PUZIOLEMIIIBOIEC Brief uit Mokumerdam fe, prebthhüurtm De positie van Indië Vandaag voor 50 jaar Jan Mens schrijft: Een belangrijke ro toegewezen. Het wordt licht Uondlten uit hel Vluqend ïHaad^t Van alles wat op één dag Uit het politie-rapport Tijdschriften de ideale verkooper! In onze plaats onder de zon, neemt Neder- landsch-Indië een uiterst belangrijke plaats in. En in onze internationale positie heeft de groote taak, welke wij in het Verre Oosten vervullen moesten, belangrijke consequenties voor ons streven naar de bevordering van een vreedzame internationale samenleving gehad, aldus schrijft het Alg. Hbl. De banden die Nederland en Indië verbin den zijn meer dan drie eeuwen oud. Drie eeuwen van ervaring- in ontginning, opvoe ding, bestuur en groeiende verstandhouding Bij de grondwetsherziening van 1922 heeft deze evolutie ten slotte geleid tot de erken ning, dat Indië niet langer „kolonie" zou zijn, doch gelijkgerechtigd deel van het Rjjk der Nederlanden. De rijkseenheid kreeg daarmede een nieuwe figuur. Over die eenheid, zij het in wisselende vor men, van geographische tegendeelen, is in die eeuwen „veel gesnor van buien" heengegaan. Zij begonnen reeds met het opkomen van En geland als maritieme mogendheid, toen wij, beziggehouden door Europeesche oorlogen, vastgeschakeld aan het Europeesche conti nent, dat in voortdurende onrust verkeerde niet tegelijkertijd grootste zeemogendheid konden blijven. Niettemin doorstond de eenheid Nederland—Indië in zijn groei deze Stormen. Van 1813 tot den Wereldoorlog groeide en versterkte zich de rijksband. Nederland werd economisch machtig door Indië, Indië werd door Nederlandsche energie en cultuur ont wikkeld, tot een model-kolonie, die overal ter wereld als zoodanig erkenning vond. Tijdens den wereldoorlog bleven moeilijkheden aan moederland noch overzeesch gewest gespaard, maar het Rijk kon zich buiten den oorlog houden, en de sedert het begin dezer eeuw in de praktijk en met de daad beleden politiek der „zedelijke roeping" ten aanzien der kolo niale gebieden kon, ondanks de geschokte wereld om ons heen, een ongeëvenaarden bloei op geestelijk en stoffelijk terrein in het leven roepen. Dat dit alles mogelijk was, kwam door be proefd beleid, steunend op oude ervaring Ne derland en Europa met zijn kleine gebied en betrekkelijk gering bevolkingsgetal kon in Europa niet de functie van groote mogend heid uitoefenen, die het misschien had kun nen vervullen zonder de afscheiding van de duidelijke Nederlanden. Het volgde in zijn omstandigheden, zooals die na 1839 waren geworden, de eenig mogelijke politiek voor een onbeknopt voortbestaan van het Rijk in West en Oost, nl. die van neutraliteit tus- schen zijn groote buren. De opendeur-politiek, in Indië toegepast, die alom de overtuiging schiep, dat dit rijk tropische grondstoffen- en voedingsmiddelen- gebied in het belang der geheele wereld niet in betere handen kon zijn, maakte het ech ter mogelijk, dat het Rijk der Nederlanden economisch groote mogendheid kon zijn, terwijl het dat, gezien menschenaantal en zijn positie in het verdeelde Europa, politiek niet zijn kon. Nederland voelde echter als economische groote mogendheid zeer duidelijk zijn ver plichtingen ten aanzien van de rest van de wereld, en kwam die na, zonder evenwel aan wien ook voorkeursrechten te geven, die het immers ook zelfs niet gaf aan de be woners van het eigen Nederlandsche moeder land. Die hooge opvatting van zijn taak, die door de ideëele politiek der „zedelijke roe ping" werd gedragen, was geen dekmantel voor eigen economische overheersching, doch een in het gansche Nederlandsche volk ge worteld geloof, voortgesproten uit een hoog ontwikkelde beschaving. Maar tevens be spaarde dit