APOLLO BIOSCOOP Inspecteur Eyck in de val VEEL KOOPLUST Ambtsaanvaarding President Ned. Bank BREEZAND MOOIPRATER Marktberichten sloeg zijn slag Het Suezkanaal opnieuw gestremd Uit onze omgeving Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart GEVARIEERD BIJPROGRAMMA SCHAGEN DE RIJWIELDIEFSTALLEN DE SCHAGER MARK Mr. M. M. Rost van Tonningen. die zoo- a.s wij gisteren meldden, is benoemd tot President der Nederlandsche Bank heeft tristeren zijn nieuwe ambt aanvaard met een rede. waarin hij oSn. zeide, dat ons volk staat in het midden van een der groot ste omwentelingen, die de Europeesche ge schiedenis heeft gekend. De gebeurtenissen nebben velen zoo verrast, de oorlog heeft millioenen. van onze volksgcnooten zoo diep in hun zieleleven aangegrepen, dat de innerlijke verscheurdheid gedurende de 8.2 maand, die sedert den lOen Mei voorbij gegaan zijn, nog verergerd is. Mr. M. M. ROST VAN TONNINGEN (Foto Pax). Al degenen, aldus spr., die zich met hun lichaam en ziel aan ons volk verbonden voelen, zullen de volle zwaarte van den zielsstrijd diergenen begrijpen, die tegen over het nieuwe Europa ook nu nog in een innerlijken afweer staan. Om met vol le vreugde te leven en te werken, moet men nu eenmaal gelooven aan de taak, welke een bepaalde geschiedkundige periode aan een volk stelt. Het is nu weldra drie eeuwen geleden, dat ons volk zich na de afscheiding van het Duitsche rijk bij de vrede van Munster in 1648 van de tot 4.000.000 menschen dood gebloede Duitsche stammen en de puin- hoopen van door den godsdienststrijd ver woeste ruimten van Gentraal-Europa af wendde. Sindsdien hebben wij ons steeds meer naar overzee georiënteerd en ons in het bijzonder gedurende de laatste 100 jaar onder de leidig van het thans ineenstor tende Britsche imperium geschikt. De te rugkeer tot het opbloeiende vasteland van Europa, waarop thans instede van 4 niet minder dan 85.000.000 Duitschers leven en werken, is derhalve geen nieuwe ontwik keling. maar beduidt slechts de wederople ving van een lotsverbondenheid, die ons Vóór de scheiding van 1648 gedurende 1000 jaren met het Duitsche volk had samerv- geklonken. Wii zijn juist in de laatste we ken getuige van de snelle uitbreiding, die de Europeesche herordening in de Donau- gebieden en de Balkan ondergaat. Wij be leven het wonder van een volkshuishoude- lijken opbouwarbeid in een Europeesche grootruimte, rondom welke een wereldkrijg met alle kracht woedt. De ophouw van een Europeesche grootruimte-economie wil geenszins zeggen, dat wij duurzaam van de andere grootruimten van deze wereld zijn afgesneden; integendeel, de ontwikkeling, die de waren- en dienstenuitwisseling na dezen oorlog tusschen de grootruimten de zer wereld zal nemen, zald es te krachtiger zijn. haar vlucht zal des te hooger zijn. naarmate reeds in vollen oorlogstijd de ordening van het Europgesche vasteland is voltooid. Stabiele munt. Ik kan diegenen, die in Den Haag en 'Amsterdam in het verleden land en volk door hun methoden in gevaar hebben ge bracht, de verzekering geven, dat ik onver biddelijk aan de stabiliteit van ons betaal middel zal vasthouden, hoe diep ik ook het mes in de uitwassen zou moeten zetten. Het zou anderzijds echter dwaas zijn te willen loochenen, dat door den oorlogstoestand de staatsfinanciën aan een sterkere belasting zijn blootgesteld dan in vredestijd. Doch hier komt ons de hiervoren geschetste ont wikkeling van de Europeesche ruimte-eco nomie te hulp. De aanleuning van den Nederlandschen gulden aan de Duitsche mark is een nieuw element van kracht, daar de Duitsche mark bezig is, zich tot een Furopeesch betaalmid del te ontwikkelen. Het is verbazingwek kend in deze te moeten vaststellen, hoe door een geweldige inspanning der Duit sche arbeiders de mark. die in het jaar 1933 nog het meest