CHURCHILL Hieuwe bonnen Amerikaansch slagschip ia dienst gesteld over den toestand Ernstige Duitsche waarschuwing tot ZWITSERLAND 1RAKEEZEN bezetten Britsche vliegvelden op Zaterdag geldig Voedertoewijzingeo voor pluimveehouders Zware verliezen van de koopvaardijvloot toegegeven DE KEMA EN PHILIPS „BI-ARLITA" LAMPEN Incident in Sjanghai orricieele neutraliteit in dezen tijd niet voldoende. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. vastgestelde maximumprijzen. gerookte aal en paling. het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. bewaar deze opgave en gebruik haar. Het onderwijs straks in den komenden nederlandschen staat. programma voor maandag 14 april. Amsterdamscbe effectenbeurs obligaties staatsleeningen. provinciale en gem. LEENINGEN, 87% Koersen Nederlandsch clearinginstituut Stort op 5553 of op 877 p Harde gevechten in mm Noord Afrika verw acht De Britsche minister-president, Churchill heeft gisteren, naar Reuter meldt, in het La gerhuis een rede over den politieken toestand gehouden Hij begon met te zeggen, dat het verlies van Benghazi en de terugtocht, die noodig is geworden door den Duitschen op- niarsch in Cyrenaica, in hoofdzaak slechts te betreuren zijn wegens het kostbare vlieg terrein rondom Benghazi; dat thans in han den van den vijand is gevallen. Overigens zou de Britsche regeering, met het oog op het steeds dreigender wordende gevaar op den Balkan, zich er over verheugd hebben, indien de Engelsche opmarsch bij Tobroek gestaakt zou zijn. De nederlaag der Italia nen zal het echter mogelijk maken, dat men zeer veel terrein gemakkelijk en met gerin ge offers verkrijgt, ofschoon nu ook elders verplichtingen voor Engeland beginnen te ontstaan. Het transport der Duitsche pant sertroepen en de beweging der luchtstrijd krachten van Italië en Sicilië naar Tripolis was reeds begonnen, aldus Churchill, voor wij ons van Benghazi hadden meester ge maakt. De vijand ondernam zijn bliksemaan- val met veel grootere strijdkrachten, dan wij op dat vroege, tijdstip verwacht hadden. Wij trokken daarom terug naar sterkere stel lingen en een terrein, dat beter verdedigd kon worden. Ik kan hier niet probeeren het verdere verloop der gevechten in Cyrenaica te voorspellen. Het ligt intusschen voor de hand, dat onze generaals zich slechts mo gen laten leiden door overwegingen van mi litairen aard en in geen geval mogen worden belemmerd door dingen, die men prestige of rekening houden met de openbare meening kan noemen. Nu de Duitsche pantsertroepen in Cyrenaica in den strijd zijn gebracht, moeten wij ons voorbereiden op har de en moeilijke gevechten, niet al leen voor de verdediging van Cy renaica, maar ook voor de bescher ming van Egypte. Het is een gelukkige omstandigheid, dat de toestand in Erithrea, Abessinië en Britsch en Italiaansche Somaliland geleidelijk zeer aanzienlijke strijdkrachten en vervoermidde len vrijmaakt, waarmede het Nijlleger ver sterkt kan worden.. Ongeveer vejrtien dagen geleden heb ik in een verklaring gezegd, dat een reeks suc cessen aan den loopenden band niet ver wacht kon worden, dat men rekening moet houden met overwinningen, maar ook met tegenslagen en dat wij ook dan de dingen moeten nemen zooals zij zijn. Churchill gaf vervolgens een verslag^ van de gevechten in Oost-Afrika, waarbij hij me dedeelde, dat de Engelschen alleen bij Keren 4000 man hebben verloren. Hij kink daarna over tot „den verschrikkelijken strijd" op