Een Amsrikaansch proefballonnetje A.s. MAANDAG 31 MAART JUTTE RTJ r Liefde zoekt list! Advertentiën RIJBROEKEN Gevraagd voor direct nette Winkeljuffrouw SCHOOLWERKTUI Betrekkingen Te huur Te koop Diversen GIBRALTAR slaat voorraden in HULPBESTELLER IN DE KLEM i J| m Gemeen Voor het gezin of voor de biggen? f Zijn opvolger voor het hekje gaf te ken nen. dat de rijst, „voor het gezin en de kip pen" was. Groenten- en Bloemenzaden AANVANG DER 5DE PREMIETREKKING DER N.V. „HAIGHTON Co." HEROPENING VRIJDAG 4 APRIL, te 4.30 uur. 100 °U verkoopswaardel Brand gesticht om in de gevangenis te komen Naar Engelschen zender geluisterd AFKONDIGING VAN DEN NOODTOESTAND? In een radiorede, welke in politieke kringen te Washington veel opzien heeft gebaard, verklaart kolonel Do- novan, dat het niet onmogelijk is, dat de vloot der Vereenigde Staten leveranties voor Engeland zal be schermen. De oppositie is van plan zich tot het uiterste te verzetten te gen de verwachte propagandacam pagne der regeering. In politieke kringen heeft deze rede groot Opzien gebaard. Kolonel Donovan staat be kend om zijn Engelsche sympathieën en bo vendien onderhoudt hij uitstekende betrek kingen met de Amerikaansche regeering. Men is geneigd zijn rede als een proefballon te beschouwen. Van republikeinsche zijde heeft men reeds verklaard, dat men zich tot het uiterste wil verzetten tegen de propa gandacampagne, die de regeering ongetwij feld zal ontketenen. Kolonel Donovan heeft in zijn rede verder o.a. het volgende verklaard: De Vereenigde Staten moeten beslissen of zij bereid zijn het voor Engeland bestemde oorlogsmateriaal zelf naar Engeland te vervoeren en het daar mee verbonden risico op zich te nemen. Een punt op het oorlogsprogram van Duitsch- land is te trachten de leveranties van de Vereenigde Staten aan Engeland met alle middelen te verhinderen. Het is daarom niet genoeg om wapens voor Engeland te fa- briceeren. Het volk van de Vereenigde Sta ten moet beseffen, dat die wapens ook En geland moeten bereiken en daarvoor moeten maatregelen worden getroffen. Het D.N.B. voegt hieraan toe, dat Donovan ten aanzien van de leen- en pachtwet ver klaarde, dat deze wet o.a. betrekking heeft op eenige feiten, welke als oorlogshandelin gen zouden kunnen worden beschouwd, zoo als b.v. de volmacht tot het bouwen van oorlogsschepen voor Engeland en de goed keuring om Britsche schepen op Amerikaan sche werven te laten repareeren. Men moet niet denken, dat Duitschland dit vergeten heeft. De Vereenigde Staten zullen ervoor moeten betalen. Als volk met een eigen re geering moet de Amerikaansche natie zelf beslissen wat te doen staat en nu het be sluit gevallen is, moeten zij ook de gevol gen op zich nemen. Arbeiders geprest om werk te hervatten. De regeering oefent thans sterken druk op de arbeiders om het werk in de bewapenings- bedrijven te hervatten. De productieraad voor de bewapeningsindustrie heeft tot dusver ge weigerd mede te deelen, wat er zal gebeu- den, wanneer de arbeiders geen gehoor geven aan het verzoek de stakingen te beëindigen. Van de zijde der regeering wordt overigens gewezen op een wettelijke bepaling, volgens welke de regeering de bedrijven, die van be lang zijn voor de oorlogvoering kan overne men, indien geweigerd wordt voor den staat te produceeren. In vele kringen neemt men aan en mevrouw Boosevelt heeft er reeds op gezinspeeld dat de pre sident na zijn terugkeer den algehee- len noodtoestand zal afkondigen. Deze afkondiging zou zich uiterlijk niet al