Joego-Slavië Maarschalk Graziani Sowjet-Unie en Turkije DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER WOENSDAG Verduisteren i gaat heen Pap ooder de melkdistributie 8.02 uur Geen doortocht van Duitsche troepen VIER DAGEN BERLIJN, DRIE DAGEN ROME Dc Japansch-Ned. Indische besprekingen Hij sloeg den spijker in zijn kop op ö&s De samenstelling van het brood I KONINGSTSAAT 7e, DEN HELDER. TELEFOON SO (2 LIJNEN) treedt tot Roosevelt kondigt nieuw verdedigingsplan af Joegoslavisch tegoed geblokkeerd wisselen verklaringen uit heldersche courant 26 MAART 1941 69e JAARG.No. 9191 Joegoslavië is gisterenmiddag als vijlde staat tot het driemogendheden- pact toegetreden. De onderteekening werd, evenals bij de toetreding van Hongarije en Bulgarije, weer op plechtige wijze verricht in het kasteel Belvédère te Weenen. Behalve de Rijksminister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, en de Joego slavische minister-president Tswet- kowitsj, alsmede de Joegoslavische minister van buitenlandsche zaken Cincar Markowitsj, waren als ver tegenwoordigers der landen van het driemogendhedenpact aanwezig de Italiaansche minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, de Ja- pansche ambassadeur, generaal Os- jlma, de Slowaaksche gezant Cer- nak, de Hongaarsche gezant von Sztojay, de Roemeensche gezant Bos- sy en de Bulgaarsche gezant Draga- nolf. Talrijke vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers waren eveneens bij de plechtigheid aanwezig. Verklaring van minister-presi dent Tswetkowitsj. Na iie onderteekening van het protocol heeft de Joegoslavische minister-president namens zijn regeering een verklaring af gelegd, waaraan wij het volgende ontlee- nen: Het voornaamste èn' bijna eenige doel Her buitenlandsche politiek voor Joegosla vië was en blijft voor het Joegoslavische Volk den vrede te bewaren en zijn veilig heid te versterken. In den geest van deze politiek was ons streven in de eerste plaats steeds op de consolidatie van vreedzame en vriendschappelijke betrekkingen jegens de naburen gericht, om den vrede aan de grenzen, de vrijheid, de onafhankelijkheid en de staatkundige eenheid te verzekeren. Met het Groot-Duitsche Rijk heeft Joego slavië reeds voor en ook na de verbinding der gemeenschappelijke belangen de beste betrekkingen onderhouden, welke van Vriendschap en volkomen vertrouwen wa ren doordrongen. Op den huidigen dag, nu Joegoslavië loetreedt tot het driemogendhedenpact, ge beurt dit met de bedoeling zijn vreedzame toekomst in samenwerking met de landen van dit pact, Duitschland, Italië en Japan te verzekeren. Doordat het zijn deel bijdraagt in de or ganisatie van het nieuwe Europa, veryu^ het op deze wijze den hoogsten plicht evenzeer jegens zichzelve alsook jegens de Europeesche gemeenschap. De tekst van het protocol. Weenen. 25 Maart (D.N.B.) Het protocol, Hat door den rijksminister van buitenland sche zaken von Ribbentrop, den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano en den Japanschen ambassa deur Osjima eenerzijds, en den Joegosla- vischen minister-president Zwetkowitsj en den Joegoslavischen minister vaD buiten landsche zaken Cincar Markowitsj ander- zijds, inzake de toetreding van Joegoslavië tot het op 27 September 1940 tusschen Duitschland, Italië en Japan gesloten drie- hiogendhedenpact onderteekend werd, heelt den volgenden tekst: ..De regeeringen van Duitschland, Ita ie ®n Japan eenerzijds en de regeenng Joegoslavië anderzijds stellen door hu derteekenende gevolmachtigden het volgen- de vast: v,«t Artikel 1. Joegoslavië treedt toe tot net «O 27 September 1940 te Berliin °nderteeken- de driemogendhedenpact tusschen uuitscu «od, Italië en Japan. c Artikel 2. Voor zoover de ln artikel 4 tan oet driemogendhedenpact voorziene gemeen schappelijke technische commissies kwesties behandelen, die de belangen van Joegoslavië ^aken, zullen ook vertegenwoordigers Joegoslavië aan de beraadslagingen aei ^nimissie