DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER „Duitschland Verduisteren 7.42 uur DE POLITIEK VAN TURKIJE Arbeidersvrouwen Duitschland Ontjoodschiog van het bedrijfsleven WERKL00ZEN KUNNEN ZICH ORGANISEEREN Het rooken wordt duurder Engelschen brengen Franschen koopvaarder op Amerikaaosch consulaat door bom getroffen Geheime zitting van Britsche Lagerhuis KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 14 MAART 1941 69e JAARG. No. 9181 Rede van den Führer te Linz moet het Rijk van den arbeid worden'' Paarden- en schapenvleesch eerlang op den bon Fcn bandgranaat als hamer Personeel omroeporganisaties in rijksdienst Aarzeling kost het leveo Vanavond gaat de verduistering in om (Foto Woltbild) Engelsche vliegtuigen boven Bremen met vacantie naar HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MiJ. Hollands NoorderkwarUer N.V. te Den Helder In zijn toespraak tot de volksge- nooten, die deelnamen aan de her denkingsplechtigheid te Linz, heeft de Führer herinnerd aan den twaalfden Maart van drie jaar ge leden, toen hij voor de eerste maal in deze stad zijner jeugd het woord heeft kunnen voeren. Toen is de weg gebaand voor de aaneensluiting van alle Duitschers, de vervulling van een eeuwenlan- gen wensch. Door de stichting van het Groot- Duitsche Rijk is de definitieve in eenstorting van het systeem van Versailles ook naar buiten duidelijk tot uiting gekomen. Het gevolg van het feit, dat toen de stichting van het Groot-Duitsche Rijk werd verkondigd, is sindsdien geweest, een ster ke ontwikkeling voorwaarts, een verste viging van het Duitsche Rijk, versterking van de natie, en in verband daarmede een* keten van groote politieke successen. Thans staan wij, zoo verklaarde de Füh rer, voor de taak om te staven hetgeen wij toen zijn begonnen, omdat, evenals de eer ste vereeniging van 1870/71 de afgunst van de andere wereld ontmoette, ook de twee de groote eenwording van het Duitsche volk, de vorming van het Groot-Duitsche Rijk, thans moet worden doorgezet tegen over den haat, den nijd, den jiaijver de hebzucht, maar ook tegenover de traagheid van andere volkeren en andere staten. Ik zie daarin juist een historische aan duiding, welk ons trotsch kan maken, ook vertrouwen kan schenken. Toen verliep deze strijd met een gewel dig succes. De strijd van heden zal geen haar anders verloopen. Hij zal tot hetzelfde resultaat leiden. Ontembare wil om te overwinnen In mijn ontembaren wil en onwrikbaar voornemen den strijd tot het succesvolle einde te brengen, zoo verklaarde de Führer sta ik thans niet alleen. Achter mij staat de nationaal-socialistische partij, die even zeer de draagster van den wil is om voor het Duitsche volk de politieke overwinning te behalen, als zij de draagster was van den wil om het land te verheffen. Naast deze beweging staat de inmiddels tot stand gebrachte weermacht van het nieu we rijk, die even hard en onverbiddelijk is. De wereld zal inzien, dat men alles eerder kan buigen dan de weermacht van het Der de Rijk. In de partij echter en in de weermacht en achter beide staat het Duitsche volk, waar aan één vaan voorafgaat, dat door één wil wordt bezield, door 'n besluit beheerscht en .van één dapperheid is vervuld. Nog ongeveer een jaar geleden, zoo ver volgde de Führer, stond de standvastigheid der volksgenooten van mijn vaderland voor Churchill nog niet heelemaal vast. Ik heb hem toen verzekerd, dat hopelijk de tijd weldra zou komen, waarin hij op dat punt beter zou worden voorgelicht. Deze tijd is inmiddels aangebroken. Engeland is op dat punt voorgelicht en ik heb niet den indruk gehad, dat de standvastigheid der Britsche brigades grooter geweest