Fransch verzet Oproep DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Het scheepsbouw- program der wereld Winterhulp Verduisteren 7.36 uur tegen de Bntsche blokkade Convoyeering door oorlogsschepen DE VERDEDIGING VAN GIBRALTAR Veel te dure werkpaarden V.S. gaan rubber en tin opslaan Ongeluk bij een brand Verhouding BERLIJN-ATHENE niet gewijzigd Tsjoengking en de communisten KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 11 MAART 1941 69e JAARG. No. 9178 Veertig slagschepen in aanbouw Scheepvaart in Ned. Indië onder militair gezag Vischworst en duurt tot morgenochtend 8 03 uur De ingang van het gemeentehuis van Gassel bij Grave is een merkwaardige. Via een houten trap aan de buitenzijde, welke gecamoufleerd is door een vruchtboom, kan men door een tot deur gevormd raam het gebouw be treden (Foto Het Zuiden) HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG In beslagneming van Fransche koopvaarders zal niet worden geduld. Een woordvoerder van de Fransche regee ring te Vichy heeft gisteren, naar S.P.T. meldt, een toelichting gegeven op het com muniqué dat over de besprekingen van ge neraal Weygand met admiraal Darlan, den minister van ooriog, Huntziger, den minis ter van koloniën. Platon, alsmede met den minister van luchtvaart, Bergeret. is gepu bliceerd. In dit communiqué wordt gezegd, dat Frankrijk in het kader van de wapenstilstandsovereenkomst het Afrikaansche koloniale rijk tegen iederen aanval zal verdedigen. De woordvoerder der regeering verklaar de. dat deze paraatheid tot verdedi gen niet alleen betrekking heeft op de overzeesche bezittingen zelf. doch ook op de verkeerswegen, die het moederland met zijn overzeesche be zittingen verbinden. De woordvoerder deelde vervolgens mede, dat admiraal Darlan heeft gezegd, dat hi] niet meer zal toelaten dat de Fransche koop vaardijschepen In beslag worden genomen en dat de Franschen van honger sterven. Wanneer de huidige protesten van de Fransche regeering, zoo heeft de admiraal verder medegedeeld, geen effect hebben, en wanneer deze methoden niet worden veran derd, is Frankrijk besloten hieraan een ein de te maken, door zijn koopvaardijschepen door oorlogsscheuen te laten convoyeeren. Admiraal Darlan, zoo besloot de woordvoer der, heeft dit verklaard met goedkeuring van maarschalk Pétain en van de geheele regeering. Een buitenlandsch bericht, volgens het welk admiraal Darlan soortgelijke verkla ringen van De Brinon te Parijs zou hebben tegengesproken, is van officieele regeerings- zijde te Vichy onjuist genoemd. Naar verluidt, zal maarschalk Pétain bin nenkort een reis maken naar Savoye en de naburige Zuidoost-Fransche gebieden. S.P.T. meldt uit Vichy: Volgens een mede- deeling van den Franschen minister van oor log, generaal Huntziger, wordt het Fransche leger in steeds grootere mate in dienst van den landbouw gesteld. De minister heeft besloten een groot aan tal legerpaarden ter beschikking van de Fransche boeren te stellen. Voortaan zal een vierde deel van het Fransche leger bij land bouwbedrijven zijn ondergebracht, en wel binnen een straal van 100 km. van de gar nizoensplaatsen. Wederom een Fransch schip in beslag genomen. Het Fransche stoomschip „Ville de Majun- ge", dat van' Dakar naar Madagascar op weg was, is ten zuiden van Kaapstad do:r een Britschen kruiser opgebracht. De „Ville de Majunge" is het zeventiende Fransche schip, dat door de Engelschen in 1941 in beslag is genomen. Sedert den wa penstilstand met Duitschland heeft Frank rijk op deze wijze reeds 118 schepen verloren Vichy heeft Washington leve ring van vijf miilioen H.L. graan verzocht. Het Fransche staatshoofd maarschalk Pé tain heeft gistermiddag in tegenwoordig heid van vice-admiraal Darlan en den staatssecretaris van approviandeering, Achard, de vertegenwoordigers van de Ame- rikaansche pers ontvangen. Achard legde een verklaring af, dat de Fransche regeering tot de Amerikaansche regeering het verzoek heeft gericht haar vijf miilioen mud graan voor de behoeften