Brabantsche Brief Tob nooit 't HOEKJE OUDERS van Dré VOOR DE Amico. Ulvenhout, 27 Maart 1941. Stillekes was 't In den huis de leste dagen. Ge verstaat. Den Eeker lag daarboven, in z'n „woorwageltje", stil en bleek te staren, roer loos bekanst, naar 't stukske Voorjaarshemel dat er blinkt deur de vier glazen dakpannen van 't kamerke. 't Manneke at of dronk haast niks, vroeg naar niks, lag daar zoo maar. Roerloos. Mee twee brandende oogen, te fel lichtend, in 't matte sproetenkopke, dat 'n tikske schuins, in 'nen krans van lange, rosse haren op 't kussel rustte. Hij lag daar veur dood. We hadden eigen lijk gin omkijkens naar 'm. Hij vroeg niks; 't liefst wierd ie mee rust gelaten, dat kost ge zien aan z'n moeie lachske als ge 'm opzocht. „Ik begrijp er niks van," zee ons dokterke: „hij was zoo goed op weg." „Hij tobt, dokter," antwoordde ik. Ineens piekten zijn oogen fel in de mijne. Begrijpend en toch vragend. Den mond 'n bietje open. 't puntje van de tong in den rechterhoek. „OverOver datkloosterschap, Dré?" Ik knikte. „Hij meent, dat ie z'n roeping kwijt is... enne..." Den dokter kwam 'nen pas naar me toe. Trok aan den punt van m'n vest. „Dré, dandan staai ik weer op 't dooie punt. Dan kan ik niks beginnen. Niks be reiken. Sprikt 'nsprikt 'ns mee ons pas- toorke." „Was ik van plan, ja." „Leg 'm de zaak uit, ge wit hij bezit veul menschenkennis..., 'n wijs woordeke van hem, doet nou méér, dam heel m'nen middel- cijnenwinkel." Toen liet ie m'n vest weer los. D'n kearel is zoo bezurgd, ee! „Sigorke, dokter?" ,,'k Heb er niks aan, Dré; 'k ben onder- weuge." „Onderweuge." Dat wil zeggen, dat ie z'n patiënten aan 't afgaan is. Toen stak ie 'n sigaretje op. Van de week, teugen Zonsondergank in den akker, kwam m'n baaske naar me toe. 't Was stil op deus uur in den buiten. 'Nen koperen weerschijn van de zinkende zon vloeide over de schepping. De Mark was van goud. 'Nen mearel zong den dag uit. Den zang echode deur den reinen avond lijk 'n dubbele herdersfluit. M'n baaske was triest. Hij sprak zacht, alsof den Eeker, die daar ievers gunderwijd naar den koperen avond lag te staren, hem hier zou kunnen hooren. „Opa, ik begrijp 't nou wel, mee mijnen Eeker loopt 't mis." „Toe nou, Dréke, ge mot den zaak nie zoo rap opgeven!" „Ge begrept me nie heelegaar, Opa. Ik be doel: daar zijn nog maar twee meugelijkhe- dens. Of hij gaat verom naar den Ouwen- bosch, of hij... hij gaat... dood...!" Ik zag m'n baaske zwijgend aan. Z'nen bruinen kop lichtte rosblank in d'avondzon. 't Windeke spuide in de plooien van z'n ruime overhemd, maar zoo, dat z'n prach tige, robuste lichaamsvormen efkes welfden deur 't dunne, wije hemd. Alleen aan de breeje schouwers, daar spanden de mouwen glad om de krachtige rondings. „Maar ik ben m'nen Eeker... kwijt!" hoorde-n-ik 'm zeg gen. Nog zweeg ik. Stopte 'n pijp. Gaf hum m'n blikken doos over. „Jah..." zuchtte-n-ie onder 't stoppen: „ik snap 't nou wel." Dan, de doos veromgevend: „kek 's, Opa, daar mot iets gebeuren." „Ge bedoelt, Dré...?" ,,'k Mot 'nen... nuuwen knecht hebben." Vast zag ie me aan. Hij had z'n middelcijn genomen! Seerjeus, diepin content, zag ik m'n fiere baaske aan. „M'nen winkel gaat vaneigens, 't Zijn nog gekke tijen, maar de zaken marchééren; loo- pen goed. 