inzicht aan het Rijk der Neder landen langen tijd de catastrophe. I Gesteld eens, dat Nederland aan z\jn politiek van zedelijke roeping en z\jn economische opendeurpolitiek geweld ge daan had, en aan een veeleischende groote mogendheid wèl voorkeursrechten zou hebben verleend, dan zou Nederlandsch- Indië, en daarmede het Ryk, speelbal zyn geworden van elkander tegenstrevende rivaliseerende groote mogendheden, die tenslotte om dat rijke grondstoffen- en voedingsmiddelen-gebied op zijn strate gisch belangrijke plaats in strijd zouden zijn geraakt. Gesteld eens aan den anderen kant, dat Nederland zelf groote mogendheid had wil len spelen, en bijv. het Fransche koloniale voorbeeld zou hebben gevolgd van uitsluitend bevoordeeling van het moederland en wering van vreemde belangen. Het ligt voor dq hand, dat dan op den duur, door de positie van het moederland, ingeklemd tusschen de Europee sche groote mogendheden, het overzeesche bezit door een harer, of direct door een Oos- Wat die toekomst aangaat, zoo zal de taak terschen belanghebbende, zou zijn betwist, van Nederlandsch-Indië ook ten aanzien van een nieuwe Europeesche levenruimte, en in het verkeer tusschen verschillende continen tale levensruimten, van groote beteekenis blijven. Ook een samenwerkend Europa zal voor zijn welzijn de wilde, overvloedige en goedkoope productie van tropische grondstof fen en voedingsmiddelen niet kunnen missen. Want hier in is Indië ook Afrika ver vooruit. Maar niet alleen Europa heeft daarbij belang, ook andere continenten, zooals Azië en Amerika, zullen uit deze tropische voorraad schuur willen putten, in ruil voor de produc ten van hun eigen grond en arbeid. Door zijn aard en zijn ligging zal Indië dus in de be langensfeer van de gansche wereld, al dan niet continentaal georganiseerd, een voorname plaats blijven bekleeden. En om te voorkomen, dat de rivaliteiten van i n d i v i - d u e e 1 e mogendheden, zich r.u continen taal zouden gaan vergrooten, zou een be stendiging van de Nederlandsche open deur politiek, welke tot vóór dezen jongsten oor log voor alle belanghebbenden en niet in de laatste plaats voor Indië zelf zulke goede vruchten afwierp, de beste weg kunnen blijken te zijn. De voortzetting van zulk een taak ligt ge heel in de Nederlandse begijn. Het samen- schakelende, overbruggende werk dat Neder land juist als „kleine" mogendheid hier en in ons groote rijk overzee, consequent heeft trachten te verwezenlijken, zal ook de sociale wereld van na den vrede ten goede kunnen komen. Aan zulken Nederlandschen arbeid in groot verband zal ons volk In zjjn rijkseen heid met hart te ziel medewerken. Z'in ver leden staat daar borg voor. Wjj plaatsen deze week een ingezonden puzzle van mej. L. L., een lettergreepraadsel, waarvoor gebleken is groote belangstelling te bestaan. De eerste en vierde letters van boven naar beneden gelezen vormen een couplet van een zeer bekend gedicht van een zeer bekend Ne- derlandsch dichter. Men houde er echter rekening mede, dat het gedicht niet geheel origineel „uitkomt". Zoowel ten opzichte van de Nederlandsche taal als van de oorspronkelijke tekst permit teerde inzendster zich eenige dichterlijke vrij heden. £dtt>u}>uttp-pwyile. Hier volgen de lettergrepen: a a aan aar al als ap ba be beer bra buur ca chen co cou da dah dan de de di die doe e e eer el el en eu eu gaal ge gen ger gros he hi i ja ker ker kost la la la len li li ma ma man me mer na na na na ne ne nen ner nie nor pel peu pho rauw rep rie rin se sie ski slaan spin sprong ste tal ter tiel tijd vel vel ven vi wel wie wrin jjs ijs zaat zig. Omschrijving: 1. stelkunde; 2. verdoovingsmiddel; 3. be kend warenhuis in Nederland; 4. was vroe ger 'n eiland; 5. planeet; 6. ongekookt