Koning petroleum Middellandsche Zeegebied gSSïÜSÈE er Nederlandsche renners nog niet in topvorm TOKIO, ESrïSSSïfl De rookertjes werden te duur Misdaad of ongeluk? Haver was aanlokkelijke buit De prijzen bij de schapenlevering Marktberichten in het westelijke middellandsche 2?pdS.zS 3BBÏ '»E'W..n"£ Doodelijk ongeval op scheepswerf Wielrijder doodelijk gewond Kleeren voor Ncderlandsche arbeiders ia bet baiteo'aad Rookgenot niet vergald UUelientien offerblokken gelicht. de millioenenstad van het Verre Oosten Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart electrotechnische industrie. Winkeliers en installa teurs hebben geen ver gunning noodig. nog niet vlot. PETROLEUM GECONSTATEERD in TUNESIë EN MAROKKO. (Van omen V.P.B.-correspondent). HAIFA, Maart 1941. De situatie der landen om da Middelland sche Zee. voor zoover het de petroleum- productie betreft, is beslist ongunstig. Over noemenswaardige voorraden beschikt al leen Frankrijk, alsmede Albanië en Egypte. met tezamen 2.5 mlllioen ton. W anneer men evenwel bedenkt, dat de productie over de geheele wereld in 1938 niet min der dan 271,8 millioen ton bedroeg, dan is de genoemde voorraad voor een zoo groot gebied als de Middellandsche Zee-landen zeer gering. Dat het niettemin bekend staat als een gebied, rijk aan petroleum, is hieraan te danken dat Irak-, welks petroleumleidingen tot aan de Middellandsche Zee reiken, tot het Middellandsche Zeegebied wordt gere- kend. De voorraad aan petroleum in Irak wordt op 400 millioen ton geschat. Dit is enorm, wanneer men in het oog houdt dat de voorraad petroleum in Rusland, na Amerika het land dat het rijkste is aan petroleum, in 1936 werd geschat op 550 millioen ton. Tot de opvatting, dat het Middellandsche Zeegebied rijk is aan peroleum draagt ook het feit bij, dat boringen in Syne. welke de laatste jaren hebben plaats ftevonden zoodanige resultaten hebben owlw men een productie van 200.000 tot 300.000 ton per jaar verwacht. De productie in Irak heeft in het jaar 1938 4'3 'oen bedragen. Aangezien deze productie \oo don oorlog uitsluitend naar Enge.and en Frankrijk is gegaan en die F" j?4Cn (200.000 ton) eveneens aan de En«elsc"®" ten goede komt. zijn de overige landen aan de Middellandsche Zee. wanneer «le uitgan- gen versperd ziin. aangewezen op hnn^gen geringe productie of op die van Rusland en Roemenië. ZEELANDEN ZIJN ARM AAN PE TROLEUM. Terwijl dus de staten, die aan het Ooste lijke bekken van de Middellandsche Zee liggen mee? of minder rijk aan Petroleum ziin is het Westen bijna gehee. van deze grondstof verstoken, vooral Spanje Frank rijk en Italië. Het eerste bezit in het «heel geen petroleum. Men is thans voornemens om de productie van de oIieho."S|vere «teen van Puntalcano door een intensiever exploitatie tot 25.000 ton op te voeren. Frankrijk bezat alleen de bronnen In den Elzas/die 70.000 tot 80.000 ton per jaar opleverden, doch nu natuuriuk voor het land verloren zijn. Deze hoeveelheid spee de overigens geen rol bij het Ttniië dat bruik. Ditzelfde is het geval met Italië. dat in het jaar 1936 niet meer Produceerde dan -i^nnn tnn Reeds voor de annexatie van Albanië had ^ïet zich daarom verkerf van een concessie op de petrolieu thans volidal. Dit petrolcumveld brengt 600.000 ton per jaar op. taarliiks In Joegoslavië gebruikt men >a*™tg iroooo ton waarvan het land zen 1113 ton produceerde (1938), ofschoon op verscheidene plaatsen petroleum voorkomt, zooals bewezen is. i(lt vpet In Griekenland