„VOORZORG" EEN FIJNE DAG 't Probleem der bijdrage aan bijzondere scholen Distributie-nieuws Ponderdag 27 Maarf 1941 ^tacUriLeuuxó in 1940 Ledental liep mei 4300 terug Finantieele positie van het fonds niet ongunstig Burgerlijke Stand van Den Helder Avondstemming Toelage gehuwd gemeentepersoneel Tweede Blad voor winkeliers Uit dt tvatuuA ItaaAjaaïl^crri jrt» Door J. K. S. De vakschool in 1940 flieuuM uit U\& Door de Alg. Vereeniging voor Ziekenhuis- verpleging en Specialistenhulp „Voorzorg" te Den Helder, werd het jaarverslag 1940 uitge bracht, dat als vólgt luidt: Onder aanbieding van de Verlies- en Winstrekening over het jaar 1940 kunnen wij mededeelen, dat ondanks het veelbewogen jaar, de resultaten niet ongunstig zijn te noe men. Wij waren gewend in de opbrengst der contributie een steeds stijgende lijn te zien. Dit is natuurlijk niet het geval, maar des ondanks is een lagere ontvangst van 2.313,11 24.824,51 in '40 tegen 27.137,62 in 1939) niet teleurstellend te noemen. Wat de voornaamste uitgaven betreft, kan worden medegedeeld, dat de liggel den pl.m. 150en de speciallstenkos- ten pl.m. 2.300.beneden die van 1939 zijn gebleven. Voor de vermindering van de specialisten- kosten is wel een verklaring te vinden. Velen toch die daarvoor anders wel in aanmerking zouden zijn gekomen, waren ten gevolge van hun afgelegen verblijfplaatsen niet in de ge legenheid zich aan specialistische behandeling te onderwerpen. Dat de liggelden niet in ge lijke mate zijn gedaald, is het gevolg van het feit, dat onze Vereeniging aan de leden, die tengevolge van den onveiligen toestand In Den Helder genoodzaakt waren haar beval ling in het Noodziekenhuis af te wachten, ook zonder dat ons reglement ons daartoe verplichtte, de verpleegkosten voor moeder en kind heeft betaald. Hiermede is een bedrag gemoeid geweest van 364,50 voor 14 ge vallen. Ook aan hen die tengevolge van oorlogs handelingen in een der Ziekenhuizen moesten worden opgenomen, heeft onze Vereeniging de uitkeering verstrekt waarop zij volgens reglement aanspraak konden maken. Deze verpleegkosten hebben een bedrag van 545.50 gevraagd, en ook is weer onze Ver eeniging een van de weinige die een derge lijke uitkeering heeft verstrekt. Dat desondanks nog een winst van 1.944.06 kan worden geboekt, stemt tot dankbaarheid, temeer omdat deze winst groo- ter had kunnen zijn, wanneer wij niet tenge volge van een herwaardeering van onze effec ten tot de werkelijke waarde op 31 December 1940, een koersverlies van 2.016.hadden moeten boeken. Na overdracht van deze winst aan het Reservefonds Is de werkelijke waarde van dit fonds per 31 Dec. 1940 21.996,60. Een groot deel van onze leden vertrok, zfl het dan ook tijdelijk naar elders, waardoor vele adressen verloren gingen. Wtj hebben alle pogingen in het werk gesteld om het contact met hen te behouden, hetwelk, dank zij ook de medewerking der boden, in vele gevallen is gelukt. Op 1 Januari 1940 waren ingeschreven 10481 verzekerden. In 1940 werden ingeschreven 850 ver zekerden. Afgeschreven werden 4318 verzekerden, zoodat op 31 December 1940 nog Ingeschre ven waren 7013 verzekerden. Ondanks dezen sterken achteruitgang is de flnancieele toestand van onze Vereeniging kerngezond gebleven. Wij zien de toekomst dan ook met vertrouwen tegemoet, en zullen Juist ook in deze onrustige tijden, de belan gen der leden op de beste wijze blijven be hartigen. In het Bestuur ontstond een