leen tegen de arbeiders keeren en anderzijds zou zij in de practijk het ingrijpen van de regeering mogelijk maken in alle fabrieken, waar naar haar meening onnood^e stakin gen het bewapeningsproces belangrijk op houden. Duitsche commentaren. De Duitsche avondbladen houden zich sterk bezig 'met den inhoud der radiorede van den Amerikaanschen kolonel Donovan. De Deutsche Allgemeine Zeitung wijst voor al op de verklaring van Donovan, dat de door Rooscvelt onderteekende wet tot hulp verleening aan Engeland indruischt tegen de neutraliteit, alsmede op zijn verklaring, dat men zoowel de njachtiging tot-het bou wen van oorlogsschepen, die aan Engeland geleverd zullen worden, alsook de bereidwil ligheid om Britsche schepen op Amerikaan sche werven te repareeren, als „oorlogshande lingen" der Vereenigde Staten kan kenmer ken. De regeering van president Roosevelt heeft zich, aldus het blad, niet alleen van den geest der neutraliteit verwijderd, doch heeft ook gezondigd tegen den letter der door Amerika aanvaardde neutraliteitsplichten. Als een spookbeeld. De door Reuter verspreide uittreksels der rede van Donovan leiden tot de conclusie, schrijft de Berliner Boersenzeitung, dat Donovan van de Duitsche overwinning in nerlijk overtuigd is en slechts voor den vorm zijn verklaringen opnam binnen het bestek van de hulpverleening aan Enge land. Wat hij het Amerikaansche bedrijfs leven aan moeilijkheden heeft voorspeld, in het geval Duitschland overwint, was te vens een onverbloemde erkenning der su perioriteit van de Duitsche economische middelen tegenover die van Amerika. Dit inzicht heeft Donovan in zijn rede echter niet mogen gebruiken om den Amerikanen een goede verstandhouding met dit wor dende Europeesche economische blok voor te stellen. Integendeel, overeenkomstig de aanwijzingen van Roosevelt, heeft hij zich er toe moeten beperken, dezen superieuren Europeeschen vorm van bedrijfsleven als een spookbeeld voor te stellen en te pro- beeren, daarmede het Amerikaansche be drijfsleven tot grootere actitviteit tegen Duitschland aan te wakkeren. Gerechtshof ziet zich voor rijst- dilemma's gesteld. Vijftien veehouders uit de omgeving van Amsterdam verschenen gisteren voor het Amsterdamsche Hof, dat, gepresideerd door mr. Joh. M. Jolles, wel een weinig gevari eerd menue op de rol had laten brengen. Want de vijftien veerhouders hadden zich allen schuldig gemaakt aan hamsteren van rijst en waren allen door den politierechter veroordeeld tot een boete van twintig gul den. Eentonig en weinig gevarieerd moet ook het menue zijn geweest van die vijftien vee houders uit het land van Amstel en Vecht vóór de voorraden rijst in beslag werden genomen. De een had een hoeveelheid van vijftig, de ander van negentig, een derde van honderd een was er zelfs van 400 kilo gehamsterd, nadat in den loop van Februari 1940 een fouragehandelaar uit Loenen aan de Vecht de ronde bij hen had gedaan met een aanbieding gebroken rijst, geschikt zoowel voor menschelij-ke als voor dierlijke consumptie, Om in de .huiskamer op tafel te brengen, was de rijst, na het koken, wel wat pappe rig, maar de varkentjes snoepten er, knor rend van pleizier, heerlijk van en ook de kuikens lieten het zich smaken. Een groote onderneming in voederartikelen had den fouragehandelaar in staat gesteld de groote voorraden te leveren en de veehouders na men de rijst gretig af. Op de factuur werd vermeld „consumptierijst." Deze vermelding bracht eenige moeilijkhe den met zich mee, nu de veehouders