Boden van Lente en Blijheid! Treinpraat Vxw-AjaaA Maandag 10 Maart 1941 Tweede Blad MxidótiieuujLA Kleedingmagazijn „De Adelaar" leeggestolen 50 a 60 heereii' en jongens pakken gestolen Kleedingdiefstal in de Kroonstraat WINTERHULP#NEDERLAND is de girorekening van den Gemeente-ontvanger. Stort hierop Uw gavenvoor ftWinterhulp". Gasprijsverhooging Burgerlijke Stand van Den Helder Wie in dit blad adverteert Op elk Stalenboek van origineels R D-Behangsels staat dit bekende lettermerk. KeA& tri ZendUiq, Een schade van 2500 h 3000 gulden. Een zeer burtale dieijta! heeft in den avond of nacht van Vrijdag op Zaterdag plaats gehad in kleedingmagazijn „De Ade laar", van den heer L. de Jongh, Keizer straat 98. Via de achterdeur zijn eenige on gure elementen de zaak binnengedrongen en hebben een paar kleedingrekken volkomen leeggehaald. Een 50- 4 60-tal heeren- en jon genspakken. benevens een aantal regenjassen is gestolen. Dit groote aantal wijst er op, dat hier eenige personen aan het werk zijn ge weest. Het is onmogelijk, dat één man deze brutale diefstal heeft gepleegd, daarvoor is de voorraad te groot. Onbegrijpelijk blijft trouwens, hoe deze ongure elemen ten, zonder gezien te zijn, dezen voor raad goederen in veiligheid hebben kun nen brengen. De avond en nacht Is vrjj licht geweest en er is een drukke en regelmatige surveillance in onze stad, zoodat het wel wat al te gewaagd is, zich tijdens de verboden uren op straat te be geven. De kans om „tegen de lamp" te loopen is zeer groot. De heer De Jongh had, als gewoonlijk, Vrij dagmiddag zijn zaak goed gesloten. Hij ver trekt met den trein van half vier naar zijn evacuatie-oord en is er van overtuigd, dat zijn zaak voor zoowel als achter, goed geslo ten was. Toen hij Zaterdagmorgen met den trein van half elf in Den Helder kwam en zijn zaak opende, ontdekte hij oogenblikkelijk, dat de kleerenrekken in den winkel leeggehaald wa ren. Het waren een drietal rekken, twee voor de heeren- en jongenskleeding, een voor de regenjassen. Het feit, dat de „Adelaar" het duurdere en beter genre confectie verkoopt, maakt de financieele strop groot. De meeste pakken waren in prijzen van 40 tot 50 gul den, zoodat naar ruwe schatting voor een 2500 k 3000 gulden gestolen is. Contróle van de woning deed zien, dat de daders via de achterdeur het perceel waren binnengekomen. Men was de steeg achter de slagerij van Korver doorgegaan en over de schutting geklommen, die achter den tuin van „De Adelaar" loopt. Hoe het gelukt is om zonder de deur te forceeren, het perceel binnen te komen, mag een raadsel heeten. De keukendeur stond open, de grendels waren er van af geschoven, voetstappen ston den in den tuin. De heer De Jongh wist ech ter zeker, dat hij de achterdeur solide ge sloten had. De eigenaar van „De Adelaar" was vol komen in de war door dezen misdaad. Voor hem beteekent het een onoverkomelijk financieel nadeel, terwijl de grootste voor raad van zijn goederen weg is, die hij niet aangevuld kan krijgen door het punten- stelsel. „Ik ben geruïneerd", zoo klaagde de heer De Jongh ons zijn nood. De politie, die oogenblikkelijk met den diefstal op de hoogte werd gesteld, stelde een onderzoek in. Moge het haar gelukken de daders te grijpen, omdat meerdere diefstallen Den Helder extra onveilig maken. Bewoners van alles beroofd wat ze hadden. Eenige dagen terug heeft ook een bru tale diefstal plaats gehad in de Kroon straat, waar de daders het eveneens ge munt bleken te hebben op kleeding, te genwoordig wel een zeer kostbaar artikel. Het is de familie Domerghi, die door deze onverlaten gedupeerd werd. Het gebeurde 's avonds om 9 uur, dat men leven in de gang hoorde. Aanvankelijk schonk men daaraan niet teveel aandacht, omdat in de woning een paar kostgangers zijn, waar van er een, werkzaam op de Marinewerf, wel even thuis kon komen. Men was een kaartje aan het leggen en de radio stond aan, zoodat niet veel van het geschuifel in de gang tot de huiskamer doordrong. Toen echter niemand binnenkwam, ging men even in de gang kijken en