DIENST N1PPER EN PELLE HoofJ. 'AKKERTJE aan kleine boeren Ik heb gekozen, Arkadi Zes personen door gasvergiftiging om het leven gekomen Tragisch ongeval door een schilderij Radioprogramma Het groentenvervoer naar de steden INLEVERING VAN MILITAIRE RIJKSGOEDEREN Neem'n Kleine bedrijfjes, die nimmer loonend kunnen rijn. De Dienst aan Kleine Boeren, veelal be kend als D.K.B., blijft, dit is wel vanzelf sprekend, ook onder de thans ingetreden moeilijker omstandigheden, doorwerken. Zooals onze lezers wellicht weten, is de dienst gebaseerd op een steun verleening aan kleine boeren, waarbij als maatstaf wordt aangenomen een rendement van f 1.25 per bunder per week. Blijft het inkomen van den betreffenden kleinen boer op grond van deze basis beneden een bedrag, dat va rieert van f 9 tot f 10.80, al naar de grootte van het gezin, dan komt de boer in aan merking voor steun. Dezer dagen hadden we omtrent dezen dienst een onderhoud met den heer A. C. Couwenhove, adviseur van de D.K.B. te Hei- loo, die ons eenige interessante inlichtingen daaromtrent verschafte. In doorsnee zijn het bedrijfjes van 3 A 4 H A. en er komt in Noord-Holand een be- trekkeijlk groot aantal voor. Onze zegsman taxeerde het aantal op 600 A 700. Men zou zich kunnen afvragen, hoe deze bedrijfjes, waarop een redelijk bestaan nauwelijks mogelijk is, er zijn gekomen. Niet zelden zijn ze ontstaan doordat een hard werkende en zuinig levende boeren knecht wat spaarpenningen wist te verza melen, die hij in grond omzette. In zijn vrijen tijd hij bleef daarnaast knecht op een grooter bedrijf vond hij gelegenheid de noodzakelijke werkzaamheden te verrichten, vaak ook nam de vrouw een deel daarvan voor haar rekening. Gedurende de achter ons liggende crisis echter zag men niet zelden gebeuren, dat de vroegere arbeider werkloos werd. Zijn inkomsten als knecht bleven uit en de eenige bron van inkomsten voor het gezin werd in het vervolg geleverd door het be drijfje. Helaas bleek dit in veel gevallen te klein om een bestaan te kunnen opleveren en de steunverleening van overheidswege was dan ook voor de ze menschen een ware uitkomst. Intusschen is het een onbevredigende ge dachte, dat steun wordt verleend in bedrij ven, die wellicht nimmer rendeerend kun nen worden. Met belangstelling informeer den we dan ook, in hoeverre de kleine be drijven door raad en daad wellicht in loo- nende ondernemingen zouden kunnen wor den veranderd. De heer Couwenhove taxeerde dit aantal, althans voor zoover zijn district betrof, op een 15 ad 20 pet. Dooreen genomen waren dit de grootste, terwijl daarnaast ook reke ning moest worden gehouden met de vraag of daarnaast werd gedaan aan tuinderij. Ten slotte was mede van groot belang de leeftijd van den boer. Velen toch hebben een eerbiedwaardigen leeftijd bereikt en het is duidelijk, dat er voor ieder een oogenblik komt, waarop de krachten beginnen af te nemen. Dit laatste kan er toe voeren, dat ze te kort schieten. Zelfs voor een klein be drijfje. En onder zulke omstandigheden is het Maatschappelijk Hulpbetoon de eigen lijke instelling, waartoe men zich behoort te wenden. Zoo men de kleine boeren werkelijk wil helpen en hun bedrijfjes wil opvoeren tot loonende ondernemingen, dan schijnt de eenige oplossing te zijn deze, dat ze worden vergroot of, waar mogelijk, samengevoegd. Feuilleton Een roman uit het hooge Noorden Door Agathe Pogner 9. 29 Juli. 