is de toestand et beter, althans op het oogenbll^ OP «r°nd \aii den gunstigen uitslag van boringen, die in Thracië zijn uitgevoerd koes'®rrttpn evenwel gegronde hoop, binne" t be. niet alleen over genoeg *'bruik schikken voor het binnenlandsche Keb""* doch ook nog petroleum te kunnen«t«g ren. Daarp heeft trouwens ok Turkije i j hooD gevestigd; men hoopt de uitloopera van de petroleum velden van Mossoel bi] Mardia te kunnen exploiteeren. AARDGAS IN TUNIS GEEFT HOOP. In Palestina heeft men op acht Plaats®I* petroleum ontdekt. Vier van Je" sen schijnen hoop te geven op een gunsuge exploitatie. In tegenstellmg met is Afrika over het algemeen arm aan petro leum. Het eenige land, ^'X^opTvert trekkelijk groote hoeveelheden oplevert voortdurend teruggeloopenNui er eent^ nieuwe bronnen ontdekt zijn er^e;jjk Zee moet de productie weder aanmerKe.ijh gestegen zijn. In Lvbië Tunesië en Algene bevat de Over de eventueele resultaten is evenwel niets bekend geworden. Ook in Marokko hebben de Franschen bo ringen gedaan om petroleum te ontdekken. Tn 1034 heeft men inderdaad resultaat be- eikt doch de daarop gevestigde hoop is be- de eventueele exploitatie-mogelijkheden. Een voltreffer midscheeps had tot gevolg, dat het s-t. .Temple Head op 290 K M ten Westen van Ierland zwaar beschadigd met slagzij bleef liggen. Deze foto werd uit het aanvallende Duitsche gevechtsvliegtuig genomen (Foto Weltbild) Onder vallende segmenten ge komen. Zaterdagmiddag is op de werf „Gusto" te Schiedam een doodelijk ongeluk gebeurd, waarvan de 36-jarige J. L. uit Schiedam 't slachtoffer is geworden. Een aantal segmenten met een totaal ge wicht van 6000 kg. moest per kraan ver voerd worden, doch tengevolge van het draaien van den last knapte de staaldraad af en stortten de segmenten van een hoog te van ongeveer twee en een halve meter omlaag. L. raakte bekneld tusschen een werkbank en een aantal van deze zware stukken en was op slag dood. Automobilist verleende geen voorrang. Op den hoek van de Leeuwenstraat cn het Achterom te Hilversum is een wielrijder door een auto aangereden en zeer ernstig verwond. De automobilist, zekere S.V.V. uit Hilversum, verleende aan den wielrijder, die op weg was naar het station, geen voor rang. De wielrijder werd gegrepen en tegen den grond geworpen. Nadat een arts van de G.G.D. eerste hulp had verleend, is het slachtoffer dat een schedclbasisfractuur had opgeloopen, naar liet diacónessenhuis ver voerd, waar hij direct na aankomst aan de gevolgen is overleden. Het slachtoffer is de 36-jarige musicus M. Kloet, wonende te Am- eter dam. In' onderling overleg is door het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart en het rijksarbeidsbureau een regeling ge troffen, zoodat thans nieuwe kleeren kunnen worden verzonden naar in Duitschland, Bel gië en Frankrijk werkzaam zijnde Ncder landsche arbeiders. Men dient daarvoor bij het orgaan der openbare arbeidsbemiddeling in zijn woon plaats een verzoek in ter verkrijging van een uitvoermachtiging. Het orgaan int f0.50 van den aanvrager en stelt zich rechtstreeks in verbinding met het crisis uitvoer-bureau. Na ontvangst van de machtiging zendt het orgaan deze aan den aanvrager toe. Daarna kan men overgaan tot verzending van de kleeren. Naar Duitschland moet de verzending per pakketpost geschieden, naar België of Frank rijk zal van de Nederlandsche spoorwegen gebruik gemaakt moeten worden. De afzenders moeten er vooral aan denken de machtiging tot