voed sel; 7. eiland in de Middel. Zee; 8. staat in Zuid-Afrika; 9. emmer; 10. zich vrolijk uiter.; 11. meisjesnaam; 12. gelijk; 13. paard; 14. leed, droevenis; 15. mist; 16. insecten; 17. naaister; 18. gebergte; 19. in het groot; 20. nakomeling; 21. edelmoedige; 22. winterperio de; 23. sporttoer; 24. hetzelfde; 25. buurman; 26. afdqjing; 27. niet de laatste; 28. plaats in Duitschland; 29. gebrek; 30. landstreek in Frankrijk; 31. vrouw; 32. vrucht; 33. salueren: 34. kruipend dier; 35. drinkgerei; 36. pooldier; 37. droogknijper; 38. welluidendheid; 39. in de toekomst; 40. plant. O.plaLiinq. u-o-lig, hxiacUtl Horizontaal. 1. Gebogen. 2. Arabesk. 11. As. 12. La. 13. eau. 14. re. 15. To. 16. emmer. 18. leest. 21. nar. 23. BLO. 24. aan. 25 elf. 27. art. 28. Es. 30. u.a. 31. lei. 32. last. 34. tol. 36. gene. 37. E.K. 38. Autonomie. 39. S.S. 40. Rr. 41. v.g. 42. b.b. 44. recherche. 46. br. 47. raat. 49. toe. 50. leer. 52. ons. 53. la. 55. v.h. 57. Leo. 58. ode. 59. ego. 61. sla. 62. arg. 63. nagel. 65. talon. 67. Jo. 69. Ie. 70. Ine. 71. t.o. 72. na. 73. emissie. 74. element. Verticaal: 1. Garnalenbroodje. 2. es. 3. olm. 4. Gambe. 5. Nero. 6. aula. 7. arena. 8. bes. 9. St. 10. Koffiesurrogaat. 16. Erts. 17. els. 19. eau. 20. tele. 22. Arak. 26. Lens. 29. ton. 33. taart. 34. tocht. 35. Loire. 36. gevel. 43 band. 45. Eos. 46. Beer. 48. Asen. 51. Elan. 53. Leges. 54. age. 55. Vla. 56. Halte. 60. Olie. 61. Stee. 64. Als. 66. Oom. 68. om. 72. N.N. OoAïeAjio ndtnlie. Enkele inzenders van de puzzle van 15 Maart vestigen de aandacht op een abuis in de oplossing 9 Verticaal geeft nauwgezet en dus wordt 17 horizontaal geen PEN maar PWN. Er waren voor de kruiswoordpuzzle zoo veel inzendingen, dat wij 2 prijzen kunnen uitloven. De eerste prijs ad 2.50 werd gewonnen door TONNIE LELIE, Brakkcveldweg 18, Den Helder. De tweede prjjs ad 1.door: J. KUPPEN, Rabarberstraat 8, Den Haag. Schetsen uit t Buitenveld 't Tg kentert nu snel. En dat merken wjj, buitenvelders, die nu reeds sedert vele maanden letterlijk voor dag en dauw uit de veeren zijn, aan den lijve. Wij merken het en begroeten het keerend tij met duizend bazuinen en honderdduizend schai- mijen De duisternis wordt verdrongen en het licht is komend. Niets kan het tegenhouden. Geen verandering van den tijd, geen oorlog, getn menschenwerk. Niets. De buitenvelder, vroeger stads-slaper, prijst zich gelukkig. Voor een langen tijd gaat hij weer met licht naar zijn karwei, 't Zij op z'n krakende fiets, 't zij in een rammelenden trein, t zij in de zuchtende bussen die tusschen 7 en 9 uur binnendreunen. 't Is iederen morgen te zien hoe het licht weer even eerder bezit van het deel van moeder aarde neemt, hetwelk wij bevolken, t Scheelt maar enkele minuten, maar merken doet men het. 't Begint om voor half zeven Dan rekken de nachtschaduwen zich, de boomen aan de wegkanten en langs het water treden naar voren in de grijze schemering. De vaart ligt te huiveren onder de kilheid van den stervenden nacht en den geboren wordenden nacht en de sterren verliezen de intense glan3 die zij al de uren van den nacht gehad heb ben. 't Wordt dag! Dat merkt de eerste wandelaar over den langen landweg. Hij ziet plotseling een sluier optrekken boven de landen en ontwaart in de verte den horizon. Grijs en wit en doorzichtig. Een rosse veeg staat als een willekeurige palet-streep boven den horizon, daarboven kar telen zich blauwe en witte stapelwolken. Moe der Natuur maakt groot toilet. En de eenzame man op den eenzamen weg loopt voort, duwt de saamgeperste handen dieper weg in z'n duffel en bijt een verwen- sching weg over den ijzig-kouden voorjaars morgens in dit land van mist en mest Dat merkt de reiziger in den trein, die van verre aangerold