vacature, door dat de heer Kootker, na slechts korten tijd in ons Bestuur zitting te hebben gehad, naar elders vertrok. Wanneer er weder gelegen heid is om een algemeene vergadering te hou den, zal zijn plaats door een ander bezet moe ten worden. Den 25sten Februari 1941 ontvingen wij bericht van het overlijden van ons bestuurlid G. A. Minnes. Bijna 20 jaar, van de oprich ting af, heeft hij medegewerkt aan de leiding der Vereeniging, en steeds heeft hij op de bres gestaan om de belangen der leden te be hartigen. rijwielen gestolen. Twee personen gaven bij de politie aan. dat zij op spoorlooze wijze hun rijwiel kwijtge raakt zijn. Een onderzoek wordt ingesteld. niet nader te noemen. Een inwoonster van Den Helder deed bfl de politie aangifte, dat door een manspersoon niet nader te noemen handelingen in haar btjzijn werden gepleegd. ouders, past op uw kinderen! Aangifte bij de politie werd gedaan, dat een persoon een minderjarig meisje m duinen gelokt heeft en aldaar oneerbare han delingen gepleegd heeft. Men zij op z'n hoede. uit limmen gehaald. De politie van Limmen heeft een perron aldaar aangehouden en naar inhechtenis- bracht tegen wie een bevel tot inhechten^ neming was uitgevaardigd een geval van diefstal. 26 Maart 1941. bevallen: a. h. Seinstra-Schendelaar, loon. Zachtjes ruischt de avondwind, Door de hooge boomen, Wolken drijven statig heen, Koeien staan te droomen. 't Lange riet wuift aan den kant, Het water rimpelt zacht, Over groene landen Komt de nevelvacht. Een late vogel wiekt gerust En zoekt z'n verre stêe. In t esten klinkt als zacht gedruisch, Het ruischen van de zee. Een stem klinkt in liet wjjde land, 't Geluid komt als van ver. Een kikker kwaakt in gindsche sloot, In 't Oosten pinkt een ster. Hoe heerlijk is dit avonduur, Dat zacht in slaap u sust Gevend waar ge naar verlangt, Een stille, diepe rust. K. Wouters. Heemstede 21 Maart 1941. 6 Ioonsverhooging, mlta het salaris niet hooger is dan 1.900 gulden. Kosten: 22.000 gulden, waarvan 15.000 gulden voor het Rijk. B. en W. stellen den raad voor: Verordening tot het verleenen van een tijde lijke toelage aan het personeel uitgezon derd het politiepersoneel en het personeel, wiens bezoldiging niet door of namens den Raad is geregeld in dienst der gemeente Den Helder. Aan het gehuwde personeel, ln vasten of tijdelijken dienst of op arbeidsovereen komst naar burgerlijk recht werkzaam in dienst der gemeente Den Helder uit gezonderd het politiepersoneel en het per soneel, wiens bezoldiging niet door of namens den Raad dier gemeente is ge regeld wordt een tijdelijke toelage ver leend van zes ten honderd van de bruto- wedde of het bruto-loon, voor zoover de bruto-wedde of het bruto-loon vermeer derd met deze toelage, een bedrag van 1900.'s jaars niet overschrijdt. Verordening tot het verleenen van een tjjdeiyke toelage aan de amb tenaren van politie in dienst der gemeente Den Helder. Aan de gehuwde ambtenaren van politie, bedoeld in artikel 1 van de verordening, rege lende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldi ging van de ambtenaren der gemeente-politie in de gemeente Den Helder, in vasten of tijde- lyken dienst of op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht werkzaam, wordt een tijde lijke toelage verleend van zes ten honderd van de bruto-bezoldiging, voor zoover de bruto- bezoldiging, vermeerderd met deze toelage, een bedrag van 1900.'s jaars niet over