Britsche troepen Wordt vleesvoorziening stopgezet? Zuid-Slavische grens Anti-Duitsche DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER ZA""?° Prins Paul in Athene KRUIDENIERSZAKEN TOT ZEVEN UUR OPEN Kanongebulder in Straat van Gibraltar Verduisteren i 8.07 uur BREGMAN betoogingen te Belgrado De houding der Kroaten Dank aan de politie Dubieus begrip van neutraliteit KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 29 MAART 1941 69e JAARG.No. 9194 15000 K.m. tusschen de wielen Oud-minister Slotemaker de Bruïne ernstig ziek Ontmoeting Hoare-Eden? De leen» en pachtwet Amerikaansch eskader in het Verre Oosten HELDERSCHE COURANT 9.9 M A A R 1 194 Uitgave der Ultg.-Mfl. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder I aan de Waarnemers aan de Zuid-Slavische grens hebben volgens A.N.P., giste ren Britsche gemotoriseerde strijd krachten aan de Zuidslavisch— Grieksche grens waargenomen. De Britsche troepen werden gezien te genover het Znid-Slavische grens- plaatsje Gjewgjeloe aan de rivier de Vardar. Leden van de vroegere Zuid-Sla vische regeering gearresteerd. Ter gelegenheid van den staatsgreep zijn de leden van de vroegere Zuid-Slavische re geering in den prillen ochtend van 27 Maart gearresteerd. Prins-Regent Paul te Athene. Prins-Regent Paul heeft in den vorigen nacht, naar het persbureau Avala meldt, met zijn gezin op eigen verzoek de Zuid-Slavi sche hoofdstad verlaten. Hij heeft zich naar Athene begeven. Koning Peter generaal van het luchtwapen. Koning Peter II heeft bij zijn troonsbestij ging den rang van generaal bij het lucht wapen gekregen. Anti-Duitsche betoogersw In de straten van Belgrado is het Don derdag tot anti-Duitsche demonstraties ge komen, waaraan vooral werd deelgenomen door studenten, leerlingen van middelbare Scholen en andere opgeschoten jongelui. De demonstranten voerden behalve Zuid- Slavische ook Engelsche vlaggen mede. Voor het Engelsche gezantschap van waar uit vlugschriften werden uitgedeeld, werden demonstraties gehouden. De betoogers vie len Duitschers aan, vernielden de étalages van het Duitsche verkeersbureau en de lo kaliteiten van den Zwabisch-Duitschen cui- tuurbond. De belangrijkste punten der stad werden door militairen bezet, het Duitsche gezant schap werd afgezet. Dutische vrouwen en kinderen zijn in het gezantschapsgebouw in veiligheid gebracht. Voor Donderdagavond werd het tappen van alcohol verboden. Ge durende verscheidene uren waren de tele foonverbindingen in de hoofdstad verbro ken. Het straatverkeer is nog gestremd. De Engelsche agenten blijven moeite doen om een anti-Duitsche stemming aan te wak' keren. Het Duitsche standpunt. Van Duitsche zijde wordt verklaard, dat Duitschland geen stappen te Belgrado heeft ondernomen, vooral omdat het niet ge bruikelijk is. dat een regeering de verdra gen, die door een voorgaande regeering gesloten zijn, overhoop gooit. In toonaan gevende Duitsche kringen werd het ver moeden. dat men positieve berichten heeft over excessen tegen Duitschers in Zuid- Slavië, bevestigd. Daartegen zal van Duitschland uit geprotesteerd worden. Te Berlijn werd ook bevestigd, dat de nieuwe Zuid-Slavische minister van buitenlandsche zaken een onderhoud met den Duitschen gezant heeft gehad. Op de vraag of men bij dit onderhoud tot vriendschappelijke over eenstemming was gekomen, werd van Duit sche zijde geantwoord, dat de inhoud der bespreking niet bekend is, zoodat oen der gelijke versie van Berlijn uit niet bevestigd kan worden. Verder werd gevraagd of de Zuidslavische handteekening onder het driemogendhedenverdrag nog geratificeerd moet worden om het verdrag in werking te doen treden. In antwoord daarop verwees men naar het desbetrefende artikel van het verdrag, dat zegt, dat het verdrag in wer king treedt op den dag van onderteekening. Ratificatie is dus niet noodig om het ver drag in werking te doen treden. Zweedsche gezant te Belgrado mishandeld. Toen hij Duitsch sprak. De 60-jarige Zweedsche gezant te Belgra do, Malmar, heeft Donderdagochtend in de Zuid Slavische hoofdstad een onprettig a\ cm tuur beleefd. Toen hij met zijn auto door de stad wilde rijden, werd hij door een stoet van betoogers tegengehouden. loen