ROOSEVELT, NIPPER EN PELLE ABDIJSIROOP Ik heb gekozen, Arkadi 7egpr\ HOEST VERKOUDHEID BRONCHITIS Radioprogramma hoofd ?an ccn mozaïschen staat Japan moet Tsjoengking op de. knieën dwingen Feuilleton W-V.rzr;,... d„ 52 Zwedens hulpmaatregelen voor andere landen AKKER'S Het onge'nk met de hand granaat in Klein Pest De zender van het Vaticaan Italiaansche persstemmen. In een vergelijking tusschen de redevoe ringen van den Fuehrer en van Roosevelt wijst het Italiaansche blad „De Corriere della Sera" er op, dat aan den eenen kant de chef van een grooten Europeeschen staat heeft gesproken, een geheel homoge nen staat, die volkomen geconcentreerd is op de oorspronkelijke schepping van het sociale leven, de politiek en de economi sche rechtvaardigheid, terwijl aan den anderen kant sprak het hoofd van een mozaischen staat, die rijk is aan mate- rieele energieën, maar beschikt over slechts een recente, onontwikkelde be schaving, en die wankelt tusschen den lust tot vooruitgang en de neiging tot behoud. Het verschil in karakter tusschen de beide landen wordt weerspiegeld in de redevoe ringen der beide staatshoofden en terwijl in de rede van den Fuehrer de eenvoudige, maar zekere doeltreffendheid en oprecht heid naar voren komen, geeft de rede van Roosevelt evenzeer blijk van vernuftige so- phismen als van kunstgrepen. Na met voldoening te hebben gewezen op de uitlatingen van den Fuehrer ten aan- Z'en van de Italiaansche soldaten en de Italiaansche bijdrage aan den oorlog van den spil, doet het blad uitkomen, dat Hit- Ier, behalve in zijn kwaliteit van soldaat en militair chef ook heeft gesproken als chef van een politiek regime met breede en blijvende beschavingstaak en, dat zijn ze kerheid van» de overwinning niet alleen is gegrondvest op geweld, maar ook op de zekerheid, dat hij 'strijdt voor een recht vaardige zaak. De vergelijking tusschen de beide rede- Voeringen valt ongunstig uit voor Roose velt, wiens materialistische argumenten en veiligheidsvoorwendsels weinig waard zijn, wanneer men ze vergelijkt met de menschelijke en historische doelstellingen, die door den Fuehrer zijn uitgesproken. Men kan zeggen, zoo besluit het blad, dat men in Duitschlarwi den heldengedenkdag vierde en in Amerika den dag der zaken lieden, die op een goeden dag zullen be merken, dat zij een slechte zaak hebben gedaan. Meer mannen en materiaal naar China. Generaal Nisjio, die tot dusverre opper bevelhebber van de Japansche strijdkrach ten China was. is Maandag uit China te Tokio aangekomen. Hij werd met bijzon dere eerbewijzen ontvangen en begaf zich onmiddellijk naar het keizelijke paleis, waar hij in tegenwoordigheid van den minister van oorlog den Keizer verslag •uitbracht over den toestand in China. Daarna had hij langdurige besprekingen op het ministerie van oorlog. Tegenover de pers heeft Nisjio verklaard, dat het C-hineesche conflict in een beslis send stadium verkeert. Om een einde aan te maken moet het Japansche volk zich een nieuwe krachtsinspanning getroosten. Het Japansche volk in het vaderland moet alle krachten voor deze taak geven. Tevens is een uitgebreide steunverleening aan Nan king noodig. opdat deze regeering den sta tus van werkelijke Chineesche regeering krijgt, in de eerste plaats echter is het on voorwaardelijk noodzakelijk, dat men den druk op de strijdkrachten van Tsjang-Kai- sjek niet alleen handhaaft, maar ook ver sterkt. Men moet daarom nog meer men- schen en materiaal in het veld brengen. Een roman uit het hooge Noorden Door Agathe Pogner 4. Hoe kom je zoo plotseling op walvis- schen Wel, ik dacht zoo, als je een werf hebt of een reederij, zou je er net zoo goed een paar walvischvaarders bij kunnen houden. Dat zou weer een aantal menschen aan het werk zetten en het dunkt me bovendien een aardige winstmogelijkheid. Verlang je niet wat te veel opeens: ree derij, werf, walvischvangst Het was