den Balkan, waarvoor hij Duitschland aan sprakelijk trachtte te stellen. Hij gaf echter toe, dat Engeland den Grie ken „zooveel mogelijk" hulp in de lucht, door proviandeering enz. heeft verleend. Eind Februari, aldus vervolgde hij, hebben wij den minister van buitenlandsche zaken Eden, en generaal Dill naar het „Midden-Oosten" ge zonden om te zien of er niet iets gedaan kon worden tot vorming van een groot, gemeen schappelijk verdedigingsfront op den Bal kan. De hoeren begaven zich naar Athene en Ankara en zouden ook Belgrado bezocht heb ben, indien de regeering van den prins-re- gent Paul de toestemming daartoe niet ge weigerd had. Indien deze 'drie bedreigde sta ten zich vereenigd hadden, hadden zij 60 tot 70 divisies tot hun beschikking gehad, waar mode zij volgens een gemeenschappelijk plan en in gemeenschappelijk optreden den Duit- schers eep tegenstand hadden kunnen bie den, die de Duitschers weldra van hun plan nen zou hebben afgebracht en hun opmarsch langen tijd zou hebben opgehouden met het oog op het bergachtige terrein en den toe stand der verkeerswegen. De hulp, die wij kunnen verleenen aan de volken van den Balkan en Turkije, die voor hun vrijheid vech ten of bereid zijn daarvoor te strijden, kan op het ooqenblik natuurlijk maar beperkt zijn, aldus vervolgde Churchill, en daarom wenschten wij niet er verantwoordelijk voor te zijn, dat de Grieken in vertrouwen daarop in een nieuw conflict met een ver schrikkelijken tegenstander zouden komen. Toen Griekenland echter verklaarde, vast besloten te zijn, „tot den dood" gelijktijdig tegen Italië en Duitschland te vechten, beeft Engeland zirh verplicht geacht, den Grieken alle mogelijke hulp te verleenen. Engeland besefte, dat de soldaten van het Britsche rijk zich aan de zijde der Grieksche soldaten moesten scharen. Daarom sloten wij begin Maart een militaire overeenkomst met de Grieken en onmiridelliik begonnen omvang rijke bewegingen van Britsche troepen naar Griekenland. Ik kan hier niet in bijzonder heden treden en geen poging doen, den toe stand hier te beoórdeelen, terwijl de slag voortduurt. W'at is de KEMA? De groote gemeenten en de provincies van Nederland bezitten eigen electrische netten Om de mogelijkheid te scheppen, electrotech nisch materiaal te keuren, hebben zij samen een laboratorium gesticht. Dat laboratorium voor de Keuring van Eiectrotechnisch Mate riaal te Arnhem wordt kortheidshalve met KEMA aangeduid. Het staat onder leiding van Prof. Ir. J. C- van Staveren. Door een daartoe aangewezen commissie .van de KEMA worden voorschriften vast gesteld voor eiectrotechnisch materiaal. Ie dere fabrikant kan zijn kabels, stofzuigers schakelaars, strijkbouten, gloeilampen, of wat dan ook. aan de KEMA opzenden en het KF.MA-laboratorium stelt dan vast of aan deze voorschriften is voldaan. De eischen voor gloeilampen zijn vele Zij worden gekeurd op veiligheid en licht gevend vermogen, op stroomverbruik, blij vende helderheid en levensduur. De KEMA. oecff Philips het recht te ver klaren. dat de Philips Bi-Arlitalampen aan alle, eischen voldoen en dat de Bi-Ar lita" lampen, die U in den winkel vindt, ondrr voortdurende contróle van het KE- MA-laboratorium staap. N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, Eindhoven. Churchill zeide voorts, dat de Zuidslaven zijn opgestaan „om verschrikkelijk wraak te nemen". Ten aanzien van Frankrijk ver klaarde hij, dat Engeland staat op zijn con trolerechten