schrijdt. Deze verordening wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 December 1940. Verordening tot wijziging der „Kin derbijslagverordening". De bedragen van f 60.per jaar, f 5. per maand en f 1.15 per week, genoemd in de artikelen 3 en 4, worden, bij wijze van tijde lijken maatregel, gewijzigd in f 75.per jaar, f 6.25 per maand en f 1.45 per week. Deze verordening wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 Januari 1941. B. en W. hebben bij de ontworpen verorde ningen den tekst van de rijksregeling zooveel mogelijk gevolgd. Gehuwden. Onder de gehuwden worden verstaan de ge huwde en gehuwd geweest zijnde mannelijke ambtenaren, alsmede de gehuwd geweest zijnde vrouwelijke ambtenaar, voor zoover deze niet is hertrouwd. Voorts zullen daaronder worden verstaan, zulks mede in verband met het schrijven van den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken van 6 Maart 1941 no. 51871, afd. ambtenarenzaken, de ongehuwde, in gezinsverband levende, eenige kostwinners en de wachtgelders. Bruto loon, wedde of bezoldiging. Onder bruto-loon, wedde of bezoldiging dient te worden verstaan het loon, de wedde of de bezoldiging, vermeerderd met de vaste toe lage (zonder aftrek van het pensioensverhaad). Ir. het algemeen kan dus worden gezegd, dat het bruto-loon, enz., overeenkomt met het be drag van den pensioensgrondslag. Toelagen en emolumenten, welke in den pen sioensregeling worden opgenomen (b.v. toe lage politie-diploma of vrije kleeding), worden derhalve in rekening gebracht voor het be palen van het bruto-loon, enz., terwijl toelagen en emolumenten, welke buiten den pensioens grondslag vallen (b.v. kindertoelage) niet medetellen voor het bepalen van het bedrag van dat loon. Bruto wedde uit meer dan één be trekking. Indien meer dan één betrekking (avond betrekkingen inbegrepen) in overheidsdienst wordt bekleedt wordt het bruto-loon, enz., met inachtneming van hetgeen onder 2 is opge merkt, bepaald aan de hand van de gezamen lijke inkomsten uit de verschillende betrek kingen. Indien het in een of meer betrekkingen (avondbetrekkingen inbegrepen) genoten loon, enz., lager is dan f 1900.doch vermeerderd met de toelage, dat grensbedrag zou te boven gaan, wordt slechts een zoodanig deel van de toelage toegekend, dat het bedrag van f 1900. niet wordt overschreden. In dat geval wordt het bedrag der toelagen evenredig naar de loonen, enz., verdeeld. Nevenbetrekkingen. Ook aan hen, die een nevenbetrekking in dienst der gemeente bekleeden, zal de toe lage worden verleend, indien betrokkene ten genoege van Burgemeester en Wethouders kan aantoonen, dat het loon, enz., uit die betrek king, vermeerderd met'het inkomen door hem uit anderen hoofde genoten, het grensbedrag van f 1900.niet te boven gaat. De toelage wordt dan natuurlijk alleen verleend over het in gemeentedienst genoten loon. Overwerk. Belooning uit overwerk wordt niet onder het bruto-loon, enz., begrepen. Pensioensgrondslag. Aangezien de toelage een tijdelijk karakter draagt, wordt deze niet ln den pensioensgrond slag opgenomen. Uit de bjj de stukken overgelegde bij lagen blijkt, dat de kosten van het toe kennen der tijdelijke toelage van 6 voor de gemeente moeten worden geraamd op f 21.906,31, waarvan f 15.137.81 van het Rijk zal worden terugontvangen. De ver hooging van het minimum bedrag der kin dertoelage zal voorts een bedrag vorderen van f 1.206.71, waarvan niets teruggevor derd