deelnemen. Artikel 3. De tekst van het dnemogend oedenpact is als supplement aan dit P Co1 toegevoegd. Het onderhavige protocol n Kesteld in de Duitsche. Japansche en Joego J'avische taal, waarbij elke tekst als autheo Pek geldt. Het treedt op den dag der onder Kekening in werking." TSWETKOWITSCH, Minister-President van Joego-Slavië. Archief.) Geen doortocht van Duitsche troe pen. - Notawisseling van asmo- gendheden en Joegoslavië. Gelijk met de onderteekening van het Pro tocol over de toetreding van Joegoslavië tot het driemogendhedenpact, hebben de regee ringen van de asmogendheden de volgende gelijkluidende nota's aan de Joegoslavische regeering gericht: Mijnheer de ministerpresident! Namens en in opdracht van de Duitsche regeering heb ik de eer. Uwe Excellentie het volgende mede te deelen: Naar aanlei ding van het feit, dat Joegoslavië heden tot het driemogendhedenpact is toegetreden, bevestigt de Duitsche regeering haar be sluit, de souvereiniteit en de territoriale on schendbaarheid van Joegoslavië altijd te eerbiedigen Gelieve, mijnheer de minister president, de verzekering van mijn groote hoogachtingte aanvaarden. w.g. JOACHIM VON RIBBENTROP. Mijnheer de ministerpresident! Met betrekking tot de besprekingen, welke naar aanleiding van de heden plaats gehad hebbende toetreding van Joegoslavië tot het driemogendhedenpact hebben plaats gehad heb ik de eer Uwe Excellentie namens de rijksregeering hiermede te bevestigen, dat de regeeringen der asmogendheden en de Koninklijke Joegoslavische regeering het er over eens zijn, dat de regeeringen der as mogendheden tijdens den duur van den oor log Joegoslavië niet den eisch zullen stellen den doortocht of het vervoer van troepen door het Joegoslavische staatsgebied toe te staan. Gelieve, mijnheer de ministerpresident, de verzekering van mijn groote hoogachting te O 9n V9 9 I'Hpd W.g. JOACHIM VON RIBBENTROP. Joegoslavische gezant te Moskou afgetreden. De Joegoslavische gezant te Moskou, Ga- wrilowitsj heeft gistermiddag vexklaart, dat hij aftreedt. Gawrilowitsj was behalve gezant te Mos kou ook leider van de Joegoslavische oppo- sitioneele Agrarische Partij. Hitier ontvangt. De Fuehrer heeft gistermiddag omstreeks 16.45 uur den Joegoslavischen minister-pre sident, Tswetkowitsj eri den Joegoslavischen minister van buitenlandsche zaken, Cincar- Markowitsj in hotel Imperial ontvangen. De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, was bij deze bespreking aanwezig. Ook ontving Hitier den Italiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, Graaf Ciano, met wien hij, in tegenwoordigheid van den Italiaanschen ambassadeur te Berlijn Dino Alfieri en den Duitsche gezant te Rome, von Mackensen een langdurig on derhoud had. De reis van Matsoeoka. De woordvoerder van het inlichtingenbu reau der regeering heeft medegedeeld, dat Matsoeoka, volgens een gistermorgen ont vangen telegram, voornemens is vier dagen in Berlijn te blijven. Hij is voornemens op 30 Maait van Berlijn te vertrekken naar Rome, waar hij den 31sten zal aankomen. Te Rome zal hij drie dagen blijven. Op de vraag, wat er waar was van de ge ruchten, dat Matsoeoka ook een bezoek aan Londen wilde brengen, antwoordde de woordvoerder met een ironischen glimlach en met de vraag, welke partij zich er mede zou willen belasten, Matsoeoka veilig per vliegtuig naar Londen te brengen, zonder dat de minister gevaar zou lo»pen te wor den neergeschoten. De meening van Tokio over on derhoud met Stalin. Ofschoon de inhoud van het gesprek van Matsoeoka met Stalin nog onbekend is, hechten politici te Tokio de allergrootste be- teekenis aan deze samenkomst van den Ja- pansen minister van buitenlandsche zaken met Stalin, waarbij men er den nadruk op legt dat deze samenkomst onverwacht was. Men ziet het gewicht er van vooral in verband met de van beide zijden nagestreef de verbetering en uitbreiding van de Ja- panschRussische betrekkingen. Dit is, zoo doet men uitkomen, pas