Ons rijwiel... N1PPER EN PELLE ons koninkrijk Koortsig P AKKERTJE Ik heb gekozen, Arkadi De zaak KALMA Radioprogramma 12. Neem 'n Driehonderd procent winst DE MOORD OP VAN AS HAAR: REGEER DAT KO NINKRIJK DAN OOK GOED! Hoe gaat ons fietsje langer mee? Ons rijwiel is thans onze troost en toeverlaat, een eenigszins magere troost echter, door de beperkte hoe veelheid onderdeelen, welke ver krijgbaar zijn. Een aantal nuttige wenken, gegeven door den econo- mischcn voorlichtingsdienst laten wij hieronder volgen. Door goede verzorging en tijdig nazien door den vakman, kan men nog veel leed voorkomen! Zorg voor uw band, door voor nw fiets te zorgen! Aldus de eerste wenk van bovengenoem- den dienst. Een goede verzorging van den band om vat niet sjechts goed oppompen en het vrij waren voor schuren en schaven van den band, maar strekt zich uit tot de gchcele fiets. Dikwijls heeft de wijze, waarop men rijdt, of de spanning der spaken grooteren invloed op den levensduur dan de behan deling van den band zelf. Rem niet plotseling, start niet als een racer. De banden rollen niet zoomaar voort, dat gebeurt alleen, wanneer men de fiets aan de hand meevoert, waarbij zij nauwe lijks slijten inaar zetten zich af aan den weg, wat met meer of minder kracht ge paard gaat en dus noodzakelijk eenige slij tage veroorzaakt. Het sterkst is die slijtage natuurlijk, wanneer zoo hard op het pe daal wordt getrapt, dat het wiel doorschiet en de band over het wegdek schuurt. Bij sterk en plotseling remmen geschiedt het zelfde: Het wiel schuift over den weg. Dat beide gevallen zeer schadelijk zijn, behoeft geen betoog! Maar wel moet de aandacht wor den gevestigd op de omstandigheid, dat zich in geringe mate hetzelfde voordoet, wanneer de fiets te snel in beweging komt of te hevig wordt afgeremd. Men doet daarom goed •steeds geleidelijk aan te remmen en niet als een racer te starten, maar het rijwiel de gelegenheid te geven langzaam aan vaart te krijgen. Slingerende en slecht sporende wielen. Ook het wiel moet zïch in goeden toe stand bevinden. Daartoe moet erop worderi gelet, dat^de niet, slingeren, (d.w.z> precies in elkéars verlengde staan en niet het eene loodrecht op den weg en het an dere scheef) en worden gesteund door be hoorlijk strak aangedraaide spaken. Het wiel heeft den steun, dien het van de spa ken ontvangt, noodig om zijn juisten ron den vorm te bewaren. De roestende velg. Het tweede onderdeel, waar het critisch oog vaak vele fouten ontdekt, is de velg. De velg mag niet roesten, want roest vreet den binnenband aan en de velglinten moeten behoorlijk op hun plaats liggen, om daar den band tegen de spaakeinden, te bescher men. Smeer spaarzaam. Overvloedig smeren is gevaarlijk, want bij stilstand van het wiel, kan de olie via de spaken door den nippel den binnenband aantasten. Feuilleton 10J. Ken walvis! 1. De aard1 eving bleek door een reuzen-walvis te zijn veroorzaakt, die naar de oppervlakte wilde komen om adem te halen, maar die onderweg het kleine koraal-eiland ontwortelde. 2. En met het huis op zijn rug slaat hij nu de weg naar de open zee ln. 104. Vijftig knopen per uur! 1. „Halt! Waarheen met zulk een haast Wawhoo is vol komen radeloos. Krokodillen kent hij wel, maar walvissen heeft (j voordien nog nooit gezien. 