Ruim 300 vonnissen N1PPER EN PELLE J. P. J. WIERTS steunregeling Ik heb gekozen, Arkadi 75 jaar Radio-oproep van den nieuwen Irakschen premier Verbeterde Radioprogramma wegens overtreding der prijsvoorschriffen Engelsche luchtaanvallen Vele zaken nog in behandeling. Gedurende de maand Maart wer? den er door de vijf inspecteurs voor de prijsbeheersching 248 veroordee lingen gewezen. Sinds den aanvang der werkzaamheden van deze af- deeling van den dienst van den ge machtigde voor de prijzen, ongeveer half Februari, werden ér in totaal ruim 300 vonnissen geveld. Zooals men reeds herhaaldelijk heeft kunnen lezen, wordt door de inspecteurs voor de prijsbeheersching snel en vaak ook hard rechtgesproken. Dit is noodzakelijk om met eenig succes de gevaren tegen te gaan, welke uit prijsopdrijving voortvloeien Van de in Maart gevelde vonnissen leg gen er 15 den veroordeelde een geldboete op van meer dan f 1000.— Een bedrijf, dat krenten te duur verkocht, werd met f 6000.- gestraft. Een naamlooze vennootschapbetaalde f 5.500.voor het vragen van een te hoogen prijs voor vetten. Voor prijsopdrijving van nootmuskaat, lui ers en slaolie werden boeten opgelegd van f 3000.- en voor overtredingen ten aanzien van verschillende andere artikelen, voorna melijk levensmiddelen, boeten van f 2000. Vele straffen leggen ook lagere boeten op. In die gevallen werd rekening gehouden met den minderen ernst en den omvang van de overtreding en met de financieele draagkracht van den verdachte. In twee gevallen werd de verdachte vrijgesproken. De inspecteurs leggen ook vaak bijkomen de straffen op, zoo werd in 70 gevallen de verdachte w.eroordeeld tot verbeurdverkla ring van de goederen, welke bij de overtre ding in het geding waren. Vaak was daarbij sprake van groote voorraden. In 38 geval len werd bepaald, dat het vonnis gepubli ceerd zou worden. In twee gevallen werd de zaak van de veroordeelden gedurende 14 dagen gesloten en in twee gevallen was er aanleiding om als bijkomende straf de ver plichting op te leggen van terugbetaling van hot door den kooper teveel betaalde. De aard van de artikelen, waarvan de prijzen waren verhoogd, liep zeer uiteen. In de meeste gevallen betrof het levensmidde len, zooals koffie, thee, chocolade e.d. Bij 43 zaken werd er vervolging ingesteld we gens te hooge prijzen voor vleesch en vleeschwaren. In die gevallen was de con trole Van den prijs door den kooper in den regel gemakkelijk. Elke slager is immers verplicht een goedgekeurde prijslijst in zijn winkel duidelijk zichtbaar op te hangen. Ook met de prijzen van konijnen en kippen werd geknoeid. Verdér waren er vele gevallen, waarbij textielwaren en schoenen een rol speelden. De overtredingen hadden plaats in het ge- heele land, zoowel in steden alk in dorpen. Men kan niet zeggen, dat men zich in som mige provincies beter of minder goed aan de prijsvoorschriften houdt dan in andere. De inspecteurs, die hun zetels hebben te Amsterdam, Leeuwarden, 's-Gravenhage, Arnhem en 's-Hertogenbosch, zetten hun ar beid onvermoeid 'voort Een uitgebreid con trole-apparaat is in werking getreden. Aan de vele klachten, welke binnenkwamen, wordt alle aandacht besteed en aan het ein de der maand Maart waren er talrijke za ken nog in behandeling. Feuilleton Een roman uit het hooge Noorden Door Agathe Pogner 22. Het was vanzelfsprekend, dat alle bewoners