Land van bout en ijzer Het granaatappelsap N1PPER EN PELLE 9 De toestand in Ierland I Brusselaars moeten om middernacht binnen zijn Tapan en Birma Radioprogramma FEUILLETON De Russische aankoopen in de Vereenigde Staten ZWEDEN EEN CONSERVATIEVE STAAT TE MIDDEN VAN VOORUITSTRE VEND EUROPA. OMME KEER IN DE ECONOMIE DOOR EXPLOITA TIE VAN BOSCH EN BODEM. STOCKHOLM (V.P.B.) Elk volk heeft zoo zijn eigen nationale mythe. Voor het Zweedsche is dit b.v. wat men noemt: de rechtscontinuïteit. Het is er trotsch op, terug te kunnen zien op een geschiedenis zonder revolutie en zonder scheuring bij het geleidelijk opbouwen van de grondwet. Men wil de democratie niet beschouwd zien als een formeel iets, doch als iets, dat uit de overlevering is voorge komen en dat de stormen heeft weten te weerstaan van de wrijvingen, die natuurlijk wel eens zijn voorgekomen tusschen stan den en klassen en de Kroon. Deze wrijvin gen hebben steeds geleid tot een inniger samenwerking. Men zjet in den Rijksdag nog altijd een soort moderne navolging van de drie koningsheuvels bij oud-Upsala, van welker top de Zweesche koningen het woord plachten te richten tot ridders, burgers en boeren, op inwilliging van hun verlangens aandrongen of zooals Gustaaf van Wasa in 1528 in Tuda tegenover de mannen van Dalerna hen dwongen, onder dwang met wapengeweld. Zweden dankt zijn plaats aan zijn groote mannen en vrouwen De Zweedsche geschiedenis geeft dan ook niet het beeld te zien van een eeuwigdu- renden strijd tusschen parlement en heer- scher, evenmin als den nooit eindigenden strijd tusschen het conservatieve en het vooruitstrevende deel des volks. Tot in de 19e eeuw vertoon zij het beeld van konin gen, die wel is waar naar het absolutisme streefden, doch geen onderbreking te weeg brachten in de rechtsorde, die op overleve ring berustte. Zweden heeft de plaats, die het thans onder de 'volken inneemt, te danken aan zijn groote mannen en vrouwen, die het heeft opgeleverd, zooals Gustaaf Adolf, die naar Duitschland toog, om het evangelie te redden, koningin Christine, de zeldzame vrouw, die in Upsala afstand deed van Kroon en geloof en het „enfant terri ble" van Europa werd. Karei X, die in 1658 bij den vrede van Roskilde voor goed de provincies Schonen, Halland en Blekinge aan Denemarken ontrukte en daardoor aan Zweden zijn huidige gestalte gaf, den „boe- renkoning". Karei XI, die de macht van den adel brak en ten' slotte Karei XII, de held van den Noordschen oorlog. Zij allen nemen hun plaats in de Europeesche ge schiedenis in, zoowel als in de Zweedsche. De rijkdom van Zweden: hout en ijzer. Het is een machtige stroom, die tot op den huidigen dag door de bedding der na- tionalcn herinnering gaat, doch deze stroom schijnt slechts traag voort te kabbelen, zon der het leven der Zweedsche natie nieuwe energie toe te voeren. Trap voor trap is Zweden sedert de dagen van Gustaaf Adolf afgedaald van de hoogc plaats, die het eenmaal innam in het Noorden van Euro pa. De afscheiding van Noorwegen in 1905 vormde het einde van een proces, dat lang zaam maar zeker voortwoekerde. De 19e eeuw was getuige van de groote emigratie naar de Vereenigde Staten van Amerika. Millioenen Zweden verlieten hun vaderland en vonden een nieuw tehuis op de vlakten van het midden-westen en een nieuwen werkkring. Zij vormen nog heden het sterkste en gezondste deel van de be volking der Vereenigde Staten. Vermoede lijk zou de emigratie nog grooteren omvang hebben aangenomen, indien de zaken niet io&i Ohei m. <DAl 42. Diana schudde he hoofd. Dit is mijn eerste bezoek aan Parijs, vertelde ze hem. En daar ik verkouden was, moest in mijn kamer houden. Het was aanvankelijk ons plan door te reizen naar de Rivièra. Terwijl ze de woorden zei, Bitste het door haar hoofd of dat wel werke.gk ooit Fortes- cue's plan was geweest. Oh, paar madame! riep haar