onderwijzersexamens BON H EU die deze week gelden In 1942 geen Lcerlingcnschaal verlaagd De Fransche levensmiddelenvoorziening Keren door de Britten veroverd Rijkspostspaarbank ie Alkmaar Zaterdag 29 Maart 1941 Derde blad Doifsch weermachtbericht Italiaansch weermachtbericht Britsche bommen op ons land De stakingen in de Vereenigde Staten Russische ambassadeur bij Sumner Welles Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland Dc leider der N.S B. in Duitschland De commissie Posthuma REGELINGEN OP ONDERWIJS GEBIED. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 3. De volgende prijzen mogen ten hoogste aan het publiek in rekening worden ge bracht: EIEREN: versche eieren klasse 1 (65 gr. en meer) 8 ct. per stuk 2 (6065 gr.) 7H b. kalkeieren 3 (5560 gr.) 7 4 (5055 gr.) 6J4 5 (4550 gr.) 6 6 (minder dan 45 gr.) 5H 5 H HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. OM UIT TE KNIPPEN. Broodbonnen 10: geldig van 31 Maart tot en met 6 April (niet ge bruikte tot en met 13 April, echter niet in restaurants e.d.) Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram brood of één rantsoen gebak. Bloembonnen 6: geldig van 24 Maart tot en met 20 April. Elke bon geeft recht op het koopen van, naar keuze, 35 gram tarwemeel, tarwebloem. roggemeel, rogge bloem. of zelfrijzend bakmeel of 50 gram brood of een half rantsoen gebak. Een rantsoen „gebak" is voor koek (ontbiitkoek) minimum 160 gram; voor speculaas 140 gr.; voor andere koekjes 200 gr.; voor biscuits en wafels 90 gr.; voor beschuit 75 gr.; voor cake 300 gr.; voor taart 600 gr.; voor gebakjes 600 gr.; voor gevuld groot korstgebak (boterletter e.d.) 500 gr.; voor gevuld klein korstge bak (amandelbroodjes e.d.) 400 gr. Boterbon 10: geldig van 31 Maart tot .en met 6 April (niet gebruikte tot en met 13 April) rechtgevende op het koopen van 250 gram boter. Vetbon 10: geldig van 31 Maart tot en met 6 Aprilniet gebruikte tot en met 13 April) rechtgevende op het koopen van 250 gram boter of margarine. Bonnen 10 Vleesch (vleeschkaart): geldig van 31 Maart tot en met 9 April (niet gebruikte tot en met 13 April, echter niet in restaurants e.d.). Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram vleesch of één rantsoen vleeschvvaren. Bon 10 Worst, vleeschwaren (vleeschkaart) geldig van 31 Maart tot en met 9 April (niet gebruikte tot en met 13 April, echter niet in restaurants e.d.), rechtgevende op het koopen van één rantsoen vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren be draagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-., rund-, kalfs-, paarden- of schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten. 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloed worst. Bon 07: geldig van 24 Febr. tot en met 20 April, rechtgevende op het koopen van 250 gram havermout, havervlokken, haverbloem. aard- anpelmeelvlokken. gort. gortmout of grutten. Bon 08: geldig van 24 Febr. tot en met 20 April, rechtgevende op het koopen van 250 gram gort, gort- mout of grutten. Bon 09: geldig van 24 Febr. tot en met 20 April, rechtgevende op het koopen van 100 gram vermicelli, spaghetti of macaroni. Bon 10: Naar keuze 100 gram mai- zena, eriesmeel. aardappelmeel, sago. rijststijfsel. kookstijfsel of glansstiifsel of een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoe- der. ten hoogste bevattende 100 gram zetmeel, geldig van 24 Febr. tot en met 20 April. Bon 17: rechtgevende op het koo pen van één kilo suiker, geldig van 17 Maart tot en met 13 April. Bon 18: rechtgevende op het koo pen van 50 gram thee of 125 gram koffie of 256 gram koffiesurrogaat, geldig van 17 Maart tot en met 27 April. Bon 19: rechtgevende op het koo pen van. naar keuze, 250 gram rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of gruttemeel. geldig van 24 Maart tot en 20 April. Bon 20: rechtgevende op het koopen van naar keuze 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstelling), 120 gram huishoudzeep, 200 gram zachte zeep (oude samenstelling), 150 gram zachte zeep (nieuwe sa menstelling). 