uitvoer met de goederen mee te zenden. Bij het orgaan der openbare arbeidsbemid deling kan men alle verder gewenschte in lichtingen verkrijgen. Groote partij sigaretten In beslag genomen wegens prijsopdrijving. De 31-jarige sigarenwinkelier A. C. K. en de 42-jarige vertegenwoordiger J. K. B., beiden te Den Haag. konden een belang rijke partij sigaretten koopen. A. C. K. zou het geld voorschieten en J. K. B. zou zich met den inkoop belasten en trachten de veelgevraagde waar aan den man te bren gen. Het duurde dan ook niet lang, of B had voor de partij, welke 7500P sigaretten groot was. een kooper gevonden. De prijs, welke h ijechter voor de sigaretten vroeg, had hij verdubbeld. De politie was van een en ander intus- schen op de hooete gekomen en greep op het moment, dat de sigaretten van eigenaar zouden verwisselen, in. Zoowel verkooper als kooper werden ge arresteerd doch na verhoor zijn ze op vrije voeten eesteld. De partij sigaretten zal ter beschikking worden gesteld van den inspec teur van de prijsbeheersching. GEEN INVOERRECHTEN VOOR TA BAKSZENDINGEN AAN BUI TENLANDS CHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Van bevoegde Duitsche zijde wordt mede gedeeld, dat de Rijksduitsche ..Oherfinanz- praesidenten" gemachtigd zijn. uit overwe gingen van billijkheid de invoerrechten, met inbegrip van den oorlogsbijslag, tot nader order kwijt te schelden voor tabak, die den in Duitschland werkenden buitenlandschen arbeiders voor eigen gebruik uit hun eigen land wordt toegezonden. Voor iederen bui tenlandschen arbeider mag ten hoogste in één maand worden ingevoerd: 300 sigaretten of 100 sigaren of ">00 gram pijptabak of 500' gram rooktabak fijne snede of een overeen komstige hoeveelheid van verschillende de zer producten tezamen. Vrijdagmiddag meldde de heer C. de poli tie de vermissing van den 4-jarigen Jaanje Citroen, die 's middags om 12 uur de Mon- teressorischooi aan de de Loosdrechtscheweg te Hilversum had verlaten, even later nog met vriendjes in de Bodemanstraat aldaar was gezien en daarna was verdwenen. On middellijk werden omvangrijke maatregelen genomen en Vrijdag en Zaterdag is door vele agenten en rechercheurs met politiehonden gespeurd, echter zonder resultaat. Heide, vel den en bosschen werden grondig nagezocht maar al het onderzoek was vruchteloos Daar misdrijf of ongeluk werd verondersteld zijp Zaterdagmorgen de naspeuringen in noe grooter verband voortgezet, waarbij o.m. in de nabijgelegen Gooische Vaart en Nieuwe Haven werd gedregd. Na vele vergeefsche po gingen is het lijkje Zaterdagmiddag uit het water van de Nieuwe Haven opgehaald. In den nacht van 21 op 22 Maart heeft de politie van Baffrn twee ingezetenen van Soest gearresteerd, die een wagon haver, staande op het spoorwegterrein van het buurtstation te Baarn, hadden opengebro ken. De mannen stonden gereed om de eer ste balen haver te vervoeren, toen de po litie ingreep. Een hunner werd dadelijk ge arresteerd, terwijl de andere wist te ont vluchten in het nabijgelegen bosch en la ter kon worden opgespoord. Eenige weken geleden, toen eveneens een wagon haver op het spoorwegemplacement stond, werd daaruit negenhonderd kilo gram ontvreemd. Vermoedelijk zijn de thans gearresteerden ook aan dezen diefstal niet vreemd. In het sportpaleis te Antwerpen werden gisteren internationale wedstrijden gehou den. Het programma bestond uit sprint- en een stayerwedstrijd over drie manches. Derksen en Van de Vijver moesten het in de sprint