metgezel uit, U moet niet weggaan voor U iets hebt gezien van ons prachtige Parijs! U weet niet wat U mist de musea, de mooie ge bouwen, de Notre Dame vooral! En dan de winkels hij lachte plotseling Uw man zal toch niet zoo wreed zijn met U Parijs te verlaten voor U de winkels hebt gezien! Hij deed zoo komisch en zette daarbij zoo'n tragisch gezicht, dat Diana onwillekeurig mee moest lachen en daarmee was haar ge reserveerdheid meteen gebroken. Hij sprak nu over de glorie van Parijs en deed dat met zooveel verve, dat Diana na een half uurtje het gevoel had dat ze er heel goed den weg wist. Wat zou ik graag Uw gids willen zijn, madame! riep hg enthousiast uit. U luis tert zoo aandachtig en toont zooveel belang stelling! Maar helaas, mijn werk neemt zoo veel tijd in beslag, dat ik dat onmogelijk zou kunnen doen. En bovendien vrees ik dat ma- dame's echtgenoot en zijn donkere oogen twinkelden ondeugend daar wel iets op zou hebben aan te merken. Het zou prettig zijn om Parijs te zien met iemand, die het zoo aooi en door kent, zei Diana impulsief. Door zijn opgewekt ge praat was ze haar misère bijna geheel ver geten en# bijna voelde -»e zich het zorgelooze, vroolijke meisje van vroeger. Dat zou inderdaad prettig zijn, gaf hij ten antwoord. Maar ik heb er zoo'n voor gevoel van dat U hier weggaat zon^T h»t 65- Ontdekt. 1. ,,Ik zou er wat om geven, als ik wist, wie die beide Jon gens zjjn en of ze wel weten, dat er op die domme streek, die ze uitgehaald hebben, ge vangenisstraf staat. 2. „Daar zijn die twee kwajon gens, die mjj overvallen heb ben. Pak ze, agent, laat ze niet ontsnappen." 66. Op de vlucht. 1. „Halt! In naam der wet, Jongens!" 2. „We moeten een oploop ver oorzaken en in de verwar ring zien te verdwijnen!" „Best! Weet Jt) wat?" „Help, help, brand!" f H Pvbtir Lrdqr* in de tweede helft van de 19e eeuw een gunétigen keer hadden genomen. Zweden, tot dien tijd toe ten slotte een agrarisch land, dat de exploitatie van ijzer- en koper mijnen tot dusverre min of meer als bij1 zaak had beschouwd, werd zich eensklaps bewust van de schatten, waarmede zijn bodem was gezegend: hout en ijzer. Een ommekeer in de Zweedsche economie. De ontwikkeling, welke de ex ploitatie daarvan aannam, stond ge lijk met een revolutie in den Zweed- schen economischen toestand. Men had een nieuw land ontdekt in het Noorden. Groote gebieden werden plotseling bevolkt, waar men vroe ger niets anders kende dan oerwoud waarin de Lap jacht maakte op be ren, wolven, vossen en veelvraten. Langzamerhand overdekten spoor wegen het land. Van de kust af wer den de dwarsleggers gelegd, waarop de rails rustten. Bergstroomen wer den in banden geslagen, er verre zen fabrieken naast de mijnen. Er was een waar nieuw land ontdekt, dat den ondernemenden Zweden al le mogelijkheden bood. De steden in het Noorden van Zweden vele daarvan werden in de 16e en de 17e eeuw gesticht, brandden echter herhaalde lijk af herinneren uiterlijk aan Ameri- kaansche en Canadeesche stadjes op het platteland. Doch dit alles is niet meer dan schijn. De bevolking is oer-Zweedsch. Alles is op Zweedsche leest geschoeid. De rijks- bond van Zweedsche verbruiksvereenigingen (Kooperativa Förbundet) kan worden be schouwd als de grootste industrieele en fi- nancieele onderneming van Zweden. De lieder daarvan is een man met verzienden blik, een navolger van de traditie van den bankier Wallenberg, aan wien het land zijn onafhankelijkheid van buitenl'andsch kapi taal te danken heeft. Hét departement van buitenlandsche za ken der V S. heeft medegedeeld, dat de Russische ambassadeur, Oemansky. onder staatssecretaris Welles de verzekering heeft gegeven, dat alle in de Vereenigde Staten gekochte artikelen, uitsluitend bestemd zijn voor de eigen behoefte der Russische indu strie. Oemanskv legde deze verklaring na mens zijn regeering af. In den