300 gram zachte zeep- pasta, 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder, geldig van 31 Maart tot en met 27 April. Voor zoover voorradig mag nog geleverd worden 125 gram zeepvlok ken. 250 gram zelfwerkende waseh- middelen of 200 gr. vloeibare zeep. De wasscherijen moeten voor elke 20 kg. droog wascheoed één bon 20 in ontvangst nemen. Bonnen 62 en 72 elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram kaas. geldig van 24 Maart tot en met 6 April (niet gebruikte tot en met 20 April). Bon 83: geldig van 31 Maart tot en ■met 6 April (niet gebruikte tot en met 13 April, echter niet in res taurants e.d.), rechtgevende op het koopen van één ei. Bon 9 (hondenbroodkaart): geldig tot en met 31 Maart, rechtgevende voor de groepen 1. 2 3. 4. 5 en 6 op resp. 10 K?.. 10 Kg.. 8 Kg., 5 Kg., 4 Kg. en 3 Kg. hondenbrood. Bon 9 (kattenbroodkaart) geldig tot en met 31 Mae.rt. rechtgevende op het koopen van 1 Kg. katten brood. Scheerzeepbon 117: geldig tot en met 30 April, rechtgevende op het koopen van 50 gram scheerzeep of één tube of één pot scheercrême. Petroleumzeqel „periode 9": geldig tot en met 20 April, rechtgevende op het koopen van 2 liter petrole um. Petroleumzegel „periode e": geldig tot en met 31 Maart, rechtgevende op het koopen van 2 liter petrole um. Brandstoffenbonnen nummers „15, 16 en 17 haarden, kachels", „35 t.m. 41 centrale verwanninq", „brand stoffen. één eenheid, vijfde periode" en cokes, één eenheid, vijfde peri ode": geldig tot en met 31 Maart Elk der bonnen geeft recht op het koop van één eenheid vaste brand stof. 1 eenheid is 1 hl (max. 75 kg) anthraciet, steenkolen, indusitrie- of eierbriketten, of 25 hl kolenslik, of 2 hl (mar. 100 kg) cokes (ook gascokes) of 110 kg bruinkoolbriket ten. of 450 stuks (200 kg) bagger- of 300 stuks (195 kg) persturf. of 175 kg. fabrieksturf of 200 kg. ove rige soorten turf. Duitschland springt bij. De Fransche staatssecretaris voor de le vensmiddelenvoorziening, Achard, heeft te genover de Parijsche pers mededeelingen gedaan over de voedselpositie. Hij wees er op, dat tengevolge van de verkeerde land bouwpolitiek van het oude regime het landbouwende Frankrijk 27 procent van zijn levensmiddelen moet invoeren. Door de Britsche blokkade kan van de 6.6 mil lioen ton landbouwproducten, die noodig zijn, 4 millioen ton niet worden ingevoerd. Daarbij komt, dat de binnenlandsche pro ductie achteruit is gegaan door den oorlog en de slechte voedselpolitiek vóór en ge durende den oorlog. Op grond van nieuwe contracten levert Duitschland opnieuw een waardevolle bij drage tot de Fransche voedselvoorziening. 1 ussclien Duitsche en Fransche vertegen woordigers der suikerindustrie is een over eenkomst gesloten, die de levering van 30.000 ton suiker aan Frankrijk waarborgt. Deze suiker zal in het bijzonder ten goede komen aan Noord-Afrika; tot dusverre kon men dat gebied niet de suiker leveren, die het dringend noodig had. Achard deelde verder mede. dat binnen kort een verbetering op de aardappelmarkt kan worden verwacht, in hoofdzaak als ge volg van Duitsche aardappelleveranties. Sinds 1 Maart is de aardappelomizet toe genomen. Nu de vorstperiode is afgeloopen, kunnen weer meer Duitsche aardappelen geleverd worden. Er zijn reeds 122 wagons met ongeveer 2000 ton aangekomen en 122'" wagons met 20.000 ton zijn uit Duitschland vertrokken. SUCCESVOLLE STRIJD TEGEN BRITSCHE SCHEEPVAART. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft ook gisteren den strijd tegen de Britsche scheepvaart voort gezet. Aan de Zuidwestkust van Wales de den drie gevechtsvliegtuigen een aanval op een krachtig beschermd vijandelijk kon vooi. Zij brachten drie vrachtschepen-met tezamen 15.000 b.r.t. tot zinken. Vier an dere schepen van dit konvooi alsmede een vijfde schip dat in hetzelfde zeegebied werd aangevallen, werden door bomtreffers be schadigd. Verkenningsvliegtuigen bestook ten op succesvolle wijze haveninrichtingen, fabrieken en spoorwegemplacementen in verscheidene steden van Zuid-Engeland met bommen. De vijand vloog des nachts met zwakke krachten naar West-Duitschland. In eeni- ge plaatsen ontstonden door brisant- en brandbommen uitsluitend beschadiging aan woonhuizen. Eenige burgers werden gedood en gewond. Bij de succesvolle aanvallen op het kon vooi aan de kust van Wales heeft zich Hauptmann Mueller, die over de eenheid als plaatsvervangend „gruppenkomman- deur" het hevel voerde, bijzonder onder scheiden. In scheervlucht vernietigde hij alleen drie koopvaardijschepen. De in het weermachtsbericht van 27 Maart vermelde aanval op een fabriek der Britsche vliegtuigindustrie werd door een enkel gevechtsvliegtuig in een dapperen scheervlucht ondernomen en had de meest doeltreffende uitwerking. De bemanning bestond uit luitenant vom Felde als com mandant, feldwebel Schoemhoff, feldwebel Janopa en feldwebel Ribic. De vijand verloor gisteren zes vliegtui gen, waarvan drie bij de poging van van nacht om naar West-Duitschland door te dringen. Deze toestellen werden door nacht jagers en luchtdoelartillerie neergehaald. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Harrar ontruimd. In zijn weermachtsbericht no. 294 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Grieksche front: Activiteit van de artil lerie. Onze luchtformaties bombardeerden in duikvlucht vijandelijke concentraties. In den nacht van 25 op 26 Maart drongen aanvalsstrijdkrachten van de Koninklijke marine Baai Soeda (Kreta) binnen en over vielen er vlootstrijdkrachten en voor an ker liggende schepen, waarbij den vijand zware verliezen werden toegebracht. Een vijandelijk oorlogsschip werd tot zinken gebracht. Britsche vliegtuigen bombardeer den eenige van onze steunpunten in de Egeïsche Zee, waarbij eenige personen ge wond werden. Na zes weken van onophoudelijke en bloedige veldslagen hebben de vijandelijke troepen Keren bezet. De 9lag woedt voort in de onmiddellijke omgeving. In de zone van Harrar hebben onze troepen de stad Harrar on'ruimd. teneinde te verhinderen, dat de plaats gebombardeerd werd. Onze formaties bommenwerpers bestookten met macrinegeweervuur en granaten talrijke vijandelijke gemechaniseerde strijdmidde len ten oosten van de stad. In den vorigen nacht vlogen op verschil lende plaatsen Engelsche vliegtuigen het bezette gebied binnen. Een aantal spring en b.