bedreigde betaalmiddel van Europa was, thans muurvast is ge grondvest en den steun voor verschillende Europeesche valuta's vormt. Diegenen, die nog steeds gelooven aan een terugkeer der verzonken kapitalistische wereld, zullen met rust worden gelaten, zoo lang zij hun plicht loyaal vervullen. Het Nederlandsche- volk yerkeert in een groote zielscrisis. Zooals ik in den aanvang van mijn rede zeide. ben ik van meening, dat ieder den weg in de toekomst zelf moet vinden. Wij kunnen voor diegenen, die in hun ge moed het meest geschokt zijn, goede kame raden zijn. Wij kunnen met geduld en be grip voor innerlijke moeilijkheden hen te- gemoettreden, in de hoop, dat ook eenmaal door hen de grootheid van dezen tijd her kend moge worden en dat de levensvreug de wederom hun deel moge zijn. Niemand kan echter verlangen, dat in de plichtvervulling tegenover ons volk de tege moetkomendheid zoover zon moeten reiken, dat deze plichtvervulling geschonden of ver niefigd zou kunnen worden. Het is mijn warme wensch. dat de staf der Nederland- sche bank. dat alle arbeiders en arbeidsters in dit bedrijf ook in de toekomst door hun plicht vervulling voor ons volk een prachtig voorbeeld zullen zijn en dat eens oók fn deze eerwaardige werkplaats uit de huidi ge tegenstelling van vele mecningen een vast aaneengesloten gemeenschap ten baie van het welzijn van ons volk moge op bloeien. Het zal mijn ernstig streven zijn, in de zen geest zelf in de Bank te arbeiden. Want tenslotte is elke Nederlander, die zijn volk lief heeft .van het verlangen ver vuld. om dit volk weer gelukkig te zien. Met den wensch. dat dit spoedig weer het geval zal zijn, sluit ik deze verklaring. Verschillende menschen geld af gezet. Een 24-jarige vertegenwoordiger, iemand van behoorlijke familie, met een behoorlijke schoolopleiding, die zich goed kan voordoen bevond zich in geldverlegenheid. Hij dacht sluw te zijn: zocht in telefoon gids en adresboek adressen van in aanzien zijnde families, speciaal' oud-officieren van het voormalige Nederlandsche leger en van het Nederlandsch Indische leger hadden zijn aandacht. Hij bezocht hen, deed zich op zijn gunstigst voor en trachtte bij hen in de gratie te vallen. Dit gelukte hem wonder wel. Gewoonlijk vertelde hij, een rijksbe trekking te kunnen krijgen maar geen geld te hebben om goede kleeren te koopcn. Ook paste bij den ouden truc toe om het visite kaartje van den een als introductie bij den ander te gebruiken. Hij beweerde voorts een vrouw te hebben met een goed klinken den naam, en drie kinderen. In waarheid leefde hij van den steun van maatschappe lijk hulpbetoon. De mooiprater heeft weten los te klop pen: tweemaal f 25.een gift van f 40; een van f 50; zelfs een van f 62.50. Inderdaad wist hij zich in een rijksbetrek king te dringen, doch na een paar weken verdween hij daar weer, na een voorschot van f 100.te hebben bemachtigd. Geleidelijk kwamen verschillende klach ten bij de politie binnen. De gelukzoeker werd opgepakt en wegens oplichting in ver zekerde bewaring gezet. Het verkeer door het Suezkanaal, dat in de afgeloopen maand door het tot zinken brengen van twee schepen gedurende lan gen tijd versperd was, is naar uit Cairo wordt gemeld, opnieuw versperd doordat midden in den vaargeul een schip gezon ken is. 250 JODEN VIA I.STANBOEL NAAR PALESTINA. Het Roemeensche schip Dacia (3400 brt.) is met 250 Joodsche emigranten te Istanboel aangekomen. Deze hadden daar slechts be perkte bewegingsvrijheid en reisden denzelf den avond met den Anatolie-Express in de richting Syrië en Palestina door. ANNA PAULOWNA DE SCHOOLTIJDEN. Na de Paaschvacantie zullen voor de open bare scholen de volgende lestijden gelden: School I, Kleinesluis, van 9 tot 12 en van 1.30 tot 3.30; School II, Breezand, 912 en 1.153.15; School III Oostpolder 