nij ii gebroken Servisch naar de reden vroeg, werd hem geantwoord, dat men hem verstond. Hij begon daarna Fransch te spre ken, doch ook hierin kon hij zich met staanbaar maken. Tenslotte vroeg hu de Be toogers, of zij Duitsch verstonden. Toen nij de eerste Duitsche woorden gesproken naa, werd hij uit den wagen gesleurd en op den grond geworpen. Hij ligt thans met liane verwondingen te bed. Onzekerheid in Joego Slavische regeering. Wat zullen de Kro- aten doen? In regeeringskringen te Belgrado schijnt men nog altijd in het onzekere te verkeeren omtrent de lijn van de politiek. De beraad slagingen gaan voort Vooral wordt in poli tieke kringen van de Joegoslavische hoofd stad de vraag nog besproken, of de Kroaten in de regeering zullen blijven of niet. Men meent, dat dit er van zal afhangen, of niet slechts de regeering, maar ook de Koning de overeenkomst Tswetkowitsj-Matsjek van 24 Augustus 1939 zal erkennen. (Deze overeenkomst vormde de bekroning van langdurige onderhandelingen over de Kroatische autonomie-eischen. Ten gevolge van dit accoord volgde de stichting van een zelfstandig banaat Kroatië en werd Matsjek als vice-president in de regeering opgeno men. Red.) MATSJEK NOG NIET BESLOTEN De Hrvaski Dnevnik, het te Agram, de hoofdstad van Kroatië, verschijnende cen trale orgaan van de Kroatische boeren partij, die wordt geleid door dr. Matsjek, tot dusverre plaatsvervangend minister president, deelt mede, dat dr. Matsjek nog niet besloten heeft, of hij tot de nieuwe regeering zal toetreden of niet. Kabinet bijeen. Naar Avala meldt, is de ministerraad bijeengekomen onder voorzitterschap vAn minister-president, generaal Simowitsj. De banus van Kroatië, Iwan Tsjoebatsjitsj, woonde de zitting bij. Nadat deze zitting was afgelopen, heeft generaal Simowitsj aan de pers de volgende verklaring ver strekt. „In deze moeilijke dagen heeft Joego slavië zich verontrust gevoeld over de wij ze waarop de openbare zaak werd behar tigd. Het wantrouwen openbaarde zich in de laatste dagen met een zoodanige kracht, dat er gevaar ontstond voor de openbare orde Onder den druk van deze beroering in de openbare meening zijn de tegenwoor dige veranderingen tot stand gekomen. Op het oogenblik .waarop Zijne Majesteit Peter II de macht op zich genomen heeft en een regeering van nationale eenheid van het Servische, Kroatische en Sloveensche volk gevormd heeft, bestaat er geen reden meer voor deze onrust. Namens de regeering, waarvan ik de leiding heb, richt ik allereerst een oproep aan mijn medeburgers alsmede aan de autoriteiten om de Koninklijke regeering bij het volbrengen van haar eerste taak in deze uren, nl. het handhaven van de orde en den vrede naar buiten, te steunen. Ik doe een beroep op de vaderlandsliefde der Joegoslavische burgers om af te zien van het houden van betoogingen die onze be trekkingen met onze buurstaten, waarmede wij eveneens in vrede en vriendschap wil len blijven leven, in gevaar zouden kunnen brengen. Ik verzoek u, u niet te laten ver leiden tot ondoordachte stappen en geen gehoor te geven aan de een of andere in fluistering, van welke zijde zij ook moge komen. Een absolute orde en een correcte houding zijn de eerste voorwaarden voor het succesvol volbrengen van de opgaven, waarvoor wij ons gesteld zien." Ook bijeenkomst van regeering. Tnrksche U. P. meldt nit Boedapest dat het Turk- sche kabinet Donderdagmiddag bijeen is ge komen. De zitting, die twee nnr duurde, was, naar men zegt, gewtjd aan de situatie in Zuid sla vië. Het telefoonverkeer van Joego slavië met het buitenlandher steld. Het door de wijziging in de Joegoslavische regeering verbroken telefoonverkeer tus- schen Belgrado en het buitenland is na bij na 24 uur geduurd te hebben, gisterochtend vroeg weer hersteld. Reorganisatie van Avala. Bij het officieele telegraafagentschap Ava la te Belgrado zouden ingrijpende verande ringen in de redactioneele bezetting aange bracht zijn. De leiding zou afgezet zijn. Ge- comitteerd leider zou thans zijn de hoofd redacteur van de Prawda Stokitsj, die als pro-Engelsch bekend staat. Een reeks redac teuren, die sinds eenigen tijd op den achter grond getreden waren, zijn op de juiste pos ten gezet. MATSOEOKA'S REIS WAS GEEN PLEIZIERTOCHT. Acht dagen en nachten aan één stuk in den trein. Eindelijk bevrijd van het geratel der wielen. (Van een V.P.B.