vastenbrief van de Iersche bis schoppen wordt scherpe critiak geoefend op de tegenwoordige toestanden in Ierland en in het bijzonder in Noord-Ierland. De primaat van geheel Ierland, kardi naal Mac Rory, Verklaarde: „Ik sla den toe stand in de zes graafschappen met zeer ernstige bezorgdheid gade. Talrijke jonge lieden en mannen, zelfs huisvaders worden uit hun land gedreven om in Engeland te werken en hun leven te wagen. Ik betwij fel het, of de verbanning van een man uit zijn vaderland onder zoo wreede omstan digheden rechtmatig genoemd kan worden. De bisschop van Down en Conner, dr. Mageean, zeide in zijn herderlijk schrij ven, dat de Roomsch-Katholieken in Noord- Ierland zijn blootgesteld aan onderzoekin gen door de organen der regeering. „In een mate, die bijna ongelooflijk is". In één enkelen nacht zijn honderd huis zoekingen verricht, midden in den nacht of tegen liet aanbreken van den dag. De deuren werden met geweer- en revolver- kolven ingeslagen. De gezinslede'n, zelfs vrouwen en kinderen, werden met geweld gedwongen op verschillende vragen te ant woorden. Van de vele gearresteerde "man nen werden er eenige geinterneerd, andere in de gevangenis opgesloten en weer andere vrijgelaten, nadat zij urenlang waren vast gehouden, Van de personen, die werden vrijgelaten, omdat geen motief voor hun arrestatie kon worden aangevoerd, kregen velen des morgens toen zij aan het werk wilden gaan, te hooren, dat anderen hun betrekking hadden overgenomen. De bisschop beval den Ierschen Roomsch- Katholieke organisaties aan, de hulpelooze gezinsleden der geïnterneerden te heipen, wanneer de regeering de geïnterneerden van hun inkomsten beroofd had. De burgemeester van Brussel heeft een bekendmaking doen aanplakken, waarin wordt medegedeeld, dat op besluit van de Duitscbe autoriteiten het sluitingsuur van af 1 Maart verlaat is van half negen des avonds tot middernacht. Een verdere faci liteit is het publiek verleend in zooverre, dat het in het vervolg eerst-om half een des nachts van de straat moet zijn. De Brusselsche bavolking begroet 'ten leven digste deze tegemoetkomende houding van de Duitsche militaire overheid. De perschef van het Japansche garnizoen op Formosa heeft in een officieel commu niqué verklaard, dat Engeland, in samen werking met Tsjocngking, Birma met be hulp van Cliineesche troepen tracht te verdedigen. Hieruit blijkt, aldus de pers chef, dat Engeland niet in staat is Birma met eigen krachten te beschermen. Indien China en Engeland werkelijk samen zouden gaan, zou dat een Britsche inmenging in de Cliineesche aangelegenheden beteekenen. Birma zou tot oorlogstooneel worden. Het resultaat zou slechts gunstig zijn voor Ja pan, dat de Vereenigde Britsch-Chineesche strijdkrachten zou weten te verslaan. Op die wijze zouden tevens de toevoer wegen in Birma geheel afgesneden worden. Van Britsche zijde worden berichten ver spreid, volgens welke Duitschland en Ita lië door druk Japan zouden willen bewe gen tot een aanval op Singapore. Inwer kelijkheid willen de Èngelschen daarmede de Vereenigde Staten te hulp roepen om tegen de Japansche expansie naar het zui den op te treden. Tegelijkertijd zouden de Engelsche militaire plannen tegenover Thai land daarmede verbloemd worden. WOENSDAG 5 MAART 1941. Hilversum I, 415 m. Nederlandsch Programma. NCRV. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Schriftlezing en Meditatie. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 -Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Spaarne-sektet en gramofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.25 Consonanten en gramofoonmuziek. 3.00 Christelijke lectuur. 3.