9.3012.30 en 1.30—3.30. BREEZAND. INSPECTEUR EYCK IN DEN VAL. In de Apóllo-bioscoop draait weer eens een spannende detective-film: „Inspecteur Eyck in de val". Aan inspecteur Eyck isd e opheldering opgeslagen van een geheimzinnigen moord, die plaats had tijdens een soiree, waarop de schoone zangeres Barbara Sydore zong. Bar- bara is niet alleen een schoone, maar ook een mysterieuze vrouw, op wie Eyck ver liefd is en als hij met z'n onderzoek naar den moord bezig is, is zij de onmiddellijke oorzaak, waardoor hij in een listig opgestel de val loopt. Natuurlijk kan daarmee het verhaal niet uit zijn. Eyck komt'ook weer DISPENSATIES VAN UIT VOERVERBODEN EN VER- ETFENLNGSCERTIFICATEN. Het Crisis Uitroer Bureau brengt ter kennis, dat de hier na genoemde Hijksbureaüx. elk voor de onder de desbetref fende instantie resorteerende artikelen, met ingang van 1 April 1941 de dispensaties van uitvoerverboden en de vereffe ningscertificaten namens het Crisis Uitvoer Bureau zullen afgeven: Rijksbureau voor Papier, Scho tersingel 9, Haarlem; Rijksbureau voor Rubber, Hee rengracht 182, Amsterdam; Sectie Grafische Industrie van het Rijksbureau voor Verwer kende Industrieën, N.Z. Voor burgwal 326328, Amsterdam Ter verkrijging van de bo vengenoemde documenten die nen belanghebbenden expor teurs zich derhalve van dien datum af uitsluitend te wen den tot deze bureaux, alwaar de noodige aanvraagformulie ren, zoomede handleidingen nopens de te vervullen formali teiten kosteloos verkrijgbaar zijn. Reeds bij het Crisis Uitvoer Bureau ingediende verzoeken en aanvragen zullen via de ge noemde Rijksbureaux worden afgehandeld. Te dezer zake moeten derhalve geen nieuwe aanvraagformulieren bij deze instanties worden ingediend.. Voor verlenging van reeds door het Crisis Uitvoer Bureau ver strekte dispensaties voor de onderhavige artikelen, wende men zich alsnog tot het Crisis Uitvoer Bureau. DIERLIJK HAAR. In aansluitiug op het in de dagbladen verschenen bericht betreffende de afkondiging van de dierlijke huidharenbeschik- king no. 1 41 en de lange dier lijke harenbeschikking no. 1/41 in de Nederlandsche Staats courant van 27 Maart 1941 brengt de Secretaris-Generaal van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart het volgende onder de aan dacht van belanghebbenden. Ingevolge het bepaalde in de bovengenoemde dierlijke haren beschikkingen is een ieder, die zijn bedrijf maakt van het ver handelen, wasschen of fermen teeren van dierlijk haar, ver plicht binnen 11 dagen na den dag van afkondiging van deze beschikkingen, dus vóór 8 April 1941 tot den directeur van het Rijksbureau voor Wol en Lom pen schriftelijk het verzoek te richten hem bij het Rijksbureau in te schrijven. Na ontvangst van dit verzoek worden den be trokkene een aanvraagformu lier toegezonden, dat hij ver plicht is binnen één week na ontvangst volledig ingevuld en onderteekend aan den direc teur terug te zenden. Nadrukkelijk wordt erop ge wezen, dat aan de inschrijving geenerlei rechten kunnen wor den ontleend. Zij heeft voorna melijk ten doel het Rijksbureau een volledig overzicht te geven van alle in ons land aanwezige handelaren in en wasscherijen van dierlijk haar. De Handel in en het wasschen of fermenteeren van dierlijk haar is uitsluitend toegestaan aan door het Rijksbureau voor Wol en Lompen erkende hande laren en wasscherijen. De er kenning geschiedt door den di recteur door het verleenen van een schriftelijk bewijs van er kenning, dat slechts wordt ver strekt aan bij het Rijksbureau ingeschreven ondernemingen. Looierijen met eigen svasscherij kunnen als erkende wassche rijen van dierlijk haar voor haar eigen haarproductie wor den toegelaten. Bij de beoordee ling van de vraag, of aan een handelaar of wasscherij een be wijs van erkenning kan worden verleend, zal