-» ndbommen werd afgeworpen. Ten gevolge van den sterken afweer gelukte het echter n°rgens beduidende schade aan te richten. De bommen vielen meest op het vrije veld en van de bevolking werd nie mand gedood of gewond Naar Associated Press uit Washington meldt, is het tijdens de laatste bijeenkom sten van Senaat en Huis van Afgevaardig den tot uitingen van protest naar aanlei dingen van de stakingen in de wapenin dustrie gekomen. Het heftigst was de de mocraat Sumners, voorzitter van de justi- tieele commissie van het Huis die ver klaarde, dat de commissie zoo noodig de invoering van de doodstraf zou voorstellen voor vijanden van den staat, onverschillig of zij zich in de fabrieken of elders bevin den. Sumners riep uit: „Wij gaan snelle krijgsoperaties tegemoet, binnenkort zul len wij een zware vuurproef te doorstaan hebben". Amerika, aldus vervolgde hij, is innerlijk zwak. anders zouden de stakin gen in de wapenindustrie niet zijn uitge broken. Later stelde de democraat Cox voor, Roosevelt te machtigen tot invoering van den arbeidsdienstplicht voor de wapenin dustrie. In den Senaat verklaarde de democraat Byrd, dat het Congres snel en moedig moet optreden tegen de gevaren voor de veilig heid en het welzijn der Vereenigde Staten. Ook Bailey eischte een snel optreden en verklaarde, dat de vertraging der produc tie alle plannen overhoop zou kunnen wer pen. Niet over den Balkan gesproken. De ambassadeur der Sovjet-Unie Oumanskv, heeft Donderdagmiddag, naar de New York Herald Tribune uit Washington meldt, een bezoek gebracht aan den viceminister van buitenlnadsche zaken, Sumner Welles, Ou- mansky verklaarde, dat zijn onderhoud niete te maken heeft gehad met den toe stand op den Balkan, doch slechts een voortzetting wa9 van de besprekingen over de RussischAmerikaansche betrekkingen. In den nacht van 27 op 28 Maart hebben Britsche vliegtuigen, naar het D.N.B. ver neemt, boven West-Duitschland gevlogen. Als gevolg van het slechte uitzicht op de aarde en het krachtige afweervuur waren zij niet in staat hun bommen goed gericht omlaag te werpen. Verscheidene gebouwen werden verwoest of beschadigd. Er ont stonden branden, welke spoedig gebluscht konden worden. Eenige burgers werden gedood, verscheidene burgers gewond. Ner gens werd militaire schade aangericht. Twee Engelsche vliegtuigen werden neer geschoten. HET MOND- EN KLAUWZEER. In de week van 16 t.m. 22 Maart jl. zijn tengevolge van het mond- en klauwzeer één rund en twee kalveren gestorven. In de laatste 10 maanden van 1940 ruim 175 millioen gulden meer terugbetaald dan werd ingelegd. Het Bestuur der Rijkspostspaarbank heeft reeds eenige mededeelingen gedaan over den gang van zaken in 1940. Daaruit blijkt, dat over het jaar 1940 slechts in de maanden Januari en Febr. meer werd ingelegd dan aan spaarders te rugbetaald en wel een bedrag van 6.702.741. Daarna kwam echter de terug slag en vanaf Maart begon de teruggang en in de laatste 10 maanden van 1940 werd f 176.151.728 meer uitbetaald dan inge legd. Doordat de Rijkspostspaarbank over aan zienlijke bedragen aan vlottende middelen beschikte kon deze geweldige aderlating zonder schokken of verliezen gemakkelijk worden doorstaan. Ultimo December 1940 bedroeg het te goed der inleggers nog 515.844.037. terwijl het aantal spaarbankhoekjes op dien da tum in omloop 2.332.482 bedroeg. Tegen over dit obligo van rond 516 millioen gul den bedroeg het nominale bezit van de rijkspostspaarbank aan het einde van 1940 f' 710.273. 