-medewerker). i Wie zich mocht verbeelden, dat de tocht van minister Maesoeoka meer een „plei- zierreisje" was, vergist zich deerlijk. Toen de minister van zijn afscheidsaudiëntie bij den keizer terugkeerde, begon zijn reis met het afleggen van 1000 kilometer door het Japansche eiland Hondo. Toen was de Ja- pansche haven Sjimonoseki bereikt. Van hier ging de reis over zee naar de Kore- aansehe haven Foesan, die slechts tien uur duurde. Van Foesan bracht de sneltrein den Japanschen minister via de hoofdstad Seoel naar Moekden een afstand van 800 kilometer. Van Moekden ging het naar Char- bin, een afstand van nog eens 800 kilometer. Van Charbin bracht een andere trein hem in matige vaart Mandsjoelie. dat 1000 kilometer ver der ligt. Mandsjoelie vormt de grens tusschen de Japansche en de Sowjetrussische invloedssfeer. Vroeger begon de Russische Siberië-expres zijn reis reeds in Mandsjoelië. Tegenwoor dig bestaat tusschen de beide grenzen een strook niemandsland, die Matsoeoka in een Japanschen trein overstak, tot aan het Rus sische grensstation Ottpor. Hier ving hel langste traject van de gansche reis aan, namelijk de tocht per spoor naar Moskou. Acht dagen en acht nachten lang raasde de Siberië-expres door de oneindigde wijdte van de Sowjetlanden. Over Tsjita en het Jablonny-gebergte ging het door Mongolië, langs de oevers van het Baikalmeer, door Zaterdags tot acht uur. Lande lijke regeling. Het centraal bureau kruideniersbedrijf te 's-Gravenhage heeft, in overleg met de bij het bureau aangesloten organisaties van detaillisten, besloten, dat de kruideniers zaken voortaan met ingang van 1 April 1941 op de eerste vijf dagen van de week zullen sluiten om zeven uur n.m. en des Zaterdags om acht uur. De meeste zaken zullen voorts volgens het Hsb., een middagsluiting invoe ren van een uur tot half drie. Deze regeling zal in de verschillende zaken door middel van een uniforme aankondiging worden bekend gemaakt. Geen slachtrijpe koelen méér. Naar de A. Ct. meldt, zou ernstig worden overwogen om een paar maanden de vleesch voorziening stop te zetten om de boeren de gelegenheid te geven de koeien in de weide slachtrijp te maken, omdat men voor de vleesch- en vetvoorziening meer heeft aan vijf vette, dan aan zeven niet slachtrijpe koeien. Nu de aan de centrale te leveren runderen nog niet slachtrijp zijn, komt er ook daar door minder vet voor de bevolking beschik baar. Naar wij vernemen is de toestand van den oud-minister prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruïne in den laatsten tijd zeer achteruit gegaan. Gisteren werd de toestand van den patiënt als /eer ernstig beoordeeld. Siberië, door het land der Sojoten, Tarta ren en Basjkiren, door den oeral en het ge bied van de Wolga naar de Russische hoofd stad. Na een onderbreking van anderhalven dag werden de duizend kilometer naar de Duitsche grens afgelegd. Vervolgens werd de laatste etappe van den reis, die bijna drie weken had geduurd, naar Berlijn af gelegd. Hier eindigde de tocht van 15.000 kilometer, welken Matsoeoka had ge maakt, zonder gebruik te maken van het meest moderne verkeersmiddel: de vliegma chine. Men zal zich kunnen voorstellen; dat hij blijde was, eindelijk bevrijd te zijn van het geratel van de wielen. Volgens geruchten zou de Britsche ambas sadeur Hoare zich naar Gibraltar begeven hebben om daar Eden te ontmoeten. Gistermorgen is te Algech-as kanongebul der vernomen, dat afkomstig was uit de Straat van Gibraltar. Een konvooi van tal rijke eenheden vertrok gistermorgen uit de haven met onbekende bestemming. Ook de zeven torpedojagers, die Donderdag geko men waren, zijn vertrokken. Het is maar een weet Wanneer de boer een van zijn werktuigen, wagens of schuiten wil verkoopen, voorziet btj de koopwaar van een bos stroo. Het duurt niet lang of de gegadigden komen zich melden (Foto Pax-Holland) De politieke kringen te Agram, de hoofd stad van het Banaat Kroatië, nemen een af wachtende houding aan. Tegen hedenoch tend verwacht men den terugkeer van