zal kunnen worden. Een regeling voorgesteld. B. en W. schrijven aan den Raad: Door de besturen der bijzondere scholen voor voorbereidend onderwijs zijn, evenals voorgaande jaren, wederom ingezonden de verzoeken om toekenning van een bijdrage. Dit jaar doen zich echter bij de toe passing van deze verordening groote moeilijkheden voor. Geen der scholen voldoet n.1., tengevolge van de, vooral voor onze gemeente geldende bijzondere tijdsomstandigheden, aan de verordening, waarbij ls voorgeschreven, dat de school, waarvoor de bijdrage is gevraagd, ten minste 50 werkelijk schoolgaande leer lingen moet tellen. Voorts is het aantal leerkrachten helpsters inbegrepen niet in overeenstemming met genoemde verordening. Doordat geen der scholen voldoet aan den Sn de verordening genoemden minimum eisch van ten minste 50 leerlingen, zouden de be- trok'-en schoolbesturen voor het jaar 1941 niet voor een bijdrage van gemeentewege in aanmerking komen. Het gevolg van een en ander zou zijn, dat de fröbelscholen zouden moeten verdwijnen, hetgeen wij ten zeerste zouden betreuren. Om nu aan de schoolbesturen de voor hen onontbeerlijke gemeentelijke bijdrage voor dit jaar te verzekeren hebben wjj naar een op lossing gezocht, waardoor de onder hun be heer staande scholen voor voorbereidend on derwijs ook in dezen moeilijken tijd in stand zouden kunnen worden gehouden. Wij meenen deze oplossing te hebben gevonden. Meerbedoelde verordening ware namelijk ten aanzien van bovengenoemde punten voor het jaar 1S41 buiten toepas sing te laten. De bijdrage aan de school besturen zou dan kunnen worden bere kend naar het aantal leerlingen van het vorige jaar en naar het aantal leerkrach ten aan de onderscheidene scholen ver bonden op 1 Januari 1941, onder voor waarde, dat vacatures in het onderwij zend personeel niet mogen worden aan gevuld dan na onze voorafgaande goed keuring. Door ons kan dan steeds wor den beoordeeld, of een zoodanige aan vulling van personeel, in verband met het leerlingenaantal van dat oogenblik gewenscht is. De schoolbesturen zullen ook dén mis schien nog wel moeite hebben om het voor hun rekening blijvende aandeel der kosten te dekken, omdat het bedrag van de schoolgel den, waaruit dat aandeel moet worden be taald, thans uit den aard der zaak zeer ge ring is. Vóórdat wij echter voorstellen zou den kunnen doen tot het toekennen van een extra bijdrage, moet evenwel het resultaat worden afgewacht van de door de schoolbe sturen zelve in het werk gestelde of nog te stellen pogingen om hun financieele positie op andere wijze versterkt te krijgen. Onder overlegging der verzoekschriften met bijlagen wordt dan het volgende voor gesteld: Voor de besturen van het departement Den Helder der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, van de vereeniging voor voorberei dend l.o. „Jachin" en van de vereeniging van de H. Catharina van Senen te Den Helder ten behoeve van de onder hun beheer staande scholen in verband met de voor het jaar 1941 geldende bijzondere omstandigheden voor dat jaar buiten toepassing te laten. Het Bestuur van het Departement Den Hel der der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. School aan de Vischmarkt 3624.25 School aan de Laan 2808,55 Het Bestuur der Vereeniging voor Voorbe reidend Lager Onderwijs „Jachin" 4356,57. Het Bestuur der Vereeniging van de H. Ca tharina van Senen 3996,74 'n Zonnige, voorjaarsdag, goud en blauw, 'n