's Middags was een hevig onweer losge broken, dat een sterke afkoeling bracht. In mijn kamer was het ongezellig kil. Ik liet een paar houtblokken brengen en maakte daarvan een klein vuurtje in de open haard. Ik hield evenveel van het vuur als van het water. Urenlang kon ik voor de schouw zittend, het houtvuur oprakelend en onafge broken in den vonkenspattenden gloed sta rend. Ik speelde met het vuur als met een levend wezen en meer dan eens zocht ik hierin afleiding, hetzij in bi'ien van neer slachtigheid dan wel van overmoed. Was ik in een slechte bui, dan voedde ik het spaarzaam en dan kroop het armzalig over het rooster en over de half verteerde houtblokken. Maar er waren ook oogenblik- ken, waarin het door mijn heerscherswille- keur werd aangestoken, waarin het ^ge breideld alles verslond en vernielde, wat ik in mijn overmoed verkwistend in zijn noo. Verzadigden gloed wierp. Vaak ook bracht ik het een off®r; veranderde het in de trotsche godheid, die het eens geweest is, vóór menschenhanden en menschenverstand het in ketenen sloegen. Dan laaiden de vlammen op, sissend en knet terend, hoog op, rossige geesten ontvloden de schouw, bedekten de muren met flikkerenden gloed en teekenden de vachten en vazen, de urnen en schilderijen met hun vurige wapens. En ik zat er voor een geloovige heiden. 31 Juli. Gistermorgen bracht Maria mij, overeen komstig haar toezegging, den grooten St. Bernhard. Hg scheen te begrijpen, dat hg nu 87. Twintig lange jaren...... 1. „Ia dat me eventjes een gebeurtenis! Een paar echte, levende mensen, al zijn het ook nog maar broekjes!" 2. „Ik zal jullie namelijk ver klappen, jongens, dat ik hier twintig jaar lang moeder ziel alleen gewoond heb, zonder dat er ooit een schip voorbijkwam! Hé, schrikken jullie daarvan? Heb je er soms iets op tegen, om hier een paar dcrijn Jaren vacan- tie te houden?" 98. Geïsoleerd! L „Wat trekken jullie toch voor aansprekersgezichten Ik beloof Je, dat je Je hier de eerste paar jaar niet zult vervelen. Komt maar eens mee, en kijkt maar eens naar mijn Onoverwinnelijke Vloot!" 2. „Hier zijn jullie op de plaats, waar alle wrakken van de wereld een vergadering heb ben belegd. We kunnen hier met gemak de een of andere waardevolle lading vinden, met het lossen waarvan Jullie me prachtig kunnen helpen." Het binnenllandsche vervoer der tuin bouwproducten, dat voorheen hoofdzakelijk met vrachtauto's geschiedde zal het komen de seizoen gedeeltelijk met snelle sleepboo- ten geschieden. In de tuinbouwceptrt/zullen dan groote sleepen moeten worden samen gesteld, welke door snelle sleepbooten naar de diverse groote steden zullen worden ge bracht. Voor sommige tuinbouwcentra, die zelf slechts over kleinere vaarwegen beschikken, wordt gedacht aan verbetering der water wegen, terwijl ook bepaalde plaatsen, die een directe verbinding hebben met de hoofd vaarwegen, als verzamelpunt kunnen die nen bij het transport der tuinbouwproduc ten. Hier zullen dan srtelle sleepbooten de groote sleepen met groenten naar de ste den transporteeren. Dit vervoer zal hoofd zakelijk des nachts geschieden, opdat de tuinbouwproducten dan 's morgens vroeg op de binnenlandsche markten zullen zijn. Aan de verlofgangers beneden den rang van adjudant-onderofficier, wonende of ver- blijfhoudende in de provinciën Zuidholland Zeeland, .Noordbrabant en het westelijk ge deelte der provincie Noordholland, alsmede op de eilanden Texel, Vlieland, Terschel ling en Ameland, die, om welke reden ook nog niet aan hun verplichting hebben vol daan oin de onder hun berusting zijnde mi litaire rijksgoederen in te leveren, wordt als nog opgedragen die verplichting na te ko men. Zij behooren zich, voor zoover zij van den burgemeester geen persoonlijke oproeping ontvangen hebben, vóór 1 April a.s. te mei den ter gemeente-secretarie (bureau voor militaire zaken) van hun woon- of tijdelijke verblijfplaats, teneinde te weten te komen waar en wanneer voor hen de gelegenheid openstaat om de rij'ksgoederen in te leveren. De verplichting om zich te melden bij den burgemeester ter plaatse der inlevering bestaat voor hen. die, hoewel geen militaire rijksgoederen onder hun berusting hebbende nog niet de verklaring hebben onderteekend dat zij geen rijksgoederen meer in hun be zit hebben. Ten huize van den boomkweeker A. van Eijk aan den Zijdeweg te Boskoop, een echt paar met vijf jonge kinderen, is