komt. Het eerste half uur heeft hij geslapen, maai toen het vale ochtendlicht vanachter en van- qnder de gesloten gordijntjes kwam sijpelen, tóen dat goede licht druilerig en traag naar binnenstroomde, toen werd hij wakker en zag om zich heen. Men weet in de duisternis van den morgen vaak niet wie de mede-reizigers zijn. Zoo don ker is het en zoo ver is men dus van elkaar verwijderd. Maar het licht, dat verraderlijke, indiscrete, brutale licht geeft alles en allen nieuwe lijnen en vormen. Ert we zien elkaar aan. Soms herkent men iemand, Soms ook niet. Een enkel woord rolt door de coupé. Een woord, hard en koud, dat vreemd opklinkt in de stilte van het bijeen zijn dezer menschen. Iedere minuut wordt het lichter. En ten slotte is het dag. VOOR DE MILITIE. Het contingent, door de gemeente Den Hel der te leveren in de lichting der nationale molitie ran 1891, is door H.H. Gedeputeerde Staten bepaald op 48 man. DIVIDEND EIGEN HULP. Het dividend, door de coöperatieve winkel vereeniging van Eigen Hulp alhier, over 1890 aan hare leden uit te keeren bedraagt 8 ten 100. MET PENSIOEN. By Kon. Besluit is aan den eervol ontslagen commies bij de directie der marine te Willems oord C. Mejjers ter zake van 65-jarigen ouder dom, met ingang van 1 October 1891, een pen 'sioen verleend ten bedrage van 1520. 's-jaars. 20 JAAR DECORATIESCHILDER. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. C Maandag, te Amsterdam, viert op a s. Zater dag de gedachtenis van zijne 20-jarige werk zaamheid als decoratieschilder, 't Is bekend dat de heer Maandag zich als zoodanig een gevestigden naam verworven heeft. Wij ver trouwen dan ook dat het hem op zijn feestdag niet aan blijken van sympathie zal ontbreken Dat merkt de man die iederen dag van het buitenveld naar de stad trekt op z'n half versleten fiets. Die zich rammelend naar Nieuwediep begeeft. Een gebogen figuur op een roestig frame. Reeds waren enkele ochtenden rossig als een volschoone lentemorgen kan zijn. Een sfeer, doordrengt met ale duizenden aromen van het openliggend land en het opbloeiend en nieuw- gedijend leven. Gebogen blijft de man over z'n verroest stuur hangen, maar hij ziet de grijze velden en den rossigen hemel. Hij ruikt het leven en voelt den adem van 't keerend tij. En met een lichte trilling voelt hjj iets van vernieuwing en. verjonging door zich heen jagen. Wat dat is7 Hij weet het niet. Vaag beseft hij wellicht dat dit de lente is die ook voor hem gekomen is. Dat merkt de moeder, die met haar twee zonen uit het buitenveld trekt heel van Juliana- dorp naar Nieuwediep. Iederen dag. De winter was lang en de winter was een eindelooze periode van duisternis en droefheid en misère. Hoe is men dien winter doorgekomen Velen, die het nog niet weten hoe! Maar nu zijn het 's morgens witte velden en grijze verten tusschen Julianadorp en Den Helder. De schapen staan er als grauwe eiland jes tusschen en de maan staat meestal als een onwezenlijk stukje namaak zilver aan den hemelkoepel. De vrouw en de zonen snuiven de lente op Die zit in het land over de slooten, in de kleine boschage's aan den berm en in de stallen van de boerenplaatsen, van waaruit vreemde geluiden opklinken. 't Voorjaar zet in. Zoo komt voor iedereen de goede tijd nu toch werkelijk aan. Eindelijk dan treden wij, menschelijke mol len, in het licht en het Is datzelfde licht dat ons dronken maakt van vreugde en ons moed geeft voor de toekomst. RUITEN IN DE LIDWINASTICHTING INGEGOOID. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat enkele ruiten van dè Lidwinastichting door onbekenden ingegooid waren. Een onderzoek wordt ingesteld. WEDEROM RUITENTIKKERS OP PAD. Het wordt een gebed zonder eind, dat in gooien van ruiten door jongens, die beter thuis dan op straat kunnen vertoeven. Dit maal moesten verscheidene ruiten van een werkplaats in de Goversdwarsstraat het ont gelden. WAAR IS DE HUISBOEL GEBLEVEN? Aangifte bij de politie werd gedaan, dat uit een perceel aan de Achterstraat de geheele inboedel verdwenen was. Er was niets meer in teruggekomen. Zooiets zal je gebeurenDe politie stelt een onderzoek in. Dierbare Cornelius Gecondoleerd met het smartelijk verlies ran een fles salade-olie, mitsgaders enige andere kostbare ingrediënten, nodig tot het voortbe staan van je kostbare ribbekast. Ja man, zo iets is verschrikkelijk, je komt er niet over heen. Ofschoon die plank in de hamsterkast toch wel wat tè zwaar beladen was had je d'r soms een half varken op liggenT Of is de overbelasting veroorzaakt door het feit. dat m'n honorarium er zolang wordt bewaard* Ik vraag maarHet is ook mogelijk, dat het kistje poontjes, dat een ongetwijfeld lieftallige Helderse beloofd heeft aan jou mee te geven, als jij je voorgenomen bezoek aan Mokum brengt, een definitieve plaats in jouw hamster- kast heeft gekregen. Dat is niet de bedoeling Cornelius, ze heeft het mij toegezegd als blyk van hulde en waardering. En dan dien jij er met je vurige grijpvingers vanaf te blijven! Jij hebt nu iedere middag je rotmokkie van vlees en rijst en uien uit ,,Musis Sacrum", weest daar tevreden mee. Ja, over vurige grijpvingers gesproken; ik heb daar van gelezen. Je hoeft het tegenover my niet te vergoelijken, alsof ik van meening ben, dat de Helderse bevolking zo slecht het onderscheid kent tussen mijn en dijn. Nou ja, jullie zyn jutters en trossensnyders, dat hoef je me niet te vertellen ik stam d'r in rechte linie vanaf. Maar in het jutteren, beste maat, zit romantiek en sportiviteit, dat is nog iets anders dan gewoot\, ordinair gappen, omdat de jutter meesttijds het gevoel heeft iets te roven, dat aan niemand toebehoort. En dat is hèèl wat anders, dan op een donkere avond het huis binnen te sluipen van arme slokkers, en daar op een stiekeme manier zich meester trachten te maken van wat spulletjes, waarvoor zo'n beklagenswaardige man en vrouic hun hele leven hebben moeten sappelen. Kijk, als de eigenaar nou thuis was, en als ze 't dan probeerden, dan kon ik in zekere mate nog bewondering voelen voor de aan de dag (of beter: aan de nachtgelegde moed. Maar roven in leegstaande huizen is geen kunst, dat kan m'n opoe öök, als ze wou. Alleen, mijn opoe heeft als juttersvrouw veel meer gevoel voor juttersmocd in d'r kromgewerkte pink, dan dat stelletje uitgedroogde miesgassers, dat momenteel Den Helder onveilig maaktin d'r gansemisselijke corpus. En kom me asjeblieft niet met ethische klctsika aan boord, Cornelius. Vergoelijk die dingen niet, door te wijzen op algemene ver ruwing of zo iets. Speel hun geen argumenten in handen, want dan menen ze nog slachtoffer te zijn van de verhoudingen, en dat is niet zo. Hier past niet de minste clementie, hier geldt: „nur kein Milde!" Als de ouders zo weinig verantwoordelijkheidsgevoel bezitten, dan dient de Overheid aan te pakken. Straf dat crapuul ter algemene preventie zö ongenadig, dat de schrik erin komt. En die zit er gauw in, want in wezen zijn deze lummels zó bang als wezels. Spoor ze op, Helderse vrouwen en mannen, zeg niet: „ik wil niemand verraden, ik sluit m'n ogenmaar grijp ze. En breng ze waar ze horen, U doet er de Gemeenschap een weldaad mee! Cornelius, daar had ik me bijkans kwaad gemaakt. En dat mag niet. Maar mijn liefde voor Den Helder en haar al zo zwaar getroffen bevolking gaf me bovenstaande ontboezeming in de pen. Ik weet wel, dat er goede lieden zijn, die er anders over denken, en die middels de weg van overreding en opvoeding de morali teit willen