4e klasse leiders kunnen allen winnen n.u.R. NIPPER EN PELLE Spanning in de eerste klasse vooral in afdI en afd. III 2),e eeuie. klaMtu Ik heb gekozen, Arkadi In ons district VOETBALPROGRAMMA VOOR ZONDAG Beslissingen in het zicht n d. n a. De competitie loopt ten einde doch nog zijn de beslissingen uitgebleven. In de korte periode, die volgt, zullen de klappen val len. De spanning heeft dus het hoogte punt bereikt en morgen zullen zeker eenige belangrijke feiten te vermelden zijn. Vooral in de eerste klasse kan het met 213 weken bekend zijn, welke clubs nog na de competitie in het veld komen, hetzij voor kampioens- of degradatie-wed strijden. Afdeeling L De spanning in deze afdeeling zet zich morgen voort. Vier clubs zijn hier nog voor de volle honderd procent geïnteresseerd bij het verdere verloop, waarmede op zijn hoogst drie weken gemoeid zijn. Naast deze vier, t.w. ADO, '<HC, 't Gooi en KFC, staat Sparta met zijn kans, welke o.i. echter alleen maar theoretisch is. Toch zullen dt Spartanen nog een rol kunnen spelen, welke nog lang in de harten der Haagsche of Delftsche aanhan gers zal voortleven. Morgen ontvangen zij n.1. DHC en wie de verrichtingen der Rotter dammers goed gevolgd heeft, zal met ons opgemerkt hebben, dat de laatste tien wed strijden slechts twee verliespunten opbrach ten. Dat de gang van de Delftenaren zwaar is staat als een paal boven water. Een gelijk spel zou o.i. niet alleen een prestatie zijn, doch tevens een lieel gunstige uitslag. Wel staat DHC dan weer op 9 verliespunten, doch wie zegt oi.s, dat ADO geen punt meer ver speelt? De zenuwen zijn bij de Hagenaars geladen, vooral nu er twee gelijke spelen elkaar zijn opgevolgd. ADO moet morgen naar 't Gooi te Hilversum; deze laatste wordt ernstig bedreigd door KFC, een reden voor ons temeer, dat ADO weer zou kunnen struikelen. Ook hier zien we een gelijk spel in 't verschiet. De Koogers moeten weer winnen, willen zjj tenminste op het goede pad blijven, maar in Dordrecht tegen DFC zal lang niet meevallen. Hermes-DVS en Feijenoord ontloopen elkaar niet veel, misschien geeft terrelnvoordeel den doorslag. DWS zal het tegen Stormvogels wel redden. Afdeeling II. Een gelijk spel reeds beteekent voor CW degradatie-wedstrijden spelen, dat zij het ver der zal brengen tegen DOS gelooven wij niet. HBS en RFC ontmoeten elkaar in ,,'t Haagje", wat een kleine zege voor de „Kraaien" kan worden. Haarlem heeft nog een pracht kans op de tweede plaats, daartoe dient echter van Ajax morgen gewonnen te worden. We hebben zoo'n idee dat het zoo ver nog niet is! De kampioenen winnen natuurlijk van VUC, evenals Blauw Wit de beste papieren heeft tegen Xerxes. Afdeeling HL De vonken zullen er morgen afvliegen In deze afdeeling. Vonken van spanning vanzelf, want morgen kunnen de slacht offers vallen, zoo niet neelemaal, dan toch grootendeels. Voor alle clubs ree toeren nog twee wedstrijden, zoodat een even tueels nederlaag niet meer goed gemaakt kan worden. Enschedé ontvangt Quick; de Ntjmegena- ren kunnen nog best iets gebruiken en de kans daartoe doet zich tegen Enschedé voor. De grootste strijd is echter wel Go Ahead tegen Hengelo. Laatstgenoemde heeft 1 punt meer en speelt op eigen terrein, dus heeft een belangrijk voordeel; of zij dit weten uit te buiten valt niet te bezien, hoewel wij voor Feuilleton