DEN HELDER mannenstadü! „Helders Mannenkoor" DE WEEK. WNGE ZOUT Weer tot 12 uur buiten jubileert in stilte Distribulie-nieuws Tweede Blad MadónieuuM De foto voor het persoonsbewijs Bijna 2000 mannen meer dan vrouwen Het artikel over de jeugd van Dorus Rijkers Vandaag vóór 60 jaar Onder anderen over het getal 12000 in Feiten en Fantasieën Vleeschvoorziening deze week niet ongunstig Correspondentie Burgerlijke Stand van Den Helder Ds* Bartlema overleden voor winkeliers 2560 personen vestigden zich in 1940 in onze stad Iedere medaille heeft haar keerzijde en toen we van de week met een vette kop boven de jaarcijfers van den burgerlijken stand bekend maakten, dat 12325 stadge- nooten in 1940 uit Den Helder vertrokken, toen stond daartegenover ook een aantal personen, dat zich in het jaar dat voorbij ging, in Den Helder vestigde. 2560 perso nen kwamen van elders naar onze stad en zochten hier een woning.' In vergelijking tot de 12.325 is dit cijfer van 2560 van heel wat minder beteekenis. Maar het zijn er toch altijd nog ruim 2500, die uit andere steden van Nederland kwamen en hier hun woonplaats kozen. En 2500 is .toch ook niet zonder beteekenis. Het is een cijfer, dat mee spreekt. Menige plattelandsgemeente heeft het nooit tot dat getal kunnen brengen. Wie zijn nu die 2500? Het is een vraag, die we den ambtenaren van den burgerlijken stand hebben voorgelegd. Het zijn niet allemaal men- schen, die uitsluitend voor hun genoegen naar Nieuwediep gekomen zijn. We kunnen dat rustig constateeren. Er zullen er weinig zijn zooals we er van de week een op kantoor ont moetten, die zuiver „voor zijn plezier" in Den Helder was komen wonen. De man, het was nog een jongeman, kwam van Rotterdam. Hij had veel over Den Helder gehoord en meende nu door eigen aanschouwing niet alleen Den Helder te moeten zien, maar ook eens mee te beleven wat zooveel Nieuwediepers in angst heeft weggejaagd. Hij vestigde zich dus in Den Helder. Nu reeds sedert drie maanden en hij dacht er voorloopig nog niet aan van hier te vertrekken. Deze jongeman behdort tot de uitzonderin gen. Maar wie zijn ze dan wel, die zich hier in 1940 hebben gevestigd, toen de vaste bevolking wegliep Het zijn vogels van diverse pluimage. Menschen, die hier een boterham zochten, om dat zij meenden, dat die hier wel te vinden zou z(jn, nu zooveel Helderschen de plaat hadden gepoetst. Daar is dan in de eerste plaats de groep dienstboden om maar bij de dames te beginnen). Er hebben zich verscheidene meisjes van buiten gevestigd. Daar zijn winkelbedien den, die de plaatsen van hun gevluchte colle ga's hebben ingenomen. Daar is een aantal brandwachten van buiten gekomen, die zich hier al of niet met hun ge zinnen hebben gevestigd. Er zijn „vreemde" agenten van politie bij gekomen. Er zijn, niet te vergeten, de marechaussees, die het politie korps hebben versterkt. Veel jonge kerels, die in hun kranige upiformen, furore maken bij de Heldersche meisjes, die gebleven zijn. Banden voor het leven zijn gesmeed. Er zijn, om een andere groep bij den kop te nemen, de Kooiwerkers, waarvan er verschil lenden zich in Nieuwediep vestigden. Zij prefe reerden het wonen in onze stad boven het trek kend leven. Daar zijn de arbeiders, aangesteld op de Marinewerf. Tenslotte moeten we dan nog wijzen op de groep menschen zonder beroep, die zich vorig jaar in onze gemeente vestigden. Ook deze groep is niet zoo gering. Dat zijn dus de men schen, die gepensionneerd zijn en die terug keerden en dan is er nog de beste