opnemen tegen de jeugdige Belgi sche renners Gosselin en Haerbos. Er wer den zeven series gereden. Nog bleken onze landgenooten niet hun ouden vorm terug gevonden te hebben. Wei wisten beiden van Haerbos te winnen,, maar zij moesten de meerderheid erkennen van Gosselin. Deze reed verschillende tactische series en wist op uitstekende wijze de overwin ning te behalen. Bij de stayers was Meulemans verreweg de beste, in alle drie manches gaf hij zijn tegenstanders geen schiin van kans. Van der Voort had indien zijn gangmaker niet zoo roekeloos gereden had een hetere plaats verdiend. Wiersma vergde van Van der Voort veel te veel in de achtervolging te gen Meulemans. waarvan de Belg Leysen handig profiteerde door de tweede plaats te veroveren. De uitslagen luiden. Sprint: Totaaluitslag: 1. Gosselin 4 pt.; 2. Derk sen fi pt.: 3 Van de Vijver 7 pt.; 4. Haerbos 10 punten. Stayers. Totaaluitslag- 1. Meulemans 775 km; 2. Leysen 74 km 380 m: 3. Van der Voort 73 km 925 m: 4. Manera 72 km 75 m 5. Van den Acker 69 km 275 m. ANNA PAULOXVNA BREEZAND. Naar ons ter oore komt, is Donderdag j.1 ontdekt, dat eenige offerblokken in de R.K kerk zijn opengebroken en de inhoud is ont vreemd. Groot zal de buit niet geweest zijn, daar de offerblokken regelmatig 's avonds worden geleegd. Toevallig was dit echter den dag te voren niet gebeurd. DE BEVOLKING VAN DE KEIZERSTAD TELT BIJNA 6 MILLIOEN ZIELEN. WOLKENKRABBERS ZIJN HET BEST BESTAND TEGEN AARDBEVINGEN. (Van onzen V.P.B.-correspondent.) Voor die Europeanen, die niet het voor recht hebben Tokio uit eigen aanschouwing te hebben leeren kennen, is het uiterst moei lijk, zich een juist denkbeeld te vormen van deze stad in het Verre Oosten, die bijna zes millioen inwoners telt, met inbegrip van de geannexeerde randgemeenten. Voor alle Ja panners is Tokio het middelpunt van het land, wijl daar de „Tenno" (keizer) woont. De Keizer immers is voor den Japanner niet alleen het politieke staatsopperhoofd in Eu- ropeeschen zin, doch' het zinnebeeld van een diep in de volksziel gewortelde, traditioneele aanbidding. Bij de vervulling van zijn gods dienstplichten wendt de Japanner dan ook zijn gezicht in de richting van het Japansche eiland Hondo, want daar ligt Tokio, het cen trum van zijn kracht. Tokio is een moderne millioenenstad en haar kern is altijd het keizerlijke paleis ge weest. Dat is het middelpunt, waarom alles draait. Uit de vlakte van Kwanto stroomt de Soemidagawa naar het zuiden. De rivier stort zich in een flauwe bocht in den Stil len Oceaan. Aan beide oevers van dezen stroom ligt Tokio. Het oostelijke deel van de stad strekt zich uit tot in de laagvlakte van de rivier. Het middelste deel breidt zich uit over een heuvelachtige streek en het weste lijke deel ligt op een bergplateau, dat onge veer dertig meter hoog is. Het keizerlijk paleis, dat op ongeveer drie kilometer ten noorden van de baai van To kio is gebouwd, dateert nog uit den tijd van Tokoegawa-Sjogoene. Deze liet in de zeven tiende eeuw een aanvang maken met den aanleg van de machtige veste, welker grach ten en stecncn muren thans het keizerlijke palcis omsluiten. Moderne opbouw van de stad na de ramp van 1923. Rondom de „keizerwijk" ligt een wijde, doch betrekkelijk weinig bebouwde ring. Hier vindt men de ministerieele gebouwen, de bui- tenlandsche gezantschappen, het arsenaal, kazernes, den keizerlijken schouwburg, par ken, tempels, katholieke en Russische kerken en het centraalstation. Het Keizerlijke