ter zee en dat het „zich ver plicht acht deze rechten in het kader van het internationale recht uit te oefenen", zelfs op gevaar af slaags te raken met Fransche oorlogsschepen. Alles is echter afhankelijk van den slag op den Atlantischen Oceaan, die van beide zijden met toenemende heftig heid gevoerd wordt. „Onze verliezen aan schepen en tonnage zijn zeer zwaar. Dit kan echter niet eeuwig zoo blijven, zonder dat onze krachtsinspanning en onze bestaans middelen zeer ernstig te lijden hebben. Hoe moet het gaan. wanneer de verliezen in het zelfde tempo voortduren? Waar zullen wij de drie of vier millioen ton vinden, die ter aanvulling noodig zijn om het jaar 1942 door te komen? Wij bouwen thans schepen in zeer aanzienlijk tempo. De samenwerking met de Ver. Staten werpt de beste vruchten af. De productie van den Amerikaanschcn scheepsbouw gelijkt op die van 1918! Churchill meende goede hoop te kunnen hejDbcn, dat men tegen de luchtaanvallen op de Britsche scheepvaart met succes zal kun nen optreden. Dat echter de Duitsche duik- booten steeds vérder naar het Westen ko men, beteekent een buitengewoon groot ge vaar. Deze dreiging moet overwonnen wor den, wil men niet, dat het leven van Groot- Brittannië in gevaar gebracht wordt." Twee Japansche soldaten zijn gisteren in de door de Japanners bezette Sjanghaische wijk Hongkjoe op een patrouilleronde door Chineezen neergeschoten. Deze aanslag, de eerste omstreeks twee maanden, heeft in de Japansche kolonie groote verbittering teweeggebracht. Deze is des te grooter, daar van Japansche en Nankingsche zijde door de vrijlating ypn over de honderd em ployés van Tsjoenkingsche banken, die vo rige week waren gearresteerd, een verzoe nende houding was gedemonstreerd. Bepaalde uitlatingen van de Zwitsersche pers over de Joegoslavische kwestie doen de diplomatieke medewerkers van de „Ber- liner Boersenzeitung" de vraag stellen of men in het Nieuwe Europa in Zwitserland een betrouwbare kameraad heeft, of dat men dit land als een onzekere factor moet be schouwen. Het Berlijnsche blad wijst voor al op de „Thurgauer Zeitung". dat ten aan zien van Joegoslavië een houding aan neemt. die ongetwijfeld in Berlijn zeer vreemd gevonden zal worden. Genoemd blad verklaart n.!„ dat Joego slavië den oorlog inging om het hoogsle goed der vrijheid te verdedigen. Vervolgens preekt de redactie den wensch uit, dat de Zwitsers, „die misschien eens onder dezelf de omstandigheden ten oorlog zullen moe ten trekken" zich even waardig en dapper uilen gedragen als de Servcn. De „Berliner Boersenzeitung" noemt deze uitlating een duidelijke stellingneming ten gunst? van de „Servische woordbreuk" en zij wijst met nadruk en ernst op de binnenlandsche po- itieke gevolgen van de Belgradeesche staatsgreep. Dia staatsgreep, welke een ge- olg was van een voor anti-Duitsche invloe- en gevoelige binnenlandsche politiek, comnrpmiteerf de buitenlandsche politiek an Joegoslavië. Ten slotte is deze politiek met zeer noodlottige gevolgen in de lucht gevlogen. Diverse andere landen, waarin een verstandige houding der regeering op het terrein der buitenlandsche politiek, in tegenstelling staat tot de vijandelijke in- temming der pers en der openbare mee ning. zullen er goed aan doen. eens na te lenken over de gevolgen van de fegenstel- ingen der Joegoslavische binnenlandsche buitenlandsche politiek. Anti-Duitsche pro-F.ncelsche artikelen zijn zelfs in de pers van de kleine