Een roman uit het hooge Noorden Door Agathe Pogner Van de Amerikanen was niets anders ach ter gebleven dan een kleine, vervallen hut, die elk oogenblik in elkaar kon vallen, een drie poot, een lekke boot en een verroeste ketel. De erfenis was niet groot, meende Wenja- min, maar zij .wam ons toch nog te pas. De hut kon, als we haar een beetje opknapten, nog wel dienst doen als bergplaats voor het brandhout. De boot werd gedicht en de ketel opnieuw gepoetst. De driepoot konden we direct gebruiken om onzer, theeketel aan op te hangen. Een beetje hout zou waarschijnlijk wel te vinden zijn. We v-nden het hout zelfs al heel spoedig. Wenjamin maakte een klein vuurtje en intus- schen begaf ik mij op weg naar de eenvou dige houten kruisen, die, reeds van verre zicht baar, op een heuvel stonden en zich scherp en somber tegen oen verblindend witten ach tergrond afteekenden. Ik telde de '.cruisen. Het waren er zeven tien. Daarop ontblootte ik mijn hoofd en bleef in gepeins verzonken staan. Wie wist, wat de toekomst voor ons ver borg? Zou zij ook voor ons hier zulke krui sen opstellen? Als de boot vertrokken was. waren wij immers tien maanden lang van het vasteland en daarmee van de geheele overige wereld afgesneden... Wat zou er in die tien maanden niet alles kunnen gebeuren... Go Ahead vreezen van wel. AGOW heeft het o.i. een stuk minder moeilijk, zij ontvan gen n.1. Tuoantia, welke geen belang meer heeft bij de onderste plaats nog bij de boven ste plaats. De twee laatste wedstrijden bren gen ons twee kampioenscandidaten tegen twee degradatie dito's. NEC heeft het even gemakkelijker dan Heracles in zq'n voorlaat- sten wedstrijd. De Nijmegenaren ontvangen Enschedésche Boys en zullen dus zeker met leege handen huiswaarts keeren. Maar of Heracles tegen Wageningen in een uitwed strijd de volle bult zal meenemen is nog lang niet zeker. Afdeeling IV. De twee candidaten NAC en PSV hebben het Zondag weer zwaar te verantwoorden, vooral NAC, welke niets meer kan verspe len, staat voor een moeilijken strijd, Longa in Tilburg bekampen; NAC kan het, dus het moet! PSV moet naar BW en ook dat valt niet mee, een gelijk spel zit er toch wel in voor PSV. Roermond staat er slecht voor, misschien dat Eindhoven zich leent voor eenige punten. JulianaWillem II is van weinig belang, de thuisclub zal wel winnen. MW heeft ook niets meer te winnen of te verliezen, dus Limburgia kan daarvan profi- teeren, maar in Maastricht valt dat toch niet mee. Helmond heeft ook kans op één punt, misschien zelfs twee, want ook NOAD is kansloos. De onderste regionen kunnen zich dus roeren. Afdeeling V. In Groningen heerscht de derby-koorts; nu gaat GVAVVelocitas. Velo -mag niets ver spelen, wil de achterstana op Be Quick niet grooter worden. Met dat voor oogen zullen zij ook wel voor de punten zorgen. Achilles ont vangt Heerenveen en de Assenaren zullen zeker hun uiterste best doen te zegevieren. De leiders, Be Quick, moeten naar Winscho ten en dat zal niet meevallen voor de Gro ningers, hoewel wij ze toch zien winnen. Sneek zal er goed aan doen Veendam te ver- 105. Op wankelen bodem. 1. „Dat was aardig van hem, om or, af te zetten, voor h\j naar de diepte ging. Het huis schijnt waterdicht te zijn, en het ziet er rtfnstens even stevig uit als ons woonschip." 