de een na den ander voor het hekje verschenen en op de vragen van den president mededeel den, dat de rijst voor de dieren op de boer derij was bestemd en d"at zij dus gerust een flinke hoeveelheid mochten koopen en. een vader van zeven kinderen, had de rijst ech ter voor de gezinsconsumptie bestemd, aldus het Hsb. Mr. Jolles: Tot uw gezin behooren toch niet de biggen? Verdachte: Neen, dat niet! Mr. Jolles: Was het dure rijst? Verdachte: Veertien cent het kilo. Mr. Jolles: Wat betaalt u voor rijst bij den winkelier? Verdachte: Mijn vrouw weet dat beter; ik denk van een cent of tien per pond. De verdedigster: Neen. twintig cent of een kwartje voor goede rijst! Uit de prijs van veertien cent per kilo is duidelijk, dat de rijst niet voor menschelijke consumptie be stemd was. Het was biggenvoer. De procureur-generaal, mr. J. Versteeg requireerde in alle gevallen bevestiging van het vonnis van den politierechter. Mej. mr. E. Goude uit Rotterdam, die als raadsvrouwe voor het vijftiental optrad, voerde aan. dat de veehouders de minderwaardige rijst, waarvan toen een overvloed aanwezig was als veevoer kochten. Zii achtte schuld dan ook niet aanwezig. Bovendien ontbreekt op de dagvaarding de vermelding, dat rijst als hamster-artikel was aangewezen. Het Hof doet over veertien dagen uit spraak. Minderjarig meisje aan naspo ringen der politie onttrokken. Voor de Haarlemsche rechtbank stond he den de 33-jarige aannemer J. K. S. uit Haar lem terecht, wien ten laste was gelegd, dat hij een minderjarig meisje, dat onttrokken was aan het wettig over haar gesteld gezag, had verborgen en aan de nasporingen van de politie had onttrokken. De aannemer onderhield relaties met een achttienjarig meisje en was voornemens, zich van zijn vrouw te laten scheiden. In het begin van het vorige jaar werd het meis je door den kinderrechter te Haarlem aan het over haar gesteld wettig gezag onttrok ken, waarbij bepaald was, dat zij gedurende een jaar in een inrichting te Overschie zou moeten verblijven. Dit verdroot den aanne mer zeer en samen met den broer van het meisje maakte hij een plan op om haar te ontvoeren. In December j.1. bezochten de beide mannen het meisje in de inrichting te Overschie, doch doordat het personeel scherp toezicht hield, werden hun plannen om het meisje mee te nemen verijdeld. Het meisje wist haar broer echter een briefje in de hand te stoppen, waarin zij mededeelde, 's avonds bui ten het gebouw te zullen komen. De aannemer reisde naar Haarlem terug en de broer ging 's avonds naar de inrichting, waar hij inderdaad zijn zuster aantrof, die door een raam had weten te ontsnappen. Het twee tal reisde naar Haarlem, waar de aannemer inmiddels een kosthuis voor zijn geliefde had gevonden. Haar vrijheid duurde slechts tien dagen, want toen had de politie haar verblijfplaats opgespoord. Voor de rechtbank verklaarde de aanne mer, niet geweten te hebben, dat hij zich Verloofd: FRÉ BLOM en C A REL COLTOF. Uithoorn, Markt 5. Den Helder, Spoorstraat 43. 