i De oorlogsschade aan huisraad 5en.de Belasting-vragen [ec.defteer. Tweede Blad MacUtiLeuiu-ó De maatstaf onbillijk WINTERHUIP^NEDERLAND i i t is de girorekening van den Gemeente-ont vanger. Stort hierop Uw gavenvoor „Winterhulp". Geen rijwielbanden! Moe-Loom-Lusteloos V V V TJïijnfiaxdtieó Die N» N.-Ooster*** Goede Vrijdag Wandelsport Inschrijvingen Handelsregister BurgerUfke Stand van Den Helder lefi ruéuuML YlieuwJ uit tOifc Visscherij Wie in dit blad adverteert KeAÜ en Zendinq, C^©0Z©IR/7tR 2 IN GOEDE PASFOTO'S £en de ideale verkooper! De jeste gezinnen het meest gedupeerd. De Stichting tot behartiging van de be langen van door oorlog getroffen bedrijven schrijft ons: Nu men dezer dagen een aanvang zal ma ken met de uitkeering van de eerste helft van de toegedachte huisraadschadevergoeding, willen wij de geheele regeling nog eens aan een beschouwing onderwerpen, met het doel de onbillijkheid daarvan te onderstreepen. Men mag daarbij vooral niet uit het oog ver liezen, dat er geen onderdeel is van de oor logsschade. dat zOo diep in het sociale leven ingrijpt, als juist de huisraadschade. Een rechtvaardige tegemoetkoming in deze scha de is dan ook een eerste vereischte, waarop niet genoeg nadruk kan worden gelegd. De eerste uitvoeringsregeling, welke be trekkelijk het Besluit op de materieele oor logsschaden is verschenen, heeft bepaald, dat de tegemoetkoming hier niet zal geschieden op basis van de huurwaarde, zooals die is omschreven in de wet op de personeele be lasting. Er bestaat zeer zeker een verband tus- sehen huurwaarde en 'inboedel. Het is alleen maar de vraag of dit verband groot genoeg is om van een rechtvaardig richtsnoer bij de tegemoetkoming in de geleden huisraadschade te mogen spreken. De menigte klachten, welke de schade- enquête-commissies en de belangenbeharti- gende organisaties te dien aanzien hebben ontvangen van de zijde van de gedupeerden, hebben tot de overtuiging geleid, dat de in de uitvoeringsregeling gekozen maatstaf te genover de getroffenen in hooge mate on billijk is, en dat hij daarom als ondeugdelijk dient te worden aangemerkt. Het voornaamste bezwaar. De voornaamste, en meest doorslaggevende bedenking, die men tegen de regeling kan aanvoeren is, dat door deze juist de beste gezinnen het meest worden gedupeerd. Zij, die zich aan het gezinsverband, dus dienten gevolge ook aan de gezinsuitrusting, het minst gelegen lieten liggen, zouden er het beste vanat komen. De regeling is zoodoen de een premie voor hen, die het niet zoo nauw hebben genomen en een extra dupee ring voor hen, die het gezinsleven primair hebben gesteld. Het sociale element, dat in de regeling opgesloten ligt en dat neerkomt op een geringe vergoeding naarmate men beter gesitueerd is, wordt door dit euvel volkomen in de schaduw gesteld. Men mag ten dezen ook weer niet gene raliseeren. Er waren veel goede gezinnen met een zeer eenvoudige inboedel -en er waren ook minder goede gezinnen met een zeer uit gebreide inboedel. De regeling te krap genomen. Over de geheele linie is de regeling zoo krap genomen, dat er practisch geen categorie is aan te wijzen, die er gunstig vanaf zou komen. Nauwkeurige statis tische onderzoekingen ten aanzien van 600 zelfstandigen hebben aangetoond, dat deze getroffenen, uitgaande van de waarde per 9 Mei, gemiddeld niet meer dan 52 pet. van de aangegeven schade vergoed zouden krijgen, ongeacht nog de waarde, welke in kostbaarheden en ver zamelingen is gestoken. Nog schriller komt de onredelijkheid van de regeling aan het licht, wanneer wij het divergeeren van de huurwaarde en de wer kelijke inboedelwaarde nader gaan analysee ren. Wij komen dan tot allerhande groepen, die om veelal economische redenen een lagere huurprijs verwoonden (jan op grond van de inboedel zou kunnen worden verwacht. Daar is ten eerste de