de tweede keer dat een Japansche persoonlijkheid door Stalin is ontvangen. In een interview na zijn onderhoud met Stalin en Molotov heeft Matsoeoka aan den vertegenwoordiger van de „Tokio Asahi Sjimboen" verklaard, dat hij bij deze ge legenheid aan beide staatslieden in de eer ste plaats zijn dank had betuigd voor de hartelijke ontvangst te Moskou en voor de betoonde attentie bij zijn reis door Rusland Tevens had hij zijn opvatting geuit over de mogelijkheid en de noodzakelijkheid van een verbetering der Japansch-Russische be trekkingen die hij reeds sedert dertig jaar huldigt. IEDER AMERIKAAN MOET MEDE WERKEN! President Roosevelt heeft een nieuw verdedigingsplan afgekondigd. Hier door wordt iedere burger van de Vereenigde Staten in de gelegenheid gesteld aan de verdediging van zijn vaderland mede te werken. Details van het plan zullen later nog wor den bekend gemaakt. Voorts wordt gemeld, dat de Amerikaan- sche landbouwers in de levensmiddelentrans porten een goede kans zien, om een deel van de Europeesche markt te veroveren. De auto riteiten hebben verklaard, dat zij hun best zullen doen, gunstige voorwaarden voor afzet van Amerikaansche landbouwproducten te bedingen, ofschoon men geen misbruik wil maken van de positie van Engeland. Naar het D. N. B. meldt, keert de „Was hington Post" zich tegen de propaganda, welke ten doel heeft de Engelschen te ont slaan van de verplichting tot het betalen van de opdrachten, welke voor de aanvaarding der leen- en pachtwet in de Vereenigde Sta ten werden gegeven. Tot 1 Januari 1941 heeft de Britsche inkoopcommissie volgens het blad in de Vereenigde Staten opdrachten ge plaatst ten bedrage van ongeveer 2,700 mil- lioen dollar, met inbegrip van de "kosten voor fabrieksuitbreidingen. Daarna verminderde de stroom van nieuwe Engelsche opdrachten zeer sterk, in afwachting van de aanvaar ding der leen- en pachtwet. Tot 12 Maart hebben de Engelschen 1.682 millioen dollar betaald. Zelf becijferen de Engelschen hun effectieve bezittingen in de Vereenigde Sta- De handelsbesprekingen tusschen Japan en Nederlandsch Indië hebben ln den loop van de vorige week nog geen resultaat op geleverd, zoo is Maandag nit Batavia ge meld. Volgens berichten nit Japansche bron verwacht men, dat een overeenkomst tot stand zal komen ln den loop van verschei dene verdere bijeenkomsten. Voor deze lezing pleit lntnsschen nn niet jnist het feit, dat de Japansche hoofdgedelegeerde ln Batavia, Kenkitsjl Josjizawa, Zondagnacht nit Bata via is vertrokken voor een bezoek aan Soe- rabaja en Bali. ten op 1 Januari 1941 op 616 millioen, belegd in courante effecten, en 900 millioen in an dere beleggingen. Bovendien hebben zij 360 millioen in dollar-deviezen en 292 millioen andere waarden. Dat zijn officieele Engelsche cijfers, die volgens het blad duidelijk maken dat Engeland het genoemde verschil goed kan betalen en dit des te meer, daar de En gelsche beleggingen niet die van de Domini ons enz. omvatten. Tenslotte schrijft de „Washington Post" nog, dat Morgenthau er daarom op staat, dat Engeland zijn beleggingen hier liquideert. Zonderlinge manier om pijn te genezen. hoofd- Een burger van Boekarest heeft zich voor de tweede maal binnen tien dagen een spij ker in het hoofd geslagen. Langs dezen on- gebruikelijken weg wilde hij zich, naar de bladen vermelden, van zijn hoofdpijn bevrij den. De eerste maal is door den spijker van tien centimeter slechts een oogzenuw beschadigd. Toen de man na tien dagen met een genezen hoofdwonde uit het zieken huis werd ontslagen, wist hij niets beters te doen dan zich nogmaals eën spijker in het hoofd te slaan. Daardoor zijn de her senen dermate beleedigd. dat thans aan zijn herstel getwijfeld wordt. De karakteristieke -V."