zou zijn dan die der bataljons van de Oostmark in Noorwegen JOODSCHE ONDERNEMERS ZOO NOODIG ONDER TOEZICHT VAN BEWINDVOERDERS. Een verordening is uitgevaardigd, krachtens welke de Joodsche onder nemers, die op grond van een vorige -verordening aan aanmeldingsplicht waren onderworpen, vergunning noo- dig zullen hebben voor het stellen van rechtshandelingen en onder toe zicht van bewindvoerders zullen kunnen worden gesteld. In de betreffende verordening lezen wij o.a.: Goedkeuring is vereischt voor: Het vervreemden, verhuren, verpachten liquideeren of stilleggen van een onderne ming, welke aangegeven dient te worden, of van een gedeelte eener zoodanige onder neming. Het vestigen van een recht van vruchtge bruik op een onderneming, welke aangege ven dient te worden, of op een gedeelte daarvan. Het aanbrengen van veranderingen in een onderneming, welke aangegeven dient te worden, waardoor de gronden, waarop de verplichting tot aangifte berust, wegvallen. Het aangaan van de verplichting tot het verrichten van een rechtshandeling van de onder le tot en met 3 bedoelde soort. Wordt goedkeuring verleend tot het aangaan van een zoodanige verplichting, dan heeft die goedkeuring mede betrekking op het ten uitvoer leggen dier verplichting. Het verzoek om goedkeuring moet wor den ingediend do" ïem, die de overeen komst, waarvoor medkeuring vereischt is, te sluiten of maatregel, waarvoor goedkeuring vereischt is, te verrichten be oogt. Bevoegd tot het verleenen der goedkeu ring is de Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied (commissaris-gene raai voor financiën en economische zaken). De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied (commissaris-generaal voor financiën en economische zaken! kan in ondernemingen, welke aangegeven die nen te worden, bewindvoerders aanstellen. De onderneming draagt de kosten der bewindvoering. Tijdens den duur van de bewindvoering worden de bevoegdheden van den eigenaar, van de bestuurders of van het overigens tot vertegenwoordiging of bestuur bevoegde personen opgeschort Hetzelfde geldt voor de bevoegdheden van alle organen; deze be voegdheden oefent de bewindvoerder uit. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied (commissaris-generaal voor financiën en economische zaken) kan evenwel bepalen, dat de bevoegdheden der organen geheel of gedeeltelijk door deze blijven worden uitgeoefend De bewindvoerder heeft bij de uitoefening van zijn functie de zorgvuldigheid van een goed bewindvoerder in acht te nemen. De bewindvoerder staat onder toezicht van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor financiën en economische zaken) en is voor zijn handelingen jegens dezen alleen verantwoording verschuldigd. De bewindvoerder heeft recht op terugga ve van zijn werkelijke onkosten en op een redelijke vergoeding voor zijn bemoeiingen. Het bedrag wordt door den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor financiën en economische zaken) vastgesteld. De rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied (commissaris genernal voor financiën en economische zaken) kan het voortzetten van eenigerlei bedrijfsuitoe fening van een onderneming, welke aange geven moet worden, verbieden. Hij kan be oalen, dat zoodanige ondernemingen voor een door hem te bepalen tijdstip geliqui deerd of tot een zoodanig tijdstip stilgelegd moeten worden. Naar wordt medegedeeld, zal binnenkort het paarden- en het schapenvleesch tot distri butiegoederen worden verklaard. Belangrijk besluit van het N.V.V. Naar wij vernemen heeft de commissaris van het N.V.V., de heer Woudenberg, maat regelen getroffen, waardoor werkloozen lid kunnen worden van een