Haagsche zwervers De Alkmaarsche Kaasmarkt Marktberichten Merkwaardige houding van Amerikaansch commandant Uit onze Omgeving T Lokte de Engelschen naar Duitsch stoomschip. Het te Connecticut verschijnende Ameri kaansch blad „Greenwich Times" publi ceert een artikel onder het opschrift: „be looning voor het aandeel, dat een Ameri- kaansche kruiser-commandant aan het lot van de Lloyd-boot Columbus gehad heeft". Hierin wordt o.m. geschreven: Captain Harry Badt is een prachtkerel. Hij was tot dusver commandant van den kruiser Tus- caloosa. waarop president Roosevelt zijn pleizierreis naar de West-Indische wate ren gemaakt heeft. Captain Badt heeft een buitengewoon belangrijke functie in de Ame rikaansche marine gekregen. Zijn bevorde ring tot chef van geheel het personeel der marine heeft een belangrijken achtergrond. Harry was commandant va de Tuscaloo- sa, toen de Duitsche Columbus uit Vera Cruz met onbekende bestemming naar de open zee ontsnapte. De Tuscaloosa patrouilleerde destijds op den Atlantischen oceaan, ach tervolgde de Columbus en deelde het mari ne-station te Washington om de paar uur de nositie van de Columbus mede. Opdai de Engelschen deze berichten konden begrij pen, „vergat" Captain Badt zijn telegram men te laten codeeren en zond ze in gewoon F.ngelsch uit. Eindelijk slaagde hij erin hier door de aandacht van een Britschen tor pedojager te trekken, die hem vroeg wat dat voor een eigenaardig schip was, dat hij achtervolgde. Captain Badt is een diplomaat. Hij antwoordde den Brit per radio „kom zelf maar kijken maar kom gauw" De Engelschman kwam en toen John Bull's torpedojager aian den horizon verscheen, bracht de Co lumbus zichzelf tot zinken. Hoe deze handelwijze van den commandant van het Amerikaansche oorlogsschip gekwa lificeerd moet worden, daaromtrent bestaat bij het Amerikaansche blad volledige klaar heid. Het schroomt ook niet dit uit te spre ken, doch gaat met onmiskenbare voldoe ning voort: „Als de Vereenigde Staten een neutraal land waren, dan zou captain Badt gedegradeerd of voor den krijgsraad ge bracht zijn. Bij ons wordt hij bevorderd." Deze commentaar verscheen vele weken, voordat president Roosevelt de leen- en pachtwet in werking stelde, dus op een tijdstip, waarop in de V.S.. nog de bepalin gen van de neutraliteitswet onveranderd golden. De door bevordering beloonde daad van den kruiser-commandant zondigt even zeer tegen de letter der neutraliteit als de ze dagbladcommentaar tegen den geest, zegt het D.N.B. De commandant van de Tuscaloosa onderscheidt zich hierin niet van zijn hoogen passagier, die met de leen- en pachtwet de volkenrechtelijke neutrali- teitsplichten geschonden en de bepalingen van de ook door .de Vereenigde Staten on- derteekende Haagsclie conventie overtreden heeft. SFEER VAN KOFFIE, STOPPEL. BAARDEN EN GROENE ZEEP. (Van onzen Haagschen correspondent) Ook den Haag heeft zijn zelfkant, het schemerige gebied der dakloo- zen en zwervers, het operatie- en roesuitslaapterrein der spiritusdrin kers. Gij vreemdeling, die voor Uw genoegen een paar dagen in het Haagje rondtolt dat kan men ook nu nog doen! maar ook de Hage naar, die met zijn gezin eens naai de stad gaat voor een bioscoopje of een etentje, heeft veelal geen denk beeld, dat het vorstelijk 's-Graven- hage, stad van licht, mondain gedoe, van plechtstatig societyleven, ook echter van dapper