een vreese- lijk drama gebeurd, Tengevolge van gasver giftiging zijn van dit gezin de man en vijf kinderen, gisternacht om het leven gekomen. De man verscheen 's morgens niet op zijn werk en daarom besloot zijn patroon, de heer W. .Vermeulen, eens te gaan zien, wat er aan de hand was. Hij begaf zich naar de woning, doch het huis was gesloten en op zijn herhaald klop pen werd niet opengedaan. De heer V.. die ongerust werd, sloeg een glasruit in. waarna hem een sterke gaslucht tegemoet kwam. Toen men een onderzoek instelde, kwam men tot de ontdekking, dat het geheele ge zin bewusteloos te bed lag. De 29-jarige vrouw L. van Eijk-van der Weijden gaf nog eenige teekenen van leven, doch de 44-jarige man en drie meisjes en twee jongens, waar van de jongste een jaar en het oudste vijf jaar oud is, waren reeds gestorven. De echtgenoote is naar het ziekenhuis in Goude overgebracht. De lijken zijn door de politie in beslag genomen. De oorzaak is, zooals men heeft kunnen vaststellen, te wijten aan het springen van een gasbuis, waardoor het uitstroomende gas het gezin in den slaap heeft verrast. LIJKJE OPGEHAALD. Uit het Binnen IJ te Amsterdam is het lijkje van een pasgeboren baby opgehaald. Het verkeerde in verren staat van ontbin ding, zoodat het vermoeden bestaat, dat het eenige weken in het water heeft gelegen. De politie is van meening, dat het kind kort na de geboorte om het leven is gebracht. Het onderzoek wordt voortgezet Zondagochtend omstreeks half zeven heeft zich op de tweede étage van een woning in de Hoogbuurlostraat te Den Haag een onbe duidend voorval voorgedaan, hetgeen echter tragische gevolgen heeft gehad. Op dat mo ment viel in een kamer, waar het 10-jarige jongetje A. L. sliep, met veel lawaai een schilderij van de muur. 't Jongetje schrok wakker en dacht waarschijnlijk dat er een bom insloeg. Hij sprong in ieder geval uit bed en snelde het balcon op, waar hij op de balustrade klom. Vervolgens is de knaap naar beneden gevallen of gesprongen en kwam van een hoogte van zeven meter neer op een steenen vloertje in een tuin. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en brak de linkerarm. De geneeskundige dienst ver voerde het slachtoffer, dat bewusteloos was in ernstigen toestand naar het-R.K. Zieken huis aan het Westeinde. WOENSDAG 20 MAART 1941. Nederlandsch Programma. Hilversum I. 414.4 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 De Romancers. 10.45 Voordracht. 11.00 Omroeporkest. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.25 „Eerst raet dan baet", programma voor de boeren. 12.41 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische bzrichten ANP. 1.00 Esmeralda en soliste. 1.40 Orgelspel. 2.10 Zang met pianobegeleiding. 2.30 De Melodisten. 3.15 Disco-causerie. 4.00 Bijbellezing. (Uitzending voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 4.20 Philharmonisch kwartet. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Voor de binnenschippers. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Omroeporkest. 6.42 Almanak. 6.45 Reportage. 7.00 Economische vragen van den dag ANP. voor altijd bij mg zou blijven, want hij ging stilletjes op de mat voor de deur liggen en hief nauwelijks zijn kop op, als ik tegen hem sprak. Toen wij later den tuin verlieten, keek hjj ons bedroefd na. Ik wilde het geschenk ongedaan maken, maar reeds bij de eerste po ging daartoe sneed Maria mij het woord af. Ik vind het prettig te weten, dat hij later bij je zal zijn. Misgun je me dat genoegen? Ik gaf toe. Ik was er immers trotsch op, dat Maria zich om mij bekommerde en mij niet, zooals vroeger, steeds spottend uitlachte. Zij leek mij trouwens over het algemeen zeer veranderd. Als ik met haar sprak, kwam er in haar stem een warmte, die mij vreemd was. Of slechts medelijden met mijn lot haar daar toe dreef? Af en toe dacht ik: het zou heerlijk zijn nu niet behoeven weg