groep, de oud-marine menschen. We treffen onder hen zoowel op wachtgeld gestelde matrozen als schippers, kwartiermeesters als onder-officie ren. Het doet je waarlijk goed, als je de regis ters doorloopt en zooveel namen ziet van per sonen, die je voor Den Helder verloren waan de. Het heimwee trok velen weer terug naar Nieuwediep. Menschen, zonder kinderen, die het elders niet uithielden en besloten terug te kee- ren naar hun oude woonplaats. Ze hebben er tot op heden gelukkig nog geen spijt van ge had, want behalve een enkele onrustige nacht en wat afweergeschut hebben ze even rustig kunnen slapen als overal elders. „Als de menschen het geweten hadden, dat het zoo rustig zou blijven" zei ons een van de Nieuwediepers, die dag en nacht in de stad zijn, „dan waren ze zeker niet weggegaan". Ja, ja, als je alles wist. Een uitzondering voor religieuzen en voor hen die folkloristische kleeding dragen. De personen, wier geslachtsnaam begint met A en B, worden in een advertentie in dit nummer opgeroepen, hun foto te laten maken, die noodig is voor het persoonsbewijs, dat m 1 October bij zich moet dragen. Men doet goed, de voorwaarden waar aan die foto moet voldoen, nog eens even nauwkeurig te lezen in de betreffende annonce, omdat men anders groote kans loopt straks met den afdruk van zijn conterfeitsel te worden teruggestuurd. Er wordt scherp de hand gehouden aan de voorgeschreven bepalingen, zoowel wat de maat van de foto's als de scherpte van het beeld betreft. Voor religieusen van Orden en Congregaties alsmede voor vrouwen, die uitsluitend folk- ristische kleeding dragen, zijn eenige uitzon deringen gemaakt, van welke uitzonderlnge de betreffende fotografen op de hoogte zijn. Meer mannen dan vrouwen. Wat leeren ons de cijfers van den bur gerlijken stand nu nog meer T Dit: dat Den Helder 1900 mannen meer heeft dan vrou wen. Nieuwediep wordt voor onze onge huwde zusteren inderdaad een ideale plaats. Van de pl.m. 18.000 inwoners be- hooren er bijna 15.000 tot het mannelijk geslacht en 13.000 tot het vrouwelijk. Nu is Den Helder altijd een mannenstad ge weest, want op 1 Januari 191,0, toen er dus nog geen sprake was ra» oorlog of eva cuatie en het inwonertal nog ruim 37.000 ioas, waren er ook ruim 1700 mannen meer dan vrouwen. Dit groote aantal mannen zal zijn oorzaak wel vinden in het groote aantal marinemen- schen, waarvan velen ongehuwd waren, terwijl ook de werf een groot aantal jonge menschen in dienst had. Emplooi voor meisjes of jonge vrouwen was hier minder te vinden. Fabrieken, die vrouwelijk personeel vroegen bezit onze stad niet, terwijl heel veel Heldersche vrouwen hun huis met eigen hand schoon houden, zoo dat hier, in verhouding tot andere gemeenten van onze grootte, weinig dienstmeisjes zijn. Een dienstbode voor dag en nacht behoorde tot de uitzonderingen. Vrouwelijk personeel van buiten was er dus zoo goed als niet. Men ziet het dus: Den Helder is een mannenstad, laat het ook een manlijke stad zijn, een stad, die zich in den storm van den tijd weet staande te houden, fier en onversaagd, tot de nieuwe tijd aan breekt, waarin we van afbraak tot opbouw zullen overgaan. Die tijd komt, dat is zeker. In ons nummer van j.1. Zaterdag namen wij een artikel op van Miek Engelsman uit Arnhem, handelende over de jeugd van Do- rus Rijkers. Daarbij vermeldden wjj dat de schrijfster leerlinge was van een lyceum te Arnhem. Dit nu was onjuist. Het betrof hier de be kende „Van Limburg Stirumschool", een on derwijsinrichting waarop