van het onbezette gebied te leveren. Achard lichtte de Fransche graanpositie toe. Hij wees op de buitengewone gebrekkig heid van de graanvoorziening van de bevol king als gevolg van den oorlog en de ver minderde aanvoergelegenheid. Na Achard keerde Darlan zich tegen de Britsche blokkade. Hij betoogde, dat deze blokkade geenszins de Duitschers benadeelt, zooals de Engelschen verklaren. Maarschalk Pétain voegde hieraan toe, dat een bewijs voor de waarheid van Darlans woorden hierin gelegen is, dat de Duitschers twee miilioen mud graan, dat was gerequi- reerd, aan de Franschen in het bezette ge bied hebben teruggegeven. Darlan verklaarde voorts, dat de Duit schers grootmoediger zijn en meer begrip hebben voor de plichten jegens de mensch- heid dan de Engelschen. probleem zal vormen, dat Engeland moet oplossen, omdat ..deze oorlog niet in Afrika zal worden uitgevochten, doch op de At- lantischen Oceaan". „Engeland", zoo zeide spreker voorts, .koestert groote verwachting van de hulp van de Vereenigde Staten doch wij besef fen, dat desondanks de Britsche werven toch het meeste werk zullen moeten doen. De regeering heeft dan ook een uitge breid scheepsbouwprogram voorbereid." Britsche industrie heeft ders noodig. arbei De nieuwe uitgave van de bekende En- gelsche vlootalmanak „Jane, Fighling Ships" is thans verschenen, zegt S.P.T. Het handboek bevat interessante gege- gevens over de door de Britsche marine ge leden verliezen. Wel hebben de samenstel lers, op last van de Britsche overheid, nauwkeurige inlichtingen over de verloren oorlogsschepen achterwege gelaten, maar zij vermelden het feit, dat de oorlogsvloot sinds de publicatie van den vorigen jaar gang, ca. honderd kleine schepen, 26 torpe dojagers en 23 onderzeeërs verloren heeft. In de beschrijving van de schepen welke thans worden gebouwd, leest men o.a.. dat er in Engeland vier schepen van 40.000 ton van de Lion-klasse op stapel staan. De eer ste twee schepen van deze serie zullen in 1943 gereed zijn. Belangrijk zijn ook de rubrieken Japan en de Vereenigde Staten. Over de geheele wereld wordt op het oogenblik gewerkt aan ongeveer veertig slagschepen. Alle zullen meer dan 35.000 ton meten en de helft zelfs meer dan 40.000 ton. Het jaarboek bevat ook gegevens over de Duitsche oorlogsvloot, maar de samenstel lers spreken er met groot voorbehoud over en verklaren, dat men in Engeland vrijwel uitsluitend moet afgaan op vermoedens omtrent Duitsche bouwplannen. Het aantal Duitsche onderzeeërs wordt door Jane veel grooter geschat dan men in Engeland ge woonlijk aanneemt De „Times" en de „Daily Telegraph schreven onlangs, dat Duitschland niet meer dan 150 of 160 nieuwe onderzeeërs zou be zitten Het jaarboek vermeldt echter een veel grooter aantal. Nieuw scheepsbou wprogram der Bntsche regeering. De onderstaatssecretaris van de Britsche admiraliteit heeft gisteren in een rede ver klaard. dat de schee psruimte, waarover Engeland in 1941 beschikt het moeilijkste Naar de Britsche berichtendienst meldt, is de admiraliteit belast met het beschik baar stellen van arbeidskrachten voor den scheepsbouw. De minister van arbeid, Bevin, aldus meldt de berichtendienst verder, heeft in een rede verklaard, dat voor den scheeps bouw 50.000 mannen en voor de munitie industrie 100.000 vrouwen noodig zijn. Hij sprak de meening uit, dat in de naaste toekomst een groote zeeslag mogelijk is. Het is daarom noodig, dat de Britsche scheepsbouw zijn productie zooveel mogelijk uitbreid, zoowel wat den nieuwbouw als wat herstelwerkzaamheden betreft. Bevin deelde voorts mede, dat de werkgevers hun werknemers in het verlog nog slechts we gens zeer slecht gedrag mogen ontslaan, terwijl de werknemers niet zonder geldige reden ontslag mogen nemen. Toen vijf maanden geleden de Winterhulp Nederland werd op gericht, had haar leiding zich een denkbeeld gevormd van den nood, die onder Nederlanders moest heerschen. Geleerd door de ervaring komt zij thans tot de ontstellende ont dekking, dat de armoede, welke