Lotsverbondenheid nogmaals bevestigd Duitsche graaoeveraoties NOORWEGEN aao BRAND OP HET WRAK VAN DE STATENDAM Vleeschlooze dag in Japan Brutaal TREK IN EEN HARTIG HAPJE Landpachter mag scheuren Het bezoek van Mafsoeoka aan Öeriijn Duitsche vliegster onderscheiden Berlijnsche persstem over Churchills eenjarig bewind KUNSTSCHATTEN naar Spanje terug AMERIKAANSCHE ARBEIDERS MOETEN WERK HERVATTEN Levensmiddelen uit Noord Afrika voor Frankrijk De vestigingswet kleinbedrijf Koersen Nederlandsch clearinginstituut WINTERHULPSpNEDERLAND Stort op 5553 of op 877 Matsoeoka luncht bij Hitier. Japansche minister biedt fraai geschenk aan. Ter ecre van den Japanschen minister van buitenlandsehe zaken, Matsoeoka, heeft de rijksminister van buitenlandsehe zaken, von Ribbentrop, Donderdagavond een ontvangst gegeven in hotel Esplanade, welke de hartelijke sympathie tot uiting bracht die het bezoek van den Japanschen minister van buitenlandsehe zaken in Duitschland vindt Talrijke hoogwaardigheidsbekleders wa ren aanwezig. Rijksminister von Ribbcn- trop zeide dat de geestdriftige ontvangst der bevolking een uitdrukking is van de natuurlijke en hartelijke sympathie, welke het Duitsche volk voor het Japansche volk gevöelt. Dit gevoel van vreugde en voldoe ning over de aankomst van onzen ten zeer ste welkomen gast uit 't verre Oosten, al dus spr., is echter des te dieper, daar wij in u, mijnheer de miqister van buiten landsehe zaken, een man kunnen verwel komen, wiens woorden en daden do laat ste jaren en maanden getoond hebben, dat uw geest aan dien van ons verwant is, dat ti een taal spreekt welke wij verstaan, en dat vooral de politieke weg, die u voor Japan bent opgegaan, ook de weg was, dien Duitschland moest inslaan. Uitvoerig wijdde von Ribbentrop uit over de lotsverbondenheid der beide volkeren. Het lot van DuitsiChland en Italië is thans ook het lot van Japan en omgekeerd. Doge lotsgomcenschap is besloten, zich tegen elk een te keepen, die zou probeeren den oorlog uit te breiden en te verlengen en daarmede het doel van de bondgenooten n.I. een spoedig herstel van den wereldvrede, tegen te werken. Zij is verder besloten, bij de nieuwe ordening in de door de natuur aan haar volkeren toegedachte leefruimten in Europa en Oost-Azië. geen inmenging te dulden, van welke zijde zij ook moge ko men. Minister Matsoeoka dankte voor de har telijke on/vangst en zeide dat het driemo- gendhedenpart een lotsgemeenschap is, ge dacht voor alle eventualiteiten. Het' is in wezen een vredespact, want het moet een uitbreiding van dezen oorlog verhinderen. Het moet verder een inmenging van aan het gebied vreemde machten in de belan gensfeer van Japan in Oost-Azië en van Duitschland en Italië in Europa, vastbera den tegengaan, waarmede de wereldvrede het best gediend wordt. De beteekgjiis van het part wordt steeds meer ook door an- dPre vo'keren ingezien. Velen zijn reeds tot het pact toegetreden, een feit, dat het beste het succes van de politiek der asmogend- heden staaft. Matsoeoka luncht bij Hitier. Hitier heeft gistermiddag ter eere van den Keizerlijk-Japanschpn minister van bui tenlandsehe zaken, Matsoeoka, in zijn wo- ning in de Rijkskanselarij een lunch aange boden, waaraan Rijksmaarschalk Hennnnn Göring en Rijksminister van buitenlandsehe zaken, von Ribbentrop, eenige vooraanstaan do persoolijklieden van de weermacht, den staat en de partij deelnamen. In aansluiting op de lunch overhandigde minister van buitenlandsehe zaken Mat soeoka aan Hitlcr een geschenk van den Tenno en wel een kostbaren Japanschen h'oemenwagen