gecamoufleerde stille armoede, ook een ander aange zicht heeft. Dat van de zwarte ar moede en de verlatenheid, van de sloebers en de maatschappelijke wrakken, die eiken dag hun laat ste schipbreuk op de levenszee kun nen verwachten. Voor al deze lieden, ook voor de zwervers van buiten, die van tijd tot tijd den Haag aandoen, bestaat een vast punt, een tehuis waar zij allen stamgast zijn. Denk niet dat de meerderheid der Hagineezen weet waar de Metropool is. Zoo heet deze gelegenheid, welke geëxploiteerd wordt door een liefda dige stichting, en welke in de wandeling beter bekend staat als de Pool, of te wel het Hooge Huis. Achter de kerk uit den stadhouderstijd aan het Spui is een ver vallen straatje, de Bezemstraat en in deze Gribusbuurt schuifelen iederen dag de man netjes, op wier aanwezigheid elders geen prijs wordt gesteld, de deur zonder op schrift en de schemerige gang daarachter binnen om gratis warmte en licht en een rustig zitje te vinden. Ze zitten aan lange hopten tafels, dominee- ren of slapen, snuffelen wat in oude tijd schriften en wisselen dit alles af met het tellen van de afgewerkte pruimen op den vloer. Iederen morgen is hier de intocht der sjofele vrijgezellen, maar van 12 tot 2 moe ten zij eruit, dan wordt de zaal geveegd en gelucht, het een al even noodig als het an dere. Veel geeft het overigens niet, want na een kwartier is het al weer net zoo en dan vinden de stamgasten het pas goed. De Pool heeft nu eenmaal een eigen sfeer en een eigen geur, van gezelligheid en ellende, van koffie en slechte tabak, van stugge baar den, een vleugje groene zeep, maar helaas ook veel ongewasschenheid. ,,'k Heb me zeep bon verloren", zegt zoo'n oude baas en hij voelt zich hier volkomen „Senang". Vraag ze niet, dezen haveloozen, hoe ze bestaan! Dan schokken ze met hun schouders, mik ken hun pruim mlllmeter scherp langs een stoelpoot en geven den raad om er niet mee te beginnen. „Zwerven is het moeilijkste wat er is, zegt hij, dat kan je ook niet leeren, je mot 't kennen". Men zal moeten toegeven, dat deze voorlichting ook niet uitmuntte door duidelijkheid. Eigenlijk even onduidelijk als de sleutel van het probleem hoe de buffetchef van de Pool in dezen tijd nog voor 6 centen een kop koffie kan te voor schijn tooveren, die het aankijken en proe ven werkelijk waard is. En niet zoo maar een kopje, maar een blauwe emaille be ker van een kwart liter! Er komen hier niet alleen rauwe, ver- loopen zwervers, er is ook een stamtafel van bejaarde Haagsche vrijgezellen, die noemen elkaar „meneer" en nemen bij het komen en gaan de hoed voor elkaar af. Zij praten over de gebeurtenissen van den dag en lezen, soms met behulp van een ver weerd vergrootglas, ijverig in de oude kranten. Slaan zelfs de vrouwenrubriek niet over! Ze hebben zoo hun eigen levens wijsheid en willen alleen niet weten, dat zij volmaakt overbodig zijn geworden, dat ze eigenlijk vergeten zijn. Jaren geleden stierf vaak de vrouw en lange jaren in eenzelfde kosthuis doodt de laatste restjes iniatief en opstandigheid. In het voorjaar en in den zomer bevolken zij de bankjes in de plantsoenen, langs den Vijverberg en onder de eeuwenoude kastan je tegenover het Paleis Noordeinde, die niet voor niets de leugenboom heet, en als het nat is of koud, pantoffelen ze 's mor gens naar de Pool en om 6 uur weer naar „huis" voor het avondmaal „heel