Centraal bureau vergadert Hypotheken aangeboden TUINBOUW Spaansche kroon - pretendent bij den Paus Hoe koopt men het leven van dieren? De strijd tegen den vijand van de boomgaarden, oe rups, -s mes »IW Vr.=t. b.»oQ.1JJ -rouw-n V Ter gelegenheid van de herdenking van den derden verjaardag der hereemging van de Ostmark met h*t Duitsche Rijk had op de Heldenplatz te Weenen een défilé plaats voor den Rijksstadhouder Baldur von Schirach (Foto Weltbild) A's de Duitsche weermacht oefent. .Vijandelijke pantserwagens vallen aan onder begunstiging van een rookgordijn. - De artillerie is op haar post (Foto Weltbild) REGEERINGSCOMMISSARIS VALSTAR: AAN GROENTEN EN FRUIT KRIJGT NEDERLAND GEEN GEBREK. De landelijke organisaties van de Groen ten- en Fruitveilingen, het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland, houdt vandaag te Amsterdam de algemeene jaarvergadering. De Nederlandsche tuinbouw, aldus de voorzitter, de heer Valstar, heeft thans tot taak aan de voorziening met groenten en fruit tot behoud van onze volkskracht, zoo danig mede te werken, dat deze voorziening onder alle omstandigheden ten volle gewaar borgd blijft. In dit opzicht kan het Neder landsche volk echter gerust zijn. Aan groen ten en fruit komt in Nederland geen gebrek. Onze tuinbouw zal een schier onuitputtelijke voedselbron v6or ons volk blijken te zijn. De veilingen zullen lederen dag de deuren open zetten om aan het volk den toegang te ver- leenen tot de rijkdommen, welke de tuinders van onzen bodem hebben vergaard. De taak om het apparaat der veilingen voor den export van tuinbouwproducten ter beschikking te stellen, wordt om twee rede nen vergemakkelijkt. D.e tuinder kan tevre den zijn met de prijzen, welke voor den ex port naar Duitschland gelden. Het streven is hierbij om aan den teler een loonenden prijs te geven. Gunstig steken de tegenwoor dige prijzen af bij die van voor den oorlog. De tweede reden, waarom het den tuin bouw niet zwaar valt zijn verplichtingen ten aanzien van den uitvoer naar Duitschland na te komen, ligt in de reeds lang bestaan de samenwerking met de Duitsche instanties. Die samenwerking heeft zich na den wapen stilstand kunnen voortzetten. De onderbre king van den export na de oorlogsdagen is slechts van korten duur geweest, mede dank zij de uiterste inspanning van de Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale. De loonende prijs. Het doel van de veilingsorgani satie blijft het verkrijgen van een loonenden afzet, zoo vervolgde de heer Valstar. Geen Nederlandsche consument kan bezwaar hebben tegen dien loonenden prijs, welke den tuinder in staat stelt zijn be- drijfsonkosten te dekken ook niet, als die prijzen een verschil vertoonen met de lage noteeringen, welke in de laatste jaren golden en waaraan de tuinbouw moest doodbloeden, omdat zij belangrijk beneden de werkelijke kostprijzen lagen. Spr. waarschuwde tegen het gevaar van de prijsstijgingen der grondstoffen. Deze verhoogingen zullen in het algemeen niet in de prijzen der producten kunnen wor den verwerkt De exportprijs zal niet kun nen stijgen boven het peil van den Duit- schen prijs, doch overigens zijn de prijzen, die de Duitsche kweeker ontvangt, afge stemd op een redelijke bestaansmogelijk heid. Voor het binnenland zal in het raam van -de beheerschte prijzen een speling moeten blijven, die rekening houdt met het normale bedrijfsrisico en die voorts recht laat wedervaren aan de kwaliteit van het product. Gerichte teelten. Hierbij moet .worden bedacht, dat de tijd van het „doordraaien" van groente voorbij is. De tuinder zal Verstandig doen door producten die des zomers snel beder felijk zijn of waarvoor geen voldoende