Dag dat de spreeuwen in de stad niet ophou den te zingen, de houtduiver in de parken droomerig roekoe-en en de koolmeezen overal hun plezierige „derketie, dekketie-tie laten hooren. Dat alles en 'n vrgen midag. De kijker uit d„ kast grijpen en de andere spullen bij elkaar grabbelen is 't werk van een ooeenblik. Een fiets uit het hok halen en de balden lekker hard pompen L al evenmin een heksentoer en even later gonzen de banden het bekende lied c1 er den weg! Tk zet er meteen 'n stevig gangetje m. Maar no nauwelijks buiten de stad of ik ga al lang- £mer rijden. Hoor. De leeuwerik! Het fijnste S£i«i van de heel prille lente Waarnaar je al ff. donkere maanden van het jaar verlangd hebt zonder het eigenlijk goed te beseffen, wat miskien maar gelukkig is. Nu is het er dan WHet zongoud ligt als een ijlen damp over de landen Er zijn ploegende boeren, omwolkt (toor witte meeuwenlfven. die neerstrijken .fht.r hem waar de donkere, opengescheurde aaïde St te dampen. En blauwgekielde ar beiders slechten mesthoopen. Langs de slooten groent jong gras en sprul- f„„ w!rhlnemen en brandnetel, stoelen distel ten bote klaver en fluitkruid omhoog en ^ef^°.rJelÈn tusscher het dor-ruischende wiigeniiuu verliefde musschen in het Schout en bengelen blanke sneeuwklokjes in den toch nog fijnen Oostenwind. In den dennenaanplant. Fven later loop ik door de geurige dennen- anniqnt Een meeienbent. vermengd met goudhaantjes, trekt rinkelend en pinkelend er- door, met druk gefladder en heldere miesper- geluidjes. Waar ik ook kjjk, overal valt nieuw leven te ontdekken. Het kale hout bot alom, overal knoppen, puntjes en kleine blaadjes; aan alle takken jong, frisch groen, dat de beschermen de schubben uiteen buigt. Schuin vallen bundels zonlicht tusschen de takken door, zoodat het dor-ritselende bunt gras daaronder in gouden gloed wordt gezet. En in die stralenbundels dansen hier en daar al aardige wolkjes zilverschitterende puntjes, uit hun winterslaap gewekte muggen, een ge- noegelijke voorjaarsdans. Genoegelijk, al ga ik er ook in 'n boog omheen. De zon doet me nog meer ontdekken op dien boschbodem, on der de ruischende, donkergroene dennen. Pad denstoelen van den vorigen herfst, stuifzwam- men, waaruit nog bruin sporenstof wolkt als je er in knijpt en allerlei mossen. Intens-groen is het jong-gegroeide mos van de kussens be zemachtig gaffeltandmos en de miniatuur den- neboompjes van het haarmos met daaruit op gegroeid de sporendoosjes, gele kaboutermuts jes op roode steeltjes en slaapmossen in aller lei prachtige kleur-schakeeringen, maar alle maal groen. Langs de paden staan de eiken nog in hun herfsttooi, die bruinverdroogd is en dor ritselt op den wind; de elzen vol met gouden han gertjes, waarvan sommige al stuiven, de ber ken met hun witgevlekte stammen tegen de donkeren achtergrond van groene, ruischende dennen. Maar aan de struiken is ook nog te zien hoe het gespannen heeft dezen winter. Veel struikgewas vooral de kardinaalsmuts- J-- zijn door de konijntjes tot een bepaalde hoogte (hooger konden ze er niet bij) heele- maal afgeschild: het staat in z'n „bloote bee- nen", wat op zichzelf heelemaal niet erg is, want dat herstelt zich wel weer. De paden zelf zijn groen-bemost. hier en daar purper-overwaasd. Dat big kt, bij beter toezien, veroorzaakt te worden door heele wou den opgroeiende sporendoosjes van een mos soort, het purpersteeltje (Ceratodon purpu- reus), waarvan