maar een voorstel. De keus is aan jou. Dat wel, maar ik geloof, dat het nog ge- ruimen tijd zal duren, voor ik tot een besluit kom. Tit keek mij eenigszins eigenaardig van ter zijde aan. In zijn bruine oogen hrj had de zelfde oogen als zijn zuster st0IJd n 'Jp te lezen: Daar heb ik geen oogenblik aan ge twijfeld! Ik greep opnieuw naar mijn uniformpet. Waar ga je heen? Naar je chefs, om scheid te nemen? t Tk Dat afscheid heeft z°°^aast niet Ik heb voorloopig nog wel wat belang doen. In de eerste plaats zit ik met al die nieuwe meubelen. Ik wil probeeren, of de lev ranciers ze niet voor de helft van den p rust! Ze staan immers geen mensch in Weg! Mij staan ze in den weg. Dat i3 ^°1°en"e' Nu was het Tit, die zijn hoofd schudd Je bent een zonderlinge kere Trouwens - dat ben je altijd geweest Mi» achien was het juist wel deze kara waardoor ik mij tot je aangetrokken voelde Enfin, laten we daarover zwijgen. *ien we elkaar weer? 89. N'ipper weet wel, wat hfl doet 1. „Wanneer deze zeeslang nou meent, dat ons balon- netje nog een passagier aan boord kan hebben, dan ver gist hfl zich toch werkelijk!" 2. Zeg, Nlper, je denkt toch niet, dat je ons los van het water krijgt, door die paar onnozele zandzakken over boord te gooien?" 90. Nipper la de toestand meester. L Nu bind lk Je deze muilkorf om, dan laat Je ons ten- minsts met rust" 2. „Ziezo, we kunnen er wel weer vandoor gaan!" De Zweedsche hulpverleening aan andere landen wordt voortgezet naar gelang de toe standen in eigen land zulks veroorloven. On langs is de gratis levering van 2000 houten huizen aan Finland en van 600 aan Noorwe gen voltooid. Thans is het Zweedsche Roode Kruis begonnen met een vrijwillige inzame ling van suiker, welke de Zweden zich uit hun eigen rantsoenen besparen. Het grootste deel hiervan wordt naar Finland gestuurd, aangezien aldaar een gevoelig gebrek aan suiker heerscht, terwijl de rest onder armen en zieken in Noorwegen verdeeld wordt. Een ander artikel waarmede Zweden Finland pro beert te helpen, is vet. Vroeger heeft Zweden reeds 500 ton margarine naar Finland gezon den en onlangs was het de regeering moge lijk, den uitvoer van 500 ton boter naar Hel sinki goed te keuren. Voorts is de Zweedsche vereeniging „Redt de kinderen", begonnen met een actie tot het aanvaarden van het peetschap over kinderen uit noodlijdende gezinnen in Finland en Noorwegen. Volgens dit plan wordt den Zwe den individueel of in groepen verzocht, een bedrag beschikbaar te stellen voor het onder houd van een kind. Met veel begrip en sym pathie is deze beweging ontvangen. Reeds in de eerste maand hebben ruim 1500 personen, groepen, scholen enz., het peetschap over een of meer Finsche kinderen aanvaard en ruim 1000 over Noorsche kinderen. Onlangs zijn de hulpmaatregelen ook uit gebreid tot België, Frankrijk en Griekenland. Op initiatief van een sinds vele jaren in Frankrijk wonenden Zweed, dr. Loewegren, heeft het Zweedsche Roode Kruis 120.000 ves ten en 10.000 slaapzakken uit papier naar Frankrijk en België gestuurd om te verdee- len onder de noodlijdende vluchtelingen en dakloozen. Voorts is een oproep uitgevaar digd om het werk van het Grieksche Roo de Kruis te steunen door bijdragen te geven voor het aanschaffen van verbandmiddelen en instrumenten. waarbfj slijm op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de slijm doen loskomen en borst en keel verzachten, terwijl de hoest verdwijnt Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthraa. 