o.m. rekening worden gehouden met de vak- presenteert ZATERDAGAVOND acht uur, ZONDAG MIDDAG drie nar en ZONDAGAVOND acht nor; Een onderhoudende en spannende detective-film, waarin vaart zit en men telkens voor geheel onge dachte verrassingen wordt geplaatst. De hoofdrollen in deze UFA-film zijn gelegd in de handen van Paul Kllnger, Annellese Uhlig en Her- bert Wiik. Waar Eyck opduikt, gebeurt ietslll Toegang boven 14 jaar. DE DIRECTIE. kennis van den betrokkene. Aanvragen om erkenning moe ten tot den directeur worden gericht. De beschikkingen bevatten voorts uitvoerige voorschriften betreffende het koopen en ver- koopen van dierlijk haar. Het verhandelen van dierlijk haar mag uitsluitend geschie den in bepaalde met name ge noemde soorten en tegen geen hoogere prijzen dan daarvoor in deze beschikkingen zijn vast gelegd. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezep naar de Neder landsche Staatscourant van 27 Maart 1941. OPHEFFING sectie Handelsvoorradi van Walsproducten vi het Rijksbureau vo Ijzer en Staal. De Secretaris-Generaal vi het Departement van Hand Nijverheid en Scheepvat maakt bekend, dat de sec: Handelsvoorraden van Wa producten van het Rijksburei voor IJzer en Staal met ingai van 1 April wordt opgeheve De werkzaamheden van de sectie worden door het Rijl bureau voor IJzer en Sta overgenomen. uit de val en bereikt tenslotte z'n doel. Anderhalf uur houdt, deze film de span ning er in en in anderhalf uur film wordt heel wat beleefd! Meer dan we hier in kort bestek ook maar kunnen aanduiden. Maar dat hoeft ook niet, want de draad van het verhaal is in deze film gemakkelijk te vol gen, al is ze ook vol verrassende gebeurtenis sen. Een film, die de liefhebbers van een detectiveverhaal zal boeien! BEPLANTING BIJ DE SCHOOL. Naar we vernemen zullen de boomen, heesters, enz., noodig voor de beplanting bij de nieuwe openbare school, geleverd worden door de kweekerij Moerheim te Dedems- vaart. WIF.R1NGEK DISTRIBUTIEDIENST. T extieldistributie. De Agent van de Distributiedienst Wie- ringen maakt bekend dat aanvraagformu lieren voor het verkrijgen van speciale pun ten en/of leveringsvergunningen, slechts kunnen worden afgehaald en ingediend op .Maandag en Dinsdag van iedere week des morgens van 8,3011 uur en des avonds van 67 uur. De aandacht van belanghebbende wordt er op gevestigd dat op aanvragen voor le veringsvergunningen (goederen die niet op punten zijn gewaardeerd) de naam van de levex'ancier moet worden vermeld, terwijl voor goederen aan het stuk (lakens e.d.) het aantal vierkante meters moet worden opgegeven. 0 KOEGRAS JULIANADORP DE STIERENKEURING Gisteren werd alhier bij het café van den heer A. Doorn de Voorjaarskeuring van Stieren gehouden. De opkomst van be langstellenden en de aanbieding van stie ren was bevredigend te noemen. In totaal waren 30 exemplaren ter keuring aange voerd De 3-jarige Geertje's Leopold, eig. Gebr. Hoornsman alhier, kwam in aanmer king voor de Centrale keuring. Definitief goedgekeurd voor het N.R.S. werden de 2-jarige stieren Egbert 10 eig. S. Eriks al hier en Lieske's Nico eig. P. Bijvoet te 't Zand. Van de jarige stieren werden voor- loopig goedgekeurd voor het N.R.S. Blok Zeppelin 75 eig. H. W. Jimmink, alhier, Geertje's Frans eig. N. Hoornsman, alhier en Meha's Iloover, eig. D. J. de Graaf, al hier. De Jonge Constantijn Frans, eig. wed. M. Vries te Callantsoog werd definitief voor N.H. Als jarige "stieren kwam voor N.H. in aanmerking Karei, eig. K. Los, Spukje's Leopold, eig. N Hoornsman; Ber- tha's Nico 5, eig. Jac. Bijvoet en Betje's Kees, eig. K. Minnes, allen alhier. Voor het Stiercnreglement 1938 werden definitief Jan eig. J. Verfaille, Den Helder en Jetske's Kees, eig. P. Thomas alhier. Negen jonge stieren werden voorloopig goedgekeurd voor het