de steeltjes helder purper zijn. Een kwiek roodborstje slaat in de verte alarm, een paar merels vliegen van het pad voor me op. Met gekras van hun rauwe stemmen komen bonte kraaien overvleugelen en als ik ze volg met den kijker ontdek ik meteen een groepje kieviten, dat zich, hoog in de zonnige, blauwe lucht, voortspoedt in Noordelijke rich ting. Een ekster schatert ver weg en zeilt over de dennen weg. De duinen in. Juist als ik de duinen inga, hoor ik van de binnenwei een helder „tju-fu-fu". Het geluid van den tureluur! En vergenoegd denk ik, zie zoo, die is ook weer teruggekeerd naar de lage landen. Zoo komen ze allemaal een voor een! De kieft was er al, nu de tureluur. Straks de grutto, dan is het weide-trio alvast compleet! 't Wordt een fijne middag, 'n Pallietermid- dag. Zoo een, dat ik maar wat rondloop door de geelhelmige duinen, 'n Heuvel over, waar de wind ritselt en zingt in de buigende hel men. Dor nog, maar als ik me wat dieper buig en goed toekijk ontdek ik toch ook daar weer teekenen van ontwakend leven, want overal zien de kale zandplekken groen van jonge plantjes. In allerlei vormen en kleuren zijn ze er, van lichtgroen tot blauwpurper, alsof ze 't koud hadden. Het is 'n soort sport om te probeeren te ontdekken, of te raden, wat er uit zal groeien, maar eenvoudig is dat niet, want als regel lijkt de bladvorm in iets op die van de latera planten. Dan een vallei in, waar het sopt onder m'n schoenen, waar emerald- groene moskussen groeien tusschen de kruip wilgen, vol zijden poesjes; puntmos en fijn- vertakt klein laddermos. Zoo loop ik, vergenoegd een liedje fuitend, heuvel op. heuvel af in de voorjaarszon, met m'n handen in de zakken, de kijker bungelend voor de borst, en dwaal steeds verder. Het stuifzand door, de sompmoerassen in. Tot ik op m'n horloge kijk en me' schrik ontdek hoe laat het al is! Dan gaat het in marschtempo terug, duin op. duin af. En weer de dennenaanplant door, waar de schaduwen al heel wat langer ge worden zijn en waar nog steeds de meezen brabbelen tusschen de ruischende dennen. Hotels, Café's en Restaurants Op Vrijdag 28 Maart a.s. kunnen de in stellingen voornoemd de volgende bon nen bij den distributiedienst inwisselen te gen toewijzingen, t.w.: Boter, Margarine of Vet bon 07, 08 en 09 op opplakvellen MD 18 (nieuw model). Kaas bonnen 13, 14, 61, 62, 71 of 72 op opplakvellen MD 18 (nieuw model). Vleesch bonnen 07 en 08 op opplakvel len MD 268. Eventueel rantsoenbonnen op opplak vellen MD 18 (nieuw model). De bonnen moeten in veelvouden van 9 stuks ingele verd worden. Aan het bovenstaande zal strikt de hand worden gehouden. Het Bestuur bestond uit: Mevrouw S. J. Ritmeestervan der Feen, Voorzitster. Mevrouw M. P. BokJuchter, Vice-Voorzit- ster. den heer J. Jager, Secretaris. den heer A. M. Kloos, Penningmeester. den'heer W. Bierenbroodspot. den heer S. Coltof. Mevrouw B. A. Ketnerde Jongh. Als gedelegeerden voor het Gemeentebe stuur fungeerden de heer L. F. van Loo, wet houder v. Onderwijs en mevr. G. R. Vroom Hemmes. In den loop van het jaar bedankten, wegens verhuizing naar elders, als bestuurslid de hee- ren J. Jager en S. Coltof en mevrouw M. P. BokJuchter. Door het vertrek van een groot deel der Heldersche bevolking als gevolg van den oorlog, werden nog geen nieuwe bestuurs leden benoemd. De functies werden als volgt verdeeld: Mevrouw S. J. Ritmeestervan der Feen, Voorzitster, de heer A. M. Kloos, Secretaris-Penningm. In