'k Had al eerder over 'nen tweeden winkel gedocht g'had, maar ik had ook dien weer zoo geren gesticht mee m'nen Beker!" Wablief...? Had ie 't daar over 'nen twéé den winkel...? Ik. Als ge ouwer wordt, gaan oew gedachte wat trager. „Ge zegt, Dré...?" ,,'k Heb den tweeden winkel nog altjj uit gesteld, mee 't oog op den Eeker, maar... maar nou 'k zekerheid heb...", z'n zwarte oogen knipperden efkes, z'nen mond trilde even. God, wat staat dat Eekerske 'm toch na! „Maar nou 'k zekerheid heb, nou... eh..." Vast zag ie me aan. Z'n stem wierd efkes harder. „Nou zet ik deur, Opa!" Ik moest dat alles even verwerken. Zweeg nog. „Ik kan, per- geluk, 'n verduveld geschikt winkelhuis huren, mooien stand, goeie buurt; ik... eh... 'k heb 't huis in handen genomen. Vandenmiddag!" „Ge... ge zit zonder benzine?! Twee van die zaken narijen...?" ,,'k Neem 'nen gasgenerator." „'Nen... ,,'k Gaai op gas rijen." „Op... gas?" „Op gas." „Kan dat?" „Dat kan." We keken malkaar nog lank aan. M'n baaske wachtte op mijn toestemmend ant woord, wat ie altij toch geren heeft, al staan z'n besluiten lijk palen boven water. En ik. ik peinsde op Trui, op den dokter, op ons Eekerske, op meneer pastoor. Op, op de toe komst, mee de veule onzekerhedens nog. Maar sodepin, ge kunt den boel nie stilzetten toch! Dat fiere jonk, daar veur me, hij moest veuruit. Hij..i op „Dré, III, ga-d-oewen gank, jonk!" „Bedankt, Dré I." En hij sloeg me m'nen schouwer. „Eh... waar komt dieën nuuwen winkel?" Toen kreeg ie 'n kleur. Keek naar den grond, 'k Zag z'nen mond verlegen lachen. „Midden in de stad." „Da's... da's mijn... mijn wijk." „Da's jouw wijk, Opa," zee-t-ie toen mee 'nen seerjeuzen lach in d'oogen. „Ga-d-er mij... Uitwerken, Dréke?" „Opa, ge zult er ginnen eerpel te minder om verkoopen. Maar... maar als gij nie om oew eigen denkt, zal ik 't motten doen." „Maar jongen, da's allegaar toch nog tflds genogt, 'als..." „Als gij nie meer vortkunt? Neeë, dan is 't sjuust te laat. Dan mot ik jouw ouwe, trouwe klantjes opvangen! Sjuust jouw klanten. Opa, die zou 'k nooit geren laten schieten!" Toen kneep ie me in den schouwer, dat er 'nen „electrieken" stroom deur m'n bloed joeg. Weer keken we malkaar aan. Ik zag m'nen fiere compagnon staan in 'nen gouwen mist van d'avondzon. „Baaske, ge zijt me véur! Ge hebt ten volle gelijk!" „Wilde dan dalijk, als we thuis zijn, nog even 't huurcontract teekenen, asteblief?" t" „Ja, 't pampier heb 'k al ingevuld In m'nen jas zitten," Zwijgend zochten we de gereedschappen uit den èèrde. De zon was onder. 'Nen zach- ten vuurgloed hong boven den zwarten bosch- kam. 't Wierd koud. En zwijgend gongen we den schemerenden akker uit, op huis aan. 't Kruiwagelwiel piepte deur den stillen avond. Toen 'k aanbelde lag de pastorie in den vollen luister van de middagzon, langs den stillen durpsweg. 'n Machtige schaduwveeg van den toren streepte schuins over den weg. Hier op de stoep was 't kil van schaduw, maar daar kwam Mie al; ik hoorde heuren slefpas deur den hoogen gang van tegels. Haast had ze nie, deus „stekelsverken", maar allee, ze wordt öók al wat ouwer. En... daar is inkwartiering op de pastorie! Misschien verstade, wat dat zeggen wil veur Mieë, die 'nen ingeboren afkeer heeft teugen 't mans volk èn die bij den geringsten inbreuk teugen de huishouwing ziek wordt van woede. Ze draaide 't raam open van de deur, zóó da 'k 'r gezicht maar half te zien kreeg, maar dat ééne, doffe oog van Mieë was ge nogt om oe te doen begrijpen, dat zij 'n hu meur had als 'nen uitgebloeiden cactus. „Oow, zijde gij 't," luidde haren „goeien- dag". „Ga maar opzij lanks, hij is doende in den hof. Boets! 't Raamke klapte dicht. Ik opzij langs, over 't klinkerstoepke langs de coniferen. Goed en wel de pastorie veurbij, daar deur 'n hooge heg stond ik ineens in den vollen dag, in de witte middagzon, die hier gloriëerde over den ruimen hof. Maar wat was ie toch aan 't uitvoeren, mee zijnen tuin...? Die lag veur 't grootste deel omge- spaaid! Enne... dat allegaar zonder mij daar in tè kennen? Dat was ie nie gewoon! Tenende den hof was ie doende. Maar «ij was nie alleen. Daar stond er eenen te spaaien. Vrimd! Dat had ik toch altij veur 'm gedaan...! 