groep van de middenstan ders, die achter of boven hun zaak hebben gewoond. Dan is er de groep van menschen, die sinds de mobilisatie zijn gaan samenwo nen of een goedkoopere woning hebben be trokken, terwijl het meubilair hetzelfde bleef. Vervolgens de groep van hen, die verplicht waren bij hun bedrijf te wonen, of althans in de nabijheid daarvan. Men denke hier aan filiaalhouders, agenten, huisbewaarders enz. Teil slotte is er nog de groep van de jong gehuwden. Het is begrijpelijk, dat er naast deze opsomming nog een groot aantal klei nere groepen, of afzonderlijke gevallen zijn, waarvoor de tabellenregeling zeer ongunstig werkt. Doch ook wanneer men deze groepen afzonderlijk zou behandelen bijvoorbeeld door het geven van een toeslag op de vol gens de tabellen toegekende uitkeering komt men er niet. De schommelingen van de percentages, die weergeven welk deel de ver goeding uitmaakt van de aangegeven schade, zij ook hier zoo groot, dat men met het ge ven van toeslagen de onrechtvaardigheid eer zou doen toenemen, dan verminderen. Rood zakt de zon in 't Westen, En schijnt op 't verre bos, De bomen maken strepen, Van schaduw, op het mos. De blaad'ren rits'len zachtjes, Zij wieg'len heen en weer, En 't zwakke windezuchtje, Streelt het lover teer, Steeds verder zakt de vuurbal, Zij schijnt in 't diepe woud. En schitterde de stammen, Met laatste stralen goud. O avond in de lente, Die zooveel schoons ons geeft, Ach, dat in onze harten, Dank voor die schoonheid leeft. K. WOUTERS. Heemstede, 4 April 1941. i (Erbij vernielden: „Voor Winterhulp Nederland"). De uitkeeringen schommelen tus- schen 15 en 220 pet. Wanneer men met al de genoemde fac toren rekening houdt, valt het niet te verwonderen, dat de uitkeeringen schom melen tusschen 15 en 220 pet. van de aangegeven bedragen der inboedelschade. Zelfs al neemt men aan, dat er in de schadeaangiften flinke fouten zijn ge maakt, 'dan is het duidelijk, dat een der mate uiteenloopend percentage de tabil- lenregleing volkomen veroordeelt. Het is daarom in hooge mate gewenscht, dat er een andere grondslag voor de bepaling van de inboedelschade wordt gekozen. Een critiek, wil zij goed zijn, mag nooit negatief blijven. Wij moeten ons de volgen de vraag stellen: „Zijn er maatstaven aan te leggen, waardoor een rechtvaardiger rege ling zou kunnen worden verkregen?" Inder daad gelooven wij dat er een juistere rege ling mogelijk zal zijn. Men heeft hier niet de keuze uit een groot aantal mogelijkheden. Drie wegen. Naast de door het Rijk gekozen weg, staan er practisch nog drie wegen open: le. Een tegemoetkoming op grond van het verzekerde bedrag der Inboedel; 2e. een tegemoetkoming naar gelang van de vermogensi>ositie of het inkomen van den gedupeerde; 3e. een tegemoetkoming, gebaseerd op de ge dane schadeaangifte. De waarde, in de polis aangegeven, geeft in vele gevallen de werkelijke waarde van den inboedel niet weer. Bovendien ontmoet men hier het nadeel dat niet alle inboedels verzekerd zijn, zoodat men per slot van reke ning toch weer tot een anderen grondslag zou moeten vervallen. Deze tweede wijze van tegemoetkemen blijkt dezelfde bezwaren te bezitten als die, welke op de huurwaarde is gebaseerd. Zelfs zouden vele goede gezinnen er in dit geval nog slechter aan toe zijn. Tusschen inkomen en inboedel bestaat een zeer geringe relatie, die bovendien nog wis selt naar gelang van de grootte van dat in komen. Het verband tusschen vermogen en inboedel is iets grooter, maar in ieder geval nog een ondeugdelijker maatstaf dan de huurwaarde. De derde weg is ten slotte ook niet vrij van moeilijkheden. Het bedrag der aangegeven schade kan niet voetstoots wor den aanvaard. Velen hebben te hoog opgege ven, andere nweer te laag. Men kan de aangegeven schade echtèr laten vcorrigeeren door de Schade-enquête commissies en