in symbolische uitvoering. Hitier nam het meesterstuk van Japansche smeedkunst, het zg. Onhana Goeroena, dat in Japan een symbool voor macht en wel stand boteckent, met hartelijken dank en oprechte vreugde aan. Daarna nam Hitier zeer hartelijk afscheid van zijn gast, die zich naar kasteel Belle- vue begaf. Gistermorgen heeft Matsoeoka een bezoek gebracht aan den rijksminister van econo mische zaken en president der Duitsche Rijksbank, Walther Funk, in het rijksmi nisterie van economische zaken. Het onder houd diende om van gedachten te wisselen over de vorming en versterking der Duitsch- Japansche handelsbetrekkingen en over de grondslagen voor de organisatie van het handels en betalingsverkeer tusschen het Europeesche en Oost-Aziatische gebied na de zegevierende beëindiging van den oor log. De Fuehrer verleent het ijzeren kruis en Goering het pilotenin- signe. Naar het D.N.B. van het opperbevel der Duitsche weermacht verneemt, heeft de Fuehrer gisteren de bekende kapitein-vlieg- ster Hanna Reitsch het ijzeren kruis tweede klasse verleend. Hanna Reitsch heeft voortdurend haar le ven gewaagd en zich bijzonder verdienste lijk gemaakt voor de ontwikkeling van ap paraten voor de luclitwapenen. Reeds den vorigen dag heeft rijksmaarschalk Goering Hanna Reitsch onderscheiden door verlee ning van het piloteninsigne in bijzondere uitvoering. De Berliner Boersen-Zeitung schrijft het volgende naar aanleiding van Churchills eenjarig ministerpresidentschap. Het is nu een jaar geleden, dat Winston Churcliill den ouden Chamberlain van zijn zetel verdreef om als een hasard-speler die vervuld is van onbeperkte hebzucht en egoïsme, Engeland dor zijn donkerste uren heen te leiden". Zoo heeft deze Britsche premier het gisteren in een rede voor de conservatieven zelf gezegd, en dit zal eljc- een hom kunnen bevestigen: met zijn aan vaarding van het bewind is Engeland in de donkerste uren van zijn geschiedenis gekomen. Nog nooit sinds de eerste dagen van Engelands roem heeft het eilandenrijk zulke zware verliezen aan politieke macht, prestige en goederen geleden. Nog nooit hebbèn de Britten zich zoo zorgelijk als bij dit jubileum van Churchill de vraag moe ten stellen: „Hoe zal dat afloopen?" De Noorsche staatsraad Johannessen heeft in een gesprek met een specialen correspondent van het Italiaansche blad „La Corrispondenza" over het besluit van Duitschland om door het zenden van graan de levensmiddelenvoorziening van Noor wegen te waarborgen, verklaard, dat Duitschland met deze leveranties toont, wat de door de nieuwe Europeesche economi sche orde geschapen Europeesche solidari teit is en wat voor een groot gevoel van verantwoordelijkheid Duitschland in het kader van het Groote Europa bezit. ANTI-OORLOGSACTIE VAN AMERIKAAN- SCHE SENATOREN. De democraat Wheeler en de republikein Nye werken op het oogenblik plannen uit voor een campagne in het geheele land. om de Ver. Staten buiten den oorlog te houden. Nve begint vandaag met een reeks redevoe ringen aan de westkust. Wheeler begint hiermpde de volgende week in het midden westen. VLIEGTUIGONGELUK IN ZUID-AFRIK A. Naar Reuter uit Kaapstad meldt, ziin bij een vliegtuigongeluk aan de rivier de Elan- da negen personen om het leven gekomen. Onder /hen bevond zi'rh ook den Engelschen opperbevelhebber in de wateren rondom de Kaap. schout-bij-nacht Hallifax, aldus het D.N.B. Een voorzorgsmaatregel. Krachtens een beschikking van het Japan sche ministerie van land- en boschbouw, wordt met ingang van 1 April in geheel Ja pan één vleeschlooze dag per week inge