van de nederzetting aan het feest deelnamen. Toen allen verzameld waren op het Ihatst oogenblik waren ook nog mijn metgezellen gearriveerd begon de doop. Rodion sprak met diepen ernst een kort gebed uit en daar na dompelde hij het kereltje in een- teil ijs koud water. De doopeling liet daarbij een zoo vervaarlijk geschreeuw hooren, als wilde hij demonstreeren welke een gezonde longen hij van zijn ouders had meegekregen. Schreeuw toch niet zoo als een landrot! berispte hem zijn grootvader. Het zal het eenige onvrijwillige bad in je leven niet zijn. Daar kan je staat op maken! Na den doop werd er flink gegeten en ge dronken. Aanvankelijk keek ik wat vreemd op toen ik de groote stukken rendiervleesch en de omvangrijke koeken met ongelooflijke snel heid uit de schalen zag verdwijnen,'maar wel dra liet ik me door dezen gezonden eetlust aansteken en hielp ik dapper mee. Ik zat tusschen Rodion en Pelka. De laatste drukte af en toe heimelijk mijn hand. Rodion daarentegen sloeg me met kracht op m'n schouder. Kom, Arkadi, riep hij vroolijk, laten wij eens klinken! Je bent de peetoom van mijn kleinkind en dus ook familie van mjj. Ik liet me omhelzen en me in m'n zjj por ren. Ik Uet me geheel door de vroolijke stem ming meesleepen. Een verduivelde schelm, begon mijn buurman zijn lofrede. Kijk hem eens aan, hoe dik hij geworden is. Kijk nou toch eens. Wenjamin! Je hebt toch zelf gezegd, dat je door zijn pels zijn ribben kon tellen! Nu heeft hij zelfs roode wangen gekregen. Net een jong meisje. Rodion- nam me nog eens nauwkeurig op om 1*0. Nipper handelt. 1. Nipper verliest nog lang de moed niet. Hij neemt zijn brandglas en steekt een hoop dorre takken en bla deren aan, om de aandacht van P'elle op zich te vesti gen. 2. Hjj is zo gelukkig, op het strand een uitgeholde steen vol regenwater te vinden, waarmee hij zijn dorst kan lessen. 120. Nieuwe verwikkelingen. 1. „Hoera! Dat moet Nipper zijn! Hij geeft teekensü Precies in die richting is hij verdwenen!!" 2. „Vooruit! We moeten hem helpen!!" 3. „Nipper herademt. Maar... hoe lang zal het nog duren (Van onzen Haagschen correspondent). Heden, Woensdag wordt de bekende dok ten onzent gevierde componist J. P. J. Wierts, sedert 1911 Hagenaar, 75 jaar. Te Gennep geboren, was hij na zijn opleiding te hebben genoten bij prof: N. A. Janssen, eerst muziekleeraar aan het R.K. Gymna sium te Katwijk aan den Rijn, daarna orga nist en koordirigent te Gorkum en vervol gens te Delft. Sedert hij in den Haag woont heeft hij zich voornamelijk aan de compos- tie gewijd. Hij is bijna aan opus 200 toe en al zijn vocale werken zijn op Nederlandsche teksten. Vele volksliedjes en kinderliedjes heeft hij gecomponeerd, maar ook werk van grooteren omvang voor gemengd koor, man nenkoor, solostemmen, kwartetten enz. Be halve componist is de heer'Wierts een druk bezet muziekpaedagoog en een zeer gewaar deerd jurylid bij zangwedstrijden. Wierts 75 jaar... men zou het hem niet aanzien, wanneer hij kaarsrecht en zwierig met jeugdig vuur, door de straten gaat en met 'n élan dat menig jongere hem benijdt zijn werk doet en zijn strijd en propaganda voert voor de Nederlandsche muziek. Hedenmiddag wordt den jarige door het Alg. Ned. Verbond, waarvan hij reeds 30 jaren Haagsch bestuurslid is, een huldi gingsreceptie aangeboden in Pulchri Stu dio. De nieuwe Iraksche minister-president