neutrale landen on het oogenblik geen privé-zank meer. omdat der gelijke artikelen door de Engelsche propn- anda tpgen Duitschland gebruikt worden. Daarom is de meening dat de z.g. neutrale onding van eep reeeering momenteel vol doende zou ziin en dat deze houding niets maken zon hebben met de openbare mee- ing. gevaarlijk voor de buitenlandsche po litie^ van elk land, dat dit aangaat. Bericht No. 6. De volgende prijzen mogen ten hoogsteaan het publiek in rekening worden ge bracht bij verkoop in den winkel of van den wagen af: De tusschen haakjes geplaatste prijzen mogen worden berekend bit verkoop den visscher zelf: ZOETWATERVISCH. - Zeelt IJsselmeerbot Vcrsche aal en paling: boven 250 gram van 125250 gram van 70—125 gram (Voorn van ten minste 20 cm. (Voorn van beneden 20 cm. 1) (Blei tot 1 pond (Blei boven 1 pond en kroeskarper (Karper (Edelkarper (levend) (Snoek 2) (Snoekbaars 1 (Baars f0.49 f 0.37) per pond f 0.63 (f 0.48) 1.31 (f 0.97) f 1.04 (f 0.79) f0.89 (f0.67) -.. f 0.26 (f 0.16) f 0.23 (f 0.13) f 0.26 (f 0.16) f 0.34 (f 0.25) f 0.44 f 0.32) f 0.08 (f 0.43) f 0.41 (f 0.29) f 0.55 (f 0.41) f 0.37 (f 0.25) 1) In verband met het gesloten zijn van de vangst, is verkoop van deze zoetwateryisch- soort met'ingang van 27/4/41 tot. 1/6/41 verboden. 2) In verband met het gesloten zijn van de vangst, is verkoop van deze zoetwater- vischsoort tot 1/6/41 verboden. boven 250 gram van 125—250 gram van 70125 gram tot 70 gram f2.44 per pond f2.23 f 1.78 f 1.04 IN AL DEZE PRIJZEN IS DE OMZETBELASTING INBEGREPEN. De verkoopers van visch zijn verplicht een prijslijst op goed zichtbare wijze aan te brengen in hun winkel, étalage of op hun voertuig. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. Volgens berichten uit Bagdad heeft de nieuwe Irakeesche minister-president, Kaylani, zijn regeering der nationale ver dediging uitlsuitend uit militairen samen gesteld. Chef van den generalen staf is Emin Zaki, commandant der gemotoriseer de troepen Fehmi Said, commandant van de luchtmacht Mahmoed Seelman en chef der defensie Ismail Enamek. Verder be- hooren zeven generaals in actieven dienst tot de regeering. Het vroegere staatshoofd is aan boord van een Britsch militair vlieg tuig met verscheidene oud-ministers naar Basra gevlucht om vandaar door te rei zen naar een niet-genoemde bestemming. Bevestigd wordt, dat Irakeesche troepen twee bij Bagdad liggende Britsche mili taire vliegvelden bezet hebben. Voor het Opvoedersgilde hield Dr. de Groot, directeur eener H.B.S. in Den Haag gisteravond een lezing. Zooals eerder be richt wil door woord en geschrift het Op voedersgilde voorlichting geven en vormend werkzaam zijn in nationaal-socialistische richting. Dr. De Groot gaf allereerst een historischen terugblik en wel op de periode na het trac- taat van Versailles. Toen gold de leuze. „Al les van het kind uit". Men gaf het kind een autonomie, die nauwelijks haar grenzen kende. De ervaringen waren echter zeer te leurstellend. Spreker onderschrijft volkomen de woor den die Dr. Goedewaagen in zijn boekje over 't onderwijs gebruikte nationalistische vorming is een der eerste eischen. Vooral aan de Nederlandsche taal zal meer aandacht moeten worden besteed. Heemkunde, kennis van streek en bodem, waaraan men zich gebonden moet weten, is een prachtig veld voor zelfwerkzaamheid. Het onderwijs daarin moet van den grond af worden opgebouwd. Met heemkunde wordt de geest aangegeven, waardoor het