Moord Dordrecht De strijd in de zóne van Dzjidzjiga Asperges, rapen en uien voor de veiling Export van vroege groenten begint De begeerlijke buit Het Suezkaoaal dagelijks gebombardeerd Spionnage in NOORWEGEN te De dader reeds gevonden Centralisatic in het bloembollenbedrijf Tegelploeg begon voor zich zelf Onfortuinlijke schipper Britsche bommen op ons land Viering van nationalen feestdag in Griekenland Woonwijken te Berlijn getroffen Amsferdamscbe effectenbeurs Koersen Nederlandsch clearinginstituut WINTERHULP^NEDERLANO Stort op 5553 of op 877 EEN BEESTMENSCH AAN HET WERK. Sedert begin Februari werd te Dordrecht vermist de 34-jarige koop man P. A. C. van As. Hoewel de po litie alle mogelijke nasporingen ver richtte, had het onderzoek aren re sultaat, totdat vorige week Woens- daa een in zeildoek drijvend lijk werd aevonden. Daar deze vondst op Dubbel- damsch aebied aeschiedde, belastte de justitie den opperwachtmeester van de marechaussee De Jona met een onderzoek. Dozen bleek, dat een moord moest zijn aepleead, want het ontzielde lichaam had verschei dene steken in hart. borst en armen en was aan armen en voeten vastge- bonden. Bovendien kwam uit, dat de vermoorde de sinds Februari vermiste Van As was. Het stoffelijk overschot is naar het aemeen- telijk ziekenhuis te Dordrecht vervoerd waar dokter Hulst uit Leiden sectie op het lijk heeft verricht In verband met het feit, dat het slacht offer een Dordtenaar was, werd de hoofd agent Holtman aan den opperwachtmeester toegevoegd en beiden mocht het, dank rij hun speurzin, gelukken, reeds Donderdag, dus nog geen 24 uur nadat het lijk was ge vonden, den moordenaar te arresteeren. Dit is een 38-jarige inwoner van Dordrecht, die dss winters woont op een schip, dat in de Tweede Wantijhaven ligt. De aangehoudene ontkende aanvankelijk, maar legde in den nacht van Zaterdag op Zondag een beken tenis af, dat hij Van As had doodgestoken. Naar hij zei, uit zelfverdediging. De politie evenwel heeft het volgende vast gesteld: De arrestant dreef handel in gou- den tientjes. Op de een of andere wijze is hij daarbij met Van As in aanraking geko- Opheffing der thans bestaande organisaties eerlang te wachten. Het Ilollandsch bloembollenkweekersgc- nootschap heeft gister te Haarlem een alge- meene vergadering gehouden onder leiding van den heer S. Schoneveld, die in zijn ope ningswoord betoogde, dat eenheid in het vak thans meer dan ooit geboden is, ten einde 'de vakbelangen beter te kunnen be hartigen. Ten slotte besprak de voorzitter de waarschijnlijkheid, dat de kweekers verplicht zullen worden boonen en zaaizaad te telen op openliggende gronden. Zij zullen hierover nog deze week nadere mededeelingen ontvan gen. Spr. waarschuwde er tegen, der gelijke maatregelen niet na te ko men. Na goedkeuring van de gebruikelijke jaar verslagen en rekeningen kwam een voorstel van het hoofdbestuur aan de orde om aan het dag. bestuur machtiging te verleenen al datgene te doen, dat kan leiden tA concen tratie der vakorganisaties in één groote or ganisatie. In zijn toelichting merkte de voorzitter op, dat de toestand op organisatorisch ge bied in het vak tot dusvere niet zoo wat dat er altijd aan een krachtige en vruchtbare samenwerking getuigd kon wörden. In antwoord op eenige vragen deelde de voorzitter nog mede dat het de bedoeling is, de bestaande organisaties op te heffen. Er zal dan een algemeene organisatie komen, waarin alle groepsbelangen zijn vertegen woordigd. De vergadering ging met het voorstel accoord. Voorts werden nog eenige voorstellen van de afdeeling Lisse aangenomen, waarin werd aangedrongen op vrijstelling van de heffingen ten behoeve van het surplusfonds over 1910 en op een verhooging van den richtprijs voor zandaardappelcn. men en daar hij dacht, dat Van As veel geld bezat, trachtte hij met hem zaken te doen. Hij zou Vas As met den man, die de tientjes had. in aanraking brengen; echter op deze voorwaarde, dat