dan zal men een vergoedings basis verkrijgen, welke het meest beant woordt aan een voor allen rechtvaardige re geling. Deze laatste weg is verre van gemak kelijk, omdat hij voor Rotterdam alleen reeds me tzich brengt een individueele beoordeeling van meer dan 35.000 schadegevallen. Laten wij echter niet uit het oog verliezen, dat een moeilijke, maar rechtvaardige regeling verre te prefereeren is boven een gemakkelijke, maar onbillijke beslissing. Beter ten halve gekeerd. Het is nog niet te laat voor het Departe ment van Financiën om van koers te ver anderen. Zelfs na een tweede uitkeering zal het nog gedeeltelijk op zijn schreden kunnen terugkeeren en het eenige juiste systeem aanvaarden. Laten wij hopen, dat deze in stantie nog tijdig ten halve zal keeren, al vorens ten heele te zijn gedwaald. Door deskundige medewerker be antwoord. In ons nummer van Zaterdag hebben onze lezers een artikel aangetroffen over de loon belasting, een van de nieuwste belastingen, waarmee ieder werkgever(geefster) weke lijks te maken heeft. Onze medewerker zal in eenige artikelen deze belasting op populaire wijze voor onze abonné's uiteenzetten, zoodat men, bij aandachtige lezing weet, wat al of niet belast is. Het is echter waarschijnlijk, dat na lezing van deze artikelen, nog verschil1 lende vragen open blijven en nu kan men deze vragen, wanneer zij van algemeene strekking zijn, beantwoord krijgen. Men sture deze dan in aan onze redactie, die er voor zorgt, dat ze te bevoegder plaatse komen en in de krant worden beantwoord. Het is ook mogelijk, dat men andere vragen op belastinggeWed heeft. Men kan ook deze insturen. Wekelijks zullen onze lezers een ar tikel opgenomen vinden, waarin de meest actueele belastingvragen zullen worden be handeld. Afgifte aanvraagformulieren voor- loopig stopgezet. De Leider van den distributiekring Den Helder verzoekt er de aandacht op te vestigen, dat, in verband met het geringe aantal bonnen voor rijwielbanden dat kan worden toegewezen, in de maand April geen nieuwe aanvragen voor rijwielban den kunnen worden ingediend. Alleen in zeer dringende gevallen b.v. wanneer een band totaal onbruikbaar en het gebruik van het rijwiel absoluut onontbeerlijk is zal nog een aanvraagformulier worden verstrekt. Indien het dus geen noodgeval betreft, kan men zich een loop naar het dristributiekan- toor besparen. De bedrijven en instellingen, die transport banden noodig hebben, kunnen op normale wijze een aanvraag daarvoor indienen. werken stimuleerend en opwekkend. Draai de wind en de temperatuur stijgt met graden. We hebben de laatste dagen loopen moppe ren op de kou. Was het Zaterdag een Zomer dag, Zondag was de dikste winterjas nog niet voldoende om ons tegen de grillen van de natuur te beschermen en gisteren was het niet veel beter. De pessimisten, die meenden, dat de temperatuur op deze koude dagen be neden het nulpunt gedaald was, hebben onge lijk. Wel heeft de thermometer zoo'n beetje om het nulpunt heengedraaid, maar hij bleef er toch altijd nog eenige graden boven. De laagste temperatuur in de maand April, werd genoteerd op den 2en April. Toen wees de thermometer 2.1 graad boven nul aan, ter wijl hij dien dag niet hooger kwam dan 5.8 graden boven nul. Vorige week Donderdag was een Zo merdag vergeleken bij den dag ervoor. Toen steeg de thermometer tot 10.1 graad boven het nulpunt. Vrijdag tot 8.8 en Zaterdag tot 8.2 graden. Zondag en gis teren was het weer volkomen mis. De N.N. Oostenwind heeft ons in één slag alle lente-ullusies ontnomen. De thermo meter bracht het niet hooger dan 4.2 gra den, terwijl de sterke wind (windkracht 6 tot 7) het al zeer onaangenaam maakte buiten de deur. Draait de wind, dan is de kou weg. Loopt de wind naar het Zuiden of Zuid-Westen, dan hebben we weer lente, maar zoolang hij blijft in het Noorden of