2. „Nou, het lijkt wel, of wij niet de enigen zijn, die hier geland zijn. Het is hier een waar kerkhof voor oude schepen!" 10«. De Armada wordt zichtbaar. 1. „Dat is me daar een hele verza. ïelbig oude wrakken! Misschien is er nog wel een zeewaaruij, vaartuig bij, waarmee wij naar huis kun nen varen!" 2. „Dat is werkelijk een echt Vikingschip Wawhoo schijnt te geloven, dat het een voorwereldlijk monster is, waarmee hij vechten moet!" Toen ik beneden terugkeerde, had Wenja min het water reeds .aan de kook gebracht. Ik liep daarom naar onze boot om mijn mandje proviand te halen. De verroeste ketel werd op zijn kop gezet en diende als taefl. Wij schaarden er ons rond om heen en zaten in de sneeuw als op zachte kussena Het Buurde echter niet lang, of de hemel schudde reeds zijn zegen over ons uit. Hola! riep ik verbaasd. De eerste sneeuw! Jawel, antwoordde Wenjamin, laconiek, sinds eergisteren de eerste. Sneeuwt het hier dan ook 's zomers? Wenjamin glimlachte wat spottend. Noemt u dat dan sneeuw? Dat is maar een vriendeljjkheidje van boven. Maar ik denk, dat het niet voor het laatst zal zijn, dat het in uw theeglas sneeuwt. Plotseling gaf hij zichzelf een fermen klap op zijn wang; daarna liet hij lachend zijn leege hand zien. Ik dacht, iat het een vlieg was. Vliegen? vroeg ik verbaasd. Die zijn hiertoch zeker niet Wis en waarachtig! Op bijzonder warme zomerdagen zwermen er een paar dozijn in de baai rond. Maar het zijn armzalige beestjes; ze kunnen nauwelijks gonzen. Ik bekeek nu den forschen kerel met het goedmoedige kindergezicht wat nauwkeuriger en vroeg hem, of hij op het eiland was ge boren. Bewaar me! Rodion heeft me vier jaar geleden uit de omgeving van de Petschoren mee hierheen gesleept, toen zijn eerste schoon zoon was gestorven. Tjonge, wat is me dat toen een winter geweest! Ik heo hem duizend maal vervloekt! Mijn eenige troost lag in mijn vaste voornemen om er met het eerste het beste schip tusschenuit te gaan. Ik had voor twee jaar geteekend, maar zelfs al zouden ze m'n loon niet uitkeeren, ik dacht e' niet aan om te blijven. En later...? Ben ik toch geble ven. Geheel vrijwillig zelfs! StepanidaT slaan, willen zij niet onderaan komen. Een belangrijke strijd is nog HSCLeeuwarden, want beide clubs hebben nog een serieuze kans. De thuisclub heeft terrelnvoordeel, doch Leeuwarden komt ons iets sterker voor, een reden waardoor wij het op een gelijk spel houden. Ze klasse A. ZFC kan rustig afwachten wat de concur renten doen en we hebben zoo'n idéé dat er wel iets te noteeren zal zijn in 't voordeel der Zaandammers. Alcmaria moet naar West- Frisia en de Alkmaarders zullen zeker alle zeilen moeten bijzetten, om er niet uitgescha keld vandaan te komen. Doch ook AFC heeft het moeilijk, ja nog moeilijker dan Alcmaria, want de Amsterdammers moeten naar Oost- zaan. We meenen dat AFC een nederlaag krijgt, aan de Amsterdammers de eer het tegendeel te bewijzen. De Boys uit Alkmaar staan heel gevaarlijk en er zal gauw verande ring in moeten komen, want een Boys-elftal mag in een betrekkelijk zwak jaar toch zeker niet degradeeren. De kans om de eerste stap in de goede richting te doen, doet zich ner gens voor, want VVZ, de mede-candidaat, komt te gast en deze wedstrijd dient toch zeker gewonnen te worden, want anders loopt het fout. De vierde candidaat, DWV, heeft ook geen „makkie", want