Van As 20.000 gul den zou fourneeren. Aanvankelijk ging Van As niet op het voorstel in. Daar de dader echter bleef aandringen is Van As op een Maandagavond in Februari bij hem geko men met een verzegelde enveloppe, waarin het geld zou zitten. De enveloppe was ech ter een z.g. vensterenveloppe. en achter het venster zat een bankbiljet van tien gulden en men kreeg den indruk, dat het couvert vol zat met bankpapier. De aangehoudene vermoedde dit althans, wan hii stelde al lerlei pogingen in het werk, met Vas As al leen te blijven. t Dit gelukte hem na veel moeite. Beiden waren toen bij de tweede Wantijhaven ge komen. Daar nu is de moord geschied, al dus het Hsb. Volgens verdachte zou Van hem een s*orm> hebben gegeven, zoodat hij uit zelfverdediging moest handelen. Dit is echter niet aannemelijk, wanneer men na eaat, hoe geraffineerd de aangehoudene te werk is gegaan. Nadat hij Van As de doo- delijke steken had toegebracht, heeft hij ge" w-acht. tot het lichaam was leeggebloed. Daarna rolde hij het lijk. dat hij aan ar men en beenen had gebonden, in een zeil en bracht het naar zijn hootje. In het be ging van Februari lag het Wantij echter nog dik onder het ijs, doch dicht bij het bootje was een bijt. Daarin liet de verdachte het lijk verdwijnen en schoof het onder zijn- schip, waar hij het met eon touw vastmaak te. Sporen ultgewlscht. Toen keerde hii terug naar de plaats, waar hij den moord bad begaan en waar de sneeuw met bloed bedekt was. Een halve nacht is hij bezig geweest die sporen te doen verdwijnen, waartoe hij de sneeuw met zand vermengde. Veertien dagen heeft het lijk on der het bootje van den verdachte ge legen. Toen het ijs weg was, heeft hij het lijk los gemaakt en aan een roeibootje bevestigd. Hij roeide daar mee het Wantij op en eenmaal bui ten zicht, trok hij het ontzielde lichaam aan boord, haalde de zak ken van het slachtoffer leeg en roofde nog een bedrag van 50 gulden Daarop rolde hij het slachtoffer weer in het zeil, snoerde dit toe en iiet het in het water zakken. De aangehoudene is, zooals gezegd, on gunstig bij de politie bekend. Hij is o.a. de fantast, die eenige jaren geleden een aan slag op den Parijschen exprestrein heeft verzonnen. Wijziging schikking. crisis tuinbouwbe- Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij is een wijziging van de crisis-tuinbouwbe- schikking 19401 gegeven, welke verband houdt met de wijziging van het crisis tuin- bouwbesluit 19401. Voortaan zal als wijze van afzet van as perges, koolrapen en zaaiuien voor den teler gelden het veilen over de veiling, waarop de teler verklaard heeft of zal verklaren zijn producten te willen veilen. De telers van asperges, zaaiuien, koolra pen, breekpeen en sjalotten zullen deze ter veiling moeten aanbieden en voor den ver deren afzet zal een handelsvergunning ver- eischt zijn. Historische vondsten te Rot terdam te gelde gemaakt. De talrijke oude tegels, welke na Mei van het vorige jaar in Rotterdams oude binnenstad bij het ontgraven van de fun deeringen werden gevonden, kregen al spoedig ook buiten de stad een zekere ver maardheid. Een speciale ploeg arbeiders werd aangesteld om de belangrijkste te gels te verzamelen en museum Boymans telt reeds vele waardevolle producten van 16e, 17e en 18e eeuwsche Rotterdamsche tegelbakkers onder zijn aardewerkverza meling. Reeds eenigen tijd geleden is ge bleken, dat vele tegels in verkeerde handen zijn terechtgekomen, o.a. werden zij in den handel gebracht, evenals verschillende andere voor werpen, die uit historisch oogpunt belangwekkend zijn. Een onderzoek, ingesteld door de Rot terdamsche politie, bracht een vrij aan zienlijke partij van dergelijke tegels aan het licht bij een opkooper terwijl zelfs ge bleken is, 'dat reeds imitatie tegels in den handel zijn gebracht. Toén bleek, dat wel licht de tegelploeg aan deze handelingen debet zou kunnen zijn, is in die richting eveneens een onderzoek ingesteld met het