulden maak te. Dus pakte hij haar eens grondig aan, maakte haar ernstige verwijten en verklaar de, dat zij niets meer zou krijgen buiten haar kleedgeld. Om echter deze hardheid weer wat goed te maken, schonk hij haar voor haar jaardag een kostbaar halssnoer, waarvoor hij twintigduizend dollar betaald had. Dat zij, die zoo kinderlijk hing aan geschenken, den ketting zoo moest verliezen, nog voor hem gedragen te hebben, stemde hem week. „Stil maar. Je krijgt een andere", troostte hij. „Maar dat zal niet hetzelfde zijn", snikte Lilian, of denk je, dat je net zoo'n ketting kunt krijgen?" En ze keek hoopvol naar hem op, met haar betraande oogen. „Ik zal er mijn best voor doen," beloofde hij. „Morgen zal ik naar Jaffes gaan Jaffes was de bekende juwelier, waar Morriton de meeste geschenken voor zijn vrouw placht te koo- pen. Dat was Maandag. Dinsdagavond droeg Lilian, stralend van vreugde, haar nieuwen ketting, die als twee droppels water leek op den verlorene. Woensdagmorgen liet Dick Holl zich bij mevrouw Morriton aandienen. Wel, hebt u een spoor gevonden?", vroeg mevrouwtje vriendelijk. „Jawel, daar straks bij Jaffes", zei Holl. Ik sprak mijnheer Jaf fes persoonlijk. Hij ontkende natuurlijk eerst, maar viel tenslotte door de mand, toen ik hem wijsmaakte, dat u al bekend had. „Me vrouw Morriton werd doodsbleek. „Ik begrijp U niet goed", stamelde zij. „U begrijpt me heel goed", zei Dick Holl laconiek. Uw man was te zuinig naar Uw zin. U maakte schul den, durfde het hem niet te bekennen en ver zon er dit op. Jaffes had een te goede klant ian U, om te durven weigeren. U gaf hem Uw ketting terug en hij verkocht hem voor de tweede maal aan uw man. waarvoor hij natuurlijk procenten ontving. De rest van hel geld moest dienen om Uw beurs te vullen!" Lilian barstte in snikken uit „Vertel het niet aan mijn man", smeekte ze. Hij zal het mij nooit vergeven!" „Inderdaad", zei Holl bedaard, „geloof ik niet, dat mijnheer Mor- riton er van houdt voor den gek te worden gehouden. Hij zal U evenwel zonder twijfel vergeven, als u hem de schulden opbiecht. Dus raad ik u dringend de zaak te schikken." „Wat moet ik dan doen?", vroeg de jonge vrouw, die wel merkte, dat haar tranen zon der uitwerking bleven op den ander. „Dat zal ik u zeggen. U geeft mij het geld, dat u van Jaffes ontvangen hebt. Dat ge'd inoet op één of andere wijze aan uw man worden terugge geven. Ik heb Jaffes, onder bedreiging met politie, zijn aandeel ook al laten afgeven. U biecht uw man uw schulden, hij zal ze zeker betalen en de rest laat u aan mij over!" Lilian zag zich genoodzaakt, hem te ge hoorzamen. Dick Holl stak bedaard het geld bij zich en vertrok, na haar op 't hart te hebben gedrukt, nog dienzelfden avond haar man de schulden te biechten. Mevrouw Mor riton werd na den nooit opgehelderden dief stal van haar ketting opmerkelijk minder verkwistend. Men fluisterde zelfs, dat zij de zen winter niet meer dan een half millioen dollars voor haar garderobe heeft uitgegeven. Morriton is dan ook heel tevreden over haar. Lilian heeft echter een volgens haar man zeer ongemotiveerde antipathie tegen Dick Holl gekregen. Volgens Morriton is dat, om* dat hij er nooit in slaagde, den dief van haar ketting te vinden. In waarheid is het ech ter, omdat hij doodbedaard het geld van Li lian en Jaffes in zijn eigen zak stak. Maar dat kan Lilian haar man niet zeggen! (Nadruk verboden.) Naar uit Lackawana door S.P.T. wordt ge meld, is de staking in de „Bethlehem Steel" fabrieken Vrijdag bijgelegd. Deze snelle op lossing van het conflict kwam zeer onver wacht. Nog kort te voren vreesde men, dat de staking zich zelfs zou uitbreiden. De staking bij de McCormickfabriek van de „International Harvester Companv" is blij kens een D.N.B.-bericht overgeslagen naar drie andere fabrieken dezer maatschappij. De minister van arbeid, mevrouw Perkins. heeft onmiddellijk een conferentie van ver tegenwoordigers van vakorganisatie en di rectie bijeengeroepen ter bespreking van de mogelijkheid tot regeling van het conflict VEERDIENST ENKHUIZEN—STAVOREN WEER HERVAT. De veerdienst EnkhuizenStavoren, welke was gestaakt, zal met ingang van Dinsdag 4 Maart worden hervat. ANNA PAULOWNA RIJKSPOSTSPAARBANK. In de afgeloopen maand is hier f 2375.78 ingelegd op de Rijkspostspaarbank en te rugbetaald f 4932.61. Er werd een nieuw boekje uitgegeven. BREEZAND. HALEN EN BRENGEN. Op het kantoor Breezand is in de maand Februari f 1015 gestort op de Rijkspost spaarbank en f 5857.95 teruggevraagd. POLITIE. Verloren: ©en verchroomd ankerpolshor loge met leeren riempje en een paar rij» wielplaatjes. Inlichtingen Gemeente-bode. ALKMAAR, 3 Maart. Andijvie f 31—40 per 100 Kg., boerenkool f 3.8014 per 100 Kg„ bieten f 3.40 per 10Ö Kg., gele kool f 4.30—6 per 100 Kg., knol» selderie f 13.— per 100 Kg., koolrapen f2.20 —2.90 per 100 Kg., prei f 8.50 per 100 Kg„ peterselie f 12.60 per 100 bos. rabarber f 17 per 100 bos roode kool f 4.30—7 per 100 Kg* selderie f 6.5011.60 per 100 bos, spruiten f 7.5020.50 per 100 pond. uien f 4.60—6 pef 100 Kg., witte kool f 3.40 per 100 Kg. worte len f 3.40 per 100 Kg., waschwostelen f 9.— Per 100 Kg., witlof I f 11—13.50, idem II f7 —10 per 100 pond. BROEK OP LANGENDÏJK. 4 Maart. Aanvoer; 15775 Kg. uien 6.—. 4500 Kg. peen 4.10. 2000 Kg. kroten f 3.40. 50125 Kg. l-2?de k°°' 7.63550 KgK. gel ekool 6. ■7300 Kg. D. witte kool 5.10 NOORDSTHARWOLTOE, 3 Maart. Aanvoer: 8700 Kg. roode kool f 7 23100 Kg. Deenscbe witte kool 5.10, 18600 Kg. uien 6.—. grove uien 6—, drielingen 6.—. 7100 Kg. peen 4.20 kleine peen 1 80—1 90 NOORDSCHARWOUDE. 4 Maart 30450 kg. roode kool f 7: 7300 kg f 6: 110325 Tl. Witte kool f 5.10 PURMERF.ND 4 Maart. Koeien, totaal 550 stuks. 400 vette koeien levering, stieren levring gelde koeien f 300 -400. melkkoeien 325—480. 5 vette kalveren levering. 800 nuchtere kalveren levering. 200 idem voor def ok f 45—65 18 graskal» veren f 110—230. 15 magere varkens f 25—42; 130 biggel f l532; 100 schapen levering; 500 weide- schapen f 30—45; 12 bokken I 10-24,

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4