behalve les aan meisjes in de HBS-vakken ook opleiding op huishoudelijk gebied gegeven wordt. Men zou het kunnen noemen: een Middelbare Meisjes school „met huishoudelijke neigingen". OOK HOUT IS BEGEERD! Dat ook hout tot de producten behoort die iedereen thans ,kan gebruiken, bewijst het feit, dat enkele jongens dezer dagen inbra ken in een perceel aan de Ooievaarstraat en daaruit een flinke partij weghaalden. De politie heeft de zaak in onderzoek. Zooals de Commissaris van Politie in een advertentie bekend maakt is de maatregel, dat men des avonds te 9 uur thuis moet z\jn, met ingang van heden weer opgeheven. Ook de café's en tapperijen kunnen weer sluiten op 't uur zooals dat de vorige week was. De uitgegeven „Ausweise" moeten terstond aan 't Hoofdbureau (afd. Ad ministratie) worden ingeleverd. De „Vondsten uit het Vliegend Blaadje" (rubriek „Vandaagvóór 50 jaar"), voor komende in de Held. Crt. van 6 en 19 Maart j.1., inspireerde mij hierop nader terug te komen, zoo schrijft ons de secretaris van „Helders Mannenkoor". Bij de eerste „vondst" trof het opschrift: „Helders Mannenkoor" gaat jubileeren". Dit berichtje was een mededeeling, dat de Zang ver. „H. M." in het begin van April (1891) haar 10-jarig bestaan zou vieren. Het pro gramma van een feestelijk concert met de namen der medewerkenden werden tevens daarin genoemd. De tweede „vondst" (Held. Crt. 19 Maart) droeg als hoofd: „Gulden letteren in de notulen van „Helder Mannenkoor". Hier werd eigenlijk een kort verslag van bedoeld concert van 21 April 1891 gegeven, waarvan o.m. wordt gezegd: „Menige grootere plaats in ons Vaderland zou ons een dergelijk kunstgenot benijden". Tevens werd toen o.a. een door het lid W. de Vries kunstig vervaardigde leden lijst ten geschenke gegeven. Het is met een zekere voldoening, dat hier kan worden ge memoreerd, dat heden ten dage deze lijst nog in het archief van „H. M." aanwezig is. En in aansluiting daarop kunnen wij hieraan toe voegen, dat bij het secretariaat van alle uit voeringen, enz., die „H. M." gedurende zijn bestaan mocht beleven, een verzameling der programma's bestaat. 4 April Wij schrijven strak April 1941. „Helders Mannenkoor" zou dus thans zijn 60-jarig jubileum op 4 April kunnen herdenken, was het niet, dat het Koor sinds 15 Mei 1940, toen Den Helder na de capitulatie werd gebom bardeerd, genoodzaakt was geworden de 'repe tities tijdelijk stop te zetten. Een maand later, 13 Juni, poogde men weer door te gaan, doch toen in den naicht van 24 op 25 Juni het oor- logsmonster zóó hevig boven onze veste los brak, waardoor ook o.a. onze 72-jarige diri gent, de heer Leewens, zijn Muziekschool en wat daarin aan kostbare muziek was gebor gen, in vlammen zag opgaan, spatte onze Vereeniging uiteen en tot op heden zijn leiding, bestuur en leden verspreid over de geheele omgeving. Hoewel ons repetitielokaal (het Alg. Mil. Tehuis, in de Spoorstraat) zware beproevin gen heeft moeten doorstaan, ja, zelfs een periode „dakloos" is geweest, kan „H. M." zich gelukkig prijzen, dat de bezittingen, zooals vaandel met alle tropheeën en de schat van koorwerken behouden zijn gebleven, waarvoor hier een woord van dank aan den conciërge, den heer v. d. Hert, zeker op zijn plaats is. Jubilarissen. Het is vanzelfsprekend, dat „H. M." zijn 60-jarig bestaan op eenigszins waar dige wijze had willen vieren. Tevens zou het 40-jarig lidmaatschap en de 30-jarige vervulling der functie van penningmeester door den heer K. C. Valkenburg zijn her dacht. Dit is