te gaan. alleen om elk uur van den dag deze welluidende, teer klinkende stem te kunnen beluisteren. Maar dan zette ik deze gedachte weer manmoedig van mij af. Toen wij bij de rivier kwamen, wachtten mijn drie metgezellen reeds op me. W adira stond in de boot, Tcyhon en Nikita liepen met groote stappen op den wal heen en weer. Ik gaf Maria een hand en ging aan boord. Het was vloed. Het water stond hoog. Machtig dreven de golven achter ons aan. Maria's gestalte aan den oever werd zien- deroogen kleiner, tot zij, nog slechts een stip geworden, ten slotte geheel verdween. Wadim liet de motor steeds sneller loopen. Als een pijl uit den boog doorkliefde onze boot de blinkende rivier om alle voor ons va rende schepen in te halen. Na verloop van een uur hoorden we de siren van het lichtschip en een kwartier later zagen wij het schip zelf, welks kloeke be manning bij alle zeevarenden zoo hoog in aanzien staat. Nu bereikten wij weldra de open zee, mijn geliefde Witte Zee, uit welker diepte de zil veren spiegels bij duizenden flikkerden en het water zijn droomerigen, witten glans verlee- nen. In mijn stralende Witte Zee, die zoo rijk is aan luchtspiegelingen als geen andere zee ter wereld. Op de verrassende oogen- blikken ziet men duidelijk trotsche burchten op het water, vreemde reuzenschepen met zware masten, huizen torens en grazige wei den met koeien en kalveren. Van welke lan den de brekende zonnestralen deze wonderen hierheen halen en op het water werpen, is voor mij eeuwig een raadsel gebleven. Wadim keek mij aan en daarop liet hij den motor nog sneller draaien. Dat was bijna geen varen meer, dat tyvam het vliegen na bij. Van de oever begroetten ons bosschen, waarop de eeuwige strijd met wind en storm, met ijs en sneeuw een eigenaardig stempel had gedrukt en die hun takken nu voorzich tigheidshalve nog slechts naar de landzijde uitstrekten. De wonden werden afgewisseld door rotsen, aan welker steile, ruw gekartel de punten hier en daar eenige sneeuwresten hingen, die hardnekkig weerstand boden aan den gloenden adem van de Julizon. Weldra echter geraakten bosschen en rotsen steeds meer op den achtergrond, tot zjj eindelijk ge heel achter den horizon verdwenen. Ik had mij half liggend in de boot uitge strekt. De zon keek me onbeschermd in het gezicht en ik beantwoordde haar blik niet minder brutaal. Tot ze mij tenslotte een wel dadige vermoeidheid op de oogen druppelde, zoodat ik ze dicht moest doen. Door mijn gesloten oogleden heen lichtte roserood de dag. Het water ruischte in diepe, donkere orgeltonen en de wind zong een lied, als ware hij door alle eeuwigheid gegaan. De motor loeide en daverde. Ik kon mij niet meer herinneren naar welke melodie het stalen hart van mijn vroegere motorboot had geslagen, maar nu hoorde ik met onbedrie- gelijke duidelijkheid steeds weer hetzelfde rhythme. Nóg wenkt het leven... nóg wenkt het geluk!... Nóg wenkt het levennóg wenkt het geluk! Ik voelde plotseling hoe mijn hart en mijn bloed begon te zingen, hoe het warm door mijn aderen stroomde en mij tot in de vinger toppen prikkelde. Op datzelfde oogenblik drong zich onstuimig het besef aan mij op, dat ik jong was en gezond. Ik weet niet, hoe lang wij reeds hadden gevaren, toen Nikita zich onverwachts tot mij richtte met de vraag, of hij zou keeren. Ik knikte toestemmend. Zooals de heenreis, verliep ook de terug tocht, zonder dat iemand van ons een mond had open gedaan of zelfs maar getracht had een ander aan het praten te brengen. Wederom genoot ik met volle teugen de kostelijke vreugde, welke slechts de heer lijke vereeniging van zon, lucht en water weet op te wekken. Wederom voelde ik dien zoeten, onverkiaarbaren roes van gelukzalig heid over mij komen en wederom begon mijn hart te zingen en mijn bloed blij te lokken. Toen ik aan het einde van onzen tocht een zaam aan den oever stond, wist ik aanvan kelijk niet, waarheen ik mijn schreden zou richten. Het was me te moede, alsof ik zwa- ren wijn had gedronken, alsof er vuur in mijn aderen brandde. Ik kocht bij een fruitvrouw, die met haar tentje langs het water stond, een groot stuk meloen en at dit haastig op. Hierna liep ik naar den dichtstbijzjjnden steiger om mij door de, op geregelde tijden afvarende stoomboot naar een mooi eiland in de omgeving te laten 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Omroeporkest, koor en solisten. 