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 4.10 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. schoone Parijs gezien te hebben. En U, ma dame? Dat is best mogelijk, zei ze. Maar ik weet het werkelijk niet... Ze brak plotseling af. Daar, aan het an dere einde van de hall, zag ze Fortescue, die juist scheen te zijn binnengekomen en meteen was haar luchtige stemming weg. Hij was in gezelschap van een man met een zwarte baard, die, naar haar mening, een zeer ongunstig uiterlijk had. Haar metgezel was opgestaan en met een beleefde buiging nam hij afscheid van haar. Het was me een groote eer en een buiten gewoon genoegen kennis met U te mogen maken, madame. Ik dank U zeer dat U me hebt toegestaan U voor een wijle gezelschap te houden. Ze wendde zich naar hem toe en reikte hem haar hand en hij boog er zich overheen en kuste haar eerbiedig. Toen hij weg was, bleef Diana kalm zitten. Ze wilde zich niet bij Fortescue voegen en ze hoopte maar, dat hij haar niet gezien had. Als hg dan straks den "anderen kan uitging, kon ze ongemerkt naar haar kamer terug gaan. Maar al spoedig bleek, dat hg haar aanwezigheid wel degelijk had opgemerkt. Met een korte knik nam hij afscheid van zijn metgezel en liep recht op haar tafeltje af. Het hart zonk haar in de schoenen want, hoewel e de reden er van niet begreep, be sefte ze dat hij het niet goedkeurde dat ze haar kamer had veria en. En zenuwachig wenschte ze, dat "e maar daar boven alleen gebleven was. Met een strak gezicht kwam hij op haar toelcopen en beet haar toe: Wat voer je hier uit? Kom mee, we gaan direct naar boven. Zonder de kracht te hebben zich te verzet ten stond ze op en volgde hem naar de lift. Hg sprak geen woord tot ze op hun kamer gekomen waren. Toen (el hij woedend tegen haar uit: Wat deed Je daar in 's hemels naam beneden? Ik wilde wel eens een verandering, zei ze. Ik ben nu weer zoo goed, dat het niet langei noodig is mijn kamer te houden. Zo zo! En die man, met wien Je daar zat, was dat een kennis van je? Ze aarzelde. Hij leek me heel keurig en gedroeg zich correct. Hg /ertelde me dat hg journalist is. Kende Je hem al vóór vandaag kom, I ik wil het weten! Hij keek haar boosaardig aan en plotseling haatte ze hem zoo, dat ze alle voorzichtigheid uit het oog verloor. Ik kende hem niet, maar ik kan daar geen kwaad in zien. In ieder geval was het een opluchting eens met een werkelijk heer te praten. Vind je het wel verstandig zulke dingen te zeggen? vroeg hjj en er klonk dreiging in zijn stem. Het lgkt me, dat ik daar redenen voor heb, zei ze. Ach, lgkt je dat zoo! Je bent niet erg tactvol, lieve kind en ik vrees dat ik je zal moeten leeren, dat het verkondigen van ha telijkheden onaangename gevolgen voor je kan hebben. Zooals dit. bgvoorbeeld! Met een snelle beweging had hij haar bfl haa*- pols gegrepen en draaide die met een 'ruk om. Met een kreet zakte Diana op haar knieën. Oh, jij bruut jij bruut! hijgde ze. Zeg nu eens iets beleefd voor de veran dering," zei hg, haai vasthoudend in die fol terende greep. Oh mijn pols! Breek niijn pols niet! jamrierde ze. Dat zou jammer zijn, hè? zei hij sar rend. En zo heelemaal je eigen schuld! Oh, laat me toch los alsjeblieft! smeekte ze. Langzaam ontspande hij zijn vingers. Dat klinkt al iets bete" zei hij. Nu ga je zeker flauw vallen dat is zoo je gewone toevlucht. Maar re viel niet flauw. Ze zwaaide alleen een beetje, toen ze opstond en haar gezicht zag doodsbleek. Ziezoo, dat zal je leeren in het vervolg wat beter op je woorden te passen, zei hij voldaan. Kom nu maar wat met me mee en ga daar in die stoel zitten! Hij sloeg zijn arm om haar heen en onder steunde haar. Het kostte haar haast boven- menschelijke inspanning hem niet te toonen hoe zijn aanraking haar hin^i rde. Met moeite vocht ze tegen de opkomende tranen en mi- serabe' liet ze zich in de stoel vallen. Hg tildt haar kin imhoog en bekeek haar aandachtig. Z<.u, en nu zul je me zeker wel je excuses aanbieden, niet? Haar bleekheid maakte plaats voor een brandend rood, dat haar gezicht en hals be