steld. Men heeft hier te doen met een voor zorgsmaatregel in het kader van het alge- mcene streven der regccring, die de eccaio- mische onafhankelijkheid en de "voedselvoor ziening van het land wcnscht »te waarbor gen. Tijdens den burgeroorlog Frankrijk gebracht. naar Tc Santander zijn 60 kisten met kostbare schilderijen, sieraden en antiquiteiten aange komen, die tijdens den burgeroorlog door de revolutionnairen uit particulier bezit wer den gestolen en naar Frankrijk gebracht. De kunstschatten zullen tentoongesteld blijven, tot de vroegere eigenaars zich aanmelden. DE ZWARE TAAK DER LONDENSCHE BRANDWEER. De commandant van de Londensche brand weer heeft, medegedeeld, dat zijn corps bij een enkelen aanval der Duitsche luchtmacht 1725 en bij een anderen aanval 1780 branden had te bestrijden. Bij den aanval van 19 Maart was het aantal branden nog grooler. SLUITING VAN ENGELSCHE FABRIEKEN. Over de rationalisatie methoden van den Britschen minister van handel, Oliver Litt- leton, meldt de Londensche correspondent v. d. Goeteborgs Handels-og Sjoeffarts Tid- ning, dat in Lancashire, het grooie textiel- district, alleen al vijftig katoenspinnerijen gesloten worden. Alleen in de stad Bolton, het centrum der spinnerijen van fijne ga rens. worden dertig van de negentig spin nerijen gesloten. SIGARETTENPEUKJE VERWOEST HALF DORP. Door een achteloos weggeworpen smeulend sigarettenpeukje zijn in het Russische dorp Wjerasnja 24 huizen. 22 stallen en 14 schu ren in de asch gelegd. Een sterke wind be gunstigde de uitbreiding van het vuur. De schade wordt op bijna een half millioen zloty geschat. DOOR GEVONDEN HANDGRANATEN VERONGELUKT. Verscheidene jongelieden uit Brasschaet bij Antwerpen zijn het slachtoffer gewordan van hun lichtzinnigheid, toen zij handgra naten gevonden hadden, welke van de oorlogs dagen waren achtergebleven. Toen zij d»» handgranaten opraapten, ontploften deze waardoor een 18-jarige jongeman letterlijk in stukken gereten werd en drie anderen in hopeloozen toestand in een ziekenhuis moesten wsprden opgenomen. GEEN PARITEIT TUSSCHEN MARK EN GULDEN. Het in beurskringren looponde gerucht, als zou pariteit tusschen gRlden en rijks mark te wachten zijn, werd van bevoegde zijde ongegrond genoemd. Van een voor nemen in deze richting is geen sprake, Bevel van Knox en Knueisen. Stakingsleiding voelt er niets voor. Uit New York meldt de United Press dat door een gemeenschappe lijke actie van den minister van ma rine Knox en den chef van de natio nale verdedigingsproductie, Knud- sen, de hervatting van den arbeid in de fabrieken van Allis-Chalmers te Milwaukee, die met de uitvoering van marine-opdrachten zijn belast, is bevolen. Men gelooft algemeen dat deze maatregel een drastische politiek van de regeering tqn op zichte van de wapenfabrieken in luidt. Deze politiek zou tenslotte kunnen leiden tot een overname van sommige fabrieken door den staat. De president van de Allis-Chalmers, Babb, heeft hekend gemaakt, dat de directie der firma de arbeiders gisteren heeft opgeroepen den arbeid te hervatten. De C.I.O. heeft thans een vergadering bij eengeroepen om erover te beslissen of de arbeid al dan niet zal worden hervat. Vertegenwoordigers van de Bethlehem Steel Comp. zijn gisteren met de leiders van de staking bijeengekomen om te beraadsla gen over een hervatting van den arbeid. Politie met gloeiend ijzer te lijf. In Chicago werd het voorstel der stakers om het geschil aan een bemiddelingscom- missie voor te leggen voor de directie der International Harvester Corp. afgewezen. In deze fabrieken