vraag bestaat slechts in bescheiden om vang te telen. Dit is noodzakelijk omdat Nederland voor tuinbouwproducten een exportland blijft. De meening, dat bij dit alles de be staande teeltregeling wel kan worden ge mist is niet juist. Er moet worden geteeld naar een op de behoefte ingesteld pro gramma. Dit is de eenige betrouwbare fac tor, waarop men een loonende productie kan baseeren. Daarom moet er ook tusschen den tuin bouw in de onderscheidene landen een nauw contact bestaan om een zoo juist mogelijke verhouding te verkrijgen tus schen teelt en afzetmogelijkheid. Verduurzaming van groente. Zelfs bij een beheerschte teelt dreigt door overvloedige oogsten soms het gevaar van een overvoerde markt. In het kader eener beheerschte economie moet volle aandacht worden geschonken aan de verduurzaming van groenten en fruit als middel tot markt en prijsregeling. De taak der veiling. Na Ie hebben herinnerd aan hetgeen het georganiseerde veilingwezen in zijn geschie denis van vijftig jaren voor de verbetering van de teelt en den afzet van tuinbouwprö- ducten heeft tot stand gebracht, wees de heer Valstar op de taak der veilingen in de toekomst. Mede dank zij de goede organi satie der veilingen is de verstoring van den export van groenten na de oorlogsdagen in zeer korten tijd opgeheven. Dit heeft waar deering gevonden en de tuinbouw is er wel bij gevaren. Bij het in standhouden van het voor den tuinbouw onmisbare afzetorgaan, de vei lingsorganisatie, is zoowel de binnenland- sche voedselvoorziening als de export ge baat. Aan de marktordening, die voor enkele jaren in Duitschland werd ter hand geno men, hebben de veilingen zich weten aan te passen. Bij dit streven naar ordening ter verkrij ging van een loonend bedrijf voor den tuin bouw zal het centraal bureau van tuinbouw veilingen tevens het oog gericht blijven houden op de vrijheid en zelfstandigheid van den individueelen tuinder in het raam eener krachtige organisatie. Spr. besloot met een opwekking tot de leden om te blijven medewerken aan de veilingsorganisatie, die op agrarisch gebied in ons land en op de wereld uniek is. De onkosten werden geïnd, doch de hypotheek bleef uit. In een Utrechts dagblad verscheen een advertentie, waarin hypotheken werden aan geboden. Zulke advertenties beteekenen voor zeer vele menschen niets, maar voor een even groot aantal menschen blijken zij de •meest interessante litteratuur te vormen. Deze advertentie werd druk gelezen en er was zelfs een vriendelijk man, die een brief je naar den hypotheken-aanbieder schreef. De man kreeg een briefje terug, waarin hem werd verzocht maar eens naar Amster dam te komen, om de zaken te bespreken. En zoo ondernam op een kwaden dag een in woner van het landelijk Werkhoven de reis naar de hoofdsta De mand werd er harte lijk ontvangen. Hij sprak met den advertee- renden hypotheken-handelaar en zij werden het volkomen eens. De man zou een hypo theek krijgen, maar daarvoor moesten papie ren -ï orde worden gemaakt en andere din gen worden gedaan. Da kostte geld. Vijf tien gulden vooruit betalen, dat was de wensch van den agent. De Werkhovenaar be taalde. Hij deed nog meer. Hij gaf bovendien In de teenenkweekerijen" bij Heusdenheerschtop het oogenblikgroote bedrijvigheid. De „teenen worden gebruikt voor de manden- industrie doch dienen ook voor de versterking van dijken en worden evenzeer gebezigd bij de drooglegging van de Zuiderzee (Foto Het Zuiden) De optimisten. Al it '1 de echte liethebberi van - - ™P*ratuUf n°9 weinl3 ">meisch, meer afschrikken °P i*rras laten zich niet (Foto Schimmelpenningh) f9.75, omdat hij zijn brandassurantie, die bij een Belgische maatschappij liep, bij een