zag nog juist, dat de dader de deur achter zich dichttrok. Met één oogopslag zag de bewoonster, dat haar beste goed van den kapstok was ge haald. Gestolen was een goede dames-winter mantel van mevr. D., twee overjassen van haar man. Van een van de kostgangers een (Erbjj vermelden: „Voor Winterhulp Nederland"). nieuw colbertjasje en een werkjasje, alsmede een blauwe regenjas, een hoed en een pet. Van een anderen kostganger was een splin ternieuw grijs pak gestolen. Voor de bewoners beteekent dit het verlies van de eenige overkleeren, die ze bezaten, terwjjl ook hier de mogelijkheid van vervanging én om de textielpunten én om financieele redenen, niet mogeiyk ls. De mensehen z\jn dus wel zeer ernstig ge dupeerd. Aanvankelijk durfde men de daders niet achterna te gaan. daar men bang was voor de mogelijkheid van schieten als men tijdens het verboden uur op straat zou zijn. Men overwon die angst echter en ging naar buiten. Toen waren er spoedig eenige recherchers in de woning, die een en ander noteerden en een onderzoek instelden. Tot op heden bleef dit zonder resultaat. Men zij dus ernstig gewaarschuwd. Zorg. dat er geen^kleeding of andere dingen - van waarde in huis achterblijven. De surveillance schijnt niet van afdoenden aard te rijn, zoo dat verschillende ongure elementen nog kans zien tusschen de mazen van het net door te glippen. Zooals men in een advertentie van de Water- en Lichtbedrijven alhier, opgenomen in dit nummer, leest, zijn met ingang van het lste kwartaal 1941 de prijzen voor het gas gewijzigd. Gewoon tarief per kubieke meter 13 cent. Levering volgens gewoon tarief over munt- of penningmeter 14 cent per k.m. en bij leve ring met gebruik van eigen binnenleiding 13 cent per k.m. Iedere maand moet hierbij voor meterhuur 25 cent betaald worden. Vast rechttarief A per maand een vastrecht van 1.20, en een leveringsprijs van 7 cent per k.m. Volgens tarief B vastrecht per maand van 3.en leveringsprijs van 6 cent per k.m. Gas centrale verwarming 5 cent per k.m. Gas voor ruimteverwarming 5 cent per k.m. Men zie de advertentie. van 8 Maart 1941. BEVALLEN: J. HollanderSchotman, z. Het is waar gebeurd in den trein, die tus schen zeven uur en half negen door het nog half duistere land reed op weg naar het Hooge Noorden; in den trein, die in zijn lange sleep wagens ontelbare évacué's terugvoert tot hun werk. Er wordt meestal niet veel gezegd in die duistere coupé's, waar iedereen nog loom is van den nacht en het vroege opstaan, waar velen voor den tweeden keer in slaap probeeren te komen, terwijl anderen rekkend en hun oogen uitwrijvend, tenslotte door een flinke haal aan een sigaret heelemaal wakker worden. In deze rammelende, tochtige en koude trein geviel het nu, dat er in een stampvolle en slaperige coupé, twee menschen waren, die wèl uitgeslapen waren en er blijkbaar niet over dachten om die ellendige en vervelende ander half uur naar Den Helder nog een beetje na te zitten soezen. Het was nog half donker en het was kil, men kon dus niet lezen of anderszins; maar als je wakker wilt blijven, dan moét je wat doen. De heele coupé, op twee na, dommelde, er was dus niet veel gelegenheid om een algemeen gesprek te beginnen, er bleef dus niet veel anders over dan met elkander te gaan praten. En de coupé dommelde voort, niettegenstaande de heeren zoo hard praatten, dat iedereen het kon hoor en. Het bleek, dat zij goede kennissen waren, het waren collega's, leeraren aan eenzelfde school. Het is dus niet te verwonderen dat het gesprek over schoolzaken ging, evenmin hoeft het verwondering te wekken, dat ze over leer lingen te spreken kwamen. Totdat den reizigers opeens bekende namen van oud-leerlingen in de ooren klonken. De dommelende coupé werd wat wakkerder, deed alsof ze door dommelde ging een beetje rechter op zitten en spitste de ooren om eens te hooren wat er over dezen en genen gezegd zou worden. En zoo vernamen ze, dat Jan Jansen wel een flinke jongen was, alleen een beetje tegen den draad in, dat Piet Pietersen altijd zoo gewichtig deed, dat