werkt nog slechts 8 pro cent van het personeel, nl. de arbeiders aan gesloten bij de A.F.L. In een andere fabriek van dezelfde maat schappij te Richmond (Indiana) zijn inci denten voorgevallen. Stakers, gewapend met baseballhouten en gloeiende staven ijzer zijn slaags geraakt met politiebeambten, die gebruik maakten van den gummistok; 34 personen werden gearresteerd. Nader wordt gemeld, dat de leider van het vakverbond de C.I.O., Murray, een tele gram heeft gericht aan Knox en Knudsen waarin hij bestreed dat deze het recht zou hebben de hervatting van den arbeid bij de firma Allis-Chalmers te bevelen. In het telegram zegt Murray: „Waar haalt u het recht vandaan een ultimatum te stel len?" Voorts verklaart Murray dat het bevel om den arbeid te hervatten in strijd is met de wettelijke bepalingen over de bijlegging van arbeidsgeschillen door een staatsge- recht. OPDRACHT AAN HET ARBITRAGE BUREAU. Nu alle pogingen van het ministerie van arbeid, om vier groote stakingen bij te leg gen, zonder succes zijn gebleven, heaft de minister van arbeid, mrs. Perkins, aan het onlangs opgerichte bureau van arbitrage voor het eerst formeel opdracht gegeven, naar een bijlegging der stakingen te stre ven. Het betreft de werkstakingen bij de In ternational Harvester Company te Chicago, de Universal Cyclops Steel Company en de Vanadium Company of America. De minister van oorlog Stimson, heeft, naar voorts wordt gemeld, aan alle staten verzocht de vorming van weercorpscn te bespoedigen, vooral wegens de dreigende arbeidsonlusten. Onder voorzitterschap van den algemeen gedelegeerde der Fransche regeering in Noord-Afrika, generaal Weygand, is dezer dagen in Algiers een economische conferen tie gehouden, waar de kwestie van een ver hoogden toevoer van levensmiddelen uit Al gerije naar de Fransche metropool bespro ken is. Daarbij werd besloten, dat de pro ducten, in de eerste plaats, aardappelen, groenten, fruit en lamsvleesch, welke Al gerije kan leveren, naar vier distributiecen tra verscheept zullen worden. Costuum uit slaapkamer gesto len en brandkastsleutel eruit ge haald. Op zeer brutale wijze is vorigen nacht hij Dr. der Weduwen te Aalten ingebroken. Het is nog niet duidelijk geworden of één of meer inbrekers dit stoute staaltje hebben uitgehaald. Men drong door den schuilkel der de woning binnen en maakte om te be ginnen de telefoon en de auto onklaar om, bij mogelijke ontdekking, tegen alarm ge vrijwaard te zijn. Het ongenoode bezoek ging zoo stil te werk, dat geen der huisgenooten ook maar iets van het onraad hoorde. Het geheele huis werd doorzocht, waarbij men zejfs de vermetelheid had, tot het slaapver trek van den dokter door te dringen. Men nam hier het costuum van den dokter weg en vond hierin de sleutels van de brand kast. Deze werd geopend en het daarin lig gende geld werd ontvreemd. De grootte van het vermiste bedrag is nog niet bekend. SLAGERIJ LEEGGEPLUNDERD. Gisterenavond is ingebroken in een sla gerij aan de Nieuwe Leliestraat te Amster dam. Hier vonden de ongenoode bezoekers negentig pond runderrookvleesch, twaalf pond rookworst, drie doozen met half nonds pakjes margarine, zeven kg gesmol ten vet, eri een transportfiets, waarop blik ken met boterliammenworst en ham lagen. Dit alles werd tot goeden prijs verklaard. Kent u zelf, voor u een zaak overneemt. Momenteel zijn voor de volgende detail handelsbedrijven vestigingseischen vastge steld: Slagerbedrijf, broodbedrijven, schoenbe- drijven, kantoorboekhandel, kantoormachi- nehandel, automobiel- en