Zeeburgia valt niet mee, vooral nu het een derby is. Se klasse A. Een belangrijke wedstrijd Is hier Zaandijk ZVV. Hoewel de Zaandammers meer routine hebben, meenen we toch dat Zaandijk met terreinvoordeel en zijn ongenaakbare verde diging de meeste kans heeft. De leiders, QSC, ontvangen Always Forward; vanzelf hebben de Wormerveerder i de kans, zelfs op een flinke overwinning. St. George heeft kans om zich op te werken, want Purmer- steijn is er totaal uit den laatsten tijd. 4e klasse A. Spanning zoowel onder- als boven aan. DTS zal zich morgen kunnen herstellen van de verleden week tegen BKC geleden neder laag, nu Wieringerwaard op bezoek komt. Wel behaalden de roodbroeken Zondag een goed resultaat tegen Succes, maar we ge looven toch niet, dat zij deze prestatie in Oudkarspel zullen kunnen herhalen. Kampioenscandidaat New 2, BKC, speelt opnieuw uit en wel in Schagen tegen Water Wenjamin lachte. U begrijpt me gauw! Natuurlijk, alleen om Stepanida! Maar nu voel ik me hier al heelemaal thuis. Bovendien zou Stepanida nooit van het eiland wegwillen. Nadat we gegeten hadden, keerden we naar de Walvischbaai erug. Ik overnachtte op de boot, die mij hierheen had gebracht. Den vol genden ochtend echter voer ik in alle vroegte met mijn eigen motorboot naar mijn baai terug. Ik sprak reeds van „mijn" baai en ik moest zelf lachen over de haast, waarmee ik er beslag op had gelegd. Intusschen was de groote stoomboot met de balken van mijn woning, de kisten en vaten, de menschen en de honden reeds de Kruis- baai binnengeloopen en het uitladen was in vollen gang. In verband met de ver in de baai vooruitstekende klippen Ifed het schip bijna een kilometer uit de kust voor anker moeten gaan. Een en ander maakte de ontscheping niet gemakkelijk, zoodat mijn hulp goed van pas kwam. Ik heb niet geteld hoe vaak Ik met onze boot van het schip naar den wal^ben geroeid, maar dat moet heel wat keeren zijn geweest, want toen we voor het eerst even rustten om wat te eten, had ik een paar flinke blaren in mijn handen. Toen de avond viel, hadden de timmerlieden reeds de vier hoekpeilers in den grond ge stampt en de vloerbalken gelegd. Voor het overige echter zag ales er even rommelig en wanordelijk uit. Graag zou ik nog eens den heuvel hebben beklommen, maar ik was te moe. Derhalve strekte ik me onder den blooten hemel op den, in de sneeuw liggenden stroozak uit en dekte mij met m'n bontjas toe. Ondanks m'n ver moeidheid, kon ik den slaap niet vatten. De indrukken van de wereld om mij heen waren al te machtig. Hier wenkte mij het als diamanten fonkel de kleed der berghellingen, daar de glanzende waterspiegel. Hier laafde ik mijn blikken aan de gWnsterende kristallen kronen van roman tische bergtoppen, ginds zochten zij het diepe blauw van den hemel, waaraan slechts een vogels. De prestaties van laatstgenoemde zijn den laatsten tijd zoo poover, dat we moeilijk anders dan een BKC-zege kunnen voorspel len. Toch zal er opgepast moeten worden. Een kat in het nauw maakt soms rare »Pr°n; gen! En Watervogels zit inderdaad in het nauw, nu Nieuwe Niedorp heeft laten zien, dat ze geen zin in de onderste plaats heeft. Schagen moet nu naar Nieuwe Niedorp op bezoek en zal op een ferme ontvangst kun nen rekenen. Ook Zondag tegen haar plaats genoot kwam ze maar net met de hakken over de sloot. Willen