Rasjid Ali el Galani heeft, na de regeering op zich te hebben genomen, in een radio- oproep aan het Iraksche volk de volgende programmapunten van zijn regeering be kend gemaakt: 1. Irak verre van den orolog te houden; 2. Eerbiediging der internationale ver dragen 3. Nauwer aanhalen der betrekkingen met de Arabische en niet-Arabische nabuurstaten. Voorts wordt in den oproep verklaard, dat de gevluchte regent Abdoel IIlab door de fouten van zijn regentschap het land aan 'n groot gevaar heeft blootgesteld. In gelijken zin heeft de Iraksche chef van den genera- len staf zich tot het Iraksche volk gericht. Het klare weer lokte vorigen nacht blijk baar een aantal Engelsche vliegtuigen hier heen. Een aantal brisant- en brandbommen werd, omlaag geworpen. Blijkbaar werd op industrieele gebouwen hier en daar gemikt. Sloch^s licht schade werd toegebracht. He laas zijn 3 zwaar en 1 lichtgewonde te be treuren. Eenige zolderbranden konden ge makkelijk gebluscht' worden. De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken heeft aan de ge meentebesturen geschreven: In verband met de prijsstijgingen, werd werd door den minister van sociale zaken bij zijn missive van 19 D'ecember 1939, no. 3001129, afdeeling S. aan de gemeentebe sturen toestemming gegeven, om aan onder steunde en tewerk gestelde werkloözen een duurtebijslag, fen bedrage van 5% van de netto-uitkeering, te verstrekken. De steun moet. in verband hiermede eerst op de nor male wijze worden berekend, waarna ge noemd percentage als duurtebijslag kan worden uitgekeerd. De bepaling echter, dat vermelde bijslag slechts over het verleende steunbedrag mag worden verleend, heeft tot gevolg, dat on dersteunden, die inkomsten genieten niet uit arbeid (welke ingevolge artikel 7 der steunregeling ten volle op het steunbedrag in mindering behooren te worden gebracht) in totaal minder inkomsten ontvangen, dan een werklooze die niet over dergelijke in komsten beschikt. Ten einde te voorkomen, dat kastrekkers, die een kasbijslag ontvangen, in een nadee- lige positie worden geplaatst ten opzichte van de overige steuntrekkende werkloozen, werd reeds bij dezerzijdscb rondschrijven van 10 Januari 1940, no. 11129, afdeeling S., goedgevonden, dat de kastoeslag wordt vastgesteld op een bedrag, gelijk aan bet verschil tuschen dep steun (met inbegrip van den duurtebijslag)welke zou worden genoten, indien geen kasuitkeering plaats vond en de ontvangen kasuitkeeringen. In feite komt dit daarop neer, dat de bedoelde duurtebijslag ook over de kasuitkeering mag worden gegeven. In soortgelijke omstandigheden 'verkeeren ook de steuntrekkers, die een lijfrente, een pensioen en dergelijke ontvangen. Immers zij ondervinden nadeel door het derven van den duurtebijslag over die inkomsten. Bil lijkheidshalve heb ik gemeend hierin ver andering te moeten brengen, in verband waarmede ik heb besloten er mijn goedkeu ring aan te hechten,-dat genoemde duurte bijslag ook mag worden verleend over die inkomsten, niet uit arbeid verkregen, welke ten volle op het steunbedrag in minde ring behooren te worden gebracht. Voorts bericht ik uw college, dat de hier boven aangegeven wijze van steunbereke- hing in verband met den duurtebijslag, mu- tat mutandis ook geldt voor het nog te verstrekken deel der extra-winteruit- keering,hetwelk, zooais u bekend is, moet worden gekoppeld aan het netto-steunbedrag over de weck van 3i Maart t/m 5 April e.k. Voor de bepaling van het bedrag van ge noemd deel der extra-uitkeering, mag der halve aangenomen worden, dat eventueele inkomsten niet uit arbeid, welke ten volle voor aftrek op het berekende steunbedrag in aanmerking komen, deel uitmaken van het steunbedrag. DONDERDAG 10 APRIL. Hilversum I .415.5 M.) 6.45—6.50 Gramofoonmuziek. 