'n Bietje onzeker gong ik den diepen hof deur. Kek s, mest zat er ook al onder gewerkt. En vakkundig! 'k Wierd nuuwsgierig als 'n oud wijf. Toen zag ik 'm 't zweet afdrogen uit den band van z'n bonnètje: mee z'nen rooien zak doek. De zon strooide 'nen krans van gouwen tintel om z'n witte krullen. Dan zag ie me. Tuurde efkes mee de hand boven de oogen, herkende me, zwaaide mee z'n bonnètje. Als ik 'm genaderd was, stond, ie 'n tikske verlegen zou 'k haast zeggen, te lachen. „Concurrentie?" wilde-n-ik eerst vragen, maar ik zocht 'nen plazieriger aanloop en lachte: „doede mee aan den productieveld- slag, meneer pastoor?" „Midden in de roos, Dré, zee-t-ie .leutig: „gerajen man! Van 't jaar gin blommekes, maar èèrpel, boonen en kool!" „Maar daar hedde veulste veul aan, man!" „Welneeë! Wa 'k over hou, deel ik uit; erme menschen, groote huishouwens zjjn er altjj. En zou 't gin zonde zijn, in zulke tijen zoo 'nen lap besten grond nie te benutten?!" „Jawel, maar op jouwen ouwer...?" ,,'Nen mensch is toch nooit te oud om 't goeie te doen. Dré? Neeë, man, dat meende nie!" lachte-n-ie. „Enne... wie is dat?" „Oh, da's Heinz, een van m'n kostgangers, 'nen boerenzeun uit Beieren. Goeien kearel. Hij is content mee de spaai weer 'ns te han- teeren." Heinz verstond wel 't een en ander. Want hjj keek 'ns op, lachte, knipte 'n oogske naar me. „Ge moest me gesproken hebben gehad, Dré?" „Als 't efkes kan geren, meneer pastoor." „Dat kan toch altij man!" We gongen in 't tuinhuis, vrij van den wind, lekker in de zon. Mie brocht twee kom men thee, sigaren en 'n fleschke bier. Als ze 't blad had neergezet, nam ze 'nen wollen das onder den arm uit, gaf dien aan pastoor en snibde: „doe die om, veur ge 'n kou pakt.' „Bedankt Mieke. Hier, neem ook veur den Heinz 'n sigaar mee." „Hij kan er een krijgen," zee Mie: „as ie dan van den avond maar weer nie gaat don derjagen op dieën trekzak." „Lot 'm toch, Mie, hij spuit zoo schoon!" Mie af. Brommend. „Da's nou de beste ziel van Ulvenhout, Dré, bezurgd as 'n moeder, maar in den zwaarsten concours veur snaau- wen, haalt ze mee glans den eersten prijs!" „Prosit, Herr Pastor!" klonk uit den tuin. En den Heinz beet smakelijk in den schuimkop van z'nen pint. „Meneer pastoor, ge zijt 'nen tiep!" „Hoezoo, Dré?" „Gij zijt misschien den eenigsten in Neder land, die de weermacht veur zich werken laat." „We zijn allegaar menschen, Dré. En we motten malkaar helpen. Maar vertel 's op?" Ik vertelde 'm alles over den Eeker. 't Man neke z'nen twijfel; z'nen strijd, waaraan ie zoo ten onder moest gaan; den raad van ons dokterke, alles! Zwaar peinzend, den mond fel dicht, zat ie te turen naar 'n paar musschen in den hof. 'k Liet 'm betijen. Zweeg ten leste, dronk m'nen thee uit. Twee diepe denkstreepen groefden verti caal in z'n veurhoofd. Dan zee-t-ie, starend in den hof: „Dré, dieën twijfel is nie iets nuuws. 