onderwijs in velerlei vakken moet worden bezield. Streek, volk en ras vormen de concentrische cirkels, die de heemkunde omvat. Radio en film kunnen meer dienstbaar worden gemaakt aan het onderwijs. De uit gaven voor de hiervoor noodige toestellen kunnen gemakkelijk, bijv. met twee cent per week en per leerling door de gezamenlijke leerlingen worden gedragen. De lichamelijke vorming moet meer alge- meeni worden, waaraan ook de leeraren in de intellectueele vakken kunnen medewer ken. Spreker toonde een schematische voorstel ling van den opbouw van het onderwijs. Hierin zijn de kinderen van drie- tof zesja rigen leeftijd op de kleuterschool, die van zes- tot elfjarigen leeftijd bij het lager on derwijs ingedeeld. Daarop volgen voor 80 tot 90 van 11—14-jarigen leeftijd de volkskop- school en voor de overigen van dien leeftijd Mulo en Ulo. (dit laatste tot 13 jaar) en dan sluiten lager vakonderwijs, land en tuin- bouwondenvijs, winkelbediende, huishoud- ondenvijs, enz. op de volkskopschool aan verder M.T.S., kweekschool, zeevaartschool, machinistenschool e.d. op het Mulo en ten slotte een gedeelte voor het voorbereidend hooger onderwijs tot het 18e jaar wanneer allen een iaar deelnemen aan den arbeids dienst. Vervolgens voor de mannelijke jeugd een jaar militaire dienst en daarna komen dan vakgezellen en vrije beroepen, anderen eindopleiding universiteiten en hoogescho- len. Niet op den enkeling, zooals Rousseau leer de, doch op de gemeenschap dient het onder wijs te zijn ingesteld. Geen colducatie. Wat het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs betreft, hier is een scheiding tusschen jongens- en meisjesscholen ge- wenscht. Voor de jeugdbeweging dient veel tijd over te blijven. De secretaris-generaal van het de partement v. landbouw en vissche- rij deelt mede, dat reeds op Zater- dag 12 dezer voor het inkoopen van distributiegoederen gebruik zal mo gen worden gemaakt van de bon nen, welke voor de daarop volgen de week zullen worden aangewezen. De nummers van de aan te wijzen bonnen zullen worden bekend ge maakt in de bladen van Vrijdag avond of Zaterdagochtend. Voor zoo ver de detaillisten op Zaterdagmor gen niet tijdig op de hoogte moch ten zijn van de aangewezen bonnum mers kunnen zij zich voor inlich tingen wenden tot de plaatselijke distributiekantoren. Ten einde in aanmerking te kunnen ko men voor een voedertoewijzing wordt aan pluimveehouders uiterlijk tot en met a.s. Zaterdag 12 April gelegenheid gegeven alle bons no£ 81 tot en met 100 van de algemee- ne bonkaart, van zichzelf, hun gezin en in wonend personeel, in te leveren bij de Dis tributiekantoren. Tegen inlevering van deze bons, welke uitsluitend voor eieren zullen worden aan gewezen, wordt door den Distributiedienst een ontvangbewijs afgegeven. Pluimveehouders, die voedertoewijzingen van of namens den provincialen voedsel- commissaris ontvangen, dienen deze ont vangbewijzen vóór 16 April a.s. bij den plaatselijken bureauhouder in te leveren. Pluimveehouders, die tot dusverre voeder betrokken op z.g. winkellijsten dienen even wel de ontvangbewijzen vóór genoemden datum in te leveren bij de Sectie Bijzon dere Dierengroepen van hét Rijksbureau voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd, Prins Hendrikplein 2, Apeldoorn. Met nadruk jvorden belanghebbenden er op gewezen, dat zij, indien niet wordt vol daan aan bovenstaande bepalingen, na 28 April a.s. niet meer in aanmerking kunnen komen