den Banus, dr. Sjoebasjitsj, uit Belgrado, die zich in opdracht van dr. Matsjek daarheen bege ven heeft om contact te zoeken met de lei dende figuren en de kabinetszitting heeft bij gewoond. Op grond van het resultaat dezer besprekingen zal, naar hier verluidt, dr. Matsjek het besluit nemen, of hij de hem aan geboden plaats als perste plaatsvervangende premier in do nieuwe regeering zal aanne men of niet. Kenmerkend voor de afwachtende houding is, dat zelfs de middagedities van de Agrarn- sche bladen van Donderdag nog niets over de gebeurtenissen te Belgrado melden en radio- Agram eerst gistermiddag om 17.00 uur hier over iets meedeelde. Duitsche weermachtsbevelhebber betuigt zijn tevredenheid. Wij vernemen dat de weermachtsbevel hebber voor het bezette Nederlandsche ge bied, generaal Christïansen, zijn dank aan de Hollandsche politie heeft gebracht, in 'i bijzonder aan de marechaussee voor haar optreden tijdens den uitzonderingstoestand, voor de provincie Noord Holland. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.21 uur Accountantskantoor Leeraar M. O. Lid Ned. Gen. v. Acc Lid N. L B. Loodsgracht 72 Tel. 650 Wat in 1939 onneutraal was, is in 1941 neutraal! Een Duitsche beschouwing. Met het onderteekenen van de Leen- en Pachtwet door president Roosevelt, zoo ver klaart men in goed ingelichte kringen, zegt het D.N.B., doet zich de Vraag voor, in wel ke verhouding dit staat tot de dusver in Amerika geldende opvattingen van neutra liteit tot het volkenrecht en tot de door Amerika onderteekende internationale neu traliteitsverplichtingen. De Amerikaansche neutraliteitswet werd reeds voor den oorlog gepubliceerd, met de nadrukkelijke verkla ring Amerika uit een oorlog te houden. Deze wet werd na het uitbreken van den oorlog in November 1939 op aandringen van de Amerikaansche'regeering veranderd. Het wa penuitvoerverbod aan oorlogvoerenden werd opgeheven. Het Congres echter wist de be paling af te dwingen, dat de oorlogvoerende landen de leveranties contant betalen en met hun eigen schepen moesten afhalen. Deze clausule had ten,doel zooveel mogelijk te verhinderen, dat zee-oorlogsincidenten voor vielen en om zoodoende de Amerikaansche neutraliteit te bewaren. Bovendien stelde president Roosevelt op verlangen van het Congres een verboden gebied voor de Ame rikaansche scheepvaart in, teneinde ook op deze wijzè de mogelijkheid van incidenten uit te schakelen. Door de leen- en pachtwet wordt thans de contante betalingsclausule buiten werking gesteld. De Ameri kaansche pers kondigt reeds facili teiten voor verschepingen aan. Het is duidelijk, dat hetgeen, wat het Amerikaansche congres en het Ame rikaansche volk in 1939 zelf voor een onneutrale handeling hield, in .1941 niet plotseling neutraal kan zijn. De Amerikaansche pers verzwijgt thans In het geheel niet meer, dat de leen- en pachtwet in strijd is met het vol kenrecht en met den neutraliteit De Vereenigde Staten hebben zoodoende, naar zij zelf bekennen, den weg der neutra liteit verlaten en dragen derhalve evenmin meer consequenties voor mogelijke gevolgen. Amerika bekommert zich verder evenmin meer om het volkenrecht en om de door Amerika onderteekende internationale over eenkomsten. De regeering van president Roosevelt heeft niet alleen den neutralen geest verworpen, doch schendt geheel openlijk de letters van de door de Amerikaansche onderteekening bekrachtigde neutraliteitsplichten. Volgens Associated Press heeft de chef van den marinestaf der V.S.. Stark, te kenr nen gegeven, dat de Amerikaansche oor logsschepen, die een bezoek gebracht heb ben aan Australië en Nieuw Zeeland, moge lijkerwijs voor onbepaalden tijd in den Stil len Oceaan zullen blijven. In antwoord op een vraag legde de ad miraal namelijk een „ongewoon officieele" verklaring af. waarin hij zeide. dat in over eenstemming met de politiek van het minis terie van marine, dat geen inlichtingen over scheepsbewegingen gegeven mogen worden, ook in het geheel niet gezegd kan worden wanneer de schepen uit Australië en Nieuw Zeeland in hun thuishaven zouden terug- keeren. Dit zijn vier kruisers en negen tor pedojagers.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1