vakorganisatie, het geen zooals bekend tot nu toe niet mo gelijk was. De contributie is zeer laag ge steld en bedraagt om en nabij 10 cent per week. De werkloozen, die zich bij een vak organisatie aansluiten, worden voorts onmid dellijk lid van de betreffende werkloozenkas, waardoor zij dus direct alle voordeelen ge nieten, die de georganiseerde arbeiders tot nu toe hadden boven de ongeorganiseerden op het gebied van de steunuitkeeringen en ten aanzien van de loonen in de werkverschaf fingen. VERHOOGING VAN DE TABAKS ACCIJNS. In het verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën betreffende verhooging van den tabaksaccijns. Deze verhooging treedt in werking met ingang van 1 April 1941. Hierbij wordt de bij besluit van genoem den secretaris-generaal met ingang van 15 September 1940, ingevoerde verhooging van den accijns ten aanzien van sigaren, rook- en pruimtabak en snuif overgenomen in art. 5 van de tabakswet. De toen even eens ingevoerde verhooging van tabaks accijns op sigaretten met 10 opcenten ver valt, zoodat de accijns op sigaretten we derom op 50°/o van den kleinhandelsprijs wordt gebracht, zooals ook reeds in de ta bakswet is bepaald. De thans ingevoerde verhooging betreft de heffing van 100 opcenten op den tabaks accijns voor alle genoemde artikelen. Wat deze verhooging bet.eekent kan uit eenige voorbeelden blij ken Voor een sigaar, welke voor 10 cent wordt verkocht, bedraagt de accijns thans 20 ten honderd of 2 cent, welke accijns in den prijs van 10 cent is inbegrepen. Met in gang van 1 April zullen op. de ac cijns van 2 cent 100 opcenten wor den geheven of wel een bedrag van eveneens 2 cent. zoodat de ver koopsprijs van deze sigaar dan zal bedragen 10 2 cent 12 cent. DE MAAT IS VOLI Volgens te Rome uit Spaansche bron ontvangen berichten is een Fransche koopvaarder Woensdag door Engelsche patrouilleschepen in de Straat van Gibraltar aangehou den en naar Gibraltar opgebracht. Dit is het eerste Fransche schip, dat na de verklaring van Vichy tegen de Britsche blokkade door de Engel schen is opgebracht. De maat vol. De Fransche pers begroet met genoegdoe ning het voornemen der regeering om in het vervolg oorlogsschepen te gebruiken voor de bescherming van Fransche koopvaarders te gen de Britsche blokkade, ingeval Engeland zijn methoden niet laat varen. De maat is vol, aldus de Correspondentie Interfrance. Voor een verdediging van het Fransche ko loniale rijk is het ondraaglijk, dat de ver keerswegen worden bevolkt met piraten. De Britsche regeering schijnt meer dan ooit vastbesloten alles te doen om Frankrijk af te snijden van zijn ravitailleeringsbronnen. De Correspondentie wijst op het antwoord, dat Lord Halifax heeft gegeven op het voor stel van Hoover. Het woord „valsche huma niteit" in den mond van hem, die als mi nister van buitenlandsche zaken ertoe heeft bijgedragen Frankrijk in den oorlog te stor ten, verraadt een schrikwekkend cynisme. en Frankrijk. Vervolgens sprak de Führer over den strijd tegen de oude wereld van het goud en j ^~ez~ "y2 cenJt komen 100 opcenten of even- het kapitaal, over den opbouw van den 1 0ens y cent, zoodat een sigaret van 1 cent is In de prijs van een sigaret van 1 cent een accijns van Vi cent begrepen. Op Duitschen socialen staat, over het geweldige werk, dat thans door het Duitsche volk op elk gebied wordt verzet, over den bloei van het Duitsche bedrijfsleven, de uitbreiding van de Duitsche industrie en de toeneming van de Duitsche productie-capaciteit. Op geen tijdstip der Duitsche geschiedenis zoo verklaarde hij is in enkele jaren tijds meer tot stand gebracht, dan in het tijdvak, waarin wij leven. Daarom, zoo riep de