Klaas Klaassen erg dom en dat Geert Geertsen erg eigenwijs was, Annie X was een aardig meisje alleen praatte ze wel een beetje te veel. En zoo ging het door, van Schagen tot Den Hel der, in een half duisteren trein. Daar de leer lingen-schaal nog niet verlaagd is zal men begrijpen dat er heel wat oud-leerlingen de revue passeerden. Oud-leerlingen, die sinds lang de school verlaten hebben, waarvan een enkele al met vrouw en kind-in-den-wagen wandelt en die al bijna eerbiedig met „mijn heer" wordt aangesproken, terwijl ze allang verleerd hebben eigenwijs of dwars te zijn. De dommelende coupé luisterde maar, vond het interessant eens te hooren wat die heeren wel over hun collega's en ondergeschikten te ver tellen hadden, en waren, aangekomen in Den Helder, heel wat wijzer geworden over de wilde schooljaren van den een en ander. Zoo zien we, dat de trein overal goed, of niet goed ia, om een rheumatiek of een stijven nek op te loopen, als verontschuldiging voor het ergens te laat kamen, en zelfs om geheel gratis te worden ingelicht over menschen in hun schooltijd. Ja, die eerste trein ia een vreemde trein, zou er over leeraren ook zoo veel gepraat worden, dan ziet het er slecht uit. bereikt alle gezinnen van alle gezindten Nu ook de vogels terugkeeren uit het Zuiden, zijn er tegelijk de vroolijke, nieuwe R D-boeken weer! Eén zwaluw maakt geen zomer, maar één R D- boek kan voldoende zijn om licht en zon te brengen In Uw geheele woning! Heerlijk, deze nieuwe behangseldessins, die aan onze Hollandsche wanden het laatste zweem van wintersche duisternis en schaduw verdrijven. Hamster nu „zonneschijn per rol." Maak Uw eigen Lente in huis! Nu dus frisch laten behangen! Niemand fleurt Uw woning zóó grondig op als de behanger. Vraag hem de welvoorziene groengekafte R D-Stalenboeken voor 1941, en speciaal de Boeken No. 48, 49 of 50, ze zitten vol verrassend-aardige vondsten! Ik hoor het heir Van vogels weer, Die elke k"er Mijn hart bekoorden. Een zwanenru Trekt kloekend mij Heel hoog voorbij, Naar 't verre Noorden. Het helmgras groeit, De weide bloeit, De kemphaan stoeit, Elk laat zich horen. De zeewind waait, De kievit draait, De landman zaait In nieuwe voren. 'k Weet dat 't wis Gauw Lente is. De duisternis, Die 't dl vervulde, Is nu voorbij. Want over wei En duin klinkt blij De vogelhulde. W. A. BIJBELS VOOR BLINDEN. Wjj lezen in het maandbericht van het Ne- derlandsch Bijbelgenootschap: Reeds zeer spoedig hebben de bijbelgenoot schappen er zich op toegelegd om den Bijbel ook voor blinden toegankelyk te maken. In 1833 zocht het Amerikaansche bijbelgenoot schap al naar wegen om een nieuw testament voor blinden te geven. Met de groote versprei ding van het blindengeschrift kwam ook voor de bybelgenootschappen de gelegenheid om meer bybelgedeelten in blindenschrift uit te geven, waarvan gretig gebruik werd gemaakt. Thans is het zoover dat reeds in 55 verschil lende talen bijbelgedeelten in blindenschrift zijn uitgegeven. Tweeëntwintig van deze talen wor den in Europa gesproken en drieëntwintig in Azië. Zes van deze uitgaven omvatten den ge- heelen bijbel en zes andere het nieuwe testa ment en gedeelten van het oude testament, terwijl in de overige talen meestal de evange liën gegeven worden met sommige andere boeken of bloemlezingen. In het Nederlandsch zijn alleen de boeken Leviticus, Numeri, Kronieken, Ezra, Nehemia en Esther nog niet uitgegeven. Overigens is de geheele bijbel in brailleschrift in het Bijbel huis verkrijgbaar. Zooals men weet neemt het brailleschrift veel meer plaats in dan gewone druk. Vandaar dan ook, dat deze braillebijbel vijfendertig deelen beslaat. Gedurende de laatste vijf jaar werden er ge middeld per jaar door het Nederlandsch Bijbel genootschap ongeveer honderdzestig deelen in brailledruk afgeleverd. In sommige andere landen wordt ten be hoeve van de blinden naast het brailleschrift de bijbel ook uitgegeven als gesproken boek, dus opgenomen op gramofoonplaten, waardoor de blinde zich de bijbel kan laten voorlezen. In het laatste