in Nederland wordt geleden, veel en veel grooter is, dan zij zich in October 1940 kon indenken. Op zijn minst een miilioen Ne derlanders, mannen, vrouwen en kinderen, hebben geen deel aan die aardsche goederen, welke noodig zij.i om een gezin met eenige vreugde en moed aan het leven van ons volk te laten deelnemen. Al voortwerkende ontvangt de lei ding van de W.H N. dagelijks meer berichten over gevallen van nood, die te zamen tot één conclusie voeren Het Nederlandsche volk moet wakker worden en op dit gebied kennis nemen van de feiten, op dat het zich van zijn plicht tot naastenliefde bewust worde en zich aaneensluite om de daad te volbrengen, welke tegenover die vele landgenooten noodzakelijk is. De W.H.N. moet over veel meer middelen beschikken, dan haar ten dienste staan. Om die in te zame len zijn veel medewerkers noodig, die in de week van 17 tot 22 Maart a.s. enkele uren beschikbaar stel len in den dienst van dit noodige, en daardoor zoo mooie werk. Nederlanders, laat u niet de kans ontgaan, om op deze wijze van uw liefde tot uw volk te ge tuigen. Ge zult straks na vol brachten arbeid met zoovele an deren, die u reeds voorgingen, de voldoening kunnep smaken in moeilijke tijden daadwerkelijk aan de instandhouding en den opbouw van ons volk te hebben medege- holpen. Vele helnende handen zön nog noodig. Meldt u direct aan het plaatselijk bureau van de Winter hulp in uwe gemeente Werkgevers, verstaat gij uw plicht tegenover deze actie, door ag,n de leden van uw personeel, die willen medewerken, voor de hun toegewezen uren vrij te geven zonder aftrek van loon en vacan- tietijd. I.aten wij allen onze taak be seffen: in een der beslissende uren van de wereldgeschiedenis, nu vol keren om hun bestaan worstelen, moet het Nederlandsche volk be wijzen, dat het in staat is zich zelf in stand te houden. Toont u dezen tijd waardig! Millioenen handen zijn onzicht baar naar u uitgestrekt! Offert! Schenkt tijd en moeite en geld! Te Gibraltar wordt koortsachtig aan de ver sterking der verdedigingswerken gearbeid. Met uitzondering van verscheidene verkeers wegen, wordt het geheele gebied tegenover La Linea als verdedigingszone beschouwd. Ook de oostelijke strandgebieden en de z.g. „Catelaansche Golf" in het zuiden gelden als militair gebied. Personen, die zich naar na den 7en Maart, den dag van het in werking treden der nieuwe verordening,vertoonen, zijn tot geldboeten veroordeeld. Reizigers uit Gibraltar bevestigen steeds weer, dat de ze nuwachtigheid in de Engelsche vesting zeer groot is en dat men daar beslissende gebeur tenissen verwacht Verkeersverbeteiing ln Amsterdam Oost. De tunnel over den Ring dijk, welke de verbin ding vormt tusschen den Weesperzijde en Middenweg is thans gereed gekomen. (Foto Pas-Holland) EMPLOYé'S EN ZEELIEDEN MOE TEN IN DIENST BLIJVEN. De gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, jonkheer Tiarda van Starckenborgh Stachouwer. heeft, volgens het Hsb., een verordening uitgevaardigd, volgens welke alle Nederlandsche-Indische scheepvaart maatschappijen gedurende den duur van den oorloe onder de militaire wetten zullen vallen. Zij staan onder bevel van den marine- commandant. De employé's en zeelieden van genoemde maatschappijen mogen ge durende den oorlog hun dienstbetrekking niet verlaten. DE NIEUWSTE DELICATESSE. Een nieuw gerecht doet op het oogenblik veel opgang in de restaurants van de .Noorsche hoofdstad, namelijk de „visch worst". De worst, die uitstekend van smaak is, wordt vervaardigd van gemalen kabel jauw, tarbot en doornhaai. Zij wordt als boterham- en als braad- en kookworst in den handel gebracht. Het vetgehalte van deze nieuwe worstsoort is vrii hoog. zegt S. P.T.. deels door de tarbot en deels door de melk. die in een verhouding van ongeveer een liter melk op een kilogram visch wordt verwerkt. Een bekende conservenfabriek, die het product op de markt introduceerde, heeft maandelang geëxperimenteer dalvorens zij het in den handel bracht. Maatregelen op korten