2. Op hetzelfde ogenblik duikt het monster onder water en het huis is thans aan zijn lot overgelaten. Gelukkig maar, dat de oude zeerob zo verstandig was geweest, om een zeewaardig huis te bouwen! Rijd niet op Tenslotte de band zelf. Repareert men een band zelf, dan moet erop worden gelet, dat de dradenbescherming niet wordt bescha digd en de binnenband niet tusschen velg en buitenband stuk geknepen kan worden. Is de band lek geworden door een spijker, een stuk glas of een ander scherp, puntig voorwerp, dan behoort men vóór het rij wiel naar den reparateur wordt geduwd, 't kwaad, dat de lekkage veroorzaakte, ver wijderen. Doet men dit niet, dan is de kans groot, dat het scherpe voorwerp, vastge klemd als het is in den buitenband, den binnenband op talrijke plaatsen doorboort en hem zoo waardeloos maakt. Rijden op een gesprongen band is natuurlijk uit den booze. En loop niet met een fiets met lekken band. Men moet ook in ander opzicht voorzich tig zijn met het vervoeren van een rijwiel op een lekken band, want dan dreigt oploo- pen van den binnenband. Het is namelijk zoo, dat een niet onder spanning staande buitenband eenigszins gaat rondschuiven en daarbij den binnenband meetrekt, pezp heeft, doordat hij met het ventiel aan de velg vastzit, niet eenzelfde bewegingsvrij heid. Hij vVordt dus eensdeels van het ven tiel af uitgerekt en anderdeels naar het ventiel toe opgepropt, hetgeen afbreuk doet aan zijn duurzaamheid. De dynamo. Voorts is een dynamo, die niet juist ge-, steld is, funest voor den band, want het aandrijfwieltje draait dan niet soepel langs den band, maar schuurt en schuift er langs. Dit is gemakkelijk te controleeren, met een touwtje kan men zonder moeite nagaan of de lengte-as van de dynamo heen wijst naar de as van het wiel. Staat het aandrijfwieltje scheef op den band, dan komt binnen kor ten tijd het canvas bloot te liggen. Behandelt uw band zorgvuldig! Een vanzelfsprekende constateering is, dat veel meer kilometers kunnen worden afgelegd op een goed opgepompten dan op een te slappen band en dat nooit op een leegen band mag worden gereden. Daarom dient iedere wielrijder over een behoorlijke pomp te beschikken en er geregeld gebruik van te maken. Ook tegen stoepjes oprijden of door glas of andere scherpe voorwerpen fietsen is schadelijk. Iedereen weet dit, en toch ziet men het, vooral bij de jeugd, nog herhaaldelijk. Een roman uit het hooge Noorden Door Agathe Pogner Nadien echter voelde ik me zoo onrustig, dat ik niet wist, wat ik doen en laten moest. Tenslotte drong het tot me door, dat het mijn verlangen naar Mari-_ was, dat me zoo uit m'n gewone doen bracht. Ik ging naar Tit en vroeg hem, of we Maria niet eens zouden gaan opzoeken. Vriendje, zei hij, ik zie het al: je hebt reiskoorts. Maar het zij zoo: ik ga mee. Vanavond treffen we elkacr op de spoorpont. Een vroegeren trein zullen w wel niet meer kunnen halen. Tit is werkelijk een patente kerel. 15 Augustus. We stonden voor het open raam in de coupé en staarden beiden in den wazigen nacht. Onze blikken hingen met hetzelfde welgevallen aan het bosch, dat donker en zonder een enkele gaping de spoorbaan be grensde. Daarin sliep nog de toekomst en droomde nog de zage. En de bruine beer was hier nog heer en gebieder Ik zal het missen, ons mooie bosch, zei ik zacht. Tit begreep me. Het een wo- dt den mensch ontnomen. het andere wordt hem er voor in de plaats gegeven. Men moet veel ontberen en ver liezen om rijp te worden voor de erkenning van het groote en het ware. Om twee uur, toen de eeiste stralen van de ochtendzon de toppen van de hooge den nen met goud overgoten, bereikten we onze plaats van bestemming. Wij vonden ook spoedig een wagen met een vriendelijken koetsier en een aardig* paardje en reden langzaam door het ontwakende bosch. Het Als laatste, veel voorkomend euvel, moet het aanloopen van den band worden ge noemd. Spatbordstang, jasbeschermer (door vocht van vorm veranderd) en kettingkast helpen den band veel sneller aan zijn einde dan noodig is. Een schurend geluid moet voor ieder een waarschuwing zijn niet lan ger zoo door te