's Werelds béste Hoestsiroop SPANNING TUSSCHEN REGEERING EN NATIONALISTEN IN URUGUAY. Bij de verkiezing van den voorzitter van het parlement in Uruguay, ie de sinds lang tusschen de regeering en de partij der na tionalisten van Hen-era bestaande span ning openlijk tot uiting gekomen. De presi dent der republiek heeft de drie nationalis tische ministers Belerano, Garcia en Arte- aga in een langdurig onderhoud ontvan gen, over welks inhoud officieel niets be kend gemaakt is. Evenwel werd meege deeld. dat de drie ministers den president der republiek hun ontslag hebben aange boden. en dat dit door den president is aanvaard. De opengevallen posten worden ad interum bekleed door de ministers van buitenlandsche zaken, van financiën en ge zondheid. In politieke kringen van Uruguay en in de pers is men van meening, dat de presi dent voortaan van de medewerking der nationalisten zal afzien. Het zou ook ln het voornemen liggen, de aanhangers van Herrera te verwijderen uit de leidende functies van rijks- en gemengde bedrijven en hen door aanhangers der regeering te vervangen. In politieke kringen te Monte video twijfelt men evenwel, of de regee ring erin zal slagen, zich tegenover de nieuwe coalitie van de nationalisten met de partij Blanco Acevedos, in de Kamer en Senaat te handhaven. In verband met het ongeluk met de hand granaat dat zich heeft voorgedaan in de hoogere burgerschool in Klein Pest (Honga rije), en waarbij drie dooden zijn gevallen heeft de politie van Boedapest twee perso nen gearresteerd, op wie negen handgrana ten zijn gevonden. Er bestaat dringende verdenking, dat de fatale handgranaat, die een der slachtoffers op weg naar school had gevonden, door de gearresteerden op straat was gelegd. Onder soortgelijke omstandig heden heeft de politie in een voorstad van Boedapest nog twee handgranaten gevon den. De zender van het Vaticaan is thans ook in dienst van het inlichtingenbureau voor krijgsgevangenen, vluchtelingen en bewo ners van het bezette gebied gesteld. Bijzon der dringende gevallen worden per radio behandeld. Alle diplomatieke vertegenwoor digers bij het Vaticaan hebben zich tot me: dewerking bereid verklaard. Dagelijks wor den ongeveer 1000 aanvragen behandeld. De kantoorruimte van het bureau moest reeds aanzienlijk uitgebreid worden. AAN GIBRALTAR WORDT NOG STEEDS GEBOUWD. Vernomen wordt, dat ieder verkeer op straat in de militaire wijken van Punta de Europa (Gibraltar) verboden is tusschen 13 en 18 uur. Er zijn nieuwe, beperkingen op levensmiddelengebied genomen ten aanzien van de bevolking en de rantsoe nen jam en vruchten zullen nog meer worden verminderd. Men is bezig met het aanleggen van gaanderijen, die de verliin- ding zullen vormen tusschen de schuilge- legenheden der luchtafweerbatterijen. DONDERDAG 20 MAART 1041. Nederlandsch Programma» Hilversum L 414,4 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 dagopening. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.40 Haagsch matrozenkoor (opn.). 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Celesta-ensemble. 12.00 Amusementsorkest en solist. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 De Romancers en soliste (1.301.50 Gra mofoonmuziek). 2.10 Voor de vrouwen. 2.30 Orgelspel. 3.00 Voor de vrouwen. 3.15 Residentie-orkest (4.004.20 Gramofoon muziek). 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, eco unische en beursberichten ANP. Dat kan ik je op het oogenblik niet zeg gen. Maar ik kom wel eens aanloopen. Mis schien wip ik ook wel even bij je op het kan toor aan. Heb je het druk? Nee, dat gaat nogal Overigens, als jong advocaat kan ik tevreden zijn. Bij het hek namen we afscheid. Daarna ging ik op weg naar de leveranciers. Het is me niet gemakkelijk gevallen, maar het werd be paald een kwelling voor me. toen ik van die wildvreemde menschen betuigingen van deel neming in ontvangst moest nemen. Tenslotte betreurde ik haast mijn besluit om mij van de meubels te ontdoen. Ik had verwacht, dat ik deze aangelegen heid in een, hoogstens in twee dagen zou kun nen afdoen. Spoedig echter kwam ik tot de ontdekking, dat er twee weken mee gemoeid waren. Elk meubelstuk moest zorgvuldig ver pakt worden om te voorkomen, dat het door het hernieuwde transport niet werd bescha- dlMaar eindelijk kwam dan toch het moment, waarop Klim mij kon meedeelen, dat het laat ste stuk was ingeladen en de laatste vracht auto den tuin had verlaten. Ik slaakte een zucht van verlichting, betrad voor het eerst sinds dien ongeluksdag mijn huis en begaf mij naar de eerste verdieping. Verschillende kamers waren leeg. Slechts een vertrek was zoo gebleven, als ik het had ingericht. Dat was de torenkamer. Er stonden geen meubels, doch op den grond lagen slech^ ^p.