resultaat, dat thans een lid van deze ploeg is aangehouden. Een 46-jarige schipper had Zaterdagavond eenigen tijd in een café aan de Lange Bees tenmarkt ten Den Haag vertoefd, waar hij ruzie had gekregen. Het gevolg was dat de man een hoofdwonde had opgeloopen, welke hij in het ziekenhuis aan den Zuidwal had laten verbinden. Toen hij hierna het zieken huis had verlaten, is de man door de duis ternis misleid in het water langs den Zuid- wal geloopen. De nachtportier van het zie kenhuis snelde op het hulpgeroep van den onfortuinlijken schipper met een dreg te hulp. Met andere burgers slaagde hij er in den man op den wal te trekken. Voor de tweede maal kwam de man in het zieken huis terecht, waar men hem .om verder on heil te voorkomen, ter observatie heeft op genomen. NEGEN BALEN KOFFIE UIT BRANDERIJ GESTOLEN. Dat koffie een veelbegeerde lekkernij is in dezen tijd blijkt niet alleen uit de jacht, die huisvrouwen er op plegen te maken, maar vooral uit de herhaalde ongewenschte be zoeken van dieven en inbrekers aan pakhui zen, waar de koffie ligt opgeslagen. Gister morgen kwam het personeel van een koffie branderij aan de groote Bickersstraat te Amsterdam tot de ontdekking, dat enkele leden van het gilde de branderij bezocht hadden. Zij hadden niet. minder dan negen balen, ieder van 60 kg., gebrande en onge brande koffie meegenomen. Het gelukte de politie van het bureau Spaarnd^mmerstraat die onmiddellijk in kennis was gesteld reeds dienzelfden morgen de koffie op te sporen. Naar de daders wordt nog gezocht. dzjibocti - dipeoaoea( d«edkwa)335 k m DlREDA0eA-AwA5j(RAWAS>U) 2 15 k> awasj - adchs -abeba asokf- FRAN5CW 78okM SAftOO iSOMAll i 'LAklD 'ITAL. VfoRPA UAILO MOROAlf OOST fA e>v E 5 5 I w I A F R l/KA AWVoBEO addis-abeba mojjo f4114) OEAROEF /oagaw somali BOEPAMA /- meuo ii, fWawa*A bi D awasi yfesso f -£\ HAf?GEI5A A3BA &ftNVX 3 oaga^oep1. sxv da&gah-bur)! 0 GADEN rHA0AI^A De Britsche gemotoriseerde afdeelingen zijn via Sasa-Beneh en Dagaboer in de zone van Dzjidzjiga aangekomen en bevinden zich ongeveer 100 km. van den grooten spoor weg, die van Dziboeti naar Addis-Abeba voert. De Italianen bieden aan den Marda-pas (de toegangspoort van het Ahmar-gebergte naar den spoorwegweerstand. De Britten liggen nu voor de hooge bergkammen van het Ahmar-gebergte; vermoedelijk verwach ten zij nog versterkingen die door Brilsch-Somaliland oprukken. Op de kaart is met zwarte blokjes de opmarsch der Britten aangegeven; de Italianen bezetten vele goede stellingen bij verscheidene plaatsen aan den spoorweg. Kaart van Pelt. Maximum prijzen vastgesteld. Als gevolg van derv langdurigen winter en het stookverbod, dat tot 1 Januari voor de Zuid-Hollandsche glasbedrijven heeft 'ge golden, werden tot dusverre slechts weinig voorjaarsgroenten aan de markt gebracht. Wat reeds werd aangevoerd, kon gemakke lijk door den binnenlandschen handel, in het bijzonder voor de nabije groote steden worden opgenomen. Omdat echter alle stooktuinders gelijktij dig, nl. op 1 Januari aan het werk zijn ge gaan, mag binnen zeer korten tijd een groo te aanvoer van voorjaarsgroenten worden verwacht. Met glasspinazie was dit reeds eenigszins het geval en, hoewel de handel de aangevoerde hoeveelheden nog gemak kelijk in eigen land kan plaatsen, was de handel bij gebrek aan export toch niet vlug aldus het Ned. Dgb. Om de aanvoeren, welke in de volgende twee weken verwacht kunnen worden, on middellijk tegen behoorlijken prijs te kun nen opvangen, heeft de Ned. Groenten- en Fruitcentrale de vroegere voorjaarsproduc ten vor export vrij gegeven en maximum prijzen vastgesteld, welke dan tevens als maximumprijs voor het binnenland zullen gelden. Deze prijzen luiden als volgt: Kaskomkom- mers (gewicht 40 kg. per 100 stuks) f37.50 idem (gewicht 34 kg. peh 100 stuks) f23.30 Glassla (12 kg. per 100 krop) f 10.50, idem (10 kg. per 100 krop) f9.—, idem (8 kg. per 100 krop) f5.25. Glasradijs f4.40 per 10O bos. Rabarber reeds eerder vastgesteld) f27.