voorwaar een unicum! Vanaf deze plaats onze hartelijke ge- lukwenschen. Directeur Leewens. (Foto-Archief). Dat dit niet kan neemt echter niet weg, dat het bestuur op z'n qui-vive is en niet zal talmen als de tgd daar is, om de Vereeniging weer leven in te blazen. Evenals de heer Leewens, zijn ook de voorzitter, de heer Alb. Abbenes, en de secretaris, de heer E. van der Kuijl, geëvacueerd te Schagen en blijven paraat. Terwijl de penningmeester, de heer Valkenburg, vanuit Maarn (bij Utrecht), Maarnsche Grintweg 63, met veel belangstel ling uitziet naar den tijd, dat wij naar Den Helder kunnen terugkeeren. Het bestuur zou het zeer op prijs stellen, indien het van alle leden en hen, die even tueel als zoodanig willen toetreden, een kaartje met naam en adres mocht ontvangen, zoodat bij den eersten oproep, die wij in de krant zouden kunnen plaatsen een £root koor kan worden gevormd, waarmede wij weer gaan medewerken aan een mooi cultuurwerk, de beoefening van den schoonen mannenzang in het algemeen en aan de grootmaking van „Helders Mannenkoor" In het bijzonder. Al moge dan dit zeldzame lustrum in stilte passeeren, gij kunt uw jubileum- gave schenken door toezending van naam en adres aan het Secretariaat van „Held. .■Mannenkoor": E. van der Kuijl, tijd. adres: Magnusstraat 180, Schagen. Dat het eertijds eerzame beroep van stedelijk politieman in deze verduisterde tijden lang niet meer een sinecure ge acht mag worden, werd in het begin van deze week bewezen door het onfortuin lijke incident, dat inspecteur Vrije met zijn secondant, agent Van Laar, op den Rijksstraatweg overkwam. Bij de uit oefening van hun naastenliefderijken arbeid kwamen beiden, gezeten in een der „motorbrikken"dermate hevig met een tegenligger in contact, dat het waarlijk de helft niet meer scheelde of zij waren tot moes gereden. Merkwaardig, dat zoo iets moest overkomen aan den inspecteur, die te boek loopt als een snelle, zelfs zeer snelle, rijder op een oogenblik, dat juist de allergrootste waakzaamheid betracht werd. Menigmaal toch zagen wij dezen inspecteur den hoek Koningstraat- Spoorstraat plegen op een wijze, die ons 't hart ettelijke seconden tot stilstand bracht van ontsteltenis. Zoo snel zoo sensationeel als dat ging op één wiel door de bocht, 't Riep onwille keurig herinneringen op aan onzen jongenstijd toen we ons zat dronken aan de ongelooflijke prestaties van de wild-west „rough-riders" van Arizona en daaromtrent. Nimmer passeerde een ongeluk. Maar op een donkeren avond in Maart, als voorzichtig den weg gezocht wordt door de duisternis, treedt het noodlot tusschenbeiden en bezorgt den een eer. gebroken arm en den ander een paar gekneusde ribben et cetera. Gevallen op 't veld van plicht maar desniettegen staande een onprettige ervaring. Overigens., het geheele politioneele korps heeft zijn portie den laatsten tijd gehad. De tijd is voorbij, dat men „uit gediende". half- en heelversleten lieden gebruikte ter aanvulling en versterking van de politie-legioenen. Men heeft in dezen bewogen tijd andere menschen noodig. Kerels! En het mag hier wel eens gezegd worden, dat er onder de jonge garde van ons korps inderdaad van die „kerels" gevonden worden. Jongens van-stavast, die je om een boodschap kunt sturen. Frissche knapen, stevig in hun schoenen en bezeten van een dosis doorzettingsvermogen en voort varendheid, die nu eenmaal het onver vreemdbaar privilege der jeugd zijn. Gelooft U het nietMisschien dat we er binnenkort meer van kunnen ver tellen. Minder