6.507.00 Ochtendgymnastiek. 7.00—7.45 Gramofoonmuziek. 7.458.00 Ochtendgymnastiek. 8.008.10 Tijdsein. Dagopening. 8.10—8.30 Gewijde muziek. 8.308.45 Nieuwsberichten. 8.459.15 Gramofoonmuziek. 9.1510.00 Beethoven-programma. 10.00—10,.30 Orgelspel door Johan Jong. 10.30—11.00 Esmeralda o.l.v. Eddy Walis. 11.0011.20 Alleen voor de Vrouw. 11.2012.00 Pinaorecital. 12.0012.42 Tijdsein. Ensemble Jonny Kroon 12.4212.45 Almanak. 12.45—1.00 Nieuws- en Econ. Berichten. 1.00—2.10 Omroeporkest o.l.v. Marinus van 't Woud en de Melodisten o.l.v. Piet Lustenhouwer. 102.30 Naai en kniples door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. ,304.00 Solistenconcert door de Haarlem- sche Orkestvereen. o.l.v. Toon Verhey. .004.20 Gramofoonmuziek. .204.30 Gramofoonmuziek. .305.15 Causerie peet gram.platen. .155.30 Nieuws- en Econ. berichten. 306.15 -Sport en lichamelijke opvoeding. 156.30 „Het ei in dé symboliek". ei in 307.00 Dansorkest „The Ramblers". .00—7.15 Vragen .van den dag. ,157.30 Paaschgebruiken. 308.00 Hobo en piano. OO-78.15 Tijdsein en Nieuwsberichten. '■158.30 Spiegel van den dag. 3308.45 Duitsche berichten. .469.40 Omroeporkest. me daarna als in een bankschroef tusschen zjjn beide armen te persen. Waarachtig, je bevalt me! Alsof je m'n zoon was! Geen haar minder! Grootmoeder, omhels hem. Hij verdient het! Rodion omhelsde me, grootmoeder omhelsde me en Wenjamin en Stepanida en Pelka en mijn peettante. Het had niet veel gescheeld, of ik was ook van hand tot hand gegaan, evenals een paar uren geleden onze nieuwe wereldburger. Zal ik je eens wat zeggen, Arkadi?, zei Rodion, toen hij het eerste glaasje boven zijn tax had gedronken, zal ik je nueens wat vertellen Toen ik je voor het eerst op de boot zag en hoorde, dat je bij ons wilde overwinteren, zei ik tegen Wenjamin: Wat voor grootheids waanzin heeft dan dien kerel in onze woestenij gelokt? Als de eerste (ie beste haai hem niet verslindt, dan vreet de eerste de beste beer hem beslist op. Waarheid, Wenjamin? Waarheid! Stepanida heeft je verdedigd. Ze is een prachtvrouw, mijn echte dochter! Ze zei: Hij is uit het goede hout gesneden; die zal zjjn weg wel vinden! En Stepanida heeft gelijk gehad. God zegene haar met haar goed en een voudig hart! Wij dronken op de gezondheid van Stepanida die daarbij lachend omhoog werd getild. Hier zijn immers niet eens haaien, pro testeerde Katja's echtgenoot, de Hun Semjon. Hier vind je alleen walvisschen en walrus sen. Als een daarvan hem had willen opvre ten, dan moest het al die uit den bijbel ge weest zijn, die Jonas heeft ingeslikt. Pas maar op, dat hjj jou rtiet inslikt waarschuwde Rodion. Jjj hebt zulk mooi rood haar. Daar kon hjj nog wel eens zin in hebben! Laat mijn rood haar met rust! verdedig de Semjon zich. Dat is een prachtige lan taarn, als de zon er niet is! Wij hebben geen zon en geen licht noo- dig! schreeuwde Rodion. Wij dragen de zon in ons hart! Waarheid, grootmoeder? Waarheid. 