— per 100 kg. Bloemkool en bospeen, welke dit jaar la ter aa nde markt komen, zijn nog niet in de exportlijst opgenomen. Bij dezelfde Beschikking zijn voorschriften betrefende de verpakking uitgevaardigd. Kaskomkommers moeten verpakt worden in kistjes van 12 stuks: de glassla I in kratten van 30 krop, de glassla II en III in karton nen doozen, eveneens nzet inhoud van 30 krop. Voor de eerste maal wordt het gebruik van karton bij de verpakking van groenten hier dwingend voorgeschreven. Van spinazie moet 5 kg. per krat worden verpakt; van radijs 75 bos per krat. Een zwaar gewonde. Gisternacht vonden enkele Engelsche luchtaanvallen plaats. Brisant- en brand bommen werden afgeworpen, die in enkele gevallen schade aan woonhuizen toebrach ten. Een persoon werd zwaar gewond. Twee personen liepen lichte kwetsuren op. Inbraak in een manufacturen winkel. In (Jen nacht van Zaterdag op Zondag hebben dieven een bezoek gebracht aan een manufacturenwinkel op den Haarlemmer dijk te Amsterdam. Door opensluiting wisten zij de zaak binnen te dringen en gebruik makend van de duisternis en de nachtelijke rust konden zij met hun buit ontkomen. Een groote hoeveelheid dameskousen en dames- en heerenondergoed wordt vermist. Voor den gedupeerden winkelier, die gistermor gen den inbraak ontdekte beteekent dit een schadepost van enkele honderden guldens. De politie van het bureau Spaarndammer- ^traat heeft de zaak in onderzoek. SPERTIJD VESTIGING BANKETBAKKERS BEDRIJF EN EENIGE ANDERE BEDRIJVEN. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart is de spertijd van zes maan den ten aanzien van de vestiging van het banketbakkers en het banketverkoopersbe- drijf met zes maanden verlengd. Een zelfde verlenging geldt van den sper tijd voor het terrazzo-bedrijf, voor den klein handel in tot verbruik bereide tabak en voor het mineraal waterbedrijf. Zondag is in Griekenland de viering be gonnen van den nationalen feestdag van den 25en Maart. Athene is met vlaggen ge tooid. De bevolking is in grooten getale de straat opgetrokken om dezen historischen datum te vieren. Des middags zijn de na tionale jeugdverenigingen langs het ge- denkteeken voor den onbekenden soldaat g'etrokken. in tegenwoordigheid van den koning en de leden der regeering. De Griek sche pers wijst er in haar herdenkingsarti kelen op .dat de nationale feestdag Grieken land dit jaar aan het front vindt. v Het Roemeensche blad „De Curentul" verneemt uit scheepvaartkringen in Con- stanza, die gewoonlijk goed zijn ingelicht omtrent de gebeurtenissen op de Middel- landsche Zee. dat het optreden van het Duitsche luchtwapen in het Bekken der Middellandsche Zee zeer vele malen scher per is geworden. Zijn aanvallen op sche pen en havens in het oosten der Middel landsche Zee zijn van beslissende beteeke- nis voor de ontwikkeling van den zeeoor log. Vooral krachtig is het optreden der duikbommenwerpers, welker voornaamste doel thans het Suezkanaal is. Het kanaal wordt dagelijks in zijn geheele lengte van Port Said tot Port Suez gebombardeerd. De aanval duurt dagelijks zes tot tien uur, zoodat er zoo goed als geheel geen scheep vaartverkeer in deze streek is. De vaart op Indië wordt langs den omweg om de Kaap de Goede Hoop uitgevoerd. Kort geleden was het kanaal geheel gesloten, daar niet minder dan vijf Britsche of in Engelschen dienst varende schepen, deels zwaar, deels lichter getroffen waren. In dezelfde scheepvaartkringen in Con- stanza wordt beweerd, dat de Engelschen belangrijke troepenbewegingen ten uitvoer leggen in de streek van Suez, waar men gebeurtenissen verwacht, die voor een groot deel het lot van den huidigen oorlog zullen beslissen. Verordening van rijkscommissa ris Terboven. De Noorsche bladen publiceeren een ver ordening van den rijkscommissaris, welke o.a. inhoudt: Rijkscommissaris Terboven heeft bepaald, dat in alle steden van Noor wegen aan het publiek een