voor vocdertoewij zingen. In tegenwoordigheid van den minister van marine. Knox, is gisteren het nieuwe Amerikaansche slagschip North Caroline in dienst gesteld. Dit schip van 85.000 ton is sinds 18 jaar het eerste nieuwe Ameri kaansche slagschip. In een korte rede verklaarde de minister, dot deze plechtigheid de inleiding vormt tot de schepping van een vloot, die niet den oorlog moet zijn gewijd, doch de zekerste waarborg moet wezen voor den vrede en de veiligheid van de Ver. S.tatcn. Het Amcri kaansche volk huldigt de vredesgedachte. maar voor de Ver. Staten kan de vrede slechts gewaarborgd worden door een vol doende defensie. Veotikal 2e klasse A. W.F.C.Zeeburgia; O.S.V.Z.F.C.; VVZ Alkm. Boys; Alcm. Victrix—A.F.C. 3e klasse A. ZaandijkQ.S.C.; Always Forv/ardHol- landia; K.V.V.—St. George; Z.V.V.—Purmer- steijn. J^alme handel. Lager keert, peil. Onregelmatige prljtbe- weging. Nederlandsche beleg, gingen prijshoudend. Nederland 1941 i 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3 Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 V.K. 97 5/16-97 98% 96% 98% 87-87% 89% 87% L.K. 97-97%' 98% 96% 98% 87-87% 90 v A'dam '37 I 3% 's Grav. '37 I 3% N Hóll. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) R'dam '37 I. III 3% Z.-Holland 1937 3 83 86% 84% 85% 86% 84% 86% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 92% 90% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A Ned. Ind Handelsb. A Ned. Handel Mij. c.v. A 199% 200 139% 136 138 138% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 124%-124% 124-128 Calvé Delft c.v. A 77 Centr. Suiker Mij. 212 209% Fokker g. A. 190% 191 Lever Bros en Unilever cv.A134%-131% 128%-136 Ned. Ford 332 Philips G Bv.A. 238-232 229-226 Philips pref. A. 147% 146 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. Kon. Petr. 247% 239% 275-271 261-268 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. 121%-120% 118%-119 Java China-Japanlijn A. 156 154-153 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 164%-161 156-158 Kon. Paketvaart A. 254 250 Ned. Scheepv. Unie A. 188-186 183-185 Rott. Lloyd A. 150 148% Stoomv. M. Nederland A. 150-151% 150 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.VA. Javasche Cultuur N.I.S.U. Ver. Vorstenl. Cult. 480-475 464-470 280 280 284% 280 133-131% 129%-130 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij. cv. A. Senembah 209-211 ex-div. 204-207 288 283-285 234-235 225%-228 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber - 293 ex-div.-290% r, 287%-279 Bandar Rubber Mij. A. 228% 223% Deli Batavia Mij. A. 234 ex-div. Koersen van stortingen op 10 April 1941: Belgas 30.1432; Zwitsersche Francs 43.56; Fransche Francs 3.768; Lires 9.87; Deensche Kronen 36,37; Zwecdsche Kronen 44.85; Tsje chische Kronen (oude schulden) 6.42. winterhuh#nederland POSTOIRO-NO'S VA* DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, Ne. 6553. Ala bank der Wtnterhulp Neder- derland lt aangewezen de Kasver- «enlglng N V, Amsterdam, No. 877. Ge brengt gelnk In veler levenII 4e klasse A. ®UACeSr?'T'S': B.K.C—Nieuwe Nledorp; m.f.c.—schagenWatervogels—Wieringer- waard. Afd. II le klasse. Xerxes C.V.V.V.S.V—Haarlem. Afd. rv. P.S.V.— Juliana; Helmond—N.A.C.; burgia—Eindhoven; N.O.A.D.—Longa; M.V.V. —Roermond; B.V.V.—Willem II. Afd. V. AchillesVelocitas; Be Quick—Veendani le Paaschdag); W.V.V.—G.V.A.V.; Sneek-- Heerenveen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2