rijden, maar het euvel op te heffen. Bovenstaande wenken 'zullen voor weini gen iets nieuws inhouden. Wie echter op straat zijn oogen goed den kost geeft, weet, dat zij geenszins overbodig zijn. Banden voor invalieden en zwakken. Over de vraag, wie in aanmerking komt voor een nieuwen band, zij in aan sluiting aan het vroeger bekend gemaakte nog vermeld, dat invaliden en zwakken, wanneer zij een bon voor een nieuwen band willen verkrijgen, aan het plaatselijk distri butiekantoor een doktersverklaring dienen over te leggen, dat zij hun rijwiel of inva- lidenwagen noodig heben om zich langs den openbaren weg te kunnen voortbewe gen. HOF LEGT MILDER STRAF OP. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft Mr. M. S. K. voorheen advocaat-procureur te Assen, thans gedetineerd, veroordeeld wegens verduistering als curator in een faillissement tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorar rest sedert 11 November 1940. De procureur-generaal had twee jaar geëischt. De rechtbank te Assen had hem twee jaar en drie maanden opgelegd met aftrek van de preventieve hechtenis. FRAUDULEUZE HANDEL DISTRIBUTIEGOEDEREN. IN De politie te Arnhem is na een, langdu rig onderzoek er in geslaagd een fabrieks arbeider te arresteeren die een winkel had en 'frauduleus handel dreef in distributie goederen. Er is een belangrijke partij in beslag genomen. Het is gebleken, dat hij tegen prijzen, die vier maal boven den ge wonen prijs liggen, koffie en specerijen leverde. Verder verkocht hij varkens- vleesch, afkomstig van frauduleus ge slachte dieren, waarbij hij twee k driehon derd procent winst nam. NIEUWE ARRESTATIE. In verband met den moord op den vee koopman Van As heeft de politie te Dor drecht alsnog gearresteerd den 32-jarigen D. van wien is gebleken, dat hij behulp zaam is geweest bij het vervoeren van het lijk en dat hij tevens een gedeelte van het daarop gevonden geld als beloQning heeft ontvangen. Hij is ter beschikking van de Justitie gesteld. BEMANNING VAN DE „TAPANOELI" IN VEILIGHEID. De directie van de N.V. Rotterdamsche Lloyd deelt ons mede telegrafisch bericht te hebben ontvangen, blijkens hetwelk de geheele bemanning van het stoomschip „Tapanoeli" in veiligheid is. ZATERDAG 29 MAART 1941. Nederlandsch Programma. Hilversum I. 414.4 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.10 Lenteprogramma (opn.). 11.40 Voordracht. 12.00 Melodisten en solisten. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Orgelspel. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Boekbespreking. 2.20 Gevarieerd middagprogramma. 4.00 Bijbellezing. (Uitzending voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 4.20 Zang met pianobegeleiding. 4.40 Duitsche les (in hootspelvorm). 5.00 Zang met pianobegeleiding. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Rococo-octet. 6.00 Causerie „Onzichtbare sterren en hoe wij ze zien". 6.15 Gramofoonmuziek. 6.45 Reportage. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Dichter en boer. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 De spiegel van den dag. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 9.40 Dagsluiting (Uitzending voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Nederlandsch Programma. Hilversum H. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. (Uitzending voorbereid door het yrijz. Prot. Kerkcomité). 10.20 'Zang met orgelbegeleiding. 11.00 Voordracht. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Esmeralda. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.40 Tuinbouwhalfuurtje. 3.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest tu solisten. 3.40 Cyclus „Nederlahdsche dichters en proza? schrijvers uit vroeger eeuwen en wij". 