N. Oosten is het mis. Vandaag ziet het er gelukkig weer hoopvol uit, zoodat we den moed nog niet hebben te verliezen. Gemeente kantoren gesloten. Zooals ook andere jaren gebruikelijk, zul len de gemeentebureaux, met uitzondering van het bureau van den burgerlijken stand, op den Goeden Vrijdag gesloten zijn, terwijl ook op den Zaterdag na dezen dag, de kantoren dicht zijn. Het bureau van den burgerlijken stand zal Vrijdag en Zaterdag van 910 uur geopend zijn. Of ook de werf en andere rijksinstellingen, als andere jaren vrijaf zullen hebben is ons nog niet bekend. Bij de, op Zondag j.1. te Alkmaar gehouden wandeltochten over 20 en 35 km, georganiseerd door de Alkmaarsche vereeniging „de Kaas koppen", was Den Helder, als vanzelfsprekend, weer goed vertegenwoordigd. „De Zilver meeuw" kwam met een flinke groep uit, ter wijl ook „de Jutter" acte de présence gaf. Voor de rust ging de tocht door de bosch- rijke omgeving in de richting Heiloo, terwijl na de pauze de wandelaars een bezoek brach ten aan Egmond-binnen. Hoewel de zon haar medewerking slechts nu en dan verleende, hebben de bijna 300 wan delaars wederom volop genoten van de natuur in voorjaarsstemming. Thans wacht den wandelaars op 2den Paaschdag het groote wandelfestijn te Scha- gen, georganiseerd door de gezamelijke Hel- dersche wandelsportvereenigingen. CURSUS IN* DE DUITSCHE TAAL. Men verzocht ons te verwijzen naar een in dit blad voorkomende advertentie inzake de opening van een avondcursus op Woensdag 9 April a.s., naast den reeds bestaanden cursus op Zaterdagmiddag. De avondcursus vindt eiken Woensdagavond van 7 tot 8 uur plaats in de openbare U.L.O. School, aan de Molen straat. Belanghebbenden kunnen zich aldaar voor den aanvang der lessen opgeven. Het onderwijs zal worden gegeven door de heeren Bremer en S'chouwvlieger. INBRAAK AAN DE ACHTERSTRAAT. Zondagmiddag werd door een bewoner van de Achterstraat aangifte gedaan, dat er bij hem was ingebroken, waarbij verschillende goederen uit zijn woning waren ontvreemd. Door vrijwillige evacuatie was de man in de periode van 23 Maart tot 6 April niet in zijn woning geweest. Het wordt voor de politie daardoor niet gemakkelijk, deze oude roof tot klaarheid te brengen. RIJWIELDIEFSTAL. De zwijntjesjagers zijn nog steeds op pad. Zondag werd aangifte gedaan van vermissing van een vehikel, dat onbeheerd buiten had ge staan. Men zij voor de zooveelste maal gewaar schuwd. LICHT. In dezen „lichtschuwen" tijd, zijn er altijd nog menschen, die meenen, dat ze hun licht wel kunnen laten schijnen. Het gevolg is, dat tegen hen op hardhandige wijze wordt opge treden. Een bewoner van de Molenstraat heeft dat Zondagavond moeten ervaren, toen hij uit zijn woning het licht liet vallen, precies in het oog van een surveilleerend agent. Proces-verbaal werd opgemaakt. Den Helder: „Maison Maas, Koningstraat 22, handel in damesmodes enz., overgegaan aan W. J. D. Maas. J. A. de Does, Keizersgracht 3, timmerbe drijf, overgegaan aan een vennootschap onder firma. van 7 April 1941. BEVALLEN: A. BoxmanHulleman, z.; C. BaisVerhoeks, z. OVERLEDEN: K. Hoornsman, m., 84 jaar. VERNIELING OP DE WESTSTRAAT. Een bewoner van de Weststraat deed aan gifte, dat Zondagavond een ruit van zijn wo ning opzettelijk is vernield. Naar de dader(s) wordt een onderzoek in gesteld. VERNIELZUCHT. Zaterdagmorgen deed een bewoner van de Bassingracht aangifte, dat eenige.ruiten van zijn perceel aan de Bassingracht waren ver nield. De politie stelt een onderzoek in naar de vandalen, die deze vernieling hebben begaan. DIEFSTAL EN HELING. Niettegenstaande het feit, dat de politie kort geleden een goeden slag geslagen heeft, zijn de diefstallen in onze gemeente nog niet de wereld uit. Zaterdagmiddag werd iemand aangehouden verdacht van diefstal en heling van diverse goederen. De man werd opgesloten. TEXELSCHE