goed, meneer, met vet er over, en vleesch als er is" en ieder jaargetijde wordt hun bol hoedje groener en valer. Deze Haagsche oude mannetjes dragen nu eenmaal altijd een bolhoed als een soort onderscheidings- teeken dat ze niet zoo maar zwervers zijn. In een hoekje van de schemerige zaal heeft de kapper zijn werkplaats scheren 7V2 cent, knippen 12^4 hij spuwt altijd neljes in de bakken met zand vanwege de bij zijn vak behoorende hygiëne en aange zien zijn klanten niet talrijk plegen te zijn, heeft hij allen tijd om zich met politieke discussie in te laten. Die zaal met over de tafels hangende of slapende schooiers wekt herinneringen op aan Gorki's „Nachtasvl" minus de vrou wen dan, want die worden hier niet toe gelaten en toch zit men hier in het hartje van Den Haag. Maar hoe weinig Hagenaar's zullen deze nuttige instellingen van eigen aanschou wing kennen? WIERINGEN DEN OEVER UITVOERINGEN. De muziekvereeniging „Apollo" alsmede de mandolineclub „Oost Wieringen" zullen ieder een uitvoering geven voor hun kunst- levende leden. Als de voorteekenen niet be driegen staan ons een tweetal mooie avon den te wachten, VERKOCHT. Het visschersvaartuig W. R. 14, eigendom van den heer H. Krommedam alhier, is uit de hand verkocht aan den heer B. Vlaming te Eexel. VERKOCHT. Het woonhuis van den heer Keimpema aan de Hofstraat alhier, is uit de hand ver kocht aan den heer Westerhof te Ooster- land. NIEUWBOUW. Voor rekening van den heer Jn. Metse laar Nzn., zal aan den Geesterweg 'n nieuw burger woonhuis gebouwd worden. WINTERHULP. De in de week van 17 t.m. 22 Maart j.1. ge houden lijstencollecte ten bate van de Win terhulp heeft in deze gemeente een bedrag van f357.30 opgebracht. WERKVERRUIMING. Naar wij vernemen zal de korting op het loon van arbeiders, die bij wijze van Werk verruiming waren tewerk gesteld, en die niet verzekerd waren tegen de geldelijke gevol gen van werkloosheid, per week f 0.50 (z.g. aftrek voor N.V.) vanaf heden niet meer worden ingehouden, zoodat het in den ver volge, voor wat betreft de grootte van het uit te betalen loon, van geen invloed meer zal zijn of een tewerkgestelde al dan niet tegen de geldelijke gevolgen van werkloos heid verzekerd is. VISSCHERIJREGISTER. Door den heer S. Klein Jz. te Den Oever is aangekocht het vaartuig TS 58, welke on der het nummer W.R. 3 alhier weer in de vaart gebracht zal worden. BURGERLIJKE STAND. Vanaf 14—28 Maart 1941. Geboren: Cornelis Petrus, zoon van J. Nu- meijer en van A. Boerdijk. Maria «Elodie, dochter van M. Hegeman en van M. M. de Maesschalck. Jacob Jan, zoon van G. Tij- sen en van M. Rotgans. Ate, zoon van E. Brinksma en Tr. van der Meulen. Ondertrouwd: J. Aij met E. M. Visser. C. Lont met S. Huisman. D. den Hollander met G. Kuiper. Overleden: Cornelis ten Bokkel, 57 jaar, echtgenoot van Tr. Kok. ANNA PAULOWNA WINTERHULPCOLLECTE. De laatste Winterhulpcollecte bracht hier f 318.20 op. 7 MIST OVER DEN POLDER Verschillende verkeersongevallen. De zware mist. welke gisteravond over den polder hing is oorzaak geworden van tal van verkeersongevallen. Ons kwam ter oore, dat nabij Oudesluis een kleine luxe auto in een sloot is gereden. Ook te Bree- zand zou een dergelijk ongeluk hebben plaats gevonden. Bevestiging van een en ander was bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet te krijgen. De kaasmarkt leek gistermorgen inder daad