Führer uit, kunnen wij met trots op deze laatste drie jaren te rugzien, drie jaren, waarin ook de Oostniark aan den Grooten Duitschen bloei heeft deel genomen. Het uur van onze definitieve over winning zal komen. Dan zullen wij de plan nen, welke wij toen hebben gemaakt, pas goed uitvoeren. Dan zullen wij verder wer ken, en aan dit Groot Duitsche Rijk steeds meer het karakter van een rijk van den ar beid geven, het karakter van een staat van gemeenschappelijk sociaal leven. De kracht van ons volk, zoo besloot de Führer zijn betoog, dat steeds weer door laaienden bijval werd onderbroken, moet weer ten goede komen aan het geheele Duit sche volk. Dat is het doel van ons nationaal-socialis tische Groot-Duitsche Rijk. Niet aan een klasse, aan een stand zijn wij verplicht, niet aan een mensch zijn wij onderdanig: Voor ons staat onverstoorbaar de belijdenis in het Duitsche volk, onver schillig waar, in het Oosten, het Westen, het Zuiden of het Noorden, voor ons staat altijd: Groot Duitschland. voortaan 1 V2 cent zal kosten. Een doosje van 20 sigaretten, waarop staat vermeld 20 cent opc. 1 cent zal der halve 30 cent gaan kosten enz Voor rook- en pruimtabak bedraagt de accijns 30van den kleinhandelsprijs. Kost een pak thans 20 cent. dan is dus de accijns 6 cent Daarop komen 100 opcen ten of eveneens 6 cent, zoodat de prijs van dit pak tabak op 26 cent zal komen enz. Koster en zijn zoontje aan flar den gescheurd. De koster van de St Anthoniuskerk te Doornik, die Zondag zonder het te weten, eep handgranaat als hamer gebruikte, heeft dit met den dood moeten bekoopen. Ook zijn zoontje, dat naast hem had staan kijken, vond den dood, toen de koster, een nogal bijgeloovig man, zijn huis tegen rampen wilde beschermen, door de deur te spijke ren. Daar hij geen hamer bij de hand had, pakte hij een nog al stevig uitziend metalen voorwerp, dat hij in zijn nabijheid zag lig gen. Na enkele slagen explodeerde het voor werp, dat een uit den oorlog achtergebleven handgranaat bleek te zijn. De gevolgen wa ren verschrikkelijk. De lichamen van den koster en zijn zevenjarig zoontje waren on herkenbaar verminkt. In bepaalde gevallen schadever- goeding. Aan de bij de radio-omroeporganisaties aangestelde leden van het bedrijfs- en admi nistratief personeel, zoomede aan de daarbij aangestelde artisten, allen voor zoover zij daarbij op 1 Januari 1941 in dienst waren en bij de samenstelling en de uitvoering der programma's hun eigenlijke dagtaak vervul len, zal worden aangeboden in dienst van den Rijksradio-omroep te treden, voor zoo ver zij daarbij passende werkzaamheden kunnen vinden De directeur-generaal van den Rijksradio- omroep stelt, zoo mogelijk in overeenstem ming met de belanghebbenden, de schade vergoeding vast, welke aan de vroegere eige naars en aan de personen, die niet. in dienst van den Rijksradio-omroep overgaan, wor den toegekend. Doodelijk auto-ongeluk. Gisteravond werd ter hoogte van café De Tol de ruim 60-jarige P. Philipsen uit Gen nep door een vrachtauto aangereden en vrij wel op slag gedood. De man kwam uit het café en wilde den weg oversteken om zijn rijwiel te halen, dat aan de overzijde van den weg stond. Toen hij halverwege was zag hij plotseling de auto naderen. Hij wei felde, waardoor een aanrijding niet meer te voorkomen was. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een groot gezin. Bij de Engelsche Hamburg. aanval op Tijdens den Engelschen luchtaanval op Hamburg is ook het Amerikaansche con sulaat in de Ferdinandstrasse door een brisantbom getroffen. De bom sloeg door het dak en bleef tusschen de tweede ver dieping steken. De kamer van een consul alsmede 'het trappenhuis werden bescha digd. Door de ontploffing van de bom wer den alle vensterruiten in de omgeving ver nield. en duurt tot morgenochtend 7 55 uur Minister Saydam spreekt gedu rende twee uren. De Turksche ministerpresident Saydam heeft Woensdag bijna 2 uur lang het woord gevoerd voor de ëeden van de eenige poli tieke partij des land, de volkspartij, en hun het standpunt van Turkije ten aanzien van de bezetting van Bulgarije door Duitsche troepen uiteengezet. Omtrent deze rede zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. Naar in politieke kringen verklaard wordt, hebben de leden der partij de politiek der regeering eenstemmig goedgekeurd. De ver gadering der partij, waartoe alle afgevaardig den behooren, duurde 4 uur. Saydam sprak eveneens over d'e houding van Joegoslavië tegenover den Duitschen intocht in Bulga rije. Verder trad hij in bijzonderheden ten aanzien van de accoorden, die tusschen de Turksche regeering eenerzijds en den Brit- schen minister van buitenlandsche zaken Eden en generaal Sir John Dill anderzijds zijn gesloten. Resten van vernielde Engelsche vliegtuigen worden verzameld, om dienst te doen als materiaal voor de Duitsche oorlogsindustrie Ook Hamburg moest het ont gelden. Bij den aanval van de R.A.F. op Bremen in den nacht op 13 Maart zijn in woonwij ken eenige branden ontstaan die snel kon den worden gebluscht. In een fabriek kon een brand door de luchtbeschermigsafdee- ling van het bedijf gebluscht worden, voor dat schade van grooteren omvang ontstond. Tot dusverre zijn berichten ontvangen over drie dooden en drie licht gewonden. Ook in Hamburg hebben de bommenwerpers der Royal Air Force denzelfden nacht het mee- rendeel van hun bommen wederom op woon wijken in de stad neergeworpen. De schade, die aan industrieele installaties is aange richt, is van weinig belang. Alle branden konden in den kiem gesmoord worden. In Hamburg zijn vijf dooden en 24 gewonden gevallen. Naar Reuter meldt, is gister op verzoek van verscheidene afgevaardigden een ge heime zitting van het Lagerhuis gehouden, waarin gesproken is over de situatie in de koopvaardij. Met hun kinderen naar de bad plaatsen. Het N.V.V. onderneemt een bijzondere ac tie in samenwerking met de Duitsche zus terinstelling om arbeidersvrouwen en hun kinderen de vacantie in Duitschland te la ten doorbrengen. Het gaat hier niet om zieke moeders en kinderen, maar om diegenen, die door de altijd weer nijpende zorgen dreigen ziek te worden of hun vitaliteit voor gezonden sa menleving dreigen te verliezen. De uitzending is als volgt gedacht: Zij begint voor moeders op 2 April a.s. en voor kinderen 4 April as. het ligt in de bedoeling met het uitzenden door te gaan tot October van dit jaar. Het is voor de in aanmerking komen de vrouwen en kinderen van N.V.V. leden mo gelijk om geheel gratis 3 a 5 weken naar de prachtige tehuizen van de N.S.V. te worden uitgezonden. Voor vrouwen zijn aangewezen de tehui zen in Schledehausen, Bad Grund. Mein- berg. en Schwalenberg en voor kinderen die te Salzuflen. Privitsheide en Bad Saksa. In de eerste plaats komen in aanmerking* moeders van groote gezinnen. Ook vrouwen en kinderen waarvan de kostwinner geen lid is van een bij het N.V.V. aangesloten vakorganisatie kunnen hiervoor in aanmer king komen. Echter niet gratis, maar tegen betaling van de uiterst geringe vergoeding van f 0.75 per volwassene en f 0.50 per kind per dag. De uitzending van vrouwen staat los van de uitzending der kinderen. De leeftijd der vrouwen gaat tot ten hoogste vijftig jaar. die der kinderen over den schoolplichiigen leeftijd, dus van 7 tot 14 jaar.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1