°te" .en mollige kussens, die ik uit verschillende Azia tische landen had meegebracht. Van drie van deze kussens en een paar dekens had ik een heerlijk rustbed gemaakt. Op den dag voor de huwelijksvoltrekking was Taja hier boven ge weest: ze had zich direct op, het rustbed laten vallen en uitgeroepen: ,.Het liefst zou ik he maal niet meer opstaan!" De herinnering aan het feit, dat Taja zien hier eens zoo behaaglijk had gevoeld, deed mij liefkozend met mijn hand over 't hoofdkussen strijken. Daar hield ik plotseling een van haar goudblonde haren in mijn hand. Aanvankelijk vervulde deze onverwachte vondst mij met wee moed. Dat was alles, wat mij van mijn liefdes droom, wat van een jong, levenslustig men- schenkind was overgebleven. Dan echter, voel de ik mij aangegrepen door een machtelooze woede. Driftig wierp ik de haar weer terug op 't kussen. Nu mij alles was ontnomen, wilde ik met een dergelijke futiliteit geen genoegen nemen. Langzaam ging ik de trap af. Mijn voetstap pen schalden dof door Je hall. Ik had het altijd gevoeld: dit huis was veel te groot voor mij! Vroeger, ja, toen leek het vaak te klein. Vroe ger, toen ons gehele gezin nog bijeen was en een vrooljjke lach van frissche meisjeslippen klaterde... Als eerste verliet mijn vader ons. Hij redde twee kinderen van den verdrinkingsdood. Daar hij echter zelf in dien tijd niet sterk was, haal de hij zich een zware verkoudheid op den hals, welke ten slotte overging in longontsteking. Na eenlge weken van geduldig lijden werd hij van ons weggerukt. Daarna traden mijn beide zusters in het huwelijk, beide op denzelfden dag en beide in een verafgelegen stad. Mijn moeder zij was een knappe en trotsche. maar zeer stille en eenzame vrouw bleef nog een jaar bjj me. Toen trouwde ze opnieuw met een man, die buiten in de toendra, aan den oever van een kleine rivier een stukje land had gekocht en tenslotte door noesten vlijt den on- vruchtbaren grond had weten te bedwingen. In de geheele stad vertelde men elkaar zijn succes, dat schier aan het wonderbaarlijke grensde, wat men moest de toendra, waarop slechts de jagel, het voedsel van de rendieren groeit, kennen om te kunnen begrijpen, wat deze man gepresteerd had. Desondanks krenk te het mij, dat mijn moeder ons huis wilde verlaten om een vreemden man te volgen, lk maakte haar daar een verwijt over. Ik was verontwaardigd, dat zij mijn vader na diens dood niet trouw wilde blijven. Ik ontzegde haar in mijn voortvarendheid zelfs het recht nog een tweede huwelijk aan te gaan. Het eene woord lokte het andere uit. Toen mijn moeder eindelijk het huis verliet, waren wij beiden onverbiddelijke vijanden geworden. Ik heb sindsdien niets meer van haar gehoord. Ik weet niet eens, of ze nog wel in leven is. De kamer van mijn moeder bevond zich nog in denzelfden toestand, waarin zij haar had verlaten. Ik opende zachtjes de deur en keek naar binnen. Buiten in den tuin zette de zon alles in een klaterend en overdadige warmte schenkend licht. In de kamer van mijn moeder was het koel en donker. Ik vroeg me af, of het toeval of opzet wes, dat zij het onvriende lijkste en koudste vertrek van het geheele huis had bewoond en ik voelde plotseling iets van medelijden met haar. Misschien was ik toch onrechtvaardig tegenover haar geweest? Mis schien had ze wel degelijk recht gehad zich een tweede geluk te verwerven? Toen ik daarop mijn kamer wilde binnen gaan, bleef ik een oogenblik als