1 De stemming werd steeds levendiger én vrooljjker en aan het eten en drinken scheen geen einde te zullen komen. Ik maakte van een gunstige gelegenheid gebruik even naar buiten te wippen. Reeds een paar tellen later echter stond Pelka naast mij. We liepen samen langs de dichtgevroren baai en onder weg moest ik haar den geheelen inhoud van „Prinses Daada's reizen en avonturen" ver tellen. Toen ik aan het eind was van mjjn verhaal, nam ze ernstig mijn hand in de hare en vroeg, of ik ook een prins was? Een be- tooverde natuurlijk! Ze voegde er aan toe, dat ze alle prinsen ter wereld heel graag mocht en gaf me een hartelijken- zoen. Toen we weer in Wenjamin's woning terug keerden, zaten de mannen nog steeds bjj el kaar. Dat moest spoedig op dit groote, koude eiland, Het leven echter liet zich uiterst moeilijk bedwingen. Tien kinderen wil ik hier op het eiland zetten! riep de roode Semjon, Katja's man. Tien kinderen, misschien zelfs wel een dozijn, maar beslist niet mihder! Neem je mond niet zoo vol, als je praat, adviseerde Rodion, anders stik je nog in je eigen woorden. Stepanida was het haar moeder en Nil in de kleine keuken gevlucht. Ik moest daar met Pelka eveneens binnen komen en warme thee drinken, omdat we zoo lang in den wind had den geloopen. Doch dit bleek tenslotte slechts een voorwendsel te zijn; de vrouwen hadden alleen maar behoefte .aan een praatje. Al spoedig echter kwam Rodion mij halen. Ik werd op mijn stoel naast den zijne gedrukt en moest hem, of ik wilde of niet, helpen drinken. Ik ben trosch op je, zei hij, terwijl hij mij beide handen drukte. Ik ben trotsch op iederen goeien, flinken kerel. Wenjamin, mijn zoon, waarheid? Waarheid! Toen wij eenige uren later afscheid namen om eindelijk den terugtocht te aanvaarden, vlijde Pelka zich vertrouwelijk tegen mij aan. Lees het schrift, dat ik je gegeven heb, goed door Arkadi! Daar staat alles in! Ik zit nu weer in mijn kamer en blader in Pelka's schrift. Ik lees er precies hetzelfde uit, wat' zij er in heeft geschreven, want ik ben nu zelf een kind geworden, dat met kin- deroogen leert zien. 3 December. Het is donker, ongelooflijk donker! Ik had nooit gedacht, dat het ergens op de wereld zóó donker kon zijn. Binnenshuis kan men geen hand voor de oogen zien, buiten verspreiden de sneeuwmassa's altijd nog iets, dat aan hel derheid of licht doet denken. Vier dagen lang heeft het zonder eenige onderbreking gesneeuwd. Vier dagen lang zjjn de sneeuwschoppen ons niet uit de hand ge weest. En toch mogen we niet klagen! De sneeuw zorgt voor werk en het werk zorgt voor slaap. Als je dan een paar minuten pau zeert om even uit te rusten, bekruipt je een vermoeidheid, zoo heerlijk en bedwelmend, dat je al je wilskracht noodig hebt om je er tegen te verzetten. Het is een zeldzaam genot in de glanzend witte sneeuw te zitten en van bloeiende roode rozen té droomen. Of van ruischende bosschen, murmelende beeken en rijk met 9.40—9.45 Gramofoonmuziek. 9.4510.00 Berichten in de Engelsche taai. 10.00 Nieuwsberichten. Daarna sluiting. Hilversum II (301.5 M.) 6.45—6.50 Gramofoonmuziek. 6.50—7.00 Ochtendgymnastiek., 7.007.45 Gramofoonmuziek. 7.458.00 Ochtendgymnastiek. 8.00—8.30 Tijdsein en Gramofoonmuziek. 8.30—8.45 Nieuwsberichten. 8.459.15 Gewijde muziek. 9.15—10.00 Gramofoonmuziek. 10.00—10.20 Morgendienst. 10.20—10.40 Zang en piano. 10.4011.05 Gramofoon-intermezzo. 