beteren. En ze zullen wel gelijk hebben. Maar kankergezwellen plegen, wegge sneden te worden, indachtig aan het spreek woord, dat zachte heelmeesters meestal stin kende wonden maken. Maar, waarde collega, nu iets anders. Je hebt het niet begrepen op m'n strikkie, als ik je goed begrijp. Da's nou flauwekul, Cornelius, dat jij daar weer wat achter zoekt. Je schrijft, dat je me liever ziet met m'n Amstelveld- dassie van zeven stuivers, dan met dat publici- teits-pinkelhoutje Dat is natuurlgk mogelijk en ik meen 't je niet eeni kwalijk, want je hebt de jaren des onderscheids reeds lang bereikt, al zou men dat jou niet aanzien. Doch wat jij een markt-dassie durft te noemen, was een echte Liberty-das van twee knaken, 1 oender- tijd! Ik had 'm zélf gekocht in de Leidsche- straat, dus mystificaties zyn uitgesloten. En het strikkie, dat jouw verwondering opwekte, Cornelianus, kostte juist zeven stuivers in de uitverkoop! Dus zoek er niks achter, hoogstetxs wat mannelijke ijdelheid, maar daar ben jy öök geen tegenstander vanHoogstens wil de ik wat knapjes op de kiek komen, en het geachte auditorium van m'n uitgebreide lezers schaar moet maar uitmaken of dat gelukt is. Trouwens, het strikkie is reeds overleden en begraven. Het yzertje was er na de tweede dag vanaf en m'n vrouw kon 't er niet meer aan krijgen. Zodat deze foto de orginaliteit bezit, een unica te zyn. Jan Mens met z'n overleden strikkie Zeg Cor, hoe gaat het met de xnsserijf Le vert die nogal op* Ik heb diep respect voor de kerels, die de kabeljauw en de schol tussen de mijnen durven weg te peuteren, ddt zijn de ware jutters! Met zulke baaivangers gaat Nieuwediep niet ten gronde, ze zijn het cement, waarmee de nieuwe stad gebouwd zal worden. Ik hoop maar, dat ze een paar centen gaan verdienen, en dat ze met die visserij een tijdje uit de nesten zijn. In dit verband vond ik het lollig, in de krant te lezen, dat vissen reuk hebben. In trouwe: ik houd meer van vis zonder reuk, en dat zal met jou eveneens wel zo zijn. Zaterdagmiddag kocht m'n wederhelft mooie bakschol voor zeven stuivers het pond, we hadden nog 'n druppie sla-olie, en Zondag hebben we er lek ker in gesmikkeld. Want het vlees is hier schaars, en als je 'n brokje te pakken krijgt, lijkt het viel gehakt uit de lendenen van Don Ouichotte's paard Rossinant. Wat voor oor sprong 't heeft mag Joost weten, maar het doet niet denken aan Fries stamboekvee Enfin, ook dat zal voorbij gaan, dierbare vriend. In elk geval is ons gas-rantsoen niet meer zo aan banden gelegd, de directeur van het Energiebedrijf bericht me zo juist, dat, als ik kan aantonen zuinigheid te hebben betracht, daar rekening mee zal gehouden worden. Zo zie je dat ambtenaren niet geheel gespeend zijn van menselijke gevoelens, en open staan voor redelijke argumenten. Het duurt alleen wat lang, voor je ze die aan het verstand ge peuterd hebt ...En dat is nou het verschil tussen ambtenaar en kunstenaar Beste vriend, ik geloof deze week voldoende copy te hebben bijgedragen aan het orgaan, dat in het brandpunt staat van de Helderse samen leving. Ik heb m'n best gedaan, doe jij de jouwe, dan kan jy je verzekerd houden van mijn steeds-toenemende vriendschap, t.d.v., JAN. ZONDAG 28 5LAART. Westerkerb (Helden der Zeeplein) 's Morgens 11 uur, Ds. F. W. J. van de Poel. Geref. Kerk. (Rehobothkerk) V.fti. 10 uur Ds. Tollenaar. N.m. 3 uur Os. Tollenaar. Chr Geref. Kerk (Steengracht) Des morgens 10 uur en des avonds 5 uur Leesdienst Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Cand. J. Borghardt, te Alkmaar, ïvangellsatiegebouw (Vijzelstraat) V.m. 11 uur samenkomst. Herst. Ev. Luth. Gem. Weezenstraat). 's Morgens 10.15 u.: Ds. W. J. F. Meinera. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat) Geen dienst. Hersteld Apostolische Gemeente, Sumatrastraat. V.m. 9.30 en n.m. 15.30 uur dienst. Doopsgezinde Gemeente. Geen opgave ontvangen. Kerk van Jezus Christus, Janzendwstr, 8. J 's Middags 4 uur: Dienst. Julianadorp. The Star of Hope Misslon. 's Middags 3.30 u.: Wijdingsdienst. de heer L. H. Heikens. Spr. DIENSTEN EN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. ZONDAG 80 MAART. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Kapteyn. Oudesluis, nam. 2.30 uur, Ds. v. d. Poel. Anna Paulowna, voorm. 10.15 u., Ds. Vorst* man. Groet, zie Schoorl. Schoorl, 's avonds 7 u., Ds. Boeke. Noordscharwoude, geen dienst. Hippolytushoef, voorm. 10.30 u., Ds. v. Beek. Oosterland, nam. 2.30 u., Ds. van Beek. Zuidscharwoude, nam. 7 u., Ds. P. Prins van Wijngaarden. Heerhugowaard, geen dienst. Julianadorp, voorm. 10.30 uur, Ds. M. van Wichen. H. Doop. Huisduinen, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Ooster- baan. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. H. J, de Wilde. Geref. Kerk Schagen, voorm. 10 uur. Cand. J. v. d. Mye, hulpprediker. Nam. 2.30 uur, Cand. J. v. d. Mye. Voor* bereiding H. A. Kolhorn, voorm. 10.30 uur. Ds. Visch. Julianadorp Nam. 3.30 uur, Ds. Visch. N.m. 6 uur: Ds. Tollenaar. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Cand. Beneder. Nam. 2.30 uur, Cand. Beneder. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, voorm. 10.30 uur, Leesdienst. Nam. 2.30 uur, de heer F. van Rossum. Schagerbrug. Bijeenkomst Chr. Jongeman- nenvereeniging Dinsdagavond 8 uur in het Evangelisatiegebouw. Alkmaar, „De Unie", Koorstraat 10 Des morgens 10.15 en des avonds 6.30: Ds. Ruys. Heiloo, Zaal van Gemeren" Raadhuisweg. Des namiddags 3 uur: Ds. Ruys. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. van Peltlaan 1), voorm. 10.30 u. Dienst. Weekrevue De Prins. Het jongste nummer van de Weekrevue De Prins opent met een beschouwing van J. H. Wijnand, den financieel-economischen medewerker van het blad: „Het vraagstuk der dividendbeperking". In de „Literaire Grabbel ton" schrijft G. H. W. over plagiaat, „een oude kunst (of een oud kunstje)". Bart in 't Hout wijdt een lezenswaardig artikel aan den op bouw van Rotterc'am. M. J, Adriana Engels bespreekt in zijn sportkroniek „het grootste voetbaltournooi ter wereld"... n.1. de school- wedstrijden in Amsterdam; L. v. S. schrijft over Kerkmuziek op gramofoonplaten. De foto-reportage van de week is gewijd aan: Kinderen van de gevaarlijke straat. Natuur en Techniek. Het Maart-nummer van „Natuur en Tech niek" opent met een beschouwing van S. Ij- den Honert, die als titel „Denken en doen" en als onderwerp het probleem van het ver- ■il tusschen arde en organisatie heeft. De luchtvaartmedewerl'.er C. van Steen deren Jr. geeft een uiteenzetting van de wijze, waarop de luchtkoeling bij achter elkaar gekoppelde vliegtuigmotoren wordt verzorgd. W. e Iongh schrijft bij prachtige foto's over de dingen, die op te merken zijn Om en bij de Popocateptl". Belangwekkend is ook het artikel, dat onder den titel „De dokters gelooven het niet", ingaat op enkele overtuigingen van het volksgeneeskundig bijgeloof, dat zjjn oor deel heeft over de beste methoden om bloed neuzen te behandelen, het menschelijk intel lect te beoordeelen, iemand van den hik te genezen enz. De chryver is Dr. J. C. Kraan. De Kern. Maart-nummer Uitgave Van Hol- kema Warendorf N.V. te Amsterdam. In dit „Kern"-nummer treft men een zeer lezenswaard artikel aan over Daniël Defoe, den vermaarden auteur van Robinson Crusoe. Men vindt bijdragen over „Raadsels rondom Mars", over „Mannen, die de toekomst bou wen en een interessante bijdragen over „de krant"

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6