verblind op den drempel staan. Kleuren lachten, kleuren sprankelden overal. Aan de muren hingen wa pens uit vreemde landen op kleurige tapijten en weefsels; de grond was bedekt met vach ten van exotische dieren, waarvan sommigen meesterlijk waren geprepareerd. Mijn lieve lingsdier was een prachtige koningstijger, die mij met zijn groote, onbeweeglijke glazen oogen onafgebroken aanstaarde. Op de schrijftafel lag een heele stapel brie ven en een aantal kranten van de laatste da gen. Onwillekeurig vouwde ik de bovenste krant open en plotseling bleef mijn blik als ge 5.30 Salonorkest (6.006.15 Cyclua „Sport en lichamelijke opvoeding"). 6.42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Gram foonmuziek (7.307.45 Berichte? Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Concert voor de Duitsche Weermacht 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Nederlandsch Programma. Hilversum II, 301,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst. 10.20 Philharmonisch kwarte1' (10.4011.00 Declamatie). 11.20 Omroeporkest. 12.00 Beric-ten. 12.15 Kerkorgelconcert. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Omroeporkest en solisten. 2.00 Cello en piano. 2.45 Esmeralda. 3.30 Declamatie. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.20 Trio „Munodi". 5.00 Christelijke lectuur. 5.15 Nieuws-, econmische en beursberichten ANP. 5.30 Melodisten en solisten. 6.00 Afrikaansche liedjes met orgelbegelet» ding. 62.0 Melodisten en solisten. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Persoverzicht voor biunen- en buitenland ANP. 7.15 Concertgebouw-orkest en soliste. 8.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. boeid rusten op een advertentie op de front pagina. Het was een oproep van de regeering, welke voornamelijk de aandacht trok door het in vette letters gedrukte opschrift: Kolonisten gezocht! Een groot eiland in de ijszee kwam voor deze kolonisatie in aanmerking. Het was het grootste van de zien daar bevindende eilan dengroep en als kolonisten werden flinke, ge zonde mannen gezocht, die de vlschvangst en de jacht als beroep uitoefenden. Alles klojik heel mooi en aanlokkelijk en tenslotte was er maar een nadeel: het uitverkoren eiland lag onder den 75sten breedtegraad, dus reeds ta melijk ver ln den poolcirkel. Nogmaals doorliep ik lucht'g de adver tentie: „Slechts flinke, ervaren, tegen weer en wind geharde en kerngezonde mannen ko men in aanmerking!" Tegen weer en wind gehard, was ik, kern gezond eveneens. Ik had zelfs geen enkele kinderziekte gehad. Mjjn ervaring daarentegen was zeer miniem en over mijn flinkheid dunkt het mij beter te zwijgen. Desondanks kon ik mij niet losmaken van dezen oproep. Was hjj niet ook tot mij gericht...? Na kort beraad liet ik de krant haastig in mijn zak glijden en spoedde ik mij naar het Kolonisatiebureau. De ambtenaar, die mjj daar ontving, was een kameraad van me uit mijn gymnasium tijd. Potop heette hij. Natuurlijk was het tra gisch verscheiden van Taja hem ter oore ge komen en hjj voelde zich derhalve verplicht mij zeer breedvoerig zijn deelneming te betui gen. Eerst daarna informeerde hg naar het doel van mijn bezoek. Ik heb jullie oproep gelezen, antwoordde ik. Ik ben hier gekomen om mij als kolo nist aan te melden. Potop staarde mg stom verbaasd aan en hjj trok daarbij niet bepaald een intelligent ge zicht. Wil jij daarheen? vroeg hg eindelijk. Jij, de gefortuneerdste man van de geheele stad en omgeving Ik negeerde zijn opmerking over mijn rijk dom en antwoordde gedecideerd: Ja, dat ligt inderdaad in m'n bedoeling! Heb je dan misschien ai je geld ver loren Ik heb niets verloren. Mijn geld is goed belegd bg Engelsche bankinstellingen en levert een behoorlijke rente op. Dan ben je zeker je baantje kwijt? Ook dat niet Mijn betrekking kan ik zoo lang houden als ik zelf wil. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7