mededeeling zal worden verstrekt, waarin alle strafbepalin gen en verordeningen over spionnagemisdrij- ven nog eens samengevat worden. Bij ver schillende gebeui .enissen van den laatsten tijd hebben Noren zich laten verleiden om den Engelschen met raad en daad hulp te verleenen. Bij de gevallen van spionnage aan de westkust welke onlangs voor het ge recht geweest zijn, zijn de bestaande strafbe palingen en verordeningen, welbewust over treden. Deze overtredingen waren zoo ern stig, dat de militaire rechtbank tien dood vonnissen heeft moeten uitspreken. Naar het D N.B. verneemt, zijn Britsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht boven Noord-Duitschland versche nen. Een deel der toestellen trachtte Bel lijn aan te vallen. Slechts enkele vliegtui" gen slaagden er in tot boven de binnen stad te komen. Van groote hoogte lieten zij naar willekeur brandbommen en hier en daar brisantbommen vallen, die evenals de aan den rand der stad geworpen bom men alleen woonwijken troffen. De schade is gering Verscheidene zolderbranden kon den snel bedwongen worden. Eenige bur gers zijn omgekomen of gewond. Vrij drukke markt. Vast» stemming. Later kleine lnzin. kingen. Amerikanen goed prijs, houdend. Nederlandsche be, leggingen weifelend, iets lager, OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. 95%-96i/8 95%-95l/ï 99% 96*4 8 93% 92% 96% 96% 83%-84% 82%-837/15 86% 86 Nederland 1941 I 4 Nederland Nederland Idem met Nederland Oost Indië Oost Indië 1940 I 4 1940 II 4 bel. fac. 1938 3.3% 1937 3 1937 A 3 84% 84%; DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 - PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 13% 's Grav. '37 I 3% N. Holl. '38 3 N.-Hoil. '38 II (3%) 3 R'dam '37 I. III 3% 80 Z.-Holland 1937 3 83% - i HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp,bx Veendam 3% 89 87 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 192% 191 ex.-div4 Ned. Ind. Handelsb. A 131l/2 134% Ned. Handel Mij. c.v. A 126 131 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. "A.KU. 109%-112 114-115 Calvé Delft c.v. A 66 69?4 Centr. Suiker Mij. 201 204i/2 Fokker g. A. 175 102 Lever Bros en Unilever cv.A116%-121% XT r, 122/2-118% Ned. Ford 339% 344 Philips G B.v.A. 199-203 212-208 Philips pref. A. 145 148 Buitenland. Anaconda copper cv. A. 28-28 7/16 28%-28 3/16 Beth. Steel cv. A. 80%-81% 801/2-81% Gen. Motors cv. A. 49% 50 7/16 •Kennecot Copper cv. A. 35%-35% 36-35 11/16 North. Am. Aviation cv. A. 15% 15 Rep. Steel cv. A. 223,4-24 1/16 23%—24 U. S. SteeJ cv. A. 63-64 63-64 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. Kon. Petr. Buitenland. Shell Union cv. A. Tide Water cv. A. 217 223% 2341/2-242 2441/2-251% 12 3/16-123% 123%-12% 10 1/16-10 3/16 10 3/16-10 5/16 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. 114-116 117-119 Java China Japanlijn A. 158-154 15S%-155% Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 156-154 158%-157 Kon. Paketvaart A. 236 244%-243 Ned. Scheepv. Unie A. 177%-175% T. 181—179 L1°yd A. 141% 142-142% Stoomv. M. Nederland A. 141% 141%-14I SUIKER-ONDERNEMINGEN. P V A- ,t 426-434 440-449 Javasche Cultuur 249% 246 Ver. Vorstenl. Cult !ï%-120%°1/k 121-123% TABAKSONDERNEMINGEN. 188%-190 194-197 239-245 254%-260 198%-203 197-204 Deli Batavia Mij. Deli Mij. cv. A. Senembah RUBBER-ONDERNEMINGEN. pI"s]"dnR/bber 276-280 285-293 n»r n er Mij' A- 207 212 Deh Batavia Mij. A. 219% 2^ Koersen van stortingen op 25 Maart 1941S eP^hs^arken 7536: Belfia's 30.1432; Zwit- 1; o £ra"cs 43.56; Fransche Francs 3.768; rJg J Deensché Kronen 3637; Zweed- srhf.n ?5' Tsiechische Kronen (ouda -chulden) 6.42; idem (nieuwe schulden) 7.54. POSTOIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. vVIntarhulp Nederland. Den Haag, Ma 8563. Ale bank der Winterhulp Neder- (Ierland la aangewezen de Kaever- eenlging N V, Amsterdam, No. 877. Ge brengt gelnk ln veler leven!!

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2