4.00 Vervolg van 3.00. 5.00 Cyclus „De Bijbel als boek". (Uitzending voorbereid door het Vrijz. Kerkcomité). 5.15 Nieuws- economische- en beursberichten ANP. 5.30 Harmonie-orkest. 6.15 Causerie „Onderwijs-Onrust". 6.30 Orgelspel. 7.00 Groningsch praatje ANP. 7.15 Nieuws van de platenmarkt. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Actueele reportage. 8.30 Bonte avond. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Nieuwsberichten ANP. sluiting. wemelde er van vlugge eekhoorntjes, die dwars voor ons den weg overstake... De vo gels zongen hun hoogste lied. Ergens riep een koekoek. Het was nog geen vijf uur, toen wij het groote landhuis vooi ons oog zagen oprijzen en wi; waren jet nog niet geheel genaderd, toen wij werden aangeroepen. Het was Maria. Zij had al een wandeling door het bosch ge maakt en ons zien aankomen. Het had niet veel gescheeld, of ik had haar bij onze begroe ting in mijn armen genomen. Ook zij scheen zich over onze onverwachte komst te verheu gen. Ik zeg: onze, want zij stak haar arm onmiddellijk door dien van haar broer en de rest van den weg legden wij dr.arop gedrieën te voet af. Later zei Maria, dat zjj nog een en ander te doen had. Ik zag haar pas bij het ontbijt terug. Daar zat zt aan de zijde van een op geblazen jongeman, die haar op opvallende wijze het hof naakte. Ik zou hem het liefst een pak slaag hebben gegeven. Het leek hem echter wel, of Maria behagen schepte in zijn flauwe opmerkingen, want zij lachte hem vriendelijk toe. Het heeft me heel wat moeite gekost om het zoo Ver te brengen, dat ik Maria onder vier oogen kon spreken. Wat wilde die vervlOvkte kwajongen van je?" vroeg ik woedend. Heeft hjj het je 1 .stip gemaakt Maria staarde me verbaasd aan. Ik geloof niet, dat ik verleerd heb las tige menschen van mijn lijf te houden. Dus h(j heeft je wel 'astig gevallen? Hij heeft me zijn liefde verklaard en me verzocht z'n vrouw te worden. En...? Ik heb zijn aanzoek afgewezen. Ik slaakte een zucht van verlichting: maar tegelijkertijd voelde ik het bloed naar mijn hoofd stijgen. Voor mij voelde ze immers toch geen zier!... Kwam het dan tenslotte niet op hetzelfde neer of ze een zoon van een fabrikant trouw de of een ander? Wij liepen samen door den tuin. Ik vroeg, .waarom ze op reis was gegaan. Of ze daar een bepaalde reden voor had gehad Zij keek mij aan. Het werd mij -warm om het hart onder dezen blik. Dan knikte ze. De fabrikantenzoon? vroeg ik geërgerd. Moet het dan juist een fabrikantenzoon zijn? klonk het lachend haar wedervraag. Of dacht je, dat ik anders geen aanbidders had? Op dat oogenblik kregen mijn hartelijke gevoelens van vriendschap de overhand. Maria,' zei ik bewogen, je bent me liever dan eenig ander mensch op de wereld. Daarom zou ik je graag volkomen gelukkig willen zien. Wees voorzichtig met je keus, ja? Er speelde een zeldzaam lachje om haar lippen. Daarop zei ze eenvoudig: Je raad komt te laat, Arkadi. Mijn hart heeft al ge kozen. Toen liet ik Maria staan en rende den tuin uit. Twee uur later bracht de man van haar vriendin ons naar de, op een half uur afstand gelegen aanlegplaats van de boot. Tit en Maria gaven er de voorkeur aan met den trein naar de stad terug te keeren. Ik zit nu in mijn kamer en schrijf de laat ste woorden. Het wordt tijd, dat ik ophoud, want elk oogenblik kan Tychon komen om mijn koffer te halen. Het is een mooie.