'k Zou zeggen, de besten worden zoo be proefd. Maar... deus manneke gaat er dood aan!" Ik schrok toch. Hoewel. Ik wist al „Witte wat de moeilijkheid is, Dré?" Toen keek ie me aan, de oogen dof van ernst. „Om zoo 'nen jongen bij te brengen 't gedacht, dat ie in de wereld zéker zoo nut tig kan zijn veur O.L.H. als in 't klooster. Als ik 'm dat zeg, witte wat ie dan denkt?" Ik zweeg. „Gij hebt makkelijk praten! Gij hebt oew roeping kunnen volgen." Ik moest even lachen, om deuzen scherpen zet. Maar dan zee ik: „en tochonzen Eeker is nie zoo". „Motte nie zeggen, op deuzen moment. En van den anderen kant: sjuust dieën grooten, verteerenden twijfel zegt mij, dat ie vast ge roepen is...! Dré, 't is moeilijk. Maar ik kom. Nog véur den avond. Hij is gewist. Anderhalf uur heeft ie geze ten in 't „woonwageltje", bij den Euker. En dit kan 'k oe nou zeggen, amico, 't man neke is veul rustiger geworden. Z'n oogen branden nie zoo onnatuurlijk fel meer in 't klamme kopke. Wij zijn 'm nie meer te veul. Hij zoekt weer ons gezelschap, want als een van ons boven komt, is ie blij te kunnen praten. Dré III heeft 'm verteld van den nuuwen winkel En den Eeker komt nie uitgevraagd over alle bijzonderhedens. Zoo zelfs, dat den Dré me al zee: „mee 'nen ACTIE DE BESTE REMEDIE TEGEN TOBBEN. Tobben is altijd negatief. Indien wij tobben over dingen, waaraan iets te veranderen zou zijn, dan verspillen wij al heel onverstandig den tijd die beter besteed zou zijn aan 't voor bereiden van die veranderingen. En tobben over dingen, waar niets aan te veranderen valt, brengt ons ovk al geen stap verder. Het is een bekend verschijnsel, dat men schen, die met groote moeilijkheden te kam pen hebben, oogenblikken doormaken, waarin ze denken: „Ik kan mijn werk niet meer doen". Ongelukkig voor hen wanneer ze aan die ingeving van moedeloosheid gehoor geven, want dan belanden ze in een diepen put van neerslachtigheid en moedeloosheid, nemen al gauw de fatale gewoonte aan van „bij de pakken neer te zitten," en de weg terug zal lang en moeilijk zijn. Die weg terug zal toch afgelegd moeten worden, want wij kunnen niet volstaan met de rest van ons leven wer keloos en verdiept in neerslachtige gedachten terneer te zitten. Wie daarentegen den moed heeft, om on danks door zorgen ontstane tegenzin zijn ge wone bezigheden te blijven verrichten, omdat hij inziet, dat het niet den minsten zin heeft om zijn leven nog meer uit het gareel te doen loopen, die zal ondervinden, dat bezigheid, wanneer men eenmaal doorzet, de zorgen lichter te dragen maakt. Wij maken de storingen, die zich in het leven voordoen dikwijls noodeloos zwaarder voor ons zelf te dragen, doordat wij er teveel aandacht aan schenken. Om maar eens een heel gewoon voorbeeld te nemen: iemand, die kiespijn heeft, en die werkeloos terneer gaat zitten en al zijn aandacht concentreert op de pijnlijke kies, zal veel meer pijn hebben dan iemand, die tracht ondanks de pijn zijn ge wone bezigheden te verrichten. Er zijn menschen, die zich een pessimis tische gedachtengang hebben aangewend, die eigenlijk doorloopend in den put zitten en tobben, ook als er eigenlijk niets te tobben valt, en die met die vage en noodelooze tob berijen hifn geheele leven bederven en dikwijls dat van hun omgeving erbij. Zoodra U zich „tobberig" voelt, neemt dan een rustig oogenblikje waar om voor Uzelf scherp omlijnd vast te stellen, waarover U tobt. Neemt er desnoods potlood en papier bij. Weliiu, waar tobt U over, en sinds wan neer? Waarmee is het begonnen? En ten slotte de belangrijkste vraag:.„is er iets aan te doen, en zoo ja, wat?" Dikwijls zult U ont dekken dat Uw getob veroorzaakt werd door iets, dat met een beetje goeden wil best te veranderen is. En valt aan hetgeen waarover U tobt, niets te veranderen, probeert dan eens het buiten Uw gedachten te sluiten. Dat zal niet direct volledig gelukken, maar werkt wat harder, zoekt eens bewust aflei ding, denkt, zoodra de tobberige gedachte zich weer baan tracht te breken: „Neen, daar heb ik mee afgedaan, dat is een afge schreven verliespost op de levensrekening. Laat mij liever trachten „op den dag van