het personeel hadden de volgende ver anderingen plaats: Mejuffrouw J. L. Nie- meyer verliet den 31en October wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd, de school. Sedert 1 November 1923 ver vulde zij met groote toewijding haar taak als directrice. Zij werd opgevolgd door mejuffrouw W. de Vos, die sedert 1 November 1926 als lerares in de huishoudelijke vakken en sedert 1 Sep tember 1928 als waarnemend directrice aan de school werkzaam was. Door het sterk terugloopen van het aantal leerlingen tengevolge van de bijzondere toe standen in Den Helder, kon mejuffrouw J. L. Kleyn, uit Dordrecht niet langer dan tot 1 September als tijdelijk leerares in de huis houdelijke vakken gehandhaafd blijven. De dames E. van den Burg en P. Buys, leeraressen in de naaldvakken, voor wie, mede door het vervallen van de avondschool, ook geen lesuren meer beschikbaar waren, konden echter aan de school verbonden blijven, op voorwaarde, dat zij, indien zulks gevraagd werd, aan andere scholen zouden worden te werkgesteld. Als tijdelijke leerkracht voor het geven van enkele lessen was werkzaam mejuffrouw J. Helder te Aartswoud als leerares in de naald vakken. Na het uitbreken van den oorlog op den lOden Mei werd de school geheel door de Ko ninklijke Marine in gebruik genomen. Van den 18en tot den 31en Mei was de school weer vrij gegeven, na welken datum het Marinehospi taal weer de beschikking kreeg over een be paald aantal lokalen tot 15 Juli. Naar aanleiding van een hevig bombarde ment op de stad besloot het Bestuur den 25en Juni de vacantie vervroegd te doen ingaan. Het aantal leerlingen was belangrijk lager dan het vorige jaar. 2-jarige primaire opleiding: 1 Januari 117, 1 September 71, 31 December 33. Opleiding Huisn. I: 1 Jan. 15, 1 Sept. 7, 31 Dec. 6. Opleiding Huisn. n, cost.n., coupeuse: 1 Jan. 12, 1 Sept. 8, 31 Dec. 4. Opleiding hulp in de huish.: 1 Jan. 19, 1 Sept. 12, 31 Dec. 4. Cursussen: 1 Jan. 86, 1 Oct. 23, 31 Dec. 10. Uit buitengewesten namen 5 leerlingen uit Wieringen aan de lessen deel. Aan 36 leerlingen van den 2-jarigen primal- ren cursus werd het getuigschrift uitgereikt. Van de le naar de 2e klasse werden 56 leer lingen bevorderd. Aan 9 leerlingen van de opleiding voor huis naaister werd het diploma uitgereikt, van de le naar de 2e klasse werden 12 leerlingen be vorderd. Twee leerlingen ontvingen het diploma voor coupeuse en 18 dat voor hulp in de houhou- ding. Er werden geen excursies gemaakt. Gedurende de wintermaanden werden ten bate van de cursussen in „huishoudelijke voor lichting" wederom eenige naailokalen afge staan. dappere redding. Een kind van een bij de Weduwe Rarends inwonende geëvacueerde Heldersche moeder had het ongeluk om in een onbewaakt oogen blik in den regenwaterbak te vallen. Op het hulpgeroep waren direct tal van personen aan wezig, doch niemand kon hulp geven. Ten einde raad wendde men zich tot den slager J. Pasterkamp. Dadelijk vloog deze naar de plaats des onheils en zonder zich een oogen blik te bedenken, wrong hij zich door de nauwe opening en sprong in den bak. Er stond veel water in den bak zoodat de man zelf bijna in den bak onderstond. Hij greep de kleine beet. Hulpvaardige handen pakten het aan, waarna Pasterkamp met touwen uit den. bak werd getrokken. Hoewel de kleine al ver weg was, konden de levensgeesten nog weer wor den opgewekt. V

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5