-heldere dag. Van de rivier waait een frissche, zilte wind. De voorwerpen in mijn kamer zjjn dezelfde van vroeger. Nochthans lijken ze mij vreemd mijn gedachten hebben er zich reeds van los gescheurd. De koningstijger, die mij vroeger steeds in verrukking bracht, staart mij met zijn glin sterende glazen oogen onbeweeglijk aan, maar hij vermag mij nu niet meer te boeien. Aan mijn voeten ligt een warm schepsel, dat den mensch om onbegrijpelijke redenen zoo zeld zaam trouw is toegedaan; want nu zijn Do- brez en ik groote vrienden geworden. Buiten in den tuin vertelt het eerste gele blad de nooit vermoeiende geschiedenis van het onzichtbare ontstaan en het snelle ver gaan, van den bestendigen dood en van het eeuwige leven. De klok slaat twaalf. Tit en Maria kunnen zoo komen. Wij willen hier van elkaar afscheid nemen. Niemand mag mij naar de boot vergezellen. Ik sluit mijn boek. Om vier uur vertrekt de boot. Wat zal de vreemde mij brengen? Kruisbaai, 6 September.' Slechts met tegenzin heb ik gisteren mijn kleinen handkoffer geopend om pen en papier te voorschijn te halen. Het ging echter niet anders. Ik moest schrijven. Vandaag zal de door de regeering uitgezonden boot de Wal- vischbaai aandoen zoo heet het dichtsbij, maar nochthans op zestig kilometer afstand van hier gelegen nederzetting, waar onge veer dertig menschen wonen om de ar beiders, die de huizen voor de nieuwe kolo nisten hebben opgebouwd en bewoonbaar gemaakt, weer naar het vasteland terug te brengen. De kachelsmid, aan wiens bijzondere kunst ik een schoorsteen in mijn privéhokje 'te danken heb, heeft thuis een hulpbehoeven de moeder. Die wil ik, met Maria's medewer king, in een tehuis voor alleenstaande we duwen zien onder te brengen. Zoo dwaalden dus voor het eerst sinds den dag van mijn vertrek mijn gedachten naar het vaste land. Zij kwamen evenwel niet ver. De nevel, welke op het water lag, hield ze terug. Slechts met groote moeite bracht ik het tot een brief aan Maria. Ik ben er van overtuigd zelden een zoo onbelangwekkenden en inhoudloozen brief te hebben geschreven. Daartoe heeft niet zoozeer mijn afkeer van het schrijven bijgedragen, dan wel de zich steeds meer aan mij opdringende wensch door niet aan het verleden te worden herinnerd. Toen ik eindelijk het epistel in een couvert sloot, viel mij werkelijk een pak van het hart. Tegelijk xnet den brief heb ik Maria een mooie bontjas van rendiervellen gezonden. Zij was met smalle reepen donkerroode en don kerblauwe stof gegarneerd en hac aange breide handschoenen en een hoofdbedekking. Daarben behoorden ook nog een paar mooie, tot de knie reikende bontlaarzen. De bontjas had ik op den dag van mijn aankomst in de Walvischbaai van de jonge kolonistenvrouw Stepanida gekocht, uitslui tend om haar prachtige kleuren. Met Stepanida's vader. Rodion, had ik reeds tijdens den overtocht door tusschen- komst van Wadim kennis gemaakt. Op zijn welgemeenden naad heb ik besloten in de Kruisbaai mijn tenten op te slaan. Aanvankelijk leek mij te naam van deze baai allerminst aanlokkelijk en dat werd er niet beter op, toen men mij vertelde, dat in de Kruisbaai de arbeiders van een Ameri- kaansche maatschappij, die jaren geleden in de bergen naar zilver hebben gezocht, ten gevolge van de buitengewone koude en a'9 slachtoffers van den gevreesden scheurbuik jammerlijk om het leven zijn gekomen. De ko lonisten van de ./alvischbaai hebben later, in opdracht van een andere Ameriliaansche maat schappij, haar graven va.i kruisen voorzien en daaraan heeft de baai zijn merkwaardige® naam te danken. Toen ik echter bij heerlijk, helder weer, hl gezelschap van Rodion's schoonzoon, Wenja- min, met mijn moto-boot de baai binnenvoer en mij schier overweldigd voelde door de ijzige pracht en de imposante schoonheid ron dom mij, zei ik tot mezelf, dat men slecht9 hier in deze ongerepte natuur gezond en sterk kon blijven. En ik besloot mij hier te vestigen. (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6