842, terwijl het reëele bezit f 616.446.883 beliep. Dit reëele bezit wijst ten aanzien van de totale verplichtingen dus nog een surplus van ruim honderd millioen gulden aan. De leider der N.S.B., Ir. A. A. Mussert, als eeregast uitgenoodigd op het drie- daagsch Congres, dat op 26, 27 en 28 Maart ter gelegenheid van de oprichting van het „Institut zur Erforschung der Jüdenfrage" aan de hooge school te Frankfort aan den Main gehouden werd, kwam Dinsdagavond in gezelschap van de heeren Mr. Dr. R. van Genechten, A. Muller Lehning en den ad judant van den leider, den heer A. van den Arend, te Frankfort aan. Nog denzelfden avond had Ir. Mussert een onderhoud met rijksleider Alfred Rosenberg, dat ruim een uur duurde. Daar de leidende persoonlijk heden van de vernieuwingsbewegingen uit acht Europeesche landen op dit congres aanwezig waren, vond de leider der N.S.B. tijdens zijn verblijf te Frankfort gelegen heid kennis met hen te maken, respectieve lijk deze kennis te vernieuwen. Vrijdag morgen heeft Mr. Dr. van Genegten,. procu reur-generaal te Den Haag, voor het con gres. dat geopend werd door rijksleider Ro senberg met een groote rede over het on derwerp „N.SD.A.P. en Wetenschap" over het thema „de Joden in Nederland" een rede gehouden. In de Nederlandsche Staatscourant van gisteravond zijn een vijftal besluiten opge nomen, houdende belangrijke wijzigingen van de Lager Onderwijswet. Aan de nieu we bepalingen ontleenen wij het volgende: Art. 1 van het eerste besluit behelst de reeds aangekondigde verlaging van den leerlingenschaal. Bepaald wordt, dat aan elke school voor gewoon lager onderwijs het hoofd wordt bijgestaan door ten minste één onderwijzer, zoodra hef aantal leerlin gen 36. en door tenminste 2 onderwijrzers zoodra het aantal leerlingen 76 bedraagt. Voor elke 45 leerlingen boven de 76 wordt één onderwijzer meer vereischt. Deze be paling gaat in op den dag waarop in 1941 aan de school volgens het op 31 December 1940 geldende leerplan het school, of cur susjaar aanvangt. Art. 2 houdt in een wijziging van de wachtgeldregeling voor onderwijzers, zoodat deze meer aansluit bij de tegenwoordige wachtgeldregeling voor rijksambtenaren. 4 Eigen waohtgelders herplaatsen. In art. 3 zijn bepalingen opgenomen, dat in het vervolg school- en gemeentebesturen verplicht zijn de eigen wachtgelders voor herplaatsing in aanmerking te brengen. Art. 4 regelt de kosten van vervangingen Deze kosten worden niet meer door het rijk vergoed, wanneer de onderwijzer minder dan vijf achtereenvolgende dagen met verlof is geweest. Hieronder is ook begrepen ziek teverlof. Art. 5 opent de mogelijkheid dat schoolbesturen ook over 1941 vergoe ding zulen krijgen voor de kosten, van een vakonderwijzer in de licha melijke oefening, wanneer in het jaar daarvoor de gemeente geen vakonderwijs heeft gegeven. Oefenen voor de praktijk. De strekking van art. 8 van het eerste be" sluit is het mogelijk te maken, dat zij, die studeeren voor een akte M.O. in het vervolg in de school zich kunnen oefenen in de praktijk van het lesgeven. Voor scholen voor buitengewoon onderwijs is de moge lijkheid geoj>end, dat iemand, die zich spe ciaal op dit onderwijs wil toeleggen of een akte daarin wil behalen, zich ook kan oefe nen in de praktijk van het lesgeven. Opheffing bijz. kweekscholen. In art. 12 wordt de mogelijkheid geopend, dat bijzondere kweekscholen kunnen wor den opgeheven. De bedoeling van deze wij ziging is, dat de productie aan onderwijzers geregeld kan worden naar de behoefte. Tenslotte bevat dit besluit een overgangsbepaling, waarin staat, dat de toelating van de bezitters van de 'bevoegdheden van onder wijzer tot kweekeling in de school, met ingang van 1 Januari 1943 ver valt. Het feit, dat de leerlingenschaal nu verlaagd wordt, en het feit, dat in 1942 geen nieuwe examens wor den afgenomen, brengt met zich me de, dat naar verwacht wordt het overcompleet aan onderwijzers zal zijn weggewerkt In 1942 zal alleen staatsexamen voor on derwijzer kunnen worden gedaan door de genen, die in 1941 zijn gezakt. De hesluiten 4 en 5 houden de volgende bepalingen in: 1. In het vervolg zal het schriftelijk werk hij de kweekschool eindexamens voor alle scholen gelijk zijn, en ook gelijk aan het schriftelijk werk voor het staatsexamen voor onderwijzer. 