de marktbewoners ech ter nog ^en woordje meespreken in den strijd om de bovenste plaats,, dan kunnen er geen punten meer verspeeld worden. Zoowel DTS, BKC als Succes moeten nog naar Schagen to© Succes—Oudesluis is wel voor de thuisclub. Voor haar geldt hetzelfde als voor Schagen: Ook de Wieringers kunnen geen punten meer verliezen. Ten slotte wordt hier nog gespeeld Bergen MFC. Ook hier geven we de thuisclub de meeste kans, waardoor zij zich grootendeels in veiligheid weet MFC kan echter ook nog heel goed één of twee punten gebruiken. De strijd om de uiteindelijke bezetting van de laatste plaats kan nog menige verrassing brengen. OXDERAFDEELING NOORD-HOLLEND De eerste kampioenen kunnen morgen ln de onderafdeellng N.-H. bekend worden. I O. Hier is het Alkmaar, dat, wanneer er thuis van Oudorp wordt gewonnen, zich kampioen van 1 C mag noemen. Voor enkele weken had Oudorp zelf nog een behoorlijke kans; 2 weken geleden werd echter met 3—1 van Schoorl verloren en ook nu geven wij den Oudorpers weinig kans, temeer daar Alk maar op eigen terein nog ongeslagen is. Schoorl speelt morgen zijn laatsten com petitiewedstrijd al en wel in Petten. Beide club zijn niet meer betrokken bij den strijd om de bovenste of onderste plapts, zoodat het een kalm partijtje belooft te worden waarin we de thuisclub de meeste kans op de punten geven. Alcmaria 4 ontvangt Koedijk (10 uur) en heeft o.i. wel een kansje op één of zelfs beide punten, waardoor de positie van Vrone, dat vrij is, er niet beter op zou worden. Onder aan kan het nog een spannende eindstrijd worden. I D. HoogkarspelMFC 2 (2.30 uur); Berk paar bleeke sterren prijkten. Nu eens staarde ik naar mijn in aanbouw zijnde woning, naar den driepoot met den vrijnangenden water ketel en de nog gloeiende houtblokken daar onder, dan weer naar de mannen, die midden tusschen de honden den slaap der vermoeiden en zorgeloozen sliepen, naar onze booten, die aan elkaar gebonden, zachtjes op het water schommelden of naar de zeventien kruisen, die in de schemering want van duisternis kon voorloopig nog niet worden gesproken scherp tegen den witten sneeuwwand af staken. Maar bij elke, zelfs de geringste beweging, die ik maakte, hief Dobrez, die aan mijn voe ten lag, onmiddellijk zjjn mooien kop op om mij vragend aan te kijken, Vier dagen van ingespannen werken gingen voorbij.- De winter stond voor de deur en wij hadden nog geen brandhout. Dies kwam het er op aan vlijtig de kust af te zoeken en bij een te rapen, wat de rivieren van het vaste land naar de zee hadden gedreven en de storm in zijn ongebreidelden toorn op zijn beurt aan den oever had geslingerd. Het scheen niet weinig te zijn. Op den vijfden dag echter hield ik het in onze nederzetting niet meer uit. Ik liet een slee inspannen, hing mijn ge weer over den schouder, borg een hoeveelheid patronen en een i.ompas in mijn weitasch en ging op jacht. Het'eerste half uur was ik zeer ijverig. Vijf vette ganzen lagen achter mij op de slee. Al spoedig echter vergat ik het eigenlijke doel van mijn tocht om mij geheel over te geven aan de grootsche natuur otn mijn heen Waar was ik eigenlijk terecht gekomen? Was dit niet het rijk van den sneeuwkoning Een rijk, zoo wit en groot en verheven als duizend sprookjes het niet vermogen te be denken Kristallen bloemen bloeiden op de