\r7dt3ê IN DE VER. STATEN. President Roosevelt heeft het Joegoslavi sche tegoed in de Ver. Staten geblokkeerd. De waarde van dit tegoed wordt geschat op ca. 1 millioen. De regeering heeft op het bovengenoemde besluit geen toelichting ge geven. Joegoslavië is het dertiende land waarvan het tegoed in de Ver. Staten is geblokkeerd. Behalve het Joegoslavische is thans buitenlandsche tegoed in de Ver. Sta ten met een waarde van in totaal 4.500 millioen geblokkeerd. Het in Joegoslavië: belegde Amerikaan sche kapitaal wordt geraamd op 36 mil lioen. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.28 uur GENERAAL GARIBALDI TOT GOU VERNEUR VAN LIBYE BENOEMD. Op eigen verzoek is de maarschalk van Italië. Rodolfo Graziani, ontheven van de functies van chef van den generalen staf, gouverneur van Libye en opperbevelhebber der gewapende macht in Noord Afrika. MAARSCHALK GRAZIANI. (Archief)', Generaal Italo Garibaldi is benoemd tot gouverneur van Libye, en opperbevelhebber der Italiaansche gewapende macht in Noord Afrika. De legercorpsgeneraal Mario Roatta, sous chef van den generalen staf van het leger, is belast met de functie van chef van den generalen staf. De divisie-generaal Francesco Rossi is be~ noemd tot souschef van den generalen staf. Naar wij vernemen, zal in de toekomstige distributie van melk. welke waarschijnlijk ongeveer half April zal worden ingevoerd, ook pap begrepen zijn. zooals deze door de melkinrichtingen, gereed voor gebruik, ver kocht wordt. Bakkerswereld is tevreden. Wij gaven reeds eerder eenige toelichting op de nieuwe samenstelling van het brood. In „De Bakkerswereld" lezen wij thans: Voorheen was de samenstelling: 35 pro cent inlandsche tarwe, 35 procent rogge en 30 procent buitenlandsche tarwe. Thans is het percentage rogge teruggebracht op 25 procent, dus 10 procent minder. Hiervoor in de plaats wordt 10 procent gerst toege voegd. De samenstelling is dus thans: 35 pro cent inlandsche tarwe. 30 procent buiten landsche tarwe, 10 procent gerst en 25 pro; cent rogge. Het blad wijdt een beschouwing aan de eigenschappen van de nieuwe mélange, waar bij o.a. het volgende wordt gezegd: „Wanneer de kruim onvoldoende veer krachtig is. dan wordt dit aangeduid met de benaming „klef". De consument beoor deelt brood spoedig als goed, wanneer het geen afwijkenden smaak heeft en niet klef is. Wanner brood tijdens het kauwen in den mond gaat samenballen, is dit zeer onaan genaam. Door de toevoeging van gerst wordt het brood echter niet klef. Dit is alleen het geval, wanneer geschoten graan ver werkt wordt of nc^et worden. Al met al moeten wij zeggen, dat de nieuwe samen- -stelling meevalt." De Turksche en Sowjet-Russische regee ringen hebben, naar het Turksche telegraaf- agentschap meldt, tegelijkertijd een offici eel communiqué uitgegeven van den vol genden inhoud: „Tusschen de Turksche regeering en de regeering der Sowjetunie zijn kortelings verklaringen uitgewisseld. „Op grond van de in de buitenlandsche pers gepubliceerde berichten volgens welke de Sowjetunie, ingeval Turkije er toe ge- noopt zou worden aan den oorlog te gaan deelnemen, van de moeilijkheden, waarte genover Turkije dan zou staan, gebruik zon maken om het aan te vallen, en in ver band met een desbetreffende tot haar ge richte vraag, heeft de regeering der Sow. jetnnie de Turksche regeering het volgende medegedeeld: 1. Deze berichten zijn geenszins in over eenstemming met de houding der Sowjet- unie. 2. Ingeval Turkije werkelijk het voorwerp zon zijn van een aggressie en zich genoopt zou zien, ten oorlog te trekken om zijn grondbezit te verdedigen, kan Turkije over- eenkomstig het tusschen Turkije en de Sow jetunie bestaande nietaanvalsverdrag reke nen op volledig begrip en op de neutraliteit der Sowjetunie. „De Turksche regeering heeft tegenover de Sowjetregeering uitdrukking gegeven aan haar oprechten dank voor deze verklaring en van haar zijde de Sowjetregeering te ver staan gegeven, dat de Sowjetunie, ingeval zij zelf zich in een soortgelijken toestand zon bevinden, kan rekenen op de volledige neu traliteit en het volledig begrip van Turkije.'*

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1