30 Maar» 1941, VOLG NU schriftelijke lessen Steno- Typen, Talen, Boekhouden, Vestigingswet, enz. SCHOEVERS v. Baerlestraat 1, Amsterdam Prosp. en proefles gratis alles prima versch Zaad. Korrelmest A. S. F. C. KOOPMAN, Koningstraat 93a. Sla- en Snijboonen enz. voor jongens van 315 jaar, in velvet en whip- cord. Oude kwaliteit. Ook In STOFJASSEN VENTERSJAS "3N WERKBROEKEN WERKHEMDEX WITTE JASSEN DAJoCSJASSEN OVERALLS hebben wjj nog prima i kwaliteiten! SPOORSTRAAT 116. Geopend van 91 en 25. CORRECTE BEDIENING. De uitslagen der trekking zullen regel matig in DIT BLAD verschijnen. Chocolaterie Bensdorp, Spoorstraat 87 Toegankelijk voor kinderen van 10 jaar en oudel Contributie 10 ct. per week. Voor kinderen van leden 5 ct. Het lidmaatschap kost bjj vooruitbetaling f 0.50 p. jaa» Aangifte kan geschieden bfj den heer TRAP, Krugerstraat 14, b« de overige bestuursleden en, voorzoover er plaatst is, op den tuin? HET BESTUUI# TE KOOP: Emaille en gegoten Fornuizen, .uneuMementen, 1 en 2-p. Eng. en houten Ledikanten, Bedden, Spiraal. Kamer- en Keuken tafels en Stoelen, Divans, Naai- maehinetrap. Linnenkast, Waseh- machine roet wr„ Heeren-, Da me»- en Jongensrijwiel. Behang vanaf 10 cent per roL J. J. VOS, Molenstr. 147 A. KI. Duitstr. 45. Salonpathefoon met 20 platejk H.rijwiel, Autopeds, Kinderfiets» jes, Wieg met bedje, Schoenen, Gramofoonpiaten, Luidspreke* Tijdschriften enz. J. Scheepvaart, •Oranjestraat i\ gevraagd Biedt zicht aan net MEISJE, 16 jaar, voor halve of voor heele dagen. Adres: Do. gersvaart 23, Den Helder. Gevraagd een goed onderhouden KINDERWAGEN, liefst donkerblauw. Brieven on. er No. 402, aan he| Bureau van dit blad. - Te koop gevraagd HUIS. Brieven met naasten prijs eq bericht wanneer te kunnen be* zichtigen onder No. 406, aan hef Bureau van d't blad. gevraagd Echtpsiar, waarvan de vrouw a.s. moeder, zoekt in den omtrek van Den Helder Kamer en gebr. van keuken. Brieven onder No. 401, aan het Bureau van dit blad. gevraagd Te koop gevraagd: Toonbank of Winkelfitrine. Brieven onder No. 404, aan het Bureau van dit blad. Te koop gevraagd: 6 tot 12-deelig Konijnenhok en Hondenhok. Jan in 't Veltstraat 124. Te koop gevraagd: Divan of Divanbed. Brieven met prijs onder No. 405, Bureau van dit blad. NAAISTEn vraagt nieuw werk, keeren, knippen, verstellen, vew maken etc. Adres: Eurg. Hourf wingsingel 55. Altijd aanwezig, Lief tehuis aangeb. te Heems stede, aan 1 of 2 schoolg. kin* deren of jonger. Brieven onder No. 408, aan het Bureau van dit blad. 250 gulden ter leen gevraagd door rijksambtenares. Maande* lijksche ailossing. Hooge rente, Br. spoedig onder No. 403, aan het Bureau van dit blad. Verloren een Zilveren Sigaren» aansteker met volgende inscrip* ties: 5-12-'35, Cherie, d. t. pet, Daar dit voorwerp een gedach» tenis is, wordt den eerlijken vin* der een belooning in het voor* uitzicht gesteld. Terug te bezorgen: Klaal Duitstraat 4. aan een strafbaar feit had schuldig ge maakt. De officier van justitie was evenwel een andere meening toegedaan en eischte zes maanden gevangenisstraf. De verdediger vroeg op juridische gron den ontslag van rechtsvervolging. Op 10 April zal de rechtbank uitspraak doen. Uit inbeslag genomen Fransch schip. Uit Gibraltar wordt vernomen, dat men van de Fransche vrachtboot, die door En gelsche controleschepen op haar reis van Casablanca naar Marseille aangehouden werd, een groot aantal zakken meel heeft gelost, die overgebracht zijn naar de mili taire opslagplaatsen van Gibraltar. VLIEGTUIGMOEDERSCHIP FORMIDABLE IN DE MIDDELANDSCHE ZEE. De Britsche admiraliteit heeft zich, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, .genoodzaakt gezien, thans ook het vliegtuigvoederschjp „Formidable" in de Middellandsche Zee te gaan gebruiken. Het gebruik van de „Formidable" op dit oorlogstooneel werd noodzakelijk, daar de beschadigingen van het vliegtuigmoeder schip „Illustrious" in hetzeegevecht bij Sicilië zoo ernstig gebleken zijn, dat nog geruimen tijd verloopen zal, alvorens dit oorlogsschip