MARKT. Doordat de schapenhouders thans volop in de voorjaarsdrukte geraken, was het markt bezoek Maandag niet groot. Wolvee werd in 't geheel niet verhandeld. Nuchtere kalveren werd een 15-tal aangevoerd, prijzen hoog van 15.tot 30.Biggen waren eveneens hoog in prijs, gem'ddeld 30.per stuk. De aanvoer bestond uit: 15 kalveren 1530; 11 biggen 2035; 20 konijnen 3.505. OUDERAVOND ULO-SCHOOL. Woensdag a.s. zal te Den Burg In de Landbouwschool een ouderavond worden ge geven voor ouders van de leerlingen van de ULO-school te Den Burg. Het programma hiervoor bevat o.a. bij dragen, te geven door leerlingen der school. Het hoofd der school, de heer Steenhuis, zal een couserie houden over „Het maken van huiswerk". Urk 7 April. Door 20 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 11 pond lijn- of beugaal, prijs 81 ct.; 130 pond spiering, 26 tot 27 ct.; 90 pond voorn; 26 y2 tot 28 ct. per pond en 518 manden nest, prijs 33 tot 35 ct. per pond. In het begin vafn de vorige week werd er nog eenige snoekbaars, baars, blei en voorn aangevoerd. Wegens den minderen aanvoer was de prijs van deze visch zeer hoog te noe men. Na 1 April is de visscherij op deza vischsoorten stopgezet. Daarna zijn onze vis- schers aan het visschen gegaan op spiering. De vangsten hiervan waren tot goed te noe men. Daar de prijzen van de spiering zeer hoog waren, werden er nog tot matige ver diensten geboekt. De gemiddelde prijs van de spiering was 25 ct. per pond. De motorlooze zeilvaartuigen hadden verdiensten tot 16 gulden per zeilvaartuig. De motorvaartuigen tot 70 gulden per vaartuig. De visscherij op aal en paling, welke per 1 April is aangevan gen, leverde nog geen resultaten op. De eerste beugvisschers brachten slechts enkele stuks lijnaal aan. De eerste kuilders tot slechts 3 pond per vaartuig. De nestvisscherij laat zich goed aanzien, daar de vangsten al niet tegenvielen. De prij zen van de nest waren uitstekend. Met onze Noordzeevisscherij ging het ver leden week ook goed. Het betreft hier alleen maar kustvisscherij. Op de Waddenzee waren de vangsten van de platvisch tot goed. De prijzen waren van dien aard, dat er nog weekresultaten werden geboekt tot 300. per kustvaartuig. Voor de kust van Sche- veningen wordt ook maar alleen dagvisscherij. uitgeoefend. Hier varieerden de weekresul taten van 190 tot 280 gulden per motorvaar tuig. Het is hier nog alleen maar korvis- scherij, daar de snurrevaadvisscherij meer diepzeevisscherij is. bereikt alle gezinnen van alle gezindten GODSDIENSTGEMEENSCHAPPEN IN AMERIKA. Volgens het officieele onderzoek naar de ont- wike'dng van de godsdienst gemeenschappen in de Vereenigde Staten het resultaat van de in 1936 gehouden telling werd pas tegen het einde van 1940 bekend gemaakt waren er in 1936 256 verschillende godsdietistgemeen schappen tegen 213 in het jaar 1926. Het aan tal Roomsch-Katholieken is, naar een te Wash ington verschijnend Roomsch-Katholiek blad mededeelt, in deze tien jaren met rond 1.3 mil- lioen toegenomen tot 19.9H.9S7 (tegenwoordig meer dan 20 millioen) .Het aantal leden van de zich steeds meer splitsende Protestantsche richtingen met rond 600.000 afgenomen. Het sterkst zijn aan Protestantsche zijde de 21 groepen van de Baptisten met tezamen 8.262.827 aanhangers, dan volgen de Methodis ten eveneens in meer dan 20 groepen verdeeld, met rond 7.000.000 leden; zij hebben meer dan 1.000.000 aanhangers verloren. De Luthersche kerk is gegroeid van 4 tot 4.2 millioen en de Mormonen zijn toegenomen van 600.000 tot 774.000. KATHEDRALEN ONDER KUNSTBESCHERMING. De Italiaansche regeering is er onlangs toe overgegaan verschillende kathedralen, welke van bijzondere historische beteekenis zijn of een groote waarde als bouwwerk hebben, on der haar bescherming te nemen. 6 voor 1 gulden. Atelier open van 106 Zondags gesloten. 