Stiercnreglement 1938. Ook de helers ontdekt. Negen van de tien fietsen terecht. Het onderzoek naar de rijwieldiefstallen waarvan wij eerder reeds melding maak ten is geëindigd. De dader, zekere P. R. uit Den Helder, heeft een volledige bekentenis afgelegd en wordt heden op transport ge steld naar Alkmaar om in het Huis van Bewaring te worden opgesloten. Dank zij het uitstekende recherchewerk van de rijks politie te Schagen, waarvan majoor M:s- beek in deze zaak het onderzoek leidde is een gevaarlijk individu alzoo voorloopig onschadelijk gemaakt. Ook de helers zijn reeds opgespoord. In totaal waren tien rijwielen ontvreemd, maar negen daarvan f* "5 'i •KA --I-: .De verluchte bladzijde Onder dezen titel wordt in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoon stelling gehouden, welke een overzicht geelt van wat er in vier eeuwen boekdrukkunst bereikt werd op het gebied van verluchting van den bladspiegel. Hierboven de Biblia Latina Moguntiae, gedrukt bij Johann Gutenberg, 1450 1455, waarvan het origineel zich te Leipzig bevindt (Foto Pax-Holland) heeft de rijkspolitie weer kunnen achti balen. Tegen de opkoopers L., die er ma liefst zeven in de wacht had gesleept, M. en V., allen woonachtig in Den Held is proces-verbaal opgemaakt. Maar voor paarden is ge noodig. KONIJNEN SCHREEUWEND DUUR- Er waren weer veel koeien aangevoe voor de Centrale, 177 stuks. Op de bruiksmarkt was ook veel vee aanwez: vooral heel beste kalfkoeien, die word- ook van week tot week duurder', nu w de hoogste noteering f 475, met een goed handel. Voor deze dieren was er wel koe lust. Op de vrije markt werd dezen d weer geldekoeien verhandeld voor de w- de. De noteering ging tot f 350, hanc goed. De handel in vaarzen was traa duur. tot f 375. En van de pinken kon m hetzelfde zeggen: van f 225275. Groote pi zen! De paarden waren weer heel duur m geen vlotten handel. Nu was de noteerii f 1000—f 2100. Hier is geld voor noodig c te koopen, dun dat de handel niet zoo vl is, laat zich wel denken. De firma J. Jc ker. Bergen, de bekende schapenkoopma bracht hier over de 100 stuks overhoude aan. Deze handel was goed, hoogste r teering f 50. De aanvoer was gisteren w vooruitgaande. Schrammen tot f 40. 1 handel in biggen was matig tot f 28.ho ste noteering. Ongekende prijzen zijn dezen dag besteed voor konijnen. Er is 1 steed f 4.50. f 8.—. f 9.—. f 10— en f II. wie heeft deze prijzen eerder gehoord? 1 prijs van kippen was tot f 3.hanc goed. Tevreden kunnen wij weer zijn ov het groote bezoek en koopers. Het was e- drukke markt. SCHAGEN. 27 Maart. 10 Paarden f 1000—2100. 21 geldekoeb (magere) f 2.50350. 177 idem (vette) vo de Centrale. 25 kalfkoeien f 375475, vaarzen f 300—375. 24 pinken f 225—2' 600 nuchtere kalveren voor de Centrale, 1 oterhouders f 3650. 12 magere varke f 40.34 biggen f 1828. 35 konijnen f4. —11, 12 kippen f 2—3. (Officieele noteer in g) BROEK OP LANGENDIJK, 27 Maart. 56300 kg. roode kool f 8; 53700 kg. ge kool f 6.80; 129000 kg. Deensche kool f 5.i 400 kg. uien f 6— 4200 kg. f 3.40; 700 li witlof f 17.40. NOORDSCHARWOUDE. 27 Maart. Aanvoer: 116100 Kg. roode kool f 8.- 44700 Kg. gele kool f 6.80. 301000 Kg. Dee sche witte kool f 5.90. 4600 Kg. uien f 6.- grove uien f 6.drielingen f 6.st< f 2.80. 5400 Kg. peen: b f 4.20 kleine pee f 2.50. Voorloopige noteering (hedenochtend 9 uur doorgebeld) Officieele prijzen aangevoerde kwantums van vandaag, pub ceeren wij morgen. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Maart. 2250 kg. uen f 6: 5025 kg. kroten f 3.4 79250 kg. roode kool f 8: 66775 kg. gele ko f 6.80; 224850 kg. D. witte kool f 5.90 NOOBDSCHARWOUDE. 28 Maart. 4500 uien (grove) f 6; 101250 kg. roo< kool f 11; 40000 kg. gele kool f 6.80: 2S60< kg. D. witte kool f 5.90

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3