paleis en de ring van gehouwen, die het omgeeft, vormen het eigenlijke centrum van de stad, dat bekend staat onder den naam van Koji- machi. Daaromheen ligt weder de binnen stad. die in veertien wijken is verdeeld. Het deel van de stad, dat aan de rivier grenst, heet „Siitamachi". de benedenstad, in tegen stelling met de op de heuvels in het westen gebouwde stad, die den naam draagt van „Yamate" of bovenstad. De betrekkelijk lage woningbouw en de gewoonte van de Japanners, ont hij voorkeur in kleine eensgezins woningen te huizen, maken Tokio tot een van de uitgebreidste steden van de wereld. Alleen de binnenstad be slaat reeds een oppervlakte van on geveer 82 vierkante kilometer. Na de aardbeving en den grooten brand van 1923 heeft men de lager gelegen declen van de stad in het oosten nieuw en modern opgebouwd. Dit geldt vooral voor de voor naamste zakenwijk op den rechteroever van de Soemidagawa. In het deel van de stad. dat onder den naam van Kvobasji bekend staat, werd een wijk aangelegd, Maroenou- chi, die geheel en al herinnert aan een Ante- rikaansche groote stad. Hier verheffen zich reusachtige wolkenkrabbers. Bij de aardbe ving bleken deze zich het beste te houden ofschoon men eer het tegendeel zou meenen. De gegoede woonwijken van Tokio liggen ten westen en ten zuidwesten van de keizer wijk. Duizenden fabrieksschoorsteenen rijzen omhoog. De haven van Tokio ligt in het zuidelijke deel van de stad, bij de voorstad Sjinagawa. Deze haven dient echter uitsluitend voor den invoer van goederen, die te Tokio zelf wor den gebruikt. De groote haven voor den bui tenlandschen handel is Yokohama, dat op ongeveer vijftig kilometer afstand van To kio ligt. Japans hoofdstad heeft zich enorm snel ontwikkeld, de binnenstad alleen heeft reeds drie millioen inwoners, door de succes sieve annexatie van 84 voorstelen, echter is het inwonertal van Tokio gestegen tot 5.900 000. De industrie is over de geheele stad ver deeld. Zij is echter het sterkst vertegenwoor digd in het noorden en het oosten. Hier rij zen de fabrieksschoorsteenen bij duizenden ten hemel. Voornamelijk worden hier katoen cn zijde verwerkt. Verder worden er porse lein, chemicaliën, email, leder, machines, speelgoed en films gemaakt. Het voornaamste van wat Japan aan na tionale instellingen bezit, treft men in To kio aan: universiteiten, hoogescholen, aca demies, bibliotheken, wetenschappelijke in stellingen enz. Men vindt er ook talrijke musea, die zijn verdeeld in handels-, oor- logs-. militaire-, schouwburg- en kunst musea. De keizer van Japan woont in de harten van al zijn onderdanen. Geen enkele chauf feur zal het keizerlijke paleis voorbijrijden, zonder het voorbeeld van den voetganger te' volgen en even het hoofd te neigen, ten be wijze dat zijn gedachten zich op dat oogen- blik bezig houden met den Keizer. Ter vermijding van misver stand worden belanghebbenden er op gewezen, dat het dezer dagen gepubliceerde verbod tot het verkoopen en afleveren van bepaalde electrotechnische artikelen, zonder een vergun ning van het Bureau voor de Electrotechnische Industrie, te 's-Gravenhage, niet geldt voor detailhandelaren (winkeliers) en installateurs, die niet .te vens zijn fabrikant, grossier, vertegenwoordiger of agent op electrotechnisch gebied. INSCHRIJVINGSPLICHT VOOR INSTALLATEURS. De Directeur van het Bureau voor de Electrotechnische Indu strie van het Rijksbureau voor Verwerkende Industrieën, daar toe gemachtigd door den Secre