1039 BIJBELVERTALINGEN. Wij lezen in de Driebergsche Kerkbode: „De arbeid om den bijbel voor iedere taal en voor ieder volk toegankelijk te maken gaat nog voor ieder volk toegankelyk te maken, gaat nog steeds voort en in het jaar 1939 kwam het tot 1039 vertalingen. In de voorafgaande tien jaren waren er honderdvijftig nieuwe talen aan de lijst toegevoegd en het jaar 1939 zag in acht tien nieuwe talen vertalingen van het Evan gelie verschijnen. Zes van deze talen worden in Afrika gespro ken en wel drie in de Belgische Congo: Bua, Pere en Topoke, een in West-Afrika: Lobi; een in Nigeria: Mumuye; en een in den Soedan: Ji Kang Nuer. Vier der nieuwe talen behooren in de Phi- lippijnen thuis: Cuyono, Subano, Manobo en Zambali. Nog zeven, andere de nieuwe talen zijn uit Azië en wel in Burma: Hkun, in China: Kado, in Tibet: Purigskad, in Indo China: Thai, en in Nederlandsch-IndiëSintaloengo'en, Bataksch Kailisch en Koelawisch. En ten slotte behoort de achtteinde taal thuis in Canada: Gitksian. In vijf van deze talen werd als eerste ver taling gegeven het Evangelie van Lukas, even eens in vijf dat van Johannes en in vier dat van Marcus, terwijl in de overige vier met bijbelsche geschiedenissen werd begonnen. Behalve deze achttien talen, waarin voor het eerst een boek van den bijbel vertaald werd, waren er nog vijf talen waarin in 1939 voor het eerst de vertaling van het Nieuwe Testa ment voltooid werd, terwijl ook in een taal voor het eerst de geheele bijbelvertaling voltooid werd. Aan het einde van 1939 was het nu zoover, dat er in 182 talen een volledige bijbelvertaling bestond, terwijl buitendien in nog 223 andere talen het geheele Nieuwe Testament was uit gegeven. Naast deze 495 talen, die een com pleten bijbel of een volledig Nieuw Testament bezitten, zjjn er dan nog 547, waarin tenminste één volledig boek, meestal een Evangelie, ver taald is, terwijl in 87 talen alleen bijbelsche geschiedenissen of andere stukken zijn ver taald. In de gang van het Bijbelhuis te Amsterdhm hangt een wereldkaart, waarop 1039 punaises van verschillende kleur aangeven de plaatsen, waar de talen gesproken worden, waarin de bijbel geheel of gedeeltelijk vertaald is", DE ROOMSCH-KATHOLIEKE KERK IN JAPAN. In Japan is de bekeringsbeweging onder de volwassenen, volgens de jongste berichten, nog altijd het sterkst in de twee groote steden Tokio en Osaka, waar zich voral in de kringen der intellectueelen grootere belangstelling voor de Roomsch-Katholieke kerk openbaart. Het Japansche rijk telt tegenwoordig ongeveer 300.000 Roomsch-Katholieken. STAATSVERGOEDINGEN. In Duitschland bestaan nog steeds op grond van oudtijds uit kerkelijke hand in staatsbezit overgegane goederen, diverse kadasterrechten welke de landen gouwenaan kerken te beta len hebben. De rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden Kerrl heeft thans bepaald, dat jaarbedragen tot 110 Mark door de staatsin- stanties tegen het 15-voudige van het verschul digde bedrag kunnen worden afgekocht. DE BEDEVAART8GROT VAN LOURDES. In het begin dezer eeuw is in Frankrijk een wet tot stand gekomen, waardoor het mogelijk werd, dat verschillende goedern, welke tot de kerk bekorden, het eigendom werden van den staat. Hiertoe bekorde ook de over de gansche wereld bekende grot van de bedevaartsplaats Lourdes. Na 35 jaren in het bezit te zijn ge weest van den staat werd deze grot dezer dagen door de huidige Fransche regeering weer in het bezit van de kerk gesteld. JEUGDWERK TE AMSTERDAM. Voor het jeugdwerk te Amsterdam heeft de gemeente een bedrag van 25.000.uitgetrok ken. De Vrijzinnig Christelijke jeugdcentrale en de Nationale Jeugdstorm zullen dit jaar voor het eerst een bedrag uit de gemeentekas ont vangen. Deze bedragen zijn resp. 420.en 1.500.—.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5