dekte. Heftig wilde ze weigeren, maar de blik in zgn half-gesloten, lreigende oogen waarschuwde haar. Dit gezicht had niets mensi helijks meer, dit waren de oogen van een krankzinnige. En een doodelijke angst maakte zich van haar meester. Het spijt me als ik je beleedigd heb, zei ze op fluisterenden toon. Het zal niet weer gebeuren. Voldaan boog hij zich over haar heen en zijn sensueele lippen beroerden de hare op een manier, die haar een rilling van afschuw bezorgde. Zoo aardig je dit te hooren zeggen, mur melde hg. En ik weet zeker dat je het 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Taalles en cursus over meteorologie. 6.00 Berichten. 6.05 Orgelspel. 6.42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofonmuziek. 7.00 Brabantsch praatje ANP. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 NCRV-Harmonie-orkest (opn.). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.). 9.15 „Aldfaers Erf", causerie. 9.35 Orgelconcert (opn.). Hierna: Schriftlezing 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum, 301,5 m. VARA. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwgding. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Esmeralda. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 VARA-Harmonie-orket. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Orgelspel. 3.30 Utrechtsch Stedelijk orkest. 4.35 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Esmeralda en solisten. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag ANP en sluiting. meent ook. Voor dezen keer zal ik je dan maar vergeven. En weer kuste hij haar. We zullen een klein soupertje hier boven bestellen om onze ruzie te vieren. En op geheel anderen toon, vervolgde hg: En waar had de vreem deling het zoo al i/er? Hoe lang je al in Pa- rgs was en wat jt allemaal had gezien? -r- Iets lergelgk, stemde ze toe en deed daarbij zoo onverschillig mogelgk. Oh, ze vreesde den demon van de jaloezie te zien in die verschrikkelijke oogen! Maar hij lachte alleen maar op de hem eigen, geheimzinnige manier. „Oh, je hoeft er me niet alles van te vertellen, mijn lieve; ik begrijp het volkomen. Een beetje wijn een lichte flirtation alles heel decoratief en natuurlijk totaal onschuldig!" Achteloos streek hij met zgn vingers door haar lokken, zoo dat ze heelemaal in de war raakten. „Het stemt bepaald droevig wanneer mén bedenkt, dat zooveel verleidelijks het eigendom is van slechts één man. Maar ik ben tenminste een waardeerende echtgenoot dat zul je me moeten nageven." Ze antwoordde niet. Ze was er van over tuigd, dat hij onder den invloed was van een bedwelmend middel en haar eenige zorg was alles te vermijden wat hem kon prikkelen. Ze zei niets op de beleedigingen en bedekte toe spelingen, die hij maakte. Het gevolg was dan ook dat hij er al spoedig mee ophield en ge melijk voor zich uit zat te staren haar verder negerend. Eindelijk werd het souper boven gebracht, maar toen ze aan tafel waren, raakte hij niets aan er ze at en dronk alleen. Na afloop van den maaltijd nam ze een boek op en deed alsof ze las, terwijl hij in een fauteuil zat en in diep gepeins voor zich uit bleef staren, zonder een woord te zeggen. Ze had er geen idee van wat er in hem omging, maar dat zijn gedachten niet van erg vroolijken aard waren, was duidelijk aan hem te zien. En een angstig voorgevoel bekroop haa.r een gevoel van naderend onheil. Maar ze wilde er zich niet door laten intimideeren en met een ruk stond ze op en ging naar bed, hem daar latende zitten. Uren later schrok ze wakker uit een onrus- tigen slaap en daar stond, over haar heen gebogen. Fortescue. zacht lachend. „Ik dacht dat je wel graag zou willen weter. dat we morgen naar het Zuiden vertrekken." zei hij. ..En ik raad je Fransehen vriend niet aan ons te volgen." (Wordt vervcJqd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7