prettig was de officieele mededeeling, dat Nieuwediep 12.000 zijner inwoners in het rampjaar 1940 heen zag gaan; welgeteld: 12.325. Hoe men dat getal beschouwt, wat ook de vooruitzichten en veronderstel lingen zijn, het blijft een akelig groot getalhoewel het anderzijds weldadig aandoet, dat het aantal blijvers(niet te verwarren met „Piet Heynen") be langrijk grooter is. 12.000 Nieuwediepers pakten hun biezen en zochten het ergens anders. Waar ze zitten? Overal! In Schagen en in Tuitjehorn. In Den Haag en Sint Jacobieparochie. In Hellevoetsluis en Oude Pekela. Veel zitten er in Den Haag en zoo nu en dan loopen we er daar wel eens een tegen het lijf. Moet je hooren hoe ze kankeren over dat 2-, 3- en 4-hoog wonen. Over het ge mis van hun kippenren, die ze in Jutterstad hadden, het gemis van een tuintje, 't gemis van de vrienden op straat en van het panorama aan haven en dijk. Moet je ze hooren foeteren op de stad, die hen blijkbaar niets, en de loftrompet steken over het eens ver guisde Nieuwediep, dat hun thans alles schijnt te bieden. Zoodat men zeggen kan, dat 12.000 Nieuwediepers ernstig aan heimwee laboreeren en zitten te vlassen op de thuiskomst. Hopen we, dat ze er spoedig zijn Dat zal dan ook prettig zijn voor ons aller vriend in nood, het beroemde Breuke-potjewaarvan we lazen, dat het 4300 leden inboette. Ook hier bleef een belangrijk grooter aantal over, maar wie had kunnen denken, dat een zóó groot aantal de hechte breukpottelijke banden zoo wreed had kunnen ver breken! Want tenslotte behooft dat „breukepotje" bij onze stad, net als 't Monument op 't Havenplein, als meester Hoek, als de Windwijzer, en Janus Kuiper. Niet zoozeer vanwege de veelvuldige breuken, die hier in Jutter stad voorkomen, als wel vanwege de niet geringe humane en sociale functie, die genoemd „potje" in onze samen leving sedert vele jaren vervult. In dit opzicht was de „oude tijd" een voor beeld! Wij mogen deze regelen niet be sluiten, alvorens nog enkele woorden te wijden aan het onderwerp „vlegels", hetwelk in de vorige F. F. op minder vriendelijke wijze behandeld werd. Het blijkt schrijver, dat niet alle vlegels vlegels waren en dat enkele vlegels derhalve gerehabiliteerd moeten worden. Hetwelk uiteraard niet weg neemt dat degenen, die wel aan het desbetreffend feit schuld•- zijn, onver minderd blijven vallen onder 't vlegel achtig praedikaat. Tenzij zij hun leven beteren en bewijzen weer te willen be- hooren tot de spes patriae van deze stad. Maak een einde aan die Rheumatische pijnen, die Uw slaap verstoren. Neem Vange tot leniging van Uw klachten tot het stillen van Uw pijn. Vange is een dubbel krachtige samenstelling, die Uw kwaal aanvalt vaii twee kanten tegelijk. Vange Zout bevat alkali, dat de zuren in Uw gestel onschadelik 1 aakt, maar ook de heilzame minerale zouten, die de opeenhooping van het pijnverwekkende urine zuur tegengaan. Zoodoende worden de oorzaken van Uw pijnen bestreden van twee kanten tegelijk. En dat verklaart dan ook, waarom Vange Zout baat brengt in gevallen waar minder krachtige middelen faalden. Vange wordt uitsluitend verkocht bjj apothe kers en drogisten, 186 p. blik, Vangt Uw pijr» De meening van den heer Van Haaren. Zooals men elders in dit blad leest, bestaat de mogelijkheid, dat de vleeschvoorziening voor enkele maanden stopgezet wordt. D?t althans veronderstelt de Alkm. Courant. Wij hebben ons tot den administrateur van de toewijzingscommissie in Den Helder ge wend en hem zijn meening hieromtrent ge