garagebedrijf, kruideniersbedrijf, poeliersbedrijf, kappers- bedrijven, bloemverkoopersbedrijf, schilders bedrijf, brandstoffenhandel, rijwielbedrijf. Spertijd. Voor de volgende bedrijven is thans een zoogenaamde spertijd van kracht: centrale verwarmingsbedrijf. sigarenwin- kelbedrijf, mineraalwaterbedrijf, terrazzo- bedrijf, banketbakkers- en verkoopersbe- drijf, fotografisch bedrijf en kleinhandel in fotografische artikelen, electrotechnisch-in- stallateursbedrijf en kleinhandel in electro- technische apparaten en materialen. Belanghebbenden hebben voor vestiging van één der bovengenoemde bedrijven een vergunning van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart noodig. Het komt echter meermalen voor, dat per sonen reeds een zaak koopen, een inventaris overnemen, een pand huren enz. en pas daarna een aanvraag om een vergunning indienen. In vele gevallen blijken deze per sonen dan niet. aan de gestelde minimum- eischen te voldoen, resp. niet in aanmerking te komen voor een vergunning. Derhalve zullen zij genoodzaakt zijn hun zaak te slui ten. Personen die zich als zelfstandig onderne mer of als beheerder in een tak van detail handel, ambacht of kleine nijverheid, waar op de vestigingswet kleinbedrijf 1937 van toepassing is, wenschen te vestigen, resp. werkzaam zijn, wordt dan ook in hun eigen belang aangeraden zich tevoren ervan te overtuigen of zij aan de wettelijke vereisch- ten voldoen. Wanneer algemeen of land bouwkundig belang dit noodig maakt. De Nederlandsche staatscourant bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van justitie en van landbouw en visscherij, inzake het wijzi gen van de bestemming van gepachte gronden. Dit besluit geldt voor pachtovereenkom sten voor onbepaalden tijd en voor pacht overeenkomsten voor bepaalden tijd, welke voor 1 Januari 1936 zijn aangegaan, en be paalt o.a.: De pachter is na overleg met den ver pachter bevoegd de bestemming van het gepachte geheel of gedeeltelijk te wijzigen, indien de algemeene of landbouwkundige belangen dit wcnschelijk maken. Indien de verpachter zich hiertegen verzet, rieht de pachter zich tot het pachtbureau, met het verzoek om machtiging tot geheele of ge deeltelijke wijziging van de bestemming van het gepachte. Het pachtbureau geeft deze machtiging niet, dan na het desbe treffende advies van den rijkslandbouw- consulent te hebben ingewonnen. Het pachtbureau kan aan het verleenen der machtiging voorwaarden verbinden. Elk geding, waarbij ten nadeele van den pachter van het in dit artikel bepaalde is of wordt afgeweken, is nietig. Het pachtbureau kan voor de werkzaam heden, welke uit de toepassing van dit be sluit voortvloeien, van den aanvrager een vergoeding verlangen. Het besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. NIET BESCHERMDE VOGELS. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij, heeft be paald, dat niet zullen behooren tot de be schermde vogels in den zin der Vogelwet 1936: In het geheele rijk gedurende het tijdvak van 1 April 1941 tot en met 30 Juni 1941: de schollevaar, de manlelmeeuw, de zilver meeuw, de ekster, de Vlaamsche gaai en de bonte kraai, terwijl de kokmeeuw gedurende dat tijdvak niet zal behooren tot de be schermde vogels in den zin der Vogelwet 1936 in de provinciën: Groningen, Friesland, Noordholland, Zuidholland en Zeeland. In het geheele rijk gedurende het tijdvak van 1 April 1941 tot en met 15 April 1941: de houtduif en de sperwer. In het geheele rijk gedurende het tijd vak van 1 Juni tot en met 30 Juni 1941: de spreeuw. Vlammen slaan nlt de olietanks. Arbeiders, die gistermiddag omstreeks