andere maatschappij wilde onderbrengen. Hij had dus bijna f"25.uitgegeven. Maar de re sultaten waren niet verbluffend, want hij hoorde nooit meer iets, nóch van de hypo theek, nóch van de brandassurantie, die den nieuwen klant'geweigerd scheen te hebben. Daarom waarschuwde de man de politie, wat tot gevolg had, dat de adverteerder gis teren voor de Vierde Kamer der Amsterdam- sche rechtbank moest terecht staan wegens oplichting en Verduistering. De man beweerde volkomen onschuldig te zijn. Hij had inderdaad kosten moeten maken, zo zeide hij, en het geld van de as surantie was goed besteed. Als de Werk hovenaar zou willen wachten, zou hij tot de conclusie komen, dat de maatschappij hem wel degelijk als ingeschreven geaccepteerd had. Maar de getuigenverklaringen deden ver moeden, dat de zaak toch niet zoo zuiver was als de man het geliefde voor te stel len. De officier van Justitie eischte een gevan genisstraf voor den tijd van een jaar. De verdediger betoogde dat er geen enkel feit bewezen was en dat het onwaarschijn lijk zou zijn wanneer iemand -die pas twee iaar heeft doorgebracht in de gevangenis, weer het zelfde misdrijf zou gaan plegen. Hij vroeg daarom vrijspraak. De rechtbank zal op 2 April uitspraak doen. De Chané-indianen behooren tot het volk der Arowaken. Hun oorspronkelijke taal behoort tot dezelfde taalgroep als die van de Indianen, die Columbus het eerst ont moette, toen hij op de Antillen landde. Te genwoordig is de voertaal het Guarani. Het reservaat is genoemd naar een eeni ge jaren geleden gestorven Chanë-opper- hoofd, Tupari geheeten. De Chané's zijn meesters in het vangen van visch, die zij met pijl en boog schieten, en in de kunst van de jacht. Bij de India nenstammen in het stroomgebied van de Rio Pilcomayo gaat het verhaal, dat nog geen Chané-jager ooit zonder buit is thuis gekomen. Dit komt, zoo verklaren de. In dianen, doordat de Chané's de taal der dieren spreken. Zij lokken de wilde dieren naar zich toe, en dan „koopen zij hun le ven", in ruil' voor de 'verwezenlijking van de belofte in den hemel. Het verhaal berust, naar meermalen is geconstateerd, in zooverre op waarheid, dat Chanê-Indianen zelden of nooit zon der jachtbuit uit oerwoud of savannah te- rugkeeren. Zij worden dan ook dikwijls als jagers bij expedities gehuurd. Het merkwaardigste is echter, dat gden blanke ooit hun jachtmetho- den heeft gezien, daar zij geen vreemdeling ooit hebben toegestaan hen daarbij te ver gezellen. Een bewijs voor deze groote jagers-vaardig heid zou misschien eveneens kunnen wor den geput uit het feit, dat, voor zoover be kend, bij de Chané-Indianen nimmer eeni* gen vorm van kannibalisme heeft bestaan. BEZOEK VAN EEN HALF UUR De Spaansche troonpretendent Don Juan is met zijn echtgenoote, volgens U. P„ door den Paus in particuliere audiëntie ontvan gen. Don Juan werd ontvangen volgens het voor prinsen van koninklijke bloede gebrui kelijke protocol. Tijdens het bezoek, dat een half uur duur de, dankte Don Juan den Paus voor zijn deelneming bij de ziekte van zijn vader Al- fonso en voor den apostolischen zegen welke door staatssecretaris Maglione werd overge bracht. 150.000 bunder land voor Indianen. De Argentijnsche regeering heeft bij de creet bepaald, dat de stam der Chané-in dianen in «(e provincie Salta in Noord- Argentinië, de beschikking krijgen over 150.000 ha land, dat tot reservaat wordt verklaard. De stichting; die het initiatief tot de in stelling van de indianen-reservaten in Ar gentinië heeft genomen, staat onder eere voorzitterschap van den zoon van den oud minister van buitenlandsche zaken, Saa- vreda Llanas.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4