vandaag een „winstpost" te krijgen". Elke eigenschap is aan te kweeken, ook opgeruimdheid. U kunt zich niet excuseeren door te zeggen: „Ik ben nu eenmaal tobbe rig van aard", want dat is nog geen reden om het te b 1 ij v e n. Van zwaartillendheid heeft niemand pleizier, Uzelf niet en ook een ander niet. Probeert het eens vanuit een an der gezichtspunt te bekijken, de kansen op iets prettigs een beetje tegemoet te komen, en U zult verwonderd zijn hoeveel aange naams het leven nog bieden kan, óók voor U, juist voor U, die zich pas de gewoonte heeft eigen gemaakt om de lichtpuntjes op te mer ken. Nadruk verboden. DR. JOS. DE COCK. nuuwen knecht wacht ik toch nog efkes." Amico, wat heeft ons pastoorke, dat brave keareltje, die op zijnen ouwen dag nog, heel zijnen blommenhof omgooide om bij te dra gen tot de goeie zaak van Nederland; die 'n bezwaarlijke inkwartiering draagt mee den blijen moed van de naastenliefde: „wij zijn allegaar menschen, Dré"; de telkens veur oe klaar staat, al is 't karwei nog zoo moeilijk, wat heeft dat ouwe, brave kaereltje mee onzen Eeker veur 'n wonderke gewrocht Den dokter zee: ,,'t is mg te geleerd!" „Kan wel zijn, dokterke, maar gij had het idee!" „Ja," lachte-n-ie: ,,'k heb zelden zoo'n ge lukkig „recept" veurgeschreven, d.'s waar!" Ah, zoo'n goei pastoorke...! lederen mensch moest zoo 'nen steun kunnen vinden in moei lijke oogenblikken. En hij boert maar, Geloof, 't zal groeien op dieëngewijden" hof van zoo'n eer waardig landmanneke! Maar nou schei ik er af, horre. Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als altjj gin horke minder van oewen. t.a.v. Dré. DE „INNERLIJKE" TEMPERATUUR DER AARDE. Als men in de gematigde zóne 25 meter in de aarde komt, krijgt men daar zomer en winter een constante temperatuur, n.l. een van 9 graden Celcius. In een kelder op die diepte heerscht altijd dezelfde warmte. Blijkens ervaringen, welke verkregen zijn bij het mijnbouwbedrijf, stijgt van dan af de temperatuur gemiddeld één graad per 35 meter. Men heeft dan ook bij den mijn bouw opgemerkt, dat op een diepte van 1000 meter een temperatuur heerscht van 37 graden warmte. Het zou natuurlijk in het algemeecn on mogelijk zijn op zulk een diepte bij zoo'n hitte te werken, waneer het niet mogelijk was, de temperatuur kunstmatig te verla gen door groote ventilatoren, welke elke minuut 10 a 20.000 kb.M. frissche en koele lucht ververscht. OPVOEDERS. Onder dezen verzameltitel verscheen inder tijd van den bekenden letterkundige, Karei Wasch, een werkje, gewijd aan de opvoeders leeraars van den schrijver uit zijn H.B.S.- jaren. Reeds de inleiding van dit kleine boekske het telt slechts 126 kleine pagi na's druk verraadt het schrijverstalent en zijn goeden kijk op wat de opvoeders kunnen en wat ze vaak niet zijn voor de jeugd in den pubertiteit. „Bijzondere wezen, een apart genus? Eens geloofde ik het. Nu, in mijn ernstigste oogen blikken, zie ik hen als menschen, die mij een weg in het leven hadden kunnen wijzen. Ze ker, ik weet het, bij ons Westersch klasse- onderwijs is de verhouding tusschen leeraar en leerling niet bijster innig. De ontmoetin gen geschieden in sierlooze lokalen voor en kele uren daags. Ieder der opvoeders be- of mishandelt het eigen vak buiten verband met de andere. Belangstelling in het gedoceerde komt voor, interesse voor eenige leerling is zeldzaam. Geen opneming van enkele uitver korenen in het huis des meesters, opdat zij geheel zouden doordrongen worden van zijn geest, zijn leerlingen en deelhebben aan zijn gansche onzienlijk bezit. Geen begrip voor de bijzondere geaardheden der toevallig