half vijf op het casco van het stoomschip „Sta tendam" in Hendrik-Ido-Ambacht bezig wa ren met sloopwerkzaamheden, bemerkten plotseling, dat vlamtVien sloegen uit nog met olie gevulde tanks. Daar de brand vrij ernsti ge vormen dreigde aan te nemen, reden o.m. twee motorspuiten en een gereedschapswa gen van de Rotterdamsche beroepsbrand weer uit Om twaalf uur was men nog steeds met de blusschingswcrkzaamheden bezig. HET HUIS VAN ZIJN VADER IN BRAND GESTOKEN. De rechtbank te Zutphcn veroordeelde «isteren den 42-jarigen Loenenschen arbei der G. K.. die in Juni 1934 brand stichtte in liet huis van zijn vader om de verzeke ringssom machtig te worden, tot vijf maan den gevangenisstraf. Het huis en de inboe del gingen in vlammen op en de verzeke ringssom ad f 4000.— werdi uitbetaald. Amstcrdamscbe effecteobturs Kalme handel vaste markt kleine fluctuaties Amerika nen meerendeels prijshoudend. Nederlandsche beleggingen vast. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. 95y2-95 3/16 951/2-95 5/16 97 97 5/16 92% 95% 97 97 5/16 83-83% 83%-84 3/16 86% 86% 84 7/16 84% 3 86 - Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 82 's Grav. '37 I 3% 88 N Holl. '38 3 81 N.-Holl. '38 II (3%) 3 82% R'dam '37 I III 3% 793,4 79% Z.-Holland 1937 3 82 82 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 88% 88% 1 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind I. G. 7 126 Gelsenk. Bergw. 5 62% 'H AANDEELEN. j? BANK- EN CRED.-INST. t Binnenland. Koloniale Bank A 183% 186 Ned. Ind. Handelsb. A 129% 130 Ned. Handel Mij. c.v. A 131% 134% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 115-113% 1147/8-116 Calvé Delft c.v. A 67 Centr. Suiker Mij. 202 1 203 Fokker g A- 185 7 Lever Bros en Unilever cv.A118-113% 117%-116 Ned. Ford 337 336 Philips G Bv.A. 195-202 199-202 Philips pref. A. 141% 146 Buitenland. Anaconda-copper cv. A. 2S%-27% 27%-27% Beth. Steel cv. A. 803/-78 79%-80% Gen. Motors cv. A. 4X% 493^ Kennecot Copper cv. A. 35 15/16-35% 35%-35% North. Am. Aviatlon cv. A 14% 14% Rep. Steel cv. A. 23 9/tfi-22% 23 3/16-23% U. S. Steel cv. A. 63%-61% 61%-62% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 2133/4 217% Kon. Petr. 243%-23i 2 40%-244 Buitenland. Shell Union cv. A. 12%-11% 1115/16-11%' Tide Water cv. A. 10%-9 15/16 9 15/16-9% SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. Java China Japanlijn A. Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. Kon. Paketvaart A. Ned. Scheepv. Unie A. Roti Lloyd A. Stoomv. M. Nederland A. 116-1143,4 152%-150 116-117 152-154 158-155% 159-160 241% 245 176%-179% 179%-178% 140 140 139-140 141 SUIKER-ONDERNEMINGEN. P A. 442-433 444-440% Javasche Cultuur 246% 247 NISU. 253 2 253 Ver. Vorstenl. Cult 119-117 118%-121| TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 189%-186 188-189 Deli Mij. cv. A. 250%-252 257-260 Senembah 197-198 2008,4-202 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 284-275% Randar Rubber Mij. A. ~'<>20-281%' Deli Batavia Mij. A. 222 225 Koersen van stortingen op 29 Maart 1941? Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432; Zwit- sersche Francs 43.56; Fransche Francs 3.768J Lires 9.87; Deensche Kronen 36.37; Zweed- sche Kronen 44.85; Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; Idem (nieuwe schulden) 7.54. POSTOIRO-NO'S VAN DB WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, Na 5555. Als bank der Winterhulp Neder- derland Is aangewezen de Kasver- eenigtng N V, Amsterdam, No. 877. Ge brengt geluk ln veler leven!'

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2