2. Bij de onderwijsexamens zal in het vervolg alleen bevoegdheid gegeven worden in het lesgeven in de lichamelijke oefeuing, wanneer bij het examen voor dat vak een voldoend cijfer is behaald. Wanneer deze bevoegdheid aan den onderwijzer niet ver leend wordt, wordt hij later in de gelegen heid gesteld deze akte te verkrijgen. Naar wij vernenién, is de commissie- Pothuina, welke de opdracht heeft gekregen de samenwerking van den Nederlandschen landbouw in het belang van een zoo groot mogelijke voedselproductie te organiseeren. Woensdag haar arbeid begonnen. (Zitting van Vrijdag 28 Maart.) BUITENGEWONE ZITTING. In een buitengewone zitting van het Kan tongerecht, waarbij ook tegenwoordig was het personeel van Griffie en parket, werd gis termorgen de nieuw benoemde ambtenaar van het O.M. mr. W. C. Royaards, geïnstal leerd. Nadat de Griffier de benoeming had .voor gelezen, geteekend door den wnd. Secreta ris-Generaal van het Departement van Justi tie, nam- de Kantonrechter, mr. Boerrigter het woord, om den nieuw benoemden ambte naar. ook namens den Griffier van harte ge luk te wenschen met diens benoeming. Spr. bood mr. Royaards zijn volledige medewer king aan en hoopte op een prettige en vruchtbare samenwerking. Dank bracht spr. aan de leden van het parket, onder leiding van den heer de Vries, die er voor gezorgd hehn°n. dat er in den tijd dat er geen Ambtenaar was.geen achterstand in de behandeling der zaken kwam. Ook de hee ren. die het ambt van Ambtenaar hadden waargenomen, wilde mr. Boerrigter hartelijk dank zeggen en wel speciaal mr. de Groot die in dezen tijd veel werk had verzet. Met deze woorden verklaarde de Kantonrechter den nieuwen Ambtenaar voor geïnstalleerd en werd deze buitengewone zitting gesloten. ZITTING STRAFZAKEN. Oude Niedorp. VOORLICHT NIET IN ORDE. Het voorlicht van de fiets van G. J. B. landbouwer te Oude Niedorp. was niet afge schermd toen hij op 8 Januari jl. 'sa\onds door de Dorpsstraat aldaar reed. Verdachte gaf toe. dat z'n voorlicht niet was afgeschermd. Hij had wel een verduiste ringskapje gehad, doch dat was er afge vallen. De Ambt. van het O.M., mr. Royaards. vor dering nemend, eischte f 4 boete, subs. 4 da gen en conform dezen eisch W'erd verd. ook door den kantonrechter veroordeeld. Harenkarspel. TE LAAT OP STRAAT! Verd. S'. C. uit Harenkarspel werd op 17 Januari als Nederlander om nachts kwart vóór een op den openbaren weg aangetrof fen en was daarvoor op den bon gegaan. Verd. erkende het teniaste gelegde, hil was voor zaken naar YVieringen geweest er, was vandaar per fiets vertrokken. Het was al wat laat en hij had zijn tijd hard noodig. Dat was juist uw fout om te iaat weg te gaan. meende de Ambtenaar. De Kantonrechter vroeg verd. of deze ook mee genomen was door de politie. Nee. antwoordde verd. Ik was vlak btj huis. De Ambtenaar eischte 18.boete. subs. 4 dagen hechtenis, terwijl de Kantonrechter uitspraak doende verd. veroordeelde tot f6.boete. subs. 4 dagen. En hiermede was deze zéér korte zitting ten eind#.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 9