bijeen- gedrevenen. Kudde-onderricht. Onverschillig, ondoordacht gestrooid zaad. Geestelijk film werk. Vaak massa suggestie uit gemakzucht Maar de Geest werkt waar hij wil. De zaadkiem, die een levend wezen kan voort brengen, ontsnapt aan het ontzaglijk micros copisch oog. Een jongens-, een meisjesziel is in de beslissende jaren heel ontvankelijk. Alles wat gegeven wordt boven het verschul digde vindt dankbare aanvaarding. (Hoe laat de dankbaarheid komen moge en wat de aan vaarding soms lijke). Bijna-natuur-noodzake- lijk, omdat het bevruchting is. Het wordt op geslorpt: later, veel later ontplooit het zich. haast onherkenbaar veranderd. Nauw valt de oorsprong na te gaan". De schrijver zegt hier in bewoordingen, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten, wat eigenlijk zoovele jongeren vaag en vele ouders duidelijker voelen. Ik bedoel dit: er is bij kinderen en ouders een hunkering naar medeleven van de leerkrachten en juist dit uitblijven van het medeleven met den jongen of het meisje zou voor zijn of haar toekomst van zooveel belang zijn. De schrijver, die ik van nabij ken en die thans een belangrijke positie heeft, vertelt daarvan in verschillende hoofdstukjes en hjj laat ons zoo precies zien. hoe de eene leeraar zoo oneindig veel meer in zijn leven te beteekenen gehad heeft dan de andere, terwijl "beiden toch hun best deden hem en de andere leerlingen te onderwijzen. „Dit weet ik thans zeker: het meerendeel van hen deed geestelijk gareelwerk. Zij zeulen en zeuden met hun taak als Sisyphus met zijn steenen. En al naar hun geaardheid leden zij hierdoor of trachtten ons onder dwang te houden. Een paar echter leefden in hun werk en sleten er zich in op. Een verrichtte het spelend, deed ons dat begrijpen en haalde zoodoende de wanden van het lokaal voor ons om. Een ander gaf zich yoortdurend in gulle goedheid en was als een vrijgevig bloedver want bemind. Een derde wees mij een weg, aanvankelijk zonder het te weten, later be wust. Van hem heb ik gehouden." Wie het bovenstaande aandachtig leest, be merkt, dat de schrijver hier eigenlijk precies hetzelfde opmerkt als wij in deze Ouder hoekjes bij herhaling naar voren brachten: men moet als opvoeders in de eerste plaats geheel en al opgaan in het werk en in de tweede plaats maar dat komt eigenlijk vanzelf als het onder I vervuld wordt trachten de pupillen te leeren kennen in al hun eigenaardigheden. De groote fout van de school schuilt voornamelijk wel daarin, dat zij te weinig rekening houdt met de individueele verschillen der leerlingen en te veel allen over dezelfde kam scheert. De opvoeder, die waarlijk opvoeder is, weet, dat ieder kind a.h.w. een wonder is. Dat ieder kind zijn eigen aard heeft, en dat een gelijke behandeling van verscheidene kin deren nooit goed zijn kan. Zelfs in het huis gezin is het dikwijls noodzakelijk, dat de ouders verschil maken. Hé, zegt iemand, wat zullen we nu hooren? Verschil maken? Maar dat is geheel en al verkeerd! Neen, ge vergist u. U moet verschil maken, maar u moet steeds uw kinderen leeren inzien, dat u dat verschil moet maken om allen ten slotte de opvoeding te geven, welke goed is. Ik geef toe, dat bovenstaande bewering zonder nadere toelichting velen vreemd voor komen zal en wil daarom in het volgende Hoekje eens een en ander opmerken over dit verschil-maken bij de opvoeding. Oveeka. HET „SMAAKCENTRUM"; DE TONG? Van een fijnproever zeggen wij wel eens: Hii heeft een fijne tong. Dit is juist uitge drukt, want onze smaak zetelt immers in derdaad in onze tong. Wij bedenken echter meestal niet, dat waneer ons iets goed smaakt, onze smaakzin