vraagd. Deze zeide ons zich reeds lang ver wonderd te hebben over de betrekkelijk gun stige omstandigheden waarin de vleeschpositie zich tot nu toe bevonden heeft. Komt een dergelijke maatregel af en wordt enkele maanden de vleeschvoorziening stopgezet, dan zou men zulks in slagerskringen uiteraard ten zeerste betreuren, doch men houdt rekening met die mogelijkheid. Wat betreft de voorziening voor deze week, aldus de heer Van Haaren, mag Den Helder niet ontevreden zijn. Een 15-tal koeien met kalveren is aangevoerd. Weliswaar niet vol doende voor iederen, maar toch in ieder ge val een kwantum, dat er mee door kan. Wat de toekomst echter in petto houdt? Met eenige zekerheid valt daarover nog niets te zeggen. J. W., Callantsoog. De handleiding van het Rijksbureau voor de distributie van textiel producten door den handel kunt U bekomen aan genoemd bureau te 's-Gravenhage. In gevallen van prijsopdrijving kunt U zich vervoegen bij de politie ter plaatse. Red. Held. Crt. 28 Maart 1941. OVERLEDEN: M. Kikkert—'Verberne, 83 jaar. In den ouderdom van 58 jaar is te Bussum, na een kortstondige ziekte, Ds. D. F. Bartlema overleden, voorganger van de Vereeniging tot Evangelisatie aldaar. Ds. Bartlema werd te Ferwerda geboren; in 1910 deed hij zijn intrede als predikant te Schraard, in Februari 1914 ging hij naar Indië, waar hij te Magelang, Bandjermasin en Buitenzorg stond. Het vol gende jaar werd hij benoemd tot vlootpredi- kant met standplaats Soerabaja. In 1934 nam hij eervol ontslag en keerde naar het vader land terug. Hij vestigde zich te Bussum, waar hij sinds September 1935 de Vereeniging tot Evangelisatie leidde. Ds Bartlema wist zich hier zeer bemind te maken en bezat groote paedagogische gaven, welke tot uiting kwa men in zijn jeugddiensten en bij de lessen in het godsdienstonderwijs, die hjj sinds Febr. 1940 aan het lyceum gaf. Tijdens de mobilisatie trad Ds. Bartlema op als vlootpredikant in Den Helder en leidde menigmaal diensten in de kazernes te Naarden en in de militaire verblijven te Bussum en Laren. Hij was officier in de Orde van Oranje- Nassau. De begrafenis zal Maandagmiddag te één uur op het kerkhof te 's-Graveland ge schieden. Inlevering bon no. 1 5 (peulvruchten) v In het tijdvak van 31 Maart t/m 4 April 1941 moeten de detaillisten bonnen no. 15 inleveren, opgeplakt op opplakvellen MD 18 in veel- vquden van 10 stuks met een minimum van 40. Hieronder mogen maximaal 9 restant bonnen no. 102 voorkomen. inlevering bon no. 1 6 (zeep) In bovengenoemd tijdvak moeten eveneens worden ingeleverd de bonnen no. 16 (zeep) in veelvouden van 10 stuks met een minimum van 40. Maximaal mogen 9 restantbonnen no. 01 worden ingeleverd. Een ontvangstbewijs MD 201 (nieuw model) moet hierbij worden overgelegd. Het opplakken der bonnen Den detaillisten wordt er nadrukkelijk op gewezen dat de bonnen van alle artikelen, welke worden ingeleverd, niet willekeurig door elkaar geplakt mogen worden. De bonnen moeten gesorteerd naar de nummers worden opgeplakt. Opplakvellen, waarop de bonnen willekeurig zjjn geplakt, zullen door den distributiedienst niet worden geaccepteerd. Het onderteekenen van ontvangstbewijzen De ontvangstbewijzen waarmee de opplak vellen worden aangeboden, moeten steeds door den detaillist zelf worden onderteekend. Onderteekening van deze bewijzen namens den detaillist b.v. door een bediende, is niet toegestaan. De detaillisten worden verzocht hieraan stipt de hand te houden.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5