taris-Generaal van het Depar tement van handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat installateurs, die voor 27 Maart 1941 nog niet hebben voldaan aan hunne verplich ting tot indiening van volledig ingevulde en onderteekende inschrijvingsformulieren met bijbehoorende vragenlijst inza ke den omzet en voorraad van rubberdraad en -kabel, niet voor toewijzing van draad en kabel in aanmerking zullen komen. Het gaat met de schapenlevering niet ge heel naar wensch. Dit blijkt het best uit de aanvoeren, die zeer lage cijfers aanwijzen. Terwijl er in Schagen nog "28 stuks waren, zouden te Purmerend slechts 10 en te Am sterdam niet meer dan 2 dieren aangevoerd zijn. We hadden over deze aangelegenheid een onderhoud mot den heer Scholtc, die ons het volgende meedeelde, waarbij hij putte uit zijn ervaringen te Schagen op Donderdag j.i. Een goed deel van den aanvoer kwam voor rekening van den heer A. Borst te Eenigen- hurg, die met 10 goede schapen verscheen. Het bleek echter moeilijk om met den betrok ken inkooper en met den arbiter tot een be vredigend resultaat te komen inzake den prijs. De vastgestelde maximale prijs voor ooien bedraagt f 0.69, die voor de weeren of ram men f0.74 per K.G. Nu zijn echter de ooien zoowel voor den slager als voor den consument veel waarde voller dan weeren of rammen, omdat de ooien meer vet hebben dan de andere die ren. Na langdurig overleg kwam men tenslotte tot overeenstemming, waarbij de prijs der ooien werd vastgeseld op f0.72 per K.G. Wil men inderdaad komen tot een bevredi genden gang van zaken bij de schapenleve ring, dan zal men. aldus de heer Scholte, de prijzen der te leveren schapen moeten be- oordeelen naar de kwaliteit zonder daarbij te letten op de vraag of men te doen heeft met een ooi, een'weer of een ram. We meenden er goed aan te doen, gezien de «tellig niet bevredigende schapenlevering, deze aangelegenheid aan de orde te stellen, te meer waar de opmerkingen van den heer Scholte ons redelijk en juist voorkwamen. Op een verdere, vraag deelde hij ons mede, dat de tegenwoordige hooge prijzen voor weideschapen een aanlevering tegen de bo vengenoemde prijzen zeer wel mogelijk ma ken. De thans verhandelde schapen zullen straks een slachtgewicht hebben van om streeks 80 K.G., wat bij de geldende aanle- veringsprijzen een opbrengst heteekent van circa het bedrag, dat voor de nog te wei den schapen wordt gevraagd. Daarenboven zit er echter nog voor een f 50.— wol op. Al les bijeengenomen kan zelfs nu de weider nog tot een loonende rekening komen. Aldus onze zegsman. (Officieele noteering). NOORDSCHARWOUDE. 22 Maart. Aanvoer: 28400 Kg. roode kool f 7.50. 5000 Kg. gele kool f 6.40. 73000 Kg. Deensche wit te kool 5.50 11800 Ke. uien fi—grove uien f 6.—. drielingen f 6.—, 1200 Kg. neen: b f 4.20. c f 4.— kleine peen a f 1.90. 2100 Kg. bieten f 1.30—3.40. BROEK OP LANGEND!JK. 22 Maart. Aanvoer: 8600 Kg. uien f 6.—. grove uien f 6.—, drielingen f 6.—. 3500 Kg. bieten f3.40. Voorloopige noteering (hedenochtend QVz uur doorgebeld) Officieele prijzen en aan gevoerde kwantums van vand&ag, publicee- ren wij morgen. BROF.K OP LANGENDI JK, 24 Maart. Aanvoer: 2200 Kg. uien 6.— 9850 Kg. kro ten f 3 40. 98R50 Kg roode kool 8.—. 121775 Kg. gele kool 6.80 168700 Ke. Deensche witte kool 5.90. NOOROSCH ARWOUDE: 24 Maart. Aanvoer: 120700 Kg .roode kool 8.—, 70000 Kg. gele kool fi.SO. 264900 Kg. Deensche wit te kool 5.90.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6