verslag van het Amerikaansche bijbelgenootschap, dat sedert 1935 deze ge sproken platen verstrekt, wordt vermeld, dat na een paar jaren van proefnemingen, waarin werden verstrekt in 1935 28 exemplaren, in 1936 90 en in 1937 38, in de beide laatste jaren het gesproken boek op grooter schaal ver krijgbaar werd gesteld, zoodat in 1938 1923 exemplaren werden afgeleverd en in 1939 2024. Het merkwaardige hierbij is, dat deze groote aflevering van gesproken boeken geen ver mindering van het aantal afgeleverde braille- boeken tengevolge had, want dit aantal was bij het Amerikaansche bijbelgenootschap in den loop der laatste jaren in 1935: 3858, in 1936: 381,9, in 1937: 3370, in 1938: 3532 en in 1939: 1,085. Blijkbaar wordt het gesproken boek dus gebruikt door blinden, die geen braille lezen kunnen, of ook men gebruikt het naast de brailleboeken, zoodat men deze niet minder koopt dan voorheen. DE KERK TE WAGENINGEN. De Nederlandsche Hervormde kerk te Wage- ningen heeft van de oorlogshandelingen zeer ernstig geleden, zoodat zij geheel moet worden opgebouwd. Het ligt in het voornemen van het college van kerkvoogden om het gebouw in zijn oorspronkelijken staat weer op te bouwen. Het college heeft zich hieromtrent met den gemachtigde voor den wederopbouw, ir. J. A. Ringers, verstaan en diens toestemming ver- krt en. Naar vernomen wordt zal de aanbe- stedi :g waarschijnlijk reeds de volgende maand plaats vinden. Men maakt nu van de gelegenheid gebruik het gebouw in zijn oorspronkelijken staat terug te brengen. In het verwoeste gebouw waren in het midden der vorige eeuw ramen aange bracht, welke het geheel ontsierden. In de nieuwe kerk zullen de ramen in den oorspron kelijken vorm worden gemaakt. Verder zal men de verdeeling van de zitplaatsen beter inrichtendan in het oude gebouw het aeval was. NEDERLANDSCHE HERVORMDE GEMEENTE TE ROTTERDAM. Gecommitteerden tot de zaken der Neder landsche Hervormde gemeente te Rotterdam hebben van het comité van het plan „Wjj bouwen" een bedrag van f 12.1,55,35 ontvangen als bijdrage voor den bouw van een nieuwe kapel aan het Lischplein. GEBREK AAN BEDEHUIZEN. In het gebied van het vroeger Congres-Polen heerscht een groot gebrek aan gelegenheden om godsdienstoefeningen te houden. In de grootere dorpen is meestal wel een groote zaal aanwezig, waarin men Gods Woord predikt, vaak is er wel een bedehuis, maar wanneer men in kleinere dorpen komt is een zaal dik wijls niet te vinden. Veel Duitschers, die uit andere streken zich hier hebben gevestigd, zijn van oudsher gewend ter kerke te gaan en mis sen een gelegenheid te meer. UIT NOORWEGEN. Uit Noorwegen schrijft men, dat daar een geestelijk ontwaken geconstateerd kan worden. Vooral in het noorden van het land is dit bjj de jeugd het geval. De kerken worden veel drukker bezocht dan tot dusverre het geval was. LUTHERSCHE KERKEN IN AMERIKA. In de Vereenigde Staten en Canada is op het oogenblik het aantal Lutheranen 5.250.923, die verdeeld zijn over 18.893 gemeenten en ver zorgd worden door 13.221 geestelijken. De numeriek grootste kerk is de Vereenigde Luthersche kerk met een aantal leden van 1.660.013, daarna volgt de Missourisynode met 1.320.803 leden. Op deze volgt de Amerikaansch Luthersche kerk, welke een aantal van 560.91,0 lidmaten telt. Dan moet nog de Noorsche Luthersche kerk worden genoemd met een aan tal van 51,8.023 leden. Tenslotte hebben de Augusta- en Wisconsin-synode tesamen onge veer 600.000 leden. LEGAAT. De Centrale Kas van de Christelijke Gerefor meerde kerk ontving een legaat groot 500. welk bedrag bestemd werd voor de predikants weduwen en -weezen. GEREFORMEERDE KERK ROTTERDA M-Z UID. In de onlangs gehouden vergadering van den k'erkeraad der Gereformeerde kerk van Rotter dam-Zuid is de quaestie van een uitbreiding ean het aantal predikanten te berde gebracht. Men was evenwel van meening, dat voorhands nog niet tot uitbreiding kan worden overge gaan, hoewel de quaestie de volle aandacht van den kerker aad had.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5