9.22 Pianovoordracht. 9.40 Dagsluiting. (Uitzending voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Nederlandsch Programma. Hilversum H. 301.5 m. t 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. (Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.20 Orgelconcert en zang. .11.00 Voordracht. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Jack der Kinderen. 12.45 Nieuws- en economische berichten AN?. 1.00 Omroeporkest. 1.40 Sylvestre-trio. 2.30 Ned. Symph. orkest ,,'s-Gravenhage" en soliste. 3 00 Causerie voor de vrouw. 3.20 Vervolg van 2.30. 4.20 Voor de kinderen. 5.00 Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk". (Uitzending voorbereid door het Vrjjz Prot. Kerkcomité). 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Melodisten en solist. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Omroeporkest. 7.00 Brabantsch praatje ANP. 7.15 Volkszang. 7.40 Declamatie. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Radiotooneel. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. brengen. Daar dwaalde ik twee uur lang in het jonge bosch rond om er tegelijkertijd af scheid van te nemen. Wanneer zou ik weer een berg te zien krijgen? Over een jaar? Over twee jaar? Of misschien nooit meer?..'. De boot gaf het sein voor vertrek. Ik moest mij haasten om nog op tijd te komen. Met moeite wist ik op het dek nog een vrij plaatsje te bemachtigen. Rondom mij zaten slechts vrooljjke en opgewekte babbelende menschen, wien bij de herinnering aan de kostelijke uren in de vrije natuur, de levens lust uit de oogen straalde. Reeds waren wij op het midden van de ri vier, toen plotseling een hevige wind opstak. De betrekkelijk kleine boot werd op de wit- gekuifde golven danig heen en weer geslin gerd. Eenige lichtelijk bang uitgevallen passa giers begonnen te gillen en vluchtten naar beneden in de kajuit. Het jonge volk echter amuseerde, zich kostelijk en viel elkaar bij eiken nieuwen stoot van het schip onder ge juich en gelach in de armen. Een knap, jong meisje met twee dikke blonde vlechten en lachende oogen viel half over mij. heen. Ik ving haar op en liet haar voorzichtig naast mij op de bank glijden, waarbij het mij opviel, dat ze mg met glin sterende oogen aankeek. Onmiskenbaar dui delijk lag in haar blik de bekentenis, dat ik haar beviel. Haar oogen waren bruin en bij na even sprekend ais Maria's oogen. Haar uitdagende mond herinnerde, als hij niet lachte, aan Maria's welgevormde lippen. Een oogenblik voelde ik de lust bij mtj opkomen dezen jongen, onschuldigen mond te kussen, maar onmiddellijk daarop schaamde ik me over deze opwelling. Toen de boot aanlegde, was ik -de eerste, die aan wal ging. Ik sloeg den weg naar het, aan de grens van de stad gelegen park in en het toeval wilde, dat het jonge meisje dezelfde richting uitging. Wij liepen dicht naast elkaar. Op een eenzame, verlaten plaats bleven wij als bij afspraak staan. De blik van het meisje, welke tot dusver den mijne met jeugdige on- bevagenheid had beantwoord, kreeg plotseling iets zachts en droomerigs. Toen nam ik haar in mijn armen en kuste haar. Direct daarop echter boog ik schuldbewust mijn hoofd. „Neem me n'et kwalijk," stamelde ik ver legen, het... 't kwam zoo... zoo onverwacht." „Dacht je aan een ander?" vroeg het meisje en in haar oogen glinsterden nauw be dwongen tranen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7