11.05—11.30 Zang en piano. 11.30—11.45 Poëzie voor den Witten Donder dag. 11.45—12.00 De Comedian Harmonists. 12.00—12.05 Tijdsein en Politieberichten. 12.05—12.45 Danswijzen uit verscheidene landen. 12.45—1.00 Nieuws- en Econ. Berichten. 1.00—1.40 Klaas van Beeck en zijn orkest; 1.402.00 Orgelspel door Johan Jong. 2.00—2.30 Het Gooische Kamermüziekgezel- schap o.l.v. Hugo Godron. 2.303.30 Omroeporkest o.l.v. Louis Schmidt 3.304.00 Halfuurtje voor de zieken. 4.004.30 Gramofoonmuziek. 4.305.00 Kinderzang. 5.00—5.15 Lézen van Chr. lectuur. 5.15—5.30 Nieuws- en Econ. Berichten. 5.306.00 Amusementsorkest. 6.00—6.15 Lezing. 6.15—6.45 Amusementsorkest. 6.457.00 Reportage. 7.007.15 Persoverzicht. 7.15—7.30 Harmonie-orkest. 7.307.40 Causerie. 7.40—8.00 Vervolg concert Harmonie-orkest. 8.008.15 Tijdsein en Nieuwsberichten. 8.158.30 Gramofoonmuziek. 8.30—9.15 La Passione di Christo Sécondo S. Marco van Lorenzo Perosi. uitgevoerd door 'solisten, koor en orkest o.l.v. An- thon van der Horst. 9.1510.00 Gramofoonmuziek. 10.00—10.15 Nieuwsberichten. Sluiting. bloemen getooide weiden... Merkwaardig! Telkens weer droom lk van mooie, bontgekleurde dingen, telkens weer hoor ik verrukkelijke, betooverende melodieën. Dat is de witte dood! Hij speelt op zijn klank rijke harp!.,. Hij gaat slechts voorbij, om te groeten. Hun, die hem eeren en rijn witte banier hooghouden, is hij welgezind. Hen ontziet en beschermt hij. Vandaag heerschte er een geweldige op winding. Putschock heeft zijn kameraad in diens snuit gebeten. Ongelooflijk, zooals het dier te keer ging. Wanneer het alle wanhoop en smarten der menschheid in de wereld had willen uitschreeuwen, had het bezwaarlijk een doordringender en hartverscheurender geluid Runnen laten hooren. Dobrez ging er heen om zijn samaritaanS- diensten aan te bieden, maar er werd hem een zoo hartelijke ontvangst bereid, dat de indruk daarvan zich de eerste jaren stellig niet laat uitwisschen. Tot zoolang zal mijn brave Do brez elk nauwer contact met het berenge slacht zeker zorgvuldig vermijden. Ik streelde den hond over zijn mooien kop. Zie je wel, ouwe jongen, zei ik, Nikita heeft laatst toch gelijk gehad: we beginnen nu' pas ervaringen op te doen. Daar kunnen we ons niet aan onttrekken. Dat hangt samen met ons bloed en met ons hart, wattt de er varing zijn wij zelf. Begrjjp je dat? Jjj, met je schrandere menschenoogen 8 December. Den zesden December is de wind begonnen de lucht te zuiveren en gisteren was de hemel reeds getooid met ontelbare sterren. Toen dan s avonds bovendien nog de volle maan boven reeds, hebben we snel onze ski's op gezocht, want na al die dagen van gedwon- ^en ™t waren we dankbaar voor elke moge lijkheid om ons wat te bewegen. Met uitzon dering van een paar jachthonden, lieten we geheele koppel viervoeters achter en na dat nog het geweer over den schouder was r° lan£en, ging het In een sneltreinvaart over bergen en dalen. n ,Was van ons vieren de jongste en de lichtste, misschien ook wel de behendigste en ZOO kwam het: dat ik steeds een stuk vooruit was. op een gegeven oogenblik bleek ik ech- r.,. geheel tegen mijn wil mijn metge- en uit het oog* te hebben verloren..Ik nam .„m, geweer van den schouder en loste drie en ons signaal, in de lucht. Doch slechts e"ho antwoordde. (tyordt vervolgd-)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6