sneeuw, kristallen sterren doortrilden de heldere blau we lucht. En alles was werkelijkheid! Een werkelijkheid, waartegen de stoutste fantasie het moest afleggen. houtSijbekarspel; Andijk 2—Twisk; Ouden-, dijk—Hollandia 3. Alkmaarsche Boys 3—Bergen 2 (10 uur)» Alkmaar 2DTS 2 (10 uur); Egmondia Graftdijk. II E. Hollandia 4—Flevo; Horna—Hem; Spor, ters 2VCL. n r. Zonder te spelen kan Winkel morgen kam pioen worden. Daarvoor is echter noodig dat BKC 2 op eigen terein tegen Schagen 2 één of twee punten verspeelt. We gelooven ech ter niet dat dit zal gebeuren. Kom BKC 2 volledig uit, dan moet zij zeker van de Schagen reserves kunnen winnen. Nu Dirkshorn uitgeschakeld is, krijgt Wie ringerwaard 2 misschien op eigen terrein kans één of zelfs beide punten binnen te halen. III D. Schoorl 2—Koedijk 2; Vrone 2—Groot Schermer; Alkmaar 3Akersloot (12 uur), ra E. Twisk 2—Andijk 3; VCL 2—Winkel 2; Sij bekarspel 2Nieuwe Niedorp 2. De groote strijd Sijbekarspel 2Winkel 1 eindigde Zondag in een gelijk spel. IV D. Bergen 3—Alk. Boys 5 (10 uur); Alk. Boys 6Ursem 2 (12 uur); Egmondia 2—DTS3 (12 uur). IV E. Winkel 4—St. Maartensvlotbrug; Winkel 3Callantsoog (12 uur); Schagen 3—Barsin- gerhorn (10 uur); Petten 2BKC 3 (10 u.), ADSPIRANTEN, Afd. M. Nieuwe Niedorp AMOC A, 11 uur. Afd. N. Wieringerwaard ABKC A, 12.30 uur, AFDEELING BIJZONDER VOETBAL. 1 A. LSW—Limmen; RK AFC—VIOS. SRC—Hollandia; ZAP- lsw a. vzv— St. Victor, 1 uur; Hugo BoysCuxi Z;lc Waarheen ik mijn blik ook wendde, overal was het een geschitter en geflonker, alsof de gansche hemel zich op de aarde had gelegd, alsof alle sterren tot ijs en sneeuw waren ge worden. Als een beschonkene zeilde ik met mijn slee door de zee van witte sterren, be- tooverd door deze blanke, ongerepte pracht. Ik weet niet, hoe lang ik in dezen roes nog zou zijn voortgegleden, als de goed gedresseer de honden niet plotseling met een ruk waren blijven stilstaan. _ie oorzaak hiervan was niet ver te zoeken. Binnen het bereik van mijn ge weer ontdekte ik een jong rendierhert, dat zich nu eens dartel in de sneeuw om en om rolde, dan weer de dolste bokkesprongen maakte en van tijd tot tijd haar uitgelatenheid onderbrak om met haar hoeven naar mos te krabben, dat hier op het eiland als eenig natuurproduct op verdroogde moerassen woekert. Het was het eerste levende rendier, dat mij onder de oogen kwam en daardoor vergat ik mijn geweer van mijn schouder te nemen en het doodelijk schot te lossen. Verrukt staarde ik naar het prachtige, witte vel, het trotsche gewei en de soepele bewegingen. Teneinde het ook in zijn loop te kunnen bewonderen, loste ik een schot in de lucht, maar daarbij had ik helaas niet aan mijn honden gedacht. Nauwe lijks boorden deze de knal van het schot of zij renden als dollen achter het vluchtende wild aan. Hola! Hopla! Was dat een tocht! Ik moest de lijn, waarmee *k de honden bestuurde, over mijn hoofd werpen en mij met m'n beide han den aan de slee vasthouden om er niet uit te worden geslingerd en mijn nek te breken. Plotseling zag ik vlak in de nabijheid de zee opdoemen, doch even later kwam ik tot de ontdekking dat het slechts een baai was. een langwerpige zich vrij diep ,u het land uitstrek kende. groenig glanzende inh j i. Het was de Walvischbaai. (Wordt vtrvolgd).

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 10