weer in dienst gesteld kan wor den. De klompplanken komen goed van pas, als het veld na het aardappelen-poten weer dichtgemaakt "^worden^ AANGETEEKENDE BRIEF ZOEK- ZOEKGERAAKT. Veertien dagen geleden stond voor de Haarlemsche Rechtbank de 38-jarige hulp besteller der Posterijen J. W. terecht, die er van verdacht werd, dat hij een aange- teekenden brief, bestemd voor een winke lier te Haarlem, niet had afgegeven. Deze brief was afkomstig van den distributie- dienst en bevatte een toewijzing voor thee. Verdachte verklaarde, den brief in den winkel overhandigd te hebben, doch de vrouw van den winkelier zeide, wel een ontvangbewijs te hebben geteekend, doch geen brief te hebben gekregen. De officier van justitie achtte verdachte schuldig en had acht maanden gevange nisstraf geëischt. De Rechtbank heeft een nader onderzoek gelast. Zonderlinge klant voor de balie. De 49-jarige los-werkman A. de K., die reeds twintig jaar in de gevangenis heeft doorgebracht, stichtte op 5 Februari brand in het gebouw van het Leger des Heils waar men hem onderdak had verschaft. Het brandje had weinig te beteekenen. Bij zijn aanhouding verklaarde de brandstich ter, dat het zijn doel was geweest, door deze daad weer in de gevangenis te ko men, aangezien hij geen onderdak had. De Officier van Justitie eischte veertien dagen geleden tegen den man twee jaar gevangenisstraf. De rechtbank gelastte he den een onderzoek naar het geestesvermo- gen van verdachte. VR£DESTICHTER MET MES GESTOKEN. Op 28 Januari j.1. ontstond ruzie in een café aan de Veemarkt te Groningen. Een der genen, die de vechtenden wilden scheiden, kreeg een messteek van drie cm. in een van zijn schouderbladen, waardoor hij volgens den politiedokter zeer veel bloedverlies had geleden. Als verdacht van dezen aanslag stond voor de rechtbank terecht de fabrieks arbeider R. Z. van der W„ die reeds twee veroordeelingen achter den rug heeft. Verdachte, die het feit bekende, zeide te voren van het slachtoffer een stokslag te heb ben gekregen. De officier van justitie requireerde acht maanden gevangenisstraf. De verdediger meende, dat van zwaar lichamelijk letsel niet kan worden gespro ken, V*- V -/ L J.; - ;V - r I t Zwsir weer op ze». Een Duitsche oorlogsbodem doorklieft de golven (Foto Weltbild) t EEN MAAND GEVANGENISSTRAF Op 5 November van het vorig jaar ont* dekten rechercheurs, dat de bewoners vart een huis op den Burgwal te Haarlem naar den Engelschen zender luisterden. Zij maakten proces-verbaal op tegen den hoofdbewoner, den 39-jarigen mandenma ker A. H. die twee weken geleden voor da Haarlemsche Rechtbank moest terecht» staan wegens overtreding van verordening no. 35 van den Rijkscommissaris betref* fende het luisteren naar verboden zen* ders. Verdachte verklaarde, dat hij slechts had willen hooren, wie tot President def V ereenigde Staten gekozen was. De eisch luidde een maand gevangenis* straf. De rechtbank veroordeelde conform dezen eisch. MAN BESTEELT ZIJN GEZIN OP LAGE WIJZE. De officier van justitie bij de RotterdanflJ sche rechtbank eischte tegen den 48-iarift®» timmerman C. C. L. uit Rotterdam een vangenisstraf van één jaar en drie maan» den wegens diefstal ten nadeele' van eezin. De man had alle distributiebescne»» den van zijn vrouw, zijn zeven kinderen een kostganger weggenomen, benevens on geveer 200 gaspenningen. De bescheiden^ de gaspenningen had hij te gelde Re® en de opbrengst in drank omgezet .Uitspraak 10 April.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4