termijn noodig. Mr. P. A. van Driest te Amersfoort, ma joor-paardenarts bij den Opbouwdienst, schrijft aan het Hdbld.: „Het wordt hoog tijd, dat voor den ver koop van werkpaarden maximumprijzen wor den vastgesteld. Immers, dat nu voor oude knollen, die nog juist kunnen trekken, f 1000 betaald wordt en voor goede werkpaarden f2000 en meer, is uit een economisch oog punt fataal. Dergelijke prijzen drukken abnormaal op landbouw en transportbedrijven en hebben onvermijdelijk het gevolg, dat speciaal de landbouw-productiekosten omhoog worden gejaagd. Noodzakelijk zal dan zijn, dat voor alle 2 a 3 plattelandsgemeenten crisis-taxatie-com missies worden benoemd van 1 tot 3 leden, die volgens een op te stellen schema bij eiken verkoop den maximum-prijs bepalen. Deze schema's dienen de paarden te verdeelen naar leeftijd, ras en qualiteit; voor elke cate gorie moet dan een maximumprijs worden vastgesteld. Dit houdt in, dat voor eiken verkoop ho ven f 400 toestemming moet worden verkre gen en tevens dient dan voor den handel een vaste winstmarge te worden vastgesteld Naast deze crisis-commissies dient een pro vinciale commissie te bestaan, die het recht moet hebben, om in bijzondere gevallen van het schema af te wijken. Tenslotte is noodig een centraal crisisorgaan, in het centrum van het land, dat leiding geeft in deze zeer moei lijke en omvangrijke taak. Nu 't landbouw- werk reeds in vollen gang is, eischt een en ander den meest mogelijken spoed!" Voor aanvoer worden marine vaartuigen gebruikt. Het stoomschip „Moigs", dat tot de mari ne der Vereenigde Staten behoort, zal dezer dagen te Singapore aankomen voor het la den van ruwe rubber. In verband met het feit, dat schepen der marine voor handelsdoeleinden worden ge bruikt, hetgeen buiten het kader der trans atlantische conferentie valt wordt er in Amerikaansche scheepvaartkringen op ge wezen, dat de regeering der Vereenigde Staten haar reserves aan rubber en tin wenscht te vergrooten met respectievelijk 400.000 en' 75.000 ton. Deze maatregelen, welke vrij onverwacht zijn gekomen, hadden lot gevolg, dat men de noodige tonnage wel van de marine moest leenen, daar alle particuliere tonnage op het oogenblik vol ledig voor den handel is gereserveerd. Bij het blusschen van een brand in een bioscoop te Brockton (Massachusetts) wer den doordat het dak van het gebouw naar beneden stortte, 25 brandweerlieden onder puin bedolven. Zes brandweerlieden werden gedood. Twee worden er nog vermist, t^- wijl 16 zwaar gewond werden. De bezoekers hadden enkele uren voordat de brand uit brak, de bioscoop verlaten. Vanavond gaat de verduistering in om In een der Amsterdamsche scholen werd een tentoonstelling van door do leerlingen thuis gekweekte hyacinthen gehouden. Een meisje met haar bloemenschat (foto Pax-Holland) Verklaring van de Wilhehnstrasse. Op een vraag naar den tegenwoordigen stand der DuitschGrieksche betrekkingen en of daarin nieuwe aspecten voorkomen, is gisteren in de Wilhelmstrasse geantwoord, dat geen verandering in de verhouding tus schen de twee landen is ingetreden, volgens S.P.T. Tsjang Kai Sjek kan niet al hur eischen inwilligen. Maarschalk Tsjiang Kai Sjek heeft aan de politieke volksraad bekend gemaakt, dat de communisten in Noord China een reeks po litieke en militaire eischen hebben gesteld, die, naar zijn meening, moeten worden af gewezen, daar anders de eenheid in China verloren zou gaan. 'Ook eischen de commu nisten straffeloosheid voor de muitende troe pen en schadevergoeding voor de verliezen die zij hebben geleden, benevens een eigen jurisdictie en het toekennen van bijzondere rechten in den politieken volksraad. De maarschalk verklaarde, dat in de toekomst de regeering eiken politieken weerstand moet onderdrukken, maar dat hij, in jiet be lang van China's strijd tegen Japan, bereid is mild op te treden, op voorwaarde, dat voortaan de verordeningen der regeerin"- niet meer op verzet zullen stuiten.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1