weer eenigszins op een kaasmarkt. Er was weliswaar nog veel open ruimte, maar toch was een aardig stukje bezet. Er waren 11 stapels, ten deele nog stapel tjes, met in totaal ongeveer 12.000 K.G. De kwaliteit was dooreengenomen nog jong; prima soorten zijn in dezen tijd van het jaar nog nauwelijks te verwachten. Onge kend voor Noord-Holland is het groote per centage 20 plus kaas. Naar we vernemen produceeren verschillende fabrieken gedu rende zes dagen dit magere product, terwijl slechts één dag 40 plus kaas wordt ge maakt. De prijs voor goede kaas bedroeg f 35.25. We krijgen den indruk, dat de markters zich behoorlijk beginnen aan te passen aan de eischen. die van overheidswege worden gesteld en dat bij de verschillende transacties prijzen worden bepaald, die strooken met de opvattingen van de con trole, die nog steeds aanwezig is. Gezien de geringe voorraden bij den han del, behoeft nauwelijks te worden gezegd, dat de kleine aanvoer grif afzet vond. ALKMAAR. 28 Maart. Kaasmarkt. Aangevoerd: 10.762 Kg.f Fabrieksbaas kleine f 35.25 per 50 Kg. Handel vlug. ALKMAAR.'28 Maart. Andijvie f 16.50—22.50. gele kool f 4.40- 6.80, knolselderie f 11.30—13, prei f 8.50, pe terselie f 3.10, rabarber f 720. roode kool f 4.908. selderie f 2.30—3, spinazie f0.65 0.95 per 8 pond, spruiten f 12.50—14. uien f 4.206, wortelen f 2.904.20, waschwortelen f 78. witlof I f 810, idem II f 5.507. (Officieele notee rin g) NOORDSCHARWOUDE. 28 Maart. Aanvoer: 101.300 Kg. roode kool f 8. 1O.000 Kg. gele kool f 6.80. 286.100 Kg. D. witte kool f 5.90, 2500 Kg. uien f 6.—, grove uien f 6.drielingen f 6.stek f 2.30— 3.50. BROEK OP LANGENDIJK. 28 Maart. Aanvoer: 79.200 Kg. roode kool f 8.—^ 66.800 Kg. gele kool f 6.80. 244.000 Kg. witte kool f 5.90. 3600 Kg. uien f 6.—* grove uien f 6.—. drielingen f 6.—. 16300 Kft bieten f 3.40. Voorloopige noteering (hedenochtend uur doorgebeld) Officieele prijzen en aangevoerde kwantums van vandaag, publi- ceeren wij morgen. NOORDSCHARWOUDE, 29 Maart. 2300 kg. uien f 6; grove f 6; 120.000 k®. roode kool f 8; 43200 kg. gele kool f 6.80; 212400 kg. D. witte kool f 5.90. BROEK OP LANGENDIJK. 29 Maart. 1050 kg. uien f 6; stek f 1.70; 90S0 kg. kr£ ten f 3.40 60200 kg. roode kool f 8.5677» j kg. gele kool f 6.80; 114950 kg. Deensche w t te kool f 5.90; 550 kg. witlof f 16.90. Wat behouden blijft. Terwijl de oude schutsluis m de Baarsjes te Amsterdam gaat verdwijnen, blijft het uit 1634 dateerende huisje ter plaatse behouden (Foto Pax-Holland) Een weinig bekende sport, die echter aan de beoefenaars veel aantrekkelijks biedt, is het basketball, waarvan op het oogenblik de com petitie in het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam in vollen gang is. Een moment uit de ontmoeting eerste klasse tusschen Lakonians en D.V.D. II (Foto Pax-Holland) Om het biljartkamploenschep van Nederland cadre 71/2 wordt te Leeuwarden fel gestreden. De oude crack Dommering bewerkt zijn queue (Foto Pax-Holland) Brandstof voor den .volgenden winter. Op het platteland worden nu reeds de hout- voorra<fen opgestapeld, om gedurende het geheele jaar ia de wind te kunnen drogen (Foto Pax-Holland) Wat verdwijnen gaat. De oude primitieve schutsluis in de Baarsjes bij den Over toom te Amsterdam zal door een grootere en meer moderne vervangen worden (Foto Pa*-Holland)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8