eigenlijk maar ge deeltelijk betrokken is bij deze ervaring. Wil kunnen namelijk slechts vier veschil- lende dingen proeven, namelijk: zuur. zout, bitter en zoet. De verschillende kwaliteiten zijn gebonden aan bepaalde plaatsen op on ze tong. Zoo proeven wij zoet aan den voor kant. bitter aan de achterste helft van de tong. Ook de fijnheid, waarmede wij iets proeven, is kleiner dan men denkt. Wij zijn op dit punt immers geenszins de „koningen der fijnproevers". Er zijn tal van dieren, die het veel beter kunnen. Het is zelfs vrij gemakkelijk, dit te be wijzen met behulp van visschen. Voert men bijvoorbeeld een grondeling met gezoet vleesch door gelijktijdig een suikeroplossing door een glazen pijpje in het water te laten vloeien, dan begint de visch direct naar zijn gewone voedsel te zoeken, wanneer men even later alleen de suikeroplossing in het water doet. Hij verbindt dus de suikersmaak met voedsel en bewijst daardoor, dat hij zoet kan proeven. Men kan nu de suikerop lossing meer en meer verdunnen, en komt dan tot de verrassende ontdekking, dat de grondeling nog een oplossing van 0.007 als zoet erkent, terwijl de mensch niet ver der komt dan hetp roeven van een oplossing van 0.4 Wij zijn gewend, de smaak in den mond te vermoeden en zijn daarom verwonderd, waneer wij hooren van insecten, die met de voettoppen proeven. En wij kennen deze insecten alle: het zijn vele vlindersoorten en de vliegen. Wanneer men bijvoorbeeld een vlieg aan een houtje zoodanig bevestigt, dat slechts een van de zes pootjes naar be neden hangt en dan de punt van dit pootje in het water doet, gebeurt er niets. Steekt men echter 't pootje in een suikeroplossing, dan komt snel de zuigspriet te voorschijn, en de vlieg probeert, van het zoet te snoe pen. Dat heeft zij dus met haar voetspits ontdekt. En deze smaakorganen aan de pootjes zijn buitengewoon gevoelig. Vele vlinders kunnen zelfs een suikeroplossing van 0.00034 „proeven"! Zij proeven zoet dus duizendmaal beter dan de mensch. De bij daarentegen maakt zich niet drulc om het „fijnproeversrecord" en kan een sui keroplossing van minder dan 3 al niet meer van water onderscheiden, hoewel dit diertje ons toch een van de heerlijkste zoe tigheden verschaft. De bloemen en bloesems uit welke de bij de nektar verzamelt, komen die geringe onderscheidingsvermogen tege moet door een geweldig suikergehalte: 40 tot 70 En thans nog iets over de merkwaardige gewoonte van de slangen om hun tong zoo snel heen en weer te bewegen. Langen tijd heeft men hiervoor geen verklaring kun nen geven. De avontuurlijkste veronderstel lingen doken op. en het bijgeloof vond hier rijkelijk voedsel. Doch sedert eenigen tijd weet men de beteekenis van dit tongspel. De bewegingen van de tong staan in innig ver band met twee kleine organen aan het ge hemelte, welke naar hun ontdekker „Ja- robsonsche organen" heeten. Wanneer nu de slangentong in levendige beweging voor den mond been en weer gaat. belaadt zij zich met allerlei stoffen, welke dan met behulp van de tongspitsen in deze organen komen en door hen waargenomen worden. Zoo bemerkt de slang, wat zij voor zich heeft en of datgene al dan niet genietbaar is. Met behulp van de tong en deze kleine organen kan zij zelfs zeer goed een spoor volgen dat van haar buit afkomstig is. Zoo vindt een adder bijvoorbeeld de vergiftigde muis. die na de beet nog een heel eind ver der was weggerend voor de doodelijke wer king van het gif intrad. Door de ontdek king van dez<> werking verliest bef tongspel van de slang al het geheimzinnige en Krie' zelige.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 12